PDA

View Full Version : Λάδια Bel-ray Exs Synthetic



kxIII
26/04/2006, 02:43
Παιδιά πλησιάζει η ώρα για την πρώτη αλλαγή, μετά από τα 1000 βέβαια.

Η αλήθεια είναι πως έχω βαρεθεί να πληρώνω 50άρες και 100άρες χωρίς να ξέρω τί λάδια βάζουν στη μικρή μου και εργατικά του κώλου. Οπότε με βλέπω να τα αλλάζω μόνος μου για πρώτη φορά στη ζωή μου :)

Τα Bel-Ray EXS τί σας λένε; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Και μια τελευταία ερώτηση.
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τί είναι αυτό το torque wrench που "συναντάω" συνέχεια μέσα στο manual;

Είναι απαραίτητο στα αλήθεια και αν ναι, που μπορώ να το βρώ και περίπου πόσο κάνει;

Πού θα πάει, θα μάθω στα γεράματα...
Ευχαριστώ πολύ λέμεεεεε....

stefanos
26/04/2006, 08:46
torque wrench : Είναι το δυναμόκλειδο, χρησιμοποιείται για να βιδώσεις μια βίδα με προκαθορισμένη ροπή (που επείσης ορίζεται στο manual).
Στην αλλαγή λαδιού μπορεί και να το παραβλέψεις, φτάνει να έχεις μια σχετική αντίληψη στο βίδωμα και να μην σφήξεις την τάπα μέχρι να καταστρέψεις το σπείρωμα.
Σέ άλλες εργασίες είναι εντελώς απαραίτητο.
Αν αποφασίσεις να αγοράσεις πάρε ένα με καστάνια, που να καλύπτει το φάσμα των ροπών που απαιτούνται στην μοτό σου.
Πουλάνε στα εργαλεία.
Εννοείται οτι έχεις και μια σειρά καρύδια, γιατί αυτό που αγοράζεις είναι στην ουσία "καστάνια".

OldMan
26/04/2006, 11:15
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Νταξ' το ροπόκλειδο, αλλά για τα λάδια κάνεις το κουνέλι, Πατέρα !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

stefanos
26/04/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Νταξ' το ροπόκλειδο, αλλά για τα λάδια κάνεις το κουνέλι, Πατέρα !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

:pΟΚ να πώ και για το λάδι.
Θα έλεγα λοιπόν να μην το βάλεις ακόμα είναι άστρωτος ο κινητήρας, να βάλεις κανα ημισυνθετικό το πολύ, να μην πώ και ορυκτέλαιο.

Η άποψη αυτή δεν πηγάζει απο την προσωπική μου απέχθεια στα ακριβά συνθετικά λάδια αλλά απο το site της belray

kxIII
26/04/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
:pΟΚ να πώ και για το λάδι.
Θα έλεγα λοιπόν να μην το βάλεις ακόμα είναι άστρωτος ο κινητήρας, να βάλεις κανα ημισυνθετικό το πολύ, να μην πώ και ορυκτέλαιο.

Η άποψη αυτή δεν πηγάζει απο την προσωπική μου απέχθεια στα ακριβά συνθετικά λάδια αλλά απο το site της belray

Είχα μπει και εγώ στο site αλλά κατάλαβα ότι μετά το στρώσιμο, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αυτή τη στιγμή είμαι στα 4000 και κάτι ψιλά και σκεφτόμουνα να τα αλλάξω στα 5000-5500.

Σαν επιλογή πάντως μάλλον καλή είναι, ε?

stefanos
26/04/2006, 14:00
Οκ μπερδεύτηκα με το 1000.

Ninjaki
26/04/2006, 17:40
Εγώ θα έλεγα όχι στο EXS και γενικότερα μην βάλεις full συνθετικό. Από ότι βλέπω από τη φοτό έχεις το ER6, έτσι?

Προσωπικά πάνω από 10 χρόνια τώρα βάζω στις μοτο μου Belray, κανένα παράπονο δεν είχα ποτέ. Στο ΖΧ9 που έχω τώρα, έβαζα μέχρι πρόσφατα το EXR (το οποίο το πέρναγα για ημισυνθετικό). Προσφάτως μετά από κουβέντα με λαδά, μου είπε ότι είναι ορυκτέλαιο (και έχει δίκιο γιατί στο κουτί πουθενά δεν λέει ότι είναι ημισυνθετικό, παρόλο που από όσο θυμάμαι σε παλαιότερες συσκευασίες έγραφε semisynthetic, τι να πω?), οπότε το σταμάτησα και βάζω τώρα EXP (που είναι όντως ημισυνθετικό).

Πιστεύω με ένα καλό ημισυνθετικό λάδι, είσαι μια χαρά. Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τα συνθετικά. Και πιστεύω καλύτερα να βάζεις κάτι φθηνότερο και να το αλλάζεις πιο συχνά, παρά συνθετικό και να το αλλάζεις πολύ αργότερα.

stefanos
27/04/2006, 09:04
Παρεξήγηση.
Οτι λάδι και να βάζετε τα διαστήματα αλλαγής παραμένουν αυτά που λέει το manual του κατασκευαστή της μοτοσυκλέτας.

OldMan
27/04/2006, 12:16
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ορθώς ομιλεί ο Πατέρας !!!

Η μόνη "απόκλιση" που μπορεί να γίνει σχετικά με τύπους λαδιών και ποσότητες και διαστήματα, είναι η ΑΝΑΛΟΓΙΑ μίξης στα Δίχρονα (κι αυτό ΟΧΙ πάντα !!!).

π.χ. αν ο κατασκευαστής συνιστούσε 5% για Ορυκτέλαιο, μπορούμε να "κατέβουμε" στο 3 - 3,5 % για Ημισυνθετικό και στο 2 - 2,5 % για Full Synthetic ....

ΤΙΠΟΤΕ άλλο δεν αλλάζει (χλμ αλλαγής, ποσότητα, ιξώδες κ.λ.π.) σε σχέση με την Βάση του λαδιού !!!

:wave2: :beer: :wave2:

ioannou_b
01/05/2006, 18:39
Rockoil 15W50 4Synthesis ,βαλτο και θα με θυμηθεις οπως λεει και ο προεδρος της συγκεκριμενης εταιρειας.Μετα απο πολλα χρονια ανακαλυψα δυστυχως αργα κατα την προσωπικη μου αποψη το καλυτερο λαδι για μηχανακια ανω των 500cc.

G M
06/05/2006, 19:57
To EXS σε μετρησεις απο ανεξαρτητους φορείς για αποδοση λαδιων moto ειχε την χειροτερη αποδοση - μαλιστα η αποδοση του ηταν σχεδον ιδια με το ημι-συνθετικο της Castrol.

Γενικα καλυτερη αποδοση φαινεται οτι εχουν τα Amsoil, Castrol, Honda ενώ αρκετά καλά είναι τα Motul, Valvoline, κλπ.

Εαν εισαι Αθηνα, υπαρχει ενα καταστημα στην Καλλιροης όπου θα βρείς σχεδον ολες τις εταιρειες λιπαντικων σε καλες τιμες......;)

Tigas
06/05/2006, 20:25
Στο 1000RR έβαζα Motul 300V 10W40 γιατί με το Agip 10w60
κουδουνάγανε όλα μέσα και το σασμάν έκανε σάν π...........

Επειδή το Motul όμως έχει και 13ευρώπουλα το λίτρο
πλέον μόνο λαδακι Honda 10W40 Racing και βγαίνει και σε τετραλιτρο και σε τιμή πολύ χαμηλή , κανένα παράπονο

Βέβαια θα σου πώ και τα μυστικά μας :D το λάδι της Honda είναι το Penzoil 10W40 το οποίος προφανώς αφού το πουλάει στην Honda έτσι θα μπορέσεις να το βρείς και στην Ελλάδα.

Ninjaki
07/05/2006, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Rockoil 15W50 4Synthesis ,βαλτο και θα με θυμηθεις οπως λεει και ο προεδρος της συγκεκριμενης εταιρειας.Μετα απο πολλα χρονια ανακαλυψα δυστυχως αργα κατα την προσωπικη μου αποψη το καλυτερο λαδι για μηχανακια ανω των 500cc.

Ποιος πουλάει Rockoil ?