PDA

View Full Version : Kαινουργιο Τransalp--Bασική Απορία !!!



kostis7gr
03/05/2006, 23:59
Καλησπέρα παιδια.
Σήμερα αγόρασα απο τον Βυνιο το Τransalp καινουργιο. Πάνω στη χαρά μου δεν άνοιξα την σέλα να δω οτι υπάρχει το manual στα ελληνικά. Φαντάζομαι οτι θα έπρεπε αφού ο Βύνιος λέει οτι πουλάει ΤΑ αντιπροσωπείας. Και κάτι ακόμα που με απασχολεί. Το ΤΑ δεν έχει διακόπτη φώτων (οn/off εννοώ) και τα φώτα ανάβουν με τον διακόπτη. Αν θυμάμαι καλά αυτό ήταν χαρακτιριστικό για όσες μηχανές ήταν παραεισαγωγή κάποτε. (είχα TDR και ΚΛΕ 400 τέτοια εις γνώση μου). Μήπως πρέπει να ανησυχώ ή έτσι βγαίνουν τώρα? Πάντως τα ΤΑ που βλέπω στο δρόμο έχουν σβηστά τα φώτα και με έχουν ζώσει τα φίδια....

BELZEBOYLIS
04/05/2006, 00:26
Όλα τα καινούργια μηχανάκια έχουν τα φώτα αναμμένα !!! Είναι υποχρεωτικό !!!


Καλορίζικο και καλοτάξιδο !!!!


ααααα κάνε μια βόλτα στο www.transalp.gr ….
:wave2:

tifoefs
04/05/2006, 00:48
Καλοριζικο και καλοταξιδο !!

Ολα τα φωτα αναμμενα ! Εεεετσι !!

:beer: :beer: :beer:

makis206
04/05/2006, 06:52
Καλορίζικο και καλοτάξιδο !


:beer: :beer: :beer:

Tropeas
04/05/2006, 07:08
Αρχικά να ενημερώσουμε ότι στο Euro II(2) που ισχύει για όλες τις μηχανές κατασκευής μετά του 2002-3, και μετά για το Euro III & IV, που ισχύουν απο 2005 ή θα ισχύσουν αντίστοιχα και 2006...
που πραγματικά είναι στάνταρτ εκπομπής ρυπών και ηχορύπανσης έχει ενσωματωθεί και οδηγία που λέει να είναι τα φώτα σε κάθε μηχανή αναμένα με το που γυρίζουμε τον διακόπτη,
καθώς επίσης να υπάρχει διακόπτης αλάρμ.

Δείτε και τα παρακάτω λινκ που λένε για αυτά τα στανταρ.

http://www.haguidetofreight.co.uk/General/id94.htm

Euro 3 (http://www.bmf.co.uk/briefing/Bikes-Go-Greener.html)

Αρα τουλάχιστον φίλε μου η μηχανή σου είναι μοντέλο 2003 + ... και όχι παραεισαγωγής επειδή ανάβουν τα φώτα.
Επειδή την έχει φέρει ο Βυνιος τότε ίσως... μπορείς να πάς στην Honda και να ρωτήσεις αν αυτό το μηχανάκι εχει εισαχθεί απο αυτούς...;) :wave2:

kostis7gr
04/05/2006, 07:33
Παιδιά ευχαριστώ ΠΟΛΥ. Με καθυσηχάστε!!! Τώρα μπορώ να χαρώ απερίσπαστος το brand new Τransalpaki μου, που ήταν όνειρο χρόνων. Όταν έκανα τα πρώτα 2-3 χιλιόμετρα και μύρισαν τα μέταλλα καινουργίλα αισθάνθηκα .... φαντάζομαι ξέρετε πως!
Θα τα λέμε συχνά. Να έχετε όλοι όμορφα και ασφαλή χιλιόμετρα.

bartlal
04/05/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostis7gr
Παιδιά ευχαριστώ ΠΟΛΥ. Με καθυσηχάστε!!! Τώρα μπορώ να χαρώ απερίσπαστος το brand new Τransalpaki μου, που ήταν όνειρο χρόνων. Όταν έκανα τα πρώτα 2-3 χιλιόμετρα και μύρισαν τα μέταλλα καινουργίλα αισθάνθηκα .... φαντάζομαι ξέρετε πως!
Θα τα λέμε συχνά. Να έχετε όλοι όμορφα και ασφαλή χιλιόμετρα.

σου ευχομαι ΠΑΝΤΑ να εχεις αυτη την πλημυρα συναισθηματων οποτε εισαι πανω ή διπλα του και να σε ηρεμει για καθε πιθανη στραβη γενικοτερα!!! :beer: :beer: :beer:


(ωχ, την γλεπω να μου την πεφτουν οι ποιηταδες του φορουμ για οτι εγραψα... :look: )

Nostra
04/05/2006, 10:23
Σε ότι αφορά τα φώτα, αφενός όπως ήδη ειπώθηκε είναι πλέον υποχρεωτικό αλλά πέρα από αυτό καλύτερα που είναι μόνιμα αναμμένα.

Σε βλέπουν και τους βλέπεις καλύτερα ...

Προσοχή στο στρώσιμο και άλλαξε τα λαδάκια του εργοστασίου γρήγορα...

Alx 84
04/05/2006, 17:13
όπως είπαν τα παιδιά ,σε όλα τα καινούρια μοτόρια (έκανε και ρήμα :)) τα φώτα είναι ανοιχτά μόνιμα.


Καλορίζικοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!:beer:

evvou
04/05/2006, 17:28
Καλοταξιδο :D
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

john pap
04/05/2006, 17:30
ΕΑΝ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΣΚΟΥΦΙΑ ΤΙΣ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑΝ ΟΙ ΠΡΟ ΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ,ΤΟΤΕ ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΗΣ, ΟΧΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΕ ΤΗΝ HONDA .ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ ΝΑ ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ ,ΑΝ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΝ.............ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ,ΕΣΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ:wave2: ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΝΑ ΝΑΙ

kostis7gr
04/05/2006, 22:20
Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ολα είναι Οκ τελικά αφού με διαβεβαίωσαν από το μαγαζί πως ήδη έχουν στείλει και τα στοιχεία στη ΗΟΝDA για την ισχύ της εγγύησης. Οπότε τώρα...απολαμβάνω.
Καλά χιλιόμετρα σε όλους!!! :sun: :winka: :sun: