PDA

View Full Version : Οδική συμπεριφορά πεζών



anf125
28/04/2006, 21:50
Ίσως είναι λίγο αδόκιμος ο όρος, αλλά όλοι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Δέν είναι μόνο η συμπεριφορά των οδηγών (όλων των οχημάτων) συχνότατα χάλια στους ελληνικούς δρόμους, αλλά και των πεζών, κάτι που θέτει σε κίνδυνο και τους μεν και τους δε. Ενδεικτικά:

- Πετάγονται σε πολυσύχναστους δρόμους και απροειδοποίητα.

- Πάνε να περάσουν ανάμεσα σε φανάρια ή διαβάσεις.

- Περνάνε ριψοκίνδυνα λεωφόρους/δρόμους ταχύας κυκλοφορίας, ιδιαίτερα κοντά σε στάσεις λεωφορείων, μετρό κλπ (αντί της υπόγειας ή υπέργειας διάβασης που ενδέχεται να υπάρχει).

- Διασχίζουν δρόμους μπρόστά από το λεωφορείο (ακόμα και χωρίς να κοιτάξουν).

- Ανοίγουν πόρτες ΙΧ/ταξί από τη μεριά του δρόμου.

- Όλα τα παραπάνω γίνονται ακόμα πιο επικίνδυνα τη νύχτα ή με κακές καιρικές συνθήκες και ορατότητα.

Εννοείται πως ο κίνδυνος είναι αυξημένος για τους δικυκλιστές(τώρα τον πατάω τον παππού ή κάνω φρενάρισμα/ελιγμό πανικού και πάω πριν από αυτόν στον Άγιο Πέτρο;).

Τέλος, τα παραπάνω σαφέστατα δεν μειώνουν την ευθύνη των οδηγών και τις κακές οδικές υποδομές. Επίσης σωστά ο ΚΟΚ είναι με το μέρος του πεζού. Ωστόσο καλό θα ήταν να γίνονται μαθήματα κυκλοφοριακής αγωγής και για τους πεζούς, στα σχολεία καταρχήν και κατόπιν στις σχολές οδήγησης.

FestoNero
29/04/2006, 15:52
Ασε..
Χθες πηγα να πατησω κοπελιτσα και αγορι πανω κατω 18-20κατι ετων,
Ολα αυτα στην Αγιας Σοφιας στο Βυρωνα, με ταχυτητα 30km με το αμαξι..
Ο λογος;
ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΑΝ!!
Το αμαξι ειναι ΑΣΠΡΟ, φαινεται καργα!
Πεταχτηκανε και οι 2 απο το πεζοδρομιο στα 5 μετρα! :eek:
Η προσοχη μου ηταν ολη στο δρομο..
Για φαντασου να αλλαζα σταθμο πχ..
Τσαρουχωσα το φρενο και μπηκα αντιθετο,
και σταματησα 30cm απο τα ποδια τους...
Ειχανε γυρισει ολοι και τους κοιταζανε, δεν ειχανε καταλαβει ΧΡΙΣΤΟ!
Οταν με καταλαβανε πηρανε ενα χρωματακι πρασινι-κυπαρισσι..
Σηκωθηκα και εφυγα, τι να καθισω να πω;
Σε παιδια αυτης της ηλικιας;
Ουτε ζακια ηταν, να μη καταλαβαινουν, ουτε γιαγιαδες να μη βλεπουν, ουτε παιδακια να μη ξερουν τους κινδυνους.. :sad:

sonic22
29/04/2006, 16:20
ax ta anemela niata...:wacko: :wacko: :wacko:
:beer: :beer: :beer:

emena olo sklia mou petagwntai pados...

xaris_sm
02/05/2006, 09:57
Autoi oi pezoi tha mas valoun se bela kamia mera

idika kati papoudes kai kati giagiades...ta kserete

:(

byron
02/05/2006, 10:15
Αμ δεν είναι μόνο παπούδες και γιαγιάδες....
Απειρες φορές έχω δεί διάφορους ηλίθιους να πηδάνε τις μπαριέρες της Συγγρού για να περάσουν απέναντι.
Τι κι αν υπάρχουν υπόγειες διαβάσεις δίπλα τους. Εκεί να κάνουνε τους ζογκλέρ, και να περνάνε κάνοντας σλάλομ ανάμεσα στα αυτοκίνητα και τις μηχανές...


Μέχρι πριν λίγα χρόνια έβλεπα σχεδόν καθημερινά ένα τύπο που έκανε joking κατεβαίνοντας την Συγγρού στο ΑΡΙΣΤΕΡΟ ρεύμα (!!!!!!!) και αντί να τον μαζέψουνε και να του βάλουν ένα άσπρο πουκαμισάκι με μακριά μανίκια, τον άφηναν να κάνει τον αθλητή.....

SUPERMARIO
03/05/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Ασε..
Χθες πηγα να πατησω κοπελιτσα και αγορι πανω κατω 18-20κατι ετων,
Ειχανε γυρισει ολοι και τους κοιταζανε, δεν ειχανε καταλαβει ΧΡΙΣΤΟ!
Οταν με καταλαβανε πηρανε ενα χρωματακι πρασινι-κυπαρισσι..
Σηκωθηκα και εφυγα, τι να καθισω να πω;
Σε παιδια αυτης της ηλικιας;
Ουτε ζακια ηταν, να μη καταλαβαινουν, ουτε γιαγιαδες να μη βλεπουν, ουτε παιδακια να μη ξερουν τους κινδυνους.. :sad:
------------------------------------------------------------

:a07: ερωτευμενα θα ηταν...αχ!!!

Kizoku
03/05/2006, 13:36
Υπάρχει και η άλλη ράτσα όμως.
$#!*% γριές που προσποιούνται ότι τις χτύπησες για να σε σύρουν στα δικαστήρια και να εισπράξουν αποζημίωση.

Κ@ριόλες!!!!!!!!!!:a016: :a016: :a016:

Την έχει πατήσει ο πατέρας μου γιατί είχε και μ@λ@κ@ δικηγόρο (φίλος και καλά).
Η γριά είχε γνωμάτευση δικού της γιατρού που έγραφε ότι ήθελε, ενώ υπήρχε η γνωμάτευση από το δημόσιο νοσοκομείο που έδειχνε ότι τη γριά δεν την είχε ακουμπήσει καν.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!!!!!!

γεροπιτσιρικος
03/05/2006, 14:26
3 Απριλίου, γυρνάω από δουλειά. Βασ. Σοφίας προς Χίλτον, στον τοίχο του ΝΜΤΣ με τα 5 μέτρα πεζοδρόμιο, κίνηση... και του Καραγκιόζη. Ζευγάρι κατεβαίνει από λεωφορείο και αντί να κάνει 2 μέτρα αριστερά για να ανέβει στο πεζοδρόμιο (λόγο κάγκελα Αβραμοπουλου), αρχίζει και περπατάει κόντρα στην κίνηση πάνω στον δρόμο. Σταματάω και τους δείχνω το πεζοδρόμιο και τους λεω ΕΛΕΟΣ... 5 μέτρα πεζοδρόμιο...γιατί στον δρόμο....;;; Απάντηση.... ΑΝΤΕ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ....

Απλά έμεινα άφωνος... Ούτε να προλάβω να σκεφτώ να κατέβω να τους σαπακιάσω.

Τρίτη του Πάσχα, στον παράδρομο της Κηφισίας, μόλις έχω φτάσει από διακοπές (ευτυχώς) και οδηγώ max με 20 χιλ. Τύπισσα κατεβαίνει από ταξί επί της Κηφισίας, δεν κοιτάζει και πάει να περάσει τον παράδρομο. Αποτέλεσμα, τσαρούχομα το φρένο, τέρμα δεξιά το τιμόνι και το αυτοκίνητο σταματάει διαγώνια 30 εκατ. ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ.

Τι κάνει η τύπισσα...... ΜΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΕΙ...:eyepop: :eyepop:

Παραμονή πρωτομαγιάς. Σε χωριό στην Μάνη. Δύο παιδάκια στην άκρη του δρόμου, το ένα κρατάει μπάλα και κοιτάζει προς εμένα, το άλλο, στο χάος. Η μάνα τους χαριεντίζεται παραδίπλα. Βλέπω τον μικρό με την μπάλα να ετοιμάζεται για αλητεία και ευτυχώς πάλι κόβω (από 50 σε 20 χιλ).

Πετάει το μούλικο την μπάλα για να την χτυπήσει το αυτοκίνητο και το άλλο που κοίταζε το χάος πετάγεται να την πιάσει. Απόσταση από το καπό του κουτιού..... 10 εκατ.

Τι λέμε τώρα.... ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ!!!!!!!!!!!!

katsai
03/05/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Υπάρχει και η άλλη ράτσα όμως.
$#!*% γριές που προσποιούνται ότι τις χτύπησες για να σε σύρουν στα δικαστήρια και να εισπράξουν αποζημίωση.

Κ@ριόλες!!!!!!!!!!:a016: :a016: :a016:

Την έχει πατήσει ο πατέρας μου γιατί είχε και μ@λ@κ@ δικηγόρο (φίλος και καλά).
Η γριά είχε γνωμάτευση δικού της γιατρού που έγραφε ότι ήθελε, ενώ υπήρχε η γνωμάτευση από το δημόσιο νοσοκομείο που έδειχνε ότι τη γριά δεν την είχε ακουμπήσει καν.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!!!!!!

υπαρχουν και οι ειλικρινεις καριολες γιαγιαδες.
λιοσιων με το παπι και βλεπω γιαγια να περναει καθετα και να κοιταει στον ουρανο. σταματαω μπροστα της και η απαντηση
αααχχχχχ... αγορι θα σε εσερνα και στα δικαστηρια :eyepop: :eyepop: :eyepop:

latris mixanis
04/05/2006, 08:50
Για το τυπικό της υπόθεσης γιατί ξεχνιόμαστε.
Όταν ο πεζός πατήσει πάνω σε διάβαση είτε έχουμε πράσινο,είτε κόκκινο είμαστε αναγκασμένοι να σταματήσουμε:winka: !!! Στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες ισχύει εκτός της Ελλάδας.
Επίσης όταν πέσουμε σε μποτιλιάρισμα και περνάμε ανάμεσα από τα αμάξια πάντα πρέπει να προσέχουμε για τυχόν πεζούς που θα προσπαθήσουν να περάσουν,Μην ξεχνάμε ότι το να κινούμαστε ανάμεσα απο τα αμάξια είναι παράνομο .
Σίγουρα είναι πολλοί οι πεζοί που δεν έχουν ''παιδεία '' και γιαυτό πρέπει να προσέχουμε !!!!

Χαίρομαι τις υπόλοιπες ευρωπαϊκες χώρες που μαθαίνουν στους πολίτες τους πως να συμπεριφέροντε στο δρόμο και αν κάνουν κάποια παράβαση σαν πεζοί εκτός από το πρόστιμο,πηγαίνουν αναγκαστικά και σε μαθήματα :wacko: .



:wave2:

div400
04/05/2006, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Για το τυπικό της υπόθεσης γιατί ξεχνιόμαστε.
Όταν ο πεζός πατήσει πάνω σε διάβαση είτε έχουμε πράσινο,είτε κόκκινο είμαστε αναγκασμένοι να σταματήσουμε:winka: !!! Στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες ισχύει εκτός της Ελλάδας.
Επίσης όταν πέσουμε σε μποτιλιάρισμα και περνάμε ανάμεσα από τα αμάξια πάντα πρέπει να προσέχουμε για τυχόν πεζούς που θα προσπαθήσουν να περάσουν,Μην ξεχνάμε ότι το να κινούμαστε ανάμεσα απο τα αμάξια είναι παράνομο .
Σίγουρα είναι πολλοί οι πεζοί που δεν έχουν ''παιδεία '' και γιαυτό πρέπει να προσέχουμε !!!!

Χαίρομαι τις υπόλοιπες ευρωπαϊκες χώρες που μαθαίνουν στους πολίτες τους πως να συμπεριφέροντε στο δρόμο και αν κάνουν κάποια παράβαση σαν πεζοί εκτός από το πρόστιμο,πηγαίνουν αναγκαστικά και σε μαθήματα :wacko: .



:wave2:

συμφωνω αλλλααααα.....
εχω την εντυπωση πως ο φωτινος σηματοδοτης υπερισχυει των πινακιδων και διαγραμησεων(για αυτο εξαλλου υπαρχει το φαναρι εκει) οποτε τυπικα αν ο πεζος εχει κοκκινο και περάσει παραυτα εχει αδικο......;)
οπως και αν περασει απο μη καθορισμενο σημειο εχει τυπικα αδικο...
οπου υπαρχει μονο διαγραμηση για πεζους εχουμε υποχρεωση να σταματησουμε μολις αντιληφθουμε τον πεζο....

καλλιτερα ομως να προσεχουμε για μην μπλεξουμε σε τετοια....
ΓΙΑ ΑΥΤΟ: ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΙΔΕΣ

γεροπιτσιρικος
04/05/2006, 10:33
Από περιέργεια ρε παιδιά.

Πες, χτύπα ξύλο :a018: χτυπήσεις έναν πεζό και φταιει αυτός. Ο πεζός δεν παθαίνει τίποτα, αλλά εσύ κάνεις ζημιά στην μηχανή σου.
Μπορείς να ζητήσεις να σου πληρώσει την ζημιά;;;;;;

SF
04/05/2006, 10:40
Λογικά και (σε ένα μεγάλο -νομίζω- βαθμό) νομικά, ο πεζός έχει απόλυτη προταιρεότητα μέσα στην πόλη. Οι εξεζητημένες περιπτώσεις τύπου "πετάχτηκε απότομα" καταλήγουν στην κρίση ...του δικαστή.

Ο πεζός έχει κάθε δικαίωμα να είναι και απρόσεκτος και αφηρημένος. Κανόνες φυσικά δε μπορούν να μπουν ΚΑΙ στους πεζούς, γιαυτό κι εμείς οι οδηγοί οφείλουμε να είμαστε έξτρα προσεκτικοί. Άσχετα αν έχουμε συνηθίσει αλλιώς. Έχει πολύ πλάκα να συζητάς με Άγγλους και Αμερικάνους που επισκέπτονται συχνά την Αθήνα για τέτοια θέματα!!! :lol:

Συγκριση με άλλες δυτικές χώρες ΔΕΝ υφίσταται. Ζουμε σε πόλεις είτε υπερπυκνοκατοιμημένες ή/και χωρίς κανένα πολεοδομικό-συγκοινωνιολογικό πλάνο. Απολύτως!!!!!!!

Πέραν αυτού, σήμανση-διαγράμμιση-σηματοδότηση ΔΕ μπορούμε να πούμε πια ότι αποτελούν σημείο αναφοράς ως προς την παραβατικότητα, γιατί ακόμα και τα ίδια τα σήματα ή η οδοποιία ή οι σηματοδότες ή οι διαγραμμίσεις είναι είτε ΑΝΤΙΚΑΝΟΝΙΚΕΣ/ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ είτε τεχνικά ΕΛΛΕΙΠΕΙΣ εως ΑΙΣΧΡΕΣ.

Ελπίζω κάποτε, πριν φτάσω τα 40 χαχα, να προλάβω να ολοκληρώσω το προσωπικό μου ρεπορτάζ πάνω σε αυτά τα θέματα, με πάμπολες φωτογραφίες ώστε να ξέρουμε πάντα για τι πραγμα μιλάμε! :) Επίσης έχω ήδη ξεκινήσει ένα 'εκπαιδευτικό' παράδειγμα αλληλογραφίας με φορείς και υπουργεία, για να δείξω ότι τα χάλια μας τα μαύρα είναι αποτέλεσμα της ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ αδιαφορίας (όπως λέμε και σε άλλα θρεντς).

Ένα σύστημα κυκλοφορίας, π.χ. ενα οδικό δίκτυο, έχει πεπερασμένη χωρητικότητα. Στην Αθήνα τέτοια όρια τα έχουμε ξεπεράσει εδώ και 10ετίες, και συνεπώς κάθε συζήτηση περί άρτιων έργων, νομιμότητας κλπ είναι μάταιη. Όταν οι αρμόδιοι φορείς αδυνατούν να παρακολουθήσουν την αστική ανάπτυξη, ερχόμαστε στη χαοτική Αθήνα του σήμερα. Τα ατυχήματα με πεζούς είναι πάρα πολλά, και επίσης όταν βρω χρόνo να αναδημοσιεύσω στοιχεία.

latris mixanis
04/05/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Από περιέργεια ρε παιδιά.

Πες, χτύπα ξύλο :a018: χτυπήσεις έναν πεζό και φταιει αυτός. Ο πεζός δεν παθαίνει τίποτα, αλλά εσύ κάνεις ζημιά στην μηχανή σου.
Μπορείς να ζητήσεις να σου πληρώσει την ζημιά;;;;;;

Μπορείς αλλά δεν νομίζω ότι θα δικαιωθείς !!!Δεν υπάρχει φταίει ο πεζός:winka: έπρεπε να προσέχεις.
:wave2:

latris mixanis
04/05/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
συμφωνω αλλλααααα.....
εχω την εντυπωση πως ο φωτινος σηματοδοτης υπερισχυει των πινακιδων και διαγραμησεων(για αυτο εξαλλου υπαρχει το φαναρι εκει) οποτε τυπικα αν ο πεζος εχει κοκκινο και περάσει παραυτα εχει αδικο......;)
οπως και αν περασει απο μη καθορισμενο σημειο εχει τυπικα αδικο...
οπου υπαρχει μονο διαγραμηση για πεζους εχουμε υποχρεωση να σταματησουμε μολις αντιληφθουμε τον πεζο....

καλλιτερα ομως να προσεχουμε για μην μπλεξουμε σε τετοια....
ΓΙΑ ΑΥΤΟ: ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΙΔΕΣ

Όταν υπάρχει διάβαση και κόκκινο να υπάρχει για τον ΠΕΖΟ έχει προταιρεότητα.Άσχετα αν δεν ισχύει στην Ελλάδα.:rolleyes:

makis206
04/05/2006, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Μπορείς αλλά δεν νομίζω ότι θα δικαιωθείς !!!Δεν υπάρχει φταίει ο πεζός:winka: έπρεπε να προσέχεις.
:wave2:

Έτσι ακριβώς.

Απο προσωπική εμπειρία σου λέω ότι 100% δίκιο να έχεις και με οποιονδήποτε μάρτυρα, το δικαστήριο θα σου δώσει 70% άδικο.:winka:

Συν οτι αν απλά χτυπήσεις ένα πεζό χωρίς να τον τραυματίσεις και την μέρα του ατυχήματος δηλώσει οτι είναι μια χαρά, για τους τρεις επόμενους μήνες αν πάθει οτιδήποτε και ισχυριστεί οτι είναι απ'το ατύχημα, τότε μπορεί να τρέξει εσένα. Κι ας μην έφταιξες ποτέ γι'αυτή τη σύγκρουση!:uplate:

Είχα την εμπειρία αλλά ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα. Συμβουλεύτηκα δικηγόρο και μου είπε όλα όσα έγραψα μόλις, κι απο'κεί και πέρα η καρδούλα μου το ξέρει πως το πέρασα το επόμενο τρίμηνο αφού ο πεζός ήταν ενα γεράκος που και το παραμικρό πρόβλημα καρδιάς θα μπορούσε να το φορτώσει σε μένα που ΔΕΝ έφταιξα !:dizzy:

:beer: :beer:

byron
04/05/2006, 10:57
Από όσο γνωρίζω, οι πεζοί αντιμετωπίζονται από τα δικαστήρια, σχεδόν πάντα ως θύματα, ακόμη και σε κραυγαλέες περιπτώσεις.

Εξαίρεση αποτελεί μια πρόσφατη αθωωτική απόφαση δικαστηρίου,που αφορούσε οδηγό αυτοκινήτου που χτύπησε και σκότωσε πεζό, ενώ αυτός περπατούσε στην εθνική οδό, και ήταν τύφλα στο μεθύσι.

Δημοσιεύτηκε πρίν λίγο καιρό στις εφημερίδες, και σχολιάστηκε αρκετά, ακριβώς λόγω του ότι η απόφαση καταλόγιζε (για πρώτη φορά; ) ευθύνη σε πεζό, και βέβαια δημιουργεί δεδικασμένο.

SF
04/05/2006, 11:02
Σχετικά με το παραπάνω παράδειγμα, *δεν* είναι εξαίρεση. Η εθνική οδός, η Αττική οδός και άλλοι δρόμοι που θεωρούνται "ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟΙ" δεν είνα μέρος του αστικού ή επαρχιακού δικτύου, και δεν ισχύει η προταιρεότητα πεζού.

byron
04/05/2006, 11:29
SF δεν ξέρω λεπτομέρειες, απλά θυμάμαι πως διάβασα ότι η πρωτόδική απόφαση και του εφετείου ήταν καταδικαστική για τον οδηγό, ο οποίος προσέφυγε στον Αρειο Πάγο, όπου και βγήκε η τελεσίδικη απόφαση.
Θυμάμαι ότι ο πεζός είχε βγεί από μπουζουκσίδικο (παραπλεύρως της εθηνικής οδού), και περπάταγε μεθυσμένος στον δρόμο
Ίσως το δυστύχημα να έγινε κοντά ή μέσα σε χωριό που το διασχίζει η εθνική.........

div400
04/05/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Όταν υπάρχει διάβαση και κόκκινο να υπάρχει για τον ΠΕΖΟ έχει προταιρεότητα.Άσχετα αν δεν ισχύει στην Ελλάδα.:rolleyes:


δεν θελω να το κανουμε διαμαχη :D αλλα αν δηλ εγω ειμαι στο φαναρι (πεζος) και εχω κοκκινο (σταματης δηλ) και περάσω εχω δικιο και μπορω να διεκδικησω αποζημιωση ????!!!!:eyepop:

προς τι το φανάρι τοτε δηλ ρε ελενακι?

δεν διαφωνω οτι πρεπει να προσεχουμε τους πεζους (μιας και ειναι οι πιο αδυναμοι χρηστες των δρομων) αλλα οχι οτι εχουν καρτα ελευθερης διελευσης παντου και παντα

SUPERMARIO
04/05/2006, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Από περιέργεια ρε παιδιά.

Πες, χτύπα ξύλο :a018: χτυπήσεις έναν πεζό και φταιει αυτός. Ο πεζός δεν παθαίνει τίποτα, αλλά εσύ κάνεις ζημιά στην μηχανή σου.
Μπορείς να ζητήσεις να σου πληρώσει την ζημιά;;;;;;
---------------------------------------------------------


στην ευρωπη εχει συμβει.πεζος βρηκε με το χερι μοτοσυκλετιστη με αποτελεσμα να χασει τον ελεγχο της μηχανης και να χτυπησει τοσο ο οδηγος οσο και η μηχανη του.
δεν θυμαμαι το ποσο που πηρε ο μοτοσυκλετιστης αλλα δικαιωθηκε.

SUPERMARIO
04/05/2006, 11:46
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
[B]συμφωνω αλλλααααα.....
εχω την εντυπωση πως ο φωτινος σηματοδοτης υπερισχυει των πινακιδων και διαγραμησεων(για αυτο εξαλλου υπαρχει το φαναρι εκει) οποτε τυπικα αν ο πεζος εχει κοκκινο και περάσει παραυτα εχει αδικο......;)
οπως και αν περασει απο μη καθορισμενο σημειο εχει τυπικα αδικο...
οπου υπαρχει μονο διαγραμηση για πεζους εχουμε υποχρεωση να σταματησουμε μολις αντιληφθουμε τον πεζο....
--------------------------------------------------


:a013: +1000

div400
04/05/2006, 11:46
και το συνεχιζω....

στην γερμανια (εκει μεγαλωσα οποτε ας πουμε οτι κατι ξερω) οι πεζοι υποκειντε στις ιδιες κυκλοφοριακες διαταξεις με ολους τους υπολοιπους χρηστες των δρομων.
δηλ κε πεζε περασες με κοκκινο (για τον οποιο λογο) φταις
περασες απο ''αφυλακτο'' σημειο, οπου δεν προβλεπετε να περάσεις? φταις και παρε και μια κληση να μαθεις (ναι ναι κληση σε πεζο! το επεθα για αυτο ξερω :rolleyes: )
και αλλα ωραια και καλα.....

δηλ στο κοκκινο φαναρι ο πεζος δεν εχει υποχρεωση να σταματησει και να περιμενει το πρασινο?

αν ναι τοτε η παραβιαση του κοκκινου ενεχει και υπαιτηοτητα νομικα (λογικα ετσι δεν ειναι?)

αν οχι, προς τι οι φωτηνοι σηματοδοτες που ρυθμιζουν την κυκλοφορια και εχουν νομική ισχυ?

το οτι οι πεζοι λανθασμενα θεωρουνται παντα ως θυματα των τροχαιων δεν αλλαζει τα παραπανω θεωρω

SF
04/05/2006, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
SF δεν ξέρω λεπτομέρειες, απλά θυμάμαι πως διάβασα ότι η πρωτόδική απόφαση και του εφετείου ήταν καταδικαστική για τον οδηγό, ο οποίος προσέφυγε στον Αρειο Πάγο, όπου και βγήκε η τελεσίδικη απόφαση.
Θυμάμαι ότι ο πεζός είχε βγεί από μπουζουκσίδικο (παραπλεύρως της εθηνικής οδού), και περπάταγε μεθυσμένος στον δρόμο
Ίσως το δυστύχημα να έγινε κοντά ή μέσα σε χωριό που το διασχίζει η εθνική.........

Α, οκ. Αυτό που εμείς ονομάζουμε "εθνική" αλλά περνάει μέσα από κατοικημένες περιοχές, προφανώς και ΔΕΝ είναι αυτοκινητόδρομος, και συνεπως... κλπ κλπ. Μιλάω για τους κανονικούς κλειστούς αυτοκινητόδρομους. Έχουν και τη σχετική σήμανση.


46860

SUPERMARIO
04/05/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Α, οκ. Αυτό που εμείς ονομάζουμε "εθνική" αλλά περνάει μέσα από κατοικημένες περιοχές, προφανώς και ΔΕΝ είναι αυτοκινητόδρομος, και συνεπως... κλπ κλπ. Μιλάω για τους κανονικούς κλειστούς αυτοκινητόδρομους. Έχουν και τη σχετική σήμανση.
----------------------------------------------


:a014: AAAA!!!! ωραιο σηματακι...:a014: :a014: τι ειναι;;;;

:rotflmao: :beer: :rotflmao:

Nostra
04/05/2006, 12:15
Με αυτά τα λίγα που ξέρω ισχύει ότι αν ο πεζός π.χ. πέρασε τη Συγγρού πηδώντας τις μπαριέρες και τον χτυπήσεις, με βάση τον ΚΟΚ δεν έχεις ευθύνη αλλά έχεις αστική ευθύνη για τραυματισμό ανθρώπου (νεάντερναλ πιθανώς αλλά κατά τα λοιπά ανθρώπου).
Και μάλιστα η μήνυση γίνεται αυτεπάγγελτα από την αστυνομία.

Σε κοντινό μου παράδειγμα σε παραβίαση στοπ από μοτό χτυπήθηκε από κουτί και ο αναβάτης τραυματίστηκε. Για τον ΚΟΚ έφταιγε η μοτό αλλά αστικά κυνηγήθηκε ο οδηγός του κουτιού για τραυματισμό. κάτι αντίστοιχο ισχύει και με τους πεζούς.

Η διαφορά στο νομικό μας σύστημα είναι ότι η παραβίαση του στοπ ή η παράνομη διέλευση ενός πεζού από σημείο που δεν επιτρέπεται είναι υποδεέστερες παραβιάσεις σε σχέση με τον τραυματισμό τους από τον οδηγό που κινούταν κανονικά με βάση τον ΚΟΚ... οπότε είτε έτσι είτε αλλιώς θα φταίει ο οδηγός που κινούταν κανονικά.

Τώρα για αποζημίωση από πεζό... ζήσε Μάικ μου να φας τη φίλη :sick:

Ο πεζός δεν είναι ασφαλισμένος από εταιρία οπότε για να βγάλεις άκρη πρέπει να έχεις αδερφό δικηγόρο και κουμπάρο δικαστή και μερικά χρόνια στη διάθεσή σου για δικαστήρια.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε οδική παιδεία οι οδηγοί, θα έχουν οι πεζοί; Αφού βλέπεις μανάδες-γιαγιάδες και περνάνε τα παιδάκια εκτός διαβάσεων στη μέση της Κηφισίας. Είναι δυνατόν μετά το παιδάκι μου θα μεγαλώσει και θα γίνει ένας μαμούχαλος δυο μέτρα να έχει τη συνήθεια να περνάει δρόμους από εκεί που πρέπει;

Τέσπα, όσοι οδηγούμε και μοτό και auto έχουμε πιο πλήρη συναίσθηση του δρόμου (νομίζω) και χρειάζεται στερεοσκοπική όραση και διόραση μέντιουμ για να φτάνεις κανείς πάντα εκεί που θέλει... αλλά και πάλι εκεί που πηγαίνεις μπορεί να σου έρθει κανένα πιάνο από τον πέμπτο... ουρανοκατέβατο...


Nostra

Gandalf dr685sm
04/05/2006, 12:15
μιλάμε για την Γερμανία, που θεωρείται το πρότυπο του ΚΟΚ , μαζί με Ελβετία.

μιλάμε για άλλες νοοτροπίες...άλλες νομοθεσίες και τίποτα ουσιαστικά όμοιο σε δομές και θεσμούς με την χώρα μας.

Όντως οι πεζοί εκεί τρώνε πρόστιμο... όταν ήμουν εκεί , ήταν περίπου 45 μάρκα, τώρα δεν ξέρω πόσο είναι σε ?.
όντως όμως και απο την άλλη, αν δοκιμάσεις, έστω και το δαχτυλάκι σου να ακουμπήσεις στον δρόμο, θα φρενάρουν επιτόπου , ακόμα και αν κινδυνεύουν να τρακάρουν με τους πίσω.
Επίσης έχουν και ειδικούς δρόμους για ποδήλατα , τυφλούς , κτλ.

Ξέρετε όμως τι είναι εκείνο που τους κάνει να διαφέρουν τους έξω απο εμάς;...Η ΟΔΗΓΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ.

Γιατί ότι και να κάνει το κράτος, αν δεν αλλάξουμε οι ίδιοι σαν άτομα, τίποτα δεν μπορεί να γίνει προς το καλύτερο.

όταν μια μητέρα και το παιδί της, έχουν "παγιδευτεί" στον δρόμο, ανάμεσα στα δύο ρεύματα, για τον όποιο λόγο, ....δεν λες εκεί...να μην πέρναγε... απλά σταματάς και τους αφήνεις να περάσουν;

Τι είπατε;...αυτονόητο;...αν σας τύχει , κοιτάξτε να δείτε τι συμβαίνει , πρώτα με τα ΙΧ , που μόνο 1 στα 6-7 θα σταματήσουν , και μετά με τις μηχανές που περνάνε ξυστά , για να μην κόψουν και χάσουν δέκατα χρόνου...

Ο κάθε πολίτης έχει και το κράτος που του αρμόζει. Και αυτό το έχουμε βιώσει καλά απο το 1950 και δώθε. Που τυπικά είχαμε και το δικαίωμα εκλογής κυβέρνησης (με διάλειμα 7 ετών).


Gandalf

latris mixanis
04/05/2006, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
και το συνεχιζω....

στην γερμανια (εκει μεγαλωσα οποτε ας πουμε οτι κατι ξερω) οι πεζοι υποκειντε στις ιδιες κυκλοφοριακες διαταξεις με ολους τους υπολοιπους χρηστες των δρομων.
δηλ κε πεζε περασες με κοκκινο (για τον οποιο λογο) φταις
περασες απο ''αφυλακτο'' σημειο, οπου δεν προβλεπετε να περάσεις? φταις και παρε και μια κληση να μαθεις (ναι ναι κληση σε πεζο! το επεθα για αυτο ξερω :rolleyes: )
και αλλα ωραια και καλα.....

δηλ στο κοκκινο φαναρι ο πεζος δεν εχει υποχρεωση να σταματησει και να περιμενει το πρασινο?

αν ναι τοτε η παραβιαση του κοκκινου ενεχει και υπαιτηοτητα νομικα (λογικα ετσι δεν ειναι?)

αν οχι, προς τι οι φωτηνοι σηματοδοτες που ρυθμιζουν την κυκλοφορια και εχουν νομική ισχυ?

το οτι οι πεζοι λανθασμενα θεωρουνται παντα ως θυματα των τροχαιων δεν αλλαζει τα παραπανω θεωρω

Διορθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση ότι αν υπάρχει διάβαση ότι χρώμα και αν έχει το φανάρι σου(για πεζο) μπορείς να περάσεις. Τουλάχιστον στην Γερμανία το έχω κάνει και ποτέ δεν με σταμάτησες κανείς. Βέβαια όπου δεν είχε διαβαση περνούσα κανονικά με το πράσινο σαν καλό παιδί :D .Πράγμα που προσπαθώ να κάνω και στην Αθήνα.

bonepeeler
05/05/2006, 00:54
Είμαστε πολύ πίσω και μην κοιτάτε τη Γερμανία που είναι πρότυπο.
Δείτε Ρουμανία.Σταματάς σε διάβαση πεζών που δεν έχει φανάρι.
Μόλις σε δουν οι οδηγοί σταματάνε κατ'ευθείαν για να περάσεις.
Τελικά Ουγκάντα είμαστε.:mad:

Και να ρωτήσω τώρα.
Εφόσον ο πεζός έχει πάντα προτεραιότητα, τότε γιατί υπάρχουν οι διαβάσεις πεζών χωρίς να υπάρχει φανάρι;

div400
05/05/2006, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Διορθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση ότι αν υπάρχει διάβαση ότι χρώμα και αν έχει το φανάρι σου(για πεζο) μπορείς να περάσεις. Τουλάχιστον στην Γερμανία το έχω κάνει και ποτέ δεν με σταμάτησες κανείς. Βέβαια όπου δεν είχε διαβαση περνούσα κανονικά με το πράσινο σαν καλό παιδί :D .Πράγμα που προσπαθώ να κάνω και στην Αθήνα.


εχω την αισθηση οτι κανεις λαθος, διατηρω βεβαια μια επιφυλαξη σαν καλο παιδι που ειμαι....

ξερω οτι η φωτινη σημανση υπερτερει των πινακιδων και διαγραμησεων, οπου συνυπαρχουν τα δυο....
εξαλλου (για μενα τουλχ.) ετσι λεει η λογικη οτι δεν μπορει να σου βαζει φαναρι για τους πεζους, αλλα να μην ισχυει η σημανση του διοτι υπαρχει διαγραμηση....

τεσπα, ραντεβου στο δελεαρ με το κοκ(και οχι δεν εννοω το γλυκο ) στο ενα χερι και τις kaiser στο αλλο οκ?
:rotflmao: :beer: :beer: :wave2:

SF
05/05/2006, 09:48
Παιδιά, είναι τουλάχιστον τραγικό να μιλάμε για το απόλυτο γράμμα του νόμου (ΚΟΚ) και να το θέτουμε ως σημείο αναφοράς όταν παρατηρούμε ή κρίνουμε τι παίζεται στην Αθήνα (ή στην Ελλάδα γενικότερα).

Φανάρια και σήματα φυτεμένα σχεδόν κατά τύχη, και στο καπάκι η παραβατικότητά μας, και στο καπάκι στο καπάκι η παντελής απουσία της αστυνομίας.

Διαγραμμίσεις και σχεδιασμός που παραβαίνουν κάθε κανόνα της τεχνικής αλλά και κάθε λογική, εφόσον θέλουμε να μιλάμε για εξυπηρέτηση του πολίτη.

Ποιότητα υλικών μηδέν, συντήρηση υπό το μηδέν, και το αποτέλεσμα? Δρόμοι χωρίς λωρίδες (σβήστηκαν), τρύπες και χαντάκια παντού ή/και νερά, χώματα, μπάζα, γυαλιά, σκύλοι και γάτες (πατημένοι) κ.α. εμπριμέ.

Και μέσα σε όλα αυτά, στην Αθήνα των 5-6 εκ. κατοίκων, περιμένουμε νομιμότητα απο τους οδηγούς! Όταν όλοι οι δρόμοι έχουν σήμα για απαγόρευση στασης-σταθμευσης, αλλα είναι τίγκα στο διπλοπαρκάρισμα!! (Το μονο ειναι default).

Πως μπορούμε να μιλάμε για νομιμότητα όταν οποιοσδήποτε μπορεί αυτή τη στιγμή να: ξηλώσει πινακίδες, φωτα, φλας, εξάτμιση, να βγει μια ωραιότατη γύρα στην Αθήνα, να κάνει ΟΛΩΝ των ειδών τις παραβάσεις και να γυρίσει σπίτι του ανενόχλητος? Και μάλιστα το ίδιο ισχύει και για τα κουτιά, όχι μόνο τις μοτο.

Ίσως είμαστε η μόνη δυτική χώρα που ο τροχαίος σου γίνει κληση για ζώνη, την οποία ποτέ ο ίδιος δεν έχει φορέσει, και ταυτόχρονα δε θα δώσει ποτέ τέτοια κλήση σε άρχοντα του κράτους. Και για να γίνουν ακόμα πιο προκλητικοί, τις δένουν πίσω από τα καθίσματα των περιπολικών για να μη βαράει το αλαρμ.

Αναρωτιέται ο μπονπίλερ λοιπον πως και τι με τους πεζους και τα φανάρια, κλπ κλπ. Εδώ κάθε μέρα ο πεζος ΤΡΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ τη ζωή του!!!! Τι να λέμε τώρα... (Εγώ το κάνω >2 χρόνια καθημερινά)

Φορτηγά και φορτηγάκια που ξεφορτωνουν, τον αναγκάζουν να κατεβαίνει στον ηδη χαοτικό δρόμο, που στις 8 και 9 το πρωι όλοι οδηγουν σαν τρελλοί. Δεν ξέρει απο που θα του έρθει! Διαβάσεις που εχουν κατακλυστει απο παρακρισμενα, τον αναγκαζουν να προσπαθεί να περασει ακροβατώντας μεταξύ τρελλών οδηγών (μοτο, οτο), διαλυμένων πεζοδρομίων, κουράδων σκύλων, μπάζων έργων, υλικών οικοδομών χυμένων παντου.............. τι να πρωτοπούμε δηλαδή.......

Και λεμε για "συμπεριφορά πεζών"? ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρέπει να τους δώσουμε πιστόλια και να εκτελούν αλά Dredd.

Κάποτε ένα δελτίο ειδήσεων κατέβασε την καλή ιδέα να κάνει μια γύρα-ρεπορτάζ, για να μετρήσει παραβάσεις ΚΟΚ γύρω από την Ηρ. Αττικού!!!!!! ΧΑΧΑΧΑ, μάλλον έπαθαν buffer overflow και τα παράτησαν!!

Ουφ κουράστηκα πάλι. Ο πεζός τρώει για τα καλά την τσούπα της χαοτικής αθήνας, και δεν έχε και χρόνο να βρει το δίκιο του. Η αστνομία τον έχει χεσμένο ούτως ή άλλως... οπότε ας πάρουμε ένα αβγό τώρα κι ας το κουρέψουμε all together.
:sick:

Για να μην ξεχνιόμαστε...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22078

MEΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΕΖΟΥΣ

byron
05/05/2006, 10:22
SF +1000

Να προσθέσω κάτι ακόμα....
Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι συμφορουμίτες (λόγω ηλικίας) δεν έχουν μωρό. Όποτε έβγαζα τον γιό μου βόλτα με το καροτσι, πάθαινα εγκεφαλικό. Για μια βόλτα στο κέντρο του Πειραιά, μπορεί να σήκωνα το καρότσι και 10 φορές για να μπορέσω να περάσω ανάμεσα από τα σταθμευμένα αυτοκίνητα.
Με πιάνει θλίψη και αγανάκτηση, στην σκέψη του τι τραβάνε οι συμπολίτες μας που μετακινούνται με αναπηρικό καρότσι.
:mad: :mad: :mad:

sonic22
05/05/2006, 10:39
SF kai oi pezoi omws den katevikan apo allon paliti...

epidei kai egw stin athina me ta podia kikloforw vlepw ti ginetai..

enw sto fanari einai to kokkino anthrwpaki katevenoume ston dromo kai vgenoume ligo pio brosta apo ta paranoma parkarismena wste na rixnoume kleftes maties bas kai spasei i kinisi (or botiliaristoun ta brostina) kai kataferoume na perasoume me kokkino...

kai ola auta gia na glitwsoume 2 lepta to poli.

edw iparxoun pezodromia pou xwrane kai perpatame ston dromo.

to provlima einai geniko kai distixos tsipakia kai xapia pedias den iparxoun...

thelei poli douleia kai polles genies... kai an telika allajei kati.



p.s. itan stin ethini korinthou patrwn (kapou koda sto kiato) enas jenos kai pigaine kanonika stin lorida (oxi dld patodas stin voithitiki) tou me 70-80 km/h.
wraios kai nomimos...
i oura pou ipirxe kai oi treles prosperaseis pou ginodan itan apisteutes...

otan o kosomos paei strava, kai esi pas swsta ginesai stravos.:sad:

latris mixanis
05/05/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Παιδιά, είναι τουλάχιστον τραγικό να μιλάμε για το απόλυτο γράμμα του νόμου (ΚΟΚ) και να το θέτουμε ως σημείο αναφοράς όταν παρατηρούμε ή κρίνουμε τι παίζεται στην Αθήνα (ή στην Ελλάδα γενικότερα).

Φανάρια και σήματα φυτεμένα σχεδόν κατά τύχη, και στο καπάκι η παραβατικότητά μας, και στο καπάκι στο καπάκι η παντελής απουσία της αστυνομίας.

Διαγραμμίσεις και σχεδιασμός που παραβαίνουν κάθε κανόνα της τεχνικής αλλά και κάθε λογική, εφόσον θέλουμε να μιλάμε για εξυπηρέτηση του πολίτη.

Ποιότητα υλικών μηδέν, συντήρηση υπό το μηδέν, και το αποτέλεσμα? Δρόμοι χωρίς λωρίδες (σβήστηκαν), τρύπες και χαντάκια παντού ή/και νερά, χώματα, μπάζα, γυαλιά, σκύλοι και γάτες (πατημένοι) κ.α. εμπριμέ.

Και μέσα σε όλα αυτά, στην Αθήνα των 5-6 εκ. κατοίκων, περιμένουμε νομιμότητα απο τους οδηγούς! Όταν όλοι οι δρόμοι έχουν σήμα για απαγόρευση στασης-σταθμευσης, αλλα είναι τίγκα στο διπλοπαρκάρισμα!! (Το μονο ειναι default).

Πως μπορούμε να μιλάμε για νομιμότητα όταν οποιοσδήποτε μπορεί αυτή τη στιγμή να: ξηλώσει πινακίδες, φωτα, φλας, εξάτμιση, να βγει μια ωραιότατη γύρα στην Αθήνα, να κάνει ΟΛΩΝ των ειδών τις παραβάσεις και να γυρίσει σπίτι του ανενόχλητος? Και μάλιστα το ίδιο ισχύει και για τα κουτιά, όχι μόνο τις μοτο.

Ίσως είμαστε η μόνη δυτική χώρα που ο τροχαίος σου γίνει κληση για ζώνη, την οποία ποτέ ο ίδιος δεν έχει φορέσει, και ταυτόχρονα δε θα δώσει ποτέ τέτοια κλήση σε άρχοντα του κράτους. Και για να γίνουν ακόμα πιο προκλητικοί, τις δένουν πίσω από τα καθίσματα των περιπολικών για να μη βαράει το αλαρμ.

Αναρωτιέται ο μπονπίλερ λοιπον πως και τι με τους πεζους και τα φανάρια, κλπ κλπ. Εδώ κάθε μέρα ο πεζος ΤΡΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ τη ζωή του!!!! Τι να λέμε τώρα... (Εγώ το κάνω >2 χρόνια καθημερινά)

Φορτηγά και φορτηγάκια που ξεφορτωνουν, τον αναγκάζουν να κατεβαίνει στον ηδη χαοτικό δρόμο, που στις 8 και 9 το πρωι όλοι οδηγουν σαν τρελλοί. Δεν ξέρει απο που θα του έρθει! Διαβάσεις που εχουν κατακλυστει απο παρακρισμενα, τον αναγκαζουν να προσπαθεί να περασει ακροβατώντας μεταξύ τρελλών οδηγών (μοτο, οτο), διαλυμένων πεζοδρομίων, κουράδων σκύλων, μπάζων έργων, υλικών οικοδομών χυμένων παντου.............. τι να πρωτοπούμε δηλαδή.......

Και λεμε για "συμπεριφορά πεζών"? ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρέπει να τους δώσουμε πιστόλια και να εκτελούν αλά Dredd.

Κάποτε ένα δελτίο ειδήσεων κατέβασε την καλή ιδέα να κάνει μια γύρα-ρεπορτάζ, για να μετρήσει παραβάσεις ΚΟΚ γύρω από την Ηρ. Αττικού!!!!!! ΧΑΧΑΧΑ, μάλλον έπαθαν buffer overflow και τα παράτησαν!!

Ουφ κουράστηκα πάλι. Ο πεζός τρώει για τα καλά την τσούπα της χαοτικής αθήνας, και δεν έχε και χρόνο να βρει το δίκιο του. Η αστνομία τον έχει χεσμένο ούτως ή άλλως... οπότε ας πάρουμε ένα αβγό τώρα κι ας το κουρέψουμε all together.
:sick:

Για να μην ξεχνιόμαστε...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22078

MEΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΕΖΟΥΣ

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

cocos
06/05/2006, 03:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
συμφωνω αλλλααααα.....
εχω την εντυπωση πως ο φωτινος σηματοδοτης υπερισχυει των πινακιδων και διαγραμησεων(για αυτο εξαλλου υπαρχει το φαναρι εκει) οποτε τυπικα αν ο πεζος εχει κοκκινο και περάσει παραυτα εχει αδικο......;)
οπως και αν περασει απο μη καθορισμενο σημειο εχει τυπικα αδικο...
οπου υπαρχει μονο διαγραμηση για πεζους εχουμε υποχρεωση να σταματησουμε μολις αντιληφθουμε τον πεζο....

καλλιτερα ομως να προσεχουμε για μην μπλεξουμε σε τετοια....
ΓΙΑ ΑΥΤΟ: ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΙΔΕΣ


div400 mhn ksexnas omws pws ston simatodoth exei apo katw kai STOP.. pou symfwna me ton KOK ypoxreousai na stamatiseis kai na paraxwriseis proteraiothta, asxeto twra an to STOP einai gia to fanari..

FestoNero
06/05/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από cocos
div400 mhn ksexnas omws pws ston simatodoth exei apo katw kai STOP.. pou symfwna me ton KOK ypoxreousai na stamatiseis kai na paraxwriseis proteraiothta, asxeto twra an to STOP einai gia to fanari.. :eyepop:
Φιλε/φιλη εισαι τιγκα λαθος.. Αν κοιταξεις στο βιβλιο που πρεπει να διαβασεις για να δωσεις σηματα, λεει οτι τα σηματα κατω η πανω απο τα φαναρια υπαρχουν για να οριζουν ποιος εχει προτεραιοτητα σε περιπτωση που δεν λειτουργουν τα φαναρια..
:wave2:

cocos
06/05/2006, 15:21
Festonero NAI exeis dikio, alla sunithws katw apo to fanari yparxei STOP kai , symfwna me thn dikh mou logikh, to STOP ayto den ypodilwnei pws sthn periptwsh pou kapoios kanei thn malakia esy prepei na paraxwriseis proteraiothta?

FestoNero
07/05/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από cocos
Festonero NAI exeis dikio, alla sunithws katw apo to fanari yparxei STOP kai , symfwna me thn dikh mou logikh, to STOP ayto den ypodilwnei pws sthn periptwsh pou kapoios kanei thn malakia esy prepei na paraxwriseis proteraiothta? Οχι..
Ειναι μονο για οταν δεν λειτουργουν τα φαναρια..

Με σειρα προτεραιοτητας (δηλαδη, αν δεν υπαρχει το πρωτο, παμε απο κατω):
Τροχονομος
Φαναρια
Σημανση (πινακιδες)
Σημανση επι του οδοστρωματος
Προτεραιοτητα απο δεξια.
:beer:

cocos
08/05/2006, 05:38
You are right! :beer: :beer: Egw dinw se kamia 10aria meres simata kai twra to diavasa ayto pou les ;)