PDA

View Full Version : Ρουλεμάν τιμονιού



furious
24/04/2006, 18:59
Ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα που δεν ξέρω πώς να το λύσω: άλλαξα το ρουλεμάν του τιμονιού (λαιμού) στην Africa μου και μετά από 4.000 χλμ. που είπα να το ελέγξω είδα ότι άρχισε πάλι να μαγκώνει ελαφρά!!!

Κουφάθηκα :eek: Είναι δυνατόν; Εντάξει, τη δουλεύω αρκετά εκτός δρόμου, αλλά όχι τίποτα τρελό, μέσα στα όρια της πάντα και μονοκάβαλος.

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση όταν το άλλαξα είναι ότι το ρουλεμάν είναι πλαστικό (!) με μεταλλικές μπίλιες και το δαχτυλίδι στο οποίο περιστρέφεται το ρουλεμάν είναι κι αυτό μεταλλικό. Πήγα και ρώτησα στην SKF τότε για να βρω κανένα να είναι ολόκληρο μεταλλικό, αλλά δεν είχε :( Την επόμενη φορά θα ρωτήσω και σε τίποτα άλλες μάρκες (faq, timken κ.λ.π.), αλλά αν δεν έχει τι γίνεται;

FZR1000
25/04/2006, 20:41
Δεν πρέπει να φταίει το πλαστικό.

Αλλαξες και ποτήρια φαντάζομαι..........

Πιθανόν απλά να έχει ξεραθεί το γράσσο αν ηταν κακής ποιότητος

sotpag
25/04/2006, 21:11
δεν φταίει ο κλωβός (πλαστικό) οι καλύτεροι είναι βέβαια οι ορειχάλκινοι αλλά δεν παίζουν σε τόσο μικρά ρουλεμάν.


ο μόνος λόγος να σκαλώνει πάλι το τιμόνι είναι να μη το έσφιξαν σωστά , να είχαν κενά τα ρουλεμάν και να χάλασαν , αυτό θα το δεις αν τα σφίξεις λίγο, ή θα είναι οκ ή θα σκαλώνει περισσότερο το τιμόνι , οπότε πάλι αλλαγή

furious
26/04/2006, 11:11
Εννοείται άλλαξα και τα ποτήρια, αυτά τα μεταλλικά στα οποία γλυστράει το ρουλεμάν δηλαδή.

Το είχα σφίξει όσο πιο δυνατά γινόταν με το τιμόνι να μπορεί να γυρνάει ελεύθερα. Στο manual έγραφε 11 nm, αν θυμάμαι καλά, δηλαδή πολύ λίγο. Πού να βρω, όμως, c-spanner που να μπαίνει στο δυναμόκλειδο όμως ρε γμτ; Γι' αυτό το έσφιξα εμπειρικά. Υπάρχει κανένας πιο σίγουρος τρόπος να το σφίξω σωστά;

dirtbird
27/04/2006, 05:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Εννοείται άλλαξα και τα ποτήρια, αυτά τα μεταλλικά στα οποία γλυστράει το ρουλεμάν δηλαδή.

Το είχα σφίξει όσο πιο δυνατά γινόταν με το τιμόνι να μπορεί να γυρνάει ελεύθερα. Στο manual έγραφε 11 nm, αν θυμάμαι καλά, δηλαδή πολύ λίγο. Πού να βρω, όμως, c-spanner που να μπαίνει στο δυναμόκλειδο όμως ρε γμτ; Γι' αυτό το έσφιξα εμπειρικά. Υπάρχει κανένας πιο σίγουρος τρόπος να το σφίξω σωστά;

11nm είναι κάτι παραπάνω από 1.1kg (f=m*g, g=9.81 κτλ. κτλ.).

Κάτι μου λέει ότι τα έσφιξες πολύ παραπάνω. Σφίξε ΟΣΟ χρειάζεται για να μην χτυπάνε και υπάρχει περίπτωση να τα σώσεις (για λίγο καιρό).
Υποθέτω ότι γράσσο έβαλες με μέτρο και της προκοπής (κόκκινο Denicol ή Silkolene - σαν μέλι), και ότι στο εντωμεταξύ δεν παραφέρθηκες με κανά πλυστικό (όπως μερικοί-μερικοί:a13: )

ΣΗΜ: ένας εμπειρικός τρόπος να δούμε αν το τιμόνι γυρνάει ελεύθερα είναι με τον μπροστινό τροχό στον αέρα, να το σπρώχνουμε από τέρμα σε τέρμα και αυτό να 'γκελάρει' ελαφρά αλλά αισθητά (εννοείται χωρίς τα χέρια μας επάνω).

OldMan
27/04/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
11nm είναι κάτι παραπάνω από 1.1kg (f=m*g, g=9.81 κτλ. κτλ.).

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

1.1 Kgm !!

(Μην μου μετατρέπεις την Ροπή σε Δύναμη ....)

:lol: :rotflmao: :lol:

Πάντως, τα 11Nm μου φαίνονται "λίγα" ...

Συνήθως τα "σφιξίματα" πηγαίνουν (σε Βίδες) M6=10Nm, M8=25Nm, M10=45 Nm κ.ο.κ. και σε Παξιμάδια (Collar Nuts) M6=15Nm, M8=30Nm, M10=50Nm κ.λ.π. για "σφιχτή" συναρμογή !!!

:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
27/04/2006, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

1.1 Kg[B]m !!

(Μην μου μετατρέπεις την Ροπή σε Δύναμη ....)

:lol: :rotflmao: :lol:


:blush: :blush: :blush:

Kαλά ντε πως κάνεις έτσι (για την ακρίβεια Kg*m ):lol:

Για το Blackbird, το manual δίνει 25 N*m για την προφόρτιση των ρουλεμάν και 103 Ν*m για το κεντρικό παξιμάδι της πάνω πλάκας.

Για τον τελικό έλεγχο όμως της προφόρτισης των ρουλεμάν, λέει να βάλεις κανταράκι (spring scale) στο ένα πηρούνι και να μετρήσεις ΔΥΝΑΜΗ 10 έως 15 Νewton.


:wave2: :wave2:

nassosxlvbros
27/04/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:blush: :blush: :blush:

Kαλά ντε πως κάνεις έτσι (για την ακρίβεια Kg*m ):lol:

Για το Blackbird, το manual δίνει 25 N*m για την προφόρτιση των ρουλεμάν και 103 Ν*m για το κεντρικό παξιμάδι της πάνω πλάκας.

Για τον τελικό έλεγχο όμως της προφόρτισης των ρουλεμάν, λέει να βάλεις κανταράκι (spring scale) στο ένα πηρούνι και να μετρήσεις ΔΥΝΑΜΗ 10 έως 15 Νewton.


:wave2: :wave2:

τη δυναμη μαλλον τη βλεπω λιγη..στο ΤΑ που αλλαξα περσυ το καργαρησα αρχικα και ξαναχρειαστηκε στα 250-300 κμ ματαξανα σφιξιμο...το λαθος που εκανα ηταν οτι ξαναβαλα (και μαλλον και συ ξαναβαλες )σφαιρικα....βαζεις βελονοειδη και καθαριζεις για πολυ-πολυ καιρο
:beer: :wave2:

furious
27/04/2006, 17:01
Ώπα, τι είναι αυτά τα βελονοειδή;;;


Το manual το ξαναείδα και γράφει 11 Nm!

Γράσσο έβαλα καλό της FAQ για ρουλεμάν, κίτρινο και εννοείται μόνο με σφουγγαράκι το πλένω εκεί πάνω.


ΣΗΜ: ένας εμπειρικός τρόπος να δούμε αν το τιμόνι γυρνάει ελεύθερα είναι με τον μπροστινό τροχό στον αέρα, να το σπρώχνουμε από τέρμα σε τέρμα και αυτό να 'γκελάρει' ελαφρά αλλά αισθητά (εννοείται χωρίς τα χέρια μας επάνω).

Τι εννοείς; Να σπρώξεις λίγο τη ρόδα και να στρίψει ως την άλλη άκρη ελεύθερα;

Αυτή η μαγκιά με το κανταράκι; Το γαντζώνεις στο πηρούνι και το τραβάς για να στρίψει και βλέπεις πόση δύναμη θέλει;

dirtbird
27/04/2006, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
τη δυναμη μαλλον τη βλεπω λιγη..στο ΤΑ που αλλαξα περσυ το καργαρησα αρχικα και ξαναχρειαστηκε στα 250-300 κμ ματαξανα σφιξιμο...το λαθος που εκανα ηταν οτι ξαναβαλα (και μαλλον και συ ξαναβαλες )σφαιρικα....βαζεις βελονοειδη και καθαριζεις για πολυ-πολυ καιρο
:beer: :wave2:

Τα ... σφαιρικά (μπίλιες) έχουν λιιγότερες τριβές και συνεπώς χρειάζονται λιγότερη δύναμη. Τα άλλα λέγονται κωνικά.:wave2:

dirtbird
27/04/2006, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious

Τι εννοείς; Να σπρώξεις λίγο τη ρόδα και να στρίψει ως την άλλη άκρη ελεύθερα;


Το τιμόνι, π.χ. από τέρμα αριστερά , τέρμα δεξιά.


Αυτή η μαγκιά με το κανταράκι; Το γαντζώνεις στο πηρούνι και το τραβάς για να στρίψει και βλέπεις πόση δύναμη θέλει;

Ναι, αλλά δεν έχω δει κανέναν να το κάνει (έχει φωτό το manual όμως) ούτε το έχω κάνει (θέλει και βγάλσιμο το πάνω φαίρινγκ).:wave2:

furious
27/04/2006, 18:24
Αυτό με τα κωνικά ρε παιδιά ακούγεται πολύ καλό! Πού θα βρούμε τέτοια πράγματα; Να πάω σε καμιά SKF, FAQ κ.λ.π.;

Αυτά που πέρασα (τα μαμά δηλαδή) είναι ανοιχτού τύπου. Έχουν το ποτηράκι πάνω στο λαιμό και το ρουλεμάν είναι σαν αυτά που βάζαμε στο ποδήλατο, ότι πιο απλό δηλαδή: ένα πλαστικό δαχτυλίδι που συγκρατεί γύρω γύρω σιδερένιες μπίλιες.

Τα κώνικα τα ξέρω σε κλειστού τύπου. Υπάρχουν και σε ανοιχτού ή θα βάλω κλειστού;

nassosxlvbros
27/04/2006, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα ... σφαιρικά (μπίλιες) έχουν λιιγότερες τριβές και συνεπώς χρειάζονται λιγότερη δύναμη. Τα άλλα λέγονται κωνικά.:wave2:

σφαιρικα=λιγωτερες τριβες=λιγοτερη επιφανεια επαφης=γρηγοροτερη φθορα...
βελονοειδη η κωνικα=περισσοτερη επιφανεια επαφης,=πετας το μηχανακι με τα ρουλεμαν που εβαλες κι ακομα ειναι οκ
τωρα ολα τα αξουσιοδοτημενα Χονδα εχουν και τα βελονοειδη τους...;)

furious
28/04/2006, 12:26
τωρα ολα τα αξουσιοδοτημενα Χονδα εχουν και τα βελονοειδη τους...

Σοβαρά; Κι εγώ από την αντιπροσωπεία τα πήρα γμτ, αλλά δεν το 'ξερα :( Την επόμενη...

jpsplus
05/05/2006, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Αυτό με τα κωνικά ρε παιδιά ακούγεται πολύ καλό! Πού θα βρούμε τέτοια πράγματα; Να πάω σε καμιά SKF, FAQ κ.λ.π.;


Τα κώνικα τα ξέρω σε κλειστού τύπου. Υπάρχουν και σε ανοιχτού ή θα βάλω κλειστού;

ΜΕΤΡΑ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ 30 IN 55 OUT ΤΟΤΕ ΤΑ SKF 32006 X/Q EINAI ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ.

ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΦΙΞΕΙΣ ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΕΥΘΕΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.

ΤΡΑΒΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΤΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΜΑΝΕΤΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ. ΑΝ ΣΩΣΤΑ ΣΦΥΓΜΕΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ 200 ΕΩΣ 500 ΓΡ.