PDA

View Full Version : Xt600 συμμάζεμα και...motard



xaotikos
25/04/2006, 02:16
Καταρχάς Χρόνια Πολλά σε όλους.

Έχω ένα XTάκι 98' και μιας και δεν παίζουν λεφτά για κάτι καλύτερο τολάχιστον για τον επόμενο χρόνο σκέφτομαι να το συμμαζέψω λίγο.

Προς το παρών όλα πάνω του είναι μαμα εκτός από ένα φιλτράκι K&N.

Ας αναφέρω τα προβλήματα που βλέπω εγώ και ελπίζω οι γνώστες να μου δώσουν μερικές συμβουλές για να με βοηθήσουν. Φυσικά βασικός παράγοντας σε όλα είναι το κόστος (να είχα κανένα εργαλείο να τα ρίξω τα ευρώπουλα με τι σέσουλα να πιάσουν και τόπο).

Έχουμε και λέμε:
1) Το πίσω αμορτισέρ έχει "κάτσει" σχετικά σε ύψος τα τελευταία 1-2 χρόνια οπότε για να μην έχω την αίσθηση ότι οδηγώ τσόπερ το σκλήρυνα για να μην κάθετε όταν ανεβαίνω. Τελευταία όμως αισθάνομαι την μηχανή πολύ κούτσουρο και είναι ενοχλητικό (πέρα από επικίνδυνο αφού στις λακούβες χοροπηδάει). Τι προτείνετε γιαυτό? Συμφέρει το service σε αυτή την ανάρτηση (κάποια αλλαγή ελατηρίου?) ή πρέπει να τα στάξω για καινούρια?

2) Μιας και η χρήση είναι 95/5% άσφαλτο/χώμα σκέφτομαι να του αλλάξω ζαντολάστιχα και να βάλω motard για καλύτερα κρατήματα. Έχω διαβάσει για excel και san remo ζάντες όπως και για τα pirelli mt60. Προτείνετε κάτι άλλο σε ζάντα/λάστιχο? Τι διαστάσεις να κοιτάξω? Κανένας καλός/νορμάλ τιμές μάστορας?

3) Με την αλλαγή στις ρόδες, χρειάζετε οπωσδήποτε αλλαγή σε δισκόπλακα μπροστά? Κάποια άλλη αλλαγή σε αμορτισέρ κλπ?? Γενικά μου αρέσουν τα ψηλά μηχανάκια, οπότ δεν θα ήθελα να το κοντύνω και πολύ.

4) Σκέφτομαι να αλλάξω και τιμονάκι. Άλλοι όμως μου λένε ότι το μαμίσιο είναι πολύ καλό για το xt και άλλοι ότι αλλάξανε και η μηχανή στρίβει πολύ πιο εύκολα. Κάποια γνώμη?

5) Η γέφυρα στο πριρούνι μπροστά δίνει ευστάθεια στην μηχανή?

6) Κάποια άλλη πρόταση?

Το να το πουλήσω δεν παίζει αφού δεν υπάρχει ρευστό για να το αντικαταστήσω με κάτι καλύτερο. Από την άλλη το να το αφήσω όπως έχει (τουλάχιστον σε ότι αφορά τις ρόδες) δεν είναι το καλύτερο αφού λάστιχα τουλάχιστον πρέπει να αλλάξω.

Και μια τελευταία ερώτηση: Μετά την αλλαγή σε motard, πως συμπεριφέρεται μια τέτοια μηχανή σε ταξιδάκι στην εθνική? Χάνει σε τελική? Έχει κάποια σοβαρή διαφορά?

Υ.Γ Sorry για το μεγάλο post

xtrm600
26/04/2006, 20:19
Γιά την ανάρτηση (2 μέρη ελατήριο + αμορτισερ) :
εγώ εβαλα πισω WP ελατήριο,και την ανάρτηση σερβισάκι.Αποτέλεσμα αρκετά σκληρή,οκ για μένα (υποκειμενικό) αλλά πρόβλημα για τον πίσω σου.(εχω φάει τσαντιές...)
Για τις ζάντες είμαι αρνητικός,έτσι κι αλλιώς "ολα στρίβουν"

:lol: :alien: :cool:

Βάλε καλό λαστιχάκι, γέφυρα Όπως και δήποτες, και ριχ'του και ενα ζευγάρι WP ελατήρια μπροστά.
για τιμόνι, όπως μάθει κανείς. εγω 6 χρονια τώρα, με μαμά είμαι και στριβει οπου εχει στροφή, ενώ αντιθέτως παει ευθεία οταν εχει ίσωμα.
Όσο για το πούλημα,εγώ πήρα μεγαλύτερο μοτόρι που σαλεύει λεεμεε :sun: πριν απο κανα μήνα,και πάλι δεν είμαι για να το πουλάω το XT. Είναι αργαλείο.Κράτα το και μην το αφήσεις να σ'άφησει.
Ελπίζω να βόηθησα,αυτά που εγραψα ειναι αυτά που έχω κάνει εγώ στο δικό μου '95 μοντέλο,για τα υπόλοιπα δεν εχω αποψη.(ή δεν την λέω) Βάλε και μια CRD μιά χαρά είναι, ενα κιτακι δυνοjet και είσαι αρχηγος.

xaotikos
28/04/2006, 18:39
thanx για τις απαντησεις.

Βασικά πόσο σου πήγε το service του πίσω με τα ελατήρια (έχεις κάποιον μάστορα να προτείνεις?)...γιατί αν είναι μεγάλο το ποσό ίσως συμφέρει καινούρια ανάρτηση.

επίσης..ξέρετε τι διαστάσεις σε 17" παίρνουν τα XT?

sakisp
28/04/2006, 21:07
6. οπωσδηποτε γεφυρα καλαμιων!!!11 ειναι το ποιο αξιολογο 20 ευρο πανω στο μηχανακι και καλο θα ηταν και μια γεφυρα φτερου το οποιο μετα τα 120 αρχιζει και σου πεζει το τιμονι απο το παιξιμο του φτερου!!!

με τα wp ειναι σαν να οδηγεις αλλο μηχανακι!!!!ειναι απιθανο προοδευτικο σαν αισθηση οταν το καβαλας δεν θα δεις μεγαλη διαφορα αλλα σε βουτιγμα και σε στριψιμο δεν πεζεται!!!!!!

αν το κανεις motard το μηχανακι θα χαμηλωσει παρα πολυ με αποτελεσμα να πας να του βαλεις αμεσως μετα προεκτασεις οποτε και χανεις σε ευσταθεια(φανταζομαι)!!!!!εντουρακι μην το χαλασεις το μηχανακι σου!!!

επισης μαρκουτσια φρενων κανουν δουλεια.

και παντα προσωπικη περιποιηση!!!!! ειναι μηχανακι που αν ξερεις 5 πραγματακια και εχεις και λιγο θρασος τα περισσοτερα θα τα κανεις μονος σου ειναι μηχανακι που σου επιτρεπει τετοιες παρεμβασεις.

και εγω λυπαμε που θα το δοσω γιατι ειναι τιμιο μηχανακι!!!!!!!
αλλα.....

καλη διασκεδαση σου ευχομαι μιας και για διασκεδαση προκειται οταν ασχολεισαι με το μηχανακι σου!!!!!!!!!!!!

xtrm600
29/04/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisp
6. οπωσδηποτε γεφυρα καλαμιων!!!11 ειναι το ποιο αξιολογο 20 ευρο πανω στο μηχανακι και καλο θα ηταν και μια γεφυρα φτερου το οποιο μετα τα 120 αρχιζει και σου πεζει το τιμονι απο το παιξιμο του φτερου!!!

με τα wp ειναι σαν να οδηγεις αλλο μηχανακι!!!!ειναι απιθανο προοδευτικο σαν αισθηση οταν το καβαλας δεν θα δεις μεγαλη διαφορα αλλα σε βουτιγμα και σε στριψιμο δεν πεζεται!!!!!!

αν το κανεις motard το μηχανακι θα χαμηλωσει παρα πολυ με αποτελεσμα να πας να του βαλεις αμεσως μετα προεκτασεις οποτε και χανεις σε ευσταθεια(φανταζομαι)!!!!!εντουρακι μην το χαλασεις το μηχανακι σου!!!

επισης μαρκουτσια φρενων κανουν δουλεια.

και παντα προσωπικη περιποιηση!!!!! ειναι μηχανακι που αν ξερεις 5 πραγματακια και εχεις και λιγο θρασος τα περισσοτερα θα τα κανεις μονος σου ειναι μηχανακι που σου επιτρεπει τετοιες παρεμβασεις.

και εγω λυπαμε που θα το δοσω γιατι ειναι τιμιο μηχανακι!!!!!!!
αλλα.....

καλη διασκεδαση σου ευχομαι μιας και για διασκεδαση προκειται οταν ασχολεισαι με το μηχανακι σου!!!!!!!!!!!! :a20:

xaotikos
29/04/2006, 16:41
Σε ευχαριστώ και σένα φίλε μου.

Το να το κάνω motard δυστυχώς μου έχει κολήσει στο κεφαλι και είναι από τα πράγματα που δεν βγαίνουν εύκολα. Neverming

Γέφυρα θα βάλω αφού έχω ακούσει από όλους καλά λόγια. WP μπροστά θα βάλω (αλήθεια πόσο πάνε αυτά περίπου?). Επίσης, τι εννοείς μαρκούτσια για τα φρένα?

Α! κάπού διάβασα ότι κάποιος άλλαξε ζιγκλέρ και (μαζί με αλλαγή εξάτμισης) βοήθησε στο να ροπιάζει πιο γρήγορα. Ξέρει κανείς να πει τίποτα γιαυτό? Βοηθάει καθόλου? Κόστος?:wacko: :hypnotize :beer:

sakisp
29/04/2006, 18:31
wp μπροστινα αγορα γυρω στα 100ε + λαδακι wp Ν10 καπου στο 12 ευρο το λιτρο δεν θα χρειαστεις παραπανω!αν θυμαμε καλα χωραει 400γρ.η καθε μπουκαλα εγω τις εβαλα μονος μου αλιως με κανενα 50 ευρο φανταζομαι θα την κανεις την δουλεια σου παντως εγω αν ξανααλλαζα μονος θα το εκανα και παλι,δεν ειναι κατι τρομακτικο.

μαρκουτσια φρενων η αλιως σωληνακια υψηλης η μαρκουτσια αεροπορικου τυπου λογω το οτι δεν διαστελονται απο τις πιεσεις του υγρου φρενων ωστε να χανεις σε πιεση.συνεπαγεται πιο σφιχτο φρενακι και αν βαλεις και κανενα υγρο φρενων motul εχει πολυ μεγαλη αντοχη στις θερμοκρασιες που αναπτυσουν τα υγρα δηλ.δεν μενεις απο φρενο σχεδον ποτε.

εξατμισουλα ειναι καλη αλλα για να γουσταρεις τιποτα περισσοτερο μην φανταστεις τρελες διαφορες.εξατμιση βαλε μιας και εχεις και φιλτρο βαλτου και ενα ζιγκλερακι αν και σκεψου οτι δεν αξιζει η καταναλωση με βαση αυτα που θα κερδισεις. κοστος ζιγκλερ 5,20 ευρο φοραει μαμα 130 αρι αν βαλεις 140 το βαζεις και μονος σου αν πας για μεγαλυτερο θα μπλεξεις και δεν θα κανεις και δουλεια!!!!!!1κυκλοφορει ενα κιτακι με μεμβρενες βελονες ζιγκλερ τα παντα γυρω απο αυτην την βελτιωση το κοστος του ειναι καπου στα 120 ευρα.
το παν ειναι να ειναι καλα ρυθμισμενες οι αναλογιες βενζινης αερα και πιστεψε με αν το ρυθμισεις καλα υπαρχει περιπτωση και να μεταμορφωθει....
εχει υπ['οψιν σου οτι το μιχανακι σου ειναι απο 32 εως 36 αλογα

μην φανταστεις οτι αν του κανεις ολα αυτα θα πας 40 αλογα!!!!με την καμια απλα θα το βοηθησει λιγο το μηχανακι σου να δουλευει ποιο χαλαρα αν και αν βαλεις εξατμιση μονο χαλαρα που δεν θα το πιγενεις.βγαζει ωραο θοριβακι..

δεν σε παροτρυνα να μην το κανεις motard εγω δεν το κανω!!!!!
θελω το μηχανακι μου να ειναι ενα ομορφο μηχανακι να το εχω φερει στα μετρα μου αλλα να μην του χαλασω τον μαμα χαρακτηρα του.απλα εμενα με εχει βολεψει ετσι εχει τα καλα του πας σε νησι και του πινεις το αιμα στο χωμα,ανεβενεις πεζοδρομιο χωρις να βαλεις ποδι κατω(μεγαλο πραγμα αυτο). τα motard δεν το συζηταμε καν εχουν πολυ καλυτερο φρεναρισμα και πολυ καλο σε στριψιμο και ομορφο πολυ ειναι εγω απλα το δικο μου δεν το θελω motard.
:beer: