PDA

View Full Version : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΜΗ ΠΩΛΗΣΗΣ Dl 650 ?



practorasrofos
07/05/2006, 04:05
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ DL 650 MAYΡΟ ΜΟΝΤΕΛΟ 2005/10 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ? Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΣΕΠΤ. ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΡΑΝSALP 600 KAI TO ΕΔΩΣΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΜΕ TΟ DL. OI TIMEΣ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΑΙΖΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΗΤΑΝΕ 7960 ΤΟ DL KAI ΔΩΡΟ 800 ΕΥΡΟ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΓΙΑ ΓΝΗΣΙΟ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΟΝΗ 1 ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΥΡΟ. ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΠΟ 7500 ΕΩΣ 7100 ΧΩΡΙΣ ΔΩΡΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΚΑΤΙ ΧΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΕΥΓΑΝΕ ΟΧΙ ΜΑΥΡΟ. ΠΗΡΑ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΤΙΜΗ 7960 +75 ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΔΩΡΟ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΤΟ ΤΡANSALP. ΠΛΗΡΩΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 250 ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΠΑΓΑΖΙΕΡΑ ΚΑΡΡΑ 52 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΗΣ. ΓΙΑ ΧΟΥΦΤΕΣ SUSUKI 60 ΚAI ΚΑΓΚΕΛΑ 115 GIVI. ΕΠΙΣΗΣ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ PATROL ΜΕ ΕΦ'ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗ 250. ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΑΝΚAG 25. ΣΥΝΟΛΟ 8.735 ΕΥΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΤΗΝ ΣΚΟΤΩΝΩ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΑΛΛΕΡΓΙΑ. Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΟΥΛΩΜΕΝΗ ΕΚΑΝΑ 1800 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ SERVIS EINAI ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΥ ΚΟΥΤΙΟΥ ΑΣΤΡΩΤΗ ΑΓΡΑΝΤΟΥΝΙΣΤΗ.ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΩ 6500 ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΤΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΠΑΖΑΡΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΑ ΛΕΝΕ. ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΒΛΕΠΩ DL ME 25.000KM MONTEΛA 2004. AΚΟΥΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ? :bigcry: :bawl: :nono: :eek:


47067

booZe
07/05/2006, 10:13
Χωρίς να είμαι ειδικός ή να γνωρίζω την αγορά μοτοσυκλέτας, νομίζω ότι η τιμή που το δίνεις είναι καλή. Η τιμή σύγκρισης του δικού σου με ενός καινούργιου θα πρέπει να είναι τα 7960, αφού τον παραπάνω εξοπλισμό θα τον πάρει κάποιος δωρεάν αν δεν κάνει ανταλλαγή (όπως είπες). Από αυτή την τιμή έχεις ήδη κόψει ένα ~18%, που έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ καλά για μια μηχανή με πολύ λίγα χιλιόμετρα και της οποίας η εργαστασιακή εγγύηση ισχύει ακόμα για ακόμα 15-16 μήνες.

Δεν ξέρω βέβαια, αν καινούργια τα μοντέλα 2005 πωλούνται ακόμα φθηνότερα (τι πράγμα είναι αυτό με τα τζαπώνια που κάθε χρόνο αλλάζουν μια βίδα κι ένα χρώμα και το βαπτίζουν μοντέλο Κ5, Κ6, Κ32984790 κτλ)

hertz
08/05/2006, 09:51
Πριν 10 μέρες που έκανα έρευνα αγοράς σε Αθήνα οι τιμές στο πεζοδρόμιο για DL650 Σφακιανό μετρητοίς έπαιζαν μεταξύ 7.300 και 7.600 με κάγκελα, χούφτες, βαλίτσα Givi-suzuki 46lt, πινακίδες και τέλη. Τα παραεισαγωγής 6.700-6.800 χωρίς extra.

Αρα η τρέχουσα τιμή για μια καινούργια με τον εξοπλισμό της δικής σου είναι περί τις 7.600-7.900. Για να είναι ελκυστική σε κάποιον που θα μπεί στον κόπο να ρισκάρει σε μεταχειρισμένο άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να έχει ένα όφελος της τάξης των 1.500 ευρώ, άρα η τιμή για να "φύγει" εύκολα θα πρέπει να είναι μεταξύ 6.000~6.500.

EKEINOS
08/05/2006, 14:43
Φιλε σημερα εδωσα το δικο μου 2003μον. με ελατηρια WP και φιλτρο Κ&Ν 37χιλ.χιλ για 5500ευρω εσυ αν βιαστης θα το δωσεις 6000-6500 μεχρι να ακουστει οτι το καινουργιο ερχετε με ΑΒς στα 8000 τοτε κλαφτα χαραλαμπε. Απο 20-5 εως 10-6 τα περιμενουνε γιαυτο και εγω εδωσα το δικο μου σε ανταλαγη και περιμενο το νεο αν το δωσεις σε μαγαζι πουλα τα εχτρα χωρια

practorasrofos
08/05/2006, 17:51
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΠΑΝΤΟΣ ΕΔΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΓΝΗΣΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 7400.ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΣ 7960 ΜΕ 800 ΕΥΡΟ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΤΑ ΥΠΕΡ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝΕ ΤΡΕΛΑ. ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΡΕΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ. ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΑΡΧΕΙΑ. ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ ΕΜΠΟΡΟΣ ΚΑΝΕΙ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΑ 7400 ΟΙ ΑΛΛΟΙ 3 ΔΙΝΟΥΝ 7960 ΜΕ ΔΩΡΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ 6500 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΜΕ ΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΑΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.ΤΑ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΤΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ 7100 ΧΡΩΜΑΤΑ ΑΠΑΙΣΙΑ. ΟΧΙ ΜΑΥΡΑ.


47308

athandim
08/05/2006, 19:38
Φίλε μου το μηχάνημα είναι χαρτί και τα 6500 ευρώ μια πολύ καλή τιμή (νομίζω).

Σου προτείνω να μην πέσεις κάτω από αυτό το ποσό...αρκεί να έχεις υπομονή.

Ποστάρισε την αγγελία σου και σε άλλα σχετικά φόρουμ, σε εφημερίδες και περιοδικά ειδικού τύπου, κόλλα και ένα ΠΩΛΕΙΤΑΙ στην ζελατίνα και πήγαινε για καφέ στην παραλία.Και.... υπομονή!!

Καλοπούλητο να είναι...:wave2:

Bil
08/05/2006, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
...

Καλοπούλητο να είναι...:wave2:

Και σε εμένα την ίδια.... ευχή έδωσες και όχι μονο δεν την πούλησα, αλλά ..... την αγάπησα και περισσότερο !!!!:lol: ;) :lol: :lol:

athandim
09/05/2006, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Και σε εμένα την ίδια.... ευχή έδωσες και όχι μονο δεν την πούλησα, αλλά ..... την αγάπησα και περισσότερο !!!!:lol: ;) :lol: :lol:
Τώρα αυτό...... καλό ή κακό είναι; Ρε γμτ, μπερδεύτηκα...

:lol: :beer: :beer: :wave2:

toyota
09/05/2006, 10:50
Εγώ αγόρασα το μαύρο ματ (εισαγωγής) με 6900 και δώρο τα κάγκελα.Τα μεταχειρισμένα αντιπροσωπείας έπαιζαν 6500 ευρώ με 10000+ km,γι'αυτό και προτίμησα καινούριο.

costas81
09/05/2006, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Φίλε μου το μηχάνημα είναι χαρτί και τα 6500 ευρώ μια πολύ καλή τιμή (νομίζω).

Σου προτείνω να μην πέσεις κάτω από αυτό το ποσό...αρκεί να έχεις υπομονή.

Ποστάρισε την αγγελία σου και σε άλλα σχετικά φόρουμ, σε εφημερίδες και περιοδικά ειδικού τύπου, κόλλα και ένα ΠΩΛΕΙΤΑΙ στην ζελατίνα και πήγαινε για καφέ στην παραλία.Και.... υπομονή!!

Καλοπούλητο να είναι...:wave2:



:a013: :a013: :a013: :a013: :a013:

zoudis
10/05/2006, 10:26
συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Αθαναντμιν... !!!

χαρτι το μηχανακι !

:beer:

BELZEBOYLIS
10/05/2006, 10:32
Υπάρχουν φάρμακα για τις αλλεργίες ....





....είναι καινούργιο το μηχανάκι σου και είναι κρίμα !!!!
:wave2:

Bil
10/05/2006, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Τώρα αυτό...... καλό ή κακό είναι; Ρε γμτ, μπερδεύτηκα...

:lol: :beer: :beer: :wave2:

Μα φυσικά και είναι καλό εεεεεεε !!:wave2: :smilea: :wave2:

practorasrofos
10/05/2006, 19:45
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ ΤΗΝ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΘΑ ΕΙΜΟΥΝΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΣΤΟ DL ΕΠΑΝΩ. ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΛΙΘΕΙ ΑΣΘΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΥΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΜΒΟΛΙΑ,4 ΧΡΟΝΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΝΑ ΓΕΡΝΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΥΛΩΤΗ. ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.


47523

beholder
12/05/2006, 23:21
Εγω θα σε στενοχωρήσω λίγο άλλα διαβασε και αυτό.
Είσαι άτυχος γιατί η χρονική στιγμη που θέλεις να το πουλήσεις είναι η χειρότερη. Συγκεκριμενα τον άλλο μήνα έρχεται το νεο μοντέλλο με το ABS (μεσα Ιουνίου) με τιμή περίπου 7.960 (Αυτο είναι επίσημο απο το Σφακιανάκη και η συζητηση έγινε 11/5/06)
Ολοι οι επίσημοι έμποροι έχουν ρίξει τις τιμές και τη βρήκα στις 9/5/06 με 7.100 με βαλιτσα χουφτες και κάγκελα. Αρα πρέπει να ξεχάσεις πόσο τη πήρες και να δεις πόσο μπορείς αντικειμενικά να τη πουλήσεις. Προσωπική γνώμη είναι ότι η τιμή θα πρέπει να είναι τουλάχιστον -1.600 εως -2.000 κάτω απο την καινούργια για να έχει ενδιαφέρων κάποιος να την άγοράσει. Αρα μιλάμε για 5.600 - 5.100 συν κάποια επιπλέον χρήματα για το συναγερμό και το ΤΑΝΚAG που έχεις βάλει
Εννοείται πως χαμηλότερη τιμή = γρηγορότερη πώληση άλλα αυτο είναι καθαρά δικό σου θέμα. Πάντως το βλέπω χλωμό έως αδύνατο να τη δωσεις 600 Ευρω λιγότερη απο τη καινούργια.
Ξέρω ότι πονάει άλλα επειδη ψάχνω να αγοράσω τωρα μηχανή και είδα και τη λύση του μεταχειρισμένου κάποια στιγμή μόλις έβλεπα τιμή πανω απο 5.500 (που είναι και οι περισσότερες) ουτε που έκανα το κόπο να το συζητήσω. Τελικά κατέληξα ότι θα πάρω καινούργια γιατι η τιμή μεταπώλησης ειναι πολύ ψηλά ακόμη, και ενα μεταχειρισμενο οσο καλο και αν είναι είναι πάντα μεταχειρισμένο εαν καταλαβαινεις τι λέω.

Αυτη είναι η γνώμη μου και φυσικά εσύ αποφασίζεις.

Μια τελευταία ιδέα που θα σου έλεγα είναι να πας σε 2-3 μαγαζια για να πάρεις προσφορές Δες τι θα σου δώσουν και υπολόγισε ότι αυτοι θα τη πουλήσουν με κέρδος 600-1000 Ευρω το ανωτερο. Επειδη οι τυποι ξερουν την αγορά καλύτερα απο όλους μας θα πάρεις μια ιδέα πόσο μπορείς να πουλήσεις τη μηχανή σου αντικειμενικά.
Εαν για παράδειγμα πάρεις μια μέση τιμή προσφοράς 5.000 υπολόγισε ότι στη καλύτερη περίπτωση θα πουληθεί απο τον εμπορα 6.000 περίπου Αρα κάπου εκεί πρέπει να παίξεις.
Ευχομαι το καλύτερο και η μηχανη όπως τη βλέπω είναι πραγματι κουκλάκι.

athandim
13/05/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder

Αυτή η πολιτική (οικονομικής απαξίωσης του μοντέλου) του Σφακιανάκη κάνει τους ήδη κατόχους να νιώθουν τουλάχιστον μ@λ@κες...

Αν στο ίδιο μοντέλο έπεσε η τιμή τόσο πολύ, σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα...τότε τί να πω...

Και εγώ ας πούμε ότι αγόρασα πέρσι το καλοκαίρι και δεν υπήρχε αυτή η προοπτική....ok...πώς όμως πρέπει να νιώθουν τα παιδιά που αγόρασαν πρόσφατα με 7.970, ενώ τώρα έχει 7.100;

Δεν είμαι έμπορος, για να ξέρω τις πρακτικές τους, αλλά με τσαντίζει αυτή η πολιτική, με υποτιμά και - αν ποτέ αλλάξω μηχανάκι - δεν πρόκειται να είναι ξανά Suzuki...

Κοπιάσαμε να αγοράσουμε μια μηχανή που γουστάρουμε, και την πληρώσαμε χαλαρά 800-1000 ευρώ περισσότερα στον κύριο εισαγωγέα...

Sorry παίδες, αλλά εγώ έτσι το βλέπω...ως εξαπάτηση. Και με το εν λόγω ¨μαγαζί¨ από εδώ και πέρα μόνο τα τυπικά και από μακριά

Σημερινοί πελάτες > αυριανοί μ@λ@κες ! Ρε ουστ...:yuck:

:a56:

beholder
13/05/2006, 13:16
Καλημέρα athandim. Κάπου έχεις δίκιο να τσαντίζεσαι άλλα δυστυχως έτσι δουλέυει το σύστημα ΣΕ ΟΛΑ τα είδη οχι μόνο στη SUZUKI
Που να δεις τι γινεται στα Computers που ασχολουμαι εγώ Να αγοράζεις το χ μηχανημα σημερα με εστω 1.500 Ευρω και να το βλέπεις το ίδιο σε 4-5 μηνες προσφορά 999 Ευρω γιατί έχει βγεί το νεότερο μοντέλλο.
Εχει και τη λογικη του αν το δεις ψυχραιμα. (ή για να στο πω αλλιώς δεστο σαν εμπορας)
Σου λέει προκειμένου να μου μείνουν απούλητα, τα διώχνω σε τιμή κόστους σχεδόν, ή με ενα πολύ μικρο εμπορικό κέρδος και προωθώ το νεότερο μοντέλλο.
Και με δεδομένο τις πραγματικά ασχημες οικονομικές καταστάσεις έξω στην αγορά, .παρα μα πάρα πολύ λίγοι εμποροι έχουν τη πολυτέλεια να κρατάνε stock που δεν θα φύγει και εύκολα. Γιατι΄δέστο απλά.
Εστω ότι πας σε ενα μηνα να πάρεις μια STROM, και έχεις να διαλέξεις αναμεσα στο μοντέλλο με ABS, και στο μοντέλλο χωρις στην ιδια τιμή Τι θα διάλεγες?
Δεν ξέρω αν ειναι καλό ή κακό (ανάλογα από πια σκοπιά το βλέπεις) άλλα είναι νόμος της αγοράς παγκόσμια.
Πάντως εγώ δεν θα θεωρούσα τον εαυτό μου λαλακα σε καμμια περίπτωση

beholder
13/05/2006, 13:26
Και φυσικά πάντα καιροφυλακτούν τα γατόνια έξω που ψαχνουν για θύματα και θέλει πολύ προσοχή και ψάξιμο. Εχθές μπήκα μεσα στο Μακράκη στην Αχαρνων να ρωτήσω για τη STROM (Εντάξει ξέρω για το Μακράκη μην φωνάζετε Απλά όταν είσαι φιαγμένος με κάτι πας και εκεί)
Με κοιτάει ο τύπος απο πάνω εως κάτω προφανώς ψαχνοντας να δει πόσα κιλά λαλάκας είμαι και σε ερώτηση πόσο έχει τη STROM μου λέει 8.000 Ευρώ. Αυθόρμητα του απαντάω
-Οχι δεν με ενδιαφέρει η 1000αρα την 650 θέλω.
-Μα για την 650 σου λέω μου απαντάει...

Τέλος πάντων δεν εχει ενδιαφέρων το υπόλοιπο άλλα είναι ενδεικτικο του τι συμβαίνει στην αγορά και πως μπορείς να την πατήσεις
Επισης και στο Βυνιο στη Μιχαλακοπούλου που πηγα προσπάθησε να μου το σπρώξει με 7.960 και με τη συζητηση κατεβηκε 7.500 συν κάποια δωρα extra τα οποία όμως απο προσωπική εμπειρια που έχω με το βυνιο είναι ότι χειρότερο μπορει να πάρει κανείς αρα δεν τα μετράω.
(Εχω πάρει παπακι και απο τα 6 δωρα που εδινε τα 5 καταστραφηκαν μεσα σε 3-4 μηνες το 6ο το συναγερμο τον εχω και καθεται γιατι και οι 2 μηχανικοι που πηγαινω με προειδοποίησαν να μην το βαλω επάνω γιατι θα ανοιξω χοντρα προβλήματα με μπαταρίες και ηλεκτρικά) Χαρακτηριστικο ειναι οτι το κρανος καταστραφηκε μεσα στις πρωτες 8-10 χρησεις!!!!
Γι αυτο καλός καταναλωτής είναι ο ενημερωμένος καταναλωτής.

EKEINOS
13/05/2006, 15:22
Το προβλημα ειναι δικο μας γιατι ειμαστε ανικανοποιητοι,θελοντας συνεχεια κατι καινουργιο,αυτοι μας το δινουν.Ποσους ξερετε που να εχουν 100.000χιλ στο μηχανακι,ολοι αλλαζουν καθε 2 χρονια μηχανη και συνηθως την τρωνε μες την πολη.εγω στα 25 χρονια αλλαξα 20 μηχανακια πρωτη φορα εδωσα το παλιο για να παρω ιδιο με ΑΒΣ. Θα ξαναλαξω οταν το BMW GT φθασει τα 10000ευρω. βεβαια αγορασα και ενα μικρο 100κυβ.για μες την πολη γιατι κανω 15χιλ.χιλ και το μεγαλο κοστιζει

beholder
14/05/2006, 09:25
practorasrofos όπως διάβασα στο θέμα "σσσσ απορρητο" το μέλος iriniaa αγόρασε απο επίσημο εμπορο του Σφακ το εργαλείο 6.800 με τα δωρα. Γι αυτο κινήσου γρήγορα Πες και εδω τι τιμη τη πουλας τελικα μηπως βρεθει καποιος.

zoudis
15/05/2006, 10:01
Προσωπική γνώμη είναι ότι η τιμή θα πρέπει να είναι τουλάχιστον -1.600 εως -2.000 κάτω απο την καινούργια για να έχει ενδιαφέρων κάποιος να την άγοράσει. Αρα μιλάμε για 5.600 - 5.100 συν κάποια επιπλέον χρήματα για το συναγερμό


8a 8eles poly filarako na ri3eis tin tiloula gia na to tsimpiseis e ??? Alla afou opws les den a3izei tosa osa ti zhtaei to pallikari, kai oti exei apa3iw8ei to montelo, pws meta les oti 8a pareis "kainourgio telika " giati :

Τελικά κατέληξα ότι θα πάρω καινούργια γιατι η τιμή μεταπώλησης ειναι πολύ ψηλά ακόμη :eyepop: :eyepop:

Kai katalhgei omws meta :

practorasrofos όπως διάβασα στο θέμα "σσσσ απορρητο" το μέλος iriniaa αγόρασε απο επίσημο εμπορο του Σφακ το εργαλείο 6.800 με τα δωρα. Γι αυτο κινήσου γρήγορα Πες και εδω τι τιμη τη πουλας τελικα μηπως βρεθει καποιος.

A sta dialo re lamogio :yuck: :yuck:

zoudis
15/05/2006, 10:11
Polys ntoros me to ABS, ki auto logw asxetosynhs kai apeirias....

Ti kanei re magkes to ABS sti mhxanh, 3erete ? Exeta kabalhsei mhxanaki me ABS ?

ergaleio Markeitng einai to ABS stis mhxanes kai tipota allo. Afou den mporoun na baloun hlektrika para8yra, ka8reptes, dermatino saloni ktl ktl....ti emeine ??? ABS...

Ti einai, "kouti" gia na uelei ABS na min allazei kateu8hnsh otna frenareis ?

:eyepop:

H moni leitourgia einai sto pisw na min mplokarei o troxos se freno panikou....sto mprosta KAMIA ma KAMIA leitourgia....

Kai den mou lete re: Poios ASXETWS frenarei panikoblhtos me to pisw ??? :eyepop: :eyepop:

Me ABS h' xwris, frenares me to pisw kai agorazeis xwrafia se timi eukairias etsi k alliws....Sto mprosta eipame kamia leitourgia..

DIAfwnei kaneis me ta parapanw ?????

Kai sti teliki, otan kabalas mhxanh, ues kai na "tsimpas" apotoma to pisw gia na kaneis kai kana oxtaraki....me pianeis :winka:

Alliws pare Kouti me ABS, ESP, EBD, CMM ,GLS, GTI kai ola ta kaloudia tou kosmoy....


Apla.

:wave2:

makaronachis
15/05/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis

Προσωπική γνώμη είναι ότι η τιμή θα πρέπει να είναι τουλάχιστον -1.600 εως -2.000 κάτω απο την καινούργια για να έχει ενδιαφέρων κάποιος να την άγοράσει. Αρα μιλάμε για 5.600 - 5.100 συν κάποια επιπλέον χρήματα για το συναγερμό


8a 8eles poly filarako na ri3eis tin tiloula gia na to tsimpiseis e ??? Alla afou opws les den a3izei tosa osa ti zhtaei to pallikari, kai oti exei apa3iw8ei to montelo, pws meta les oti 8a pareis "kainourgio telika " giati :

Τελικά κατέληξα ότι θα πάρω καινούργια γιατι η τιμή μεταπώλησης ειναι πολύ ψηλά ακόμη :eyepop: :eyepop:

Kai katalhgei omws meta :

practorasrofos όπως διάβασα στο θέμα "σσσσ απορρητο" το μέλος iriniaa αγόρασε απο επίσημο εμπορο του Σφακ το εργαλείο 6.800 με τα δωρα. Γι αυτο κινήσου γρήγορα Πες και εδω τι τιμη τη πουλας τελικα μηπως βρεθει καποιος.

A sta dialo re lamogio :yuck: :yuck:
Σαμθινγκ σακσ χιαρ.....:yuck:

Bil
15/05/2006, 17:52
Πολύ σωστή η παρατήρηση του Zoudi ;) !!!!
Τουλάχιστον γλοιώδεις δηλώσεις ....ιδιαίτερα εκείνο το "....κινήσου γρήγορα..." !!!:nono: :eyepop: :nono: :nono:

integrale
15/05/2006, 18:22
+1:yuck: :yuck: :mad:

beholder
15/05/2006, 20:58
Αγαπητε zoudi kai συνοιδοιποροι στη ζωη υπάρχουν 2 κατηγορίες ανθρωπων Αυτοι που σκεφτονται με το πανω κεφάλι και αυτοι
που το επάνω κεφάλι το εχουν μόνο για διακοσμητικό ρόλο και χρησιμοποιουν για τη σκέψη άλλα μέλη.

Δεν νομιζω οτι με γνωριζεις όπως δεν σε γνωριζω κι εγω άλλωστε Αρα το χαρακτηρισμο "λαμόγιο" κρατησε τον γι ατομα που τα γνωριζεις αν μη τι άλλο καλα.

Τωρα με τη ευκαιρια αυτη πριν προσπαθησω να σε πεισω οτι έχεις λαθος θα μου επιτρεψεις επειδη ειμαι νεο μέλος να πω δυο πραγματα για εμενα τουλαχιστον να έχεις και μια στοιχειωδη αποψη για καποιον πριν τον βρισεις.
Εχω αποσυρθει απο το χωρο της μηχανης πριν 12-15 χρονια για καποιους δικους μου λογους που δεν ειναι του παρόντος. Η μονη μου επαφη που ειχα με μηχανες ητανε κατι αρπαχτες βόλτες που εκανα με ενα TDM και με μια Varadero 1000 απο κατι φίλους. Ως εκ τουτου επειδη τα πραγματα εχουν αλλαξει αρδην απο τοτε θεωρω τον εαυτο μου ασχετο εντελως και δεν ντρεπομαι να το πω δημόσια.
Οταν μου κόλλησε να παρω τη Suzi η μοναδική βοηθεια που βρηκα ητανε μεσα σε αυτο το Forum απο τα μηνυματα και τις εμπειριες των παιδιων, και γι αυτο σας ευχαριστώ όλους, ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ μαζι zoudi (γιατι ΚΑΙ η δική σου εμπειρια με βοηθησε)
Οπως σου ειπα και παραπάνω δεν εχω εμπειρια απο μηχανες άλλα ολα αυτα τα χρονια εχω μια αλφα ΚΑΛΗ εμπειρια απο πωλήσεις, απο το τι συμβαινει στην αγορά εξω ΣΗΜΕΡΑ (και οχι ειδικα στο χωρο των μηχανων) δεν ζω σε virtual reality και μπορω να πω ανετα πια ότι μπορω να δωσω μια γνώμη σε καποιον ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ. Προσεξε με και προσπαθησε να καταλαβεις τα γραφομενα "ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ"
Ας ελθουμε ομως και στα γεγονοτα που σε εκνευρισαν και αρχισες το υβρεολογιο.

Το μέλος practorasrofos ζητησε ο ανθρωπος μια γνωμη για τη τιμη πώλησης της μηχανής του Καποιοι του ειπαν οτι η τιμη ειναι καλη και καποιοι αλλοι οτι ειναι σχεδον καλη. Σχεδον ολοι εκτος απο εναν δυο νομιζω συμφωνησαμε οτι επειδη ερχετε το νεο μοντελο θα πρεπει να την πουλησει οσο πιο γρηγορα μπορει
γιατι σε λιγο θα χασει την σημερινη αξια μεταπώλησης της. Αυτό εστω και ιχνος φαιας ουσιας να διαθετει κάποιος το καταλαβαινει.

Οταν του ειπα τη ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ (και οταν λέει ο καθενας εδω τη γνωμη του δεν σημαινει φιλαρακο οτι υποχρεωνεις τον άλλον να την ακολουθησει.) εννοούσα ακριβώς οτι εγραφα χωρις να παιρνω ουτε μια τελεια πισω

...συνεχιζεται

beholder
15/05/2006, 21:03
Για να δουμε ρε παλικαρι ομως τι ηταν λαθος απο αυτα που ειπα στον φιλο.
Γραφω
"Ολοι οι επίσημοι έμποροι έχουν ρίξει τις τιμές και τη βρήκα στις 9/5/06 με 7.100 με βαλιτσα χουφτες και κάγκελα. Αρα πρέπει να ξεχάσεις πόσο τη πήρες και να δεις πόσο μπορείς αντικειμενικά να τη πουλήσεις. "
Εαν το αμφισβητεις ακομα και σημερα αυτο ανοιξε τις εφημεριδες με τις διαφημισεις στις Μοτο και ριξε καμμια ματια ή κανε καμμια βολτα στα μαγαζια ή εν τελει διαβασε και τα γραφομενα απο τα αλλα μελη σε αυτο το forum

Συνεχιζω
"Προσωπική γνώμη είναι ότι η τιμή θα πρέπει να είναι tουλάχιστον -1.600 εως -2.000 κάτω απο την καινούργια για να έχει ενδιαφέρων κάποιος να την άγοράσει. Αρα μιλάμε για 5.600 - 5.100 συν κάποια
επιπλέον χρήματα για το συναγερμό και το ΤΑΝΚAG που έχεις βάλει
Εννοείται πως χαμηλότερη τιμή = γρηγορότερη πώληση άλλα αυτο είναι καθαρά δικό σου θέμα. Πάντως το βλέπω χλωμό έως αδύνατο να τη δωσεις 600 Ευρω λιγότερη απο τη καινούργια.

Εαν ξερεις να διαβαζεις ΚΑΛΑ Ελληνικα θα δεις οτι ξεκιναω τη φραση με το "Προσωπικη γνωμη..."
Πιστευω ακομα κι εσυ να μπορεις να καταλαβεις τι ακριβως σημαινει αυτη η εκφραση ε?
Παρακατω μιλαω για τιμη 5.100-5.600 ΧΩΡΙΣ τα εξτρα Αρα με τα εξτρα εγω κρινω οτι μπορει να την πουλησει απο 5.500-6.000
Και διαβασε και την διευκρινηση που δινω για το υψος της τιμης διευκρινιζοντας πάντα οτι "...άλλα αυτο είναι καθαρά δικό σου θέμα...."

Μεχρι εδω δεν βλέπω να υπάρχει καμμία λαμογια ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ.

Και συνεχιζω
"Ξέρω ότι πονάει άλλα επειδη ψάχνω να αγοράσω τωρα μηχανή και είδα και τη λύση του μεταχειρισμένου κάποια στιγμή μόλις έβλεπα τιμή πανω απο 5.500 (που είναι και οι περισσότερες) ουτε που έκανα το κόπο να το συζητήσω. Τελικά κατέληξα ότι θα πάρω καινούργια γιατι η τιμή μεταπώλησης ειναι πολύ ψηλά ακόμη, και ενα μεταχειρισμενο οσο καλο και αν είναι είναι πάντα μεταχειρισμένο εαν καταλαβαινεις τι λέω. "

Εδω επειδη ΣΙΓΟΥΡΑ δεν το καταλαβες του λεω οτι ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ υποψηφιος αγοραστης Του μεταφερω λοιπον τον τροπο σκεψης που εχω σαν υποψηφιος αγοραστης Ποια ειναι τα κριτηρια μου στο θεμα της τιμης τουλαχιστον. Παραλληλα ΑΠΟΚΛΕΙΩ και την περιπτωση να ενδιαφέρομαι για τη δικια του μηχανη (Μην θες να
σου βαλω και βελακι που το λεω αυτο Αστο το ρημαδι να δουλεψει και λιγο.)

KΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΧΩ ΤΗΝ @ΜΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ
"Αυτη είναι η γνώμη μου και φυσικά εσύ αποφασίζεις." που παραδοξως δεν την ειδες οπως δεν ειδες και στη συνεχεια τι προτεινω στον ανθρωπο να κάνει για να πάρει μια πραγματική άποψη του τι παιζει εξω με τις τιμες των μεταχειρισμενων, που εγω τουλαχιστον θα το εκανα με κλειστα ματια.
"Μια τελευταία ιδέα που θα σου έλεγα είναι να πας σε 2-3 μαγαζια για να πάρεις προσφορές Δες τι θα σου δώσουν και υπολόγισε ότι αυτοι θα τη πουλήσουν με κέρδος 600-1000 Ευρω το ανωτερο. Επειδη οι τυποι ξερουν την αγορά καλύτερα απο όλους μας θα πάρεις μια ιδέα πόσο μπορείς να πουλήσεις τη μηχανή σου αντικειμενικά.
Εαν για παράδειγμα πάρεις μια μέση τιμή προσφοράς 5.000 υπολόγισε ότι στη καλύτερη περίπτωση θα πουληθεί απο τον εμπορα 6.000 περίπου Αρα κάπου εκεί πρέπει να παίξεις.
Ευχομαι το καλύτερο και η μηχανη όπως τη βλέπω είναι πραγματι κουκλάκι."

Παρακάτω στελνω ενα μηνυμα στον practorasrofos που απλως επιβεβαιωνει ΟΛΑ τα παραπάνω Τωρα εαν το μέλος Iriniaa λεει ψεμματα (που δεν το πιστευω σε καμμια περιπτωση) τοτε τον κοροιδευω και εγω.

Και φτανουμε στην επιμαχη φραση.
"practorasrofos όπως διάβασα στο θέμα "σσσσ απορρητο" το μέλος iriniaa αγόρασε απο επίσημο εμπορο του Σφακ το εργαλείο 6.800 με τα δωρα. Γι αυτο κινήσου γρήγορα Πες και εδω τι τιμη τη πουλας τελικα μηπως βρεθει καποιος."

Ειλικρινα δεν θα κατσω να το αναλυσω κι αυτο Απλα Ειναι το μονο σημειο που ανακαλω και ζητω συγνωμη
που ημουν ΕΔΩ τοσο λαμογιο kai του επεστησα τη προσοχη τι γινεται εξω στην αγορα.
Παρακαλω τον admin να αλλαξει το μηνυμα σε αυτο

"practorasrofos ΜΗΝ Ανακοινωσεις εδω στο forum ποσο πουλας ΕΣΥ τη μηχανη σου και τη δει καποιος που ενδιαφερετε η ενδιαφερετε καποιος φιλος του γιατι κυκλοφορανε και λαμογια και θα σε φανε επειδη εισαι μικρο παιδι και δεν ξερεις τι θελεις"

......συνεχιζετε

EKEINOS
15/05/2006, 21:08
την Αυστρια δεν θα χρειαζοταν το ΑΒΣ εδω ειναι απαραιτητο. Μονο σε δυο φασεις ειναι επικινδυνο με λιγοτερα απο 40χιλ. και στο χωμα.Τα καβαλησα σχεδον ολα και εχουν φρενα που θα σε βγαλουν απο την δυσκολη ωρα.Οτι λες τα λεγανε πριν 10 χρονια για τα αυτοκινητα σε 3-4 χρονια δεν θα υπαρχει μοτο δρομου χωρις ΑΒΣ,οσο για το κολπο του μαρκετινκ το Dl ερχεται στην ιδια τιμη με το απλο και δεν ειχαν λογο γιατι δεν υπαρχει αντιπαλος,το κανανε γιατι εχει πολλα γκαζια και οχι αναλογα φρενα.

beholder
15/05/2006, 21:10
Πιστευω να σε προβληματισα λιγο και να το δεις λιγο πιο χαλαρα το θεμα αλλη φορα.
Και επειδη θεωρω χοντρολαλακια να χαλαω την ωρα μου και το χωρο του forum με τετοιες χαζομαρες
εγω το θεωρω ατυχες το περιστατικο Ισως καποτε βρεθουμε καποια στιγμη και να εχουμε τιποτα πιο ενδιαφερων να συζητησουμε

Ειδα ομως οτι οι καποιοι "παλιοι" ετρεξαν αμεσως να βοηθησουν τον zoudi μας Dont worry Ετσι γινεται παντα
Ο παλιος ειναι αλλιως δεν λενε... Μονο ρε παιδια sorry αλλα δεν θα παρω

Εαν εχει καποιος να απαντησει με επιχειρηματα και πολιτισμενα καλως Οι αλλοι Ουστ που λεει και ο zoudi

Παντως ειλικρινα σας ευχαριστω ολους ειλικρινα γιατι με την εμπειρια σας με βοηθησατε στο να ξερω τι να προσεξω εκει εξω τωρα που θα βγω να παρω τη Suzi
Να ειστε καλα ΟΛΟΙ και παντα ορθιοι :beer:

makaronachis
15/05/2006, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
Πιστευω να σε προβληματισα λιγο και να το δεις λιγο πιο χαλαρα το θεμα αλλη φορα.
Και επειδη θεωρω χοντρολαλακια να χαλαω την ωρα μου και το χωρο του forum με τετοιες χαζομαρες
εγω το θεωρω ατυχες το περιστατικο Ισως καποτε βρεθουμε καποια στιγμη και να εχουμε τιποτα πιο ενδιαφερων να συζητησουμε

Ειδα ομως οτι οι καποιοι "παλιοι" ετρεξαν αμεσως να βοηθησουν τον zoudi μας Dont worry Ετσι γινεται παντα
Ο παλιος ειναι αλλιως δεν λενε... Μονο ρε παιδια sorry αλλα δεν θα παρω

Εαν εχει καποιος να απαντησει με επιχειρηματα και πολιτισμενα καλως Οι αλλοι Ουστ που λεει και ο zoudi

Παντως ειλικρινα σας ευχαριστω ολους ειλικρινα γιατι με την εμπειρια σας με βοηθησατε στο να ξερω τι να προσεξω εκει εξω τωρα που θα βγω να παρω τη Suzi
Να ειστε καλα ΟΛΟΙ και παντα ορθιοι :beer:
Να σου πω κι εώ μια προσωπική μου,δική μου γνώμη;Δε με πείθεις φίλε......Προσωπική μου γνώμη έτσι.
Επίσης
"practorasrofos όπως διάβασα στο θέμα "σσσσ απορρητο" το μέλος iriniaa αγόρασε απο επίσημο εμπορο του Σφακ το εργαλείο 6.800 με τα δωρα. Γι αυτο κινήσου γρήγορα Πες και εδω τι τιμη τη πουλας τελικα μηπως βρεθει καποιος."
Αν διάβαζες καλύτερα θα έβλεπες οτί αυτή η τιμή ήταν μόνο για μία μηχανή.

beholder
16/05/2006, 06:53
"....Πρίν άπό δέκα μέρες τό πήρα 6800 μετρητά.....
Άντιπροσωπείας μέ τά δωράκια του.....
2006 μοντέλλο......΄σιέλ.......χρώμα....!!"


:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

zoudis
16/05/2006, 10:02
Ρε παιδια...τι 'ν τουτος ρε ??? :eyepop: :eyepop: :eyepop:

χο χο χο...και μονο φιλαράκο που έκατσες και απολογήθηκές και έγραψες ΟΛΟ αυτο το κατεβατό.....δείχνη πόσο ελλέινό λαμόγιο είσαι...:yuck: :yuck: αφου΄σε κάθε πρόταση επαναλάμβανες πόσο ΒΛΑΞ μπορει να είμαι και δεν καταλαβαίνω ο ΣΤΟΚΟΣ τα γραφόμενα σου...:lol: :rotflmao:

Δεν καταλαβαίνεις ρε Αινσταιν ότι ούτε τον εαυτό σου δεν πείθεις ??? ημαρτον πια.....έλεος....

ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ αλλά ξέρεις τι ακούμε όλοι:

practorasrofos όπως διάβασα στο θέμα "σσσσ απορρητο" το μέλος iriniaa αγόρασε απο επίσημο εμπορο του Σφακ το εργαλείο 6.800 με τα δωρα. Γι αυτο κινήσου γρήγορα Πες και εδω τι τιμη τη πουλας τελικα μηπως βρεθει καποιος.

Πολύ θα το θελες να την πάρεις 5.000 γιουρο ε ???

Δεν έχεις άδικο...ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΓΩ !!! :rotflmao: :rotflmao:

nickpar
16/05/2006, 11:30
Γεια σας φιλοι μου.
Εχω ψηθει να αγορασω v-strom 650 Και εδω και 15 ημερες παρακολουθω το φορουμ για να σχηματισω γνωμη για τυχων προβληματα με το εργαλειο ,και καταστημα αγορας ,οπως και τιμες.....τωρα
μου βαλατε και αλλο προβλημα ...με η χωρις abs . Παντως σε ερωτηση σε επισημο
αντιπροσωπο ,και στον Βυνιο δεν ξερουν τιποτα ..... 'η δεν ξερουν 'η μας δουλευουν για να μην κολησουν οι πωλησεις λεω τωρα!!!! Οι τιμη οντως εχει πεσει ??? ειναι τσεκαρισμενο 'η κουβεντα να κανουμε???
Ελεγα να την παρω στο τελος του Μαιου
μην χασω το καλοκαιρι περιμενοντας το abs..Ξερω θα πειτε τι το θες ρε ψαρακα το abs ...μα ακριβως επιδει δεν εχω μεγαλη εμπιρεια σε μεγαλες μηχανες νομιζω ειναι ενα αξεσουαρ που σου δινει περισοτερη ασφαλεια.. νομιζω. Για αρχη πολλα λεω ..
τι λετε να κανω φιλοι μου???:wave2: :wave2:

EKEINOS
16/05/2006, 14:43
προς nickapar 10-15 Ιουνιου θα βρισκετε στα μαγαζια,δεν μιλαει κανεις γιατι υπαρχουν 1000κοματια απουλητα,γιαυτο εχουν τρελαθει στα δωρα. Δεν ξερουν αν θα υπαρχουν νεα χρωματα. Αν κυκλοφορας μες την πολη να ξερεις οτι κατω απο 40χιλ αν δεν εχει κουμπι απεμπλοκης που κατα 90% δεν εχει ειναι επικινδυνο,πανω απο αυτα ισως σου σωση την ζωη.Σε μαγαζι πανω απο 5500 δεν πιανεις,σε ιδιωτη που εχει μετρητα θα παει να σε δαγκωση,αν δεν εχει μετρητα και δωσει επιταγες ψαξτο μην παθεις κανενα πανικο και τα εχτρα χωρια να τα πουλησεις.

Υ.Σ Παρακαλω κοψτε τους χαρακτηρισμους, σε καθε σημειο υπαρχει και ενας λεκτικος διαξιφισμος,σου ειπα μου ειπες δεν βγαινει τιποτα και τσαμπα χαλιομαστε

d-s
16/05/2006, 16:42
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
Polys ntoros me to ABS, ki auto logw asxetosynhs kai apeirias....

Ti kanei re magkes to ABS sti mhxanh, 3erete ? Exeta kabalhsei mhxanaki me ABS ?

ergaleio Markeitng einai to ABS stis mhxanes kai tipota allo. Afou den mporoun na baloun hlektrika para8yra, ka8reptes, dermatino saloni ktl ktl....ti emeine ??? ABS...

Ti einai, "kouti" gia na uelei ABS na min allazei kateu8hnsh otna frenareis ?

:eyepop:

H moni leitourgia einai sto pisw na min mplokarei o troxos se freno panikou....sto mprosta KAMIA ma KAMIA leitourgia....

Kai den mou lete re: Poios ASXETWS frenarei panikoblhtos me to pisw ??? :eyepop: :eyepop:

Me ABS h' xwris, frenares me to pisw kai agorazeis xwrafia se timi eukairias etsi k alliws....Sto mprosta eipame kamia leitourgia..

DIAfwnei kaneis me ta parapanw ?????

Kai sti teliki, otan kabalas mhxanh, ues kai na "tsimpas" apotoma to pisw gia na kaneis kai kana oxtaraki....me pianeis :winka:

Alliws pare Kouti me ABS, ESP, EBD, CMM ,GLS, GTI kai ola ta kaloudia tou kosmoy....


Apla.

:wave2: [/QUOTE

πολυ εριστικός και απαξιωτικός είσαι για κάτι που δεν έχεις εμπειρία.

Εχεις οδηγησει ή μαλλον ζήσει με μηχανή που έχει abs?????
εγώ έχω κάνει 45.000 χλμ σε κάθε είδος εδαφους και έχω άποψη. Εσύ?

zoudis
17/05/2006, 10:39
πολυ εριστικός και απαξιωτικός είσαι για κάτι που δεν έχεις εμπειρία.

Αυτό από που προκυπτει ρε κολλητε ??? :eyepop: Με ξέρεις ?


Εχεις οδηγησει ή μαλλον ζήσει με μηχανή που έχει abs?????

Εχω οδηγήση αρκετά, νομίζω, γιατι τώρα που μου είπες ότι δεν "έχω εμπειρία" βλ. παραπάνω, προβληματίζομαι αν έχω όντως οδηγήση 'η είναι απλά η ιδέα μου :lol: :rotflmao:

Να έχω ζήση με μηχανή, όχι ομολόγω ότι ζω με ανθρώπους τελευταία :rotflmao:


εγώ έχω κάνει 45.000 χλμ σε κάθε είδος εδαφους και έχω άποψη. Εσύ?

Εγώ, οπώς είπα και παραπάνω, μάλλον όχι.....για να το λές εσύ, κατι παραπάνω θα ξέρεις για μένα :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Και μετά είμαι εγώ εριστικός ε ??? :confused:
Σε αμφισβήτησα εγω καμία φορά ??? :confused:

Αιντε μην τα πάρω στα αλήθεια τώρα :yuck: :yuck: :yuck:

d-s
17/05/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
Αυτό από που προκυπτει ρε κολλητε ??? :eyepop: Με ξέρεις ?



Εχω οδηγήση αρκετά, νομίζω, γιατι τώρα που μου είπες ότι δεν "έχω εμπειρία" βλ. παραπάνω, προβληματίζομαι αν έχω όντως οδηγήση 'η είναι απλά η ιδέα μου :lol: :rotflmao:

Να έχω ζήση με μηχανή, όχι ομολόγω ότι ζω με ανθρώπους τελευταία :rotflmao:



Εγώ, οπώς είπα και παραπάνω, μάλλον όχι.....για να το λές εσύ, κατι παραπάνω θα ξέρεις για μένα :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Και μετά είμαι εγώ εριστικός ε ??? :confused:
Σε αμφισβήτησα εγω καμία φορά ??? :confused:

Αιντε μην τα πάρω στα αλήθεια τώρα :yuck: :yuck: :yuck:

Μάλλον βιάζεσαι να απαντήσεις και δεν διαβάζεις τι λέω….

Πρέπει να σε ξέρω για να καταλάβω εάν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις? Διαβάζω αυτά που γράφεις…. Γενικώς έχεις μια τάση να «φωνάζεις»…. Εάν έχεις επιχειρήματα και εμπειρία σε κάτι πέστα και υποστήριξέ τα. Από απλές γνώμες, θεωρίες, και εξυπνακίστικες σοφιστείες έχω μπουχτίσει….

Στο θέμα τώρα, αφού δε το κατάλαβες…. Δε σε ρώτησα αν έχεις οδηγήσει τρακτέρ, αυτοκίνητο, μηχανή. Σε ρώτησα εάν έχεις κάνει χλμ πάνω σε μηχανή με abs, ώστε να έχεις διαμορφώσει άποψη και να λες τα παραπάνω
Απαντήσεις του τύπου «μου είπε ο κολλητός, διάβασα, νομίζω, μου την έδωσε για βόλτα, κτλ». δεν ισχύει.


Το λοιπόν, ξαναδιάβασε προσεκτικά τι γράφω, και σπάστα και ξαναρίχτα «κολλητέ»…..
Και εάν το καταλάβεις μπορούμε να συζητήσουμε (ακόμα μια φορά για τα συν και τα πλην του abs)


Υ.Γ
Και άμα τα πάρεις τι θα γίνει? Θα μου ξεφουσκώσεις τα λάστιχα????

nickpar
17/05/2006, 13:26
COOL ..ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ

ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ Η ΓΝΩΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΚΩΛ/ΠΙΔΕΣ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΑ!!
:lol: :lol:

Η ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΕΠΙΣΕΙΣ!!

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ABS ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΙΤΗΣΟΥΜΕ ?? ΝΟΜΙΖΩ ...ΟΧΙ

ΑΝ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ 'Η ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΠΕΡΙΤΟ ΠΑΛΙ ....ΟΚ!
ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ABS ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΦΑΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.... ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΣΤΕΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΦΡΕΝΑ...ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΑΙ ΤΙ ΕΝΟΩ...

ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ α" ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΟΥΡΙΑ ΚΑΙ
β' ΘΕΑΜΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

:wave2:



:beer:

zoudis
17/05/2006, 14:09
'Αντε πάλι....αντε να τα "ξαναρίξω" λοιπον....


Μάλλον βιάζεσαι να απαντήσεις και δεν διαβάζεις τι λέω….

...πάλι αυθαίρετο συμπέρισμα... (Εσυ πρέπει να με ξέρεις ΠΟΛΥ Καλα τελικα :lol: :rotflmao: )


Πρέπει να σε ξέρω για να καταλάβω εάν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις? Διαβάζω αυτά που γράφεις….

Αυτό είναι που λένε "Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις" !!!:lol: :rotflmao: :rotflmao: ε μα εσύ φίλε μου απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ....:confused:


Στο θέμα τώρα, αφού δε το κατάλαβες…. Μπράβο ρε σειρά, εξηγα μου εσυ ρε Αινσταιν καθόσον εγώ λίγο ΣΤΟΚΟΣ και Βλαξ....συγχωρα με ε ? :lol: :rotflmao: :rotflmao:


Δε σε ρώτησα αν έχεις οδηγήσει τρακτέρ, αυτοκίνητο, μηχανή. Σε ρώτησα εάν έχεις κάνει χλμ πάνω σε μηχανή με abs, ώστε να έχεις διαμορφώσει άποψη και να λες τα παραπάνω

Καλα που μου το εξήγησες τώρα, γιατι πραγματικά τόση ώρα δεν είχα καταλάβει....πρέφα μιλάμε...:eyepop:

Καλά, πρέπει να περνιέσαι για ΠΟΛΥ έξυπνος στον περίγυρο σου ε ? :lol: :rotflmao::bawl:


Απαντήσεις του τύπου «μου είπε ο κολλητός, διάβασα, νομίζω, μου την έδωσε για βόλτα, κτλ». δεν ισχύει.

έλα ρεεεε....γιατί με ξενερώνεις τώρα....τόση καιρό με τέτοιου είδους απαντήσεις μιλάω (καθόσον Βλαξ...το είπαμε αυτο....)


Και άμα τα πάρεις τι θα γίνει? Θα μου ξεφουσκώσεις τα λάστιχα????

ΓΑΜΑΤΗ ΙΔΕΑ !!! Μπράβο κολλήτε, δεν το είχα σκεφτει !!! :winka:

Σοβαρά τώρα: οχι ρε φιλέ, σαφώς και δεν θα σου σκάσω τα λάστιχα, αν και είχε πλάκα έτσι όπως ακούστικε, αλλά πλιζ σταμάτα την συζήτηση εδώ γιατί θα σε κάνω τόσο πολύ ρομπα μεσά στο site που θα καταλήξεις ο γραφικός του χωρίου.

Απόλυτο και αντικειμενικο δικιο έχει ο φίλος nickbar. Ευγε φιλε μου, συμφωνω με ότι λες με μιά μικρή εμφαση :

ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ α" ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΟΥΡΙΑ ΚΑΙ εδώ διάφωνω λιγάκι....δεν ε΄χει και τόση πολυ ασφάλεια, μην νομιζει κάποιος που το ακούει 1η φορά ότι θα είναι 'ασφαλής'....γιατι απλά το έχουν διογκώσει το θέμα. Δεν έχει την ασφαλεια του ABS του αυτοκινήτου. Εαν πλακώθεις με το πίσω, θα το αγοράσεις το οικόπεδο. Απλά δεν μπλοκέρνει σε μικροφρεναρίσματα και δεν τρομάζει τον αναβάτη, οπώς το αντίστοιχο μοντέλο χωρίς ABS.Στο μπροστά, ξαναλέω, δεν έχει ιδιαίτερη χρήση.


ΓΕΝΙΚΑ (προς νέους αναβάτες) οπού ακούτε πολλά κεράσια, κρατάτε και μικρό καλάθάκι....


:wave2:

d-s
17/05/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis

Σοβαρά τώρα: οχι ρε φιλέ, σαφώς και δεν θα σου σκάσω τα λάστιχα, αν και είχε πλάκα έτσι όπως ακούστικε, αλλά πλιζ σταμάτα την συζήτηση εδώ γιατί θα σε κάνω τόσο πολύ ρομπα μεσά στο site που θα καταλήξεις ο γραφικός του χωρίου.


:wave2:

έχεις μια φοβερή ικανότητα να παπαρολογείς χωρίς νόημα.....
χρησιμοποιεις το στυλ γυμνασιόπαιδου.
Ο καρελης είσαι σειρά???



Τι ρόμπα θα με κάνεις?? κοίτα να είναι καμιά καλή......:a31:

kakofonixx
17/05/2006, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
Εγω θα σε στενοχωρήσω λίγο άλλα διαβασε και αυτό.
Είσαι άτυχος γιατί η χρονική στιγμη που θέλεις να το πουλήσεις είναι η χειρότερη. Συγκεκριμενα τον άλλο μήνα έρχεται το νεο μοντέλλο με το ABS (μεσα Ιουνίου) με τιμή περίπου 7.960 (Αυτο είναι επίσημο απο το Σφακιανάκη και η συζητηση έγινε 11/5/06)
Ολοι οι επίσημοι έμποροι έχουν ρίξει τις τιμές και τη βρήκα στις 9/5/06 με 7.100 με βαλιτσα χουφτες και κάγκελα. Αρα πρέπει να ξεχάσεις πόσο τη πήρες και να δεις πόσο μπορείς αντικειμενικά να τη πουλήσεις. Προσωπική γνώμη είναι ότι η τιμή θα πρέπει να είναι τουλάχιστον -1.600 εως -2.000 κάτω απο την καινούργια για να έχει ενδιαφέρων κάποιος να την άγοράσει. Αρα μιλάμε για 5.600 - 5.100 συν κάποια επιπλέον χρήματα για το συναγερμό και το ΤΑΝΚAG που έχεις βάλει
Εννοείται πως χαμηλότερη τιμή = γρηγορότερη πώληση άλλα αυτο είναι καθαρά δικό σου θέμα. Πάντως το βλέπω χλωμό έως αδύνατο να τη δωσεις 600 Ευρω λιγότερη απο τη καινούργια.
Ξέρω ότι πονάει άλλα επειδη ψάχνω να αγοράσω τωρα μηχανή και είδα και τη λύση του μεταχειρισμένου κάποια στιγμή μόλις έβλεπα τιμή πανω απο 5.500 (που είναι και οι περισσότερες) ουτε που έκανα το κόπο να το συζητήσω. Τελικά κατέληξα ότι θα πάρω καινούργια γιατι η τιμή μεταπώλησης ειναι πολύ ψηλά ακόμη, και ενα μεταχειρισμενο οσο καλο και αν είναι είναι πάντα μεταχειρισμένο εαν καταλαβαινεις τι λέω.

Ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση με τον beholder!
Εψαχνα για μεταχειρισμενο, αλλα βλεποντας τιμες ~?6500 λεω γιατι να μη δωσω ?500 παραπανω και να παρω ενα καινουριο (εισαγωγης) που θα ξερω τι ειναι και θα το στρωσω και μονος μου :cool:
Για να πω την αληθεια φιλε practorasrofos μια απο τις αγγελιες που με εκαναν να σκεφτω ετσι ηταν και η δικη σου! :wave2:
Τελος παντων. Παω για καινουρια και μαλλον θα κανω κανενα μηνα υπομονη για το ABS μοντελο...

zoudis
17/05/2006, 16:53
έχεις μια φοβερή ικανότητα να παπαρολογείς χωρίς νόημα.....

H ουσία είναι ότι αν ξαναδιαβάσεις οοολα τα παραπάνω, έγω τουλάχιστον παρέθεσα και κανα δυο επιχειρήματα σχετικά με το ABS στις μοτο, ενώ εσύ αντιθέτως με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ (45.000 χλμ όπως είπες) εμπειρία σου δεν μας είπες τίποτα επι της ουσίας....:ZZZ: :ZZZ:

Ποιος παπαρολογει, είναι ηλιου :sun: φαινότερον...::winka:


χρησιμοποιεις το στυλ γυμνασιόπαιδου.

ρε συ....που με κατάλαβες ρε τσακάλι ??? Ναι φοράω και φλαι μπουφαν ακομα :lol: :lol: :rotflmao:


Ο καρελης είσαι σειρά???

:lol: :rotflmao: :rotflmao:
Εισαι και Χορατατζης παναθεμα σε :rotflmao:


Τι ρόμπα θα με κάνεις?? κοίτα να είναι καμιά καλή......

Σοβαρά μιλας ??? Για σενα ? Η ΚΑΛΗΤΕΡΟΤΕΡΗ ! Τέτοια ρομπα που είσαι άλλωστε, σου αξίζει μονο ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Συνέχισε συνέχισε εσυ.....καλά τα πας....

d-s
18/05/2006, 08:41
zoudia συνεχισε :a31: :a31: ..βελτιώνεσαι

zoudis
18/05/2006, 11:56
zoudia συνεχισε ..βελτιώνεσαι


ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΠΑΡΟΓΚΑΒΛΙ.....θα πεις τιποτα δικο σου ή θα επαναλαμβάνεις ότι λεω ??? :lol: :rotflmao:

μα τοσο ΜΑΜΑΚΑΣ ??? :lol: :rotflmao:


φιλε μου, εσυ αρχικά ασχολήθηκες μαζι μου, χωρις να απευθηνθώ σε σένα, ή να σου απαντήσω σε κάτι, η΄να ζητήσω τη γνωμη σου. Αρά εσύ εχέις το πρόβλημα συμπεριφοράς. Και σου είπα, θα σε κράζω μέχρι 2ας παρουσίας.....Και ξέρεις γιατι? Γιατι από την 1η στιγμή μου έδειξες με τα λαγόμενα σου ποσο ανεγκεφαλο οργιο εισαι....Οποτε το δουλεμα τώρα θα συνεχιστει , αφου συνεχιζεις κιολας ! Οργιλα....:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

d-s
18/05/2006, 12:30
Ρε zoudia έχω ακόμα την απορία ..έχεις τελειώσει το γυμνάσιο???? Η λεκτική σου ευχέρεια και ο πλούτος των επιχειρημάτων σου με εκπλήσσει!!:smokin:

Την έχεις κάνει τσατάλι ρε μάστορα.. άστην και λίγο ήσυχη.. Σε πολλά πράγματα είσαι άσχετος αλλά στη μ*λακία είσαι τεχνίτης!! Σε παραδέχομαι….. :a013: Βάζεις γράσο για την υπερθέρμανση??? :a2:




Ας το πάει κάποιος στις διαμάχες για να κάνουμε χαβαλέ…:a022:

zoudis
18/05/2006, 14:05
Ρε zoudia έχω ακόμα την απορία ..έχεις τελειώσει το γυμνάσιο????

ελα ρε τσακάλι....πάλι με επιασες ρε μουρι....που με κατάλαβες ρε Αινσταιν....Πάλι βουλωμένο γράμμα διαβασες ρε σπιρτο :lol: :rotflmao:

Γυμνάσιο ???? τι 'ναι αυτό ??? τρώγετε ???:eyepop:



Η λεκτική σου ευχέρεια και ο πλούτος των επιχειρημάτων σου με εκπλήσσει!!

Εμενα να δεις ! Αφου πέρνω μάθηματα πλέον απο σενα:D ειδικά οι απόψεις σου για το φλέγον ζήτημα του ABS, με άφησαν άφωνο :eek: Ρε συ....τι 45.000χλμ και μαλακιές.....εσυ πρέπει να έχεις κάνει τουλάχιστον 145.000, με τόσα επιχειρήματα που μας ανέπτυξες :lol: :rotflmao: :rotflmao:


Σε πολλά πράγματα είσαι άσχετος αλλά στη μ*λακία είσαι τεχνίτης!! :rotflmao:

Ναι ναι, σε αντίθεση με σένα που και στη μαλακία, παλι ΑΣΧΕΤΟΣ είσαι !!! :winka:

Σε παραδέχομαι….. Το περίμενα....άργησες, σου πήρε λίγο να το παλέψεις, αλλά το είπες τελικά :winka:


Βάζεις γράσο για την υπερθέρμανση???

Οχι το βουτάω σε ένα κουβα με νέρο :lol: :rotflmao:

Γεια και Χαρα σου οργιο :wave2:

d-s
18/05/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis


Γεια και Χαρα σου οργιο :wave2: [/B]

οχι ρε zoudia μη μου το κάνεις....που πας?? Κάτσε μη φεύγεις!! τώρα που αρχίσαμε να περνάμε καλά.. :a54:

πες κι αλλα, πες κι άλλα...:ZZZ:

zoudis
18/05/2006, 14:34
οχι ρε zoudia μη μου το κάνεις....

Τι σου κάνω μάνα μου...... γουστάρεις γουστάρεις :winka:

τέτοια τσαπερδονοκολοσφυριχτρα που είσαι...:lol: :rotflmao:


Κάτσε μη φεύγεις!! τώρα που αρχίσαμε να περνάμε καλά..

εσυ κατάλαβες ότι σκοπεύω να φύγω ? :nono:

ΞΥΠΝΑ κοιμάσε πάλι :ZZZ: :ZZZ: που κανεις και από μόνος σου....


τώρα που αρχίσαμε να περνάμε καλά..

Αυτο που μου αρέσει σε σένα είναι οτι οχι μόνο ΤΟΝ ΠΙΝΕΙΣ, αλλά το διάσκεδάζεις κιολας ! :lol: :rotflmao:

Μπραβο ρε κουφαλίτσα....χαιρομαι για σένα :winka:


πες κι αλλα, πες κι άλλα...

...στο είπα...θα σε κράζω μεχρι 2ας....

:wave2:

nickpar
18/05/2006, 16:37
ΕΙΣΑΣΤΕ ΔΥΟ ΕΝΕΡΓΑ ΜΕΛΟΙ ΤΟY FORUM
ΚΑΙ ΜΑΘΕΝΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ. ΤΩΡΑ ....ΤΟ ΓΑΜΙ...ΤΕ ΛΙΓΑΚΙ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΒΑΜΕ
ΛΙΓΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ VSTROMAKI.....:nono: :nono:

:beer:

blueblack
19/05/2006, 07:16
ΚΑΛΗΜΕΡΑ..........

Παλικάρια μου.......
Μπήκα καί είμαι στό forum γιά νά ΒΟΗΘΗΘΩ....καί νά...ΒΟΗΘΗΣΩ..
Εύχαριστώ όλους όσους μέ τίς άπόψεις τους, τίς ίδέες τους,
τίς γνώσεις τους, τίς έμπειρίες τους.....κ.λ.π.......
μέ βοήθησαν στήν έπιλογή μου....
Είμαι πολύ παλιός στό είδος....!!!!!!
Σέ καμμία περίπτωση δέ θά διανοούμουν...νά πώ..ΨΕΜΜΑΤΑ....
Δέν έχει νόημα...!!!!
Απλά συμφωνώ μέ κάποια παιδιά πού λένε....πώς τό πράμμα
είναι θέμα προσφοράς καί ζήτησης....ΚΑΙ...ΣΤΙΓΜΗΣ...!!!
Όταν έχεις τά λεφτά στό χέρι.....
Τό χειμώνα τό Νοέμβριο τό βρήκα..6500..!!!
Καί τά λεφτά άπό δάνειο...μή νομίζετε ότι είμαι πλούσιος..
Παίρνεις τά λεφτά μέ δάνειο καί τό διαπραγματεύεσαι μετρητά..!!
Άν τό ψάξετε θά ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ....!!!!!!
Έπειδή κάποιοι ένδιαφέρθηκαν είπα πώς ζώ Θεσσαλονίκη ,καί άν
κανείς θέλει άς στείλει PM....
Έκεί πού τό πήρα μού είπαν έρχεται μέ abs...στήν ίδια τιμή...άλλά
ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΔΩΡΑ......
ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ....
Γιά μένα τό abs...είναι ΑΧΡΗΣΤΟ....
Άκούσατε πουθενά σέ άγώνες νά τό προωθούν όπως σχεδόν όλα περνάνε άπό τήν πίστα στήν παραγωγή?????
Τό πολύ πολύ νά τό βάλουν καί νά βάλουν καί ένα κουμπάκι άνοιξε-κλείστο....bmw...π.χ.
Άμα ρίχνει καρέκλες καί πάς μέ 40 πάνε στίς λευκές ζέμπρες..!!!
Γιά έκεί καλό είναι..
Τό παραμύθι τού marketing.....ΟΜΩΣ.....
Η μηχανή καί ή ΓΚΑΥΛΑ πού προσφέρει ποτέ δέ θά γίνει αύτοκίνητο......!!!!
Τόν έλεγχο τόν θέλω έγώ καί όχι νά τόν έχουν τά λαμπάκια...
ΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ...!!!!
Άφήστε λοιπόν τίς συγκρίσεις μέ τά του-του..!!!
Τό μηχανάκι έχει...ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ.....
Δέν ΓΟΥΣΤΑΡΩ ..νά πατάω τό μπροστινό καί νά φρενάρει τό πίσω..
Blackbird...τό είχα ένα χρόνο...
Ώραίο φρενάρισμα...άσφαλές....ΑΛΛΑ....άδρεναλίνη..ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ......!!!!!!!!!!!!!
Άλήθεια άκούσατε τή bmw...έτοιμάζει σύστημα φρεναρίσματος..
στήν εύθεία, στή στροφή,μέ βροχή μέ κρύο...κ.λ.π.
Άμα βάλουν καί έκείνο τό κόλπο πού έτοιμάζουν οί Άγγλοι....
μόλις βλέπει τήν πινακίδα μέ τό όριο χιλιομέτρων τότε θά κόβει μόνο του.....!!!!!!!!!!!!!
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΑ...!!!!!

zoudis
19/05/2006, 10:28
Φίλε μου Νικπαρ εχεις απόλυτο δίκιο....
ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ VSTROMAKI.....

....και γω αυτό κάνω, και παρέθεσα την απόψη μου και την μικρή μου εμπειρια για το ABS, και από ότι βλέπω, και χαιρομαι πρα΄γματικά, συμφωνουν και άλλοι μαζί μου ! :beer:

Ο φίλος δ-ς με τα 45.000χλμ εμπειρίας σε ABS, όχι μόνο ΑΚΟΜΑ δεν μας είπε τίποτα επι της ουσίας, αλλα συνεχίζει να ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να μου την πει και μονο (Ανεπιτυχώς φυσικα...).

Ακόμα περιμενουμε λοιπον τις εμπειρίες του....:ZZZ:

Η ουσία οπως είπες είναι να μαθαίνουμε και κάτι καινούργιο. Συμφώνώ και επαυξάνω !




Γιά μένα τό abs...είναι ΑΧΡΗΣΤΟ....

Ευγε φίλε μου....συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΩΣ :beer:


Τό παραμύθι τού marketing.....ΟΜΩΣ.....

χο χο χο :lol: :rotflmao: ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ....


Η μηχανή καί ή ΓΚΑΥΛΑ πού προσφέρει ποτέ δέ θά γίνει αύτοκίνητο......!!!!

ΚΑΙ το ΚΟΡΥΦΑΙΟ στο τελος

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΑ...!!!!!


κλαπ κλαπ κλαπ κλαπ κλαπ (παλαμάκια) :beer: :beer: :beer:
:wave2:

booZe
19/05/2006, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa

ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ....
Γιά μένα τό abs...είναι ΑΧΡΗΣΤΟ....
Άκούσατε πουθενά σέ άγώνες νά τό προωθούν όπως σχεδόν όλα περνάνε άπό τήν πίστα στήν παραγωγή?????


Ποια ακριβώς είναι σχέση των αγώνων με την καθημερινή πραγματικότα;;;

Τα αγωνιστικά ελαστικά με τα πολιτικά;

Η ποιότητα της ασφάλτου μιας πίστας με τα ελληνικά "παγοδρόμια";

Οι ελεγχόμενες συνθήκες με τη γιαγιά που πάει να περάσει τη λεωφόρο κρυμένη πίσω από σταματημένο λεωφορείο;

Η απόλυτη συγκέντρωση του αναβάτη στην οδήγηση στους αγώνες με τη συγκέντρωση της καθημερινής μετακίνησης;

d-s
19/05/2006, 11:49
Από ότι βλέπω μάλλον έχουν μαζευτεί πολλοί χεράδες…

Αλλά από την άλλη, περί ορέξεως … ο καθείς μπορεί να γουστάρει ελεύθερα ότι θέλει, αλλά δεν έχει το δικαίωμα να απαξιώνει κάτι, μόνο και μόνο επειδή «ΠΙΣΤΕΥΕΙ» πως στον ίδιο είναι άχρηστο (χωρίς επιπλέον να το έχει δοκιμάσει)

Επί του ειδικού θέματος, αρχίσατε και λέτε στους αγώνες δε το χρησιμοποιούν άρα δεν είναι καλό, δε παράγει αδρεναλίνη (ευχαριστώ, αλλά δε θέλω την αδρεναλίνη που παράγεται όταν φρενάρω τελευταία στιγμή για να αποφύγω κάτι στο βρεγμένο ή στους δρόμους της πόλης με την υπέροχη άσφαλτο και τις απρόβλεπτες συνθήκες), δε με αφήνει να «ζωγραφίζω», άλλος το μπερδεύει με το dual, άλλος για γκαβλες (υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για αυτό!!)και άλλα ωραία και γραφικά.

Μια (από τις πολλές που έχω) απορία… κανείς σας δεν έχει γλιστρήσει (λόγω απότομου φρένου) από μπροστινό (ή πίσω) στη πόλη από σοβαρή ή γελοία αιτία??? Δεν έχει πέσει? Ή μήπως δε κυκλοφορείτε στη πόλη…
Έχει χρειαστεί να φρενάρετε σε ψιλοπάγο και χιόνι? Σε χωματάκι πριν την είσοδο της στροφής ?
θα μπορούσα να συνεχίζω επί ώρες έτσι….

Να μου πείτε για τα μειονεκτήματα (στα πρώτης γενιάς abs), όπως ο αργός χρόνος ανταπόκρισης και ο αργός χρόνος στο πιασε / άφηνε της δαγκάνας (και η απότομη αντίδραση του μπροστινού), η αύξηση της απόστασης φρεναρίσματος, τα «κλωτσήματα» στη μανέτα, το γεγονός πως μπορούσες εύκολα να το ξεγελάσεις και να μπεις στη στροφή ντριφταροντας για κανά δυο μέτρα, να το συζητήσω.

Είδε κανείς από εσάς τους χρόνους φρεναρίσματος (σε πίστα και κυρίως δρόμο) μηχανών με νέας γενιάς συστήματα????
Μήπως είδατε πόσα μέτρα θέλει να φρενάρει το cbf 1000 με το dual και το abs?
33 μέτρα από τα 100km. Πόσα είπατε κάνουν τα supersport???? Εσείς οι χεράδες ακόμα και σε ελεγχόμενες συνθήκες πόσο κάνετε?

Το abs δεν έχει εφαρμογή και δεν εξυπηρετεί ΜΟΝΟ σε μηχανές με ειδική χρήση (supersport, χωμάτινα & motard ). Από την άλλη, αν σε λένε ρόσι πάω πάσο…..

Εάν έχετε αντικειμενικά επιχειρήματα και νούμερα είμαι όλος αυτιά.
Εάν αρχίσετε πάλι τα πιστεύω, θέλω, νομίζω, γκαβλώνω, ζωγραφίζω και άλλες αυτιστικές (αυτό)θεωρήσεις ως μοναχικού καβαλάρη, επαναστάτη, ροσι και adrenaline junkie .. γνώμη σας και καληνύχτα

nickpar
19/05/2006, 18:38
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ¨...
ΣΕ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΔΗΓΟΙ ΑΓΩΝΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ABS ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΜΕ....ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΒS ΣΕ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΟΔΟΣΤΡΟΜΑ.....
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΩΣΗ ΤΟΥ ABS ...ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ (ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ) ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ
ΣΤΑ ΜΟΤΟ...



:beer:

blueblack
21/05/2006, 11:10
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ...........

Προσπαθώντας νά κρατήσω τήν κουβέντα σέ πολιτισμένο έπίπεδο........
θά άπαντήσω πρώτα στόν φίλο booZe.....
Όλοι οί άγώνες φίλε μου έκτός άπό τό marketing, τήν διαφήμιση
καί προβολή τού έργοστασίου, τό όλο σκηνικό, τήν διακίνηση
τού χρήματος, τίς πίστες, κ.λ.π. κ.λ.π.........
έχουν άκόμη καί ΣΗΜΕΡΑ... έναν άκόμα στόχο........
ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ......
Καί πρέπει νά ξέρεις πώς όλη αύτή ή προσπάθεια κάποια στιγμή
ΜΠΑΙΝΕΙ......στήν παραγωγή όσο πιό άνώδυνα καί οίκονομικά
μπορεί νά γίνει αύτό....
Αύτή είναι καί ή έπιτυχία τού κάθε κατασκευαστή..!!!!!!!!!!!
Χωρίς νά γονατίσει οικονομικά νά περάσει τήν ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ
ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ.........σιγά -σιγά στήν παραγωγή....
Παράδειγμα ....μήν περιμένεις τά έλαστικά τού Rossi πού κρατάνε
μισή ώρα στήν τραχιά άσφαλτο....άλλά.....
χωρίς νά ξέρω πόσω χρονών είσαι....
διανοούμασταν ποτέ όλοι οί μηχανόβιοι τού 80...ότι θά έχει σήμερα
ή Michelin λάστιχο γιά μηχανές παραγωγής πού θά έχει άλλη γόμμα
στό κέντρο καί άλλη στά άκρα γιά νά στρίβω έγώ στούς Έλληνικούς κωλόδρομους???????????????????
Άυτή ή έξέλιξη φίλε μου πάει άπό τό έργοστάσιο στήν πίστα καί άπό
έκεί όταν ώριμάζουν οί συνθήκες [marketing γάρ] περνάει σέ μένα
καί σέ σένα λαμβάνοντας φυσικά ύποψιν τήν διαφορετικότητα τής
κυκλοφορίας στους ΔΡΟΜΟΥΣ...!!!
Δέν είναι ΤΥΧΑΙΟ πού ή φόρμουλα 1 άπέρριψε τό turbo....άσχετα
άν παράγονται άρκετά turbo αύτοκίνητα
Τό σειριακό κιβώτιο όμως τό είδες???
Πόσα χρόνια πρίν ήταν στή φόρμουλα 1?????
Ήρθε ή ώρα του, τώρα θά πουλήσει.....άκόμα καί σέ μηχανές...
Υamaha 1300...οί ταχύτητες μέ κουμπάκι...!!!
Όταν στίς πίστες τά άλογα ήταν 150....στό δρόμο ήταν 100....
Τώρα πού έφθασαν τά 250...έμείς έχουμε 200....
Άσχετο άν οί περισσότεροι τά βάζουμε στόν κώλο μας....
ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.....!!!!!!!
Τό πόσα μάς χρειάζονται κ.λ.π. μετά ή κουβέντα πάει άλλού......
Έλπίζω νά σέ κάλυψα.......
Συνεχίζω άπαντώντας στό φίλο d-s........
Πρίν συνεχίσω όμως θέλω νά σού πώ δυό λόγια..
Τό site ύπάρχει γιά νά ένώσουμε τίς φωνές μας, τίς γνώμες μας, τίς
έμπειρίες μας.......καί ότι άλλο...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΧΩΡΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΜΕ ΥΒΡΕΟΛΟΓΙΟ ΟΥΤΕ ΧΩΡΟΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΑΠΟΘΗΜΕΝΩΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΕΝΟΙ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΜΑΣ ...
ΕΔΩ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ...
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ..!!
Άν καί είναι ντροπή γιά μένα θά μπώ στόν κόπο νά σού άπαντήσω
σέ προσωπικό έπίπεδο χωρίς νά σέ προσβάλω,,,,!!!
ΟΥΤΕ ΧΕΡΑΣ ΕΙΜΑΙ....ούτε ποδάς ....
Λατρεύω τίς μηχανές καί ΞΕΡΩ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ.....
Έκανα πολλά χιλιόμετρα μέ abs καί στήν άσφαλτο καί στό χώμα
καί στή βροχή....
Τά ήλεκτρονικά έιναι πολύ καλύτερα άπό τό χέρι ΑΛΛΑ..έδώ οί
ΡΟΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ....Άφού έκανες 45000χιλ. κάτι θά σού έτυχε
δέν μπορεί....
Έτυχε νά έχω 2 blackbird στά χεράκια μου 2003 καί 2004....γιά πάνω άπό ένα χρόνο....κάτι έχω άκούσει γιαυτό τό dual....!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πολύ καλό φρενάρισμα...ΑΛΛΑ...σέ έλέγχει...ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΙΣ....
Τώρα έχω ένα hayabusa k4...μέ μία acrapovic..καί άντικόφτη
τής nikko....ένα v-strom650 k6 συνειδητή άγορά χωρίς abs ,μόλις πρίν λίγες μέρες ούτε γιά βολτούλα στό χώμα δέν λέει μέ abs....ένα KLX250...καί...ένα παπί ..
kawasaki 125....
ΕΔΩ ΖΗΤΩ ΤΗ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ
ΣΥΜΦΟΡΜΙΤΩΝ....Ήταν ή πρώτη καί τελευταία φορά.............................
Όταν φίλε μου θά δείς νά δοκιμάζεται τό abs στά G.P. τότε θά τό περιμένουμε μαζί μέ βοηθητικές ρόδες νά περάσει καί στήν παραγωγή .....γιατί τότε τό μηχανάκι θά έχει τέσσερεις ρόδες.....
Γιαυτό βάζουν καί κουμπάκι....
Στά αύτοκίνητα έχει κουμπάκι ή είναι στάνταρ ??????
Αύτό τό κουμπάκι δέν σέ προβληματίζει..?????
Ή honda πού άνέφερες έχει μοντέλλα καί μέ abs καί χωρίς...
Χαζοί είναι???
Ούτε στή bmw είναι ήλίθιοι...Γιαυτό βάλαν τό κουμπί..Βάλε βγάλε
είδαν καί άπόειδαν καί ρίξαν τό κουμπάκι.....
Ξέρεις πόσα χρόνια τό παλεύουν ???
Δέν είναι άπλά τά πράγματα μέ τούς ΔΥΟ ΤΡΟΧΟΥΣ...!!!!!!!!
ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΕ ΡΑΓΕΣ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ ... ......τό ...abs.......
Καί κλείνω έπαναλαμβάνοντας πώς οί άπόψεις ..............ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ......
μέ ότι αύτό συνεπάγεται καί γιά όποιον τό άντιλαμβάνεται....
Μιά φορά τό χρειάστηκα τό abs τό γαμημένο...
Είχα πάνω άπό 200 μέ τό hayabusa καί μέ κλείσανε......
ΑΛΛΑ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΠΛΟΚΑΡΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ......καί ούρλιαξε
τό λάστιχο.....Άς είναι καλά τό σταμπιλιζατέρ...
ΔΕΝ ΠΑΤΗΣΑ ΤΟ ΠΙΣΩ ....φίλε d-s....όχι γιατί θά έχανα τόν έλεγχο
ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΙΣΩ...!!!!!!!!
Όταν τό έφαρμόσουν στό μπροστινό νά είσαι σίγουρος ....
ΘΑ ΠΑΩ ΠΡΩΤΟΣ.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έγώ πάντως έχω τελειώσει τό δημοτικό
καί αύτό μέ τό ζόρι........!!!!!!!!!!!

Καλή σας μέρα ΟΛΟΙ.....!!!!!!!!!!!!!

zoudis
22/05/2006, 10:39
φιλε iriniaa....

τι να πω....

RESPECT.


...πως φαίνετε ο ανθρωπος οτι απλά ΞΕΡΕΙ....


...και το τελείωμα όπως παντα ΘΕΙΚΟ:

Έγώ πάντως έχω τελειώσει τό δημοτικό
καί αύτό μέ τό ζόρι........!!!!!!!!!!!


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:

d-s
22/05/2006, 11:39
Φίλε irinia μια που μου απευθύνεσαι σε πρώτο πρόσωπο.. που είδες το υβρεολόγιο εκ μέρους μου??? Εκτός κι αν διαβάζεις επιλεκτικά όπως απαντάς… τώρα αν είναι ντροπή ή όχι το προσπερνώ γιατί βαριέμαι .. μεγάλος είσαι όπως λες σκέψου το….

Στο θέμα τώρα.. εξακολουθείς και υπεκφεύγεις. Δεν με ενδιαφέρει η ιστορική αναδρομή στις τεχνολογίες. Ούτε το γιατί και το πώς του market segmentation των εταιρειών (η χόντα που λες και αν είναι χαζοί η όχι) .Ούτε εάν εσένα προσωπικά σου αρέσει ή όχι
Με ενδιαφέρουν τα στοιχεία.

Η ερώτηση είναι η εξής. Είναι πιο ασφαλής μια μηχανή με abs από μια ίδια χωρίς ή όχι?
Φρενάρει σε μικρότερο χρόνο και απόσταση από μια συμβατική σε οποιοδήποτε οδόστρωμα με οποιονδήποτε οδηγό ?? Έχει πιο ελεγχόμενες αντιδράσεις σε φρένα πανικού?

Τα υπόλοιπα «επιχειρήματα» που αραδιάζεις δεν τα σχολιάζω…. Αδυνατώ να τα παρακολουθησω….

beholder
23/05/2006, 00:51
Φιλε Irinia και φιλε ds επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα του ABS το ψαχνω, και μεσα απο εδω, και απο διαφορα εντυπα προσπαθοντας να παρω μια απαντηση, ακριβως σε αυτο το ερωτημα που βαζει ο ds (Γιατι νομιζω δεν θα διαφωνησετε αυτο ειναι το κυριως ζητουμενο)

"Είναι πιο ασφαλής μια μηχανή με abs από μια ίδια χωρίς ή όχι?
Φρενάρει σε μικρότερο χρόνο και απόσταση από μια συμβατική σε οποιοδήποτε οδόστρωμα με οποιονδήποτε οδηγό ?? Έχει πιο ελεγχόμενες αντιδράσεις σε φρένα πανικού?"

Τα επίσημα στοιχεια και μετρησεις λενε σαφως ΝΑΙ.
Διαβαζοντας τις γνωμες των παιδιων εδω και αλλου ειδα οτι τελικα κάποιους τους βολευει αφανταστα και καποιους αλλους τους τρελαινει ασχημα.
Για εμενα ειναι αποδεκτα και τα δυο οσο και αν ακουγεται χαζο.
Απο οτι μπορω να καταλαβω εχει να κανει με το στυλ οδηγησης του καθενα μας και την εμπειρια. (Εγω για παραδειγμα εχω πολυ ασχημες αντιδρασεις στο βρεγμενο και μαλλον θα με βοηθουσε το ABS)

Θα συμφωνησω απόλυτα φιλε Irinia μαζι σου σε αυτο
"Όλοι οί άγώνες φίλε μου έκτός άπό τό marketing, τήν διαφήμιση
καί προβολή τού έργοστασίου, τό όλο σκηνικό, τήν διακίνηση
τού χρήματος, τίς πίστες, κ.λ.π. κ.λ.π.........
έχουν άκόμη καί ΣΗΜΕΡΑ... έναν άκόμα στόχο........
ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ......
Καί πρέπει νά ξέρεις πώς όλη αύτή ή προσπάθεια κάποια στιγμή
ΜΠΑΙΝΕΙ......στήν παραγωγή όσο πιό άνώδυνα καί οίκονομικά
μπορεί νά γίνει αύτό...."

και σε αυτο

"Τό site ύπάρχει γιά νά ένώσουμε τίς φωνές μας, τίς γνώμες μας, τίς έμπειρίες μας.......καί ότι άλλο...
"ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΧΩΡΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΜΕ ΥΒΡΕΟΛΟΓΙΟ ΟΥΤΕ ΧΩΡΟΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΑΠΟΘΗΜΕΝΩΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΕΝΟΙ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΜΑΣ ...
ΕΔΩ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ...
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ..!!"

με μια επιφυλαξη Εχω την εντυπωση οτι το απευθυνεις σε λάθος ατομο

Να ειστε καλα και καλα χιλιομετρα να εχουμε (με ή χωρις ABS)

blueblack
23/05/2006, 01:43
Kαλησπέρα σας....

Κατευθείαν στό θέμα μας λοιπόν γιατί τά ύπόλοιπα καί δέν άντέχουν κριτικής καί τά μέλη τού forum δέν ύπάρχει λόγος
νά παρακολουθούν κοκορομαχίες........!!!!!!!!!
Όλοι κρινόμαστε άπό αύτούς πού ΜΑΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ...............
ΑΠΑΝΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ τού φίλου d-s...

Eίναι πιό άσφαλής μιά μηχανή μέ abs άπό μία ίδια χωρίς ή όχι?

Τί νά πώ έγώ .....
Άς μάς άπαντήσουν ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ .........
Τράιαλ......
Έντούρο......
Μοτάρντ....
on-off......
Mega on-off.......
Οί δύο τελευταίοι όταν προσπάθησαν νά φρενάρουν στό ΧΩΜΑ..!!!!!
ΠΟΣΑ ΠΕΥΚΑ ΜΕΤΡΗΣΑΝ...??????
ΧΩΜΑ.......ΧΩΜΑ......ΧΩΜΑ.......ΧΩΜΑ.......
Οί μηχανές πάνε καί στό χώμα....
Πολλές μηχανές είναι μόνο γιά τό βουνό....μόνο γιά τό χώμα..!!!!!!!!!!!!!!
Πολλές πηγαίνουν γρήγορη βόλτα στό χώμα.....
Καί σχεδόν όλα τά on-off όλοι μας τά έχουμε χώσει στό ΧΩΜΑ...!!!!!!!
Όχι γιατί είμαστε ΧΕΡΑΔΕΣ....άλλα γιατί γουστάρουμε ΠΡΩΤΑ.............ΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΤΗΣ......
Καί έδώ πλέον φίλε μου .......
ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ....ούτε έπειδή...
ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ........άλλά......
ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ......πλέον ...άν δέν τό δοκίμασες......
ΤΟ ABS..........
είναι........
ΑΧΡΗΣΤΟ........καί .......ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.......ΣΤΟ.......ΧΩΜΑ......
Γιαυτό έβαλε αύτό τό γαμημένο τό κουμπάκι.....ή...bmw......
πού πουλάει adventure.....μέ τό 1200gs...!!!!!!!!!!
Πού νά πάει στό Περού καί στή Βολιβία πού δείχνουν τά διαφημιστικά....χωρίς τό κουμπάκι λεβέντη μου.......
Είναι ένα πραμματάκι πού όταν τό πατάς ΜΠΑΙΝΕΙ-ΒΓΑΙΝΕΙ....τό σούπερ σύστημα φρεναρίσματος...!!!!!!!!!
Βγάλτο καί άνέβα στίς Άνδεις λοιπόν ...!!!!!!!!!
Νά δείς τί άξίζουν τά 16000 χιλιάρικα..!!!!!!!!!

Σχεδόν πήρες καί τήν άπάντηση φίλε μου στή δεύτερη έρώτηση σου......
Σέ όποιοδήποτε όδόστρωμα μέ όποιονδήποτε όδηγό........
Ποτέ δέν θά έξισωθεί , έδώ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ....
ή ίδιαιτερότητα τής μηχανής,καί τών συνθηκών πού ζεί ένας μοτοσυκλεττιστής στήν καθημερινότητα του μέ τήν τιμή
πού δείχνουν τά τέστ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΑ μετρούμενα σέ άπόλυτες
συνθήκες είναι καλύτερα στά χαρτιά....
Καί όταν λέω άπόλυτες συνθήκες τί έννοώ....
Ξέρεις τί είναι τό ντριφτάρισμα???
Τό άνάποδο τιμόνι έπάνω σέ στροφή??
Τό γλίστρημα γιά νά μπείς στή στροφή σωστά??
Τό μπλοκάρισμα τού πίσω τροχού γιά νά τό φέρεις??
Καί όλα αύτά μπορεί νά τά κάνεις όχι έπειδή είσαι ΧΕΡΑΣ...άλλά γιά νά γλυτώσεις......!!!!!!!!!!
Είναι λοιπόν τέτοια ή ίδιαιτερότητα τών δύο τροχών φίλε μου
πού δέν είναι τόσο εύκολο νά πείς αύτό είναι τό καλύτερο......
Ούτε καί ή έξέλιξη του θά είναι τόσο μεγάλη άφού δέν άφορά τό σύνολο τών μηχανών ........

Έχει πιό έλεγχόμενες άντιδράσεις σέ φρένα πανικού??

Έδώ δέν έχω νά πώ καί πολλά πράγματα......
Βλέπεις G.P....Ύπάρχουν πιό έντονες άντιδράσεις όταν πάς άπό τά
300 στά 60-70χλμ.??
Πιστεύεις πώς άν ύπήρχε δυνατότητα νά κάνουν καλύτερους
χρόνους καί νά είναι πιό άσφαλείς πώς δέ θά τό χρησιμοποιούσαν????
Όπως όμως καί στούς δρόμους πάντα μπαίνει ό άστάθμητος παράγοντας.....ΟΙ ΔΥΟ ΤΡΟΧΟΙ.....
άλλιώς γέρνει .....άλλιώς πάει....ΑΛΛΙΩΣ ΦΡΕΝΑΡΕΙ....!!!!!!!!!
ΝΑΙ...άν τά βάζαμε νά φρενάρουν σέ ένα διάδρομο άεροδρομίου
όταν έμείς θέλαμε καί στήν εύθεία θά σταμάταγε πιό γρήγορα μέ τό abs......
AΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ...?????????
Καί άν βρέχαν καί τήν πίστα πάλι μέ τό abs θά σταμάταγε πρώτο...
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ..???????????
Άν ναί τότε θά μού έπιτρέψεις νά πώ λίαν έπιεικώς............
ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τελειώνοντας λοιπόν θά πώ πώς γιά τόν μέσο ΑΣΧΕΤΟ ΟΔΗΓΟ...........τό abs....μέ τήν μορφή πού έχει σήμερα σώζει ......!!!
έκεί πού ένας ΑΠΛΑ ΚΑΛΟΣ ΟΔΗΓΟΣ....θά τό πέρναγε άνώδυνα........
Συνιστάται είδικά στά ΜΟΥΝΟΓΚΑΖΑ[βεσποειδή]..!!!!!!!!!!!!!!!
Καί νάσαι σίγουρος φίλε d-s.....πώς άν στή μιά κατηγορία...σέ
ότι μπαίνει στό χώμα.......ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ......,
στήν άλλη.....ότι έχει νά κάνει μέ supersport.......άπλά.......................
ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ....φίλε μου....
Δές τίς πωλήσεις....ΖΧ10...!!!!!!!
GXR1000.....!!!!!
R1...!!!!!!
καί κάτι γρήγορα 600άρια...!!!!!!!!!!!
Άσε τό hayabusa....!!!!! 7 χρόνια μαλάκες είναι οί Γιαπωνέζοι...!!!!!!!
Βάλανε στό v-strom όλως τυχαίως στό 650 πρός τό παρόν πού ξέσκισε σέ πωλήσεις γιά νά χτυπήσει transalp καί varadero.....
καί μέ τυρί καί μέ κρέμα.....!!!!!!!!!!!!!
GXR1000 καί HAYABUSA......δέ χρειάζονται....ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ..!!!!!
ΜΑRKETING...........φίλε μου........MARKETING.........

Aύτά είχα νά ΑΡΑΔΙΑΣΩ φίλε μου........
Καί κλείνοντας θέλω νά πώ πώς θά διαβάσω τήν άπάντηση σου
άλλά δέν θά κουράσω ξανά τούς φίλους πού τυχόν μάς διαβάζουν
γιατί καταντάει μονότονο καί κουραστικό....
Έξάλλου έδώ μπήκαμε γιά τήν τιμή τού v-strom καί έμείς τό γαμίσαμε...!!!!!!!!!!!!
Άν δέν είμαι άδιάκριτος πόσω χρονών είσαι ......καί....τί μηχανή έχεις.........?????????
Εύχαριστώ τόν φίλο zoudis γιά τά καλά του λόγια...

Καλή σου νύχτα καί σέ σένα καί σέ όλους!!!!!!!!!!!!!

blueblack
23/05/2006, 06:35
Θα ξαναμιλήσω....

Πρός τόν φίλο beholder γιατί μέ πήρε ό ύπνος καί δέν σέ διάβασα........

Ή προτροπή μου είχε άποδέκτες τούς ΠΑΝΤΕΣ......καί όχι κάποιον
σσγκεκριμμένα...
Είδα έναν καυγά ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ......καί είπα νά μιλήσω
γιατί έγώ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE...........
στόν λίγο καιρό πού μπαίνω .........
ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ........
παρά τά 35 χρόνια μου μέ τήν ένασχόληση μέ τίς μηχανές.....
Τώρα γιά τίς διαφωνίες έπόμενο είναι νά ύπάρχουν........
Στά 50 μου πιά πιστεύω πώς μπορώ νά ξεχωρίσω ...
τήν άγριάδα,τήν έπιθετικότητα τής νιότης, τήν όρμή,.............
άπό τήν κακοήθεια καί τόν παλιοχαρακτήρα
Έπί τής ούσίας τώρα...άν διαβάσεις παραπάνω νομίζω πώς θά πάρεις κάποιες άπαντήσεις..........
Ούτε ντροπή ούτε κακό είναι τό abs.. άλλά..ούτε διορθώνει......
πάσαν νόσον κάι πάσα μαλακία....!!!!!!!!

zoudis
23/05/2006, 09:56
Αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ εξηγώ και γω τόσες μέρες....αλλά μερικοί θέλουν αν ακούσουν και άλλοι παλι με τιποτα....:rolleyes:

Μεγάλη τέχνη να μπορείς να μιλήσεις, ακόμα μεγαλύτερη να μπορείς να ακούσεις...

Στέκομαι σε 2 σημεια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ:


ΜΑRKETING...........φίλε μου........MARKETING.........

το φωνάζω από την πρώτη στιγμη...μην πεφτετε ευκολα στην λουμπα συνοδηπόροι....


Ούτε ντροπή ούτε κακό είναι τό abs.. άλλά..ούτε διορθώνει......
πάσαν νόσον κάι πάσα μαλακία....!!!!!!!!

Αυτο λέω ! Με κάλυψες πλήρως (και έλιωσα και στα γέλια) :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

d-s
23/05/2006, 10:30
Μάλλον διακατέχομαι από κάποιο είδος μαζοχισμού…

Anyway… φίλε irinia θα προσπαθήσω να επικεντρωθώ σε λίγα σημεία μόνο… mega on / off δε καρφώθηκε ποτέ σε πεύκο παρά μόνο εάν ο αναβάτης του την είδε αγωνιζόμενος και προσπάθησε να κάνει όσα κάνει με το ktm exc 125 του. Εάν θες να πηγαίνεις αέρα πατέρα στο χώμα τότε διάλεξες λάθος μηχανή.
Εάν σέβεσαι τη μηχανή και τα κιλά της, φρενάρεις μια χαρά στο χώμα. Σίγουρα το πίσω (στα πρώτης γενιάς) ψιλομπλοκάρει ειδικά σε κατηφορικά με σαθρό χώμα αλλά καμιά άλλη ανησυχία σε διαβεβαιώνω. Και αυτά στα λέω επειδή έχω οδηγήσει στο χώμα με abs …. Μήπως να μίλαγες λίγο με το Σπανό του adventure park σαν πιο ειδικός που είναι??? Τα υπόλοιπα για Άνδεις και Περού τα προσπερνώ σαν μη ρεαλιστικά. Εδώ μιλάμε για τη καθημερινότητα μας…..Και το χώμα δεν αποτελεί καθημερινότητα μας….

Δεύτερο σημείο: Τα τεστ στα οποία αναφερόμαστε έχεις την εντύπωση πως γίνονται σε πίστα σε απόλυτα ελεγχόμενες συνθήκες? Εδώ στην Ελλάδα γίνονται στις εθνικές οδούς. Ένα τηλέφωνο στους συντάκτες των περιοδικών θα βοηθησει. Είναι απόλυτα ρεαλιστικές οι συνθήκες μέτρησης. Μια έρευνα στο νετ και μια ανάγνωση στις μετρήσεις των περιοδικών θα σε διαφωτίσει ευρύτερα.
Τώρα, σχετικά με τα ντριφτ, τα ανάποδα, για να μπεις στη στροφή κτλ, προσωπικά προτιμώ να μπαίνω απλά, σβέλτα και με ασφάλεια. Ποτέ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σαν τεχνικές, παρά μόνο καταλάθος. Εάν έχεις παρακολουθήσει κάποιο από τα σχολεία οδήγησης που υπάρχουν (pre level 0-300, cssi, adventure park) ξέρεις να διδάσκουν πουθενά (με εξαίρεση το adventure park ίσως) πως πρέπει να γλιστρήσεις και να κάνεις ανάποδο για να μπεις στη στροφή???? Εάν τα κάνεις όλα αυτά που περιγράφεις για να γλιτώσεις ή να μπεις – όπως λες – τότε κάτι κάνεις (κάνουμε) λάθος στο τρόπο που οδηγείς και θα πρέπει να το ξανασκεφτείς.

Τρίτο θέμα: πάλι μπλέκεις τα πράγματα. Δεν με ενδιαφέρουν οι αγώνες και το τι κάνουν εκεί. Άλλες συνθήκες, άλλες ικανότητες ,άλλες μηχανές, κτλ. Προσπαθώ να μιλώ όσο πιο απλά μπορώ!!! Δε με ενδιαφέρουν οι χρόνοι στη πίστα, με ενδιαφέρει να μείνω όρθιος μετά από φρενάρισμα πανικού σε οδόστρωμα γυαλί .ΤΕΛΟΣ

Τώρα στα άλλα έχω ήδη απαντήσει «….Το abs δεν έχει εφαρμογή και δεν εξυπηρετεί ΜΟΝΟ σε μηχανές με ειδική χρήση (supersport, χωμάτινα & motard ).»

Και κλείνοντας μερικά λόγια...
Το abs είναι ένα μέσο ασφαλείας, και σαν τέτοιο έχει φυσικά περιορισμούς. Στοχεύει στο , όταν κάνεις το λάθος και πας να πέσεις, να σε ΒΟΗΘΗΣΕΙ να το σώσεις (έχεις διαβάσει τεστ συντακτών όπου φρενάρουν με το abs μεσα στη στροφή και χάρη σε αυτό η μηχανή δεν ανοιγει τροχιά ούτε πέφτει , απλά επιβραδύνει?? π.χ. δες ΜΟΤΟ, ..). Και το να πέσεις είναι πολύ εύκολο στην Ελλάδα για πολλούς λόγους. Εάν δε θέλουμε να πέφτουμε θα πρέπει πρώτα να μάθουμε να οδηγούμε σωστά, πράγμα δύσκολο & σπάνιο.

Εάν κάνεις (εσύ και ο καθένας) ένα search μπορείς άνετα να δεις το στυλ με το οποίο απαντώ και πότε απαντώ. Ποτέ δε μιλώ για κάτι που δεν έχω εμπειρία. Αντίθετα, χαζεύω τους διάφορους ξερόλες που απαντούν επι παντός επιστητού και όχι μόνο αυτό, αλλά είναι εριστικοί έως προσβλητικοί και με μειωμένες ικανότητες έκφρασης και επιχειρηματολογίας. Εάν έχω κέφια ασχολούμαι και κάνω πλάκα με αυτά που λένε και όχι με τους ίδιους, δεν αξίζει.
Ο φίλος beholder είναι ο μόνος που κατανόησε το συμβάν, αλλά και αυτά που γράφω. Θα περιμενα ίσως, λόγω της οξυδέρκειας που σου δίνουν τα 50 χρόνια σου, αντί να ευχαριστείς τον συνάδερφο να τον επιπλήττεις… Δε νομίζω να έχεις ανάγκη από χειροκροτητές…

Καλημέρα και I rest my case……


Υ.Γ.
Και μια που πιάσαμε τα αρχαία να ρίξω ένα κουίζ…. ποιος αρχαίος υμών πρόγονος είπε το περίφημο :
«.. φιλοκαλούμε άνευ ευτελείας και φιλοσοφούμε άνευ μαλακίας..»:smokin:

zoudis
23/05/2006, 16:25
λόγω της οξυδέρκειας που σου δίνουν τα 50 χρόνια σου, αντί να ευχαριστείς τον συνάδερφο να τον επιπλήττεις…

Σε ποιον ακριβώς αναφέρεσαι ? Εαν, εαν λεώ, εξακολουθεις να έχεις προβλημα μαζί μου, στειλε μου πμ να το λύσουμε αλλιώς.

Εαν κανω λάθος και δεν αναφερεσαι σε μένα, πάω πάσο :smokin:

Διευκρίνισε πλιζ.

xtapodias
23/05/2006, 16:50
αν και έχω παλαιότερα λογοφέρει με τον d-s, στην περίπτωση αυτή συμφωνώ σχεδόν απόλυτα μαζί του. Ασε που γενικά δεν μιλάει άσχημα (ειρωνικά ναι), αλλά αυτο το κάνω κι εγω!!!!!!
Τελικά ρε συ d-s σε είχα παρεξηγήσει!!! Μου φαίνεται οτι ίσως μοιάζουμε στο ύφος κυρίως και στις απόψεις. ΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!! Αν και ετεροχρονισμένα είχες δίκιο για την αλλάγη λαδιών και το αν κάνει διαφορά στις ταχύτητες. (παντως το bmw το μικρό δεν με κόβει). Αυτά και πάντα φιλικά. Για street μηχανές αλλά και on off με χρήση στην άσφαλτο και κυρίως με μεγάλες ταχύτητες τα abs μετράνε. End of story.

d-s
23/05/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
Σε ποιον ακριβώς αναφέρεσαι ? Εαν, εαν λεώ, εξακολουθεις να έχεις προβλημα μαζί μου,

Διευκρίνισε πλιζ.

σωστά το κατάλαβες...

πρόβλημα δεν έχω ιδιαιτερο, αν είχα θα το είχες καταλάβει...απλά κάνω πλάκα μια που με προκάλεσες..


Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
στειλε μου πμ να το λύσουμε αλλιώς.


πως.. με μονομαχία??:lol: :lol:



φίλε xtapodia ποτέ δεν εχω να χωρίσω με κάποιον κάτι, ειδικά μέσα από το νετ... απλά κάποιες φορές με "ερεθίζει" (κακώς βέβαια) και προσπαθώ μεσα από "πολιτισμένες φραστικές αψιμαχίες" να του δωσω να καταλάβει πως αυτό που είπε - και κυρίως ο τρόπος που το έγραψε - πάτησε καποια ευαίσθητα νεύρα....επίσης, δε μπορω την αγένεια....

ολες οι γνώμες είναι απόλυτα σεβαστές στο βαθμό που δε προσβάλλουν κανένα. Αρκεί να μπορείς να τις βάλεις σε ταξη και να τις τεκμηριώσεις...
Δεν είμαι πωλητής για να θέλω να πείσω σώνει και καλά...

Anyway να είμαστε καλά.. και καλορίζικο το καινούριο σου εργαλείο.. .:wave2:
αν σου πω πως το γλυκοκοιταζω... αλλά οι υποχρεώσεις δε με αφήνουν:confused:

blueblack
23/05/2006, 19:20
Γειά σας φίλοι......

Δεκτές όλες οί άπόψεις.....φίλοι....!!!!
Τό μπλαζέ στυλάκι καί ή είρωνεία όμως δέν νομίζω .....ότι.....
ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ......έδώ.....
ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΜΑ Η ΠΛΑΚΑ...........
Άλλά ή γλώσσα τσακίζει κόκκαλα....
Έδώ βρισκόμαστε ύποθέτω λόγω τής κοινής μας άγάπης.....
τής μοτοσυκλέττας....
ούτε διαγωνισμό γνώσεων κάνουμε νομίζω!!!!!.....
άλλά παραθέτουμε τίς λίγες έμπειρίες μας....άπό τό χώρο....!!!
Σκοπός τής παρέμβασης μου...
φίλε d-s...καί οί υπόλοιποι ήταν νά έκτονώσω τήν κατάσταση...
Δέ μού άρεσε νά βλέπω δύο νέους άνθρώπους μέ κοινή άγάπη
τή moto.......νά βρίζονται.....καί θεώρησα πώς λειτουργώντας μέ
τό δικό μου τρόπο...έπιβραβεύοντας...τόν ένα ή κράζοντας τόν
άλλο.......ΘΑ ΗΡΕΜΟΥΣΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ.....
ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΜΟΥ......πρώτιστα................................................
Η ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ.....είναι....τό
χειρότερο πράγμα.....
ΘΥΜΙΖΕΙ 4ο ΡΑΙΧ.......................
Άλλιώς φίλοι μου θεωρώ ότι άποτελεί .....

ΥΨΙΣΤΟΝ ΚΟΜΠΛΕΞ..........ένας θεός ξέρει άπό πού έκπορευόμενο..........
ΑΒΥΣΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ..........!!!!!!!!!!!!
Προσωπικά άν θεωρούσα τόν έαυτό μου πιό έξυπνο άπό τούς
άλλους θά προσπαθούσα νά τό κρύψω μέ όλη μου τή δύναμη............!!!!!!!!!!!!
Κλείνοντας είλικρινά θά ήθελα μία άπάντηση άπό τόν φίλο d-s..
ΤΙ ΜΗΧΑΝΗ ΕΧΕΙΣ....??
ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ..??
Άν δέ μού άπαντήσεις...ΘΑ ΣΕ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΩ....!!!!!!!!!
Έγώ ήμουν 7 χρόνια μέ δανεικό παπάκι....Δέν είναι ντροπή..
Καμμιά πενηνταριά πάντως πού ξέρω . μέ κάτι ΧΙΛΙΑΡΙΑ ...όλοι ......
ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΛΟΘΑΝΑΤΟΙ....!!!!!!!!!!!
Άς μήν πούμε άλλα γιά τό abs φίλε μου....
Σέ λίγο θά μάς πάρουν στό ψιλό... καί τούς δύο !!!!!
Όδήγα έσύ μέ άσφάλεια καί άσε μένα νά πάω νά σκοτωθώ...
Δέν μπορώ νά τό ξαναπάρω άπό τήν άρχή...
Ώς έδώ φτάνει πιά τούς πρήξαμε τούς άλλους .............!!!!!
Έχε τό νού σου στά περιοδικά ......μήν τά πολυ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έγώ πάντως θέλω νά χαιρετίσω τόν zoudi...........
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΟΜΟΙΔΕΑΤΗ ΜΟΥ............
ΜΑΖΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΕΡΙΚΛΕΟΥΣ ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ........ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ.......
Έτυχε νά τόν διαβάσω .................


Καλό βράδυ σέ όλους......!!!!!!!!!

blueblack
23/05/2006, 19:37
ΘΑ ΤΌ ΠΩ ΠΑΛΙ....

Φίλε zoudis.....πάλι μάς βρίζει.....
ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ.......ύμών.....????

Καί μιά συμβουλή .....ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ.....

ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΟ.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τό word έχει ρέ παιδιά..????:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

xtapodias
23/05/2006, 20:20
ρε συ iriniaa, καταλάβαμε την καλή σου πρόθεση αλλά και τα αντιεπιχειρήματα για το abs κι εγώ τουλάχιστον τα σεβάστηκα, άσχετα αν διαφωνώ. Αλλωστε δεν μπορεί να έχουμε όλοι την ίδια γνώμη. Για ότι αφορά το ύφος της αντιπαράθεσης, άλλος βρίζει, άλλος ειρωνεύεται, άλλος δεν ξέρω και 'γω τι. Ετσι θα είναι πάντα. Εγώ γουστάρω και τα δύο παιδιά που αρπάχτηκαν (με τον zoudi βάλαμε και ίδια λάστιχα), αλλά τι να γίνει?. Δεν κάνει κακό και λίγη ανδρεναλίνη. Πάντως χώρις να θέλω να σε τσαντίσω να σου πω πως δεν γίνετε να κράζεις τους είρωνες αλλά μετά να ρωτάς πόσο χρονών είναι και τη μηχανή έχει ο d-s. Άλλωστε ούτε τα χρόνια, ουτε η μηχανή που έχει ο καθένας θα βαρύνει περισσότερο την άποψη του. Αυτά και πάντα φιλικά.

Υ.Γ. Ρε συ κανα προπονητή και καμμιά μεταγραφή θα βρούμε? Φέτος δεν ξαναβγάζω διαρκείας. Μου την έσπασε φέτος ο κοντός. ΕΛΑ ΜΩΡΗ ΑΕΚΑΡΑ - ΕΛΑ ΜΩΡΗ ΑΡΡΩΣΤΙΑ.

ΑΑΑΑ!!! και κάτι ακόμα. Γράφε πιο ομαλά ρε συ γιατι δυσκολεύομαι πολύ να διαβάζω έτσι που γράφεις. Μου βγαίνουν τα μάτια και μετά από λίγο αρχίζω να χάνω το νόημα.

bye

alexxdj
24/05/2006, 22:01
Καλησπερα και καλως σας βρισκω.
Επειδη και γω ενδιαφερομαι να παρω αυτες τις μερες το μηχανακι μπορειτε να μου προτεινετε καποιο μαγαζι στη Θεσσαλονικη?
Επισης ποια η διαφορα της παραεισαγωγης απο την επισημη εισαγωγη εκτος τις τιμης? Τα αλογα ειναι τα ιδια?
Ποιοι εμποροι το φερνουν με επισημη εισαγωγη στη Θεσ/νικη?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας.

EKEINOS
25/05/2006, 00:14
15 Ιουνιου με ΑΒΣ στα 7980 πανε Μακινα

blueblack
25/05/2006, 08:33
KAΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.....

Αύτή θά είναι τελικά ή τιμή λεβέντες μου άπό ότι όλα δείχνουν...
Μάλλον χωρίς τά δώρα...
Τώρα τό πότε θά είναι έδώ???
Άρχές Ίουνίου μού είπαν καί μένα...
Όπότε γιά νά μήν τό πάμε άπό τήν άρχή......τί κάνει ....καί τί....
δέν κάνει το abs......ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.....
Μέ ή χωρίς καί τά δώρα στήν ίδια τιμή...
Δέν ξέρω άν θά βρείτε χωρίς,ή άν σταμάτησε...
Ύποθέτω πώς ύπάρχουν πολλά άκομα παρακαταθήκη..
Τώρα γιά νά άπαντήσω στόν νέο φίλο μας alexxdj.....
Tά λεγόμενα παραεισαγωγής δέν έχουν κέρατα.....ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ.......!!!!!!!!
Καί μάλιστα πιστεύω πώς άν ύπάρξει έλλειψη χωρίς abs άπό τήν έπίσημη άντιπροσωπεία άπό αύτούς θά βρείς πιό εύκολα γιατί ή
Εύρώπη έχει πολύ πράμμα......
ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ........ΘΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.....νά δείς τά ππιστοποιητικά είσαγωγής τής moto όπου άναγράφεται ή ίπποδύναμη.........
Άν μπείς στό site καί σέ έμπόρους suzuki στήν Όλλανδία θά δια-
πιστώσεις ότι ...............
στό DL650....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΕΚΔΟΣΕΙΣ......
μέ 67.....καί μέ τά μισά άλογα....!!!!!!!!!!!!!!
Οί Όλλανδική άγορά τροφοδοτεί πάρα πολλούς άνεξάρτητους
έμπόρους καί είσαγωγής......
Κάποιες χώρες έχουν νομοθεσίες γιά ίπποδυνάμεις......ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ.........
Διπλώματα.......άσφάλειες......ρύποι....κ.λ.π.
Τό πώς τά 30..φεύγα άλογα γίνονται 67...δέν ξέρω πόσο άπλό είναι.....
Άλλά πιστεύω πώς ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ......
νά τό άγοράσει καί μετά νά τρέχει.....!!!!!!!!!!!!
Άν λοιπόν τό πάρεις παραεισαγωγής....ΠΡΟΣΟΧΗ.....ΣΤΆ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ..........!!!!!!!!!!!!
Τό άλλο θέμα είναι τό πόσο άξιόπιστο είναι τό μαγαζί σέ άντίθεση
μέ τόν Σφακιανάκη καί πόσο θά σέ καλύψει σέ περίπτωση .......
άστοχίας ύλικού πού λένε....
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ....ψάχνοντας πολύ καί μέ τό χρήμα πακέττο....
βρήκα τήν τιμή τής παραεισαγωγής ,σέ moto τού Σφακιανάκη....
Θεωρώ πώς όλοι τό ίδιο τά χρεώνονται ...ΑΛΛΑ......
μέ τό πρόσχημα ΤΟΥ ΕΠΙΣΗΜΟΥ.......θέλουν πιό μεγάλο κομμάτι
τής πίττας.....
Ύπάρχει βέβαια έδώ ό άντίλογος τής καλύψης πού σού παρέχει
μέσω τής ύποδομής πού ύπάρχει....έχουν καί αύτοί τό δίκιο τους....... άλλά καί έγώ σάν καταναλωτής ψάχνω τήν πιό συμφέρουσα λύση γιά μένα.......!!!
Τήν προηγούμενη φορά τό έφαγα καί πλήρωσα πάνω άπό 1500 εύρώ....................
διαφορά γιά τό hayabusa.....μέ έφαγε ή άνασφάλεια...... γιατί
κυκλοφορούσαν πολλά διαφορετικά hayabusa άνά τήν Εύρώπη...
Γιά φάντάσου το μέ 99 άλογα...!!!!!! κουτσά θά ήταν.....
Όπως τήν πάτησε φίλος μέ blackbird........
Bρέ δέν πάει.........βρέ δέν πάει.......ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ...!!!!!!!!!
Έπίσημοι dealer στή θεσσαλονίκη είναι....
Τσακατσώνης....ό γνωστός Μακίνα......Νέα έγνατία
Τερζής ...στήν έξοδο τής πόλης γιά Χαλκιδική
Πρεβεδουράκης........περιοχή FIX
Καί ένας άκόμη συγγνώμη πού μού διαφεύγει τώρα....μέ ένα τηλέφωνο στήν Άθήνα θά σάς τόν πούν.......
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΑΓΑΖΙΑ....πού παίρνουν άπό αύτούς.......
Όποιος μπορεί καί είναι άξιόπιστος ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟ...
άπό τράπεζα ,ταμιευτήριο κ.λ.π. καί πάει μέ τό χαρτί στό χέρι....
στόν έμπορο.....
Μέ τα λεφτά στό χέρι τό διαπραγματεύεσαι άλλιώς.................................
Καί κάτι γιά τό φίλο xtapodias.................................................................
Ή κάκιστη μορφή έκφρασης φίλε μου....
ΕΙΝΑΙ.......
Η ΕΠΙΔΕΙΞΗ.......ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ.....ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ....!!!!!!!!!!
Αύτή μού τήν έδωσε ούτε τά μπινελίκια ούτε οί χριστοπαναγίες
ούτε ή είρωνίες.....!!!!!!!!!!!!
Νέα παιδιά είστε καί τό αίμα σας βράζει ....ΡΙΧΤΕ ΤΑ........
ΑΛΛΑ......δέν προκαλούμε δείχνοντας στόν άλλο...........
ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ..........
Αύτό, όποιος έχει κουλτούρα καί ΠΑΙΔΕΙΑ.....ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ....
ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ..........
Καί στά άλώνια καί στά σαλόνια.....
Καί μάγκας καί δάγκας.....
Έδώ είμαστε γιά άλλο πράμμα ......ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΜΑΣ.....!!!!!!!!!!!
Όπως μπορεί έκφράζεται ό καθένας.....
Κάτι θά μάθω καί έγώ καί σύ άπό αύτόν πού τελείωσε μόνο
ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ......!!!!!!!!!!!!!!
Ούτε τά χρόνια ούτε οί πολλές moto...άποτελούν τό σούπερ
κριτίριο....
ΑΛΛΑ......35 χρόνια στό κουρμπέτι....πολλές moto....καί μέ κύκλο
πού ξεκίνησε άπό πολύ χώμα , μέ γρήγορη όδήγηση ,μέ όλη τή σειρά τών ΧΤ άπό τό 80....σέ βουνά λίμνες καί πέτρες........
νομίζω πώς μού δίνουν τό δικαίωμα νά έχω ...........
ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ.........ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ......πού τήν παραθέτω καί ΔΕΝ ΘΕΛΩ.....
να...... ΤΗΝ ΕΠΙΒΑΛΛΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καί κλείνοντας θέλω νά σού πώ πώς στό τέλος μού ΕΘΙΞΕΣ......
τήν πιό εύαίσθητη χορδή τής καρδιάς μου.....!!!!!!!!!!!
Η ΑΕΚ καί ότι αύτό τό όνομα κουβαλάει μαζί του .........
ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ........
Άπό τό 1967.....παιδάκι .......
Ένα χρόνο πρίν τό κύπελλο τού 68...!!!!!!!!!
ΟΣΟ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ...............ΤΟΣΟ ΜΕ ΠΟΡΩΝΕΙ......
Όσο γιά τό γράψιμο τί νά πώ ,,,sorry,,,

Καλημέρα σέ ΟΛΟ τόν κόσμο...!!!!!!!!!!!!

zoudis
25/05/2006, 10:21
πρόβλημα δεν έχω ιδιαιτερο, αν είχα θα το είχες καταλάβει...

Ε αυτό σου λεώ...αυτο κατάλαβα...οτι εχεις ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ προβλημα :lol: :rotflmao: :rotflmao:


απλά κάνω πλάκα μια που με προκάλεσες..

ξαναδίαβασε τα ποστ να δεις ποιος πεταχτηκε πρωτος σα τη π.....α.


πως.. με μονομαχία??

Αστο αυτο...δε σε παιρνει...Εγω σου είπα κατι για να στειλεις πμ να το λυσουμε αλλά εσυ.....κανεις τη κότα ? εισαι κότα ? δεν ξέρω....μαλλον για το δευτερο με πείθεις τελικά....


Αλλα εδω βάζω και ενα τέρμα. τώρα εσύ αν "ερεθίζεσαι" με αυτα που γράφω εγώ....τι να πω....εισαι μεγάλη ανωμαλάρα φίλε μου...να το κοιτάξεις αυτό....Τεσπα, δεν μπορω να ασχολούμε με σενα καθε μερα. Εχω και δουλειες. ....


Φιλε από Σαλονικα...

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΟΜΟΙΔΕΑΤΗ ΜΟΥ............

ΜΑΖΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μαζι φίλε μου...μαζί...Καπου σε ξέρω εσένα.....

Εσυ δεν είσαι αυτός που μου κάνει σινιαλο από το αντιθετο ρεύμα, όταν ταξιδεύω στην Εθνική ?

Εσυ δεν είσαι αυτός που στματαέι να ρώτηση όταν με βλέπει με πρόβλημα στην ακρη του δρόμου, αν χρειάζομαι βοήθεια, τηλέφωνο και αν όλα είναι καλά ?

Εσύ δεν είσαι αυτός που μου λύνει τις απόριες όταν πραγματικά γνωρίζει κάτι ?

Εσύ δεν είσαι αυτός που όταν με εκλεισε ο ταρίφας στο δρόμο κατέβηκε και τον "στολισε" κανονικότατα ?

Εσύ δεν είσαι αυτός που πάντα σεβεται και βοηθαέι τον ομοιδεάτη συνοδηπόρο μηχανόβια με την κοινη μας τρέλα ?

Εσυ εισαι σειρα΄...το ξέρω....σε έχω συναντήση αρκετές φορές στους δρόμους.....:winka:

Καλα να μαστε ! :beer: :beer: :beer:

EKEINOS
25/05/2006, 20:30
Το επιτοκιο του προσωπικου δανειου συμφερει μονο για να χτυπησεις μεταχειρισμενο,ειναι στην καλυτερη περιπτωση στο 11%
ενω αυτο που βγαζει ο εμπορος στο 4,5% απλα προσεχεις γιατι μερικοι εμποροι παιρνουν προμηθεια απο την τραπεζα 2% το οποιο στο καρφωνουν στις δοσεις σου

blueblack
25/05/2006, 22:20
Kαλησπέρα...

Σέ τρία μεγάλα μαγαζιά τής Θεσσαλονίκης.........ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ....
Τό καλύτερο έπιτόκιο πού βρήκα ......όταν τά ύπολόγισε μετά φίλος
λογιστής ήταν περίπου 10%.......
Στίς δέ τράπεζες περίπου άπό 10,5% μέχρι 8,5% τό καλύτερο.....!!!!!!!!!
Είναι αύτό τό 2% πιθανόν πού λέει ό ΕΚΕΙΝΟς....
Είδα καί έγώ σέ περιοδικό αύτό τό 4,5% άλλά όταν τά έβαλα σέ πρόγραμμα ύπολογισμού τόκων .....άσε φίλε....
Άν θά πάτε σέ σοβαρά καί μεγάλα μαγαζιά αύτά έχουν στό internet
μέσα πρόγραμμα ύπολογισμού τόκων ,δοκιμάστε καί θά δείτε
πόσο είναι αύτό τό 4,5%.......
Ούτε γιά στεγαστικό δέν έχει τόσο ρέ παιδιά ....ψυχραιμία
Καταναλωτικό λέγεται παιδιά.....
Αύτό πήρα.....
Οί τράπεζες άπλά ζητούν νά είσαι καθαρός...καί ένα προτιμολόγιο,
ή δελτίο παραγγελίας γιά νά σού δώσουν άλλες τό 75% καί άλλες
όλο τό δάνειο.....
Δέν άσχολούνται άν είναι καινούριο ή μεταχειρισμένο...........!!!!!!
Ούτε παρακρατήσεις ούτε άσφάλειες....
Άρκεί νά μήν είσαι ΜΑΥΡΙΣΜΕΝΟΣ....!!!!!!!!!
Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο άνοιξιάτικο καταναλωτικό μέ 7,5%
Γιά κάποιες όμάδες μισθωτών 5,9%...τό καλύτερο...
Καί Μετοχικό Ταμείο κάποιων Δημόσιων Υπηρεσιών μέ 4-4,5%
Σούπερ ....μέ κράτηση άπό τό μισθό....άλλά μικρό .....
γύρω στά 8000 μέ προυπηρεσία πάνω άπό είκοσι χρόνια....
Γιά πήγαινε φίλε μου...ΕΚΕΙΝΟΣ.....καί πές έκεί πού σού είπαν 4,5%
ότι θές 10000 γιά 36 δόσεις καί γράψε μου τό σύνολο πού θά πληρώσεις νά δούμε αύτό τό 4,5% πού λές...........
Ίσως νά άλλαξαν τά πράγματα......
Ή δική μου έρευνα ήταν πρό δύο μηνών.......!!!!!!!!!!!