PDA

View Full Version : Τι είδα ....ξανά!



argpap
05/05/2006, 14:51
Χτες είχα ραντεβού στο κέντρο, Ομόνοια, στην επιστροφή προς το σπίτι (Αχαρνών) ήταν ένα παπί ξαπλωμένο στη μέση με ένα 40αρι δίπλα …ζαλισμένο.. χαμένο. Είχε μαζευτεί κόσμος, προσπαθούσαν να βοηθήσουν, να του μιλήσουν, να τραβήξουν το παπί λίγο πιο εκεί.
Σήμερα το πρωί στην Παλαιολόγου >>> Αγία Παρασκευή βλέπω άλλο ένα παπί ξάπλα στη μέση του δρόμου. Ο νεαρός ζαλισμένος δίπλα του , κόσμος μαζεμένος…

Μπορεί όλοι να συναντάμε αρκετά τέτοια περιστατικά συχνά πυκνά αλλά μου έκανε εντύπωση ένα κοινό που είχαν και οι δύο τους. Κανείς δεν φόραγε κράνος, κανείς δεν είχε μπουφάν. Ευτυχώς και οι δύο μια χαρά μου φάνηκαν και να είναι παντα αλλά ΚΡΑΝΟΣ δεν είδα πουθενά.

Προσωπικά το φοράω όλοι μέρα…έστω και για μία διαδρομή 2 λεπτών. Αλλά βλέπω ότι ανήκω στην μειοψηφία το βλέπω καθημερινά στους δρόμους. Έχω συναντήσει κράνος καπέλο, κράνος καρούμπαλο ( αυτό που είναι πάνω από το κεφάλι ίσα ίσα να φαίνετε), κράνος σκούφο κλπ.

Το αξιοπερίεργο είναι ότι όσους έχω δει με λίγο μεγάλη μηχανή το κράνος το φοράνε… Δυστυχώς όμως όσα παπιά (μικρά) έχω δει είναι ελάχιστοι αυτοί που το έχουν έστω μαζί τους.

Κρίμα……………………………………:sad: :sad: :sad:

caesarsk
05/05/2006, 16:00
Εγώ πάλι τα περισσότερα VARADERO που βλέπω στην πόλη το κράνος δεν το φοράνε....

adam_tsouk
05/05/2006, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από argpap
μου έκανε εντύπωση ένα κοινό που είχαν και οι δύο τους.


Προχτες ένα παληκάρι με ένα ΧΤ600 έφερε τούμπες δίπλα μου (στη γέφυρα του Σταυρου). Ούτε κράνος, ούτε γάντια, ούτε μπότες, ούτε μπουφάν..... Να μην τα πολυλογώ το άτομο ήταν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ τυχερος που το μόνο που επαθε (απ'όσο μπόρεσα να δω τουλάχιστον γιατί στανταρ θα είχε μελανιές σε όλο του το σώμα) ήταν το αριστερό του χέρι π##τανα στα κοψίματα. Η μηχανη έφερε 2 ολόκληρες τούμπες (εδώ ήμουν εγώ ο τυχερός που ούτε η μηανή ούτε το παληκάρι έσκασαν πάνω μου)

Κάτι τέτοια με κάνουν να μην ξεχνάω ΠΟΤΕ τα βασικά του εξοπλισμού μου που έχω ακριβοπληρώσει: Κράνος - μπουφάν-γάντια!

argy_kap
05/05/2006, 18:59
Το προηγούμενο weekend ήμουν Κομοτηνή για ένα γάμο (με το κουτί φυσικά), μέναμε στο κέντρο της πόλης και σε 3 μέρες είδα να περνάνε 20+ μηχανές...ε σας λέω οτι μόνο ένας φόραγε κράνος................... στον αγκώνα φυσικά....και μιλάμε για SS και μεγάλες μηχανές....Τι να πει κανείς? είδα φυσικά και μερικούς με δερματινιά γαμάτη αλλά μην χαλάσουμε και το μαλλί!

Δυστηχώς δεν μπορούμε να βάλουμε μυαλό σε κανέναν....και να έλεγα κάτι σιγά μην καταλάβαινε και κανείς...κυρίως άμα κάθομαι μέσα στο κουτί.....Ο καθένας είναι άξιος της ΄τύχης του...:winka:

costas81
05/05/2006, 19:16
Εγω την Δευτερα το βραδι περασα μια απο ΣΕΦ ετσι επειδη δεν ειχα τι κανω και μετα μεχρι βαρκιζα!
Λοιπον ΣΕΦ πανικκος πολυς κοσμος που χαλαγανε τα κουτακια τους!Ενα civic με σουπερ ηχο πηρε φωτια!
Να μην πολυλογω ηταν και καμια 20ρια μηχανες αλλοι με Ζακια αλλοι με ΧΤ με ΚΤΜ που καναν σουζες εντο ανοιγματα και οτι καγκουριες μπορεις να φανταστεις και δεν ειχε ουτε ενας κρανος!!!
Σε σημειο να νιωσω σαν εξωγηινος που μονο εγω περρασα απο κει με το κρανος μου!!!
Απιστευτο!Καλα που πας ρε μεγαλε με σουζες κ εντο χωρις κρανος?

argy_kap
05/05/2006, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Εγω την Δευτερα το βραδι περασα μια απο ΣΕΦ ετσι επειδη δεν ειχα τι κανω και μετα μεχρι βαρκιζα!
Λοιπον ΣΕΦ πανικκος πολυς κοσμος που χαλαγανε τα κουτακια τους!Ενα civic με σουπερ ηχο πηρε φωτια!
Να μην πολυλογω ηταν και καμια 20ρια μηχανες αλλοι με Ζακια αλλοι με ΧΤ με ΚΤΜ που καναν σουζες εντο ανοιγματα και οτι καγκουριες μπορεις να φανταστεις και δεν ειχε ουτε ενας κρανος!!!
Σε σημειο να νιωσω σαν εξωγηινος που μονο εγω περρασα απο κει με το κρανος μου!!!
Απιστευτο!Καλα που πας ρε μεγαλε με σουζες κ εντο χωρις κρανος?

+1 To αισθάνομαι και εγώ ώρες ώρες....

sairous
07/05/2006, 00:52
''Το αξιοπερίεργο είναι ότι όσους έχω δει με λίγο μεγάλη μηχανή το κράνος το φοράνε… Δυστυχώς όμως όσα παπιά (μικρά) έχω δει είναι ελάχιστοι αυτοί που το έχουν έστω μαζί τους.''

Σημείωση: Εδώ στην Θεσσαλονίκη οι μόνοι που φορούν κράνος είναι οικογενειάρχες 45άριδες με Town Mate
Από 250cc και πάνω αναλογία 1/100

Χάλια κατάσταση...

mbjp
07/05/2006, 03:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Εγώ πάλι τα περισσότερα VARADERO που βλέπω στην πόλη το κράνος δεν το φοράνε....

εχω ακουσει οτι δε πεφτουνε αυτες οι μηχανες, μια αορατη θεϊκη δυναμη τις κραταει ορθιες εις τον αιωνα τον απαντα (δε χρειαζεται να βαλουν ουτε σταντ να φανταστεις)
:evil:

kxIII
07/05/2006, 12:11
Προσωπικά, πιστεύω πως ένα κράνος των 150-200? προσφέρει την ίδια προστασία μέσα στην Αθήνα, όπου οι ταχύτητες είναι μικρές, με ένα κράνος των 500-600?.
Δεν το συζητάω για "έξω".

Η μεγάλη διαφορά, πιστεύω πως βρίσκεται στην άνεση.

Το "φτηνό" συνήθως πλησιάζει τα 2 κιλά, δεν έχει καλό σύστημα αερισμού, με μία τυπική ζελατίνα. Λογικό λοιπόν είναι όταν φτάσουν τα δύσκολα (Ιούνιος, κίνηση, στάση δίπλα από εξαγωγή συστήματος κλιματισμού λεωφορείου) το κράνος αυτό να είναι βάσανο

Για το "ακριβό" τα πράγματα είναι καλύτερα, κάνοντας τη κατάσταση πιο υποφερτή.

Υπάρχει κόσμος που δεν γνωρίζει αυτή τη διαφορά και γι αυτό καταλήγει σε απαράδεκτες αγορές.

Σε απόλυτες τιμές, η διαφορά από τα 200? στα 600? είναι αμελητέα την στιγμή που αφορούν την ασφάλεια του αναβάτη, ο οποίος ας μην παραβλέπουμε ότι έχει διαθέσει ένα ποσό της τάξης των 8000? κατά μέσο όρο για την αγορά της μηχανής.

Επίσης δεν γνωρίζει τί χρειάζεται για την ασφάλειά του και για αυτό σαν μόνος προστατευτικός εξοπλισμός "παίζει" ένα κράνος (ο Θεός να το κάνει).

Ο κόσμος πρέπει να γνωρίζει πως ο ελάχιστος εξοπλισμός του αναβάτη ξεκινάει από 800-1000? (κράνος, μπουφάν, γάντια, μότες-παπούτσια) και μπορεί να φτάσει μια μικρή περιουσία για μερικούς.
Είναι όμως μια ΕΠΕΝΔΥΣΗ που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει.


Υπάρχει και η μεγάλη κατηγορία, οι ΜΑ@#$ΕΣ που ό,τι και να γίνει, κράνος δεν φοράνε γιατί η μόστρα είναι πάνω από όλα, υγεία, οικογένεια, παιδεία, παραδειγματισμός για τους νέους.
Αυτούς δεν τους πιάνω στο πληκτρολόγιό μου...

Προσωπικά τα "παίρνω" με αυτούς που έχουν πάρει ανοιγόμενο κράνος και όταν ζορίσουν τα πράγματα, δεν το βάζουν στο κεφάλι τους.

Δεν σταματάω να το λέω όπου βρεθώ, έχω καταντήσει γραφικός, ότι το κράνος προστατεύει και ενίοτε σώζει ζωές.
Έναν να σώσω, μου φτάνει...

George-3-
07/05/2006, 18:13
Προσωπικά τα "παίρνω" με αυτούς που έχουν πάρει ανοιγόμενο κράνος και όταν ζορίσουν τα πράγματα, δεν το βάζουν στο κεφάλι τους.


Εγω παλι μονο στα φαναρια το ανοιγω το ανοιγομενο και αντε οταν παω σε ερημικα δρομακια (που βλεπω απο αρκετα μακρια)... αλλα ρε παιδια ειναι σωστο να κυκλοφορει καποιος με ανοιγμενο το ανοιγομενο...? Εννοω οτι φανταζομαι οτι ειναι ανοιγομενο για να βολευει οταν θες να μην βγαλεις το κρανος αλλα θες να κανεις κατι σταματημενος και οχι για να κυκλοφορεις ετσι... :rolleyes:

argpap
08/05/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Εγω παλι μονο στα φαναρια το ανοιγω το ανοιγομενο και αντε οταν παω σε ερημικα δρομακια (που βλεπω απο αρκετα μακρια)... αλλα ρε παιδια ειναι σωστο να κυκλοφορει καποιος με ανοιγμενο το ανοιγομενο...? Εννοω οτι φανταζομαι οτι ειναι ανοιγομενο για να βολευει οταν θες να μην βγαλεις το κρανος αλλα θες να κανεις κατι σταματημενος και οχι για να κυκλοφορεις ετσι... :rolleyes:

Κοίτα εγώ έχω ανοιγόμενο, όλο το χειμώνα κλειστό, ερμητικά κλειστό αλλά τώρα με τη θερμοκρασία να ανεβαίνει έχω ανοίξει ορισμένες φορές το καπάκι. Θα μου πεις είναι ασφαλές αυτό μια και όλα τα οικόπεδα με τη μούρη τα βλέπουμε πρώτα αλλά κάνει ζέστη ρε γα@@@. :blush: :blush: :blush:

PeterMurphy
08/05/2006, 11:27
Exei katantisei aidia kathe fora mia sto toso na leme "krima to paidi klp.."....Ti krima?Otan xerei ti ton perimenei ,to kranaki kan den xerei ti simainei,otan apla den ypologizei kanenan gyro toy k fysika ton eayto toy?Giati na me pairnei apo kato otan diabazo oti o tade skotothike klp otan oi idioi einai sta @@ toys?Diladi m@l@k@as eimai ego poy to forao?Perissotero ponos moy bgainei paidia ..mi parexigeite to yfos poy milao...to gamoto einai..

argpap
08/05/2006, 11:29
Α και κατι ακόμα...(πάει με βάρεσε η ζέστη τελικά!) 58-22 το σκορ. Ποιο σκόρ; 58 με κράνος , 22 χωρίς. Διαδρομή Αγία Παρασκεύη - Αχαρναί Παρασκευή απόγευμα. Χμ!!! καλό σκορ πιστεύω! 2 στους 3 φοράνε!

:wacko: :wacko: :wacko:

anf125
08/05/2006, 23:42
Εξαρτάται και από το πόσο κεντρικός είναι ο δρόμος και τι ώρα... Κι εγώ που περνάω από το κέντρο για τη δουλειά οι περισσότεροι φοράνε. Μαλακία βέβαια λογική γιατί να σε γράψουν επειδή δε φοράς κράνος είναι το λιγότερο σε σχέση με το να φας το κεφάλι σου (κυριολεκτικά).

Alx 84
10/05/2006, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από argpap
Χτες είχα ραντεβού στο κέντρο, Ομόνοια, στην επιστροφή προς το σπίτι (Αχαρνών) ήταν ένα παπί ξαπλωμένο στη μέση με ένα 40αρι δίπλα …ζαλισμένο.. χαμένο. Είχε μαζευτεί κόσμος, προσπαθούσαν να βοηθήσουν, να του μιλήσουν, να τραβήξουν το παπί λίγο πιο εκεί.
Σήμερα το πρωί στην Παλαιολόγου >>> Αγία Παρασκευή βλέπω άλλο ένα παπί ξάπλα στη μέση του δρόμου. Ο νεαρός ζαλισμένος δίπλα του , κόσμος μαζεμένος…

Μπορεί όλοι να συναντάμε αρκετά τέτοια περιστατικά συχνά πυκνά αλλά μου έκανε εντύπωση ένα κοινό που είχαν και οι δύο τους. Κανείς δεν φόραγε κράνος, κανείς δεν είχε μπουφάν. Ευτυχώς και οι δύο μια χαρά μου φάνηκαν και να είναι παντα αλλά ΚΡΑΝΟΣ δεν είδα πουθενά.

Προσωπικά το φοράω όλοι μέρα…έστω και για μία διαδρομή 2 λεπτών. Αλλά βλέπω ότι ανήκω στην μειοψηφία το βλέπω καθημερινά στους δρόμους. Έχω συναντήσει κράνος καπέλο, κράνος καρούμπαλο ( αυτό που είναι πάνω από το κεφάλι ίσα ίσα να φαίνετε), κράνος σκούφο κλπ.

Το αξιοπερίεργο είναι ότι όσους έχω δει με λίγο μεγάλη μηχανή το κράνος το φοράνε… Δυστυχώς όμως όσα παπιά (μικρά) έχω δει είναι ελάχιστοι αυτοί που το έχουν έστω μαζί τους.

Κρίμα……………………………………:sad: :sad: :sad:

δυστυχως υπάρχουν πολλοί που δε φοράνε το ριμάδι. τι να τους κανεις. Ασε τους. αφου δεν καταλαβαίνουν ας την παθουν...
:mad: :mad: :sad: :sad:

zolotas
10/05/2006, 00:46
οσοι εχουν παει εξωτερικο ,ειδατε κανεναν χωρις κρανος??

1. οταν περασουν τα χρονια θα ειναι με τα χαπια και τα χαρτομαντηλα απο το αιμα που θα ξερνανε απο την μυτη+τα κρυωματα της μαπας

2. ακατοικητο κεφαλι δεν χρειαζεται κρανος

3.κανε 500Ε προστιμο για κρανος να δουμε τοτε(αν και παλι με κρανος απο το lidl θα κυκλοφορουν) ποσοι θα ξανασκασουν με σκουφια και καπελλα

4.ενας ξενος οδηγος μηχανοκινητων (δεν θυμαμαι) ανναρωτηθηκε " εδω δεν φορανε κρανος??":confused:

hidefnick
10/05/2006, 01:28
simathitis leftas efage prin pola xronia enan tarifa apo piso tin ora pou perimene se fanari me to penintari tou (milame gia dekaetia 80). Fitoulas kana 6amino, metaliki plaka sto kefali klp. (as ine kala ta fraga ke i elbeties)

Pleon kiklofori me gs 1150 xoris kranos, ke mou dimiourgi tin eksis aporia kathe fora pou ton blepo "MA POSA KILA MAKAKIAS MPORI NA KOUBALAI ENAS ANTHROPOS TELIKA??????????"

Sorry alla kapious anthropous den mporis na tous lipithis.

skous
10/05/2006, 02:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
simathitis leftas efage prin pola xronia enan tarifa apo piso tin ora pou perimene se fanari me to penintari tou (milame gia dekaetia 80). Fitoulas kana 6amino, metaliki plaka sto kefali klp. (as ine kala ta fraga ke i elbeties)

Pleon kiklofori me gs 1150 xoris kranos, ke mou dimiourgi tin eksis aporia kathe fora pou ton blepo "MA POSA KILA MAKAKIAS MPORI NA KOUBALAI ENAS ANTHROPOS TELIKA??????????"

Sorry alla kapious anthropous den mporis na tous lipithis.

den pa8ainei tipota re.
Ta gs kai ta vrakadero den trakaroun.

kai na trakarei, mia xara 8a einai, 8a ton prostatepsei i metaliki plaka

gregorgeous89
10/05/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
εχω ακουσει οτι δε πεφτουνε αυτες οι μηχανες, μια αορατη θεϊκη δυναμη τις κραταει ορθιες εις τον αιωνα τον απαντα (δε χρειαζεται να βαλουν ουτε σταντ να φανταστεις)
:evil:

Ma eine strogiles!Kai na pesoun den exoun diafora!!!

costas81
11/05/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
den pa8ainei tipota re.
Ta gs kai ta vrakadero den trakaroun.

kai na trakarei, mia xara 8a einai, 8a ton prostatepsei i metaliki plaka




Σωστα ετσι ειναι φιλαρακι!Τι να πουμε εμεις οι ιδιοι τα λεμε και τα γραφουμε και τα κανουμε στην επομενη γωνια!
Δεν βαζουμε κρανος για να μην χαλασουμε μαλι και δεν αρεσουμε στην γκομενα και δεν σκεφτομαστε οτι μπορει να φαμε ολη την μουρη μας πουθενα και μετα να μην μπορουμε ουτε οι ιδιοι να την αντικρισουμε!!
Ειναι αστειο να σκεφτεσε την εμφανιση απο το κεφαλι σου!
Και οτι παιζει ζεστη στο κρανος δεν το δεχομαι με τιποτα!Αμα νιωσεις οτι ζεσταθηκες σταματα ενα λεπτο βγαλτο παρε αερα και συνεχισε!
Βλεπω κατι τσογλανια 16ρικα με τα παπια ολο σουζα και μαλακια χωρις κρανος και μου ερχετε να τα αρχισω στις σφαλιαρες κ τις αναποδες!Το σκουλαρικι μπορει και το φοραει το κρανος στην κεφαλα του δεν μπορει?Αλλα πιο πολυ ξυλο θελουν οι πατεραδες και οι μαναδες τους που δεν τα εχουν βουτηξει να τα σπασουν στο ξυλο!Αν εβλεπα τον γιο μου ετσι θα τον εκανα να μην μπορει αν σηκωθει απο κατω και του εβαζα φωτια στη μηχανη μπροστα του να την βλεπει να τρελενετε!
Αντε γιαατι τα πηρα μεσημεριατικα!!!

dio650gs
12/05/2006, 12:53
Αφού οι κάγκουρες δεν σέβονται τη ζωή τους, ίσως το σκέφτονται για κράνος με τα νέα πρόστιμα των 250Ε.

Αφού δεν υπάρχει άλλη λύση, μακάρι να είναι αυτός ο τρόπος...:(



Αν και θα μου πείτε, οι φραγκάτοι κάγκουρες..... η μόστρα πάνω απ'όλα

Τουλάχιστον τα πιτσιρικάκια μπορεί να το ξανασκεφτούν

megatim
12/05/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από PeterMurphy
Exei katantisei aidia kathe fora mia sto toso na leme "krima to paidi klp.."....Ti krima?Otan xerei ti ton perimenei ,to kranaki kan den xerei ti simainei,otan apla den ypologizei kanenan gyro toy k fysika ton eayto toy?Giati na me pairnei apo kato otan diabazo oti o tade skotothike klp otan oi idioi einai sta @@ toys?Diladi m@l@k@as eimai ego poy to forao?Perissotero ponos moy bgainei paidia ..mi parexigeite to yfos poy milao...to gamoto einai..

To "Κρίμα το παιδί" είναι πράγματι περιττό. Αυτό που έπρεπε να λέμε είναι κρίμα την οικογένειά του που περνάει τον πόνο.

costas81
12/05/2006, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
To "Κρίμα το παιδί" είναι πράγματι περιττό. Αυτό που έπρεπε να λέμε είναι κρίμα την οικογένειά του που περνάει τον πόνο.

Χθες το βραδυ πηγαινοντας μια βολτα ειδα μια οικογενεια με ενα audi 80 παλιο και ειχαν ενα αγορακι και καθοταν στο πισω καθισμα το μπαμπα να οδηγαει τη μαμα συνοδηγο και μπροστα στα ποδια της η ''μανα'' ειχε την μικρη κορη της ορθια με τα χερακια της πανω στο ταμπλο και η μανα δεν φοραγε ζωνη!!!!
Τα ειδα ολα πηγα διπαλ με την μηχανη και του λεω ''μα καλα τι κανετε δεν σκεφτεστε λιγο το παιδι σας ανα σας πεταχτει ενα αυτοκινητο και φρεναρετε θα το σκοτωσετε το κοριτσακι''!!
Με κοιταει δυο δευτερολεπτα απορημενος και μετα μου λεει ''εσυ τι θες ρε φιλε κανε την δουλεια σου''!!!!

Μα καλα με τι σκεπτικο μανα και πατερας βαζουν εκει το παιδι τους?Δεν πονανε για αυτα τα παιδια που εχουν φερει στον κοσμο?
:( :( :( :(


Σκεφτομουνα αυτα που ειχα διαβασει το μεσημερι εδω και αυτα που εβλεπα!Αν ημουν αστυνομικος παντος θα τον εκλεινα φυλακη!

Kizoku
12/05/2006, 20:20
Ναι όλα καλά με τα νέα πρόστιμα αλλά αν έκανε και η τροχαία σωστή δουλειά.

Πριν κάποιο καιρό με σταματάνε 2 μπάτσοι και καλά επειδή πέρασα με κόκκινο. Εγω φορούσα κράνος, μπουφάν, χαρτιά όλα τέλεια...όλα άψογα. Παρανομία δεν είχα κάνει βέβαια γιατί ο δρόμος από όπου έστριψα έκανε διχάλα για να στρίψεις δεξιά και είχε φανάρια πορτοκαλί που αναβοσβήνουν και φυσικά έστριψα νόμιμα αφού πρώτα είχα ελέγξει.
Τον έβαλα μάλιστα το έναν απο τους 2 να έρθει μαζί μου μέχρι τη στροφή για να του δείξω ότι δεν παρανόμησα. Αυτός μου άρχισε τις μ@λ@κιες-δικαιολογίες και στο τέλος μου δήλωσε κιόλας:
-"Εντάξει έτσι κι αλλιώς δεν θα σε γράψω"
:uplate: :uplate: :uplate:
Μου έκανε και χάρη δηλαδή!!!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όση ώρα μου έκαναν έλεγχο και τους εξηγούσα ότι δεν παρανόμησα, είχαν περάσει 3-4 μηχανάκια, ίσως και παραπάνω, και φυσικά χωρίς κράνος οι αναβάτες τους.

Η τροχαία έχει κυρίως εισπρακτικά κίνητρα όταν κάνει ελέγχους στους δρόμους, δυστυχώς.

zireous
12/05/2006, 23:34
Στην Αθήνα πέρσι, σκεφτόμουν σχετικά θέματα όταν στα Πατήσια πέρναγαν τα τσούρμα με τα παπιά και τα λοιπά ξεκράνωτα και το μπλόκο έγραφε έναν (με κράνος συμπτωματικά) ένώ πέρναγαν 50 ξεκράνωτοι.

Στην επαρχεία συχνά οι μπάτσοι δεν γράφουν ξεκράνωτους και όταν το κάνουν τρέχει ο μπαμπάς για να σβήσει τη κλήση -συχνά τη πληρώνει ο πιτσιρικάς που ο μπαμπάς δεν γλείφει.

Άν έχεις βέβαια τα α#####α ποτέ δεν σου περνά από το μυαλό να βάλεις το μπαμπά, και έστω και εμμέσως βάζεις κράνος, για να εκτιμήσεις αργότερα τη πραγματική του χρησιμότητα -και δε μιλάω για προστασία από μυγάκια, όλοι πέφτουν.

Φέτος δοκίμασα να οδηγήσω χωρίς κράνος, μετά από χρόνια...
5 λεπτά άντεξα.

Βαγγελας
13/05/2006, 02:18
ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ !!!!!!!!!!!!!

Δεν το συζηταμε καθολου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :nono: :nono: :nono:

the_passenger
13/05/2006, 04:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Εγώ πάλι τα περισσότερα VARADERO που βλέπω στην πόλη το κράνος δεν το φοράνε....

+1

Εγώ είμαι μάλλον το μαύρο πρόβατο που το φοράω..... :rolleyes:

alex-varadero
15/05/2006, 13:07
Εγώ πάλι τα περισσότερα VARADERO που βλέπω στην πόλη το κράνος δεν το φοράνε....



γιατι ρε παιδια τοσο μενος για τη συμαθεστατη βαρκαδερο
νομιζω οτι ,ασχετα με το τη λεει σαν μηχανακι,η αναβατες που το επιλεγουν ειναι μαλλον συνηδητοποιημενοι οι περισσοτεροι μεγαλητερης ηλικιας αρα με περισσοτερη εμπειρια.
Αν κρινω δε και απο το βαραντερο κλαμπ σας πληροφορω οτι εχει τα μεγαλυτερα στανταρντς ασφαλειας δεν με αφησαν να παω σε εκδρομη γιατι η συνεπιβατης δεν ειχε παντελονι και μποτες μοτο!!!
Επαναλαμβάνω οτι δεν ειναι θεμα μοτο αλλα οδηγου!!!!!!
Αυτος ο ξεκρανοτος με το βαραντερο πριν ειχε αφρικα πιο πριν XR ΧΤ παπι φλορετα και παντα ηταν ξεκρανοτος........................
αρα πασο με τα βαραντερο!!!!!

Παντα φιλικα Αλεξης!!!!!!


:beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2:

Βαγγελας
22/05/2006, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-varadero
Εγώ πάλι τα περισσότερα VARADERO που βλέπω στην πόλη το κράνος δεν το φοράνε....



γιατι ρε παιδια τοσο μενος για τη συμαθεστατη βαρκαδερο
νομιζω οτι ,ασχετα με το τη λεει σαν μηχανακι,η αναβατες που το επιλεγουν ειναι μαλλον συνηδητοποιημενοι οι περισσοτεροι μεγαλητερης ηλικιας αρα με περισσοτερη εμπειρια.
Αν κρινω δε και απο το βαραντερο κλαμπ σας πληροφορω οτι εχει τα μεγαλυτερα στανταρντς ασφαλειας δεν με αφησαν να παω σε εκδρομη γιατι η συνεπιβατης δεν ειχε παντελονι και μποτες μοτο!!!
Επαναλαμβάνω οτι δεν ειναι θεμα μοτο αλλα οδηγου!!!!!!
Αυτος ο ξεκρανοτος με το βαραντερο πριν ειχε αφρικα πιο πριν XR ΧΤ παπι φλορετα και παντα ηταν ξεκρανοτος........................
αρα πασο με τα βαραντερο!!!!!

Παντα φιλικα Αλεξης!!!!!!


:beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2:

ειδικα αυτοι με τα Βαραντερο και που ονομαζονται " Αλεξης " αυτοι δεν φορανε κρανος ......... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:










..πλακα κανουμε λεμε και καμια μ......:wave2:

alex-varadero
22/05/2006, 18:11
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΒΑΓΓΕΛΑ ΜΕ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!

doul
26/05/2006, 10:02
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ! ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΚΡΑΝΟΣ!!! ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΡΦΟΥΡ ΗΤΑΝ ΔΕΚΕΔΕΣ ΚΑΓΚΟΥΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝ 'ΑΚΡΟΒΑΤΙΚΑ' ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΟΧΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ!!! ΟΤΕΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ!!!! ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ! ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΛΕΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΠΑΤΣΟΥΣ!!! ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΦΟΡΑ ΚΡΑΝΟΣ ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ!! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΗΣ ΤΟ ΜΑΛΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΝΑ ΚΕΦΑΛΙ!!!!!ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΗΤΑΙ?????????:eyepop: :smokin:

FestoNero
26/05/2006, 10:33
Τι είδα εγώ;;


Χθές βράδυ είχαμε πάει για ποτό σε ένα μαγαζί στη παραλιακή
(Σμαράγδι; Ρουμπίνι; κατι τετοιο τεσπα..)
Και στο γυρισμό πετυχαμε ενα
ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο ζωο
Με το κοντομανικο του, το σορτσακι του
και την απαραιτητη γκομενιτσα συνοδηγο.
Α! Καβαλαγε R1 (2005 μαλλον)..
Η κοπελιτσα (που φαινοταν κανα 20αχρονο και πολυ λεω)
φορουσε το μπουφαν του τυπου, δεν θυμαμαι μαρκα..
Κατα τα αλλα, για καποιο λογο φαινοταν το βρακι της
(ναι ναι, κανονικο βρακι, που πιανει ολο το οπισθιο, δεν περισσευε τιποτα, εκανα επιστημονικη παρατηρηση)
Το εν λόγω ζωο
Εκανε σουζιδια ο φλομπας και οποτε προσγειωνοταν ο μπροστινος τροχος του πηγαινε (ψιλο-) δεξια/αριστερα..
Το έκανε αυτο για κανενα δυο φαναρια, μεχρι που καταφερα να χωθω πρωτος στο φαναρι, εκατσα δεξια λωριδα αυτος ηταν τιγκα αριστερη, και τον κοιταζα κανοντας τη γνωστη εναερια παλινδρομικη κινηση:a31: .
Δεν ειμαι σιγουρος για το αν με ειδε, αλλα δεν ξαναεκανε σουζες απ'οτι ειδα..

Τεσπα, καταφερε και μου χαλασε το τελειωμα της βραδιας ο ηλιθιος..
Γιατι για το κουφιο το κεφαλι του δεν με ενδιαφερει..
Τη κοπελιτσα δε τη σκεφτεται;;
Θα μου πειτε, νταξ, ευθυνη της και αυτηνης, αλλα ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ αυτη τους κινδυνους;;
Ολοι εχουμε ακουσει διαφορα ατυχηματα, αλλα αν δεν ερχεσαι σε επαφη με το αντικειμενο, εχεις στο νου σου την υπερβολικη ταχυτητα, σφηνες, πλαγιασμα, πεταχτηκε ο αλλος απο το στοπ κλπ..
Σιγα μη ξερει αυτη οτι αν φαει καπακι θα της ανοιξει το κεφαλι, ακομη και με μικρη ταχυτητα..
Και θα γδαρει και τον ποπο της :a13: :a13:

PortisHead
26/05/2006, 10:38
:lol:
To καταπληκτικό το ειδα πριν 1 βδομαδα στην παραλιακή.

Τύπος , ξεκράνωτος φυσικά , 3ημερών μούσι , μαλλι αφρο-αμερικαν , με χαιτη του '80 , τιραντε μπλουζάκι , σορτς , και παντοφλιτσα αυτή την απαίσια καφε που είχαμε στο στρατο...τη λαστιχένια ντε.
Γυαλί ηλίου Rayban και τσιγαρο στο αριστερό χερι.

Α ναι....ήταν πάνω σε ενα kawasaki gpz900 του '80-φεύγα.

Τύφλα να χει ο Γαρδέλης λέμε......

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: