PDA

View Full Version : ρουφ ή οχι?



ktm640lc4
05/05/2006, 12:29
ΒΡαδυ εθνικη με αμαξι. Αριστερη λωριδα ειναι τρια αμαξια το ενα πισω απο το αλλο στην τριτη λωριδα, οχι μεσαια ειναι αλλα τρια με τον ιδιο σχηματισμο. Στην μεσαια τιποτα.

Ειμαι πισω τους γυρω στα 300-500 μετρα, δεν μπορω να καταλαβω καλα ειναι και βραδυ, ταχυτητα δικια μου γυρω στα 140, νορμαλ δηλαδη.

Πλησιαζοντας τι βλεπω??????????? Φορτηγο χωρις φωτα ουτε για πλακα. Και την ψιλιαστηκα επειδη ειδα τα αυτοκινητα μπροστα σε περιεργο σχηματισμο. Φαντασου να μην ηταν ετσι, θα ειχαμε φραναρισματα πανικου και λοιπα.

Σκαω στα διοδια παρμενος, μιλαμε εβγαζα καπνο απο τα αυτια. Του λεω ειναι πισω ενα φορτηγο χωρις φωτα και παει στην μεσαια με οσα. Μου λεει ο υπαλληλος δεξια σας ειναι το τμημα εκει θα τους πειτε τι εγινε.

Τελικα μην τα πολυγραφω, δεν τον εδωσα λογω ημερων, πασχα βλεπετε και γενικα το ρουφιανιλικι δεν μου παει.

Φανταστητε να ειστε κει με καμια μηχανη, που δεν εχει τα φωτα του αυτοκινητου να τον δεις στα 50 μετρα. ΤΡΟΜΟΣ!!!!!

Εσεις τι θα κανατε?

Stergios69
05/05/2006, 12:35
Εγώ χαλαρά θα τον έδινα.
Ο τύπος θα σκότωνε κόσμο, δεν τίθεται θέμα ρουφιανιάς.

ronin1
05/05/2006, 12:38
κ γω το ίδιο , θα τον έδινα, δεν είναι ρουφιανιά..

λόγω ημερών όπως είπες δεν τον έδωσες κ κάποιες άλλες οικογένειες λόγω ημερών πάλι κ κάποιον ηλιθίων κλαίνε δικούς τους ανθρώπους..

bugsbunny
05/05/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
κ γω το ίδιο , θα τον έδινα, δεν είναι ρουφιανιά..

λόγω ημερών όπως είπες δεν τον έδωσες κ κάποιες άλλες οικογένειες λόγω ημερών πάλι κ κάποιον ηλιθίων κλαίνε δικούς τους ανθρώπους..

+1

kawasaki ZX-12
05/05/2006, 13:07
αν εκεινη τη στιγμη εφερνες στο μυαλο σου το σκηνικο του μαλιακου με τους μαθητες και τα φορτηγα δολοφονους θα τον εδινες και καλα θα εκανες!!!!!!!

ετσι γινονται τετοια σκηνικα και μετα λεμε κριμα!!!!!

ετσι θελουν μπας και διορθωθουν!!!!!!!!!!!!

argpap
05/05/2006, 14:47
Ρουφ ξερουφ θα τον έδινα ΑΜΕΣΑ! ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΕ ΡΟΔΕΣ ηταν...:evil: :evil:

caesarsk
05/05/2006, 15:59
Αγαπητέ φίλε μου,

Ενα χρόνο πριν κατεβαίνω με το αυτοκίνητο από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα. Μετά την Λαμία λεωφορείο (ΜΕ ΚΟΣΜΟ ΜΕΣΑ), περνάει κάθετα την Ε.Ο. και έρχεται στο ρεύμα μου μπροστά μου. Εννοείται βέβαια πως εκεί έχει ΔΙΠΛΗ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ. Λίγο καιρό νωρίτερα είχε γίνει το ατύχημα στον Μαλιακό (λίγα χιλιόμετρα ποιο πέρα).

Σε 5 χιλιόμετρα παρακάτω βλέπω μπλόκο και σταματάω να τον δώσω στεγνά. Δίνω το όνομα μου, την διεύθυνσή μου, το τηλέφωνό μου στα όργανα και τους λέω το συμβάν.

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ;

Ευχαριστούμε πολύ αλλά δεν μπορούμε τώρα να κάνουμε τίποτα γιατί δεν το είδαμε. Θα τον σταματήσουμε και θα κάνουμε απλά μια σύσταση.

ΟΠΟΤΕ???? ΠΟΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ???

ktm640lc4
05/05/2006, 16:16
Νατα. Τελικα και που δεν τον εδωσα το ιδιο και το αυτο.

Απλα στην περιπτωση μου θα ηταν δυσκολο να βγει και να αλλαξει λαμπες ή οτι αλλο σκατα εφταιγε και δεν ειχε φωτα ο μαλ....ας χωρις να τον δουν.

Θα την ετρωγε κανονικα. Αλλα βεβαια Ελλαδα ζουμε ποτε δεν ξερεις. Μπορει να την ετρωγα και εγω για καποιον χαζο αλλα ελληνικο λογο..............

tsoukas77
05/05/2006, 17:20
Θα σταματουσα τον ιδιο για να του το πω.Μπορει να μην ηξερε.

Ομως,να τον δωσω στην τροχαια,οχι...

costas81
05/05/2006, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Θα σταματουσα τον ιδιο για να του το πω.Μπορει να μην ηξερε.

Ομως,να τον δωσω στην τροχαια,οχι...


Αμα επεφτε πανω η οικογενεια σου η το παιδι σου εσυ να σταματαγες να του κανεις παρατηρηση!!

kalesin
05/05/2006, 19:23
εγω ειχα πεσει [μετωπικη] πανω σε εναν τετοιον, ο οποιος κατα τυχη ηταν στο αντιθετο ρευμα [το δικο μου]

τι λες;


ΝΑ ΤΟΝ ΔΩΣΕΙΣ ΣΤΕΓΝΑ ΤΟ ΦΟΝΙΑ

the_passenger
05/05/2006, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
...
Ειμαι πισω τους γυρω στα 300-500 μετρα, δεν μπορω να καταλαβω καλα ειναι και βραδυ, ταχυτητα δικια μου γυρω στα 140, νορμαλ δηλαδη.
...

Γύρω στα 140 δεν είναι καθόλου νορμάλ για βράδυ. Είναι πολύ.

Κατά τη γνώμη μου πάντα, νορμάλ ταχύτητα είναι αυτή με την οποία είσαι σε θέση να σταματήσεις με ασφάλεια πρίν από τα όρια εως τα οποία "βλέπεις". (και εννοώ βλέπεις τα πάντα: οχήματα οδόστρωμα, έχεις οπτικό πεδίο 180 μοιρών κλπ) :rolleyes:

Αλλιώς αφήνεις τη ζωή σου μπορεί να κρέμεται από το άν δουλεύουν τα φώτα ενός (για εκτέλεση αν δεν ζούσαμε στο μπανανιστάν, συμφωνώ) φορτηγού, μεθύστακα, αρρώστου κλπ κλπ κλπ........ :sick:

devil's animal
05/05/2006, 20:56
δεν ειναι αστεια αυτα....
τον δινεις και εχει την συνειδηση σου καθαρη οτι εκανες κατι ΚΑΛΟ και οχι δωσιμο...

προστατευεις αμεσα ΑΘΩΟ κοσμο!!

για σκεψου οχι για αλλος αλλα για σενα..
να πηγαινες με τα 140 σου και να μην την ψιλιαζοσουν και να πηγαινες κατα πανω του...

αυτος με 100-120...θες λιγα δευτερολεπτα αφου ειναι βραδυ...και ενω τον εντοπισεις...να μπορεσεις να αντιδρασεις...:rolleyes: :rolleyes:

δεν τ'αφηνουν ετσι αυτα!!!
γνωμη μου..
:wave2:

tsoukas77
05/05/2006, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Αμα επεφτε πανω η οικογενεια σου η το παιδι σου εσυ να σταματαγες να του κανεις παρατηρηση!!

Η πιο λογικη αντιδραση ειναι να το πεις στο ιδιο.Ακομη και με το δικο σου επιχειρημα,μεχρι να τον σταματησει η τροχαια,μπορει να ειχε προκαλεσει ατυχημα.Για σκεψου το λιγο καλυτερα.
Αν βρεις εναν βραχο στην μεση του οδοστρωματος,δεν θα κατεβεις να τον κανεις στην ακρη;Θα πας μεχρι τα διοδια να το πεις στην τροχαια;

anf125
05/05/2006, 22:55
Ρουφιανιά είναι να κατηγορήσεις έναν αθώο, όχι έναν ένοχο. Καταγγέλοντας έναν ένοχο και ιδιαίτερα επικίνδυνο κάνεις το καθήκον σου. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι είναι περισσότερο ευαίσθητοι απέναντι στους θύτες παρά στα θύματα. Βέβαια δε φτάνουν οι καταγγελίες. Να πιάσεις κάποιον τέτοιο και να του ρίξεις ένα γερό πρόστιμο δε λέει και πολλά (ειδικά αν έχει και άκρες και δεν το πληρώσει). Αφαιρεσέ του την άδεια για κάνα χρόνο. Βάλτου σαν ποινή εθελοντική εργασία (τροχονόμος για παιδιά, τραυματιοφορέας σε νοσοκομείο για θύματα τροχαίων, εθελοντής σε κέντρο αποκατάστασης θυμξάτων τροχαίων κλπ). Θα δεις τότε ή θα στρώσει ή δε θα ξαναοδηγήσει.

naxiotis
06/05/2006, 09:28
ΔΩΣΤΟΝ ΣΤΕΓΝΑΣΕ ΠΟΣΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΚΑΝΔΥΛΙ ΠΟΥ ΓΛΥΤΩΣΑΜΕ???ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΜΕΛΕΙΑΣΤΟΥ ΦΟΡΤΗΓΟΥ

ktm640lc4
06/05/2006, 13:08
140 για αδειο δρομο δεν ειναι πολλα, ειναι μια χαρα. Το θεμα ειναι οτι δεν εφτασα κοντα του παλι καλα, επειδη ημουν μακρια, γενικα ειμαι μακρια απο κατι τετοια, οσο μπορω τους περναω απο αποσταση ή κρατιεμαι σε μεγαλη αποσταση.

Ο τυπος πηγαινε και ψιλοταπα και στην δευτερη λωριδα απο αριστερα χωρις φωτα. Αμεσως σκεφτηκα ενα μηχανακι που οσο να κανεις δεν εχει τα φωτα ενος αυτοκινητου. Και εκει φρικαρα.

Μανουριασα οχι για τα φρενα μου αφου ηταν περισσοτερο για ασφαλεια παρα πανικου, αλλα για την αμελεια του που βγηκε ετσι στην εθνικη βραδυ. Και αντι να παει δεξια με αλαρμ ή εστω ενα φλας αναμενο εκανε τα ακριβως αντιθετα.

Ειμαι της εντυπωσης οτι αν δεν ηταν αγιες μερες θα τον εδινα κανονικα. Ελπιζω καποια στιγμη να τον πιασουν και να του σκισουν τον κολο. Αλλα ρε παιδια, Ελλαδα ζουμε, οτι και να κανεις ο μαλακας θα βγει απο πανω. Τιποτα δεν θα του εκαναν γιατι στανταρ θα ειχε κανα γνωστο στην αστυνομια και αντε γεια.

Και ασε εμας να κοιταμε αν εχουν φωτα τα φορτηγα στις εθνικες.
Εδω δεν εχουν φωτα οι ιδιες οι εθνικες τα φορτηγα θα εχουν?

Ελλας το μεγαλειο σου.

startengine
06/05/2006, 17:05
"...Αλλα ρε παιδια, Ελλαδα ζουμε, οτι και να κανεις ο μαλακας θα βγει απο πανω. Τιποτα δεν θα του εκαναν γιατι στανταρ θα ειχε κανα γνωστο στην αστυνομια και αντε γεια. ..."


Συμφωνώ πως στην Ελλάδα μας έχουμε χορτάσει "μέσον", "υπερεξουσία", "αμέλεια των αρχών" (πολλές φορές εγκληματική), "μίζες" και "λαμόγια", αλλά και..."ωχαδερφισμό".
Αν δεν σκεφτόμαστε έτσι, αν κάνουμε ό,τι μα ό,τι περνάει από το χέρι μας (έστω και χωρίς ελπίδα να εισακουστούμε), τότε πραγματικά δεν υπάρχει ελπίδα ν΄αλλάξει κάτι σ΄αυτό τον τόπο.
Γρινιάζουμε για τις λακούβες, πόσοι/ες πήραν ένα απλό τηλέφωνο να ενημερώσουν τον αντίστοιχο Δήμο για τη λακούβα που εντόπισαν? Γνωρίζω πως τα πράγματα είναι πλέον αυστηρά και επιδιορθώνονται άμεσα (με το γνωστό επικίνδυνο μπάλωμα, έστω).
Βλέπουμε τον "εγκληματία του δρόμου" και θεωρούμε ρουφιανιά να προστατέψουμε τους συνανθρώπους μας από αυτό που εμείς (δόξα τω Θεώ) γλυτώσαμε!

Δεν σε κακίζω για τον τρόπο που σκέφτηκες φίλε μου, απλά κατά τη γνώμη μου είναι λάθος.

tai
06/05/2006, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
"...Αλλα ρε παιδια, Ελλαδα ζουμε, οτι και να κανεις ο μαλακας θα βγει απο πανω. Τιποτα δεν θα του εκαναν γιατι στανταρ θα ειχε κανα γνωστο στην αστυνομια και αντε γεια. ..."


Συμφωνώ πως στην Ελλάδα μας έχουμε χορτάσει "μέσον", "υπερεξουσία", "αμέλεια των αρχών" (πολλές φορές εγκληματική), "μίζες" και "λαμόγια", αλλά και..."ωχαδερφισμό".
Αν δεν σκεφτόμαστε έτσι, αν κάνουμε ό,τι μα ό,τι περνάει από το χέρι μας (έστω και χωρίς ελπίδα να εισακουστούμε), τότε πραγματικά δεν υπάρχει ελπίδα ν΄αλλάξει κάτι σ΄αυτό τον τόπο.
Γρινιάζουμε για τις λακούβες, πόσοι/ες πήραν ένα απλό τηλέφωνο να ενημερώσουν τον αντίστοιχο Δήμο για τη λακούβα που εντόπισαν? Γνωρίζω πως τα πράγματα είναι πλέον αυστηρά και επιδιορθώνονται άμεσα (με το γνωστό επικίνδυνο μπάλωμα, έστω).
Βλέπουμε τον "εγκληματία του δρόμου" και θεωρούμε ρουφιανιά να προστατέψουμε τους συνανθρώπους μας από αυτό που εμείς (δόξα τω Θεώ) γλυτώσαμε!

Δεν σε κακίζω για τον τρόπο που σκέφτηκες φίλε μου, απλά κατά τη γνώμη μου είναι λάθος. +1000:sick:

ktm640lc4
06/05/2006, 19:57
Εχεις δικιο φιλε ΤΑΙ και ολοι οσοι γραψατε.

Μαλακια μου τελικα.

costas81
12/05/2006, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Η πιο λογικη αντιδραση ειναι να το πεις στο ιδιο.Ακομη και με το δικο σου επιχειρημα,μεχρι να τον σταματησει η τροχαια,μπορει να ειχε προκαλεσει ατυχημα.Για σκεψου το λιγο καλυτερα.
Αν βρεις εναν βραχο στην μεση του οδοστρωματος,δεν θα κατεβεις να τον κανεις στην ακρη;Θα πας μεχρι τα διοδια να το πεις στην τροχαια;

Εχεις δικιο οποτε θα ειχαμε τον εξης διαλογο!!!
Συγνωμη κυριε δεν εχετε φωτα!!!

Α συγνωμη εχετε δικιο σταματαω αμεσως στην ακρη του δρομου και περιμενω να ξημερωσει!Να στε καλα μου το ειπατε!!

naxiotis
12/05/2006, 18:09
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: να το δω και αυτό στο ΕΛΑΝΤΑ :a013: :a013: