PDA

View Full Version : Fz1 Fazer......Οι πρώτες εντυπώσεις



THEOD
08/05/2006, 13:24
part 1

Νομίζω ότι μετά από σχεδόν 1 μήνα και 2.200 χιλιόμετρα με το FZ1 FAZER τόσο εντός όσο και κυρίως εκτός πόλης, ήρθε η ώρα να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου όπως εγώ τις νοιώθω σύμφωνα με την εμπειρία μου αλλά και συγκριτικά με τις προσδοκίες που είχα από το μηχανάκι πριν αυτό έρθει στα χέρια μου.

Αυτό που πρώτο μου έκανε εντύπωση είναι η θέση οδήγησης….Δεν μπορώ να πω ότι είναι σκυφτή όπως στα σούπερ-σπορ. Ουσιαστικά καβαλάς σε στυλ μοτάρντ ακολουθώντας το σχήμα του ντεπόζιτου και χουφτώνεις την φλατ τιμονάρα σε θέση "πιάνω τον ταύρο από τα κέρατα". Μου θυμίζει αρκετά την θέση οδήγησης του Ζ1000 ενός φίλου που είχα οδηγήσει. Ξενίζει λίγο στην αρχή, αλλά πολύ γρήγορα εξοικειώνεσαι και νοιώθεις όμορφα με την άπλετη ορατότητα και κυρίως με την φοβερή αίσθηση της απόλυτης κυριαρχίας που νοιώθεις….
Μαρσπιέδες και τιμόνι πέφτουν φυσικά στα χέρια σου τουλάχιστον για το δικό μου 1,75 και εκτιμάς πάρα πολύ το σχήμα του ντεπόζιτου που ουσιαστικά είναι έτσι διαμορφωμένο ώστε τα πόδια να κουμπώνουν πάνω του. Χαλάλι τα μόνο 18 λίτρα που παίρνει μέσα…

Μπροστά σου έχεις ένα λιλιπούντιο φαίρινγκ με μια μικρή ζελατίνα που δεν εμποδίζει καθόλου την ορατότητα και αναρωτιέσαι αν αυτό το πραγματάκι μπορεί να προσφέρει προστασία στα χιλιόμετρα που το μηχανάκι μπορεί να κινηθεί. Μετά όμως παρατηρείς ότι η ζελατίνα βρίσκεται αρκετά κοντά στο κεφάλι σου και με απότομη γωνία κλίσης, οπότε κάτι θα κάνει δεν μπορεί…

Οι καθρέπτες είναι το σημείο που προεξέχει πιο πολύ από όλα και βρίσκονται σχεδόν στο ύψος των καθρεπτών αυτοκινήτου - ουσιαστικά είναι το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις στην κίνηση της πόλης. Τουλάχιστον είναι ελατηριωτοί και δεν θα πάθουν ζημιά σε ενδεχόμενη επαφή ενώ η ορατότητα προς τα πίσω που προσφέρουν είναι πολύ καλή. Αν τους κλείσεις, αμέσως το 1000άρι μεταμορφώνεται σε πολύ μικρότερο μηχανάκι όσο αφορά το πλάτος και τις δυνατότητες κίνησής του στο μποτιλιάρισμα

Το μικρό και όμορφο πολυόργανο πολλαπλών ενδείξεων είναι ευανάγνωστο, δίνει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες και ευτυχώς υπάρχει αναλογικό στροφόμετρο επίσης όμορφο και με θαυμάσιο φωτισμό την νύχτα….Ευτυχώς, γιατί μετά από την εμπειρία μου με το FZ6 δεν θα αγόραζα ποτέ μηχανάκι χωρίς κλασσικό στροφόμετρο – ποτέ δεν μου άρεσε να βλέπω τις στροφές με αριθμούς ή με μαύρες μπάρες….Στα συν και η ύπαρξη του εργοστασιακού ιμμομπιλάιζερ…

Οι διακόπτες φαίνονται και δίνουν την αίσθηση αρκετά ποιοτικών με θετική λειτουργία και καλή αίσθηση, και γενικότερα τόσο η βαφή όσο και οι συναρμογές των πλαστικών δείχνουν μια ποιοτική κατασκευή με προσοχή στην λεπτομέρεια και το φινίρισμα, πράγμα που φαίνεται και εν κινήσει μιας παρ’όλο τις σφικτές του αναρτήσεις τίποτα δεν τρίζει ή κοπανάει ή δίνει την εντύπωση ότι θα φύγει από την θέση του…

Και ώρα να βάλουμε μπρος….Με το πάτημα της μίζας ο κινητήρας ξυπνάει και ένας θαυμάσιος ήχος γεμίζει τον χώρο…Η εξάτμιση βγάζει έναν μπάσο ήχο με ωραία χροιά που σε προκαλεί για κούφια χαζογκαζώματα ….έτσι μόνο και μόνο για την απόλαυση του πράγματος….
Δεν είναι δυνατός φυσικά, αλλά αμέσως καταλαβαίνεις ότι λειτουργεί κάτι με πολλά κυβικά και άλογα….πάνω από τις 6-7000 στροφές δυναμώνει και αλλάζει χροιά προς το επιθετικότερο συμβάλλοντας και αυτός στην αίσθηση της απογείωσης που σε καταλαμβάνει…

Τραβάς τον συμπλέκτη που παρ’ όλο που δεν είναι υδραυλικός (θα έπρεπε σε ένα χιλιάρι των 12.000 ευρώ….) είναι αρκετά μαλακός, και κουμπώνεις την πρώτη με το χαρακτηριστικό γκλάνκ που σε κάνει να ανατριχιάζεις…
Με ελάχιστο γκάζι αφήνεις τον συμπλέκτη και το μηχανάκι γλυκά και χωρίς σκόρτσα αρχίζει να κινείται. Λίγο παραπάνω γκάζι και μέχρι τις 5.000 απολαμβάνεις μεν την αβίαστη ροή της επιτάχυνσης που προφέρουν τα 1000 κυβικά, αλλά τίποτα το συνταρακτικό δεν συμβαίνει.
Θετικά και γλυκά το μηχανάκι επιταχύνει και προοδευτικά μεγαλώνει την δύναμή του με το ανέβασμα των στροφών. Στις 5.000 στροφές νοιώθεις ότι κάτι αρχίζει να αλλάζει, στις 6.000 ο ήχος και το τράβηγμα γίνονται ακόμα πιο άγρια, και λίγο πριν τις 8.000 αρχίζει το πανηγύρι….Ένα τεράστιο χέρι αρχίζει να σπρώχνει την μηχανή μπροστά και αν τυχόν έχεις μεγάλο άνοιγμα του γκαζιού, όλα γύρω σου αρχίζουν να μένουν πίσω με απίστευτη ταχύτητα…Πανικόβλητος αλλάζεις ταχύτητα πριν το κόκκινο των 12.000 και τίποτα δεν αλλάζει... Ο ρυθμός της επιτάχυνσης παραμένει καταιγιστικός όσο το στροφόμετρο παραμένει στις ψηλές στροφές και το γκάζι ανοιχτό, άσχετα αν είσαι μονοκάβαλλος ή δικάβαλλος, αν ο δρόμος είναι ανηφόρα ή γκρεμίλα. Τα κυβικά και η δύναμη δεν κρύβονται….Το πίσω λάστιχο υποφέρει στις πρώτες 2 ταχύτητες, ο εμπρός τροχός προσπαθεί να μείνει στο έδαφος, το κοντέρ ανεβάζει τα χιλιόμετρα με τρελό ρυθμό, και τα 200 έρχονται αστραπιαία με 3η την ώρα που ετοιμάζεσαι να κουμπώσεις την 4η …
Θέλει σύνεση η διαχείριση τέτοιας δύναμης…
Και εδώ να πω ότι με μόλις 2.200χλμ στο κοντέρ, δεν αποκλείεται ο κινητήρας να είναι λίγο σφικτός ακόμα. Σε συζήτηση με εξουσιοδοτημένο μηχανικό της Γιαμάχα, μου ανέφερε ότι ο κινητήρας θα δείξει το 100% των δυνατοτήτων του αφού περάσω τα 6-7.000 και δεν έχω κανένα λόγο να μην τον πιστέψω αφού κάτι παρόμοιο είχα αντιληφθεί και σε προηγούμενες τετρακύλινδρες μοτοσικλέτες μου …
Λόγω στρωσίματος και συγκυριών, δεν είχα την ευκαιρία να διερευνήσω την τελική της μοτοσικλέτας αλλά η ευκολία που έχει τα κοντερίσια 220-230 είναι αρκετή για να μην ασχοληθείς παραπέρα. Σε ένα μικρό άνοιγμα είδα κάποια στιγμή φευγαλέα 245 χλμ/ώρα στο ψηφιακό κοντέρ και όλα έδειχναν ότι υπήρχαν αρκετά ακόμα….
Μιας και μιλάμε για χιλιόμετρα στο κοντέρ, κάπου εδώ να αναφέρω ότι σε συγκριτική βόλτα με το FZ6, το κοντέρ του 1000αριού έδειχνε μόλις 1 χλμ/ώρα λιγότερο από το 600άρι στα 150χλμ/ώρα (150 το FZ6 – 149 το FZ1). Με γνωστό ότι το κοντέρ του FZ6 είναι αισιόδοξο κατά 6-7%, αυτό συμπερασματικά (χωρίς να έχω άλλα μετρήσιμα στοιχεία) σημαίνει ότι το κοντέρ του FZ1 έχει μια απόκλιση περίπου 6%, που σημαίνει 94-188-235 πραγματικά για 100-200-250 κοντερίσια…

to be continued....

THEOD
08/05/2006, 13:25
part 2

Σε γενικές γραμμές θα χώριζα την περιοχή λειτουργίας του μοτέρ σε 3 περιοχές.
Στην χαμηλή από το ρελαντί μέχρι τις 6.000 στροφές όπου το μηχανάκι κινείται γλυκά και επιταχύνει θετικά και ομαλά αλλά χωρίς να εντυπωσιάζει με την δύναμή του (πάντα λαμβάνοντας υπ’ όψιν τα 1000 κυβικά του γιατί συγκριτικά με τα 600άρια δεν τίθεται θέμα), στην μεσαία από τις 6.000 έως τις 8.000 που χαρακτηρίζεται μεστή και ψωμωμένη, και στην ψηλή πάνω από τις 8.000 που μόνο υστερική μπορεί να ονομαστεί….
Το σημαντικό είναι ότι δεν υπάρχουν πουθενά κενές περιοχές, τρύπες ή δισταγμοί, και η μετάβαση από την μια περιοχή στην άλλη γίνεται προβλέψιμα και προοδευτικά. Σαν αποτέλεσμα αυτών, το μοτέρ διαθέτει ένα μεγάλο εύρος ωφέλιμης περιοχής και να μπορεί να κινηθεί εξίσου καλά σε όλο το φάσμα ανάλογα την διάθεση του οδηγού…
Μπορείς εύκολα μέσα στην πόλη να χρησιμοποιείς αποκλειστικά την πρώτη περιοχή στροφών και να κινείσαι ομαλά, οικονομικά, και ακόμα και έτσι να είσαι από τα ταχύτερα κινούμενα οχήματα στον δρόμο…Αν χρησιμοποιήσεις και την 2η, τότε σημαίνει ότι οι ρυθμοί σου έχουν ανέβει αισθητά και για τους περισσότερους αναβάτες (εμού συμπεριλαμβανομένου) πολύ σπάνια θα χρειαστεί παραπάνω. Αν μπεις στην 3η….τότε απλά ανοίγεις την πύλη της κόλασης (ή μήπως του παράδεισου ???) και τότε θα πρέπει να κρατιέσαι καλά και οι αισθήσεις σου να είναι σε πλήρη ετοιμότητα γιατί όλα συμβαίνουν πολύ-πολύ γρήγορα….

Αν εξαιρέσεις την μακριά πρώτη που κάτω από τις 5-6.000 στροφές κρατάει το μοτέρ και δεν εκσφενδονίζει μπροστά το μηχανάκι όπως θα περίμενες από μια μηχανή με 150 άλογα, ούτε επιτρέπει στο τεράστιο πίσω λάστιχο να μαυρίσει τον δρόμο, το μηχανάκι ξεχειλίζει από δύναμη αλλά παράλληλα είναι τόσο γραμμικό και ομαλό στην απόδοση αυτής της δύναμης που δεν θα τρομάξει ακόμα και τον άπειρο αναβάτη, και αυτό το κάνει πολύ πιο φιλικό και ευκολοδήγητο από ότι θα περίμενες από έναν τέτοιο πύραυλο… Χαρακτηριστικό της φιλικότητας και της ελαστικότητας είναι το γεγονός ότι μπορείς άνετα να κινείσαι με 6η και μόλις 2.000 στροφές, και στο άνοιγμα του γκαζιού το μηχανάκι επιταχύνει ομαλά χωρίς διαμαρτυρίες και σκόρτσα. Η ίδια η γκαζιέρα έχει μεγάλη διαδρομή και διευκολύνει στο να δίνεις τόσο γκάζι όσο ακριβώς χρειάζεσαι – το μειονέκτημα είναι ότι στην αρχή και μέχρι να το ανακαλύψεις-συνηθίσεις κινείσαι μόνο με το μισό γκάζι νομίζοντας ότι το μηχανάκι είναι αργό !!!


Ο ψεκασμός δουλεύει άψογα και σε καμία περιοχή στροφών δεν υπάρχουν δισταγμοί ή τινάγματα…Απορώ μάλιστα με κάποια πρώιμα τεστ που είχα διαβάσει στο νετ σχετικά και αναφέρανε τινάγματα και καθυστέρηση στην απόκριση όταν ανοίγεις το γκάζι μετά από ρολλάρισμα…Άλλο ή αρρύθμιστο μηχανάκι θα πρέπει να οδηγούσαν...Προσωπικά είναι το 3ο ψεκαστό μηχανάκι που είχα στην κατοχή μου και είναι μακράν σε ομαλότητα τροφοδοσίας και ανάφλεξης σε σχέση με τα προηγούμενα...

Oι σχέσεις του κιβωτίου είναι αρκετά σπορτίβικες. Για την μακριά πρώτη τα είπα ήδη…Στο όριο των στροφών (στις 12.000 που είναι η αρχή του κόκκινου) ακουμπάει τα 140 χλμ/ώρα !!! και ακολουθείται από μια επίσης μακριά δευτέρα που φτάνει τα 180 !!! Από εκεί και μετά οι υπόλοιπες ταχύτητες είναι κοντά η μια με την άλλη και πολλές φορές δυσκολεύεσαι να καταλάβεις την διαφορά στο τράβηγμα μεταξύ 4ης-5ης-6ης….Συνηθισμένο το φαινόμενο να ψάχνεις και για 7η….Η ίδια η λειτουργία του κιβωτίου είναι πολύ καλύτερη από το FZ6 με θετικά κουμπώματα ταχυτήτων και με αίσθηση που θυμίζει….Χόντα….Μόνα ελαφρώς μελανά σημεία το ηχηρό κούμπωμα της 1ης που σου ματώνει την καρδιά, και η δυσκολία να κατέβουν οι ταχύτητες εν στάση στο φανάρι…Το μηχανάκι έχει όμως μόνο 2.200χλμ στο κοντέρ και η εμπειρία μου λέει ότι γράφοντας μερικά ακόμα θα μειωθούν και αυτά τα φαινόμενα…

Το επόμενο σημείο που σου κερδίζει τις εντυπώσεις είναι το κράτημα και η αίσθηση στιβαρότητας που σου μεταδίδει η μοτοσικλέτα. Κάτι το εντελώς άκαμπτο πλαίσιο, κάτι οι σφιχτές αναρτήσεις, κάτι η γεωμετρία του και η κατανομή του βάρους, κάτι η επιθετική θέση οδήγησης, νοιώθεις ότι οδηγείς ένα μονοκόμματο πράγμα φτιαγμένο από πέτρα….Το βάρος της μηχανής εξαφανίζεται, έχεις απόλυτη αίσθηση του μπροστινού τροχού και στην κυριολεξία μπορείς να κάνεις ότι λαμακία σου κατέβει στο μυαλό έχοντας την σιγουριά ότι το μηχανάκι δεν θα πει όχι….
Αν εξαιρέσεις μια σχετική απροθυμία να ξεκολλήσει αρχικά από την όρθια θέση (για την οποία μάλλον ευθύνονται τα σπορ-τούρινγκ ελαστικά με την αργή γεωμετρία τους και το φαρδύ-τετράγωνο πέλμα), από εκεί και πέρα το μηχανάκι ακολουθεί τις εντολές με ακρίβεια μέχρι το όριο πρόσφυσης που αντέχουν τα λάστιχα και η καρδούλα του αναβάτη….και όλα αυτά με ευκολία και χωρίς να επηρεάζονται σοβαρά από τον συντελεστή τριβής του οδοστρώματος - τέτοια είναι η εμπιστοσύνη που σου δίνει που είμαι περίεργος να δοκιμάσω στην πρώτη αλλαγή ένα ζευγάρι σούπερ-σπορ ελαστικών όπως πχ το Pirelli Diablo…

Το εμπρός ανάποδο πιρούνι έχει πολύ όμορφη λειτουργία και αν και είναι πλήρως ρυθμιζόμενο προσωπικά το βολεύτηκα όπως ακριβώς έρχεται με τις στάνταρ ρυθμίσεις. Δεν είναι μαλακό μεν, αλλά απορροφάει ικανοποιητικά τις ανωμαλίες, κρατάει πάντα τον τροχό στον δρόμο και τον οδηγό καλά πληροφορημένο, και διαχειρίζεται με επιτυχία την μεγάλη δύναμη των φρένων χωρίς να βουτάει απότομα στο φρενάρισμα….Δεν θέλεις τίποτε άλλο….

Πίσω τα πράγματα είναι λίγο χειρότερα…Αρκετά σφικτή η ανάρτηση, ταλαιπωρεί την μέση στους χιλιομπαλωμένους Ελληνικούς δρόμους και σε αυτό συμβάλλει και η μικρή και σκληρή σέλλα με το όχι πολύ αφρώδες. Οι ανωμαλίες δεν στρογγυλεύουν καλά και στα κοφτά σαμαράκια της Εθνικής ο πίσω τροχός απογειώνεται στιγμιαία… Είναι ρυθμιζόμενο ως προς την προφόρτιση και την απόσβεση επαναφοράς, και προσπάθησα με +/- 1-2 κλικ να δω αν έρχεται καλύτερα, αλλά με φτωχά αποτελέσματα….Τελικά άφησα την προφόρτιση ως έχει και έσφιξα +2 κλικ την απόσβεση επαναφοράς γιατί μου φάνηκε ότι με την στάνταρ ρύθμιση επέστρεφε αρκετά γρήγορα…Έγινε μεν ακόμα πιο στιβαρό, αλλά η άνεση ειδικά στις κοφτές ανωμαλίες περνάει δύσκολες ώρες, ενώ στην επιτάχυνση πάνω από συνεχόμενες ανωμαλίες ο πίσω τροχός χάνει εύκολα την πρόσφυση και αρχίζει να γράφει, πράγμα που δηλώνει την αδυναμία του αμορτισέρ να κρατήσει τον τροχό σε στενή επαφή με το οδόστρωμα…Τέσπα, δεν μπορώ να πω ότι εξάντλησα τις δυνατότητες ρυθμίσεων-πειραματισμών για να είμαι απολύτως σίγουρος, αλλά όσοι θα ήθελαν ένα μαλακό μηχανάκι που θα περνάει γλυκά από τις ανωμαλίες των Ελληνικών δρόμων μάλλον πρέπει να κοιτάξουν αλλού ή να στραφούν σε κανένα άφτερμάρκετ αμορτισέρ-ελατήριο που ίσως να βοηθήσει σε αυτό τον τομέα…
Με δύο άτομα δείχνει να δουλεύει καλύτερα ειδικά αν αυξήσεις ακόμα 1 κλικ την προφόρτιση (που δυστυχώς δεν είναι υδραυλικά ρυθμιζόμενη αλλά ρυθμίζεται με το κλασσικό γαντζόκλειδο), αλλά πιστεύω ότι με αυτόν τον συνδυασμό ελατηρίου-αμορτισέρ ότι και να κάνεις το μηχανάκι θα παραμείνει σχετικά σκληρό ειδικά για κάτι καλομαθημένους σαν εμένα (V-STROM1000 προηγουμένως….). Φυσικά εννοείται ότι σε καλό οδόστρωμα όλα αυτά δεν γίνονται αντιληπτά και το μηχανάκι απλά μοιάζει κινείται πάνω σε ράγες…

Τα φρένα είναι υπεράνω κριτικής…το φανταζόμουνα άλλωστε γνωρίζοντας τις δαγκάνες από το παλιό FZS600 που είχα παλαιότερα…το νέο στοιχείο όμως εδώ είναι ότι το στιβαρό ανάποδο πιρούνι διαχειρίζεται πια πολύ καλύτερα την δύναμη των τετραπίστονων χωρίς να βουτάει απότομα και ο συνδυασμός τους δίνει μια πολύ καλή αίσθηση και γραμμικότητα στα φρένα….Και όχι, δεν τόλμησα να δοκιμάσω να δω αν κάνει έντο…Ίσως κάποια στιγμή (έτσι πιο πολύ για να δω πόσο καλύτερα μπορούν να γίνουν) να δοκιμάσω να περάσω σωληνάκια υψηλής, αλλά προς το παρόν δεν τίθεται θέμα…Αν θα έπρεπε να γκρινιάξω για κάτι, αυτό είναι η απουσία του ABS που μάλλον η Γιαμάχα το φυλάει κρυμμένο στο μανίκι της για την πρώτη μελλοντική αναβάθμιση του μοντέλου…

Κανένα παράπονο και από τα φώτα που φαίνονται να είναι ίδια με του παλαιότερου…Διπλοί Η4 προβολείς και λογικό είναι να χαρίζουν μεγάλο οπτικό πεδίο την νύχτα. Η αλλαγή των λαμπών με Osram Silverstar προσέθεσε λίγο ακόμα στο φως και στην διάχυσή του στον δρόμο σε σχέση με τις μαμίσιες, και όλα καλά…

Στην κίνηση στην πόλη είναι καλύτερο από ότι το περίμενα….Η θέση οδήγησης βοηθάει με την καλή της ορατότητα, το μοτέρ είναι ελαστικό και γλυκό στο ανέβασμα, και το μηχανάκι αποδεικνύεται ευέλικτο παιχνίδι….Μόνα μικρά προβληματάκια, οι καθρέπτες που ανέφερα πιο πάνω, το ότι το τιμόνι δεν κόβει αρκετά σταματημένος, και το γεγονός ότι το βεντιλατέρ μπαίνει συχνά σε λειτουργία χωρίς ακόμα να έχουν σφίξει οι ζέστες…Εντάξει…ας μην είμαστε και υπερβολικοί, τετρακύλινδρο χιλιάρι είναι - όχι παπί….

Στον ανοιχτό δρόμο είναι πραγματική απόλαυση….Χαίρεσαι να το οδηγείς και να παίζεις μαζί του σε κάθε είδους δρόμο. Στρίβει με ακρίβεια και αυτοπεποίθηση, φρενάρει άψογα, και ο κινητήρας είναι παρών όποτε χρειαστείς δύναμη. Αν κρατάς τις στροφές πάνω από 5-6000 όλα γίνονται εκπληκτικά γρήγορα και τα αυτοκίνητα μοιάζουν σταματημένα και τα προσπερνάς όπως στο Playstation… Ακόμα και όταν βαριέσαι να παίζεις με το κιβώτιο, και θέλεις να κινηθείς τεμπέλικα, η 6η προσφέρει επαρκείς ρεπρίζ ακόμα και από τα 50 χλμ/ώρα και εντυπωσιακές πάνω από τα 140-150….

THEOD
08/05/2006, 13:27
part 3

Κάποιες ενστάσεις αρχίζουν να εμφανίζονται όταν σταματάνε οι γρήγορες βόλτες και αρχίζει η χαλαρή τουριστική χρήση…Τότε η σκληρή πίσω ανάρτηση δείχνει το κακό της πρόσωπο, το ίδιο και η σκληρή σέλλα που επιπλέον επειδή είναι διώροφη δεν σου δίνει πολλά περιθώρια ώστε να μετακινηθείς και να ξεμουδιάσεις. Ταυτόχρονα, η προστασία από τον αέρα γίνεται ανεπαρκής πάνω από τα 150 και εμφανίζονται κάποιοι στροβιλισμοί στο κράνος. Επιπλέον, έχω την υποψία ότι σε κάποιες περιπτώσεις ο εκτρεπόμενος από την στενή ζελατίνα αέρας χτυπάει άτσαλα στα χέρια του οδηγού και αυτά με την σειρά τους μεταδίδουν μια νευρικότητα στο τιμόνι χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρος για αυτό…Ευτυχώς η Γιαμάχα δίνει έξτρα μια αρκετά μεγαλύτερη τουριστική ζελατίνα που στις φωτό δείχνει ότι θα προστατεύει καλύτερα, αλλά ακόμα δεν έχω διαβάσει πουθενά αν όντως τα καταφέρνει καλά…

Για τον συνεπιβάτη δεν μπορώ να πω πολλά….λίγες φορές και μόνο για λίγο ανέβηκε πάνω 2ο άτομο και βολεύτηκε πολύ καλά χωρίς να γκρινιάξει για τίποτα, αλλά δεν δοκιμάστηκε σε υψηλή ταχύτητα και για κάμποση ώρα ώστε να βγει ασφαλές συμπέρασμα. Οπτικά πάντως η σέλλα του συνεπιβάτη φαίνεται να είναι καλύτερα σχεδιασμένη και να διαθέτει πιο πολύ υλικό από αυτή του οδηγού !!!
Το σίγουρο είναι ότι το μηχανάκι ουσιαστικά στερείται αποθηκευτικού χώρου κάτω από τις σέλλες - αρκεί να σκεφτείτε ότι για να χωρέσει ο συναγερμός λίγο έλειψε να αφαιρεθεί η εργαλειοθήκη !!! Ένας μικρός χώρος που θα μπορούσες να βολέψεις διπλωμένα τα αδιάβροχα ανάγκης μου λείπει πολύ και ώρες-ώρες τσαντίζομαι με αυτούς τους Γιαπωνέζους….Τόοοοσο δύσκολο ήταν κάπως να εξοικονομήσουν μισό λίτρο ???
Η Γιαμάχα προσφέρει εξτρά σετ από ολόσωμο φαίρινγκ-ζελατίνα-καρίνα και ταυτόχρονα πλαϊνές βαλίτσες ειδικά σχεδιασμένες για το μηχανάκι που το μεταμορφώνουν στην όψη και φαντάζομαι ότι θα το βοηθάνε αρκετά προς το τουριστικότερο, αλλά δεν νομίζω πως ότι και να κάνεις το μηχανάκι θα γίνει ποτέ FJR (γιατί πολύ απλά δεν σχεδιάστηκε σαν τέτοιο), ούτε ξέρω πόσο στοιχίζουν…

Γενικά το νέο 1000άρι Φέιζερ δείχνει να προσανατολίζεται σε ένα σαφώς πιο σπορτίφ κοινό θυσιάζοντας στον βωμό των επιδόσεων και της οδικής συμπεριφοράς κάποιες από τις τουριστικές αρετές του προκατόχου του…Το μόλις 18άλιτρο ντεπόζιτο νομίζω ότι τα λέει όλα…Η αίσθησή μου είναι ότι η Γιαμάχα σχεδίασε αρχικά ένα γυμνό και καθαρόαιμο στρήτ-φάιτερ με πλαίσιο, αναρτήσεις, και μοτέρ, ικανά να τσακίσουν τον ανταγωνισμό από μηχανάκια όπως Ζ, Τουόνο και τα σχετικά, και μετά εκ των υστέρων απλά πρόσθεσε ένα φαίρινγκ (που σχεδόν το είχε έτοιμο από το παλαιότερο μοντέλο) ίσα-ίσα για να λέει ότι το έβγαλε και σε έκδοση για τουρισμό…

Η κατανάλωση βενζίνης κινείται σε καλά επίπεδα αναλογικά με τον κυβισμό και τις επιδόσεις του. Κατά το στρώσιμο που απέφευγα παρατεταμένα ανοίγματα του γκαζιού και πολύ υψηλές στροφές, το μηχανάκι παρουσίαζε μια μέση κατανάλωση της τάξης των 6,2 έως 6,7 λίτρα/100χλμ. Τώρα που το ανοίγω παραπάνω δείχνει να ανεβάζει λίγο ακόμα την κατανάλωση όταν κυνηγιέται, αλλά όχι πολύ….Τα 7,5 λίτρα/100χλμ είναι το μεγαλύτερο νούμερο που έχω μετρήσει μέχρι στιγμής και πρέπει να είναι δύσκολο να ανέβει αισθητά παραπάνω…Μην ξεχνάμε ότι ένα τόσο δυνατό μηχανάκι δύσκολα το οδηγείς με πολύ γκάζι παντού και συνεχώς, εκτός αν αρέσκεσαι να ταξιδεύεις συνεχώς με το κοντέρ πάνω από την 2η εκατοντάδα …
Ταξιδεύει πολύ οικονομικά στα 140χλμ/ώρα με κατανάλωση 6,5 λίτρα/100χλμ και ας σε πανικοβάλει εύκολα η ρεζέρβα που πρωτοανάβει στα 190-200 χιλιόμετρα από το γέμισμα…Γεμίζοντας σε αυτό το σημείο το ρεζερβουάρ παίρνει το πολύ 12.5-13 λίτρα, που σημαίνει ότι υπάρχουν μέχρι 5 λίτρα ακόμα διαθέσιμα στην ρεζέρβα ικανά για να φτάσεις πάνω από τα 250 χιλιόμετρα σε ρυθμούς ταξιδιού…Πάντως δεν θα χάλαγε κανέναν αν το ρεζερβουάρ έπαιρνε 3-4 λίτρα ακόμα ώστε να υπολογίζεις συνολικά σε μια αυτονομία της τάξης των 300 χιλιομέτρων…. Τώρα, με τα οριακά 250-260 χιλιόμετρα αυτονομίας (που σημαίνει λίγο πάνω από 200 αν είσαι αποφασισμένος για γρήγορες καταστάσεις) είναι λίγο σπαστικό…

Τέλος, έχουμε την αισθητική του νέου Φέιζερ. Υποκειμενικά αυτά τα πράγματα…Εμένα μου αρέσει πολύ.
Το ασημί χρώμα των πλαστικών δένει υπέροχα με το χρυσό ανάποδο και το βαθύ μπλε του πλαισίου-ζαντών. Απόψεις είναι αυτές και άλλοι μπορεί να έχουν διαφορετική γνώμη….
Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται μικροκαμωμένο, δεν προκαλεί το μάτι με ακραίες και εξεζητημένες επιλογές, και οι σχεδιαστές για λόγους αναγνωρισιμότητας προσπάθησαν να το κάνουν να μοιάζει αρκετά με το προηγούμενο διατηρώντας σχεδόν την ίδια μάσκα και προβολείς. Ο κινητήρας είναι στενός για τα κυβικά του και ναι μεν φαίνεται γεμάτος, αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να επιβάλλεται στο υπόλοιπο μηχανάκι όπως σε κάτι muscle bikes.
Η πλαστική προέκταση της ουράς δεν με ενθουσιάζει και με το γνωστό ταψί φορεμένο πάνω της φαίνεται ακόμα χειρότερη – θα δούμε αν θα κυκλοφορήσουν τίποτε άφτερ-μάρκετ αξεσουάρ με καλύτερη άποψη, πάντως οι περισσότεροι μου λένε να την ξηλώσω και να βάλω την πινακίδα κάτω από το φτερό ή καθόλου…
Η εξάτμιση που στις αρχικές φωτογραφίες ξένιζε κάπως, τελικά από κοντά είναι πιο όμορφη από ότι πίστευα – έχει απλά την δική της αισθητική άποψη και όπως είπαμε παράγει ωραίο ήχο…Τώρα πια την συνήθισα και όχι μόνο δεν με ενοχλεί αλλά μ’αρέσει κιόλας….Προς το παρόν μένει στην θέση της…
Η Γιαμάχα δίνει και μια εξτρά καρίνα βαμμένη στο χρώμα των πλαστικών που φαίνεται να του πηγαίνει πολύ, αλλά 200+ ευρώπουλα για ένα κομμάτι πλαστικό μου φαίνονται αρκετά και προς το παρόν δεν περισσεύουν…

Τα 11.700 ευρώ επίσημη τιμή (για την έκδοση με φαίρινγκ) δεν είναι και λίγα για μηχανάκι την σήμερον ημέρα ….αλλά μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για ολοκαίνουργιο-φρέσκο μοντέλο και φαίνεται να είναι πολύ καλά φτιαγμένο, με καλά υλικά και προσοχή στην λεπτομέρεια-φινίρισμα.

Ιδανικά σκεφτόμενος, σε αυτή την τιμή θα ήθελα το ABS, δεν θα με χάλαγε ένας υδραυλικός συμπλέκτης (αν και δεν φαίνεται να τον χρειάζεται), καθώς και μια υδραυλική προφόρτιση του πίσω αμορτισέρ (γιατί χρειάζεται και λίγο χλίδα στην ζωή μας).
Από την άλλη, αγοράζεις έναν κινητήρα πύραυλο, ένα πλαίσιο που είναι ότι πιο στιβαρό έχω οδηγήσει, ένα σετ φρένων υπεράνω κριτικής, ρυθμιζόμενες αναρτήσεις που κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους, και ένα κλασσικομοντέρνο design που μέχρι στιγμής φαίνεται να κερδίζει την γενική αποδοχή…Με κάποιες μικρές παραχωρήσεις στην άνεση έχεις ένα μηχάνημα που μπορεί να κινηθεί γλυκά στην πόλη, να ταξιδέψει ταχύτατα και με ασφάλεια, και όποτε το θελήσεις αυτόματα να μεταμορφωθεί σε ένα δολοφόνο των δρόμων και δεν βλέπω γιατί όχι και της πίστας...
Κάντε τις επιλογές σας....
:wave2: :wave2: :wave2:

doken
08/05/2006, 15:46
Μη σε φοβιζει η σκληρη αναρτηση,ειναι μια χαρα,τα ιδια ελεγα και εγω αλλα μετα τα 3500χιλ,μαλακωνει λιγο και γινετε ιδανικη,δεν ξαναποναει η μεση,η επαναφορα ειναι οντος αρκετα γρηγορη,προφανος για τις ανωμαλιες,εχω σκευτει κ εγω να την κανω 2 κλικ πιο αργη,θα το δοκιμασω καποια στιγμη.
Εντο κανει για πλακα,μη το συζητας,τα φρενα ειναι κορυφη!θελει λιγο παραπανω πιεση η μανετα για δυνατο φρεναρισμα αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα,αν θες βαζεις υψηλης.
Η ζελατινα σου ειναι μια χαρα,σε σχεση με το δικο μου FZ1.
Η πρωτη ειναι τεραστια,χαριζει ζωη στο πισω λαστιχο κ κατω απο τις 5-6000 το ψιλοπνιγει το μοτερ,καπου εκει σα να υπαρχει κ μια μικρη τρυπα που ξεπερνιεται στιγμιαια και μετα νιωθεις το ξεσπασμα του κινητηρα με υπογραφη R1!
κανει ενα δυνατο ΓΚΑΠ οταν τη βαζεις αλλα ολες οι αλλες ταχυτητες ειναι βουτηρο,ανεβοκατεβαινουν γλυκα κ δεν ακουγονται καθολου.

Θάνος
08/05/2006, 17:46
Το προηγούμενο fazer1000 είχε επίσης σκληρές αναρτήσεις που όμως στα πολλά δούλευαν μια χαρά! Καλύτερα να κοπανάει λίγο στην πόλη, παρά να κάνεις κούνια στην εθνική!

Η ζελατίνα είναι μια χαρά. Μην την αλλάξεις γιατί θα πετάξεις τα λεφτά σου. Στο δικό μου το fazer η κάλυψη ήταν καλύτερη με τη χαμηλή ζελατίνα. Αν θέλεις να χτυπάς 200άρες θα πρέπει να σκύβεις και όσο ανεβάζεις τα χιλιόμετρα όλο και πιο πολύ μέχρι να κρυφτείς εντελώς πίσω από τη ζελατίνα!

Ο αέρας που λες ότι πέφτει στα χέρια σου είναι μάλλον φυσικό να σε ενοχλεί αν φοράς ακόμα cordura μπουφάν. Η cordura είναι για Onoff μηχανάκια με μεγάλα παρπρίζ. Στο δικό σου θα αισθάνεσαι σαν να φοράς αλεξίπτωτο. Εσύ τώρα θέλεις ένα στενό δερμάτινο και το πρόβλημα σου θα λυθεί. Ξέχνα την cordura!!

THEOD
09/05/2006, 20:17
Και μια και τόφερε η κουβέντα ας παραθέσω και μια από τις πρώτες ευδιάκριτες δυναμομετρήσεις ιδιωτών που βρήκα ψαχουλεύοντας στο νετ...
Το συγκεκριμένο FZ1 δυναμομετρήθηκε στην Αγγλία έχοντας 2.000 μίλια στο κοντέρ του....


47425

THEOD
13/05/2006, 20:40
Κάτι που πρόσεξα και το παραθέτω....

Στίς εμπειρίες μου πιο πάνω αναφέρω ότι στην ψηλές ταχύτητες (πάνω από 150) η στενή ζελατίνα σε συνδυασμό με την θέση των καθρεπτών μάλλον στέλνει "άτσαλα" τον αέρα στα χέρια του αναβάτη και αυτά με την σειρά τους μεταφέρουν μια νευρικότητα στο τιμόνι...
Ο Θάνος ανέφερε ότι το πρόβλημα μπορεί και να οφείλεται στην χρήση μπουφάν κορντούρας και με ένα στενό δερμάτινο θα μειωθεί-εξαφανιστεί...Πιθανόν....

Στα εξτρά της Γιαμάχα βλέπω ότι η τουριστική ζελατίνα εκτός από το μεγαλύτερο ύψος της, έχει και κάτι προεκτάσεις-αυτιά στο πλάι, μάλλον για να εξομαλύνει την ροή του αέρα και να μειώσει το φαινόμενο που ανέφερα...Δεν ξέρω όμως πόσο καλά τα καταφέρνει...


47793

AFTER
13/05/2006, 21:53
Αυτο μειωνει τον αερα στους ωμους

Παντως επιβαλεται ενα δερματινο, θα δεις τρομακτικη διαφορα

DrIoannis
14/05/2006, 11:11
Ωραία και δυνατή μηχανή.Όταν την είδα από κοντά μου φάνηκε όμως μεγάλη σε μέγεθος.Την είδα δίπλα σε Ζ1000(για Tuono δεν το συζητώ) και ήταν πιο ογκώδης.Βέβαια μπορεί να είναι και η πινακίδα που πετάει πολύ πίσω.

Θάνος
14/05/2006, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Κάτι που πρόσεξα και το παραθέτω....

Στίς εμπειρίες μου πιο πάνω αναφέρω ότι στην ψηλές ταχύτητες (πάνω από 150) η στενή ζελατίνα σε συνδυασμό με την θέση των καθρεπτών μάλλον στέλνει "άτσαλα" τον αέρα στα χέρια του αναβάτη και αυτά με την σειρά τους μεταφέρουν μια νευρικότητα στο τιμόνι...
Ο Θάνος ανέφερε ότι το πρόβλημα μπορεί και να οφείλεται στην χρήση μπουφάν κορντούρας και με ένα στενό δερμάτινο θα μειωθεί-εξαφανιστεί...Πιθανόν....

Στα εξτρά της Γιαμάχα βλέπω ότι η τουριστική ζελατίνα εκτός από το μεγαλύτερο ύψος της, έχει και κάτι προεκτάσεις-αυτιά στο πλάι, μάλλον για να εξομαλύνει την ροή του αέρα και να μειώσει το φαινόμενο που ανέφερα...Δεν ξέρω όμως πόσο καλά τα καταφέρνει...

Το πρόβλημα οφείλεται στην cordura και στο λέω με πάσα βεβαιότητα.

Μία φορά ξεκίνησα με το fazer από Αθήνα για Χαλκιδική φορώντας πάνω-κάτω cordura μια και η πρόβλεψη έλεγε τρελές βροχές σε όλη τη χώρα.

Ως συνήθως η ΕΜΥ έπεσε 100% έξω και ταξίδεψα τελικά με εκπληκτική λιακάδα και στο πήγαινε και στο έλα. Παρά τον φανταστικό καιρό, πρέπει να ήταν το χειρότερο ταξίδι μου EVER!

Βλαστήμησα την ώρα και τη στιγμή που φόρεσα την cordura, σε όλη τη διαδρομή το μπουφάν κοπανιόταν πέρα δώθε κάνοντας αδύνατο σχεδόν να κρατήσεις το τιμόνι σταθερό!

Το δερμάτινο είναι αεροδυναμικό, με πολύ καλή ροή του αέρα πάνω απ'αυτό! Θα σου προτείνω ξανά να μην αλλάξεις τη ζελατίνα! Αυτή που έχει από τη μαμά είναι συνήθως η καλύτερη! Με το δερμάτινο ο αέρας θα περνάει πάνω από τα χέρια σου χωρίς να τον καταλαβαίνεις καθόλου! Αυτά τα βοηθήματα στη ζελατίνα πιο πολύ πρόβλημα βλέπω να σου δημιουργούνε παρά καλό!

Εντέλει πάρε ένα δανεικό δερμάτινο μπουφάν και βγες μία εθνική για test πριν πας και χαλάσεις την αεροδυναμική και την αισθητική στο μηχανάκι με aftermarket ζελατίνες...

THEOD
14/05/2006, 19:50
Καλά ρε συνονόματε....μην βαράς....το εμπεδώσαμε.....:lol: :lol: :lol:

Θάνος
15/05/2006, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Καλά ρε συνονόματε....μην βαράς....το εμπεδώσαμε.....:lol: :lol: :lol:

Σίγουρα;

dimperd7
15/05/2006, 17:54
Φίλε THEOD πολύ καλή και λεπτομερής η δουλειά που έχεις κάνει γράφοντας τις εντυπώσεις σου. Ευτυχώς που έχουμε και εσένα να μας λες πως είναι γιατί εγώ ακόμα περιμένω να μου φέρει ο ΒΥΝΙΟΣ τη δική μου. Είμαι περίεργος να δω μέχρι πότε θα τραβήξει αυτή η ιστορία.:mad:

THEOD
16/05/2006, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimperd7
Ευτυχώς που έχουμε και εσένα να μας λες πως είναι γιατί εγώ ακόμα περιμένω να μου φέρει ο ΒΥΝΙΟΣ τη δική μου. Είμαι περίεργος να δω μέχρι πότε θα τραβήξει αυτή η ιστορία.:mad:


Σε καταλαβαίνω φίλε μου....εγώ περίμενα πάνω από 40 μέρες και είχα φτάσει στα πρόθυρα νευρικής κρίσης....κυρίως όχι γιατί καθυστερούσε (αν το ήξερα από την αρχή θα το είχα πάρει απόφαση), αλλά γιατί κάθε βδομάδα ήταν "σίγουρο" ότι θα το παραλάβω....αυτό είναι το χειρότερο, σε σκοτώνει πολλές φορές....

Υπομονή, κουράγιο, και αν βοηθάει σου λέω ότι....ΜΟΛΙΣ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΟΛΑ....:wave2: :wave2: :wave2:

AFTER
16/05/2006, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Σε καταλαβαίνω φίλε μου....εγώ περίμενα πάνω από 40 μέρες και είχα φτάσει στα πρόθυρα νευρικής κρίσης....κυρίως όχι γιατί καθυστερούσε (αν το ήξερα από την αρχή θα το είχα πάρει απόφαση), αλλά γιατί κάθε βδομάδα ήταν "σίγουρο" ότι θα το παραλάβω....αυτό είναι το χειρότερο, σε σκοτώνει πολλές φορές....

Υπομονή, κουράγιο, και αν βοηθάει σου λέω ότι....ΜΟΛΙΣ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΟΛΑ....:wave2: :wave2: :wave2:

Εγω ειχα ενημερωσει το μαγαζι που το πηρα οτι αν μου πουν απο την αρχη ''ξερεις θα περιμενεις 1 μηνα'' τοτε ολα οκ.
Αλλα αν μου ελεγαν καθε φορα ''απο δευτερα'' και η μηχανη δεν φαινοταν, τοτε θα ακυρωνα την παραγγελια

Να μαθουν να σεβονται

THEOD
07/06/2006, 10:09
Έχοντας περάσει κάποιο διάστημα και με το μηχανάκι πλέον να πλησιάζει τα 4.000χλμ μερικά πράγματα φαίνεται να έχουν διαφοροποιηθεί κάπως….Η μεγαλύτερη αλλαγή-έκπληξη έρχεται από τις αναρτήσεις.
Δεν ξέρω αν σε έναν βαθμό τις έχω συνηθίσει, αλλά μου φαίνονται αισθητά πιο μαλακές από ότι στην αρχή.

Προφανώς με το "δούλεμα" τόσο το ελατήριο όσο και το αμορτισέρ θα πρέπει να ήρθαν σε ένα καλύτερο επίπεδο από πλευράς άνεσης και να σκεφτείτε ότι έχω ήδη δώσει + 3 κλικ στην απόσβεση του πίσω αμορτισέρ καθώς και +1 κλικ στην προφόρτιση (όντας 95 κιλά)...
Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι το μηχανάκι έχει γίνει μαγικό χαλί ή καταπίνει τις ανωμαλίες ευχάριστα, αλλά δεν έχει πλέον αυτό το απότομο τίναγμα κάθε φορά που ο πίσω τροχός συναντά μια ανωμαλία, και πλέον η πίσω ανάρτηση καταφέρνει να στρογγυλεύει ικανοποιητικά ακόμα και τα εγκάρσια σαμαράκια…
Δεν διαθέτει το επίπεδο άνεσης και απορρόφησης ανωμαλιών που διαθέτουν τα μεγάλα ον-οφ, ούτε καν αυτό των μοτοσικλετών δρόμου γενικής χρήσης, αλλά πλέον δεν φτάνει στο σημείο να με ενοχλεί τουλάχιστον όσο η ποιότητα του οδοστρώματος παραμένει σε λογικά πλαίσια. Η σέλλα πάντως δεν λέει να μαλακώσει….

Το μπροστινό συνεχίζει να παραμένει στις μαμίσιες ρυθμίσεις και σε κάθε περίπτωση δουλεύει άψογα χωρίς να νοιώθω ότι χρειάζεται να επέμβω στις ρυθμίσεις του όπως ήδη εξέφρασα και στις πρώτες μου εντυπώσεις…

Ένα άλλο σημείο διαφοροποίησης είναι το μοτέρ το οποίο δείχνει κάτι τις πιο "απελευθερωμένο" στις χαμηλές στροφές και "στροφάρει" πιο άνετα. Χαρακτηριστικό είναι ότι στρίβοντας στα στενά της Αθήνας χαλαρά-με ελάχιστη κλίση, με 1η και 20 χιλιόμετρα στο κοντέρ, δίνοντας ελάχιστο γκάζι τα παντηλίκια (παρά την μακριά 1η) έχουν γίνει πολύ πιο εύκολα και ….δύσκολα μπορείς να αντισταθείς στον πειρασμό…

Τώρα που οι θερμοκρασίες έχουν ανέβει, το βεντιλατέρ στην πόλη δουλεύει υπερωρίες και η θερμοκρασία είναι μονίμως σχεδόν πάνω από τους 100 βαθμούς κάτι που χωρίς να αποτελεί πρόβλημα για το μηχανάκι δεν είναι ότι καλύτερο για τα πόδια του αναβάτη…Δεν είναι λειτουργικό πρόβλημα, απλά είναι σπαστικό να κυκλοφορείς με το βεντιλατέρ μονίμως σε λειτουργία και να νοιώθεις τον ζεστό αέρα να προσπαθεί να βρει διέξοδο μέσα από τα πόδια σου….Μόλις ο δρόμος ανοίξει λίγο και ξεφορτωθείς την 1η-2α τότε αυτόματα η θερμοκρασία πέφτει κάτω από τους 90 βαθμούς και όλα επανέρχονται στα φυσιολογικά τους.

Η κατανάλωσή του (τσεκαρισμένη αρκετές φορές πια...) στην πόλη παίζει στα 7-8 λίτρα/100 χιλιόμετρα ανάλογα το δεξί χέρι, ενώ έξω από αυτήν πέφτει αισθητά μέχρι και κάτω από τα 6,5 λίτρα/100 χιλιόμετρα όσο οι ταχύτητες παραμένουν σε λογικά πλαίσια (140-150 χιλιόμετρα/ώρα).
Στην επιστροφή από τα Καμμένα Βούρλα με το κοντέρ μονίμως στην περιοχή των 170-200+ και με μεγάλα ανοίγματα στο γκάζι η κατανάλωση έφτασε πάλι τα 7,5-8 λίτρα/100 χιλιόμετρα και μάλλον αυτό πρέπει να είναι το μέγιστο της κατανάλωσης που θα πρέπει να υπολογίζει κάποιος που διατηρεί σώας τας φρένας….

Το πίσω λάστιχο παρά τις στριφτερές βολτούλες έχει αρχίσει να δείχνει τα πρώτα σημάδια τετραγωνίσματος (να τι κάνουν τα εύκολα παντηλίκια...) και κάνει το μηχανάκι απρόθυμο να γείρει κατά την πρώτη φάση της στροφής. Μόλις όμως ξεπεράσεις τον αρχικό δισταγμό μετά ακολουθεί τις εντολές χωρίς πρόβλημα…
Πάντως μέχρι στιγμής δείχνει ότι είναι πολύ δύσκολο να τελειώσουν τα λάστιχά του χωρίς να βρουν κάτω μαρσπιέδες και ίσως εξάτμιση – εκτός αν εγώ είμαι τόοοσο κουλός…
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η βόλτα στο Μπράλλο με το Φέιζερκλάμπ που ενώ τα FZ6 ουσιαστικά "τελείωσαν" τα λάστιχά τους, το πίσω λάστιχο του FZ1 παραμένει με μια απάτητη λωρίδα πλάτους 2 εκατοστών, παρ’ όλο που όλοι κινιόμασταν στους ίδιους ρυθμούς…Φαίνεται ότι το προφίλ των τουριστάδικων Michelin Pilot Road είναι αρκετά περίεργο, κάτι που φαίνεται και με το μάτι μιας και το λάστιχο οπτικά θυμίζει περισσότερο λάστιχο φορτηγού παρά στριφτερής μηχανής….Είμαι πολύ περίεργος πόσο θα διαφοροποιήσουν την συμπεριφορά της μηχανής ένα σετάκι σούπερ-σπορ ελαστικά και κρίμα που η Yamaha δεν διάλεξε τέτοια εξ’ αρχής.

Το πρόβλημα με την ζελατίνα παραμένει...Το μηχανάκι γίνεται νευρικό στις μεγάλες ταχύτητες και αποκλειστικά υπεύθυνος γιαυτό είναι ο αέρας που χτυπά άτσαλα και στροβιλιστά στα χέρια του αναβάτη και αυτά με την σειρά τους μεταδίδουν την νευρικότητα στο τιμόνι...είμαι πλέον σχεδόν βέβαιος γι αυτό...
Στην τελευταία εκδρομή της Ακράτας συνάντησα "συνάδελφο" με αλλαγμένη ζελατίνα και αφού πρώτα επιβεβαίωσε την παρατήρησή μου, με διαβεβαίωσε ότι η τουριστική Γιαμάχα κάνει πολύ καλή δουλειά σε αυτόν τον τομέα...Μάλιστα βλέποντάς το από κοντά του "κάθεται" και πολύ καλά αισθητικά, οπότε με βλέπω σύντομα με μια τέτοια...

Και φυσικά τα φρένα που παραμένουν εξαιρετικά προσφέροντας πολύ μεγάλη δύναμη και ταυτόχρονα καλή γραμμικότητα και αίσθηση. Ενδεικτικά θα πώ ότι οδήγησα πάλι μετά από καιρό ένα V-STROM και τρόμαξα στην κυριολεξία με το πόσο "λίγα" μου φάνηκαν τα φρένα, πράγμα που σε τέτοιο βαθμό δεν το είχα παρατηρήσει στο παλιό δικό μου...Τελικά όλα θέμα μέτρου σύγκρισης είναι....

Αυτά προς το παρόν, θα επανέλθω αν διαπιστώσω τίποτε νεότερο στην πορεία…

Θάνος
07/06/2006, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Το πρόβλημα με την ζελατίνα παραμένει...Το μηχανάκι γίνεται νευρικό στις μεγάλες ταχύτητες και αποκλειστικά υπεύθυνος γιαυτό είναι ο αέρας που χτυπά άτσαλα και στροβιλιστά στα χέρια του αναβάτη και αυτά με την σειρά τους μεταδίδουν την νευρικότητα στο τιμόνι...είμαι πλέον σχεδόν βέβαιος γι αυτό...
Στην τελευταία εκδρομή της Ακράτας συνάντησα "συνάδελφο" με αλλαγμένη ζελατίνα και αφού πρώτα επιβεβαίωσε την παρατήρησή μου, με διαβεβαίωσε ότι η τουριστική Γιαμάχα κάνει πολύ καλή δουλειά σε αυτόν τον τομέα...Μάλιστα βλέποντάς το από κοντά του "κάθεται" και πολύ καλά αισθητικά, οπότε με βλέπω σύντομα με μια τέτοια...

:rolleyes: Γιατί βρε Θανάση δεν με ακούς... Δύο fazer είχα και τα έχω δουλέψει εξίσου και με τις δύο ζελατίνες. Χειρότερο θα το κάνεις άκουσε με!

Είναι γυμνό το μηχανάκι, δεν έχει καμμία αεροδυναμική supersport... Αν μεγαλώσεις τη ζελατίνα το μόνο που θα κάνεις είναι να κόψεις τελική. Η μεγαλύτερη είναι καθ'ύψος και όχι κατά πλάτος και δεν πρόκειται να καταλάβεις καμμία απολύτως διαφορά στην προστασία. Το πρόβλημα στα χέρια θα παραμείνει!!! Άκουσε με... σου είπα ποια είναι η λύση απορώ γιατί ακόμα το σκέφτεσαι!

THEOD
07/06/2006, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
:rolleyes: Γιατί βρε Θανάση δεν με ακούς... Δύο fazer είχα και τα έχω δουλέψει εξίσου και με τις δύο ζελατίνες. Χειρότερο θα το κάνεις άκουσε με!

Είναι γυμνό το μηχανάκι, δεν έχει καμμία αεροδυναμική supersport... Αν μεγαλώσεις τη ζελατίνα το μόνο που θα κάνεις είναι να κόψεις τελική. Η μεγαλύτερη είναι καθ'ύψος και όχι κατά πλάτος και δεν πρόκειται να καταλάβεις καμμία απολύτως διαφορά στην προστασία. Το πρόβλημα στα χέρια θα παραμείνει!!! Άκουσε με... σου είπα ποια είναι η λύση απορώ γιατί ακόμα το σκέφτεσαι!


Ρε....πατέρα.... :lol:

Τσάμπα διαφωνούμε....

Δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο όσο αφορά το δερμάτινο...
Φαντάζομαι και συμφωνώ μαζί σου ότι η χρήση της κορντούρας επιδεινώνει τα πράγματα και σίγουρα ένα εφαρμοστό δερμάτινο θα συμπεριφέρεται καλύτερα - δεν τίθεται θέμα ....
Αυτό που δεν θέλεις να καταλάβεις είναι ότι το μπουφάν απλώς επιδεινώνει ένα ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝ πρόβλημα που φαίνεται να έχει το μηχανάκι.

Και το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στο ύψος της ζελατίνας ( αδιάφορο για το συγκεκριμένο θέμα), αλλά στο ΠΛΑΤΟΣ της....Κάνεις λάθος όταν λες ότι η εξτρά ζελατίνα έχει το ίδιο πλάτος με την κανονική. Αυτό μπορεί να συνέβαινε στο προηγούμενο μοντέλο. Αν προσέξεις καλύτερα την φωτό που έχω βάλει θα δείς τα ΠΛΑΙΝΑ προεξέχοντα "αυτιά" που έχει η τουριστική ζελατίνα ΑΚΡΙΒΩΣ στην νοητή προέκταση των χεριών (και που δεν υπάρχουν στην κανονική).
Δεν μπορεί να βρίσκονται εκεί για κανέναν άλλον λόγο παρά για να ομαλοποιούν-περιορίζουν τον αέρα που χτυπάει τα χέρια σε μια προσπάθεια να μειώσουν το πρόβλημα που ανέφερα....Υποψιάζομαι ότι η Γιαμάχα είχε ήδη σχεδιάσει το μηχανάκι όταν ανακάλυψε το "πρόβλημα" και μην μπορώντας να κάνει κάτι άλλο προχώρησε στο να σχεδιάσει μια εξτρά ζελατίνα έτσι σχεδιασμένη ώστε να το αντιμετωπίζει σε ένα βαθμό...

Μάλιστα στην τελευταία εκδρομή συνάντησα "συνάδελφο" που είχε τοποθετήσει την ίδια τουριστική ζελατίνα και μου ανάφερε ότι όντως το ίδιο πρόβλημα το αντιμετώπιζε και εκείνος και πράγματι μειώθηκε αισθητά με την τουριστική...
Το ότι ταυτόχρονα έχει και μεγαλύτερο ύψος και ίσως κόψει και λίγο τελική ναι μεν είναι κατανοητό αλλά προσωπικά μου είναι αδιάφορο....

Θάνος
07/06/2006, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ρε....πατέρα.... :lol:

Τσάμπα διαφωνούμε....

Δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο όσο αφορά το δερμάτινο...
Φαντάζομαι και συμφωνώ μαζί σου ότι η χρήση της κορντούρας επιδεινώνει τα πράγματα και σίγουρα ένα εφαρμοστό δερμάτινο θα συμπεριφέρεται καλύτερα - δεν τίθεται θέμα ....
Αυτό που δεν θέλεις να καταλάβεις είναι ότι το μπουφάν απλώς επιδεινώνει ένα ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝ πρόβλημα που φαίνεται να έχει το μηχανάκι.

Και το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στο ύψος της ζελατίνας ( αδιάφορο για το συγκεκριμένο θέμα), αλλά στο ΠΛΑΤΟΣ της....Κάνεις λάθος όταν λες ότι η εξτρά ζελατίνα έχει το ίδιο πλάτος με την κανονική. Αυτό μπορεί να συνέβαινε στο προηγούμενο μοντέλο. Αν προσέξεις καλύτερα την φωτό που έχω βάλει θα δείς τα ΠΛΑΙΝΑ προεξέχοντα "αυτιά" που έχει η τουριστική ζελατίνα ΑΚΡΙΒΩΣ στην νοητή προέκταση των χεριών (και που δεν υπάρχουν στην κανονική).
Δεν μπορεί να βρίσκονται εκεί για κανέναν άλλον λόγο παρά για να ομαλοποιούν-περιορίζουν τον αέρα που χτυπάει τα χέρια σε μια προσπάθεια να μειώσουν το πρόβλημα που ανέφερα....Υποψιάζομαι ότι η Γιαμάχα είχε ήδη σχεδιάσει το μηχανάκι όταν ανακάλυψε το "πρόβλημα" και μην μπορώντας να κάνει κάτι άλλο προχώρησε στο να σχεδιάσει μια εξτρά ζελατίνα έτσι σχεδιασμένη ώστε να το αντιμετωπίζει σε ένα βαθμό...

Μάλιστα στην τελευταία εκδρομή συνάντησα "συνάδελφο" που είχε τοποθετήσει την ίδια τουριστική ζελατίνα και μου ανάφερε ότι όντως το ίδιο πρόβλημα το αντιμετώπιζε και εκείνος και πράγματι μειώθηκε αισθητά με την τουριστική...
Το ότι ταυτόχρονα έχει και μεγαλύτερο ύψος και ίσως κόψει και λίγο τελική ναι μεν είναι κατανοητό αλλά προσωπικά μου είναι αδιάφορο....

Βρε Θανάση ωραία και σωστά τα λες με μία μικρή διαφορά. Με ένα δερμάτινο απλά ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα. Κάνεις λάθος πιστεύοντας ότι υπάρχει ένα πρόβλημα που επιδεινώνεται με την cordura. Με την cordura ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ (!!!) το πρόβλημα ενώ με ένα δερμάτινο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Εκείνο που δημιουργεί το πρόβλημα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ! Είναι το μπουφάν που παλινδρομεί από τον αέρα και σου κουνάει τα χέρια! Με το δερμάτινο ο αέρας περνάει αεροδυναμικά πάνω από τα χέρια ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ! Αυτά είναι δοκιμασμένα πράγματα που σου λέω!

Εντέλει άκουσε με και ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ γιατί βλέπω να την αλλάζεις και να μη λύνεις κανένα πρόβλημα!!

Ασχέτως δερμάτινου, η μαμά ζελατίνα έχει την καλύτερη συμπεριφορά! Ωστόσο επειδή στο καινούργιο μοντέλο μπορεί να υπάρχουν διαφορές δέχομαι ότι υπάρχει πιθανότητα στο θέμα της ζελατίνας να κάνω λάθος.

Να συμπληρώσω επίσης ότι σε ταχύτητες άνω των 200, είναι ουτοπία να έχεις απαίτηση πλήρους κάλυψης από τον αέρα. Ό,τι και να κάνεις όσο ανεβαίνεις στα 2++ θα χτυπάει αέρας στο σώμα σου και στο μπουφάν. Είναι φύσει αδύνατο να μην βάλεις δερμάτινο αν θέλεις να χαρείς το μηχανάκι σου.

Τα on-off στα οποία απευθύνονται οι cordurες δεν παίζουν σε τέτοιες ταχύτητες.

xtapodias
02/07/2006, 09:51
το συζητούσαμε με κάτι παιδιά για το θέμα του ανέμου στα χέρια. Κάποιος που είχε παρόμοιο πρόβλημα το έλυσε με τοποθέτηση stabilizater. Λέτε?????????

THEOD
03/07/2006, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
το συζητούσαμε με κάτι παιδιά για το θέμα του ανέμου στα χέρια. Κάποιος που είχε παρόμοιο πρόβλημα το έλυσε με τοποθέτηση stabilizater. Λέτε?????????

Δεν αποκλείεται να κάνει δουλειά, αλλά δεν χώνω με τίποτα τα λεφτά που ζητάνε (πάνω από 400 ευρώ...) για ένα καλό αμορτισέρ τιμονιού...

Θάνος
04/07/2006, 01:03
Βάλε και ένα σταμπιλιζατέρ... :rotflmao:

Θα έχει πολλή συνέχεια το θέμα... πώς μπορώ να πιάσω τα 250 χωρίς να σκύβω και χωρίς να αλλάξω τα on-offάδικα ρούχα μου; Για πείτε καμμία πρόταση ακόμα να τη συζητήσουμε...:lol:

zephyr1
04/07/2006, 01:17
Χωρις να θελω να χαλασω το thread.

Τα 150 αλογατα για γυμνο δεν ειναι πολλα?

Ακομα και η θερμοκρασια που αναφερες παραπανω μας παραπεμπει σε R1 καταστασεις.

Για πολη αντεχετε αυτο?
Ειδικα τωρα.

THEOD
06/07/2006, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Βάλε και ένα σταμπιλιζατέρ... :rotflmao:

Θα έχει πολλή συνέχεια το θέμα... πώς μπορώ να πιάσω τα 250 χωρίς να σκύβω και χωρίς να αλλάξω τα on-offάδικα ρούχα μου; Για πείτε καμμία πρόταση ακόμα να τη συζητήσουμε...:lol:




:a22: :a22: :a22: :a22: :a22:

DUKASII
10/07/2006, 09:31
στη φάση λογω διαφορετικων αναγκων να κανω τραμπα το μηχανάκι μου με΄ένα καινουριο ΜΠΛΕ φειζερ 1000 και πραγματικά ρε συ Θεοντ..
με βοηθάς με αυτα τα ποστ σου.


Κατι ακόμα.Οι πλαινές βαλιτσες ξερεις κανεις για τι λιτρα μιλάμε??

και αν ξέρετε καποιον μαγαζάτορα που να εχει Αντιπροσωπείας φειζερ..και να εχει και άλλες μαρκες μοτο ωστε να κανει ανταλλαγές??

THEOD
10/07/2006, 09:38
FZ1 με πλαινές βαλίτσες ????:yuck: :yuck: :yuck:

Πάνε πάρε κανένα FJR να κάνεις δουλειά...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
10/07/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
FZ1 με πλαινές βαλίτσες ????:yuck: :yuck: :yuck:

Πάνε πάρε κανένα FJR να κάνεις δουλειά...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ΑΜΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ..ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΤΑ ΠΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ??ΣΤΟ ΠΑΤΟ ΜΟΥ?

ΑΦΟΥ ΤΙΣ ΒΓΑΖΕΙ ΤΙΣ ΠΛΑΙΝΕΣ Η ΓΙΑΜΑΧΑ...ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΤΙς ΠΑΡΩ?

THEOD
10/07/2006, 09:42
Από όσο ξέρω είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ...Ρίξε ένα τηλ. στην Μοτοδυναμική να βεβαιωθείς...

DUKASII
10/07/2006, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Από όσο ξέρω είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ...Ρίξε ένα τηλ. στην Μοτοδυναμική να βεβαιωθείς... για το άλλο που ρωταω??

εμποροι - μαγαζάτορες..


κανα ταξιδάκι διπλος έχεις κάνει?

αν οπως λες (1.75) πανω απο τα 150 που πας εχεις προβλημα με τον αέρα...ΘΕΛΕΙ αλλη ζελατίνα έτσι?

Θάνος
10/07/2006, 09:49
Σαμάρια.. και όμορφα είναι και δεν το κάνεις λατέρνα.

THEOD
10/07/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
για το άλλο που ρωταω??

εμποροι - μαγαζάτορες..


κανα ταξιδάκι διπλος έχεις κάνει?

αν οπως λες (1.75) πανω απο τα 150 που πας εχεις προβλημα με τον αέρα...ΘΕΛΕΙ αλλη ζελατίνα έτσι?

Για μαγαζί τι να πω...Ξέρεις πως είναι αυτά...την στιγμή που ενδιαφέρεσαι για ανταλλαγή, παίρνεις σβάρνα και ρωτάς...

Ταξιδάκι διπλός έχω κάνει μόνο ένα (καμμιά 500αριά χιλιόμετρα αυθημερόν) και δεν είχα καμμία σοβαρή γκρίνια για πολύ αέρα ή άβολη θέση...Καλό φαίνεται να είναι...Τώρα αν εσύ την έχεις καλομαθημένη...:a9: :a9:...

Για την ζελατίνα δεν απαντώ γιατί ο "αγριεμένος πατέρας" παραμονεύει να μου βάλει χέρι...:rotflmao:

gcrook
10/07/2006, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
για το άλλο που ρωταω??

εμποροι - μαγαζάτορες..


κανα ταξιδάκι διπλος έχεις κάνει?

αν οπως λες (1.75) πανω απο τα 150 που πας εχεις προβλημα με τον αέρα...ΘΕΛΕΙ αλλη ζελατίνα έτσι?

Τσεκαρε μια εδω
http://www.mandp.co.uk/productInfo.aspx?catRef=900029

Τα πηρα στην ιδια τιμη τα Χριστουγεννα (καραμπινατη προσφορα κανε κανα αστειο να ρωτησεις τιμη Ελλαδα για το ιδιο σετ).
Μεταφορικα δεν θυμαμαι αλλα ειναι με κουριερ και δεν παει πολυ, κανα 40αρι ευρω ισως και λιγοτερο, στειλε mail.

Χωρανε τα παντα λεμε.
Ενδεικτικα σου λεω οτι μονο το tail bag (γεματα κατα τα δυο τριτα), και το tank bag (μισοαδειο), χωρεσανε ανετα αποσκευες μιας βδομαδας και με αρκετες υπερβολες (μπαλα μπασκετ) :eek:

Τα πισω σαμαρια δεν προλαβα να τα δοκιμασω μιας και δεν εχω τοσα πραγματα να φορτωσω αλλα στειλε ενα pm στον div400 να σου πει, του τα δανεισα για ταξιδι στο εξωτερικο πριν απο ενα μηνα και εμεινε απολυτα ευχαριστημενος.


+ Ειναι και πολυ ομορφα πανω στο μηχανακι.

gcrook
10/07/2006, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΑΜΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ..ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΤΑ ΠΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ??ΣΤΟ ΠΑΤΟ ΜΟΥ?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αυτην την παραθεση ηθελα να βαλω στο παραπαν μηνυμα, αλλα ο γελωτας μου τραταξε το ποντικι.

Θάνος
10/07/2006, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Για μαγαζί τι να πω...Ξέρεις πως είναι αυτά...την στιγμή που ενδιαφέρεσαι για ανταλλαγή, παίρνεις σβάρνα και ρωτάς...

Ταξιδάκι διπλός έχω κάνει μόνο ένα (καμμιά 500αριά χιλιόμετρα αυθημερόν) και δεν είχα καμμία σοβαρή γκρίνια για πολύ αέρα ή άβολη θέση...Καλό φαίνεται να είναι...

Για την ζελατίνα δεν απαντώ γιατί ο "αγριεμένος πατέρας" παραμονεύει να μου βάλει χέρι...:rotflmao:

Μπααα... έχω μαλακώσει τώρα τελευταία και ανησυχώ.

ΡΕ ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΛΕΜΕΕΕ!!

DUKASII
10/07/2006, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Μπααα... έχω μαλακώσει τώρα τελευταία και ανησυχώ.

ΡΕ ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΛΕΜΕΕΕ!! τι εννοας ρε Θανε μου??
δηλαδη μια ψηλότερη ζελατινα δε θα βοηθα ωστε το μωρο μου να μπορει να φρεσκαρει το μεικ απ της την ωρα που παω εγω με 160 στο εθνικο δυκτιο?

Θάνος
10/07/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
τι εννοας ρε Θανε μου??
δηλαδη μια ψηλότερη ζελατινα δε θα βοηθα ωστε το μωρο μου να μπορει να φρεσκαρει το μεικ απ της την ωρα που παω εγω με 160 στο εθνικο δυκτιο?

Στη χειρότερη ένα τσιγάρο θα το ανάβει στα 200.

DUKASII
10/07/2006, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Στη χειρότερη ένα τσιγάρο θα το ανάβει στα 200. ΡΕ ΜΠΑΣ καλύτερα να τη χωρίσω??:evil:

gcrook
10/07/2006, 10:20
Τεσπα ναι οκ αλλα εχω την εντυπωση οτι με το λινκ που εβαλα παραπανω σκοτωσα την αγγελια του τυπου:look:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=25209
Τα ιδια ακριβως ειναι....

THEOD
10/07/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΡΕ ΜΠΑΣ καλύτερα να τη χωρίσω??:evil:


Από το σετ βαλίτσες-φαίρινγκ-ζελατίνα φθηνότερα θα σούρθει :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xtapodias
14/07/2006, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
part 3

Η κατανάλωση βενζίνης κινείται σε καλά επίπεδα αναλογικά με τον κυβισμό και τις επιδόσεις του. Κατά το στρώσιμο που απέφευγα παρατεταμένα ανοίγματα του γκαζιού και πολύ υψηλές στροφές, το μηχανάκι παρουσίαζε μια μέση κατανάλωση της τάξης των 6,2 έως 6,7 λίτρα/100χλμ. Τώρα που το ανοίγω παραπάνω δείχνει να ανεβάζει λίγο ακόμα την κατανάλωση όταν κυνηγιέται, αλλά όχι πολύ….Τα 7,5 λίτρα/100χλμ είναι το μεγαλύτερο νούμερο που έχω μετρήσει μέχρι στιγμής και πρέπει να είναι δύσκολο να ανέβει αισθητά παραπάνω…Μην ξεχνάμε ότι ένα τόσο δυνατό μηχανάκι δύσκολα το οδηγείς με πολύ γκάζι παντού και συνεχώς, εκτός αν αρέσκεσαι να ταξιδεύεις συνεχώς με το κοντέρ πάνω από την 2η εκατοντάδα …
Ταξιδεύει πολύ οικονομικά στα 140χλμ/ώρα με κατανάλωση 6,5 λίτρα/100χλμ και ας σε πανικοβάλει εύκολα η ρεζέρβα που πρωτοανάβει στα 190-200 χιλιόμετρα από το γέμισμα…Γεμίζοντας σε αυτό το σημείο το ρεζερβουάρ παίρνει το πολύ 12.5-13 λίτρα, που σημαίνει ότι υπάρχουν μέχρι 5 λίτρα ακόμα διαθέσιμα στην ρεζέρβα ικανά για να φτάσεις πάνω από τα 250 χιλιόμετρα σε ρυθμούς ταξιδιού…Πάντως δεν θα χάλαγε κανέναν αν το ρεζερβουάρ έπαιρνε 3-4 λίτρα ακόμα ώστε να υπολογίζεις συνολικά σε μια αυτονομία της τάξης των 300 χιλιομέτρων…. Τώρα, με τα οριακά 250-260 χιλιόμετρα αυτονομίας (που σημαίνει λίγο πάνω από 200 αν είσαι αποφασισμένος για γρήγορες καταστάσεις) είναι λίγο σπαστικό…




Πάνω στο θέμα της κατανάλωσης είμαι τελικά απογοητευμένος. Τα νούμερα που αναφέρει ο theod ειναι μακρινά όνειρα για μένα. Σε τρία γεμίσματα που έχω κάνει έχω καταγράψει τα εξής :

Κατανάλωση : 7,80 λιτρα / 100 χλμ
Ενεργοποίηση ρεζέρβας : στα 155 χλμ

Συμφωνώ μόνο στο γεγονός οτι ο δείκτης είναι απαισιόδοξος διότι μόλις μπει ρεζέρβα έχω ακόμα 5 με 5,5 λίτρα.

Να σημειώσω οτι είμαι στο στρώσιμο, δεν κάνω απότομα ανοίγματα, δεν έχω ξεπεράσει τις 6000 στροφές. Το μόνο που πρέπει να διαφέρει είναι οτι από τα 350 χλμ που έχω κάνει τα μισά είναι με συνεπιβάτη. Ανάθεμα όμως, ένα λίτρο τα 100 χλμ ο συνεπιβάτης?

Δεν ξέρω, θα συνεχίσω να παρακολούθω την κατανάλωση, αλλά νομίζω πως ω γέγραπτε, γέγραπτε και δεν ξεγέγραπτε.

THEOD
14/07/2006, 19:38
Υπάρχουν και πιο φρέσκες μετρήσεις...

έχω γράψει παρακάτω...

" Η κατανάλωσή του (τσεκαρισμένη αρκετές φορές πια...) στην πόλη παίζει στα 7-8 λίτρα/100 χιλιόμετρα ανάλογα το δεξί χέρι, ενώ έξω από αυτήν πέφτει αισθητά μέχρι και κάτω από τα 6,5 λίτρα/100 χιλιόμετρα όσο οι ταχύτητες παραμένουν σε λογικά πλαίσια (140-150 χιλιόμετρα/ώρα).
Στην επιστροφή από τα Καμμένα Βούρλα με το κοντέρ μονίμως στην περιοχή των 170-200+ και με μεγάλα ανοίγματα στο γκάζι η κατανάλωση έφτασε πάλι τα 7,5-8 λίτρα/100 χιλιόμετρα και μάλλον αυτό πρέπει να είναι το μέγιστο της κατανάλωσης που θα πρέπει να υπολογίζει κάποιος που διατηρεί σώας τας φρένας...
(ΣΗΜΕΙΩΣΗ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ) Σε πρόσφατη δικάβαλλη εξόρμηση μέχρι την Αρκίτσα με αντίθετο άνεμο και το κοντέρ μονίμως στην περιοχή των 200 είδα και το μέγιστο που έχω δεί μέχρι στιγμής και είναι τα 9,2 λίτρα/100χλμ αλλά πιστεύω ότι δεν είναι πια καιρός να οδηγούνται έτσι τα μηχανάκια... "


Γενικά μην βιάζεσαι να βγάλεις οριστικά συμπεράσματα στο στρώσιμο....
Αργότερα θα καίς 7-8 λίτρα/100χλμ στην πόλη (ανάλογα το δεξί σου χέρι), κάτω από 7 λίτρα/100χιλμ (6,4-6,7 για την ακρίβεια) σε μικτά ταξίδια με 140-150 στην εθνική και σβέλτα στο επαρχιακό δίκτυο, γύρω στα 8 λίτρα/100χλμ αν κινείσαι στην περιοχή των 180, και 9+ λίτρα/100χλμ σε πολύ αντίξοες συνθήκες με συχνά πάνω από 200 και συχνό τέρμα γκάζι....
Η ρεζέρβα από το τελείως γεμάτο ντεπόζιτο θα σου ανάβει κάπου στα 200-210 στα "ηρεμα" ταξίδια, και στα 160-170 στις πολύ μεγάλες ταχύτητες και μέσα στην πόλη με καγκουριές...
Πρόσεχε όταν μετράς κατανάλωση να το γεμίζεις καλά...η μάνικα του βενζινάδικου κλείνει αυτόματα πολύ γρήγορα νομίζοντας ότι γέμισε, αλλά με προσοχή παίρνει σχεδόν ακόμα 2 λίτρα μέχρι το τελείως φούλ...

Αααα και κάτι άλλο...Οι στροφές ΔΕΝ έχουν να κάνουν με την κατανάλωση....Το άνοιγμα του γκαζιού ΕΧΕΙ.....


Και το σημαντικότερο....Μήπως ο βενζινάς σου ανήκει στο ποσοστό των 7 στους 10 που κλέβουν στην βενζίνη ??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:wave2: :wave2: :wave2:

xtapodias
28/07/2006, 17:46
Για άλλη μια φορά ο theod πάει να επιβεβαιωθεί. Και λέω "πάει" διότι θα το τσεκάρω κι άλλο λίγο. Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω και δείτε την εξέλιξη της στήλης λίτρα/100 χλμ. Μετά το σημερινό "έπεσα κάτω". Πήγα μια Χαλκίδα και γύρισα, έκανα 171,1 χλμ με 9,8 λίτρα. Πήγαινα την περισσότερη ώρα 130-150 (6000 στροφές) και μιά φορα για πολύ λίγο 165 (7000 στροφές). Λέτε να στρώνει και η κατανάλωση μαζί με τον κινητήρα κλπ? Πάντως αν μέ λίγο γκαζάκι παραπάνω η κατανάλωση μείνει στα 6,5 περίπου λίτρα/100 χλμ θα είμαι καταευχαριστημένος. Theod ευχαριστώ για τις βοήθειες ως τώρα, και για τα sic χεστήρια που με έκαναν να το αφήσω και να το απολαύσω. Αυτό κάνω τελευταία και η αλήθεια είναι οτι την έχω καταβρεί. Το μηχανάκι με αποζημιώνει πλέον μέρα με τη μέρα.

:wave2: :wave2: :wave2:


57321

AFTER
28/07/2006, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD


Αααα και κάτι άλλο...Οι στροφές ΔΕΝ έχουν να κάνουν με την κατανάλωση....Το άνοιγμα του γκαζιού ΕΧΕΙ.....




ΕΥΓΕ!

:beer:

THEOD
29/07/2006, 11:10
DUKASII....


για δες εδώ.... :p

κάτι σου έχω....:rotflmao:


57337

THEOD
29/07/2006, 11:12
Και η άλλη όψη...

Πρόκειται για μηχανάκι συναδέλφου που ποστάρισε τις φωτό στο φόρουμ του Fazerclub...
Αναμένουμε και τις εντυπώσεις του από την χρήση...



Αντε...χάρη σου κάνω μπας και γλυτώσεις την....ΠΑΝΤΟΦΛΑ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


57338

AFTER
29/07/2006, 11:17
Ξυνει βαλιτσες χαλλλαρα!!! :lol:

THEOD
29/07/2006, 11:18
Πούσαι...DUKASII....


Άμα δεν σε χωράνε κι αυτές, καλύτερα να αφήσεις τα μηχανάκια κατά μέρος και να στραφείς σε κανένα.... ΠΟΛΥΜΟΡΦΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.... :a22: :a22: :a22:


57339

AFTER
29/07/2006, 15:35
Θαναση το δικο σου ειναι?
Γαιτι οχι ασημι bagster?

panjimnakos
30/07/2006, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πούσαι...DUKASII....


Άμα δεν σε χωράνε κι αυτές, καλύτερα να αφήσεις τα μηχανάκια κατά μέρος και να στραφείς σε κανένα.... ΠΟΛΥΜΟΡΦΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.... :a22: :a22: :a22:

ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟ BAGSTER. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΜΑΥΡΟ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΓΑΝΤΙ. ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕΣ?

THEOD
30/07/2006, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Πρόκειται για μηχανάκι συναδέλφου που ποστάρισε τις φωτό στο φόρουμ του Fazerclub...
Αναμένουμε και τις εντυπώσεις του από την χρήση...


Απρόσεχτους σας βρίσκω....... :beer:

panjimnakos
30/07/2006, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Απρόσεχτους σας βρίσκω....... :beer:


ΩΧ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ:blush: :blush: :blush:

THEOD
31/07/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Λέτε να στρώνει και η κατανάλωση μαζί με τον κινητήρα κλπ?

:wave2: :wave2: :wave2:


σε όσα καινούργια μηχανάκια είχα ΠΑΝΤΑ έβλεπα "τσιμπημένες" καταναλώσεις στην αρχή....
Πιστεύω ότι παίζουν ρόλο 2 παράγοντες...
Πρώτον ο κινητήρας είναι αρκετά σφικτός και καταναλώνει κάτι παραπάνω για το ίδιο παραγόμενο έργο, και δεύτερον ο αναβάτης στην πορεία "μαθαίνει" καλύτερα το μηχανάκι του και ανακαλύπτει με ποιό τρόπο πρέπει να κινείται ώστε στις εκάστοτε συνθήκες να πετυχαίνει την μικρότερη κατανάλωση...:wave2:

THEOD
02/05/2007, 07:48
ένα φρέσκο update κατανάλωσης με νέα στοιχεία από την εκδρομή του τριημέρου...

Σύνολο χιλιομέτρων = 1.320
Συνολική μέση κατανάλωση ταξιδιού = 6,55 λίτρα/100 χλμ
Η κατανάλωση αυτή είναι συνδυασμός τόσο ήρεμων χιλιομέτρων με ταχύτητα γύρω στα 130-140 όσο και στιγμές κακιάς λύσσας στην ανάβαση στο Νυμφαίο με χούφτωμα της 1ης και ψιλοσούζες στην έξοδο από τα πέταλα...Πάντως σε γενικές γραμμές η κίνηση ήταν σβέλτη με ρυθμούς πολύ πιο πάνω από πχ αυτούς των αυτοκινήτων στην ίδια διαδρομή...

Ελάχιστη επιμέρους κατανάλωση το εκπληκτικό 5,78 λίτρα/100χλμ στο κομμάτι από Καστοριά έως Λαμία κατά την επιστροφή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πηγαίναμε αργά...Κάθε άλλο μάλιστα...Εκεί είδα και για πρώτη φορά την ένδειξη 229 χιλιόμετρα μέχρι να ανάψει για πρώτη φορά ο δείκτης ρεζέρβας. Έκανα και άλλα 43 πριν τον ανεφοδιασμό με το F-Trip αναμμένο, άρα συνολικά 272 χιλιόμετρα με ένα γέμισμα...Στο βενζινάδικο αποδείχτηκε ότι είχα μέσα πάνω από 1,7 λίτρα (πήρε 16,2 λίτρα βενζίνης) που σημαίνει ότι μπορούσα θεωρητικά να βγάλω και άλλα 20+ χιλιόμετρα για μια συνολική αυτονομία που θα ακούμπαγε τα 300...Καθόλου άσχημα αν και από τις ιδανικές περιπτώσεις...