PDA

View Full Version : ti na kanw?



costas_k
07/05/2006, 15:54
Γεια και χαρα σε ολα τα μελη της παρεας.Επειδη εχω βαρεθει να πηζω στην κινηση με το αυτοκινητο, να πληρωνω τα μαλλια της κεφαλης μου τα καλοκαιρια στα σαπιοκαραβα για να βαλω το αυτοκινητο μεσα και επειδη ειναι καιρος να αξιοποιησω εκεινο το διπλωμα μηχανης που εχω εδω και τρια χρονια,αποφασισα επιτελους να παρω μηχανη.ΦΥΣΙΚΑ οι παραπανω λόγοι αγορας μηχανης ειναι ενδεικτικοι ο ΚΥΡΙΩΣ λογος ειναι οτι απο τοτε που ανεβηκαμε (και κατεβηκαμε)τον ΠΑΡΝΩΝΑ με μια παρεα μηχανοβιους τις ερωτευτηκα τις ατιμες!!! ΕΧΩ καταληξει σε τρια μοντελα και εδω θα ηθελα τη βοηθεια σας.Σημειωτεον οτι ποτε δεν ειχα δικη μου μηχανη(επειδη ομως εχω ερκετους φιλους με μοτο,) γνωριζω αρκετα για τις παραχωρησεις η και τους συμβιβασμους(συγκριτικα παντα με το αυτοκινητο) που πρεπει να κανει κανεις προκειμενου να χαιρεται την μοτοσυκλεττα του με ασφαλεια.εχω καταληξει λοπον σε τρια μοντελα α)CBF 600 S transalp 650 γ)xr 125 kai μετα βλεπουμε.ΦΥΣΙΚΑ για παπια η σκουτερς δεν υπαρχει περιπτωση,κυριως για λόγους ενεργητικης ασφαλειας.Περιμενω τις αποψεις και τις προτάσεις σας σχετικα με τα παραπάνω.:wave2:

zoropatra
07/05/2006, 16:11
γεια σου φιλε μου......καλω ηρθες!!!!


σημερα μην περιμενεις και πολλες απαντησεις γιατι ολοι εχουν παει στην εκδρομη του moto.gr!!!!!!

η δικη μου γνωμη παντως απο τα παραπανω μηχανακια ειναι η λυση του transalp!!!!!:beer: :beer: :beer: :beer:

weaz
07/05/2006, 16:18
απο αυτα που προτιμας και η δικια μου γνωμη ειναι TRANSALP και ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ.

adam_tsouk
07/05/2006, 18:51
για να μην πω καποιο συγκεκριμενο (υποκεινενικα ειναι αυτα....) κοιτα στα on-off (οπως δηποτε αφου σκεφτεσαι, διακοπουλες-νησια-φορτωμα κτλ) και τα 500-750 cc θα σε υπερκαλυψουν....



Καλώς ήρθες....

jimmis77
07/05/2006, 19:13
καλως ηρθες. 3 τελειως διαφορετικες μηχανες με διαφορετικο προσανατολισμο η καθε μια.ξεκαθαρισε τι θελεις,γινε πιο σαφης.
τι θες?ασφαλτο?,χωμα?,εντουραδα?,ταξιδι?,ανεση?,βολτα στην πολη?,στην παραλια?,συνδιασμος ολων αυτων?
αραξε,πιασε καμια:beer: και πες και για ποια χρηση τη θες.
παντως εγω θα επερνα το ΤΑ. :wave2: :wave2: :wave2:

κοιτα και προς suzuki μερια.:beer: :wave2:

lopi
07/05/2006, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
Γεια και χαρα σε ολα τα μελη της παρεας.Επειδη εχω βαρεθει να πηζω στην κινηση με το αυτοκινητο, να πληρωνω τα μαλλια της κεφαλης μου τα καλοκαιρια στα σαπιοκαραβα για να βαλω το αυτοκινητο μεσα και επειδη ειναι καιρος να αξιοποιησω εκεινο το διπλωμα μηχανης που εχω εδω και τρια χρονια,αποφασισα επιτελους να παρω μηχανη.ΦΥΣΙΚΑ οι παραπανω λόγοι αγορας μηχανης ειναι ενδεικτικοι ο ΚΥΡΙΩΣ λογος ειναι οτι απο τοτε που ανεβηκαμε (και κατεβηκαμε)τον ΠΑΡΝΩΝΑ με μια παρεα μηχανοβιους τις ερωτευτηκα τις ατιμες!!! ΕΧΩ καταληξει σε τρια μοντελα και εδω θα ηθελα τη βοηθεια σας.Σημειωτεον οτι ποτε δεν ειχα δικη μου μηχανη(επειδη ομως εχω ερκετους φιλους με μοτο,) γνωριζω αρκετα για τις παραχωρησεις η και τους συμβιβασμους(συγκριτικα παντα με το αυτοκινητο) που πρεπει να κανει κανεις προκειμενου να χαιρεται την μοτοσυκλεττα του με ασφαλεια.εχω καταληξει λοπον σε τρια μοντελα α)CBF 600 S transalp 650 γ)xr 125 kai μετα βλεπουμε.ΦΥΣΙΚΑ για παπια η σκουτερς δεν υπαρχει περιπτωση,κυριως για λόγους ενεργητικης ασφαλειας.Περιμενω τις αποψεις και τις προτάσεις σας σχετικα με τα παραπάνω.:wave2:


To transalp.

costas_k
07/05/2006, 23:49
sygkekrimena h xrhsh ths mhxanhs 8a afora kyriws voltes mesa sthn polh, kai eniote kapoia savvatokyriaka ektos ,kai fysika diakopes.sthn periptwsh tou transalp pou mou proteinete,den 8a dyskoleytw toulaxiston gia 1-2 ,mhnes kyriws logw apeirias?




P.S.eyxaristw tous filous pou apanthsan sto post;)

Konti
08/05/2006, 15:26
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΥΡΙΟΥΣ-TRANSALP ΑΝ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΣΟΥ!

ΑΛΛΑ ΔΕΣ (TEST RIDE) ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ON-OFF! ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΑ ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΜΑ!

1-APRILIA PEGASO TRAIL

2-BMW F650GS

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ!!!

Konti
08/05/2006, 15:32
[i]
1-APRILIA PEGASO TRAIL

2-BMW F650GS

[/B]

ΔΕΝ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!:wave2: :wave2:

idi
08/05/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
Γεια και χαρα σε ολα τα μελη της παρεας.Επειδη εχω βαρεθει να πηζω στην κινηση με το αυτοκινητο, να πληρωνω τα μαλλια της κεφαλης μου τα καλοκαιρια στα σαπιοκαραβα για να βαλω το αυτοκινητο μεσα και επειδη ειναι καιρος να αξιοποιησω εκεινο το διπλωμα μηχανης που εχω εδω και τρια χρονια,αποφασισα επιτελους να παρω μηχανη.ΦΥΣΙΚΑ οι παραπανω λόγοι αγορας μηχανης ειναι ενδεικτικοι ο ΚΥΡΙΩΣ λογος ειναι οτι απο τοτε που ανεβηκαμε (και κατεβηκαμε)τον ΠΑΡΝΩΝΑ με μια παρεα μηχανοβιους τις ερωτευτηκα τις ατιμες!!! ΕΧΩ καταληξει σε τρια μοντελα και εδω θα ηθελα τη βοηθεια σας.Σημειωτεον οτι ποτε δεν ειχα δικη μου μηχανη(επειδη ομως εχω ερκετους φιλους με μοτο,) γνωριζω αρκετα για τις παραχωρησεις η και τους συμβιβασμους(συγκριτικα παντα με το αυτοκινητο) που πρεπει να κανει κανεις προκειμενου να χαιρεται την μοτοσυκλεττα του με ασφαλεια.εχω καταληξει λοπον σε τρια μοντελα α)CBF 600 S transalp 650 γ)xr 125 kai μετα βλεπουμε.ΦΥΣΙΚΑ για παπια η σκουτερς δεν υπαρχει περιπτωση,κυριως για λόγους ενεργητικης ασφαλειας.Περιμενω τις αποψεις και τις προτάσεις σας σχετικα με τα παραπάνω.:wave2:

αν και δε μου πεφτει λογος....

τα μηχανακια που εβαλες εχουν ενα και μοναδικο κοινο... ειναι Honda.... κατι μου λεει οτι ακουσες ραδιο αρβυλα απο "ξερωλα".....

σε αυτο το φορουμ μπορεις να ακουσεις και "αλλες γνωμες" ισως να αλλαξεις και λιγο την οπτικη γωνια που κοιτας αυτη τη στιγμη τα πραματα.

οσο για το θεμα της ενεργητικης ασφαλειας εχεις δικιο για τα παπια κτλ σε γενικες γραμμες.... αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι το XR125 εχει καλυτερη απο το παπι μου πχ????? ξερεις ολα τα παπια και σκουτερ δεν ειναι ιδια... και το XR125 ειναι ενα πολυ ΛΙΓΟ μηχανακι ... για τη χρηση που το θες

καλως ηρθες

costas81
08/05/2006, 15:44
Απο τα τρια που μας αναφερες εγω θα διαλεγα το transalp!
Για μενα στην κατηγορια on-off μεχρι 650 υπερτερει το suzuki v-strom το οποιο κ εχω κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

xanoutas
08/05/2006, 16:17
Και εγώ εκτός λίστας το V-Strom θα ψήφιζα...

athas62
08/05/2006, 17:48
ΜΕ 28 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΙΡΑΣ ΣΑΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ
ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ
ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΗΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΙ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΟΓΚΩΔΕΙ ΚΑΙ ΒΑΡΙΑ
600αρια ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΟΣΩ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ,
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΣΩΤΕΡΩ
ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΗ ΣΥΧΝΑ
ΠΧ,ΑΘΗΝΑ-ΠΑΤΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΝ
ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΠΟΛΗ ΚΑΙ
ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΒΟΛΤΕΣ ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ.:beer:

startengine
08/05/2006, 19:11
Καλωσόρισες και με το καλό συνοδοιπόρος δίτροχος!

Λες πως δεν έχεις καθόλου εμπειρία στην οδήγηση και πολύ περισσότερο - λέω εγώ - στο χειρισμό της μηχανής. Την θέλεις επίσης περισσότερο για την πόλη. Με αυτά τα δεδομένα θα σου πρότεινα να μη διστάσεις να οδηγήσεις έστω και για λίγο τις "υποψήφιες" με όποια ευκαιρία μπορείς να έχεις.
Ξεχνώντας το xr όπου συμφωνώ απόλυτα με τον idi και δε μπορεί να την έχεις ως πιθανή επιλογή αφού απορρίπτεις τα παπιά για την έλλειψη ενεργητικής ασφάλειας (επάρκεια κινητήρα, επιταχύνσεις, φρένα κ.λ.π.), θα έλεγα πως μιλάς για βαριά μηχανάκια που θέλουν συνήθεια. Λάβε υπ΄όψη σου και το ύψος που δυσκολεύει πολύ σε συνδυασμό με το βάρος. Αν είσαι 1.80 ας πούμε, παίρνεις ΤΑ που είναι ευκολοοδήγητο περισσότερο. Αν είσαι (χμμμ... 1.65 σαν εμένα:cry: ) παίρνεις CBF και σε ενα δύο μήνες συνηθίζεις το βάρος...
Όλα αυτά βέβαια είναι εντελώς δική μου άποψη και τη μηχανή θα την πάρεις εσύ.΄

Καλή και τυχερή να είναι η όποια επιλογή σου!

costas_k
09/05/2006, 15:57
ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΙΛΙΚΕΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑ 80% ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΩ ΓΙΑ TRANSALP KAI ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΤΑΧ/ΝΗ.ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ.



Υ.Γ STARTENGINE EIMAI ΑΚΡΙΒΩΣ 1,80!!:)

the_passenger
09/05/2006, 16:56
Transalp :winka: