PDA

View Full Version : Φατσούλα σε παράθυρο...



kxIII
09/05/2006, 20:15
Ομόνοια, φανάρι κόκκινο.
Πλησιάζω και σταματώ, δίπλα από αυτοκίνητο, λίγο πιο πίσω από την θέση του οδηγού.
Πιτσιρικάς 6-8 χρονών πετάγεται και κολάει το μουτράκι του στο παράθυρο.
Ήταν το κράνος με την φιμέ ζελατίνα, το δερμάτινο, η μηχανή ή και όλα αυτά μαζί, δεν ξέρω.

Αλλά θυμήθηκα που και εγώ πιτσιρικάς κάπως έτσι χάζευα...

Τί να πω;

Περίεργο συναίσθημα μεταξύ χαράς αλλά και ευθύνης.

Απλώς το αναφέρω.

evvou
09/05/2006, 22:13
:D εγω ακομα το κανω αυτο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


ειναι οντως απιστευτα τα πιτσιρικια και ο τροπος που κοιτανε :) :) :)

zolotas
09/05/2006, 22:43
τυχαινει στην δουλεια μου να ασχολουμε με πιτσιρικια........δεν φανταζεσαι τι τρελλα εχουν με μοντελλα μοτο και f1 σε μινιατουρες.

και μικροι που ειμασταν με ραλλακια δεν παιζαμε και μεις??? με niki lauda δεν μεγαλωσαμε?Οι στολες και τα κρανοι που φορουσαν μας εκαναν να θελουμε να τους μοιασουμε.......αλλα πιπες

GIXXERAKIAS
10/05/2006, 08:01
Οντως ετσι ειναι παιδια,τα πιτσιρικια εχουν μια περιεργεια να μαθουν ποιος ειναι ο τυπος που ακολουθει με την μηχανη και ψιλοφλασαρουν οταν τα χερετας!μια φορα ειχα κλεισει το ματι σε μια πιτσιρικα και προσπαθουσε να το κανει και αυτη,πολυ γελιοοο:lol: :lol: να πεφτανε και οι γυναικες ετσι:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

wild_cat/anima
10/05/2006, 09:44
πριν τα χριστουγεννα ανεβηκα δομοκο βράδυ με βροχή και ομίχλη.
κάθως δε μπορουσα να την παλεψω αλλιώς, εμεινα πισω από ένα bus, μαλλόν σχολικό γιατί είχε παρα πολλά πιτσιρικια μέσα.
οταν καταλαβαν οτι τα ακολουθει μηχανή είχαν κολλήσει όλα στο τζαμι και κοιτούσαν.
το καλύτερο ήταν όταν άρχισα να τους παίζω φώτα και αυτά με τη σειρα τους να χαιρεταν!
ωραία φάση να βλέπεις παιδικά χαμόγελα, βράδυ μέσα στην ομίχλη.

costas81
10/05/2006, 10:18
Η φιλη μου εχει ενα αδερφο 8 χρονων σκετο τσογλανο (με την καλη εννοια)!
Τον πηγα μια βολτα με το strom του εβαλα και το κρανος και μπουφανακι και γαντια!
Το απιστευτο ηταν οταν ξεκινησαμε που ειχε σφιχτει πανω μου σαν χταποδι και το χαμογελο που ειχε μια βδομαδα απο την στιγμη που κατεβηκε απο την μηχανη!!
Μου θυμισε τον εαυτο μου πιτσιρικα οταν με εκανε βολτα ο πατερας μου και ζηλευανε τα φιλαρακια στην γειτονια μου!!!

:p :p

Χωμάτινος
10/05/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
:D εγω ακομα το κανω αυτο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Και εγώ καταβάλω φιλότιμες προσπάθειες να μην μεγαλώσω. :lol:

lampros_fazer
10/05/2006, 13:13
Mια φορά σε μια βόλτα ήταν σε ένα αυτκίνητο μπροστά μου 2 πιτσιρίκια..Εγώ ήμουνα από πίσω περιμένοντας να προσπεράσω..Τα χαιρέτησα και είχαν κάτσει με τα γόνατα στο κάθισμα και με έβγαζαν φωτογραφίες από το πίσω τζάμι..

:lol: :lol:

Kizoku
10/05/2006, 13:23
Μα με τα παιδάκια πως να μη γίνεις και εσύ παιδί??? :wacko:

Κάθε φορά στα φανάρια ή σταματημένος που θα δω κάποιο παιδάκι να κοιτάει θα το χαιρετήσω ή αν είμαι και στο αμάξι θα του κάνω γκριμάτσες να για να γελάσει. Και πάντα γελάνε τα σκασμένα και ανταποδίδουν τις γκριμάτσες οπότε πεθαίνω στα γέλια και εγω!!!

:lol: :lol: :lol:

paTman_the
10/05/2006, 13:26
ti mou 8umisate!!!
ego eixa megalosei alla opos mas prospernousan sthn e8nikh tous xazeua kai oneireuomoun,dedomenou oti sto spiti mou oute diploma gia 50ari de me afhnan na bgalo.
Ti na po? Oti sthn pentahmerh otan to poulman mas phgaine edo kai ekei kai oloi oi alloi htan kommatia apo to ksenuxti kai koimontousan ego ka8omoun kai perimena na perasoun kaneis na xazepso?

Telika mallon pos einai alh8eia,h to exeis h den to exeis!!!!

George-3-
10/05/2006, 13:58
Και ελεγα οτι ειμαι ο μονος που κανει γκριματσα στα πιστσιρικια....:lol:

evvou
10/05/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Και ελεγα οτι ειμαι ο μονος που κανει γκριματσα στα πιστσιρικια....:lol:


μπααααα :lol: :lol: :lol: :lol:

ruyjin
10/05/2006, 14:22
πιτσιρικας με φιλο, δημοτικο ειμασταν, περναγαμε απο Στυλιδα, μετα τη Λαμια με το αμαξι του πατερα του.

Στην τελευταια ευθεια πριν τα φαναρια που εχει μπροστα απο τη Στυλιδα, θυμαμαι κοιταξα πισω και ειδα 4-5 μηχανακια να μας πλησιαζουν πολυ γρηγορα
Μας προσπερασαν και χαθηκαν.

Σκεφτομουνα τοτε, πώς αραγε θα νιωθουν οδηγωντας τοσο γρηγορα αυτες τις μηχανες?

παντα θυμαμαι αυτο το σκηνικο οταν βλεπω αλλα πιτσιρικια να με κοιτανε απο το τζαμι του αυτοκινητου και να τα χαιρεταω!

:wave2:

airamhag
11/05/2006, 08:40
Εμενα παιδια μου θυμισατε κατι που με τσαντισε παρρααα πολυ..

μια κ δεν εχω μηχανη για να χαζευουν τα μικρα .

Ειμαι προχτες στο αμαξι με τον αδερφο μου , στο Φερρυ-μποατ για Σαλαμινα και καθως βγαινουμε , κοιταζω διπλα μου στο πισω καθισμα , ορθιο , να κρατιεται απο το καθισμα του "μπαμπα" ενα μωρο , ηταν -δεν ηταν 1 χρονου!

Ουτε καθισματακι , ουτε καν η "μανα" του να ειναι πισω! Ανετη η κυρια μπροστα εριχνε ματιες πισω...

Κ διερωτηθηκα, τι θελουν κ τα κανουν τα παιδια εαν ειναι τοσο ανευθυνοι ?

Οταν μεγαλωσει ο πιτσιρικας σε ενα τοσο χυμα περιβαλλον , τι οδηγος θα ειναι? Το πιο απλο , κ πιο σχετικο με το φορουμ που γραφουμε λεω..

Για να μην σκεφτω την περιπτωση που ενα απλο φρεναρισμα θα γινει το μικρο μπαλακι στο αυτοκινητο!

KaTaNaS
11/05/2006, 09:25
ειδικά τα μικρά, τα πολύ μικρα, που δεν έχουν χρονίσει ακόμα, κοιτάνε με γουρλωμένα μάτια


σου λέει - αυτό τί είναι πάλι;

και άν τους χαμογελάσεις και κουνήσεις τα χέρια σου, αντικρύζεις ότι πιό όμορφο ότι πιο καθαρό υπάρχει στον άνθρωπο


ένα χαμόγελο ενός παιδιού-ενός αγγέλου!

και ξανα ξεκινάς απο το φανάρι μέσα στην κόλαση της καθημερινότητας!


ωραία ανάσα αυτό το τόπικ! :sun:

airamhag
11/05/2006, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ωραία ανάσα αυτό το τόπικ! :sun:

Πραγματι...μακαρι ολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι χαρουμενα κ να χαρουν την αθωοτητα τους :)

Kizoku
11/05/2006, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
Εμενα παιδια μου θυμισατε κατι που με τσαντισε παρρααα πολυ..

μια κ δεν εχω μηχανη για να χαζευουν τα μικρα .

Ειμαι προχτες στο αμαξι με τον αδερφο μου , στο Φερρυ-μποατ για Σαλαμινα και καθως βγαινουμε , κοιταζω διπλα μου στο πισω καθισμα , ορθιο , να κρατιεται απο το καθισμα του "μπαμπα" ενα μωρο , ηταν -δεν ηταν 1 χρονου!

Ουτε καθισματακι , ουτε καν η "μανα" του να ειναι πισω! Ανετη η κυρια μπροστα εριχνε ματιες πισω...

Κ διερωτηθηκα, τι θελουν κ τα κανουν τα παιδια εαν ειναι τοσο ανευθυνοι ?

Οταν μεγαλωσει ο πιτσιρικας σε ενα τοσο χυμα περιβαλλον , τι οδηγος θα ειναι? Το πιο απλο , κ πιο σχετικο με το φορουμ που γραφουμε λεω..

Για να μην σκεφτω την περιπτωση που ενα απλο φρεναρισμα θα γινει το μικρο μπαλακι στο αυτοκινητο!

Γιατί το "παιδάκι-αερόσακος" τι σου λέει????
Τα κρατάνε τα παιδάκια οι @#%$* γιατί νομίζουν ότι είναι ασφαλή στην αγκαλιά τους.
Κούνια που σας κούναγε!!!


Υ.Γ. Αν δεν είναι δεμένο το παιδάκι σε καθισματάκι με τις σωστές προδιαγραφές και η μάνα του και ο θεός ο ίδιος να κάτσει πίσω, δεν μπορεί να κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!

devil's animal
11/05/2006, 10:41
καθε φορα οταν αντικρισω πιτσιρικα ή σε αυτοκινητο μεσα ή στο πεζοδρομιο(και εγω σταματημενος) γινεται χαμος με τις γκριματσες τα κλεισιματα του ματιου και τους μορφασμους...:alien: :dizzy: :p


αν παιζει κανενα πιο μεγαλο πιτσιρικι (γυρω στα 7-8) μαρσαρω για να ψαρωσει
:D :D :lol: :lol: :lol:

καθως τα διαβαζα ολα αυτα μου εκανε εντυπωση που κανουν και αλλοι οτι κανω και εγω...και σκεφτομουν τελικα ειμαστε τοσο ιδιοι οι μοτοσυκλετιστες??:) :) .....δεν εχω δει,ουτε εχω ακουσει κανεναν κουτακια να κανει κατι παρομοιο..

Nostra
11/05/2006, 10:47
Κι εγώ γουστάρω το interaction με τις φατσούλες πίσω από το τζάμι. Μαρσάρω, κλείνω μάτι, κουνάω το κράνος, γκαζοφρενάρω, χαμογελάω (όχι, :dizzy: , αυτό δε φαίνεται μέσα από το κράνος) .

Ναι έιναι πολύ ωραία φάση...


Βέβαια όλα τα παραπάνω τα κάνω όταν η φατσούλα είναι μεταξύ 18 και 30-όσων χρόνων, όμορφη και παιχνιδιάρα οδηγός... :lol: :lol: :rotflmao: :ninja: :cool: :cool: :cool:


Nostra
Sosta? :smokin:

airamhag
11/05/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Γιατί το "παιδάκι-αερόσακος" τι σου λέει????
Τα κρατάνε τα παιδάκια οι @#%$* γιατί νομίζουν ότι είναι ασφαλή στην αγκαλιά τους.
Κούνια που σας κούναγε!!!


Υ.Γ. Αν δεν είναι δεμένο το παιδάκι σε καθισματάκι με τις σωστές προδιαγραφές και η μάνα του και ο θεός ο ίδιος να κάτσει πίσω, δεν μπορεί να κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!



Μη με συγχιζεις τωρα πλιζ.. εχω τσακωθει απειρες φορες , μα απειρες φορες , με την αδερφη μου , εχω φανει κακια κ αυστηρη στα ανιψια μου , γιατι οχι μονο πρεπει να καθονται στο πισω καθισμα αλλα κ να καθονται σωστα με τηνπλατη πισω ..
και οχι στο κεντρο του καθισματος κ μπροστα ( αναμεσα στο κενο ποθ αφηνουν τα 2 μπροστινα καθισματα )
κ εχει τυχει πολλες φορες με ενα αποτομο φρεναρισμα της παραλιγο να ερθει η μικρη ή ο μικρος στο ραδιο , εαν δεν ειχα βαλει το χερι μου στο καθισμα της!!

Παντα εβαζα το χερι μοθ εκει , κ αυτο γιατι βαρεθηκα να φοναζω κ να συγχιζομαι..

Akatanomastos
11/05/2006, 12:55
to theiko einai pou den katalavainoun kai ti mixanakia einai,

eimouna me ena filo dipla dipla, ego dt 125 tou 90 kai to paidi ktm
250 exc toumpanaki, kai itan dio pitsirikia girismena apo to mprostino amaksi kai eixan kolisei me to to "dtaki" kai to stil tou to "alitiko":eek:

:lol:

evvou
11/05/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
καθως τα διαβαζα ολα αυτα μου εκανε εντυπωση που κανουν και αλλοι οτι κανω και εγω...και σκεφτομουν τελικα ειμαστε τοσο ιδιοι οι μοτοσυκλετιστες??:) :) .....δεν εχω δει,ουτε εχω ακουσει κανεναν κουτακια να κανει κατι παρομοιο..

α-χεμ :eyepop: :lol: :lol: :lol:
:wave2:

alexk
11/05/2006, 13:26
Προχθές, και ενώ είμαι σε ένα δρόμο κοντά στο σπίτι μου, που έχει ανύπαρκτη κυκλοφορία, κατεβαίνω με το μωρό μου, και φοράω (όπως πάντα) μπουφάν,κράνος, γάντια και είναι μια μαμά στο δρόμο με ένα μπέμπη 2-2.5 χρονών στο καροτσάκι του και ανηφορίζουν. Ο μπέμπης εντοπίζει το μωρό από μακριά και αρχίζει να γελάει και να κουνάει και τα 2 του χέρια. Σηκώνω το χέρι μου και τον χαιρετάω από μακριά. Τρελαίνεται και γελάει σαν τρελός και όταν τον φθάνω και περνάω δίπλα του με χαιρετάει κουνώντας το χέρι του.

Η χαρά μου ήταν και εμένα μεγάλη.
Εντύπωση μου έκανε ότι δεν τον ενόχλησε ο θόρυβος.

Jo.Da.
11/05/2006, 17:45
stadar αυτό που λες.στην εθνική το προηγούμενο ΠΣΚ που ταξίδευα για αθήνα σχέδον σε κάθε αμάξι που ήταν μέσα πιτσιρίκια όταν προσπέρναγα ή όταν με περνούσαν τα έβλεπα να κολλάνε στα τζάμια.
κάθε φορά η σκέψη μου ήταν:'σε βλέπω στα 20 με 21 καβάλα σε μηχανή και σένα...'