PDA

View Full Version : MRA Ζελατινα για Transalp 650



sunnymtx
30/04/2006, 15:02
Εχτες εβαλα στο "μωρο" μου την ζελατινα της MRA :) Θυμαστε που ζητουσα συμβουλες για το τι θα κανω με τον αερα που τρωω στη μαπα μετα τα 130 χ.α.ω. ? Ε λοιπον ολα οκ πλεον ! Η mra "κοβει" σε παρα πολυ μεγαλο σημειο τον αερα και τον διωχνει αρκετα ψηλοτερα απο την kappa που ειχα.Αποτελειται απο 2 μερη και ειναι ρυθμιζομενη (6 κλισεις παρακαλω ! ).Η κυριως ζελατινα ειναι κατι ενδιαμεσο απο την μαμισια και την Kappa που ειχα και υπαρχει και μια δευτερη πιο κοντη προσθηκη εμπρος και στο πανω μερος του τελους της.Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο την mra αλλα οφειλω να τονισω το σχετικα υψηλο κοστος αποκτησης της - 150 ευρω (τη στιγμη που ολες για ΤΑ εχουν το πολυ 100) Αξιζει ομως παιδες, ειλικρινα. Παραθετω φωτο συντομα :wave2:

promos
17/05/2006, 22:22
Τι ύψους έχεις ? όπως επίσης αν στις υψηλές ταχύτητες σε κουνά το κράνος η αεροδυναμική ?

promos
25/05/2006, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunnymtx
Εχτες εβαλα στο "μωρο" μου την ζελατινα της MRA :) Θυμαστε που ζητουσα συμβουλες για το τι θα κανω με τον αερα που τρωω στη μαπα μετα τα 130 χ.α.ω. ? Ε λοιπον ολα οκ πλεον ! Η mra "κοβει" σε παρα πολυ μεγαλο σημειο τον αερα και τον διωχνει αρκετα ψηλοτερα απο την kappa που ειχα.Αποτελειται απο 2 μερη και ειναι ρυθμιζομενη (6 κλισεις παρακαλω ! ).Η κυριως ζελατινα ειναι κατι ενδιαμεσο απο την μαμισια και την Kappa που ειχα και υπαρχει και μια δευτερη πιο κοντη προσθηκη εμπρος και στο πανω μερος του τελους της.Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο την mra αλλα οφειλω να τονισω το σχετικα υψηλο κοστος αποκτησης της - 150 ευρω (τη στιγμη που ολες για ΤΑ εχουν το πολυ 100) Αξιζει ομως παιδες, ειλικρινα. Παραθετω φωτο συντομα :wave2: Τι ύψους έχεις ? όπως επίσης αν στις υψηλές ταχύτητες σε κουνά το κράνος η αεροδυναμική ?

sunnymtx
29/05/2006, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από promos
Τι ύψους έχεις ? όπως επίσης αν στις υψηλές ταχύτητες σε κουνά το κράνος η αεροδυναμική ?
Φιλε promos λογω καποιας ατυχιας αναγκαστηκα να δωσω το μωρο μου (Transalp) Παρολαυτα ομως σου λεω για την MRA. Εχω 1.91 υψος και οταν την εβαλα ημουν πραγματικα πολυ ευχαριστημενος απο την ζελατινα. Αν και ειχα ανοιγομενο κρανος ,ο αερας και η αντισταση που "ετρωγα" ηταν μακραν πανω απο τα 160 χ.α.ω. φιλε ! Με παλιοτερη ζελατινα (kappa) μετα τα 120 ειχα μεγαλο προβλημα.

mihalis81
07/06/2006, 11:08
Το ιδιο προβλημα εχω και εγω.
Μετα απο ορισμένη ταχυτητα ο αερας εναι παρα πολυ δυνατος σε σημειο να μου μετακινει το κεφαλι δεξια και αριστερα!
Αμα ειναι με την mra να μην εχω προβλημα θα με ενδιεφερε πολυ να την παρω.
Ξέρετε απο που μπορώ να την προμηθευτώ.?
ΤΗΧ

promos
07/06/2006, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από mihalis81
Το ιδιο προβλημα εχω και εγω.
Μετα απο ορισμένη ταχυτητα ο αερας εναι παρα πολυ δυνατος σε σημειο να μου μετακινει το κεφαλι δεξια και αριστερα!
Αμα ειναι με την mra να μην εχω προβλημα θα με ενδιεφερε πολυ να την παρω.
Ξέρετε απο που μπορώ να την προμηθευτώ.?
ΤΗΧ τι μηχανη εχεις ?

mihalis81
08/06/2006, 09:40
Ένα Transalp μοντ' 05.

promos
12/06/2006, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mihalis81
Ένα Transalp μοντ' 05. δες στοhttp://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23816
Εγώ το ανέφερα ως πρόβλημα με την συγκεκριμένη ζελατίνα ( ότι δηλαδή τρέμει το κράνος ) .
Κατά τ’ άλλα όντος σου προσφέρει λιγότερη αντίσταση στον αέρα . όταν όμως αναπτύξεις ταχύτητες πάνω από 110km/h τότε για να μην τρέμει το κράνος , πρέπει να κατεβάσεις το flaps
Θα το βρείς στοhttp://www.mra.de