PDA

View Full Version : Capo ή Tiger?



gian_nykt
09/05/2006, 07:24
Παιδιά είμαι μεταξύ :
Caponord 1000 και Tiger 955i μοντέλα 2002-2003 σαν σχετικά οικονομικές αγορές.
Τι λέτε?
Αν και φιλοΙάπων, λέω πρός Capo μεριά.Τώρα μη με αρχίσετε με TDM κλπ κλπ.Θέλω on-off.

gian_nykt
09/05/2006, 07:32
και για να μην αρχίσετε τις προτάσεις για άλλα.....
V-Strom 1000 = πολύ καλό,παραείναι ΟΝ αλλά δεν μου αρέσει.

Varadero = θερίο, χοντροκομένο, status symbol, τα ίδια και τα ίδια

KTM 950 = ακριβό και KTM!!

TDM900 = λίγο απ'όλα΄αλλά, πολύ ΟΝ και πολύ χαμηλών τόνων βρε παιδιά!!

Οι επιλογές μου,

Tiger = 3κίλινδρο, ευστροφία, στυλάκι περίεργο, θορυβος(στα - το μπροστινό?? και η μεταπώληση)

Caponord = αλουμινένιο πλαίσιο, V2, στενό εκεί που πρέπει, φαίνετε μεγάλο και βαρύ αλλά δεν είναι τελικά.(στα - μεταπώληση, αξιοπιστία ηλεκτρικών??)

Busy Rider
09/05/2006, 08:51
Exo to Tiger peripou 1+ mhna.. exo kanei omos 3000+ km (athina-komotini-athina + 2,3 ekdromes)...

to tiger einai treno sthn asfalto. episeis to exo valei sto xoma arketa, se k se dyskola shmeia, (pou filos mou fovotane na perasei kan - telika perase..)

na fantasteis gia to gs1200 phga, k o politis (nanai kala) me evale k ekana extended test drive to KTM 950, to GS k epemene k gia to tiger. De to eixa sth lista mou, alla me entyposiase ap thn arxh.

De einai sosto na sou po tipota gia to Capo - de to exo odigisei -dystixos. exo akousei kala logia omos.
To vasiko einai na ta deis sth praksh..
An de vreis na kaneis test drive to tiger, steile mou msg, na vrethoume na pame mia volta mazi. exei k ena oraio -mikro- xomatino sthn kaisarianh an thes.
filika
nik

gian_nykt
09/05/2006, 08:57
Φιλε Nik,
κατ'αρχάς ενδιαφέρομαι για μεταχ/να και τουλάχιστον το Tiger πρέπει να έχει κάποιες αλλαγές το πρώτο 955i σε σχέση με το τελευταίο με τις χυτές ζάντες που προφανώς έχεις,χωρίς όμως να είμαι σίγουρος.
Όσο για την βόλτα............καλά θα ήταν αλλά έχε χάρη που είμαι κολλημένος στο νησή (βλέπε Κρήτη).Σ'ευχαριστώ πάντως για την πρόταση.

Γαιδαράκος
09/05/2006, 09:28
Γνώμη για τα Tigers , είμαι στο 3ο αυτή τη στιγμή

εξαιρετικά με προσωπική προτίμηση τα πρώτα καρμπυρατεράτα
( περισσότερο ως εμφάνιση )

έχουν βελτιωθεί πολύ , σκέψου ότι το πρώτο μου του 96 έχει
αυτή τη στιγμή 130000 χλμ και συνεχίζει ( μόνη πληγή του
οι εξατμίσεις από τις οποίες έχει αλλάξει 3 μέχρι να περάσει σε
aftermarket και να ηρεμήσει )

Για τα ψεκαστά αν σου αρέσει η εμφάνισή τους είναι επίσης
μια χαρά ( προσωπικά είχα το 900 του 99 και τώρα είμαι στο 955
με τις χυτές ζάντες ) προτίμησε τα μοντέλλα του 2004 με τις ακτίνες αν μπαίνεις σε χώμα , το τωρινό έχει πιο ασφάλτινο προσανατολισμό.

Πολύ καλή κατανάλωση , για την χρήση που κάνω ( και ειδικά για κρήτη με τους δρόμους που έχουμε ) είμαι απόλυτα ικανοποιημένος , έχοντας 160 άμεσα , και με μέση 120-140 ξεκινάς
χανιά , φτάνεις σητεία και σου μένει εμβέλεια για ζάκρο...

Την ερχόμενη εβδομάδα υπάρχει test ride στο νησί , αυτό το σ/κ σε
Χανιά , για το ηράκλειο μάλλον μετά για να πάρεις μια γεύση

Εχω σε αγγελία το δικό μου μου αρέσει σαν πιο βαρύ το παλιό bmw adventure , αν όμως δεν το δώσω ίσως και το επόμενο να είναι πάλι triumph...

Καλές βόλτες

gian_nykt
09/05/2006, 09:53
Το θέμα φίλε μου είναι ότι και τα 2 είναι αντιεμπορικά όσο καλά και να είναι αλλά τι να κάνεις. Έχουμε καταντήσει να πέρνουμε μηχανάκια σύμφωνα με την μεταπωλειτική τους αξία......
Καλό το παλιότερο 955 με τις ακτίνες αλλά δεν ξέρω αν οι αλλαγές τους είναι μόνο αυτές και τίποτε άλλο.Η καβάτζα βέβαια με τις ακτίνες σε σχέση με το Capo είναι ότι το τελευταίο έχει εξωτερικό πλέξιμο αλλά BMW με tubeless ελαστικά.Να μου πείς, τι να κουβαλάς fast τι κίτ επισκευής....αλλά για το γαμώτο και καλά!

gregorgeous89
09/05/2006, 09:56
Eixa to Caponord gia ena xrono...
Prosekse ton psekasmo giati ego eixa megalo provlima poy den linotane(katanalosi-mou esvine)Aloi filo den eixan kanena provlima.Kata ta ala poli kali moto kai entiposiaki.Nomizo ston tomea "emafanisi-pioitita" eine mprosta apo to tiger (ipokimeniko bebea) ala o kinitiras eine kapos traxis stis xamiles strofes.Kapious ayto toys aresei emena oxi:mad:

Γαιδαράκος
09/05/2006, 10:57
Διαφορές Tiger 04 - Tiger 05+

Στο μοντέλο 05+ υπάρχουν στανταρ εξοπλισμός πλαινές βαλίτσες
-θερμαινόμενα γκριπ - κεντρικό σταντ

Διαφορετικό ψαλίδι με συρταρωτούς ρεγουλατόρους σε σχέση
με τους έκκεντρους που έιχε το προηγούμενο

Διαφορετικό στήσιμο στο πηρούνι , παραμένει μαλακό
για τα γούστα μου , σε 16000 χλμ που έχω δεν με έχει προβληματίσει για να παίξω με ελατήρια κλπ

Για την μεταπώληση όρθον αυτό που λές αλλά κι εμείς είμαστε
αψυχολόγητοι σαν καταναλωτές

Δεν ξέρω αν μπορείς να βρείς το Capo σε έκδοση raid το είχα κάνει
βόλτα Αθήνα - Ναύπλιο μου είχε φανεί ψηλότερο σε σχέση με το tiger αλλά το χρώμα του μου άρεσε πολύ , πιθανό μειονέκτημα
τα πλαινά προστατευτικά ( μπορείς να τα αφαιρέσεις ) το κιβώτιο μου άρεσε περισσότερο από του tiger δεν θυμάμαι κάτι άλλο.

zeli
10/05/2006, 10:30
Για Capo δες εδώ (http://apriliabikers.gr/html/modules/news/) ,εδώ (http://www.apriliaforum.com/forums/forumdisplay.php?f=15) για το Tiger και γενικά για advbikes εδώ (http://www.advrider.com/) .Ενημερωτικά αναφέρω ότι είχα το ίδιο δίλλημα διετίας και κατέληξα στο capo.

gian_nykt
10/05/2006, 13:10
και πιστεύεις ότι έκανες σωστή επιλογή ? Απο προβλήματα τι έλεγε? γιατι κι εγώ για κανένα 2002-2003 μοντέλο λέω αν τελικά καταλήξω.

zeli
10/05/2006, 13:40
Τι να σου πω? Δεν είχα Tiger για να έχω μέτρο σύγκρισης.Στα 32000χλμ που έχω μεχρι τώρα τα μόνα «προβλήματα» ήταν ένας καμμένος ανορθωτής και ένας σπασμέννος ταχυσύνδεσμος βενζίνης.

Γαιδαράκος
11/05/2006, 10:40
Ενα forum για tigers

http://www.triumph-tiger.com

Επίσης το http://www.t595.net/ γενικότερα για triumphs ,

ενώ το advrider παραπάνω είναι σαφώς ανώτερο , έχει κάτι παλαβούς ( σιδηρόκωλους τους λένε από τα irron but :) )
που με καρπυρατεράτα είχαν πάει Δεκέμβρη Αλάσκα...

Γ.

Smith
14/05/2006, 09:02
Πωλείται Capo φίλου 40,000 κλμ κόκκινο, service από τον ίδιο, χωρίς πέσιμο, βλάβες, 7,000 ή 7500 ευρο...δεν είμαι σίγουριος πόσο ακριβώς..χωρίς abs,
προσωπικά θα το αγόραζα με τη μια αλλά ψήνομαι για καινούργιο Capo...:D :D :D

στείλε π.μ. αν θες σε εμένα ή μπες στο www.apriliabikers.gr

και αφού γίνεις μέλος στείλε μήνυμα/mail στο μέλος Gratsun...

Kαλή επιλογή σου εύχομαι ότι κι αν πάρεις...για το Capo, έχω να πω θετικά για το Τiger δεν ξέρω....:wave2:

kxIII
14/05/2006, 09:22
Πιο off μου φαίνεται το tiger. Τσέκαρε για βάρη, δεν έχω εικόνα.

Όσο για μεταπώληση, μην ψάχνεις πια.

"Έλα πάρε R1 με 200? το μήνα"

Δύσκολα τα πράγματα για τα μεταχειρισμένα πια. :(

the_passenger
14/05/2006, 13:29
Απλά οδήγησε τα της κατηγορίας και διάλεξε!

:wave2:

Busy Rider
15/05/2006, 11:29
sto 0-300 zigysane to tiger 244 kg

h dikia mou tiger edeikse 252 kg (me 2plo stand, vash gia piso bagaziera, 3/4 venzini)

telika afto to 215 kg ergostasiaka-stegnh (opos k gia oles tis mhxanes) de mporo na katalavo pos prokeiptei...
..tis metran xoris kan .. tous kathreptes k ta stand.. ?!?!


:confused: