PDA

View Full Version : R 1100 s Sport turing???



gregorgeous89
04/05/2006, 11:32
Tha ithela na rotiso kata poso pistevete oti ayto to modelo mporei na sinkrithei me to Honda vfr.Den eine thema pio eine kalitero.Moy aresei poly san mixani ala san katoxos vfr 800 (2000 modelo) anarotieme ean tha me ikanopiouse se:
Apodosi...giro sta 10 aloga ligotera apo vfr
Xoroi...Pernei plaines valitses? Pou mporo na vro?
Anesi...Eine to idio aneto me to vfr?Gia to sinepivati?
Exo vrei ena sta 8000 euro kai mou fenete kali timi afou exei mono 17.000 km.
Ti lete pedia aksizoun ta 2000eu poy tha prepei na doso?

sapila racing
04/05/2006, 12:07
Γειά σου φίλε,

Δεν μπορώ να σου δώσω απαντήσεις, θα πρέπει να τις βρείς μόνος σου.

Κοίτα εδώ να πάρεις μια ιδέα
http://www.triumphnet.com/st/reviews/bike2.htm

Σε γενικές γραμμές το BMW είναι πολύ καλή μηχανή, αλλά πρέπει να σου αρέσει ο 'τρόπος' της.

Δεν είναι πιο άνετη απο το VFR, είναι και λίγο πιο αργή, έχει και άξονα.
Εγώ πάντως θα την προτιμούσα, αλλά εμένα το VFR δεν μου αρέσει καθόλου, οπότε η γνώμη μου δεν μετράει :nono:

Για να καταλάβεις τι σου λέω, πρέπει να καβαλήσεις ένα ΒΜW να δείς πως είναι. Είτε σου αρέσει πολύ, είτε ξενερώνεις.
Η ροπή τους είναι άλλη φάση και γενικώς τα οδηγάς διαφορετικά!
Στο λινκ παραπάνω, κοίτα που είναι η ροπή του BMW σε σχέση με τα άλλα.

Ελπίζω να βοήθησα.....

zeli
04/05/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Tha ithela na rotiso kata poso pistevete oti ayto to modelo mporei na sinkrithei me to Honda vfr.Den eine thema pio eine kalitero.

Νατα μας ξαναρχίσανε τα διλλήματα... :lol: και σου είχα πει ρε αγόρι κρατα το capo...δε μ΄ακους δε μ'ακούς...:lol: :lol: Πλάκα πλάκα ξέρω και αλλον ένα κατοχο VFR που «γυροφέρνει» τα ιταλικά :D

ruyjin
04/05/2006, 12:31
εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι πλεον δεν αξιζει να δωσεις φραγκο παραπανω για να παρεις ενα μηχανακι για 5-10 αλογα περισσοτερα, ή για καποιο τετοιο λογο και χωρις ουσιαστικη διαφορα, οπως πχ γιατι θες να αλλαξεις κατηγορια
οπως πηγες απο ον-οφ σε σπορ-τουρινκ Γρηγορη

αν σε βολευει το μηχανακι σου μη δωσεις φραγκο

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη

εγω αν δε θελησω να παρω καποια στιγμη πιο ορθιο μηχανακι δε προκειται να το αλλαξω παιδες
με καλυπτει απολυτα γι αυτα που κανω

εκτος αν καποιος εχει φραγκα ΠΟΛΛΑ και δεν εχει προβλημα καθε 2 χρονια να αλλαζει μηχανακι
αυτο ειναι αλλο θεμα

φιλικα, εις απαντες :smokin:

zeli
04/05/2006, 14:58
(σ.σ. Αυτό το παιδί τώρα τελευταία κάτι έχει πάθει και μιλάει πολύ σοβαρά και ισορροπημένα :rolleyes: :rolleyes: )
Ανησυχώ μεν με την κατάστασή του αλλά συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του.
:beer: :wave2:

gregorgeous89
04/05/2006, 15:20
Thangs paidia.Oloi exete dikio.Alla...
Zeli ...to Caponord eine tromero mixanaki ala eprepe na to alakso logo provlimaton kai genika xarika pou girisa sta street.
Den eime apo aytous poy alazoun mixanes mono gia tin alagi ala to vfr eine modelo 2000 kai kapoios (tora) endiaferete na to parei.To BMW exei kaliteri metapolisi kai sinfonite oloi pistevo se ayto.H BMW tora eygale ton antikatastati tis r 1100 s eno h Honda vgazei ton antikatastati toy antikatastati:bigcry: Oxi oti travao zori ala fovame poli oti tha mino me ena mixanaki pou den tha pouliete otan vgei ti kenourio vfr :winka:
Apo emfanisi mou aresei to vfr kai ean se apodosi eine konta tha to skefto sovara.
H ali lisi eine na doso to vfr kai na vro v-tec apo Germania:D
Ayta...eyxaristo gia tin katanoish...:wave2:

gregorgeous89
04/05/2006, 15:28
sapila racing...kalo to arthro.Thangs.

sapila racing
04/05/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
sapila racing...kalo to arthro.Thangs.


:beer:

Να ξέρεις πολλοί θα ήθελαν να έχουν το δικό σου δίλλημα!
Καλές βόλτες με όποιο σου κάτσει καλύτερα.
Οπως είπα και πιο πάνω μην κατασταλάξεις στο BMW αν δεν το οδηγήσεις, αλλιώς μπορεί να απογοητευτείς.

gregorgeous89
05/05/2006, 16:32
Sostos.Ayto tha kano.H alithia eine oti to vfr me ikanopiei apolita kai diskola tha to apoxoristo:(

sapila racing
05/05/2006, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Sostos.Ayto tha kano.H alithia eine oti to vfr me ikanopiei apolita kai diskola tha to apoxoristo:(

Το καταλαβαίνω, το VFR είναι μοτοσυκλέτα που ΄κολλάς', όπως είναι και όλα τα _BMW όμως.

Εμένα δεν μου αρέσει το καινούριο VFR λόγω linked φρένων, και space εμφάνισης. Είμαι γενικώς συντηρητικός στα γούστα.
Μου άρεσε το παλιό, με το NR look.
Το συγκεκριμένο BMW είναι το μόνο BMW που έχω γλυκοκοιτάξει τα τελευταία 10 χρόνια. Αυτό κάτι λέει, είναι το μόνο sport BMW, κατά την γνώμη μου.
Ετσι όμως δεν έχει την άνεση των άλλων BMW, είναι σκυφτό (σχετικά) αλλά ταυτόχρονα έχει πολύ χώρο για ξηλούς όπως εγώ.
Κι έχει τα καλύτερα οπίσθια BMW ever!

Γαιδαράκος
09/05/2006, 12:00
Για το R1100S , κάτοχος για 3 χρόνια με 38000χλμ

Εκδοση χωρίς abs , ισως γι αυτό δυσκόλεψε στην μεταπώληση
τελικά το πήρε ανταλλαγή η triumph και πέρασα σε tiger

Εξαιρετική μηχανή για ταξίδια δεν ξέρω αν ταιρίαζει στον σωματότυπο σου εγώ είμαι 1.90 110 Kg , για τον συνεπιβάτη
είναι χειρότερη η θέση από το vf ( νομίζω )

Πολύ καλές επιδόσεις ( πάλι για μένα ) είχα ανετα 160-180 αλλά
από κει και πάνω ζορίζονταν πολύ να φτάσει στην τελική 210-220
κοντερ αλλά δεν άξιζε να το πιέζεις τόσο

Τέρας αξιοπιστίας . μόνο πρόβλημα το καζανάκι της εξάτμισης είχε
πρόβλημα με τα διαφράγματα που έτριζαν αλλάχτηκε στην εγγύηση. Εξαίρετα φρένα αλλά οι αντιπρόσωποι εφριταν που το ήθελα χωρίς abs , δεν έκαιγε στάλα λάδι ( του έβαζα ημισυνθετικά )
περίεργο από όσα βλέπω πχ για την έκδοση του gs1150 ισως έχει να κάνει με το ότι ήταν η τελευταία έκδοση του 1100 boxer .

Ηθελε να συνηθίσεις το τράβηγμα προς τα δεξιά όταν έπαιρνε μπρος και τους ηλίθιους διακόπτες ( τα φλας τα βρίσκεις , την κόρνα δεν τα κατάφερα ποτέ.. )

Παίρνει βαλίτσες , οι βάσεις τους όμως είναι αντιαισθητικές , τέλος
επίσης ηλίθια η θέση της μπαταρίας λύνεις το μισό μηχανάκι για να τη βρείς , μικρό ντεπόζιτο στα 18Λ.

Στα 8000 χιλ είναι καλή τιμή σκέψου ότι το δικό μου το έχουν απούλητο εδώ και 1.5 χρόνο στα 9000.

Αν το Vfr σου είναι του 93+ το 750 με τις γρίλιες , κράτα το είναι πανέμορφο

gian_nykt
09/05/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Νατα μας ξαναρχίσανε τα διλλήματα... :lol: και σου είχα πει ρε αγόρι κρατα το capo...δε μ΄ακους δε μ'ακούς...:lol: :lol: Πλάκα πλάκα ξέρω και αλλον ένα κατοχο VFR που «γυροφέρνει» τα ιταλικά :D

Ένας απο αυτούς είμαι κι εγώ, φιλοΙάπων που λέει να πάρει κι αυτός στην ζωή του ένα On-off αλλά που δυστυχώς δεν μπωρεί να πάρει το GS1150Adventure που του αρέσει και δεν του αρέσουν τα Ιαπωνικά on-off μοντέλα..........αλλά να σου πω για το Capo που λέω του 2002-2003...ΤΡΕΜΗ Η ΨΥΧΗ μου αν το πάρω.......!!!!Δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω στους μαστόρους ή να με προβληματίζει αν θα πάρει η μηχανή μπροστά να φύγω ανα πάσα στιγμή.

ruyjin
09/05/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Ανησυχώ μεν με την κατάστασή του...
βρε ουστ!!!






Γρηγορη αν φοβασαι μη σου μεινει το VFR επειδη ειναι παλιο, οκ
παντως στα 8-9 χιλ € βρισκεις και Ελλαδα VTEC.....
για ψαξ' το...........
οσο για το BMW ειναι σιγουρα πιο σκυφτο-σπορ απο το VFR, αυτο λαβετο υποψιν, εκτος αν δε σε πειραζει.

:wave2:


κοιτα εδω (http://www.mototriti.gr/moto/Aggelies/MOTO/SearchEngine/ResultForm/default.asp?page=1&sum=2&marka=27&montelo=1514&kyb_from=all&kyb_to=all&etos_from=all&etos_to=all&timh_from=all&timh_to=all&typ_plhr=M&MIN_PROK=all&MAX_DOSEIS=all&IXE_=all&CatgSport=&CatgStreet=&CatgTouring=&CatgCustom=&CatgOnoff=&CatgEnduro=&CatgTrial=&CatgScooter=&CatgPapi=&CatgAutomoto=&CatgRacing=&CatgMx=&CatgEndurro=&CatgTriall=&dixrono=&tetraxrono=&ydropsicto=&aeropsicto=&xlm_from=0&xlm_to=all&XROMA=&EKSOPLISMOS=&EGGYHSH=all&perATTIKI=&perSALONICA=&perMACEDONIA=&perTHRACE=&perTHESSALIA=&perWESTSIDE=&perSTEREA=&perPELOPONESE=&perCRETE=&perDODECANESE=&perCYCLADES=&perEASTSIDE=&sortorder=)
ειναι και απο Σαλονικα....

ruyjin
09/05/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Zeli ...to Caponord eine tromero mixanaki

Γρηγορη το οδηγησα την Κυριακη στην κακια σκαλα
χαχαχαχαχαχα

το απογευμα γυρισαμε απο Πορο με το καραβι 'Νεφελη' προς Πειραια
το ιδιο πραγμα ενιωσα και στο 'Νεφελη' και στο Caponord


:lol: :lol: :lol:

zolotas
09/05/2006, 15:38
το θεμα ειναι αν βαρεθηκες το vfr.........τοτε πουλα το

ruyjin
09/05/2006, 15:50
τελευταια περιπτωση.....
ε μπορει οχι και τελευταια...

και με βαση την 1η μου απαντηση (οτι δεν αξιζει να δινεις συνεχεια χρηματα σε μηχανακια):

επειδη ειναι παλιο αυτο που εχεις τωρα και φοβασαι μη σου μεινει, το πουλας και βρισκεις ενα VFR VTEC με 8-9χιλιαρικα και το κρατας for ever και ξεμπερδευεις με πουλαω και ξαναγοραζω και στα 'τετοια' σου και σε ολωνων δηλαδη εμου συμπεριλαμβανομενου, αν βγαλει νεο VFR η Honda.

αν και μεγαλη κουβεντα ποτε μη λες - εμου συμπεριλαμβανομενου :)

:wave2:

gregorgeous89
09/05/2006, 18:13
το ιδιο πραγμα ενιωσα και στο 'Νεφελη' και στο Caponord :-)
Enoousa se sxesi me ala on-off.Kamia sxesi me to vfr:rolleyes:
Edo sto Sallonika den vriskeis v-tec me 8-9.000.Mia lisi eine kai h Germania.Tespa tha pao methvrio na dokimaso to BMW.


δεν έκαιγε στάλα λάδι
A to ksexasa oti ta boxer kene!
Mono to diko sou den ekege oi ola ta 1100?

Paidia den travao zori ean h Honda vgalei 10 nea modela.To diko mou eine to 2000
kai mou aresei mia xara.Apla pistevo oti ean den ananeoseis kapia stigmi to modelo meta tha sou minei h tha prepei na to skotoseis:bigcry:

Sintoma tha sas po gia to test drive!

ruyjin
10/05/2006, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89

Edo sto Sallonika den vriskeis v-tec me 8-9.000.

σου εβαλα ενα λινκ πιο πανω Γρηγορη, για 2 VTEC απο Σαλονικα

το ειδες?

στο βαζω ξανα

εδω (http://www.mototriti.gr/moto/Aggelies/MOTO/SearchEngine/ResultForm/default.asp?page=1&sum=2&marka=27&montelo=1514&kyb_from=all&kyb_to=all&etos_from=all&etos_to=all&timh_from=all&timh_to=all&typ_plhr=M&MIN_PROK=all&MAX_DOSEIS=all&IXE_=all&CatgSport=&CatgStreet=&CatgTouring=&CatgCustom=&CatgOnoff=&CatgEnduro=&CatgTrial=&CatgScooter=&CatgPapi=&CatgAutomoto=&CatgRacing=&CatgMx=&CatgEndurro=&CatgTriall=&dixrono=&tetraxrono=&ydropsicto=&aeropsicto=&xlm_from=0&xlm_to=all&XROMA=&EKSOPLISMOS=&EGGYHSH=all&perATTIKI=&perSALONICA=&perMACEDONIA=&perTHRACE=&perTHESSALIA=&perWESTSIDE=&perSTEREA=&perPELOPONESE=&perCRETE=&perDODECANESE=&perCYCLADES=&perEASTSIDE=&sortorder=)

zeli
10/05/2006, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
το ιδιο πραγμα ενιωσα και στο 'Νεφελη' και στο Caponord


Μωρή τσου τσου με το TOURING :a029: Δεν είναι να σ αφήσω μόνο σου μια μέρα.
Λοιπόν Greg τα ανταλλάξαμε όντως την Κυριακή και πήρα το TOURING:rotflmao: :rotflmao: και εντελώς φιλικά σου λέω να αφήσεις τις αναζητήσεις και τα ημίμετρα και να πάρεις με την μια αυτό.

Τα ακούς TOURING:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a029:


47466

gregorgeous89
11/05/2006, 08:39
Touring=Fjr 1300???:confused:

gregorgeous89
11/05/2006, 08:42
ruyjin thanks ala ena vfr vlepo kai ayto kanei 9.500.
Epidi pezei gia na paro metrita ean akousete gia v-tec sta 8000 parakalo idopieiste!
Aaaax ti pername kai emeis oi bikers...

ruyjin
11/05/2006, 09:32
Γρηγορη ειχα βαλει στις αγγελιες ενα VFR VTEC καποιου φιλου, φιλου μου
δε ξερω αν το πουλησε αλλα ριξτου κανα τηλ
το εδινε 9000
αλλα πιστευω με παζαρια μπορει να το παιξεις

θα ψαξω να βρω την αγγελια............


τη βρηκα, εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=20870)

gregorgeous89
16/05/2006, 11:39
Thanks Ruin.
Ekana test drive to BMW kai apofasisa oti to epomeno nixanaki mou tha eine pali vfr:winka: Kali emfanisi ropatos kinitiras ala o tropos pou strivei me to telelever o aksonas kai h elipsi xoron to kanoun na ipolipete toy vfr.Min miliso gia texnologia.
Prosoxi oti to R 1100 s eine kaki mixani ala den ftanei to vfr me to opoio parapiptontos parousiastikan to idio etos.
Afta...tora h tha doso to diko mou gia v-tec h ... tha mino me ayto pou exo:D


Ayti eine h mixani.Exo tin entiposi oti h mixani eine ksanavameni...


48109

ruyjin
16/05/2006, 12:17
καλα τι συγκρινουμε τωρα!
την π.... με τη β....
:rotflmao:

επειδη σε αρεσει το ασημι χρωμα γι αυτο σου εστειλα Γρηγορη την αγγελια
η οποια ειναι και με μαμα βαλιτσες εεεεεεεεε

αν το αποφισεις χτυπα το, το Vtec, να ησυχασεις και να μην ξανασχοληθεις με αγοραπωλησιες



:wave2:

melsaltas
16/05/2006, 12:34
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
[B]καλα τι συγκρινουμε τωρα!
την π.... με τη β....
:rotflmao:



ΒΡΕ ΝΑΣΟ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΤΟ ΑΥΤΟ???

ruyjin
16/05/2006, 12:39
δεν εχω ακουσει τιποτα
κοιτα δε με αφηνει αδιαφορο τελειως αλλα δε θεωρω οτι συγκρινεται με το VFR μιας και ειναι λιγο πιο σκυφτο, και γενικοτερα για ταξιδι και φορτωμα δεν εχει την ευεληξια του VFR

:wave2:

melsaltas
16/05/2006, 12:42
:wave2: :wave2: :wave2:

sapila racing
16/05/2006, 12:46
ΟΚ σωστά τα λές ruyjin, κι εγώ αυτό είχα πεί στον Γρηγόρη, να το δοκιμάσει πρώτα.

οχι όμςως και π^%$α το R1100S!!

Ιδίως μετά από 10 χρόνια, όταν θα έχουν πχ και τα 2 από 100.000χλμ, η π*&%$α θα είναι το Honda :wave2:
To ΒΜW θα πάει άλλα τόσα.
Μπορεί ο πιο πολύς κόσμος να μην νοιαζεται γι αυτό, αλλά υπάρχουν και χιλιομετροφάγοι που τους καίει το θέμα, η άλλοι που παίρνουν μηχανή για να την κρατήσουν 10 χρόνια και βάλε.

Το R75 μου πχ έχει πάνω από 250.000 χλμ, είναι 31 ετών και πάει 160 με 2 άτομα και μπαγκαζιέρες άνετα όλη μέρα, και 180 πάει αλλά δεν λέει για πολλή ώρα, και ξύνει και πλαινά σταντ κλπ. :beer:

ruyjin
16/05/2006, 12:54
οταν ειπα π... με β....
ειμουνα λιγο υπερβολικος, το παραδεχομαι

και βεβαια σεβομαι τη γνωμη σου καθ' οτι εχω καταλαβει οτι εχεις οδηγησει αρκετα περισσοτερο απο μενα και πολλα διαφορετικα μοτο, οποτε και μπορεις να συγκρινεις καλυτερα απο μενα

οσο για την διαρκεια κατοχης μιας μηχανης οπως ειπα στο Γρηγορη και πιο πανω ειμαι απο αυτους που υποστηριζουν οτι καλο ειναι να μην αλλαζεις καθε 2-3-4 χρονια μηχανακι

παρτο και κρατα το να το ευχαριστηθεις στην τελικη....
οποτε η αξιοπιστια, γιατι περι αυτου προκειται τελικα, ειναι σημαντικος παραγοντας

εγω ειπα αν δεν αλλαξω για κατι πιο ορθιο, μαλλον δε ξαναπερνω μηχανακι
με καλυπτει απολυτα

ασε που οταν βλεπω παλια μηχανακια να κυκλοφορουν πορωνομαι περισσοτερο

:wave2:

sapila racing
16/05/2006, 13:01
:beer: :beer: :wave2:
θα σού κανα και σινιάλο φώτα, αλλά δεν έχει :smokin:

Να και μια καλή ιδέα για τους mods!!

sapila racing
16/05/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Thanks Ruin.
Ekana test drive to BMW kai apofasisa oti to epomeno nixanaki mou tha eine pali vfr:winka: Kali emfanisi ropatos kinitiras ala o tropos pou strivei me to telelever o aksonas kai h elipsi xoron to kanoun na ipolipete toy vfr.Min miliso gia texnologia.
Prosoxi oti to R 1100 s eine kaki mixani ala den ftanei to vfr me to opoio parapiptontos parousiastikan to idio etos.
Afta...tora h tha doso to diko mou gia v-tec h ... tha mino me ayto pou exo:D


Ayti eine h mixani.Exo tin entiposi oti h mixani eine ksanavameni...

Καλά που την έκανες βόλτα για να ξέρεις πώς είναι!

Και όντως πρέπει να είναι ξαναβαμμένη, το μοντέλο ήταν μονόχρωμο, επρεπε λοιπόν να είναι όλη κίτρινη, και η ουρά.


Αυτή πού είδες έπρεπε να είναι σαν αυτήν
http://cannon-bmw.co.uk/cannon/UsedBikes/BMW%20R1100S%20MANDERIN.jpg

Αργότερα βγήκε σε καρουδάκι :p
http://www.calbmw.com/images/bikes/r1100s.jpg


Καλές βόλτες!!

ruyjin
16/05/2006, 13:25
:wave2:


48137

sapila racing
16/05/2006, 13:38
Ωραίος!!!

:a10:

R1100S
27/12/2007, 11:45
To S για να το παρεις πρεπει να ξερεις τι θελεις.
Λαδι καιει (μπορει και 1λιτρο στα 6000) αλλα αυτο δεν λεει τιποτα.
Παντα τοσο θα καιει δεν παει να πει οτι χαλασε ειναι φυσιολογικο.
Για μενα ειναι απο τα ομορφοτερα μηχανακια.
Παει πιστα και ταξιδι.
Στο ταζιδι οσο το φορτωνεις τοσο καλυτερα παει.
Ειναι πολυ πιο στιβαρο απο το cbr 600F4 αλλα πιο βαρυ.
Εχω κανει 50000χλμ και δεν σκοπευω να το αλλαξω.
Εχει και ευκολο σερβις μπορεις να το κανεις και μονος σου.
Τεσ πα εγω μετα το S δεν σκοπευω να αλλαξω μοτο.
Ολα τα καινουργια τα βλεπω με ημερομηνια ληξης.


115602

gregorgeous89
28/12/2007, 22:02
Φίλε που το βρήκες το thread μετά από 1μιση χρόνο!!! :confused:

gousgoun_69
28/12/2007, 22:22
Ελα ντε :confused:



Διαβάζω κι εγώ τόση ώρα και δεν είδα ημερομηνίες :lol: :rotflmao: :lol:

gregorgeous89
01/01/2008, 13:57
Διαβάζω κι εγώ τόση ώρα και δεν είδα ημερομηνίες
Δεν πειράζει, τα BMW είναι διαχρονικά:lol:

R1100S
03/01/2008, 09:07
Ετσι για μερικα μηχανακια δεν εχει σημασια ο χρονος.
Και το NR750 παλιο ειναι αλλα ....