PDA

View Full Version : AEROX-R 50cc ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ



Konos
08/05/2006, 12:38
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και από μηχανές κατέχω τα βασικά και θα ήθελα σε τυχόν κάποιο λάθος μου να δείξετε κατανόηση. Λοιπόν στο θέμα μας. Έχω στην κατοχή μου ένα Aerox από το 2000-2001 (δεν θυμάμαι ακριβός) και το πρόβλημα είναι ότι μου έκανε κάτι διακοπές και άλλα περίεργα. Το πήγα στον μηχανικό και μου λέει ότι το μηχανάκι έχει κολλήσει. Λέω ΟΚ δεν πειράζει ευκαιρία να αναβαθμιστεί κάπως γιατί το πρόβλημα μου δεν είναι να τρέχω αλλά με ενδιαφέρει να τραβάει με 2 άτομα και να μην είναι ανάγκη να το σπρώχνουμε στην ανηφόρα. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν ποιος είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος (η αξιοπιστία για μένα μετράει πάρα πολύ) μετατροπής και αύξησης κάπως της δύναμης του Aerox. Θέλω κάτι που να αντέξει στον χρόνο και όχι να είμαι όλη μέρα στο συνεργείο. Αν είναι έτσι να το αφήσω ως έχει. (σε καμία περίπτωση δεν θέλω να το πουλήσω).

Ευχαριστώ, για τον χρόνο σας.

n1k3man
08/05/2006, 13:36
αφου θελεις να το κρατησεις sony και καλα θα προτεινα να το κανεις 125 αν μπορει να γινει...

Konos
08/05/2006, 14:32
Αυτό ρωτάω…. Πως μπορεί να γίνει μια αξιόπιστη μετατροπή. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

madlef
08/05/2006, 17:36
www.malossi.com

Konos
08/05/2006, 20:01
Η malossi πέρα που για να κάνω την μετατροπή θα μου πάει πολλά λεφτά είναι και εταιρία με αγωνιστικά κιτ. Εγώ δεν ψάχνω αυτό. Αν για παράδειγμα κάποιος ξέρει αν μπορώ να “δανειστώ” κυλινδροπίστονο από άλλο scooter της Yamaha και να κουμπώνει μια χαρά στο Aerox ας το πει. Προτιμώ αυτή τη λύση γιατί μου φαίνεται πιο εργοστασιακή με διάρκεια στον χρόνο.

Konos
09/05/2006, 10:19
Κανείς μέσα από αυτό το φόρουμ δεν ξέρει κάτι που να μπορεί να βοηθήσει???

sfigas
09/05/2006, 14:27
file mou nomizo oti mono me ta mallosi mporei na ginei kati kalo.gia tin axiopistia pou les ta malossi kilindropistona einai poli kalitera apo ta mama mias kai o kilindros einai nicasil!tora an thes de kai kala apo yamaha gia des an ginetai tipota me pragmata apo aerox 100

madlef
09/05/2006, 16:37
Simfono me ton sfiga..mono malossi h sthn xiroteri polini....Ego eixa malossi 180cc runner gia 1.5 xrono kai meta to poulisa.Den mou ebgale to paramikro (ektos ap'oti moy ekege tis labes alla afto den eftege to kilindropistono alla h hlektroniki...)

Konos
09/05/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
gia des an ginetai tipota me pragmata apo aerox 100
Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι με το 100αρι Aerox γιατί έχω την εντύπωση πως είναι αερόψυκτο ενώ το 50αρι είναι υδρόψυκτο. Για τα malossi που λέτε που μπορώ να κοιτάξω για τιμές και λοιπά???

madlef
09/05/2006, 18:06
www.alexopoulos.gr

pavlaras1
04/06/2006, 14:47
Κατηγοριες Βελτιωσεων τις εταιρειας Malossi.

Malossi 70ccm Sport (8-10)PS.

Malossi 70ccm MHR Replica (11-14)PS.

Malossi Hyper Racing (MHR) (17-22)PS.

Ειμαι κατοχος και εγω ενος Yamaha Aerox Rossi Replica 50cc 2004.

Εγω εκανα μια βελτιωση πριν απο καιρο σε κατηγορια Sport και γλυκαθηκα και τωρα θελω να περασω στην κατηγορια MHR Replica.

Πιστευω οτι η κατηγορια Sport ειναι αυτο που χρειαζεσαι.

Ψαξτο και θα δεις.

Ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα με δευτερο ατομο δεν εκανε βημα ειδικα σε ανηφορες ή στην εκκινηση ή ακομη και σε προσπερασεις.

Τωρα δεν εχω τετοιο προβλημα και κουβαλαω και δευτερο ατομο.

Μια χαρα.

:)

Konos
11/06/2006, 03:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Κατηγοριες Βελτιωσεων τις εταιρειας Malossi.

Malossi 70ccm Sport (8-10)PS.

Malossi 70ccm MHR Replica (11-14)PS.

Malossi Hyper Racing (MHR) (17-22)PS.

Ειμαι κατοχος και εγω ενος Yamaha Aerox Rossi Replica 50cc 2004.

Εγω εκανα μια βελτιωση πριν απο καιρο σε κατηγορια Sport και γλυκαθηκα και τωρα θελω να περασω στην κατηγορια MHR Replica.

Πιστευω οτι η κατηγορια Sport ειναι αυτο που χρειαζεσαι.

Ψαξτο και θα δεις.

Ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα με δευτερο ατομο δεν εκανε βημα ειδικα σε ανηφορες ή στην εκκινηση ή ακομη και σε προσπερασεις.

Τωρα δεν εχω τετοιο προβλημα και κουβαλαω και δευτερο ατομο.

Μια χαρα.

:)

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις λίγο παραπάνω με όλα αυτά? Δηλαδή που μπορώ να τα βρω αυτά που λες και περίπου τι τιμές παίζουν? Για παράδειγμα η δική σου η βελτίωση πόσο στοίχισε? Βέβαια τώρα είναι λίγο αργά γιατί το έφτιαξα το μηχανάκι αλλά έγινε όπως πριν χωρίς καθόλου δύναμη.
Κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω είναι γιατί όταν άλλαξα τον ιμάντα που δίνει κίνηση στον τροχό δεν έχω τόσο “τράβηγμα” (δηλαδή σαν να πέφτει η δύναμη στις χαμηλές στροφές και να επανέρχεται στις πιο ψηλές) όπως με τον παλιό ενώ έχω καλύτεροι τελική ταχύτητα??? Κάποιος μου είπε ότι ο νέος ιμάντας είχε μικρότερο πλάτος από τον παλιό και φταίει αυτό.

pavlaras1
12/06/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konos
Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις λίγο παραπάνω με όλα αυτά? Δηλαδή που μπορώ να τα βρω αυτά που λες και περίπου τι τιμές παίζουν? Για παράδειγμα η δική σου η βελτίωση πόσο στοίχισε? Βέβαια τώρα είναι λίγο αργά γιατί το έφτιαξα το μηχανάκι αλλά έγινε όπως πριν χωρίς καθόλου δύναμη.
Κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω είναι γιατί όταν άλλαξα τον ιμάντα που δίνει κίνηση στον τροχό δεν έχω τόσο “τράβηγμα” (δηλαδή σαν να πέφτει η δύναμη στις χαμηλές στροφές και να επανέρχεται στις πιο ψηλές) όπως με τον παλιό ενώ έχω καλύτεροι τελική ταχύτητα??? Κάποιος μου είπε ότι ο νέος ιμάντας είχε μικρότερο πλάτος από τον παλιό και φταίει αυτό.
Υποψιν αν και δεν ειμαι μηχανικος το τραβηγμα που λες πρεπει οπως και το οτι δεν εχει καλη επιταχυνση και εχεις καλυτερη τελικη φαινεται οτι σου αλλαξαν τις ρυθμισεις στο καρμπυρατερ δηλαδη ρυθμισαν την ροπη στα υψηλα και οχι στα χαμηλα και γιαυτο σου δινει μεγαλυτερη τελικη.
Εγω την ροπη την εχω στα χαμηλα και στην εκκινηση δυσκολα να με περασει κανα 125.
Οσο για το κυλινδροπιστονο, καρμπυρατερ, εξατμιση ειναι αυτα που θα σου προτεινα να αλλαξεις και με αυτην την σειρα.
Τα υπολοιπα και να μην τα αλλαξεις δεν ειναι τοσο σημαντικα οσο αυτα που σου αναφερα.
Τα δικα μου που αλλαξα μου κοστισαν περιπου 500-600€.
Εχω επιδοσεις ενος 125.
Αν αγοραζα καινουργιο 125 θα επρεπε να εδινα αλλα 2000€ επιπλεον.
Ετσι εμεινα σε αυτο και προς στιγμην ειμαι μια χαρα.
Αργοτερα βλεπουμε.
Μπορεις να τα βρεις σε ολα τα κατασηματα που βελτιωνουν μηχανακια.
Ψαξε ρωτα και θα βρεις.
Τωρα οι τιμες για βελτιωσεις ξεκινουν απο 300€ και φτανουν μεχρι και 1500€ αλλα εκει αν το πας ειναι καθαρα για αγωνες και θελει πολυ συντηριση και συχνους ελεγχους.
Πιστευω μια βελτιωση περιπου στα 500€ ειναι μια καλη λυση και οχι ιδιαιτερα δαπανηρη.