PDA

View Full Version : Ενδειξη νεκράς σε ΧΤ



kaps
09/05/2006, 11:18
Μετά το τέλος αυτής της άψογης εκδρομής και έχοντας πιάσει την Ε.Ο για σπίτι είπα ανοίξω το γκάζι στο ΧΤ . Ξαφνικά εκεί που πήγαινα ταχύτατος άρχισε να ψιλοανάβει το λαμπάκι της νεκράς . Δεν έδωσα σημασία.Εχθές που την πήρα για βόλτα παρατήρησα το εξής .Εν κινήσει και σε όλες τις αλλαγές ταχυτήτων το λαμπάκι εξακολουθεί να ανάβει .Σε μια περίπτωση που τσίτωσα το γκάζι έσβησε και μόλις άλλαξα ταχύτητα ξανάναψε και εξακολουθεί να ανάβει. Ωστόσο το περίεργο είναι πως αν την έχω σε λειτουργία αλλά σταματημένη και βάλω ταχύτητα έχοντας πατημένο το συμπλέκτη το λαμπάκι ( οποιαδήποτε ταχύτητα ) σβήνει αλλά μόλις ξεκινήσω ανάβει διαρκώς . Εχετε καμιά άποψη για αυτό;:eyepop:

xxxristos
09/05/2006, 13:19
Το λαμπάκι της νεκράς κλείνει κύκλωμα όταν γειωθεί (-) το καλώδιο που οδηγεί στον διακόπτη (βαλβίδα). Το άλλο καλώδιο είναι μόνιμα συνδεδεμένο στην μπαταρία (+).

ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ λοιπόν κάπου βραχυκυκλώνει ο διακόπτης που βρίσκεται πανω στο μοτέρ ή κάπου ακουμπάει σε γείωση το καλώδιο (-).

Μιας και το πρόβλημα έχει να κάνει με αλλαγές ταχύτητας και πάτημα συμπλέκτη, τότε η πιο έξυπνη κίνηση είναι να βγάλεις τον διακόπτη της νεκράς (προσοχή θα χυθούν λίγα λάδια) 17 πολύγωνο είναι νομίζω και να τον μετρήσεις.

Έχει ένα ελατήριο και μια μπίλα που συχνά-πυκνά χαλάνε...

kaps
10/05/2006, 07:18
Το συμπέρασμα από την αυτοψία ήταν άκρως θετικό.Το καλωδιάκι που πιάνει πάνω στη βαλβίδα είχε από τους κραδασμούς και την χρήση της μοτο ανοίξει και έκανε σώμα πάνω στο κάρτερ. Τελός καλό όλα καλά.Τώρα είμαι έτοιμος για την επόμενη εξόρμηση.:evil: