PDA

View Full Version : Rithimisi valvides kathe 5000 hlm alithia i poiima?



xaris_sm
28/04/2006, 11:43
milao panta giata LC4 640 paides oxi SMC kai SXC

tosa hronia to servis pu kano sto diko mou einai kathe 2500 ladia filtra kai kathe 5000 ladia-filtra rithmisi valvidon

lipon me osous mihanikous eho milisei kai osa paidia gnorizo to na rithimiseis valvides sta 5000 einai must...opos leei kai to manual

htes enas poli kalos mou filos mihanikos opou asholite poli me KTM Husaberg Husky (oxi eksusiodotimenos)
mou eipe oti den hriazete kathe 5000 na rithmizoume valvides sta LC4 ala kathe 10.000 kai oti olo auto pu kiklofori sta eksusiodotimena opos kai sta manual einai kathara gia na anevei to kostos sidirisis tis mihanis eno pragmatika den hreiazete

lipon?
:confused:

ti lete eseis re palikaria gia olo auto?

DUKASII
28/04/2006, 11:49
μανουαλ λεει καθε 10000 χιλ βαλβιδες..αλλα εδω οι μηχανικοι εκμεταλευομενοι τη γνωστη καραμέλα οτι ελα μωρα κτμ ειναι ..χαλανε..το κατεβασανε στα 5 για να καλυψουνε τα εξοδα τους.


εγω στο μικρο Δουκα εκανα βαλβιδες καθε 6000 και πολλες φορες δε χρειαζόταν .
ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΓΕ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΗΘΕΛΕ ΣΕΡΒΙΣ Η ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ.

επισης σε γνωστο μηχανικο κτμα...που που το ειχα παει 2 φορες...αποδηχθηκε...οτι ουτε αυτος εκανε σερβις..στις βαλβιδες παροτι για αυτο το ειχα παει το μηχανακι εκει αλλα απλα αλλαζε τα λαδια και το κοιταγε και λιγο επιμονα στη κεφαλή και τσουπ...ρυθμστηκαν και οι βαλβιδες...

xaris_sm
28/04/2006, 12:07
Sta 10000 leei to manual e? malista

kati alo...iparhei periptosi na pathei zimia o kinitiras an oi valvides meinoun arithimistes?

i apla den tha doulevei sta kalitera tou to moter?

DUKASII
28/04/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
Sta 10000 leei to manual e? malista

kati alo...iparhei periptosi na pathei zimia o kinitiras an oi valvides meinoun arithimistes?

i apla den tha doulevei sta kalitera tou to moter?

κοιτα να δεις..τωρα αυτη ειναι ερωτηση για τον ΟLD MAN ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ .

ξερω παντως κτμ που εχει μεινει και 10000 χιλ χωρις ρυθμισμα..

και δεν επαθε τιποτα εκτος του οτι οταν πλεον ανοιχτηκε η κεφαλη για ρυθμιζμα..το ήθελε το ρυθμιζματακι του. τωρα διαφορες πριν μετα δε μπορω να ξερω.

maintenance
28/04/2006, 12:59
Για αυτό, και στο δικό μου, όταν πήγα για βαλβίδες, στα 5000 χλμ, μου είπε ότι είναι οκ!, και δεν χρειάζοταν.....

:confused: :confused:

άκου ρε φούστη μου.........και όντως.....έχω ακούσει και εγώ, να το πάνε για βαλβίδες στις 2500 χλμ.

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
28/04/2006, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
..τωρα αυτη ειναι ερωτηση για τον ΟLD MAN ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

:mad: :D :mad:

"Μπαλάκι" Σπύρε...???

:lol: :rotflmao: :lol:

Εξαρτάται από τι εννούμε "ζημιά" στον κινητήρα ...

Εκτός από τον θόρυβο και την απόδοση του μοτέρ, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα "κεφαλώσουν" πιο γρήγορα οι βαλβίδες και θα "καπνιστεί" πιο γρήγορα η κεφαλή και το μπουζί !!!

Περίπτωση "καρφώματος" δεν υπάρχει γιατί οι ξερύθμιστες βαλβίδες "λασκάρουν" (είναι ανοιχτές μικρότερο διάστημα από το προβλεπόμενο).

Υ.Γ.
ΠΑΡΑ πολύ ξερύθμιστη βαλβίδα, υπάρχει περίπτωση να "καεί" από το "μπέρδεμα" στα κρουστικά κύματα του λαιμού της εξάτμισης ...



:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
28/04/2006, 13:02
:wave2: :wave2: :wave2:

Αν μπείτε μια φορά στον κόπο (δεν είναι δύσκολο) να ΕΛΕΓΞΕΤΕ τα διάκενα μετά από (εξακριβωμένη) ρύθμιση και στο διάστημα που θέλετε, θα ξέρετε αν και πότε χρειάζονται ρύθμιση...

KaTaNaS
28/04/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Αν μπείτε μια φορά στον κόπο (δεν είναι δύσκολο) να ΕΛΕΓΞΕΤΕ τα διάκενα μετά από (εξακριβωμένη) ρύθμιση και στο διάστημα που θέλετε, θα ξέρετε αν και πότε χρειάζονται ρύθμιση...

ρε παππού συμφωνώ μαζί σου...

αλλά πρέπει τουλαχιστον την 1η φορά να υπάρχει στο πλάϊ ένας έμπειρος να μη κολλήσεις, ή έστω για το ψυχολογικό!

έπειτα , αφού έβγαλα το ντεπόζιτο απο το LC4 μου, πραγματικά το σκελετό περνά ακριβώς πανω απο το ένα παραθυράκι βαλβίδων και απορώ πώς μπορεί να δουλέψει κανείς τόσο στενόχωρα!


άλλο:
το μηχανάκι μου το κάνω βαλβίδες κάθε 5000 και τώρα πλέον πιστεύω πως το χρειάζεται ακόμη περισσότερα μιάς και ξεκίνησα να το ταλαιπωρώ επίμονα στο χώμα! (και γράγει περισσότερες ώρες παρά χιλιόμετρα!)
ο δικός μου μηχανικός μετά απο την ρύθμιση των βαλβίδων μου απαντά στην καθιερωμενη ερώτηση μου πλέον "πώς ήταν οι βαλβίδες" και λέει:

τις περισσότερες φορές δεν χρειάζονται μάζεμα, το πολύ μια δύο, συνήθως ή μία (δε θυμαμαι πιά μου έλεγε)

εγώ όμως χρησιμοποιώ κατακόρων το μηχανάκι μου και δε μπορώ να το παίξω κορώνα γράμματα.


άσε που το ρύθμισμα είναι γύρω στα 25 ευρά! κα δή, κάθε 1,5 μήνα το συντομότερο.

OldMan
28/04/2006, 14:01
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Σταυρή, ουδείς αντιλέγει ...!!!

Τα (θεωρητικά) διαστήμα ρύθμισης των βαλβίδων εξαρτώνται από την χρήση για την οποία προορίζεται το μηχανάκι.

Το δικό μου (θεωρητικά πάντα..) χρειάζεται ρύθμιση κάθε 15 ώρες λειτουργίας (ίσα για να "βγάλει" ένα διήμερο αγώνα..).

Το καλοκαίρι "έγραψε" τις πενταπλάσιες ώρες (και βάλε...) χωρίς να κάνει "κιχ" !!!

Το μοτέρ του LC4, όταν έβγαινε σε GS έκδοση, "χρειαζόταν" ρύθμιση βαλβίδων κάθε 2.000 χλμ, ενώ όταν μπήκε σε Duke "ανέβηκε" στα 8.000 χλμ !!!

Ούτω πως ειπείν, τα μοτέρ "αντέχουν" (αλλά γιατί να το ρισκάρεις ???):lol:

DUKASII
28/04/2006, 14:06
εγω μολις εγραψα με το μεγάλο 10580...και το μανιουαλ λεει στα 15000....


του εχω αλλαξει 3 φορες λαδια γιατι ειμαι Large και κουβαρτνας...(και γιατι εχει μονο 80 ε) αλλα βαλβιδες ελεγα να κανω κανονικα...


εσυ τι λες ρε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕ ΜΟΥ ΚΑΤΕΜΑ???



ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΦΡΡΡΡ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΩ???:rotflmao: :rotflmao:

OldMan
28/04/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εσυ τι λες ρε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕ ΜΟΥ ΚΑΤΕΜΑ???
ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΦΡΡΡΡ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΩ???:rotflmao: :rotflmao:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Tο κέρμα από το ρεζερβουάρ το έβγαλες ???

DUKASII
28/04/2006, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Tο κέρμα από το ρεζερβουάρ το έβγαλες ???

οχι..:( :(

για το σερβις τι λες?

dukeandthecity
28/04/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Tο κέρμα από το ρεζερβουάρ το έβγαλες ???


:uplate: :uplate: :uplate:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


KTM power.....

OldMan
28/04/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
:uplate: :uplate: :uplate:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τι γελάς ρε χαμένο ???

dukeandthecity
28/04/2006, 14:39
παπουκα κανονισε να γινει το ντιλι με τα ετσι, γιατι θα φαμε τα μπουστακια μας

:D :D

OldMan
28/04/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
για το σερβις τι λες?

Ρε Σπύρο, πλάκα μΕ κάνεις...???

Άμα σε τρώει η τσέπη σου, ρύθμιζε βαλβίδες κάθε πρωί ....


Περίμενε να δεις πόσο "παρμένες" είναι στα 15.000 (αν έχεις εμπιστοσύνη στον μάστορα) και μετά πρέττεις αναλόγως !!!

:wave2: :beer: :wave2:

KaTaNaS
28/04/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Περίμενε να δεις πόσο "παρμένες" είναι στα 15.000 (αν έχεις εμπιστοσύνη στον μάστορα) και μετά πρέττεις αναλόγως !!!




το πόσο παρμένες είναι πώς θα το δεί ο μάστορας; με το αυτί;

δεν πρέπει να λύσει καπάκια (στον V);

άρα αν είναι να λύσει γιατί δεν τις ρυθμίζει κατέυθείαν;


γαμώ τον γραπτό λόγο,πολύ μπερδεύομαι!

OldMan
29/04/2006, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
το πόσο παρμένες είναι πώς θα το δεί ο μάστορας; με το αυτί;
δεν πρέπει να λύσει καπάκια (στον V);
άρα αν είναι να λύσει γιατί δεν τις ρυθμίζει κατέυθείαν;


Μπρεεεεε Σταύρε ..!!!

Είπαμε ότι θα κάνει service στα 15.000 χλμ.

Είτε θα είναι μπροστά (αν δεν βαριέται και αν δεν φωνάζει ο μάστορας), είτε θα ρωτήσει τον μάστορα (είπαμε, αν του έχει εμπιστοσύνη...) για το αν και πόσο "φευγάτες" ήταν οι βαλβίδες !!!

Δεν σΕ φταίει ο γραπτός λόγος, φταίει που ΔΕΝ τον διαβάζεις ...

:lol: :beer: :lol:

sub_zero
12/05/2006, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Tο κέρμα από το ρεζερβουάρ το έβγαλες ???

Γιατί να το βγάλει?? άσε που δε σε παιρνει ο ύπνος όταν οδηγείς...

:beer: :beer:

ktm640lc4
25/05/2006, 15:47
Δηλαδη εγω που κανω καθε 3.000 χιλιομετρα ειμαι ΚΩΤΣΟΣ.???

:eyepop:

Τι τρεχει εδω?

dukeandthecity
25/05/2006, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Δηλαδη εγω που κανω καθε 3.000 χιλιομετρα ειμαι ΚΩΤΣΟΣ.???

:eyepop:

Τι τρεχει εδω?

εεεεεπ ΚΩΤΣΟ και εσυ εδώ. Ρε και μετα απο καθε βολτα να το κανεις καλο ειναι... αμα εχεις λεφτα να το πληρωνεις

ktm640lc4
25/05/2006, 15:54
Καθε 3.000 και ειμαι ο μονος που το κανει απο οτι βλεπω ή κανω λαθος?

:eyepop:

sub_zero
25/05/2006, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Δηλαδη εγω που κανω καθε 3.000 χιλιομετρα ειμαι ΚΩΤΣΟΣ.???

:eyepop:

Τι τρεχει εδω?

Ε οχι και ΚΩΤΣΟΣ..... απλα αιμοδότης .....

xaris_sm
25/05/2006, 16:00
μαλλον εισαι , οι περισοτεροι που ξερω για LC4 (οχι smc) κανουν στα 5000, εγω θα το δοκιμασω για 10000 οπως λεει το μανιουλ

DUKASII
26/05/2006, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
μαλλον εισαι , οι περισοτεροι που ξερω για LC4 (οχι smc) κανουν στα 5000, εγω θα το δοκιμασω για 10000 οπως λεει το μανιουλ Ρε Χαρούλη μου....

ΔΕ ΝΟΜΙΖΕΙΣ...οτι πολλα εχεις περάσει με το κτμ σου...ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥς ΔΟΚΙΜΕΣ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ??


λεω εγώ τώρα..:wave2:

ktm640lc4
26/05/2006, 08:54
Α ξεχασα. Δεν μου εχει βγαλει τιποτα. Απολύτως.

Φτου σκορδα.....

xaris_sm
26/05/2006, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Ρε Χαρούλη μου....

ΔΕ ΝΟΜΙΖΕΙΣ...οτι πολλα εχεις περάσει με το κτμ σου...ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥς ΔΟΚΙΜΕΣ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ??


λεω εγώ τώρα..:wave2:

Θα θυσιαστω ρε φιλαρακι για τους αλλους τι να κανω...καποιος πρεπει να κανει την βρωμοδουλεια....:rotflmao:

αληθεια τωρα το εχω τοσα χρονια και ειναι η πρωτη φορα που δεν ξερω τι να κανω....να ρυμθισω τωρα στα 5000 η να περιμενω για 10000,ο καινουργιος μηχανικος μου λεει στα 10000,τσαμπα θα σε χρεωσω σε ολα ετσι το κανω και δεν εχουν προβλημα και αλλα...

αντε βγαλε ακρη τωρα...
:confused: :sick: :alien:

DUKASII
26/05/2006, 09:43
στο ειπε ο μηχανικος σου..οπου θα μπορουσε να σου πει..ΟΟΟΧΙ ΑΥΤΑ ΧΑΛΑΝΕ..ΚΑΙ ΚΑΝΤΟΥ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΣΕΡΒΙΣ...

δεν κακο.
αστο να γραψει 10 για να του κανεις..


εγω σου λεω..ξερω κτμ οπου λογο βαρεμαρας..δε του κανε σερβις..
και δεν επαθε τιποτα..

xaris_sm
26/05/2006, 09:47
παντως σε 1000 χλμ (εχω κανει 5000 απο την τελευταια ρυθμιση)θα μπει για λαδια και απλα θα του πω τσεκαρε τις βαλβιδες αν θελουν ρυθμιση...ασ της τσεκαρει ρε παιδι μου και χρεωσε με αντοιστιχα..τι να πω...


:wave2: