PDA

View Full Version : ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗ Bmw



mike1821
06/05/2006, 09:31
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

Έχω βρεί ένα Dakar του 2003 με 18000κλμ. το οποίο και πιστεύω οτι είναι άριστο μηχανάκι.

Το "πρόβλημα" είναι οτί το μαγαζί που το πουλάει το έχει κάνει παραεισαγωγή από Γερμανία. Ο τύπος δίναι ένα χρόνο γραπτή.

Έχω ακούσει οτι για να πάρεις κάποιο ανταλλακτικό από την BMW κάτι γίνεται μρε κάτι κωδικούς, υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα με την μηχανή παραεισαγωγής πάνω σε αυτό το θέμα?

Και επίσης τι γίνεται σε περίπτωση μεταπώλησης μιας τέτοιας μηχανής (θα το πάρει κανείς???).

Οτι άλλες συμβουλές για την αγορά είναι καλοδεχούμενες.

Ευχαριστώ,
Μιχάλης

TATAR
06/05/2006, 18:04
ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΣΤΗΝ BMW.ΕΓΩ ΤΟ R1200GS ΤΟ ΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΡΟ ΕΤΟΥΣ ΠΕΡΙΟΠΥ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΑΜΟΝΗ 6 ΜΗΝΕΣ. ΑΠΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΚΑΛΥΨΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ (τοκ τοκ) ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΔΕ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ ΝΕ ΕΧΕΙ ΕΛΘΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ, ΑΜΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΕΝΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ

billy_BMW
06/05/2006, 20:56
Σου γράφω παρακάτω τι είχα ακούσει απο τα χείλη επίσημου αντιπροσώπου.

Το Δεκέμβρη είχαν meating όλοι οι αντιπρόσωποι BMW οπου τους ενημέρωσαν οι Γερμανοί ότι και τα παραεισαγωγής καλύπτονται επίσημα εαν είναι εντός διετίας.

Το μάρτη μου είπε οτι πλέον αυτό δεν ισχύει παρα μόνο για το BMW Mobile Service το οποίο διαρκεί μια πενταετία απο την παραγωγή και μετά εαν θες κάνεις ανανέωση.


Θεωρώ ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις πριν την αγοράσεις είναι να ζητήσεις απο κάποιον επίσημο αντιπρόσωπο να σου χτυπήσει τον αριθμό πλαισίου για να ελέγξεις δύο βασικά πράγματα.

1ον Αν σε καλύπτει το BMW Mobile Service.

2ον Την ημ/νία παραγωγής της μηχανής.Διότι μπορεί η άδεια να λέει 2003 αλλά αυτή η ημερομηνία απεικονίζει τον εκτελωνισμό στην Ελλάδα και όχι την παραγωγή της.

Επειδή έχω βρει για ένα φίλο ένα παραεισαγωγής πήρα στον Παναγιωτόπουλο και μου ζήτησε τον αριθμό για να μου πει τα παραπάνω.

Θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο,εξ'άλλου είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί.

Καλές βόλτες

:wave2: