PDA

View Full Version : Λαμπα λευκη σε Transalp



sunnymtx
28/04/2006, 06:55
Μπορω να βαλω και στην Transalp (650) την λευκη λαμπα (πορειας) οπως και στα αυτοκινητα ? αν δεν κανω λαθος απο μια συντομη ματια που της εριξα ,ειναι Η4 και αυτη.Πως το βλεπετε εσεις ? Παιζει τιποτα με τα ρευματα, γιατι οι λευκες που βαζουν στα αυτoκινητα ειναι πολυ περισσοτερα Watts απο τις μανισιες..Απλα θελω να βελτιωσω λιγο την ποιοτητα της δεσμης των φωτων χωρις κιτακια και τετοια tricks ... :)

hornet
28/04/2006, 08:21
το χρωμα του φωτος εχει να κανει με τη θερμοκρασια αυτου 4000Κ ...7000Κ Κλπ..αρα βαζεις μια μπλε και βγαινει πιο λευκο το φως...δεν εχει να κανει με διαφορετικη ισχυ...ψαξε λιγο στο νετ στο Philips clearvision...bluevision κλπ δεν θυμαμαι ακριβως

sunnymtx
28/04/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
το χρωμα του φωτος εχει να κανει με τη θερμοκρασια αυτου 4000Κ ...7000Κ Κλπ..αρα βαζεις μια μπλε και βγαινει πιο λευκο το φως...δεν εχει να κανει με διαφορετικη ισχυ...ψαξε λιγο στο νετ στο Philips clearvision...bluevision κλπ δεν θυμαμαι ακριβως
Να σαι καλα Hornet ! :wave2:

npap
28/04/2006, 14:36
εχω βαλει την cool blue της osram (H4) και ειδα αρκετή διαφορα σε σχεση με τη μαμα λαμπα (πιο λευκο φως).
το μονο κακό ειναι ρε γμτ οτι σχεδων πανω στο χρονο μου την καιει. ειναι η τριτη που αλλαξα πριν λιγο καιρο.
κ οχι τιποτα αλλο, αλλα ειναι κ μανικι να την αλλάξεις.

athandim
28/04/2006, 16:04
Αν μιλάμε για Η4 (12V 55/60W) καλή περίπτωση είναι η Philips visionplus...

Στο V-strom μου είδα σημαντική αύξηση φωτεινότητας (+20% περίπου), χωρίς να απαιτείται κάτι άλλο, πέραν των λαμπτήρων. Βέβαια στη μηχανή μου είναι Χ2 οι λαμπτήρες και δεν ξέρω τις διαφορές στο μονό προβολέα του ΤΑ...

Η συσκευασία περιλαμβάνει 2 λάμπες και κοστίζει περίπου 25 ευρώ.

Εναλλακτική (επίσης ¨ανώδυνη¨) πρόταση σε Η4 είναι οι Osram Silverstar με κόστος γύρω στα 9 ευρώ ο λαμπτήρας.

:wave2:

sunnymtx
28/04/2006, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από npap
εχω βαλει την cool blue της osram (H4) και ειδα αρκετή διαφορα σε σχεση με τη μαμα λαμπα (πιο λευκο φως).
το μονο κακό ειναι ρε γμτ οτι σχεδων πανω στο χρονο μου την καιει. ειναι η τριτη που αλλαξα πριν λιγο καιρο.
κ οχι τιποτα αλλο, αλλα ειναι κ μανικι να την αλλάξεις.
Οκ παιδες και ευχαριστω, μια τελευταια ερωτηση , που θα βρω τετοιες λαμπες Αθηνα ? Αν ξερει κανεις (και εχει παρει) ας με διαφωτισει παρακαλω :) :wave2:

npap
29/04/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunnymtx
Οκ παιδες και ευχαριστω, μια τελευταια ερωτηση , που θα βρω τετοιες λαμπες Αθηνα ? Αν ξερει κανεις (και εχει παρει) ας με διαφωτισει παρακαλω :) :wave2:

μπορεις να τις βρείς σε οποιονδήποτε ηλεκτρολογο αυτοκινητων-μηχανων, σε βενζιναδικα, στο praktiker κτλ..

τωρα 2 ευρο πανω-δυο κάτω δεν νομίζω οτι αξιζει να ψαξεις κ πολυ.

:wave2:

sunnymtx
30/04/2006, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από npap
μπορεις να τις βρείς σε οποιονδήποτε ηλεκτρολογο αυτοκινητων-μηχανων, σε βενζιναδικα, στο praktiker κτλ..

τωρα 2 ευρο πανω-δυο κάτω δεν νομίζω οτι αξιζει να ψαξεις κ πολυ.

:wave2:
Ευχαριστω φιλε Νικο ! :)

banditgr
01/05/2006, 19:51
Oi kaliteres pou mporeis na pareis einai oi Osram (i sylvania) silverstar.Einai oi kaliteres san halogen.Prosexe oles oi lampes pou exoun kai kala leyko fos einai moufes,gia na vgaloun leyko fos exoun vameni mple tin lampa,eyto exei san apotelesma na vgenei men pio leyko fos alla me simantika miomeni fotinotita.Protimise tis sylverstar pou einai kai ftines.

divemaster
02/05/2006, 00:53
Αν θελεις πραγματικο ασπρο, πιο φωτεινο, με μικροτερη καταναλωση, μεγαλητερη διαρκεια και λιγοτερη θερμοκρασια, βαλε HID