PDA

View Full Version : Δείκτης βενζίνης σε CBF-600S, μπαίνει απ'το CBF-600N;



Aris3
06/05/2006, 12:10
Kalimera paides


mipos kserei kaneis an ,mpainei sto CBF 600s endiksi benzinis apo to CBF 600 to gimno???

To exei parei enas ksaderfos mou prin kanena dimino kai den mporei na to sinithisei......peite mou eseis pos kanete ta koumanta sas me tin banzini...pos kserete oti opou nane tha anapsei to lampaki ktl.????

Ton endiaferei poli auto to thema kai epeidei kanei polles fores to taksidi Germania-Tsexia-Polonia kai einai orismena komatia giro sta 100 xiliometra pou den iparxei benzinadiko.

Zitw signomi an exei ksanampei to thema alla den breika tpt

Euxaristo

Filika Aris

startengine
06/05/2006, 16:06
Είναι όντως θέμα συνήθειας.
Σε μεγάλα ταξίδια, απλά γεμίζεις, μηδενίζεις ένα μερικό χιλιομετρητή και τον έχεις στο νού σου.
Δεν ξέρω πως, αλλά ποτέ δε με απασχόλησε το θέμα. Εξάλλου το cbf έχει από τα πιο "απαισιόδοξα" λαμπάκια...! Έχω κάνει και 60 χλμ. με λαμπάκι χωρίς να με αφήσει.

JimmyZ
07/05/2006, 15:41
Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο στο δικό μου αλλά το δικό μου λαμπάκι ανάβει στα 5lt (μετρημένο).

Αυτό σημαίνει ότι μόλις ανάψει έχω περίπου άλλα 90χλμ να κάνω μέχρι να μείνω από καύσιμα.

javaneze
07/05/2006, 20:26
Κι εγω οπως και ο startengine.
Oxi μονο στα ταξιδια, μα καθε φορα που βαζω βενζινη, μηδενιζω τον μερικο χιλιομετρητη, και μολις γραψει 200 - 220 χλμ, ξαναβαζω βενζινη...

geopitt
08/05/2006, 08:48
Το ιδιο κανω και εγω.Μηδενιζω τα χλμ και ξερω οτι οταν περασω τα 200χλμ (αποσταση οχι χλμ ανα ωρα :lol: ) πλησιαζει η ωρα για επισκεψη στο βενζιναδικο.

Nostra
08/05/2006, 11:54
εγω πάντα χρησιμοποιω το trip2 μετρητη μετα απο καθε φουλαρισμα. το λαμπάκι ανάβει στα 3,5 lt. Μπορεί όταν η μηχανή λειναι σε κίνηση ή πλαγιασμένη ή παρκαρισμένη με το πλαινο σταντ να ανάψει έιτε πιο νωρίς είτε πιο αργά. Θα πρέπει η μηχανή να έιναι σταματημένη και όρθια για να έχει σωστή ένδειξη και με 3,5 λίτρα ανάλογα την οδήγηση μπορεί να σε βγάλει και 60 και 70 χλμ.

Τώρα για τον φίλο που κάνει αυτά τα μεγάλα ταξίδια θα πρέπει πολύ απλά να χρησιμοποιεί έναν από τους δύο μετρητές και να γεμίζει κάθε 250χλμ. περίπου ώστε να είναι σίγουρος. δε χρειάζεται να περιμένει το λαμπάκι για να θυμηθεί τη βενζίνη.

Ασε που είναι και καλός λόγος για στάση και ξεκούραση κάθε ~2 ώρες.

Καλά "τα ξύδια"... :wave2:

JimmyZ
08/05/2006, 16:47
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ το trip1 για αυτή τη δουλειά.. :)

Και εγώ μόλις περάσω τα 200 το γεμίζω και παίρνει γύρω στα 10-12? καύσιμο (σούπερ αμόλυβδη).

Aris3
08/05/2006, 21:12
Kalispera kai pali

Euxaristo ola ta pedia pou apantisan sto post

boithisate para poli to ksaderfaki mou me tis apantiseis sas kai arxise kapos na koumantarei tin benzini tou.

Ithela omos akoma na mou peite an exete akousei kati an mporei na topothetithei kai kapoio organo epipleon?????

An den kano lathos to CBF 600 to gimno exei ta idia rologia kai exei ilektroniki endiksi benzineis.....mipos kserete an apo auto mporei na mpei????

Euxaristo kai pali kai signomi an sas kourazo me tis erotiseis mou

:beer: :beer:

:wave2: :wave2: