PDA

View Full Version : Τι είδα!



argpap
25/04/2006, 13:01
Είχα αρκετό καιρό να ανέβω προς τα Βόρεια και με την ευκαιρία του Πάσχα φύγαμε οικογενειακός, με το αυτοκίνητο 4 είμαστε. Είδα μια εθνική οδό εύκολη, χωρίς έργα με μόνα σημεία να δυσκολεύουν κάπως στον Μαλιακό και στα Τέμπη.
Είδα περιπολικά παντού και προσεχτικούς οδηγούς στα σημεία που προανέφερα. Είδα έργα στο Μαλιακό (καιρός ήταν). Είδα Διόδια με πινακίδες περάστε ελεύθερα (πλήρωσα μόνο στο Σχηματάρι!!).
Είδα και τα περίεργα : νταλίκα διπλή να πηγαίνει 160 χλμ!!! ( με προσπέρασε στη Λαμία!!!) , κόντρες BMWάκιδων (με την τροχαία να τους έχει σταματήσει λίγο πιο κάτω), ΙΧ με το μόνο που να λείπει από τη ΣΧΑΡΑ να είναι οι τοίχοι του σπιτιού τους.
Αλλά μου έκανε εντύπωση το πόσο άνετα κάνεις πια αυτή την ταλαίπωρη Ε.Ο. Αθηνών-Θεσσαλονίκης γιατί όσο θυμάμαι από πιτσιρικάς μια ζωή έργα γινόντουσαν και μία ζωή δεν τέλειωναν.

koutroulis
25/04/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από argpap
Είχα αρκετό καιρό να ανέβω προς τα Βόρεια και με την ευκαιρία του Πάσχα φύγαμε οικογενειακός, με το αυτοκίνητο 4 είμαστε. Είδα μια εθνική οδό εύκολη, χωρίς έργα με μόνα σημεία να δυσκολεύουν κάπως στον Μαλιακό και στα Τέμπη.
Είδα περιπολικά παντού και προσεχτικούς οδηγούς στα σημεία που προανέφερα. Είδα έργα στο Μαλιακό (καιρός ήταν). Είδα Διόδια με πινακίδες περάστε ελεύθερα (πλήρωσα μόνο στο Σχηματάρι!!).
Είδα και τα περίεργα : νταλίκα διπλή να πηγαίνει 160 χλμ!!! ( με προσπέρασε στη Λαμία!!!) , κόντρες BMWάκιδων (με την τροχαία να τους έχει σταματήσει λίγο πιο κάτω), ΙΧ με το μόνο που να λείπει από τη ΣΧΑΡΑ να είναι οι τοίχοι του σπιτιού τους.
Αλλά μου έκανε εντύπωση το πόσο άνετα κάνεις πια αυτή την ταλαίπωρη Ε.Ο. Αθηνών-Θεσσαλονίκης γιατί όσο θυμάμαι από πιτσιρικάς μια ζωή έργα γινόντουσαν και μία ζωή δεν τέλειωναν.


κάπως ενθαρρυντικά τα μηνύματα!

:wave2:

sonic22
25/04/2006, 13:28
parola auta 20 nekroi kai 70 traumaties nomizw?

kala einai...

Cpt. Haddock
25/04/2006, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
parola auta 20 nekroi kai 70 traumaties nomizw?

kala einai...

40 νεκροί

Αλλά όχι στις Ε.Ο.

Εδω και χρόνια τα πιο πολλά τροχαία γίνονται σε επαρχιακούς δρόμους και στις πόλεις...

:sad:

Kizoku
25/04/2006, 13:34
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Σε ποιά χώρα???????


Μέχρι Λαμία πλήρωσα 6,70ευρώ στα διόδια! Στο γυρισμό μόνο ήταν free (εκτός της Αττικής Οδού βέβαια!!!)
Τρύπες και μπαλώματα παντού!
Μπάτσοι μηδέν!
Προσπεράσματα σφήνες, υπερβολικές ταχύτητες..... (και στο Μαλιακό)!
Τα έργα στο Μαλιακό είναι εδω και πολλααααααααααααααά χρόνια!

Όσο για τους μπάτσους της τροχαίας sorry, αλλά όλο στην ευθεία της Θηβών τους βλέπω όπου και ασυναίσθητα παραβιάζεις το όριο των 120km/h και στήνουν καρτέρι για να βγάζουν λεφτά από τις κλήσεις και όχι για την ασφάλειά μας. Και στα @ρχιδι@ τους για όλα τα άλλα.
Α, συγνώμη στήνουν μπλόκα και στο άγαλμα του Λεωνίδα πλέον, λόγω του ντόρου με το πέταλο. Αν και το πιο επικίνδυνο σημείο είναι πιο πίσω. Μάλλον φοβούνται να κάτσουν εκεί για να μην τους έρθει κανένας σβουριχτός!!!!! :lol: :lol: :lol:

Ειλικρινά δεν σε κατάλαβα. Εκτός αν κάνεις πλάκα.

argpap
25/04/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Σε ποιά χώρα???????


Μέχρι Λαμία πλήρωσα 6,70ευρώ στα διόδια! Στο γυρισμό μόνο ήταν free (εκτός της Αττικής Οδού βέβαια!!!)
Τρύπες και μπαλώματα παντού!
Μπάτσοι μηδέν!
Προσπεράσματα σφήνες, υπερβολικές ταχύτητες..... (και στο Μαλιακό)!
Τα έργα στο Μαλιακό είναι εδω και πολλααααααααααααααά χρόνια!

Όσο για τους μπάτσους της τροχαίας sorry, αλλά όλο στην ευθεία της Θηβών τους βλέπω όπου και ασυναίσθητα παραβιάζεις το όριο των 120km/h και στήνουν καρτέρι για να βγάζουν λεφτά από τις κλήσεις και όχι για την ασφάλειά μας. Και στα @ρχιδι@ τους για όλα τα άλλα.
Α, συγνώμη στήνουν μπλόκα και στο άγαλμα του Λεωνίδα πλέον, λόγω του ντόρου με το πέταλο. Αν και το πιο επικίνδυνο σημείο είναι πιο πίσω. Μάλλον φοβούνται να κάτσουν εκεί για να μην τους έρθει κανένας σβουριχτός!!!!! :lol: :lol: :lol:

Ειλικρινά δεν σε κατάλαβα. Εκτός αν κάνεις πλάκα.

Δεν είναι πλάκα πραγματικά μου έκανε εντύπωση, τον δρόμο τον είχα "περάσει" πολλές φορές στο παρελθόν και δεν θυμάμαι να ήταν έτσι. Τα έργα στο ΜΑΛΙΑΚΟ.. τώρα τα είδα! :D Περιπολικά είδα πολλά.. έφυγα νύχτα, όπως μου αρέσει πάντα και είδα αρκετούς φάρους...και σε ένα σημείο στην επιστροφή (Θήβα) που πήγαινα με 140 χλμ νόμιζα οτι με έπιασαν με το πιστόλι...στη μέση ο τροχονόμος αλλά έπιασε ένα Alfa Romeo που ερχόταν με 200 χλμ από πίσω μου. Ναι, τα μπλόκα τα γνωστά τα είδα...αλλά τόσα χρόνια δεν έβλεπα πουθενά αλλού τροχαία όλο στη σκιά κοιμόντουσαν :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: Όσο για τα Διόδια.. στο γυρισμό ήταν free σωστά, στο πήγαινε πλήρωσα κανονικά.
Η ποιότητα του δρόμου, θα συμφωνήσω μαζί σου, είναι σε μερικά κομμάτια απαράδεκτη αλλά το κομμάτι τις Λάρισας, Κατερίνης και μέχρι τη Λαμία είναι υποφερτό εώς και καλό.

costas81
25/04/2006, 15:13
Εγω παλι πηγα μια βολτα μεχρι χαλκιδα την δευτερα το πρωι!Σε ολη την διαδρομη και στο πηγαινε και στο γυρνα δεν ειδα ουτε ενα περιπολικο!Ειδα μονο ενα σταματημενο στα διοδια των αφιδνων κ αυτο ηταν!

Ειδα ομως μια εθνικη καρασκαμενη με τετραγωνα μπαλωματα κ σκασιματα και ανασηκωματα της ασφαλτου!Ειδα οδηγους να κανουν επικινδυνους ελιγμους στην προσπαθεια τους να γλιτωσουν οσα περισσοτερα μπαλωματα μπορουσαν!Πολυ κακη διαγραμιση και μπαριερες κατεστραμενες!Οδηγους που προσπερνουσαν απο δεξια για να ξλιτωσουν κινηση και οταν λεω δεξια την βοηθητικη που οριοθετει το τελος της ασφαλτου και που μπορει να χρησιμοποιησει καποιος σε περιπτωση αναγκης!ΙΧ τερμα φορτωμενο με οικογενεια και σχαρα προσπερασε απο κει απο την δεξια πλευρα πουλμαν!Απιστευτο!
Κ δεν λεω για τους γνωστους γρηγορους που μεσα στην κινηση εκακαν τις γνωστες σφηνες να γλιτωσουν τι 5 αυτοκινητα?
Ελεος!

argpap
25/04/2006, 15:26
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
[B]Εγω παλι πηγα μια βολτα μεχρι χαλκιδα την δευτερα το πρωι!Σε ολη την διαδρομη και στο πηγαινε και στο γυρνα δεν ειδα ουτε ενα περιπολικο!Ειδα μονο ενα σταματημενο στα διοδια των αφιδνων κ αυτο ηταν!

Ειδα ομως μια εθνικη καρασκαμενη με τετραγωνα μπαλωματα ...........

Μάλλον θέλω γιαλία τότε!!
Πάντως ήταν η πρώτη φορά που πήγα άνετα και χαλαρά...Μάλλον έπεσα στα μαλακά και είδα τα καλά. Μην ξεχνάς ταξιδεύω βραδάκι πάντα...

devil's animal
25/04/2006, 16:58
δεν μπορουμε να τα κατακρινουμε ολα αλλα ουτε και να λεμε οτι τα πραγματα εχουν φτιαξει και μπραβο μας(τους)!!

καποια σημεια της εθνικης ειναι χαλια ............με μπαλωματα,τρυπες και φουσκωμενη ασφαλτο....

καποια αλλα σημεια σε εμπνεουν πραγματικα να το πατησεις και σου δινουν την αισθηση οτι ειναι σταθερα και ασφαλη (και ειναι!!)

οι μπατσοι ακομα και οταν ειναι σε καιρια σημεια δεν μπορουν να κανουν τιποτα και να αποτρεψουν το (φτου,φτου..μακρια απο εμας) κακο!!

αλλα απ΄την αλλη ειναι μια καλη λυση κανοντας τον μπαμπουλα γι'αυτους που νομιζουν οτι κανουν την super ειδικη μεσα στο Ολυμπιακο με αντιπαλο τον sebstian loeb....

αυτο που λειπει και το εχουμε πει απειρες φορες ειναι η ΠΑΙΔΕΙΑ!!!απο ολους μας....

παντως η γενικη εικονα θα ελεγα οσον αφορα εμας (σαν μοναδες) και οχι το κρατος (γιατι εχει πολλα να κανει ακομα) ειναι αρκετα ικανοποιητικη....και φαινεται, οσο σκληρο και αν ειναι, απο τα θυματα και τους τραυματιες (νομιζω οτι ηταν περισσοτεροι περυσι και προπερσι).... :rolleyes:

sonic22
25/04/2006, 21:47
ia dieukrinisi...
iparxoun kleistoi autokinitodromoi (athina-korinthos) kai ethnikoi odoi (korinthos-patra)..

stis E.O. einai thauma pou glitwnei o kosmos...

ΙΠΠΕΑΣ
25/04/2006, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
40 νεκροί

Αλλά όχι στις Ε.Ο.

Εδω και χρόνια τα πιο πολλά τροχαία γίνονται σε επαρχιακούς δρόμους και στις πόλεις...

:sad:

Δυστυχώς αυτό το διαπίστωσα με το χειρότερο τρόπο. Ευτυχώς που έχω μάθει να μην κυκλοφορώ στο δρόμο τη Κυριακή του Πάσχα. Κανονίζω από τη προηγούμενη ημέρα το που θα περάσω την Κυριακή του Πάσχα, γιατί όλοι μα όλοι είναι πιωμένοι εκείνη τη μέρα άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο. :uplate: Στην ιδιαίτερη πατρίδα μου, "έφυγε" την Κυριακή του Πάσχα ένα μακρινός μου συγγενής όταν του έκλεισε το δρόμο κάποιος μεθυσμένος. Οδηγούσε μηχανή και ήταν ξεκράνωτος :( :nono: . Η μηχανή άθικτη και αυτός έσβησε πάνω στο κορμό ενός δέντρου. Όλα αυτά σε επαρχιακό δρόμο πάνω σε στροφή.

Kizoku
26/04/2006, 11:03
Γυρνούσα με το κουτάκι μου Κυριακή απογευματάκι από το χωριό και ξαφνικά στην εθνική οδό Αθηνών-Λαμίας λίγο μετά το εργοστάσιο 120 προς Αθήνα (αν καταλάβατε) έχει μπλοκάρει το σύμπαν!!!
Φαντάζομαι πως έχει γίνει κάποιο ατύχημα και περιμένω υπομονετικά να ξεκολλήσουμε.
Φτάνοντας λοιπόν στο σημείο του ατυχήματος βλέπω:
Μια μηχανή (Varadero αν δεν με γελάει η μνήμη μου) ψιλοκατεστραμένη και τον αναβάτη της όρθιο και αρτιμελή με κατεστραμένο το μπουφάν του και κράνος στο κεφάλι ευτυχώς. Και μετά κοιτάω κάτω στο οδόστρωμα και βλέπω την συνεπιβάτη. Γυναίκα μεγάλης ηλικίας (γύρω στα 70 σίγουρα) ευτυχώς και αυτή με κράνος αλλά τίποτα άλλο εξοπλισμό αιμόφυρτη. Η κατάσταση της βέβαια δεν μου φάνηκε σοβαρή.

Και αναρωτιέμαι, γυναίκα τέτοιας ηλικίας στη μηχανή είναι σωστό???Και το άλλο που δεν κατάλαβα είναι το γεγονός ότι την είχαν αφήσει στη μέση της εθνικής οδού ενώ τα αυτοκίνητα πέρναγαν δεξιά αριστερά. Ήταν ασφαλές για τη γυναίκα και για όσους την είχαν περιτριγυρίσει, αυτό????
Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική μας ώρες ώρες.

mystique
26/04/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
....

Και αναρωτιέμαι, γυναίκα τέτοιας ηλικίας στη μηχανή είναι σωστό???Και το άλλο που δεν κατάλαβα είναι το γεγονός ότι την είχαν αφήσει στη μέση της εθνικής οδού ενώ τα αυτοκίνητα πέρναγαν δεξιά αριστερά. Ήταν ασφαλές για τη γυναίκα και για όσους την είχαν περιτριγυρίσει, αυτό????
Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική μας ώρες ώρες.


ειναι καλυτερα να μεινει εκει, αν δεν ξερουν πως να την μεταφερουν, παρα να προσπαθησουν να την μεταφερουν κ να κανουν μεγαλυτερο κακο...

σαν κ μενα που οταν με χτυπησε ο αλλος με το αμαξι επαθε πανικο κ ειχε ερθει κ με τραβαγε να σηκωθω απο τον δρομο ενω ειχα χτυπησει αρκετα στα ποδια κ δεν μπορουσα να σηκωθω, εκεινη την ωρα τουλαχιστον...

εχω ακουσει κ για μεγαλυτερες ζημιες που εχει παθει κοσμος απο την προσπαθεια αλλων να βοηθησουν ενω δεν ξερουν...

Kizoku
26/04/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από mystique
ειναι καλυτερα να μεινει εκει, αν δεν ξερουν πως να την μεταφερουν, παρα να προσπαθησουν να την μεταφερουν κ να κανουν μεγαλυτερο κακο...

σαν κ μενα που οταν με χτυπησε ο αλλος με το αμαξι επαθε πανικο κ ειχε ερθει κ με τραβαγε να σηκωθω απο τον δρομο ενω ειχα χτυπησει αρκετα στα ποδια κ δεν μπορουσα να σηκωθω, εκεινη την ωρα τουλαχιστον...

εχω ακουσει κ για μεγαλυτερες ζημιες που εχει παθει κοσμος απο την προσπαθεια αλλων να βοηθησουν ενω δεν ξερουν...

Το καταλαβαίνω αυτό αλλά μιλάμε για εθνική οδό όπου όλοι τρέχουν με πολλά. Άσε που ασθενοφόρο πουθενά.

γεροπιτσιρικος
26/04/2006, 14:03
Τα τελευταία 4 με 5 χρόνια ανεβω- κατεβαίνω την ΕΟ Αθηνών Λαμίας σχεδόν κάθε 2ο ΠΣΚ και οφείλω να πω ότι οι διαφορές προς το καλύτερο είναι σαφώς περισσότερες.

Καταρχήν η παρουσία της αστυνομίας για πρώτη φορά έχει και αποτρεπτικό χαρακτήρα. Δεν έχει υπάρξει φορά που να μην δω περιπολικό με αναμμένους τους φάρους να δίνει το στίγμα στους οδηγούς να προσέχουν. Μπλόκα υπάρχουν (και ειδικά εκεί που έχει σκιά :cool: :cool: :cool: ), αλλά τουλάχιστον είναι πια σε σημεία όπου μπορούν να σταματήσουν τα αυτοκίνητα χωρίς να κινδυνεύουν οι υπόλοιποι διερχόμενοι (θυμηθείτε τι είχε γίνει στα Καμένα Βούρλα που είχαν σταματήσει κάποιο φορτηγό και έπεσε πάνω αυτοκίνητο). Δεν λεω ότι είναι 24 ώρες την ημέρα, 7 μέρες την εβδομάδα, αλλά σε σχέση με πριν τους βλέπεις πιο συχνά.

Όσο για τα έργα, τον τελευταίο 1.5 χρόνο ξεκίνησαν στο πέταλο. Για πρώτη φορά τουλάχιστον υπάρχει επαρκής σηματοδότηση των έργών. Θυμάμαι στις ευθείες της Τραγάνας να φτιάχνουν και να ξανά φτιάχνουν το ίδιο σημείο (λίγο πριν τις Λιβανάτες) και να σου βάζουν τα σήματα 100 μέτρα πριν.

Δεν θέλω να τα παρουσιάσω όλα ρόδινα. Προς Θεού. Μεγάλο κομμάτι της Αθηνών Θήβας έχει τόσα μπαλώματα που μόνο στην αριστερή μπορείς να οδηγήσεις με το ένα μάτι κολλημένο στο καθρεφτάκι για κάθε καυ....νο που θέλει να πηγαίνει σε δημόσιο δρόμο με χίλια. Όσο για την οδική παιδία....Θέλουμε πολλααααά χρόνια ακόμα....αλλά από την άλλη μην τα βλέπουμε και όλα μαύρα. Κάπως έχουν βελτιωθεί τα πράγματα.

Στο κάτω κάτω ρε παιδιά, δεν λεω, να λέμε τα στραβά αυτής της Ελλαδίτσας μας μπας και μας ακούσει κανείς και κάνει κάτι, αλλά και να την κατηγορούμε συνέχεια, ακόμα και εκεί που γίνετε προσπάθεια, μάλλον για γκρίνια μου ακούγεται. Ας την παινεύουμε και αυτήν την χώρα όταν κάνει κάτι καλό, αλλιώς την βλέπω μια μέρα να πέφτει και να μας πλακώνει.

Χρόνια πολλά σε όλους και ειδικά σε όσους είχαν και την γιορτή τους

rsp
27/04/2006, 09:17
+1000 συμφωνω με το γεροπιτσιρικο και οπως πολυ ξερετε η Εθνικη οδος Αθηνων-Λαμιας ειναι μια διαδρομη που κανω 2 φορες την εβδομαδα...

Και +100000000 γιατι μονο να γκρινιαζουμε ξερουμε για αυτη τη χωρα και δεν εκτιμαμε οτι γινοντε και 5 καλα πραγματα!:wave2:

hornet
27/04/2006, 09:54
Α, συγνώμη στήνουν μπλόκα και στο άγαλμα του Λεωνίδα πλέον, λόγω του ντόρου με το πέταλο. Αν και το πιο επικίνδυνο σημείο είναι πιο πίσω. Μάλλον φοβούνται να κάτσουν εκεί για να μην τους έρθει κανένας σβουριχτός!!!!!


εδω και παρα πολλα χρονια τη στηνουν εκει δεν ειναι νεο!!

πρεπει να ακουσεις νταλικιερηδες πριν χρονια οταν ελεγαν κωδικα οτι υπαρχει τροχαια στο αγαλμα του λεωνιδα

-υπαρχει φωτογραφος στον ξεβρακωτο!!!!!!:wave2: :rotflmao:

Cpt. Haddock
27/04/2006, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
πρεπει να ακουσεις νταλικιερηδες πριν χρονια οταν ελεγαν κωδικα οτι υπαρχει τροχαια στο αγαλμα του λεωνιδα

-υπαρχει φωτογραφος στον ξεβρακωτο!!!!!!:wave2: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao:

Εγώ έχω ακούσει και το "τουρίστες με κάμερες" !!

:rotflmao: :rotflmao:

SF
27/04/2006, 10:01
-1000 Παν μου

γιατί τα πράγματα έχουν κόστος, το οποίο πληρώνω εγώ κι εσύ (γκουχ γκουχ)

το ποσα εχουμε πληρώσει τοσες δεκαετιες σε εργα (που δεν εγιναν) και σε ζωες (που στοιχίζουν πααααααααρα πολυ) δε βλεπω να το υπολογιζει κανεις...

apolon10
27/04/2006, 10:37
Μ. Παρασκευη. Εκανα 3 ωρες να περασω το πεταλο. Εβριζα ασταματητα το μπ...κρατος που το 2006 ονομαζει Ε.Ο. αυτο το πραγμα. Την Ε.Ο. τη θελουμε να μην κολαει τις ωρες αιχμης. Τι να το κανω να ξεκινησω στις 3 τα ξημερωματα για να μην βρω κινηση. Η Ε.Ο. θα επρεπε να εχει τον ιδιο αριθμο λωριδων σε ολο το μηκος της και οπωσδηποτε διαχωριστικο. Νομιζω οτι τα εργα επρεπε να εχουν γινει εδω και χρονια. Σημερα η Ε.Ο. ειναι απαραδεκτη!!!

Maira
27/04/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
Μ. Παρασκευη. Εκανα 3 ωρες να περασω το πεταλο. Εβριζα ασταματητα το μπ...κρατος που το 2006 ονομαζει Ε.Ο. αυτο το πραγμα. Την Ε.Ο. τη θελουμε να μην κολαει τις ωρες αιχμης. Τι να το κανω να ξεκινησω στις 3 τα ξημερωματα για να μην βρω κινηση. Η Ε.Ο. θα επρεπε να εχει τον ιδιο αριθμο λωριδων σε ολο το μηκος της και οπωσδηποτε διαχωριστικο. Νομιζω οτι τα εργα επρεπε να εχουν γινει εδω και χρονια. Σημερα η Ε.Ο. ειναι απαραδεκτη!!!


Πριν από 20 περίπου χρόνια φτιάχτικαν οι συραγγες του Αρτεμισίου!

Δε ξέρω αν έχετε παρατηρήσει, ότι λειτουργεί μόνο η μία! Όταν φτιάχτικαν και για κανά μήνα λειτούργησαν και οι δύο! Αλλά υπήρχε ένα σοβαρό πρόβλημα! Ο εργολάβος (εταιρεία) που είχε αναλάβει την κατασκευή δεν κατάλαβε καλά, και με τα λεφτά που πήρε, αντί να φτιάξει τρεις λωρίδες σε κάθε τούνελ, έφτιαξε 2.

Του είπε λοιπόν το κράτος να μεγαλώσει τα τούνελ και να τα κάνει σύμφωνα με τα σχέδια! Από τότε το Αρτεμίσιο έμεινε με ένα τούνελ, που έχει 2 λωρίδες και το άλλο υπό κατασκευή!

Είπε κανείς κάτι για έργα που δεν έχουν γίνει?????

γεροπιτσιρικος
27/04/2006, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Πριν από 20 περίπου χρόνια φτιάχτικαν οι συραγγες του Αρτεμισίου!

Δε ξέρω αν έχετε παρατηρήσει, ότι λειτουργεί μόνο η μία! Όταν φτιάχτικαν και για κανά μήνα λειτούργησαν και οι δύο! Αλλά υπήρχε ένα σοβαρό πρόβλημα! Ο εργολάβος (εταιρεία) που είχε αναλάβει την κατασκευή δεν κατάλαβε καλά, και με τα λεφτά που πήρε, αντί να φτιάξει τρεις λωρίδες σε κάθε τούνελ, έφτιαξε 2.

Του είπε λοιπόν το κράτος να μεγαλώσει τα τούνελ και να τα κάνει σύμφωνα με τα σχέδια! Από τότε το Αρτεμίσιο έμεινε με ένα τούνελ, που έχει 2 λωρίδες και το άλλο υπό κατασκευή!

Είπε κανείς κάτι για έργα που δεν έχουν γίνει?????

Στο Αρτεμίσιο δεν λειτούργησαν ποτέ και τα δύο τούνελ, γιατί στο αριστερό (όπως πάμε προς Τρίπολη) όταν σκάβοντας από τις δύο πλευρές έπρεπε να βρεθούν στην μέση με απόκλιση μερικών εκατοστών, βρέθηκαν με απόκλιση μέτρων. Δεν μπορούν λοιπόν να μεγαλώσουν το τούνελ για να το ισιώσουν γιατί απλά θα πέσει, οπότε το έφραξαν και άντε γεια. Ο εργολάβος πληρώθηκε βέβαια στο ακέραιο.

Kizoku
27/04/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Στο Αρτεμίσιο δεν λειτούργησαν ποτέ και τα δύο τούνελ, γιατί στο αριστερό (όπως πάμε προς Τρίπολη) όταν σκάβοντας από τις δύο πλευρές έπρεπε να βρεθούν στην μέση με απόκλιση μερικών εκατοστών, βρέθηκαν με απόκλιση μέτρων. Δεν μπορούν λοιπόν να μεγαλώσουν το τούνελ για να το ισιώσουν γιατί απλά θα πέσει, οπότε το έφραξαν και άντε γεια. Ο εργολάβος πληρώθηκε βέβαια στο ακέραιο.

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :a016: :a016: :a015: :a015: :a018: :a45: :a023:

Αθάνατο ελληνικό δημόσιο!!!!!!!!!!!!!!!

latris mixanis
29/04/2006, 09:27
O εργολάβος πληρώθηκε για μια δουλειά που ποτέ δεν έγινε ,όπως και άλλοι φυσικά...:mad: Κυρώσεις υπήρχαν???? Όχι φυσικά, γιατί όλοι έφαγαν :mad:
Στο τέλος την πληρώνουν όλοι οι άλλοι και κάποιοι με τη Ζωή τους.

Δεν συμφωνώ που υπάρχουν σταθερά μπλόκα,που δεν είναι 8 μέρες την εβδομάδα εκεί 36 ώρες την ημέρα.
Σταθερά μπλόκα για να ξέρω ότι θα τρέξω μέχρι λίγο πριν το άγαλμα του Λεωνίδα για παράδειγμα ,μετά θα κόψω για να περάσω σαν καλό παιδί και μετά βάζω turbo,nitro κλπ μέχρι το επόμενο μπλόκο.Μπλόκα παντού, σε διαφορετικά σημεία και κάθε μέρα όλην μέρα.ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΞΟΔΟ Ή ΣΚ!!!

Να μην μιλήσω για την σήμανση όταν υπάρχουν έργα. Συνηθώς δεν είναι επαρκής, άλλες φορές δεν υπάρχει και άλλες φορές ξεκινά λίγο πριν τα έργα.Οπότε μιλάμε για εγκληματίες και όχι εργολάβους:sick:

Ήρθαν τα ξαδέρφια μου τη Δευτέρα του Πάσχα από Κέρκυρα και δεν συνάντησαν ούτε ένα μπλόκο :mad: :mad:
Δεν μπορώ να μιλήσω για βελτιώσεις όταν σε κάθε έξοδο πεθαίνει κόσμος και όχι μόνο γιατι δεν έχει οδική παιδεία ...
Έχουν φτιάξει κάποια πράγματα αλλά για την ώρα ας λέμε τα στραβά μπας και τα ακούσει κάποιος.

latris mixanis
04/05/2006, 18:42
Για κάποιο περίεργο λόγο η ΑΘήνα χτες ήταν γεμάτη τροχονόμους:confused:
Λες να μας άκουσαν???:p :lol:

Μάλλον είχαν βγάλει τους νέους για εκπαίδευση ...

Kizoku
08/05/2006, 13:27
Πάντως δεν μπορείτε να πείτε αξιωθήκαμε να δούμε και το τούνελ στην Κακιά Σκάλα στο ρεύμα προς Κόρινθο να ανοίγει!!!!
Ε ρε μεγαλεία!!! Ασφαλτόστρωση μένει και διαγράμμιση και........ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!:a2: :a2: :a2: