PDA

View Full Version : ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΜΕ ΖΙΓΚΛΕΡ & ΒΕΛΟΝΕΣ



ASTRAKITCAR
29/04/2006, 13:10
Γεια χαρα,
ηθελα την συμβουλη οσω γνωριζουν τι νουμερο ζιγκλερ φοραει το KLE 500 μοντ.1997 που εχω?

γενικα τι ισχυει σχετικα με τα ζιγκλερ?ποσο ανεβαζουμε νουμερο και πως παιζεις με τις βελονες?
το μηχανακι εχει γινει motard,με μεγαλυτερη τρομπα φρενων μπροστα,γεφυρα πηρουνιου,ελευθερο τελικο.σκοπευω να το κρατησω οποτε θα ηθελα συμβουλες τεκμηριωμενες απο τις εμπειριες σας.Μετα την τοποθετηση του τελικου σαν να φτωχυνε μετα τις 6000 σαλ...

sonic22
29/04/2006, 13:32
an den variese na diavazeis greeklish psajto ligo sta texnika...

exw kanei merika post... :D


allios perimene na se katatopisoun alloi.


aaax... to fadasma mou tha planiete sta texnika apo edw kai meta... :sad:

ASTRAKITCAR
29/04/2006, 18:17
οκ θα αρχισω το ψαξιμο.παντως οποιος θελει απανταει.

sonic22
29/04/2006, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
γενικα τι ισχυει σχετικα με τα ζιγκλερ?ποσο ανεβαζουμε νουμερο και πως παιζεις με τις βελονες?

mia arxiki (kai edelos geniki) voitheia...

http://www.motocross.com/motoprof/moto/mcycle/carb101/carb101.html :wave2: :wave2:

ASTRAKITCAR
29/04/2006, 20:15
ευχαριστω για την βοηθεια σχετικα με το site που μου προτεινες.το ψαξιμο στο forum δεν βοηθησε αρκετα...
επιπλεον γνωμες ευπροσδεκτες!

sonic22
29/04/2006, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
ευχαριστω για την βοηθεια σχετικα με το site που μου προτεινες. to site auto einai apo edw mesa kai malista einai stikarismeno... vevea einai sta "endotera" allou link...

tespa

an den variesai psaje gia post dimiourgimena apo emena sta texnika... (eprepe na ginw diafimistis telika...:sad: ) kai oxi me to search....

:beer: :wave2: :beer:

OldMan
29/04/2006, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
.Μετα την τοποθετηση του τελικου σαν να φτωχυνε μετα τις 6000 σαλ...

Δεν "φτώχυνε" μετά τις 6.000 σ.αλ. ...

Απλά "τραβάει" καλύτερα μέχρι αυτές !!!

(Κάπου εκεί είναι που θα αρχίσεις να "παίζεις" με το κεντρικό ζιγκλέρ και τις θέσεις τις βελόνας - αλλά για να γίνει σωστή δουλειά χρειάζεται και "ελεύθερο" φίλτρο αέρα) !!!

:wave2: :beer: :wave2:

sonic22
29/04/2006, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
αλλά για να γίνει σωστή δουλειά χρειάζεται και "ελεύθερο" φίλτρο αέρα) !!! kai enas :agrios ekedroforos...
kai enas epanaprogramatismenos egefalos...
kai mia kali roiki... kai mias kai tha ise ekei kai anevasma sibiesis...

xixixi...
:smokin: :evil:

ASTRAKITCAR
29/04/2006, 22:14
σχετικα με το φιλτρο αερα,το kle χρησημοποιει απο μαμα σφουγγαρενιο το οποιο εχω την εντυπωση οτι ειναι αρκετα ανοιχτο.το προβλημα ειναι οτι το air box εχει μια μικρη εισαγωγη αερα της οποιας η εισοδος ειναι αναποδα απο την ροη του αερα-μπροστα δηλαδη-

φιλε sonic εψαξα στα δικα σου post αλλα ..ειναι 134 σελιδες οπου καπου κουραστηκα...

το θεμα ειναι,αφηνοθμε το ιδιο ζιγκλερ και παιζουμε με βελονες?
βαζουμε μεγαλυτερα ζιγκλερ?
αβανς ανεβαζουμε?και αν ναι πως,και ποσο μια μοιρα ?

sonic22
29/04/2006, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
το θεμα ειναι,αφηνοθμε το ιδιο ζιγκλερ και παιζουμε με βελονες?
βαζουμε μεγαλυτερα ζιγκλερ?
αβανς ανεβαζουμε?και αν ναι πως,και ποσο μια μοιρα ? analoga pou exeis to provlima
opws tha ides kai sto link an to provlima einai xamila (meta to relandi) paizeis, kirios, me slaid.
an einai stis mesees me velona (ipsos, paxos, gewmetria). an den ginei tipota allazeis kai flogera ktlp...
an einai psila paizeis (kirios) me kedriko zigler.
fisika iparxoun kai ta endiamesa simeia alla kai oi epitaxinseis...

twra gia reumata ktlp... enas einai o kanonas...

MIA MIA TIS VELTIWSEIS, PIRAGMATA !!
allios tha xaseis tin bala...
kai pada kratame ta mama kavatza...

:beer: :wave2: :beer:

ASTRAKITCAR
21/05/2006, 22:26
εβαλα το κιτ της dynojet και εχω το εξης προβλημα.

τραβαει καλα με ολες τις ταχυτητες και εκει που εχω 5 ή 6 και 7000 σαλ μολις αφησω το γκαζι και πεσουν οι στροφες στις 5500 μετα απο ενα,δυο δευτερόλεπτα ανοιγω παλι το γκαζι και κανει κομπιασματα η μηχανη λες και κοβεται το ρευμα(πχ οταν μπαινει κοφτης σε αυτοκινητο)

τι μπορει να ειναι ρε παιδια?ο μαστορας γενικα λεει οτι η εξατμιση ειναι πολυ ελευθερη και ψηλα το μηχανακι κοβει...
αυριο θα παω να του πω το παραπανω προβλημα με το κομπιασμα.
καμια γνωμη?