PDA

View Full Version : Aναρτησεις, συμπιεση, επαναφορα, προφορτιση κλπ



RαNd
05/05/2006, 13:10
Με επιασε, αυτο που μας πιανει συχνα-πυκνα να βαλω κατι στο μηχανακι μου. Μου ηρθε η "φαϊνη" ιδεα να βαλω ρυθμιζομενες ταπες στο USD του Hornet.

Mετα ομως μου δημιουργηθηκε η απορια:

Καλα τις εβαλα, και τi κανουν τωρα αυτες ? Θεωρητικα σκληραινουν τις αναρτησεις...
και ολα αυτα περι συμπιεση, επαναφορα, προφορτιση κλπ τι ειναι, τα χρειαζομαι πως μπορω να τα αξιοποιησω...

Και τελος... Αν βαλω ταπες στπ πηρουνι θα κανω δουλεια η θα πρεπει να αλλαξω και ελλατηρια και λαδια και 2ο δανειο απο την Eurobank . . . (1ο ολοι εχουμε :smokin: )

OldMan
05/05/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
Θεωρητικα σκληραινουν τις αναρτησεις...
και ολα αυτα περι συμπιεση, επαναφορα, προφορτιση κλπ τι ειναι, τα χρειαζομαι πως μπορω να τα αξιοποιησω

:a018: :a018: :a018:

Να πεις σ'αυτόν τον σκ@τόψυχο που σε έβαλε (διότι περί στημμένης δουλειάς πρόκειται..) να πεις αυτά τα "πράγματα", ότι ΔΕΝ θα μου χαλάσει την Παρασκευή, όσο και να χτυπιέται ...

:wave2: :wave2: :wave2:

RαNd
05/05/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:a018: :a018: :a018:

Να πεις σ'αυτόν τον σκ@τόψυχο που σε έβαλε (διότι περί στημμένης δουλειάς πρόκειται..) να πεις αυτά τα "πράγματα", ότι ΔΕΝ θα μου χαλάσει την Παρασκευή, όσο και να χτυπιέται ...

:wave2: :wave2: :wave2:


Mα ..... να σου εξηγησω . . .. εγω ... δεν . . .

:lol:

Καλα δεν βιαζομαι οποτε βρεις λιγο χρονο γραψε μας κανα 2 λογακια κ για μας τους αδαεις που ακουμε ορολογιες και δεν ξερουμε τι σημαινουν. thnx:)

OldMan
05/05/2006, 14:01
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Το συνεχίζεις βλέπω...

:mad: :D :mad:


Άντε να γίνει και αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418) sticky !!!

sapila racing
05/05/2006, 14:06
Γειά σου Hornetάκια!

Λοιπόν με λίγα λόγια....

Οι αναρτήσεις μπορούν να έχουν 3 είδη ρυθμίσεων.

- Προφόρτιση ελατηρίου.
Χρησιμεύει στο να ρυθμίσεις σωστά το sag (στατικό-δυναμικό)

- Απόσβεση επαναφοράς
Ρυθμίζεις πόσο γρήγορα/αργά θα επανέλθει η ανάρτηση στην αρχική της θέση, μετά από συμπίεση.

- Απόσβεση συμπίεσης
Ρυθμίζεις πόσο γρήγορα/αργά θα συμιέζεται η ανάρτηση.

Με τάπες, θα έχεις μόνο ρύθμιση προφόρτισης, μάλλον δεν σου χρειάζεται γιατί αν είσαι εκτός σωστού range των 2 sag, βάλε σωστά ελατήρια και άστο.
Οι τάπες είναι ακριβές γι αυτό που είναι, και δεν πρόκειται να αλλάξει το βάρος σου και τόσο πολύ.
Καλύτερα δώσε τα λεφτά για ελατήρια-λάδια.

Αν θες να μάθεις περισσότερα για την λειτουργία των αναρτήσεων κοίτα εδώ:
http://www.ohlins.com/mc_manuals.shtml

και διάβασε τα πρώτα 2. (Basic Information, Brochure "The ultimate tuning" )

sub_zero
05/05/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Γειά σου Hornetάκια!

Λοιπόν με λίγα λόγια....

Οι αναρτήσεις μπορούν να έχουν 3 είδη ρυθμίσεων.

- Προφόρτιση ελατηρίου.
Χρησιμεύει στο να ρυθμίσεις σωστά το sag (στατικό-δυναμικό)

- Απόσβεση επαναφοράς
Ρυθμίζεις πόσο γρήγορα/αργά θα επανέλθει η ανάρτηση στην αρχική της θέση, μετά από συμπίεση.

- Απόσβεση συμπίεσης
Ρυθμίζεις πόσο γρήγορα/αργά θα συμιέζεται η ανάρτηση.

Με τάπες, θα έχεις μόνο ρύθμιση προφόρτισης, μάλλον δεν σου χρειάζεται γιατί αν είσαι εκτός σωστού range των 2 sag, βάλε σωστά ελατήρια και άστο.
Οι τάπες είναι ακριβές γι αυτό που είναι, και δεν πρόκειται να αλλάξει το βάρος σου και τόσο πολύ.
Καλύτερα δώσε τα λεφτά για ελατήρια-λάδια.

Αν θες να μάθεις περισσότερα για την λειτουργία των αναρτήσεων κοίτα εδώ:
http://www.ohlins.com/mc_manuals.shtml

και διάβασε τα πρώτα 2. (Basic Information, Brochure "The ultimate tuning" )

Σ' ΩΡΑΙΩΣΣΣΣΣΣ......

:a23: :a23: :a23: :a23:


Αχχ αυτα τα γερατειά.... σε γεμιζουν με γνωσεις και εμπειρίες...


:a22: :a22: :a22:

RαNd
05/05/2006, 14:30
Αφου διαβασα εν ταχει τα λεγομενα του OldMan και ζαλιστηκα τα μαλα . . .

Και αφου δεν ψηνομαι σε μηχανη 9 μηνων να αλλαξω ελατηρια ...

Θα ξαναδιαβασω ολο το ποστ για τις αναρτησεις με τα αναλογα περιφερειακα βοηθηματα (καφε,τσιγαρο, μουσικη) και θα προσπαθησω να βγαλω ακρη χωρις να παθω ημικρανια . . .

Εν συνεχεια να απολογηθω που ξεχασα να κανω search ( ναι ξεκινησα να κανω αλλα πηγα για τσιγαρα και μετα ποσταρα καπακια :p )

Οποτε να μην πω οτι η αρχικη ιδεα μου ηρθε απο ενα Μοτο που διαβασα οπου εβαλαν ταπες προφορτισης σε ενα ER-6 και ελεγαν οτι ειδαν διαφορα . . .

Και ΦΥΣΙΚΑ δεν φταιω εγω αλλα οι mods που δεν το ειχαν κανει sticky :p :p :P