PDA

View Full Version : Εθνική Αθηνών - Πατρών...



jtoros
26/04/2004, 12:12
Καλημέρα παιδιά.
Στο γυρισμό από την εκδρομή της Κυριακής 25/4, και αφού είχε νυχτώσει και έβρεχε βγήκαμε στο ύψος της Κορίνθου στην εθνική με κατεύθυνση προς Πάτρα. Τι το θέλαμε; Δεν παίρναμε το καράβι για Πειραιά και να ξεκινούσαμε σήμερα το πρωί;;;
Λοιπόν, να πω καταρχάς ότι τον δρόμο δεν τον ξέρω. Αλλά σκέφτηκα "Του π....η ρε γμτ, εθνική είναι, θα πάμε χαλαρά και θα περάσει". Αμ δε! Πρώτο σοκ η ταμπέλα που γράφει "Πάτρα 132". 132; Χιλιόμετρα; Με τη βροχή πηγαίναμε με 80-90 άρα σε καμιά μιάμιση ώρα θα φτάσουμε. "Υπομονή" είπα στον εαυτό μου και συνέχισα. Τα καλά όμως τα είδα μετά.
Αρχικά το ρεύμα προς Αθήνα είχε πολλη κίνηση (και ανάμεσα στα αυτοκίνητα μέτρησα κάπου 20 μηχανές με ηρωικούς αναβάτες), και τα φώτα από τα τρενάκια των τουτού διαθλώνταν μέσα στο σπρέυ που τα ίδια σήκωναν, με αποτέλσμα να μην φαίνεται η διαγράμμιση του δρόμου. Και επομένως να μην ξέρω που είναι ο δρόμος και πού έιμαι εγώ σε σχέση με αυτόν. Η κατάσταση άλλαζε άρδην στα σημεία που υπάρχει διαχωριστικό και που τα φώτα των απέναντι δεν φαίνονταν από το ρεύμα το δικό μας. Εκαί ήταν όλα τζετ. Μόνο που αυτά τα σημεία είναι ελάχιστα.
Επίσης οι τρελοί τετράτροχοι που πήγαιναν γρήγορα (τόσο γρήγορα που κάποιος δεν άντεξε και βγήκε από το δρόμο, ελπίζω να είναι καλά, αν και το αμάξι ήταν αναποδογυρισμένο) και και μας προσπερνούσαν πάνω σε στροφές, απαιτώντας(!) με το γνωστό αναβόσβημα των φώτων από εμένα να κάνω στην άκρη, στο έρεισμα και ουσιαστικά να περάσω πλαγιασμένος πάνω από την άσπρη, γλιστερή διαχωριστική γραμμή. Δεν πάω πουθενά ρε μ.....κα! Αν χωράς πέρνα, αλλιώς σκάσε!
Κατά τα άλλα, δεν έχω παράπονα πρόσφυσης ή κάτι άλλο αρνητικό να πω πέραν του πρώτου. Άραγε αυτός που επέλεξε να κάνει το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής χωρίς διαχωριστικό, έχει κάνει το ταξίδι με μηχανή νύχτα και με βροχή να δει αν βλέπει της γραμμές του δρόμου και αν ξέρει που παν τα τέσσερα;
Τίποτε άλλο. Μέχρι να μάθω τη διαδρομή, θα την αποφεύγω νύχτα και με βροχή.

Thnx for listening...

Gandalf dr685sm
26/04/2004, 12:25
η διαδρομή προς Πάτρα απο Κορινθο , όντως είναι επικίνδυνη ακόμα και με καλές καιρικές συνθήκες μιας και είναι γεμάτη "μπαλώματα" , ανάποδες στροφές και αρκετά στενή για Ε.Ο.
Αν συμπεριλάβεις σε αυτά και την Ελληνική οδηγική παιδέια, έχεις μια πρώτης τάξεως "καρμανιόλα" που περιμένει με το δρεπανι στην γωνία....
Ευτυχώς τουλάχιστον που με την βροχή γλυτώσατε τα πάρα πολλά radar που στήνουν εκεί...Εμ...βέβαια έβρεχε...να βραχούν τα "στρουμφάκια";

almalibera
26/04/2004, 12:37
...Καλημερα και σε σενα!

Πραγματικα η διαδρομή είναι οντως παρα πολυ επικίνδυνη.
Απ'οτι καταλαβαινω ειναι και η πρώτη σου..?

Μη φοβου ομως. Αν εχεις το νου εκει που πρεπει και αποφευγεις... γενικώς....τα απότομα και τα επικίνδυνα..εισαι σε καλο δρομο.

Επίσης, να ξερεις οτι εκει εχει και πολλά μπλόκα. Μπορει χτες να μην ειχε τίποτα αλλα αυτο δεν συμβαίνει και τις υπολοιπες μερες..
;) .

Και ενα τελευταιο, κάθε ειδους περιπετεια στο δρόμο (χωρις δυσάρεστα ελπιζω) είναι ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Και η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ειναι ΓΝΩΣΗ...

Σου ευχομαι να αποκτήσεις πολλες τέτοιες γνώσεις..

:wave2: