PDA

View Full Version : ψηλή ή κοντή ζελατίνα fairing...



kchrono
28/04/2004, 12:08
Προβλήματα που έχει ο κόσμος...... Πήγα ταξίδι με τον πήγασο και διαπίστωσα ότι η αεροδυναμική του πάνω απο τα 130 είχε τα εξής
Προβλήματα:
1. ο αέρας σφύριζε απίστευτα δυνατά στο κράνος μου,
2. όλα τα μυγάκια που απωθούσε η ζελατίνα μου έσκαγαν στο κράνος και έπρεπε κάθε 100χλμ να σταματάω και να την πλένω για να μπορώ να δώ,
3. κουράστηκε ο σβέρκος μου να φέρνω αντίσταση.:cry:

Λύση:
Να βάλω μεγαλύτερη ζελατίνα.

Ερωτήσεις:
1. Καλύτερα την μεγάλη ή την μεσαία της MPF;
2. Θα έχει μικρότερη τελική μετά την αλλαγή;
3. Θα έχει την ίδια σταθερότητα;

ΥΓ. είμαι και 1,87 ύψος. Γιατί να μην υπάρχουν μηχανές small, medium, large kai XL ανάλογα με τον αναβάτη; Γιατί να μην ρυθμίζονται για διάφορα ύψη; Τυχαροί όσοι είναι 1,70-1,75:(

parji
28/04/2004, 13:31
Το ίδιο πρόβλημα έχω και γω με το Transalp.
Τρώω όλον τον αέρα και τα έντομα στη μάπα, αν και έχω αλλάξει ζελατίνα και έβαλα ψηλότερη της Kappa.
Ρόλο δε παίζει μόνο πόσο ψηλή είναι μια ζελατίνα, αλλά και η κλίση της. Αυτή που έχω βάλει εγώ, έχει κλίση προς το μέρος του οδηγού και είναι επόμενο να έρχεται όλος ο αέρας στο πρόσωπό μου. Κοίταξέ τη λοιπόν πριν την αγοράσεις. Να ξέρεις όμως ότι πολύ πολύ ψηλή ζελατίνα θα σου δημιουργήσει πρόβλημα αστάθειας αλλά και θα σου κόψει χιλιόμετρα. Τα μηχανάκια μας μη ξεχνάς δεν είναι χιλιάρια και το κάθε τι παίζει ρόλο στη τελική του ταχύτητα.

xifias
28/04/2004, 23:26
απο τους πειραματισμους με διαφορα υψη ζελατινας στο freewind διαπιστωσα τα εξεις.

Καταρχην να σου πω οτι εχω υψοσ 1.88

Η ζελατινα χρειαζεται για να διωχνει αερα απ τον κορμο.Διαφορετικα θα κρατιομασταν απ το τιμονι να μην μας παρει ο αερασ και αντιο σταθεροτητα

Απο κει και περα οσο μεγαλωνει το υψοσ τοσο αυξανει και η ασταθεια.Οι μηχανεσ μασ ειναι ελαφριες και χρειαζονται αεροδυναμικη.

Δεν ειναι τυχαιο που ο κατασκευαστης τοποθετει κοντη ζελατινα.

Θα σου προτεινα να εβρισκες ενα υψος που η δινη του αερα να ειναι ακριβως κατω απ το κεφαλι ωστε να μην βαζεις δυναμη στον αυχενα και να μην εχεις θορυβο.

Αν εχεις τη μαμισια πετα τη πανω και κανε ενα ταξιδακι να δεις

milaber
29/04/2004, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kchrono
ΥΓ. είμαι και 1,87 ύψος. Γιατί να μην υπάρχουν μηχανές small, medium, large kai XL ανάλογα με τον αναβάτη; Γιατί να μην ρυθμίζονται για διάφορα ύψη; Τυχαροί όσοι είναι 1,70-1,75:(

Κοίτα κανά δυο νέα μηχανάκια ρυθμίζονται (π.χ. CBF 600)!
Μήπως πρέπει να το σκεφτείς ως αφορμή για αλλαγή;
:D
Κατά τα άλλα είπαμε:
οι ψηλοί είμαστε δούλοι των κοντών...
Όλα στα μέτρα τους είναι!
:D

THEOD
29/04/2004, 15:05
Δεν είναι μόνο θέμα ζελατίνας.
Αν ήταν τόσο απλό όλα τα μηχανάκια θα είχαν τέλεια προστασία από τον αέρα.
Είναι συνδυασμός συνολικής αεροδυναμική της μοτοσυκλέτας, θέσης οδήγησης , ύψος αναβάτη ΚΑΙ αεροδυναμική ποιότητα κράνους.

Στα ψευδο ον-οφ είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις πολλή καλή προστασία από τον αέρα κυρίως λόγω θέσης οδήγησης (ξέρετε τώρα, όρθιος σαν Κολοκοτρώνης - καβάλα παν στην εκκλησιά κλπ).

Η εξτρά ψηλότερη ζελατίνα μπορεί σε πολλές περιπτώσεις να χειροτερέψει τα πράγματα μετατρέποντας την απλή πίεση του αέρα στο ύψος του κεφαλιού σε ενοχλητικότερους στροβιλισμούς οι οποίοι καταπονούν τον αυχένα περισσότερο.

Η μόνη λύση είναι μια ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ζελατίνα σε συνδυασμό με καλό αεροδυναμικό κράνος και αν είναι δυνατόν λίγο πιο σκυφτή θέση οδήγησης.

Αν αυτά δεν επαρκούν τότε απλά το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν κάνει για αυτήν την δουλειά...

petridist
29/04/2004, 20:13
λοιπόν εγώ φίλε είμαι 1.70 και έχω Transalp. έχω βάλει ψηλή ζελατίνα (είναι και φιμέ = 10 άλογα παραπάνω:lol: ).

εμένα με καλύπτει πλήρως σχεδόν και δε νιώθω τίποτα.. πάω ταξίδι 140-150 και χαλαρά κοιτάζω τα τοπία γύρω γύρω.. οπότε μάλλον το ύψος σου είναι που φταίει και όχι η ζελατίνα..

επίσης νομίζω οτι οι στροβιλισμοί έχουν πολύ μικρότρη δύναμη απο τον κάθετο αέρα, ο οποίος είναι υπέυθυνος για την καταπόνηση του αυχένα..

γιατί και εγώ που δεν τρώω αέρα χύμα, τρώω στροβιλισμούς βέβαια, αλλα σε καμία περίπτωση δεν μου πάιρνουν το κεφάλι στο θεό!!

:wave2:

xifias
30/04/2004, 01:21
συμφωνω με τον ΤΗΕΟD,
Τα οn-off 650 δεν θα σε πανε ταξιδι με την ανεση μιας street μηχανης

kchrono
30/04/2004, 16:57
Άρα μια δοκιμη ειναι η καλύτερη λύση...
ή να κοντύνω λίγο... χμ. ίσως άν περιμένω αρκετά χρόνια να λυθεί το πρόβλημα απο μόνο του: δεν λένε οτι όσο γερνάς κονταίνεις; :p
Ευχαριστώ για το ενδιαφερον σας παιδια.:wave2: