PDA

View Full Version : Ti On-off Me 4500 Euro?



PGM
03/05/2006, 01:53
Kalispera
Exw 4500 euro peripou kai prosanatolizomai sthn agora enos metaxeirismenou ON-OFF
To vasiko mou dilimma einai anamesa se Transalp 650 tou 2000-01 h' Africa 97-98.
Eseis ti proteinete? Skefthka oti parolo pou to Africa isws einai kalutero, den pauei na einai kai 3-4 xronia paliotero (isws na zhthsei perissotera, 8a metapoulh8ei duskola klp). Epishw exw aporipsei ta monokulindra logo tou oti uelw anesh sta taxidia. Poia einai h gnwmh sas?

Julius
03/05/2006, 07:27
Ego psifizo Transalp dagoto...... neotero, ligotera kivika, poio eyxristo kai poio emporiko

to africa einai poio palio, perisotera kivika kai pouliete pleon polyyyy diskola poy simenei oti ean to pareis tha vlastimiseis na to doseis


Pantos to africa einai poio oraio emfanisiaka


oti kai na epilkekseis psaxto poly, ean einai taleporimeno mporei na sou vgalei apisteyta provlimata



kales voltes



:wave2:

crs-k
03/05/2006, 07:33
Θα ελεγα οτι το Transalp δεν εχει τις ιδιες δυνατοτητες με το παλιο μεν αξιοπιστο δε Αφρικα, που το βρισκεις σε πολυ καλες τιμες πλεον.

panos_sin
03/05/2006, 08:36
και τα 2 μοντέλα είναι πολύ καλές και αξιόπιστες μοτοσυκλέτες,
οπότε η επιλογή έχει να κάνει με τις προσωπικές σου προτιμήσεις...
αν θες περισσότερα ταξίδια το Άφρικα θα σε βολέψει λόγω παραπάνω κυβικών-προστασίας...
το Τransalp είναι πιο off αφού έχει μικρότερο βάρος και μεγαλύτερη ευελιξία...

crs-k
03/05/2006, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos_sin
..............................
το Τransalp είναι πιο off αφού έχει μικρότερο βάρος και μεγαλύτερη ευελιξία...


ΔΕΝ ειναι πιο Off το Transalp! :nono:

Το δηλωνει αλλωστε και το "μοντελο" ... :winka:


Το Transalp εινα XLV, ενω το Africa ειναι XRV! :D

Julius
03/05/2006, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos_sin
και τα 2 μοντέλα είναι πολύ καλές και αξιόπιστες μοτοσυκλέτες,
οπότε η επιλογή έχει να κάνει με τις προσωπικές σου προτιμήσεις...
αν θες περισσότερα ταξίδια το Άφρικα θα σε βολέψει λόγω παραπάνω κυβικών-προστασίας...
το Τransalp είναι πιο off αφού έχει μικρότερο βάρος και μεγαλύτερη ευελιξία...

Filarako ti einai auta pou les toy anthropakou? To Africa einai enduro se sxesi me to Transalp

:nono: :nono:


episeis to africa gia na ginei poio aneto sto taksidi apo to transalp thelei...... psiloteri zelatina, OPOSDIPOTE alagma sela kai OPOSDIPOTE veltiosi stis anartiseis (elatiria mprosta kai piso amortiser)

TheOneAB
03/05/2006, 10:31
Προσωπικά πάντα μιλώντας θα συμφωνήσω με τον Γιώργο σχεδόν σε όλα (μια μικρή ένσταση μόνο στο θέμα των αναρτήσεων, δεν είναι και τόσο απαράδεκτες ρε παιδιά αλλά πάλι….οκ σταματώJ). Τώρα, εκτός από την μεταπολιτική αξία που τέλος πάντων εάν δεν σκοπεύεις να την κρατήσεις και θελήσεις να την δώσεις κάποια στιγμή σίγουρα θα σε δυσκολέψει πολύ περισσότερο από ότι με μια ΤΑ που ακόμα βγαίνει, το σίγουρο είναι ότι η ΑΤ είναι μια από τις καλύτερες μηχανές και σίγουρα πολύ ανώτερη από ΤΑ all around μηχανή σήμερα η οποία για τον ίδιο λόγο που ανάφερα παραπάνω έχει πραγματικά τιμή ευκαιρία! Ανάλογα πως ζυγίζεις εσύ τα «θέλω σου» πράξε και το μόνο που εύχομαι είναι πολλά χλμ οποία και αν διαλέξεις και πάντα όρθια!

DimChios
03/05/2006, 10:51
AFRICA ΚΑΙ ΜΟΝΟ κατά την άποψη μου!!!

Οδήγησα πολλά μηχανάκια σε αυτή τη κατηγορία, ανάμεσα σε αυτά Transalp και Africa πρίν αποφασίσω!

Κάνε το ίδιο, θα σου είναι και πιό εύκολο αφού είσαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα ΜΟΝΟ και θα δείς!

Εμένα το Transalp μου φαινόταν και ακόμα μου φαίνεται, ποδήλατο!!!

Κολητος που έχει Transalp 2002 και αυτός μου έλεγε να πάρω τέτοιο, όταν πήρα το Africa και το οδήγησε ήθελε να το δώσει!

Το Africa κάνει τα ΠΑΝΤΑ ΄καλύτερα από το ΤΑ!

Προσωπική γνώμη και ο καθένας αυτή λέει!

Κάνε ο,τι σου είπα, οδήγησε και τα δύο και θα δείς πιό σου κάθεται καλύτερα! Μπορεί εσύ να μήν είσαι του όγκου (που εγώ λατρεύω σε μια μοτό)!

Άσε που κάποια στιγμή, σχετικά σύντομα, θα σου λείπει το παραπάνω γκάζι! Αυτο θα το πάθεις ΚΑΙ με το Africa βέβαια αλλά αργότερα απ ότι με το ΤΑ...

ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!

:wave2:

naxiotis
03/05/2006, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΔΕΝ ειναι πιο Off το Transalp! :nono:

Το δηλωνει αλλωστε και το "μοντελο" ... :winka:


Το Transalp εινα XLV, ενω το Africa ειναι XRV! :D ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!!!:a23: :a23: ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ AFRICA ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΑ ΟΔΗΓΙΚΑ ΜΕ ΤΟ TRANSALP.ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ .ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΖΕΜΕΝΟ ΤΥΠΟΥ ΠΑΠΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΠΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΧΩΜΑΤΙΝΟ ΚΑΙ ΑΝΕΤΟ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ AFRICA ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΨΗΛΗ ΤΙΜΗ (ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ)Α, ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑς ΤΟ ΑΠΟ 2000 ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΑΝΤΑ AFRICA ΕΝΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΠΑΛΙΩΝΕΙ ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΕΟ LOOK ΣΕ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑΤΑ:wave2: :beer:

PGM
03/05/2006, 18:32
Thanx σε όλους.
Κάτι τελευταίο...
Στην εθνική η διαφορά τους είναι μεγάλη? Πχ μεχρι ποια ταχύτητα θεωρείτε ότι μπορείς να ταξιδεύεις με το κάθε μηχανάκί? Με ποιο θα είναι πιο άνετος οδηγός και συνοδηγός?
Στο χώμα δεν θέλω να κάνω ταρζανιές... απλά δεν θέλω και να φοβάμαι ότι θα γυρίσω με σπασμένς κάρτερ ή ο,τι άλλο.
Σας ευχαριστώ και πάλι.

jimmis77
03/05/2006, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από PGM
Thanx σε όλους.
Κάτι τελευταίο...
Στην εθνική η διαφορά τους είναι μεγάλη? Πχ μεχρι ποια ταχύτητα θεωρείτε ότι μπορείς να ταξιδεύεις με το κάθε μηχανάκί? Με ποιο θα είναι πιο άνετος οδηγός και συνοδηγός?
Στο χώμα δεν θέλω να κάνω ταρζανιές... απλά δεν θέλω και να φοβάμαι ότι θα γυρίσω με σπασμένς κάρτερ ή ο,τι άλλο.
Σας ευχαριστώ και πάλι.


αφου δεν κανεις ταρζανιες στο χωμα μην σε απασχολουν αυτα.
τωρα οσο για τα υπολοιπα ταξιδι,ανεση κτλ,afrika δαγκωτο.
εχω ταξιδεψει και με τα δυο,το afrika καλυτερο.διαδρομη αθηνα-λαμια,χωρις σταση, με ταχυτητες 140-180+(στο κοντερ).οσο για ανεση,τρελαθηκα!!και ειμαι 105 κιλα και 1.90 υψος.

DimChios
03/05/2006, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από PGM
Thanx σε όλους.
Κάτι τελευταίο...
Στην εθνική η διαφορά τους είναι μεγάλη? Πχ μεχρι ποια ταχύτητα θεωρείτε ότι μπορείς να ταξιδεύεις με το κάθε μηχανάκί? Με ποιο θα είναι πιο άνετος οδηγός και συνοδηγός?
Στο χώμα δεν θέλω να κάνω ταρζανιές... απλά δεν θέλω και να φοβάμαι ότι θα γυρίσω με σπασμένς κάρτερ ή ο,τι άλλο.
Σας ευχαριστώ και πάλι.


Κανένα από τα δύο δεν σπάει και δέν χαλάει!
Εθνική έχω ταξιδέψει παρέα με ΤΑ και δεν έμενε πίσω γιατί σε ταξίδι (ειδικά με παρέα) πάω γύρω στα 130-140.
ΟΜΩΣ το ΤΑ έχει μικρότερο ρεζερβουάρ και θέλει πιό συχνές στάσεις!

ΑΜΑ ΣΕ ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ!

Σε ΟΛΑ είναι πιό καλό!

:wave2:

DimChios
03/05/2006, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis77
αφου δεν κανεις ταρζανιες στο χωμα μην σε απασχολουν αυτα.
τωρα οσο για τα υπολοιπα ταξιδι,ανεση κτλ,afrika δαγκωτο.
εχω ταξιδεψει και με τα δυο,το afrika καλυτερο.διαδρομη αθηνα-λαμια,χωρις σταση, με ταχυτητες 140-180+(στο κοντερ).οσο για ανεση,τρελαθηκα!!και ειμαι 105 κιλα και 1.90 υψος.


+10 αφού λέει πως είναι και 1,90 105 kg.....


ΑΕΡΑ ΛΕΜΕ!!!

Εγώ είμαι 1,79 84 kg

athas62
03/05/2006, 22:45
ΦΙΛΕ Η ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ (YAMAHA ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ)ΣΤΗΝ ΚΑΛΙΘΕΑ
ΕΧΕΙ ΕΝΑ TDM 850 ΜΟΝΤΕΛΟ 2000
ΜΕ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ Η ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ
ΜΟΝΟ 3700euro ,AYTOI ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΡΙΝ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΝΤΑΛΑΓΗ.
ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ 15 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΑ ΕΝΑ ΑΨΟΓΟ ΧΤ 600 MOD 02'ΜΕ 14000χλμ
(ΑΝΤΑΛΑΓΗ ΠΗΡΑ TDM ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ)
TO ΕΨΑΞΑΝ ΠΡΙΝ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΤΑΛΑΓΗ,
ΤΟ ΠΗΡΑΝΕ 3500euro ΚΑΙ ΤΟ ΕΔΩΣΑΝ
ΣΧΕΔΟΝ ΑΜΕΣΩΣ 3550euro.TOY ΑΛΑΞΑΝ
ΚΑΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ!!!:confused:
ΠΕΡΑΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΚΑΤΙ ΧΑΡΤΙΑ
ΚΑΙ ΕΙΔΑ to TDM .ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΑΝ ΑΝΤΙΠ/ΠΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΜΕΤ/ΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.
ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΝΣΑΛΠ (ΤΟ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ 10ρια ΜΕΡΕΣ)ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ TDM .

DimChios
03/05/2006, 23:23
Εχμμμμ, sorry κιόλας!

ΓΙΑ On-Off ΨΑΧΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΟΧΙ ΓΙΑ TDM!!!

Έτσι τουλάχιστον γράφει ο τίτλος!

Το TDM ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝ-ΟFF!!! :nono: :nono:

Άν είναι ας αλλάξουμε τίτλο!

Απλά να ξέρουμε για ΤΙ μιλάμε....


:wave2:

PGM
04/05/2006, 02:43
Για TDM και συναφή δεν ενδιαφέρομαι καλώς ή κακώς

Δεν ξέρω αν με μπερδέψατε ή με ξεμπερδέψατε, πάντως ευχαριστώ για το χρόνο και τις συμβουλές σας.

TheOneAB
04/05/2006, 08:49
anytime! οσο για το τι εγινέ εδώ μέσα well....τα πάντα είναι θέμα πρωσοπικού ζυγίσματος οπώτε αν σε απασχολεί η μεταπώληση και πόσο εύκολη η δύσκολη μπορεί να γίνει...ΤΑ διαφορετικά....απλά το ΑΤ είναι ανώτερο παντού.

xaphs
05/05/2006, 09:16
Αν κατάλαβα καλά το θέμα δεν είναι On-Off με 4500 ευρώ, αλλά Transalp ή Africa με 4500 ευρώ. Τέλος πάντων.
Πιστεύω οτι αν ψάξεις μπορείς να βρείς καλά μηχανάκια με 4500 και Africa και Transalp.
Εγώ προσωπικά θα διάλεγα ένα Africa επειδή μου αρέσει πιο πολύ σαν όγκος.

TheOneAB
05/05/2006, 14:33
σου πήρε λίγο μανιβελάνθρωπε καφρόπουλε αλλά στο τέλος το κατάλαβες.

naxiotis
06/05/2006, 15:12
άντε φίλε μου PGM και σε περιμένουμε και στο site της λέσχηςwww.africatwin.gr (africatwin.gr):beer: :beer:

the_passenger
06/05/2006, 16:13
Στη θέση σου θα διάλεγα Τρανσάλπ, κυρίως σαν αρκετά πιό καινούριο με τα ίδια χρήματα. Με 4500 πλέον χτυπάς Τρανσάλπ του 2002-3 πιστεύω.....

Α! Οδήγησέ τα κι όλας πρίν πάρεις οριστική απόφαση.. ;)

xaphs
08/05/2006, 07:50
Σωστά πρέπει να τα οδηγήσεις και τα δύο πριν διαλέξεις.
Μπορεί κάποιο να σου αρέσει περισσότερο απο κάποιο άλλο οπτικά αλλά αν δεν το οδηγήσεις μην πάρεις απόφαση αγοράς.