PDA

View Full Version : αριθμος πλαισιου



edie
29/04/2006, 22:26
στο μοτο μου που αγορασα απο ιδιωτη ο αριθμος πλαισιου με αυτο που γραφει η αδεια εχει το τελευτταιο ψηφιο διαφορετικο
ο αριθμος κινητηρα ειναι οκ δυστυχώς δεν το πρόσεξα οταν το πηρα τωρα τι ? να παω στην δνση συγγινονιων ή θα κλεισουν μεσα

Tropeas
01/05/2006, 13:39
Με το νομικό καθεστώς που ισχύει ακόμα στην Ελλάδα, απαγορεύεται ρητά η αλλαγή πλαισίου.

Αλλαγή πλαισίου λόγω βλάβης αυτού θεωρείται καταστροφή μοτοσυκλέτας...

...με λίγα λόγια μπορεί η δικιά σου να είναι φτιαγμένη απο 2 μοντέλα απο ανταλλακτικά ή ακόμα και κλεμένη...

Τι μηχανή είναι?

Αν έχεις όλα τα νόμιμα χαρτιά που δείχνουν την μεταβίβαση σε σένα , και αυτός που στην πούλησε δεν είναι φαντομάς, τότε μπορείς να πας σε ένα αστυνομικό τμήμα αρχικά, να δηλώσεις τα δύο νούμερα (κινητήρα και πλαισίου) να δουν αν είναι πουθενά (εξηγησέ τους ότι θες να το ελέγξεις επειδή ενδιαφέρεσαι να το αγοράσεις) καταγεγραμένα (κλεμμένα) και αν δεν, τότε να πας να μιλήσεις με αυτόν που στην πούλησε να του εξηγήσεις ότι (μπορεί και εν αγνοία του) η αλλαγή πλαισίου είναι παράνομη, και εσύ δεν μπορείς μετά να την μεταπουλήσεις κλπ κλπ.
Αν δεν ανταποκριθεί υπεύθυνα, τότε μπορεις να του εξηγησεις όμορφα ότι με τα χαρτιά που έχεις στα χέρια σου που δείχνουν τα απαραίτητα για να το κυνηγήσεις δικαστικά , και το συνεργείο του και τον ίδιο, για απάτη, και παραποίηση κλπ κλπ.

Εύχομαι καλή επιτυχία.

stefanos
02/05/2006, 13:03
Βέβαια πιθανά είναι όλα αλλά μόνο ένα νούμερο λάθος?
Περισσότερο λάθος γραφειοκρατείας μου φαίνεται αλλά αντε να βγάλεις ακρη.

tsoukas77
02/05/2006, 17:28
Γνωστος μου ειχε το ιδιο προβλημα σε πλαισιο αυτοκινητου.Διαφορετικο ενα ψηφιο.

Πηγε στο μηχανολογικο,του ζητησαν ενα ιχνογραφημα του πραγματικου πλαισιου και λυθηκε το προβλημα.Προφανως,αυτοι εξετασαν τον αριθμο πλαισιου στα χαρτια εισαγωγης του αυτοκινητου και διεπιστωσαν οτι το λαθος ειχε γινει σε μια απο τις επομενες αδειες.

edie
02/05/2006, 20:06
η μηχανη ειναι KAWASAKI KLE 400 KAI ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΙΑ ΤΗΣ ΚΑΒΑΣΑΚΙ ΤΕΟΜΟΤΟ
ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟΥ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:beer:

tsoukas77
03/05/2006, 20:40
Τα χαρτια εισαγωγης λογικα θα ειναι μεσα στον φακελο της,στο μηχανολογικο.Εκει θα δεις αν εισηχθη με λαθος πλαισιο ή το λαθος εγινε στην πορεια.

sapila racing
04/05/2006, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Τα χαρτια εισαγωγης λογικα θα ειναι μεσα στον φακελο της,στο μηχανολογικο.Εκει θα δεις αν εισηχθη με λαθος πλαισιο ή το λαθος εγινε στην πορεια.

Ακριβώς!
Αν το λάθος έγινε κατά την εισαγωγή-εκτελωνισμό, την έβαψες.
Αν το λάθος έγινε στην έκδοση της άδειας και τα χαρτιά εκτελωνισμού αναφέρουν τον σωστό, θα σου την διορθώσουν.
Πάντως προφανώς δεν υπάρχει δόλος, απλώς έγινε μ%%%κία...