PDA

View Full Version : ΘΩΡΑΚΑ???



tati
02/05/2006, 08:10
Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας για ποιο είδος θώρακα να πάρω για το χώμα! Αν μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλήξω κάπου...Ή τουλάχιστον να μου πείτε τα συν και τα πλην του καθε είδους..

Ευχαριστώ!!;)

crs-k
02/05/2006, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας για ποιο είδος θώρακα να πάρω για το χώμα! Αν μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλήξω κάπου...Ή τουλάχιστον να μου πείτε τα συν και τα πλην του καθε είδους..

Ευχαριστώ!!;)


Ειπαμε sinisalo (http://www.sinisalo.com/05_read_product_motocross.php?category=protectors&productno=65671) ... :wacko:

tati
02/05/2006, 08:20
Το ξέρω δάσκαλε είπαμε...δεν ξέχασα...απλά να ακούσω απόψεις.. σε ευχαριστώ!!

makis206
02/05/2006, 08:28
Ρίξε μια ματιά και στις προστασίες της sixsixone (http://www.sixsixone.com/).

Αν και προσωπικά δεν έχω γνώση στις προστασίες του θώρακα για μοτοσυκλέτα, στο mountain bike που ασχολούμαι είναι απ'τις κορυφαίες.:winka:


:beer: :beer:

makis206
02/05/2006, 08:33
Ρίξε κι άλλη μια ματιά :lol: στο Krd (http://krdshop.com/shop/index.php?cPath=27_29).

Θα βρεις προστασίες της Fox και της Shift.:winka:

Είναι μεγάλη η αγορά λέμε !:lol:


:beer: :beer:

Nik0s
02/05/2006, 08:55
Πήγαινε μια βόλτα κι απ'το Θανάση (dirty)


$$$ Προμήθεια :a13:


:wave2:

makis206
02/05/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Πήγαινε μια βόλτα κι απ'το Θανάση (dirty)

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Έχει κι ο Ντέρτης προστασίες ;;:eyepop:


Τάτι ακύρωσε ότι σου είπα παραπάνω ! Χαζομάρες έλεγα !:look:


:lol: :beer: :lol:

tati
02/05/2006, 09:09
και εγώ τώρα το μαθα..!!;)

Αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας περισσότερο για το αν είναι καλύτερος ο ολόσωμος...αυτός με το φερμούαρ ή ο άλλος ο πλαστικός..χωρίς το φερμούαρ:D

Julius
02/05/2006, 09:20
Εάν απλά θέλεις καλύτερη προστασία στις χαλαρές χωμάτινες βόλτες σου, προτίμησε, μια ελαφριά cordura με ενισχύσεις σε αγκώνες και ώμους, θα σε καλύψεις πλήρως χωρίς να σε ταλαιπωρήσει ή να νιώθεις σαν τον ρομποκοπ.
Εάν θέλεις να κάνεις enduro και να ασχοληθείς με το άθλημα γενικότερα…..… προτίμησε θώρακα πλαστικό και ο οποίος είναι ποιο δροσερός το καλοκαίρι και μπορείς άνετα να φορέσεις από επάνω την αντίστοιχη μπλούζα.

tati
02/05/2006, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Εάν απλά θέλεις καλύτερη προστασία στις χαλαρές χωμάτινες βόλτες σου, προτίμησε, μια ελαφριά cordura με ενισχύσεις σε αγκώνες και ώμους, θα σε καλύψεις πλήρως χωρίς να σε ταλαιπωρήσει ή να νιώθεις σαν τον ρομποκοπ.
Εάν θέλεις να κάνεις enduro και να ασχοληθείς με το άθλημα γενικότερα…..… προτίμησε θώρακα πλαστικό και ο οποίος είναι ποιο δροσερός το καλοκαίρι και μπορείς άνετα να φορέσεις από επάνω την αντίστοιχη μπλούζα.


Δηλαδή η διαφοροποίησή τους έχει να κάνει περισσότερο με δροσερό ή όχι και άνεσης...σε θέμα προστασίας είναι το ίδιο?

Σίγουρα δεν πάω και για πρωταθλητισμό....ακόμα;) :lol: ....αλλά απο κάπου πρέπει να αρχίσω....


Σας ευχαριστώ πάντως....όλους..:wave2:

Julius
02/05/2006, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
Δηλαδή η διαφοροποίησή τους έχει να κάνει περισσότερο με δροσερό ή όχι και άνεσης...σε θέμα προστασίας είναι το ίδιο?

Σίγουρα δεν πάω και για πρωταθλητισμό....ακόμα;) :lol: ....αλλά απο κάπου πρέπει να αρχίσω....


Σας ευχαριστώ πάντως....όλους..:wave2:


Η διαφορά είναι ότι το ένα είναι μονοκόμματο το άλλο απλά διαφορετικά κομμάτια…… από εκεί και πέρα είναι θέμα άνεσης και χρηστικότητας.

Δηλαδή εγώ προτιμώ να τα φοράω ξεχωριστά γιατί είναι ποιο άνετα και σαφώς ποιο δροσερά το καλοκαίρι, καθαρίζονται πολύ ποιο εύκολα και μπορώ να φοράω και τις επιαγκωνίδες μόνες τους στο ποδήλατο πχ

Κολλητός έχει φέρει στα μέτρα του το μονοκόμματο και αν και βράζει στην πίστα, το προτιμάει γιατί έχει καλύτερη και ποιο εύκολη εφαρμογή.

OldMan
02/05/2006, 09:58
:wave2: :wave2: :wave2:

Το πρόβλημα με τον "ανεξάρτητο" θώρακα είναι ότι είναι φτιαγμένος για ΜΧ , οπότε αρκετά μοντέλα έχουν επωμίδες που "εξέχουν", με αποτέλεσμα να "ζορίζονται" μέσα στο μπουφάν !!! (πράγμα που δεν γίνεται με το γιλέκο).

Από την άλλη, ο "ανεξάρτητος" θώρακας προσφέρει ΠΟΛΥ καλύτερη προστασία (σε ακραίες καταστάσεις).

Υ.Γ.
Τα κοριτσάκια, αν φοράνε μέχρι Νο 3 στηθόδεσμο, μπορούν να βάλουν "ανεξάρτητο" θώρακα. Για μεγαλύτερα νούμερα, ΜΟΝΟ γιλέκο !!!

:wave2: :beer: :wave2:

adam_tsouk
02/05/2006, 18:59
Δεν ξερω αν ειναι σωστο να το γραψω εδω....

ΜΕτα τις "προσεγμενες" πτωσεις που είχα (έστω και σε σημείο να το επιδιώκω) πιστεύω πως ο θώρακας είανι υπερβολή για ΧΑΛΑΡΗ χρήση χώματος... Βέβαια όσο καλύτερος εξοπλισμός τόσο καλύτερα γιατί δεν είναι όλες οι πτώσεις προβλεπόμενες και σε μαλακό χώμα-λάσπη κτλ.

Προσωπικά θα προτιμισω κάτι σαν το sinisalo του crs μιας και μου φαίνεται πιο βολικό .

:wave2:


(και αν θες να μαθεις να πεφτεις, call me) :rotflmao:

STOYBI
02/05/2006, 21:12
adam_tsouk
ΜΕτα τις "προσεγμενες" πτωσεις που είχα (έστω και σε σημείο να το επιδιώκω) πιστεύω πως ο θώρακας είανι υπερβολή για ΧΑΛΑΡΗ χρήση χώματος...


:nono: :nono: :nono:

Μην το ξαναπεις ουτε για πλακα !! :rolleyes:

Μια ! ΜΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΣΟΥ !!!!

:wave2:

adam_tsouk
02/05/2006, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
adam_tsouk


:nono: :nono: :nono:

Μην το ξαναπεις ουτε για πλακα !! :rolleyes:

Μια ! ΜΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΣΟΥ !!!!

:wave2:


καπως ετσι το σκεφτομαι και εχω αποφασισει να παρω εξοπλισμο πλήρη.

Απλα σαν πρωτη εντυπωση δεν μου φαμηκε ακρως απαραιτητος...

(και ελπιζω να μην εχρειαστει να γινει ποτε) :wave2:

tati
03/05/2006, 09:07
Xθές πήγα και δοκίμαζα θώρακες....να πω την αλήθεια απο θέμα άνεσης το γιλέκο μου καθόταν καλύτερα...απ την άποψη οτι ο άλλος πράγματι με έκανε να νιώθω σαν τον ρόμποκοπ!!-αν και φαντάζομαι οτι και αυτό είναι θεμα συνήθειας...

Απο τα ποστ σας καταλαβαίνω οτι (για τη χρήση που το θέλω εγώ τουλάχιστον) και οι δύο πάνω κάτω είναι το ίδιο πράγμα, και έχει να κάνει αποκλειστικά με το πως νιώθει αυτός που το φοράει, επομένως μέχρι στιγμής μάλλον.... προς το γιλέκο...με βλέπω...

Σας ευχαριστώ πάντως κύριοι!!!

ΥΓ Adam καλύτερα νομίζω οτι είναι να είμαστε τελείως εξοπλισμένοι....εστω και για πιο χαλαρές βόλτες...ποτέ δεν ξέρεις....αχρείαστα βέβαια να είναι..

Θα τα πούμε στο χώμα..

;) :wave2:

adam_tsouk
03/05/2006, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
ΥΓ Adam καλύτερα νομίζω οτι είναι να είμαστε τελείως εξοπλισμένοι....εστω και για πιο χαλαρές βόλτες...ποτέ δεν ξέρεις....αχρείαστα βέβαια να είναι..

;) :wave2:


Σωστοτατη.....:winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
Θα τα πούμε στο χώμα..

;) :wave2:


δε θα με γνωρισεις!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: