PDA

View Full Version : Ζελατίνα για CBF-600S



Nostra
05/05/2006, 14:31
Καλησπέρα dudes,

Μένω Αθήνα και θέλω να αλλάξω τη ζελατίνα της μαμάς και από ότι κατάλαβα παίζουν ζελατίνες Kappa και Givi και αν δεν σφάλλω σε διάφορα μεγέθη.

Πείτε, σας παρακαλώ, όσοι το έχετε ψάξει το θέμα ήξ όσοι έχετε αλλάξει ήδη ποια βάλατε ή είδατε, πόσο κάνει και από που την είδατε.

Επιπλέον αν υπάρχουν διάφορα μεγέθη ποιο θα προτείνατε;

Ξέρω ότι στη συζήτηση για βελτιώσεις για CBF600 κλπ. έχει αναφερθεί το θέμα ζελατίνα αλλά δεν διάβασα για τιμές και μαγαζιά...

Thanks εκ των προτέρων,

Nostra

:D

JimmyZ
05/05/2006, 15:29
Γύρω στα 70? έχει η Kappa.

JimmyZ
05/05/2006, 15:31
Για μαγαζί θα σου πεί κανένας Αθηναίος...

Εγκώ Βόρειο... ;)

javaneze
07/05/2006, 20:23
Προχθες ειδα της PUIG την ζελατινα. Δεν με γεμισε το ματι ... μπορει να ειμαι και λαθος βεβαια ...

Ο JimmyZ εχει αναφερει πως δεν εχει προβλημα με την kappa μεχρι τα 180χαω.
Οποτε προς τα εκει γερνω και γω.

Αθηνα οπου κοιταξα δεν την βρηκα, και απο δευτερα θα καλεσω στο μοτομαρκετ για να μαθω ποτε την περιμενουν μιας και ειναι σε ελλειψη ... :(

Nostra
08/05/2006, 12:23
Τελικά κατάληξα σε Givi με 78 € . Και υπάρχουν μόνο δυο κομμάτια οπότε ευτυχώς που πρόλαβα.

Και από ότι ρώτησα καλές οι KAppa αλλά καλύτερες οι givi και μόνο 8 ευρουδάκια ακριβότερες.



Nostra
Sosta? :smokin:

javaneze
08/05/2006, 15:02
Ε πες και που ρε παιδακι μου μπας και προλαβω την 2η !!!

Καιγομαστε λεμε !!!

:beer:

Nostra
08/05/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Ε πες και που ρε παιδακι μου μπας και προλαβω την 2η !!!

Καιγομαστε λεμε !!!

:beer:

Dystyxos file mou... de tin prolabes ti deyteri apo oti mou eipan ta paidia sto synergeio... sorry

Prospathoyn na se broyn sto til. apo to proi. de ksero an ta kataferan. Tespa...



ENTIPOSEIS? ζελατινα givi 78 euro (ένα μέγεθος είναι)

KATARXIN....

Σέλα στη μεσαία θέση
Ζελατίνα στη ψηλότερη θέση
Υψος ~1,82

Αποτελεσμα???

Αισθητικά???
σαφώς δείχνει πιο touristic αλλά εμένα με αρέσει πολλά :wacko: .
Τελικά με ενδίαφέρει περισσότερο να μη με δέρνει ο αέρας από το να φαίνεται η μηχανή street με τη μικρή ζελατίνα... στη τελική... είναι sport touring

Αέρας???
0-50 χλμ./ώρα - τίποτα... λες και έχω παρμπριζ αυτοκινήτου μπροστά μου

50-100 χλμ./ώρα - έχοντας το γύρισμα στο πάνω μέρος της η ζελατίνα οδηγεί τον αέρα στο πάνω-πάνω μέρος του κράνους (βλέπε ύψος) αλλά δεν έχει καθόλου αναταράξεις. έρχεται ψιλοβρώμικος (ο αέρας) και δεν ενοχλεί καθόλου.

100-160 χλμ./ώρα - περισσότερος αέρας στο πάνω (πάλι) μέρος του κράνους αλλά καμία ΜΑ ΚΑΜΙΑ σχέση με το κούνημα της μαμάς ζελατίνας. Δεν ενοχλεί ... ίσα ίσα που σου δίνει και την αίσθηση της ταχύτητας που πας

160-180 χλμ./ώρα - λόγω των πάνω αεραγωγών του κράνους κανένα πρόβλημα... αν σκύψω 5 με 10 εκατοστά το κεφάλι πάλι νομίζεις ότι είσα σε αυτοκίνητο (είχε και λίγο πλευρικό αέρα το πρωί στην Αττική οδό και ίσως να οφείλεται από αυτό η αίσθηση στο κράνος

180- ... χλμ./ώρα - Δε πήγα :D . είχε κίνηση :p


Στροφές ????

Κανένα πρόβλημα... όπως και πριν.





Nostra
Sosta? :smokin:

Nostra
09/05/2006, 14:47
Πάντως το CBF600S τη χρειάζεται τη ψηλή ζελατίνα σωποδήποτε και στην πόλη αλλά πολύ περισσότερο στο ταξίδι.

Nostra
Sosta? :smokin: