PDA

View Full Version : Εγκληματική αμέλεια συνεργείου αντιπροσωπείας Yamaha



lousou76
24/04/2006, 07:43
Πρίν 2 μήνες πήρα πίσω τη μηχανή μου από κεντρική αντιπροσωπεία YAMAHA Θεσ/νίκης έπειτα από επισκευές που έγιναν σ αυτήν μετά από τρακάρισμα που είχα.

Ανάμεσα στις επισκευές ήταν και βάψιμο ψαλιδιού. Το ψαλίδι αφαιρέθηκε, βάφτηκε και επανατοποθετήθηκε.
Έπειτα από 2 μήνες ελάχιστων χιλιομέτρων εντός πόλεως, παρατήρησα μόλις σήμερα το απόγευμα, μετά από μία διαδρομή με ταχύτητες άνω των 150χλμ/ώ αυτά που φαίνονται στις φωτογραφίες.

Όπως παρατηρείτε και εσείς ο άξονας του ψαλιδιού έχει σχεδόν βγεί εντελώς και δε βγήκε στη διαδρομή ως εκ θαύματος.
Το μπουλόνι του άξονα είναι φυσικά ασφαλείας και βιδώνεται ΜΟΝΟ με αερόκλειδο. Οπότε είτε δεν τοποθετήθηκε, είτε δεν σφίχτηκε σωστά με αποτέλεσμα να γλιτώσω απ του Χαρου τα δόντια, οδηγώντας τις τελευταίες ημέρες.

Ευτυχώς με φώτισε ο θεός και το πρόσεξα πριν να είναι πολύ αργά, γιατί τότε απλά θα με κηδεύανε λέγοντας πόσο κακός και απρόσεχτος οδηγός ήμουνα.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για ποινική δίωξη, όσοι έχετε κάποιες παραπάνω νομικές γνώσεις μέχρι να απευθυνθώ στο δικηγόρο μου στην ARAG.


45774

lousou76
24/04/2006, 07:46
Ωρίστε κοιτάξτε τα χάλια τους. το διαπίστωσα μόλις 500 χιλιόμετρα μετά.

Κ αυτοί είναι κεντρική αντιπροσωπεία στη Θεσ/νίκη, αντιπρόσωποι της Μοτοδυναμικής.

Να τους χαίρεστε. Πάντα τέτοια.


45775

Tropeas
24/04/2006, 09:30
Αγαπητέ φίλε,
αν έχεις οποιαδήποτε απόδειξη που αποδεικνύει την εργασία τους σε αυτό το σημείο ,
μπορείς να τους αλλάξεις τα φώτα,
αλλά δεν νομίζω να το κάνεις με την Arag αυτό,
και στο λέω απο πρότερη εμπειρία με την Arag η οποία προτιμά να πιάνει υποθέσεις και να διεκπεραιώνει γρήγορα όσο αναφορά την δική σου αστική αποζημίωση (προτιμά να μην ασχολείται με ποινικά) στην οποία περίπτωση αφού δεν είχες ζημιά ... δεν ξέρω και τι θα σου πούνε...
Εγω θα σου πρότεινα να πας να πεις έτσι την υπόθεση και να δεις τι θα σου πούνε...
...και πες μαςμετά τι σου είπαν , κιόλας να ξέρουμε... ;)
Ετσι και αλλιώς βρες έναν καλό δικηγόρο που ασχολείτε με μοτοσυκλέτες, ή με τροχαία, ή με συνεργεία, για να το κηνυγήσει δεόντως!
Πείσμωσε και συνέχισε το με υπομονή και επιμονή , γιατί και θα αργήσει και θα σου βγάλει λίγο το λάδι,
αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο, τουλάχιστον να γίνουν ποιο υπεύθυνοι οι άνθρωποι της αντιπροσωπίας, και να υπάρχει και κανα τσεκ λιστ (βλάκες είναι στο εξωτερικό?) εντάξει λάθη γίνονται, αλλά δεν αποδέχομαι να γίνονται σε σημείο κινδύνου ανθρώπινης ζωής... ειδικά λόγω τακτικής λειτουργίας του συνεργείου...

lousou76
24/04/2006, 13:12
Ευχαριστώ για την απάντηση, θα ενημερώνω ανελειπώς για τις εξελίξεις, φυσικά και έχω τα τιμολόγια επισκευής από την ασφαλιστική μου που κάλυψε το ατύχημα η οποία μπορεί και να επιβεβαιώσει με τον εμπειρογνώμονά της ότι το ψαλίδι βγήκε και βάφτηκε μόλις 2 μήνες πρίν.

Οι δοκιμαστικές βόλτες που έκανα σήμερα το πρωί αφού πάτησα απλά τον άξονα στη θέση του δείχνουν ότι ο άξονας δε μετακινείται με γρήγορους ρυθμούς, ούτε ακόμη και σε λακούβες παρά την έλλειψη του παξιμαδιού, πράγμα που κάθιστά τη μηχανή κινούμενη βόμβα έτοιμη να σκάσει οποιαδήποτε στιγμή παίρνοντας μαζί της αναβάτες και χίλιους 2 αθώους στο δρόμο της μετά από αρκετά χιλιόμετρα και αφού το σημείο ζεσταθεί από τους κραδασμούς.

Ο άξονας είναι καλά γρασσωμένος, τα πάσα σε άριστη κατάσταση πράγμα που αποδυκνύει ότι δεν υπήρχε ελαττωματικό κομμάτι.

alexk
24/04/2006, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από lousou76

Το μπουλόνι του άξονα είναι φυσικά ασφαλείας και βιδώνεται ΜΟΝΟ με αερόκλειδο.

Το εν λόγω μπουλόνι, βιδώνεται με ροπόκλειδο, με συγκεκριμμένα κιλά δύναμη.

Τώρα, καταλαβαίνω την αγωνία σου, μιας και συνέβη κάτι τέτοιο. Με το να τους πας στα δικαστήρια δεν ξέρω ακριβώς τι θέλεις να κερδίσεις.
1. Αποζημίωση?
2. Ικανοποίηση?
Γιατί, εφ'όσον δεν συνέβη κάτι, γιατί να τους κυνηγήσεις. Στην θέση σου θα ήμουν ευγνώμων που δεν συνέβη κάτι χειρότερο και θα πρόσεχα πιο πολύ στο μέλλον.
Και άν έχεις διαβάσει το εγχειρίδιο οδηγιών, μέσα γράφει ότι πριν από κάθε διαδρομή πρέπει να ελέχγεις οπτικά τη μηχανή σου (αλήθεια, πόσοι το κάνουν αυτό σήμερα).

booZe
24/04/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Το εν λόγω μπουλόνι, βιδώνεται με ροπόκλειδο, με συγκεκριμμένα κιλά δύναμη.

Τώρα, καταλαβαίνω την αγωνία σου, μιας και συνέβη κάτι τέτοιο. Με το να τους πας στα δικαστήρια δεν ξέρω ακριβώς τι θέλεις να κερδίσεις.
1. Αποζημίωση?
2. Ικανοποίηση?
Γιατί, εφ'όσον δεν συνέβη κάτι, γιατί να τους κυνηγήσεις. Στην θέση σου θα ήμουν ευγνώμων που δεν συνέβη κάτι χειρότερο και θα πρόσεχα πιο πολύ στο μέλλον.
Και άν έχεις διαβάσει το εγχειρίδιο οδηγιών, μέσα γράφει ότι πριν από κάθε διαδρομή πρέπει να ελέχγεις οπτικά τη μηχανή σου (αλήθεια, πόσοι το κάνουν αυτό σήμερα).
Μήπως για να μη το ξανακάνουν σε κάποιον που δεν έχει ιδέα από μηχανολογία και δεν είναι η δουλειά του να ξέρει αν λείπει κάτι και από πού πάνω στη μηχανή του, την οποία εμπιστεύτηκε σε επαγγελματίες εγκεκριμένους από την αντιπροσωπεία;

gdevelek
24/04/2006, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από booZe
Μήπως για να μη το ξανακάνουν σε κάποιον που δεν έχει ιδέα από μηχανολογία και δεν είναι η δουλειά του να ξέρει αν λείπει κάτι και από πού πάνω στη μηχανή του, την οποία εμπιστεύτηκε σε επαγγελματίες εγκεκριμένους από την αντιπροσωπεία;

+1000

επιτέλους, ας τους τσούξει λίγο κι αυτούς... όχι κάνω ό,τι γουστάρω ατιμώρητα...

ας χάσουν μια ώρα ύπνου, κι ας κερδίσουν τη δίκη...

θα προσέξουν περισσότερο την άλλη φορά...

lousou76
24/04/2006, 17:30
Οι φωτογραφίες που βρήκα ψάχνοντας δείχνουν ότι την Πρωταπριλιά έλειπε ήδη το παξιμάδι. Είναι καθαρά ευθύνη τους και αμφιβάλλω ότι το έβαλαν.

Αν ήτανε μόνο για μένα θα το σκεφτόμουνα, αλλά εγώ ανέβασα την κοπελιά μου, την αδερφή μου, τον κολλητό μου επάνω σ αυτή τη μηχανή όλο αυτό το διάστημα νομίζωντας πως όλα είναι καλά.

Έπρεπε να σφίξουν τη βίδα σωστά κ αν δεν ήταν σίγουροι να βάζανε ασφάλεια, αν κ από ότι βλέπω μάλλον δε το βάλανε το παξιμάδι εξ αρχής.

Εγώ δηλαδή τι θα λεγα στους γονείς της κοπελιάς ε? Του κολλητού μου? Αλλά τι λέμε τώρα.. οι νεκροί δε μιλάνε...

Βεβαίως θα κάνω δίκη και στα κανάλια θα βγώ και θα μιλάω μέχρι να μάθουν οι αντιπροσωπείες και τα συνεργεία να κάνουν σωστά τη δουλειά τους κ όχι με το ένα χέρι στο κλειδί και το άλλο στο πουλί τους, γιατί παίζονται ανθρώπινες ζωές.

Και ηθική και χρηματική αποζημίωση και ότι άλλο προβλέπει ο νόμος. Το παράπτωμα αποτελεί ποινικό αδίκημα.

Από οπτικό έλεγχο το βρήκα, όπως ακριβώς λέει το manual, όταν ο άξονας έφτασε να προεξέχει ώστε να τον προσέξω.

Δεν είμαι μηχανικός, σε 100 χιλιόμετρα θα μουν μακαρίτης, μαζί με συνεπιβάτη, περαστικούς, διερχόμενα αυτοκίνητα.

alexk
24/04/2006, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από booZe
που δεν έχει ιδέα από μηχανολογία και δεν είναι η δουλειά του να ξέρει αν λείπει κάτι και από πού πάνω στη μηχανή του, την οποία εμπιστεύτηκε σε επαγγελματίες εγκεκριμένους από την αντιπροσωπεία;

Συνήθως σε ένα ποστ, βλέπουμε ότι μας συμφέρει. Αν παρατήρησες, έγραψα ότι το βιβλίο οδηγιών, προβλέπει οπτικό έλεγχο. Έτσι, είτε όπως λες είσαι "μηχανολόγος" είτε δεν ξέρεις που πάνε τα 5 (εγώ μηχανολόγος δεν είμαι πάντως). Και ίσως το μπουλόνι να ξεβίδωσε στο δρόμο (μάλλον κανένας σας δεν έχει διαβάσει ότι κατά καιρούς πρέπει να ελέγχουμε τις βίδες γιατί ξεβιδώνουν με τους κραδασμούς).

Τέλος πάντων, καλή τύχη παιδιά στη μάχη σας.

lousou76
24/04/2006, 17:35
το user manual δεν προβλέπει έλεγχο βιδών για σφίξιμο. Είναι δουλειά του συνεργείου και προβλέπεται ότι δε θα ξεσφίξουν στα αντίστοιχα χιλιόμετρα αν σφιχτούν και ελεγχθούν σωστά στα service.

Αυτό λέει το δικό μου.


Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Συνήθως σε ένα ποστ, βλέπουμε ότι μας συμφέρει. Αν παρατήρησες, έγραψα ότι το βιβλίο οδηγιών, προβλέπει οπτικό έλεγχο. Έτσι, είτε όπως λες είσαι "μηχανολόγος" είτε δεν ξέρεις που πάνε τα 5 (εγώ μηχανολόγος δεν είμαι πάντως). Και ίσως το μπουλόνι να ξεβίδωσε στο δρόμο (μάλλον κανένας σας δεν έχει διαβάσει ότι κατά καιρούς πρέπει να ελέγχουμε τις βίδες γιατί ξεβιδώνουν με τους κραδασμούς).

Τέλος πάντων, καλή τύχη παιδιά στη μάχη σας.

Daemon
24/04/2006, 18:16
Αν οντος φταινε να τους αλλαξεις τα φωτα. Αλλα.. δυο μηνες μετα το ειδες η δεν καταλαβα καλα? Εισαι σιγουρος οτι φταινε αυτοι? Ξερεις ποσους εχω δει που τους εχουνε κλεψει διαφορες βιδες/παξιμαδια απ'τη μοτοσυκλετα? Ακουγεται γελειο αλλα δυστιχως/τραγικως γινεται. Αυτο το παξιμαδι ειναι ασφαλειας οποτε και να μην εχει γινει σφυξιμο με ροποκλειδο δεν λυνει μονο του. Καποιος πρεπει να το λυσει η να μην το βαλει καθολου. Απο δυσκολο εως αδυνατον να λυθει και να φυγει μονο του. Τουλαχιστων ετσι ξερω..
Δεν υπερασπιζω κανεναν, ελπιζω να μην παρεξηγηθω αλλα πιστευω οτι πριν κατηγορησεις καποιον πρεπει να εισαι σιγουρος οτι φταινε :wave2:

AFTER
24/04/2006, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Αν οντος φταινε να τους αλλαξεις τα φωτα. Αλλα.. δυο μηνες μετα το ειδες η δεν καταλαβα καλα? Εισαι σιγουρος οτι φταινε αυτοι? Ξερεις ποσους εχω δει που τους εχουνε κλεψει διαφορες βιδες/παξιμαδια απ'τη μοτοσυκλετα? Ακουγεται γελειο αλλα δυστιχως/τραγικως γινεται. Αυτο το παξιμαδι ειναι ασφαλειας οποτε και να μην εχει γινει σφυξιμο με ροποκλειδο δεν λυνει μονο του. Καποιος πρεπει να το λυσει η να μην το βαλει καθολου. Απο δυσκολο εως αδυνατον να λυθει και να φυγει μονο του. Τουλαχιστων ετσι ξερω..
Δεν υπερασπιζω κανεναν, ελπιζω να μην παρεξηγηθω αλλα πιστευω οτι πριν κατηγορησεις καποιον πρεπει να εισαι σιγουρος οτι φταινε :wave2:

+1

sonic22
24/04/2006, 19:16
den jerw alla se dikastirio xlomo to vlepw na stathei i katigoria...
idika meta apo toso kairo kai km...

kandous roba se gnostous kai filous, opou vretheis kai opou sthathis (isos akoma kai mail stin yamaha gia na mathei ti sinergiatzides exei)... alla kata ta alla an den sou paroun ejtra leuta gia ergatika na ise ikanopoiimenos... eutixis an dijoun endiaferon gia to ti piges na patheis...

distixos.
:sick:

lousou76
24/04/2006, 20:18
Δε ξέρω πως μπορεί να είστε τόσο απαισιόδοξοι. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, φαίνεται ότι φταίνε.

2 μήνες μετά το πρόσεξα αλλά έχω και ένα μήνα πριν φωτογραφίες που επιβεβαιώνουν ότι δεν εκλάπη ή έπεσε απλά μια μέρα αλλά ότι σταδιακά έβγαινε και το παρατήρησα λίγα χιλιόμετρα πριν γίνω μακαρίτης.

Εγώ βλέπω ποινικό αδίκημα και δημόσιο κίνδυνο. Οι φωτογραφίες των τελευταίων 2 μηνών και τα τιμολόγια της επισκευής μιλάνε μόνα τους.

Κανένας δε θα ρχότανε να κλέψει 1 παξιμάδι ασφαλείας. Άσε που θα βαρούσε ο συναγερμός κλπ. Είναι χαζό να φέρεις εργαλεία για να κλέψεις 1 παξιμάδι. Στέκει πιο ξεκάθαρα η έλλειψη του παξιμαδιού μετά την επισκευή και εφόσον δεν μετακινήθηκε αρκετά άργησε να φανεί.

Το ίδιο ελλειματική βέβαια φαίνεται και η εργασία της άλλης αντιπροσωπείας στην οποία άλλαξα λάστιχα μέσα στο μήνα και δεν το είδε κάν ενώ όπως δείχνουν οι φωτογραφίες έλειπε ήδη από τότε.

gdevelek
24/04/2006, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από lousou76

Στέκει πιο ξεκάθαρα η έλλειψη του παξιμαδιού μετά την επισκευή και εφόσον δεν μετακινήθηκε αρκετά άργησε να φανεί.


Έχεις ακούσει το "αθώος λόγω αμφιβολιών";;;

Ο δικηγόρος τους θα εγείρει αμφιβολίες για πλάκα.

Δεν είμαι νομικός αλλά χλωμό το βλέπω να δικαιωθείς.

Όταν ρωτήσεις δικηγόρο κάνε τον κόπο να μας ενημερώσεις...

Καλή τύχη!

sonic22
24/04/2006, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Έχεις ακούσει το "αθώος λόγω αμφιβολιών";;;
kai tis adiminiseis gia sikofadia (kai as min trws sika) kai isos gia doliofthora pou plitei to kiros tis adiprosopias...

pws tha apodijeis oti to pajimadi den sto valane autoi swsta or oti den sto sfijane arketa?

les na arkestoune ston logo sou oti ise timios, swstos kai kalos anthrwpos, xwris exthrous ktlp?

tespa... ti jerw kai egw...
trejto kai vlepeis..




p.s. tou tropeas itan mia edelos diaforetiki fasi... paromias omws epikindinotitas...

Maira
25/04/2006, 09:17
Είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη νομικά!!!!!

Μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο στο παπί, που εκτός από παξιμάδι ασφαλείας έχει και κοπίλια!Απλά πηγαίνομτας προς ΄Πόρτο Ράφτη, άκουσα την εξάτμηση να κοπανάει! Ο άξωνας στεραιωνόταν στην τελαυταία σπείρα! Βέβαια μέσα στην ερημιά, έκανα τα σταυρό μου και πήρα το δρόμο του γυρισμού. Όταν πήγα στο συνεργείο και του είπα τι συνέβαινε απάντησε : "Έλα μωρέ πώς κάνεις έτσι?"

Αν πραγματικά μπορείς να αποδείξεις ότι ξέχασαν το παξιμάδι, γιατί κάτι τέτοιο έγινε, τα παξιμάδια αυτά δεν λύνουν τόσο εύκολα, τράβηξέ το όσο μπορείς!!!! Δε μπορούν να παίζουν με τη ζωή μας και μετά να κάνουν σα να μη τρέχει τίποτα! Όσο για αυτό που είπε κάποιος ότι αφού δεν έπαθες κάτι άστο να πάει, κάπως έτσι παίρνουν αέρα όλοι αυτοί και δεν τους νοιάζει για το αν το μηχανάκι που μόλις έφταξαν φεύγει και είναι ασφαλές ή όχι!!!!!

Μακάρι να βγάλεις άκρη και να δικαιωθείς, ακόμα κι αν αυτό δε σημαίνει χρήματα για σένα, αλλά πρόστιμο για αυτούς!!!!! Πρέπει να γίνουν λίγο πιο υπεύθυνοι! Δε μπορεί να παίρνουμε τις μηχανές από τα συνεργεία και να τρέμει η καρδιά μας για το αν είναι όλα σφιγμένα και τοποθετημένα σωστά! Στην τελική να την φτιάχνουμε μόνοι μας, αν είναι να την βγάζουμε από το συνεργείο και να έχουμε αμφιβολίες (για ρυθμιση βαλβίδων, σφιξίματα, ευθυγράμμηση τιμνιού κ.α.).

Μακάρι να βγάλεις άκρη και να δικαιωθείς!!!

:wave2: :wave2:

DrIoannis
25/04/2006, 09:58
Καλό είναι να μην το αφήσεις καθόλου.Να πας και να κάνεις φασαρία όσο πιο έντονη γίνετε.Εάν μπορείς να κινηθείς δικαστικός κάντο.Μία καλή λύση γενικά όταν πέρνουμε την μοτοσυκλέτα μας από το συνεργείο είναι να βγάζουμε φωτογραφία με φόντο το συνεργείο τα σημεία που πειράχθηκαν.

koutroulis
25/04/2006, 10:01
πάντως αν πας φρόντισε να μην "απειλήσεις" για οτιδήποτε και θα ήταν καλύτερα να μιλήσεις με ένα δικηγόρο πριν κάνεις οτιδήποτε


συμφωνώ ότι αξίζει να το κυνηγήσεις γιατί συνεισφέρεις στην ασφάλεια όλων μας αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα χρειαστείς αρκετή υπομονή και φράγκα


καλή δύναμη




:wave2:

Maira
25/04/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Καλό είναι να μην το αφήσεις καθόλου.Να πας και να κάνεις φασαρία όσο πιο έντονη γίνετε.Εάν μπορείς να κινηθείς δικαστικός κάντο.Μία καλή λύση γενικά όταν πέρνουμε την μοτοσυκλέτα μας από το συνεργείο είναι να βγάζουμε φωτογραφία με φόντο το συνεργείο τα σημεία που πειράχθηκαν.

Θα φτάσουμε στο σημείο να κυκλοφορούμε με μια φωτογραφική μόνο και μόνο για να μπορούμε να βρούμε το δίκιο μας!

Και φτάνουμε στο σημείο που θα πέσουμε σε κάποιον καλό μηχανικό και θα νοιώσει μεγάλη προσβολή όταν θα μας δει με την φωτογραφική!!!!

Από λάθη και αμέλεια μηχανικών?? Άλλο τίποτα!!!!

Ερώτηση....πώς θα αποδείξεις ότι δε σου έσφιξαν καλά τά καπάκια του μοτερ και μετά από κάποια χιλιόμετρα έκαψε φλάντζες όταν η μηχανή είχε πάει απλά για έναν έλεγχο????

:confused: :confused: :confused: :confused:

Tropeas
25/04/2006, 10:53
Πρόσεξέ με τι θα σου πω,
αν αυτές τις βόλτες που έκανες μέσα στους δυο μήνες και ειδικά τις τελευταίες την άφησες έξω και την είχες γενικά εκτός φύλαξης για μεγάλο χρονικό διάστημα ή και βράδυ, τότε μπορεί να προσπάθησε να στο έβγαλε οποιοσδήποτε το παξιμάδι...

Και εγώ δεν πιστεύω ότι ένα τέτοιο παξιμάδι και ασφαλείας μπορεί να βγει μόνο του εκτός και αν είχε μπει με μόνο μια στροφή απάνω...
Δηλαδή , ή δεν στο βιδώσαν καθόλου, ή στο βιδώσαν μια στροφή με σκοπό να το βιδώσουν αργότερα και ξεχάστηκε, ή κάποιος προσπάθησε να στο "φάει".

Επειδή όπως καταλαβαίνεις αυτά όσο εύκολα είναι να τα εικάζουμε , τόσο δύσκολο είναι να αποδείξουμε,
μίλα καλύτερα με έναν δικηγόρο να μην τρέφεις αυταπάτες...

Η δικηγόροι συνήθως αν έχουν εμπειρία σε τέτοια θέματα , φέρνουν έτσι το κατηγοριτήριο , ώστε να φέρουν σε απολογία τον κατηγορούμενο, που θα πρέπει αυτός να αποδείξει με δικές του αποδείξεις ότι είχε μπει καλά απο μεριάς του...

Αυτό βέβαια μπορεί να σημαίνει ότι αυτοί θα σου πουν ότι 2 μήνες δούλευε καλά, μετά τι έγινε?
Εκεί μετά είναι πως θα πατήσεις εσύ με αναφορές όχι δικές σου αλλά ειδικών με χαρτιά που να λένε τι πιθανώς συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, που συνήθως κοστίζουν ακριβά...

Αν εσύ πιστεύεις ότι έχεις δίκιο, και θα δικαιωθείς , τότε κηνύγα το,
αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία ότι μπορεί να έχει επέμβει οποιοσδήποτε εξωτερικός παράγωντας , ζύγισε τα έξοδα και πάρε την απόφαση...

Θες ήδη πολύ τρέξιμο, και πολλές διαφορετικές γνώμες... και να αποφασίσεις εσύ τι θα κάνεις με το ένστικτο και καρδιά... ;)

sonic22
25/04/2006, 11:10
trop... i dikia sou periptwsi pige dikastika telika?
exei lijei to thema?
apozimiwsi gia psixiki odini ktlp pires or mono ena neo kinitira?

Tropeas
25/04/2006, 11:38
Δες εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10556&perpage=15&pagenumber=18
και εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=315780#post315780
και θα καταλάβεις... ;)

lousou76
25/04/2006, 11:45
Λοιπόν καταρχήν ποστάρω μία από τις φωτογραφίες που δείχνουν ότι έχει λιγότερο από μήνα μετά την παραλαβή που το παξιμάδι λείπει.
Η φωτογραφία είναι σε σπίτι φίλου την Πρωταπριλιά (σα ψέμα φαίνεται ε?). Υπάρχουν κ άλλες φωτογραφίες νωρίτερα σε κάμερες φίλων από τις βόλτες και τις διαδρομές που κάναμε ακόμη νωρίτερα από τις 1 Απριλίου, μόλις τις έχω θα τις δημοσιεύσω.

Η αντίδραση του συνεργείου τώρα.
Εξέτασαν τον άξονα. Εξέτασαν τα πάσα.
Επέμεναν καταρχήν ότι το μηχανάκι θα τραβούσε και έτσι θα το καταλάβαινα και ότι μάλιστα τραβαέι ακόμα δεξιά.

Σίγουρα παιδιά ένας μηχανικός μπορεί να καταλάβει ότι τραβάει ένα μηχανάκι, εγώ όμως σαν απλός οδηγός καμία απολύτως διαφορά δεν κατάλαβα και αυτό αποδεικνύουν και οι φωτογραφίες που δείχνουν ότι πάνω από μήνα το κυκλοφορώ χωρίς παξιμάδι.

Άρα η έλλειψη του παξιμαδιού δεν προκαλεί αισθητή αλλαγή συμπεριφοράς μέχρι ο άξονας να βγεί αρκετά.
Επίσης με το ίδιο σκεπτικό απορρίπτεται ο ισχυρισμός ότι σε λίγα χιλιόμετρα ο άξονας έπρεπε να βγεί εφόσον δεν υπήρχε παξιμάδι.

Ο μηχανικός επέμενε ότι το παξιμάδι είναι ασφαλείας και ακόμη και αν δε σφίχτηκε δε θα έβγαινε. Παρουσία του μπήκε φίλος του μηχανικός ο οποίος όταν ερωτήθηκε απάντησε ότι αν δε σφίχτηκε θα έβγαινε το παξιμάδι σχετικά σύντομα όμως. Κανείς δεν αμφιβάλλει γ αυτό. Η ευθύνη τους παραμένει.

Επέμεναν ότι ουδεμία περίπτωση υπάρχει να μη το έβαλαν ή να μην το έσφιξαν ενώ 100% μου το κλέψανε από την πυλωτή μου με το συναγερμό τέρμα ευαίσθητο και την τηλεειδοποίηση στο σπίτι που έχουν πάνω απο 3 μήνες να ακουστούν. Δεδομένο ότι για να βγεί το παξιμάδι εφόσον είναι σφιγμένο και ασφαλείας είναι αδύνατο να μην προκληθούν έντονες δονήσεις που θα έθεταν σε λειτουργία το συναγερμό.

Όχι μόνο δεν είχαν το απαραίτητο παξιμάδι αλλά δεν μπήκαν καν στον κόπο να βγάλουν κάποιο άλλο από στάσιμη μηχανή για να μη με στείλουν στο δρόμο πάλι με το Χάρο.

Ακολούθως πήγα σε άλλη αντιπροσωπεία η οποία επιβεβαίωσε ότι ουδένα πρόβλημα υπάρχει στα πάσα του άξονα που να υποδυκνύει κάποιο πρόβλημα κ ότι εαν δεν εκλάπη τότε απλά δεν τοποθετήθηκε σωστά.

Οι άνθρωποι μάλιστα αν και δεν είχαν επίσης το ακριβές ανταλακτικό, ξεβίδωσαν και μου τοποθέτησαν από άλλη μηχανή χωρίς να το ζητήσω, παρουσία μου κατά την επισκευή.

Το πιο απαράδκετο όμως ήταν η στάση τους.
Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι έχω ψυχολογικά προβλήματα και πρέπει να κάνω ιατρικές εξετάσεις που θα μου τις πληρώσουν αυτοί. Αυτό που δεν ήξερε φυσικά είναι ότι εγώ από τη στιγμή που πήγα κατέγραφα όλη τη συνομιλία στο κινητό μου και στο δικαστήριο θα κατατεθεί φυσικά.

Σειρά έχεουν τα κεντρικά στη Yamaha που θα ενημερωθούν για την όλη αντιμετώπιση του συνεργείου.

lousou76
25/04/2006, 11:49
Αυτό που σίγουρα δεν έχει καταλάβει κανείς είναι ότι εγώ εργάζομαι στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του παν/μίου και μπορώ πολύ εύκολα να επιβεβαιώσω από τους καθηγητές ότι αν το παξιμάδι δε τοποθετηθεί σωστά θα φύγει με τους κραδασμούς. Αυτό και έγινε φυσικά και κυκλοφορούσα όπως δείχνουν οι φωτογραφίες χωρίς παξιμάδι.

Maira
25/04/2006, 11:59
Πραγματικά μακάρι να βρεις το δίκιο σου!!!!

Και βέβαια θα υποστίριζαν οτι το έβαλαν!!!!!

Δε ξέρω αν στα κεντρικά της YAMAHA θα βγάλεις άκρη.
Ενός φίλου του είχαν αλλάξει τους καθρέφτες μετά από τρακάρισμα και οι καινούργοι έτρεμαν.Μετά από μια βρομάδα πήγε στα κεντρικά και του είπαν ότι δεν έφταιγαν οι καθρέφτες αλλά η μηχανή!!!! Ακρη δεν βρήκε!!!!

Μακάρι να καταφέρεις να βρεις το δίκιο σου!!!!

:wave2:

sonic22
25/04/2006, 13:39
file lousou (lousou???) to provlima einai oti sto dikastirio tha prepei na apodijeis oti den ise elefadas...

tha zitiseis apozimiwsi gia eglimatiki amelia...
auta einai periploka pragmata...

o tropeas pige gia allagi elatwmatikou kinitira edos eggiisis kai me ta polla to katafere... xwris alles apozimiwseis (swsta trop?)

trejto oso boreis apla lew na min trelatheis, an telika den vgaleis eukola akri...



ta pajimadia auta benoun mono swsta. an boun lathos katastrefoun to spirwma. to oti to spirwma itan O.K. simainei oti malon to esfijan me to xeri...

sto dikastirio omws tha einai o logos sou enadia ston diko tous...

Tropeas
25/04/2006, 14:05
o tropeas pige gia allagi elatwmatikou kinitira edos eggiisis kai me ta polla to katafere... xwris alles apozimiwseis (swsta trop?)
Εμένα υπήρχαν 2 θέματα:
α.αστικό = ή αποζημίωση ή καινούριο "κούτα" κινητήρα
και
β.ποινικό = υπεύθυνοι -> συνέπιες? προσωπική ηθική αποζημίωση με ανακληση ή κάτι σχετικό προληπτικό

το α έχει τελειώσει, το β ξεκινάει το δικαστήριο τον Δεκέμβριο...

Daemon
25/04/2006, 14:32
Τελειως διαφορετικες περιπτωσεις ομως. Το ενα εγινε και το αλλο "ΘΑ" μπορουσε να γινει, "ΑΝ" οντος φταινε, κατι που δεν ξερω πως θα το αποδειξεις. Θα τους κανεις εσυ μηνηση με αμφιβολα πιστευω στοιχεια αλλα να εισαι σιγουρος οτι αμεσως θα σου κανουνε και αυτοι. Εδω πιστευω οτι και μονο να το δει καποιος αυτο το ποστ, μια και "φωτογραφιζεις" κανονικα το καταστημα, μπορει να το παει αλλου πριν να προλαβεις να καταλαβεις τι εγινε.. Αλλα δεν ειμαι δικηγορος και δεν ξερω.. υποθεσεις κανω..
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να συμβουλευτεις δικηγορο πριν απο οτιδηποτε κανεις, οπως σου ξανα ειπανε και αλλοι..

lousou76
25/04/2006, 17:08
Αγαπητέ Daemon τα forums είναι χώροι ελέυθερης διακίνησης σκέψεων ακι απόψεων όπως αναφέρεται καθαρά και στους κανονισμούς λειτουργίας τους.

Δεν αρκούν μερικά ανώνυμα πόστ (διότι κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ποιός κάνει το πόστ) για να κατηγορηθεί κάποιος για συκοφαντίες. Πόσο μάλλον όταν τα πόστ δεν αναφέρουν ονόματα ημερομηνίες και τόπους διεξαγωγής. Στο κάτω κάτω ένας δυσαρεστημένος πελάτης έχει το απόλυτο δικαίωμα ελευθερίας λόγου και έκφρασης, ιδιαίτερα στο ίντερνετ.

φυσικά και θα γίνει μύνηση για συκοφαντία αλλά όχι για τα πόστ κάποιων άγνωστων και κάποιας "ζωγραφιάς" στο ίντερνετ, αλλά για τη μήνυση που θα ασκηθεί εναντίον τους.

Εάν χαθεί η δίκη και αποδειχτεί ότι έβαλαν το παξιμάδι και το έσφιξαν σωστά τότε μπορούν να διεκδικήσουν αποζημίωση για δυσφήμιση και μόνο τότε.

Τα πόστ αλλάζουν, αφαιρούνται, σβήνονται κλπ ανα πάσα στιγμή, γίνονται moderated κλπ. Είναι το ίδιο δύσκολο θα λεγα να αποδειχθεί 100% ότι φταίς όσο είναι να αποδειχθεί ότι το συνεργείο ΔΕΝ έβαλε το παξιμάδι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Τελειως διαφορετικες περιπτωσεις ομως. Το ενα εγινε και το αλλο "ΘΑ" μπορουσε να γινει, "ΑΝ" οντος φταινε, κατι που δεν ξερω πως θα το αποδειξεις. Θα τους κανεις εσυ μηνηση με αμφιβολα πιστευω στοιχεια αλλα να εισαι σιγουρος οτι αμεσως θα σου κανουνε και αυτοι. Εδω πιστευω οτι και μονο να το δει καποιος αυτο το ποστ, μια και "φωτογραφιζεις" κανονικα το καταστημα, μπορει να το παει αλλου πριν να προλαβεις να καταλαβεις τι εγινε.. Αλλα δεν ειμαι δικηγορος και δεν ξερω.. υποθεσεις κανω..
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να συμβουλευτεις δικηγορο πριν απο οτιδηποτε κανεις, οπως σου ξανα ειπανε και αλλοι..

Daemon
25/04/2006, 17:24
Ειπαμε, μπορει να κανω λαθως και να ξερεις κατι παραπανω. Υποθεσεις κανω.. Μακαρι να βρεις την ακρη και αν φταινε και'γω μαζι σου :wave2:

stavrobeis
27/04/2006, 23:55
Κατα αρχην, μακαρι να βρεις το δικιο σου..

Κατα τελος....

δες λιγο το PM σου..

:wave2:

Βαγγελας
28/04/2006, 23:50
Φιλε μου σιγουρα ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ αυτο που συναιβει και ΕΥΤΗΧΩΣ το πηρες χαμπαρι εστω και αργα αλλα μη τα βαζουμε μονο με τα Μαστορια ....για να πω και μια αλλη γνωμη .....μου εχει τυχει να μου ΚΛΕΨΟΥΝ το κεντρικο παξιμαδι απο την πλακα του τιμονιου !!!!!!!!!!!!!!


ΜΗΠΩΣ συναιβει κατι τετοιο και εδω ;;;;;;


μηπως λεω.....

ποτε δεν ξερεις !!! :eyepop: :eyepop: :eyepop:

pantiorix
30/04/2006, 01:20
φιλαρακι ελπιζω να βρεις το δικιο σου για το καλο ολων μας!!!!


ΥΣ:κοιτα λιγο τα προσωπικα μηνυματα!!!

lousou76
05/05/2006, 12:46
Με πήρε σήμερα και ο Τεχνικός διευθυντής της YAMAHA από Αθήνα και κατέκρινε φυσικά κ αυτός τη συμπεριφορά του συνεργείου ενώ δήλωσε κ αυτός ότι οι πιθανότητες δείχνουν να είναι αμέλεια του συνεργείου που προφανώς βίδωσε το παξιμάδι με το χέρι και δε το σφιξε.

Σίγουρα όμως όπως είπε δε μπορούμε να είμαστε 100% βέβαιοι γ αυτό και πάντα υπάρχει η πιθανότητα όντως να εκλάπη εσκεμένα ή όχι ακόμη κ αν αυτό έγινε ένα μήνα μετά την επισκευή του ψαλιδιού.

Αυτό όμως που θεώρησε και ο ίδιος αντιεπαγγελματικό ήταν η αντιμετώπιση του συνεργείου και δήλωσε αφού με ευχαρίστησε ότι το πράγμα δε τελειώνει εδώ και θα επιρηφθούν ευθύνες τόσο για την ποιότητα των κατασκευών όσο και τις καθυστερήσεις ανταλλακτικών.

Για μένα το θέμα θεωρείται λήξαν δε μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω, ελπίζω να βοήθησα γιατί είναι κρίμα να δυσφημίζεται μια ολόκληρη εταιρία και καλές μηχανές από τη συμπεριφορά μερικών απαράδεκτων συνεργείων.