PDA

View Full Version : Πρόβλημα στην μπαταρία;



mbjp
04/05/2006, 21:57
Πως εχουν τα πραγματα:
Ειχα αφησει τo AX1 καμμια βδομαδα σε ακινησια. Παω να βαλω μπρος, η μπαταρία σχεδον νεκρή.

Την φορτίζω, το μηχανακι οκ. Παω να ξαναπαρω τη μοτο μετα απο δυο μερες, παλι κατω η μπαταρια.

Τελος παντων, βαζω το πολυμετρο στη μπαταρια με αναμμενο τον κινητηρα στις 2.500 στροφες και η ενδειξη μου δειχνει 14.5v..

Καπου ειχα διαβασει οτι αν ξεπερνα η ταση τα 15v εχει προβλημα ο ανορθωτης ενώ εαν ειναι κατω απο τα 13.5v τοτε φταίει ειτε ο ανορθωτης είτε η γεννητρια είτε τα καλωδια.

Αρα το προβλημα μου εδω ειναι η μπαταρια, σωστα;

Επισης, και συγχωρεστε με για το κουφο της ερωτησης, η μπαταρια μου ειναι 6Ah, τι θα συνεβαινε εαν εβαζα μια 11Ah ;
(μπαμ? :D )

OldMan
04/05/2006, 22:43
:wave2: :wave2: :wave2:

Μάλλον φταίει η μπαταρία σου ...

(Φορτίζει, αλλά δεν "κρατάει" το φορτίο - σχεδόν καθόλου χωρητικότητα...)

Αν έβαζες μπαταρία με περισσότερα Αμπερώρια΄θα "κρατούσε" περισσότερο (αρκεί να χωράει στην θέση της παλιάς):lol:

mbjp
05/05/2006, 09:10
Αρα μπορω ανετα να παρω μια μπαταριουλα ιδιων διαστάσεων αλλα περισσότερα Αμπερώρια..
Ευχαριστω!

banditgr
05/05/2006, 12:51
Oi metriseis stin mpataria gia na deis an fortizei ginontai me pliros fortismeni mpataria.Pantos ta 14.5v akougontai mia xara.

OldMan
05/05/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Oi metriseis stin mpataria gia na deis an fortizei ginontai me pliros fortismeni mpataria.

Σωστό !!

Στην πράξη όμως, η πτώση τάσης που θα εμφανίσει μια ξεφόρτιστη μπαταρία, όταν μετρηθεί κατά την φόρτιση, είναι της τάξης των 100 - 150 mV (ΑΝ είναι Ο.Κ. Γεννήτρια, Ανορθωτής και Ρεγουλατόρος...)

:wave2: :beer: :wave2:

harlek
05/05/2006, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
Αρα μπορω ανετα να παρω μια μπαταριουλα ιδιων διαστάσεων αλλα περισσότερα Αμπερώρια..
Ευχαριστω!

Νομίζω ότι οι διαστάσεις των μπαταριών είναι στάνταρ ανάλογα με τα αμπερώριά τους. Για όχι; :confused:

sapila racing
05/05/2006, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Νομίζω ότι οι διαστάσεις των μπαταριών είναι στάνταρ ανάλογα με τα αμπερώριά τους. Για όχι; :confused:

Οχι δεν είναι.

mbjp
06/05/2006, 02:23
Πηγα σε ενα καταστημα για μπαταρια..μου ειπε το παληκαρι 52 ευρω και κόντεψα να παθω ανακοπη. Βεβαια ηταν η αυθεντικη.

Βρηκα μια ημιτασιον σε αλλο μαγαζι, ολοϊδια εξωτερικα, προς 13.5 ευρω...

τωρα τι διαολο καλυτερο εχει η αυθεντικη απο την ημιτασιον δεν μπορω να καταλαβω (τα υγρα?!?!) αλλα και παλι *χ/ μου...40 ευρω ειναι αυτα..!