PDA

View Full Version : Θόρυβος Αεροδυναμικός μάλλον



civeng97
09/05/2006, 21:09
Εδώ και 2 εβδομάδες ακούω μετά τα 120 ενα σφύριγμα που δεν μπορω να καταλαβω απο που είναί.

Ελεγθηκαν κ σφιχτηκαν τα παντα.
Είναι ανεξαρτητο απο τον κινητηρα..λες και συντονίζεται κάτι αλλα τί?
Καμιά ιδέα ή παρόμοια εμπειρία...
στη αρχή ακουγόταν μετα τα 90 μετά μετα τα 100-110 τώρα μτα τα 120....

οποια ιδεα καλοδεχουμενη.

makaronachis
09/05/2006, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από civeng97
Εδώ και 2 εβδομάδες ακούω μετά τα 120 ενα σφύριγμα που δεν μπορω να καταλαβω απο που είναί.

Ελεγθηκαν κ σφιχτηκαν τα παντα.
Είναι ανεξαρτητο απο τον κινητηρα..λες και συντονίζεται κάτι αλλα τί?
Καμιά ιδέα ή παρόμοια εμπειρία...
στη αρχή ακουγόταν μετα τα 90 μετά μετα τα 100-110 τώρα μτα τα 120....

οποια ιδεα καλοδεχουμενη.
Κάγκελα της givi?

argy_kap
09/05/2006, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Κάγκελα της givi?

Δύσκολο το βλέπω μια που εκείνο δεν είναι σφύριγμα....είναι...τράνταγμα και συνήθως οι 5500-6000 στροφες είναι κάτω απο τα 120.....και κάπου εκεί σταματάνε

zolotas
09/05/2006, 22:48
δωστην στον μηχανικο σου να την οδηγησει......εξ αποστασεως χιλια δυο μπορει να ειναι........μεχρι και το κρανος σου μπορει να σφυριζει και να νομιζεις αλλα:smilea:

civeng97
10/05/2006, 06:31
κάγκελα σφιγμένα τα πιάνω κατα τη διάρκεια του θορύβου καμιά αντίδραση πιάνω χούφτες, έβγαλα ζελατίνα, πιάνω (με το πόδι εννοείται) την καρίνα, τα φλασάκια, τα φεαρινγκ τα καθρεφτάκια καμιά αντίδραση ή τροποποίηση.

Οι στροφές είναι άσχετες ακόμη και με συμπλέχτη πατημένο στροφες 1000 χιλιομετρα 120 τον κάνει μια χαρά το θορυβο.

Εννοείται ότι δεν έιναι κράνος ένδυση ή οτιδήποτε άλλο που φορώ, ΄΄εχουν τσεκαριστεί
ούτε η θέση μου στη μηχανή αν και το κάνει και δικάβαλο.

Θα το πάω να το ακούσει ο τεχνικός να μου πει

Ευχαριστώ για τις ιδέες
καλή σας μέρα

Α προχτές που ήμουν μέσα σε μπόρα δεν το έκανε ?? περιέργως?? και όσο παιρνά ο καιρός νομίζω ότι ανεβάζει μόνο του τα χιλιόμετρα μετά από τα οποία το κάνει (με τη λογική αυτή θα εξαφανιστεί μόνο του :-)

zoudis
10/05/2006, 09:01
τωρα άμα σου πω ότι το εχω ακούσει και γω θα με πιστέψεις ?!?

Ναι το αχω ακούσει ! Πλάκα έχει γιατι δεν μπορεις να βρεις τι είναι. Εγώ κατέληξα στο κράνος άδερφέ....δεν παιζει κάτι άλλο....

Και τώρα τελευταία δεν το ακούω καθολου....τώρα που το ανέφερες βέβαια, μπορει και να το ακούσω μετά :lol: :rotflmao:

αν ανακαλύψεις τίποτα, ριξε ποστακι....:winka:

:wave2:

civeng97
10/05/2006, 09:09
Πάλι καλά μη νομίζω ότι ακούω φωνές....
θα ενημερώσω μόλις το βρώ..γιατί θα το βρω!
το κράνος δεν είναι σίγουρα, ακουγεται άνετα και χωρίς αυτό

costas81
10/05/2006, 10:03
Δοκιμασε να πατησεις ελαφρια τα φρενα να δεις μηπως ακουμπαει τακακι σε δισκο και σου το κανει!
Αν πατας συμπλεκτη και εξακολουθει να ακουγετε δεν ειναι απο συντονισμο της μηχανης αλλα ειναι απο τους τροχους σου!
Καπου εκει ψαξτο και μην κοιτας τα αλλα!
Μηπως κανα ρουλεμαν τροχου!Πριν φτασεις σε αυτο το σημειο κανε μια ζηγοσταθμιση στους τροχους σου να δεις αν ειανι αυτοι που προκαλουν συντονισμο στο μηχανακι σου!

Bil
10/05/2006, 17:07
Δεν διαφωνώ οτι ακούς κάποιο θόρυβο, αλλά...ή οι αναβάτες των Strom έχουν υπερευαίσθητα αυτιά και ακούνε όλο θορύβους (απο τα φρένα, από το τιμόνι, χαμηλά κάτω από τη σέλα και πάει άλλο...) ή η Suzuki μας πούλησε όχι μηχανή αλλά... χεβιμεταλάδικο συγκρότημα μεταμφιεσμένο σε δίκυκλο :lol: ή για πολλούς είναι η πρώτη μηχανή και δεν αντιλαμβάνονται οτι πάνω στην μηχανή δεν είναι σαν ...μέσα στο αυτοκίνητο και ακούς θορύβους πολλούς, Ο,ΤΙ και να κάνεις...
:wave2: :beer:

civeng97
10/05/2006, 23:01
Βιλ το δικό μου τουλάχιστον δεν κάνει κανένα άλλο θόρυβο ευτυχώς ...
Λοιπόν ο μάστορας το οδήγησε κ είπε ότι μάλλον είναι κάποιο ρουλεμάν στη μηχανή κάτι είπε ίσως για καμπάνα. Προτείνει να μην κάνουμε τίποτε τώρα και αν εξαφανιστεί έχει καλώς αν χειροτερέψει να το φτιάξει μέσα στην εγγύηση.

Αυτά Αaaααα του είπα για τροχού που είπε ο φίλος ο costas81 αλλά επέμενε ότι δεν είναι

Πειραματικά έχω σβήσει τον κινητήρα με 120 χιλ στο κοντέρ και ακουγόταν αλλά μου είπε ότι αφού είχε ταχύτητα μέσα δεν μπορεί αυτό να αποδεικνύει ότι ήταν ρουλεμάν τροχού

Anyway μου είπε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος όποτε είμαι μάλλον οκ?

zoudis
11/05/2006, 08:25
Λοιπόν ο μάστορας το οδήγησε κ είπε ότι μάλλον είναι κάποιο ρουλεμάν στη μηχανή κάτι είπε ίσως για καμπάνα.

οχι ρε σειρά δεν νομιζώ...δεν ακούγετε έτσι η καμπάνα....εχώ καβαλήσει 1000αρι με πρόβλημα στη καμπάνα και καμία σχεση....ουτε ρουλεμαν παίζει. Γιατί εαν επιμένει ότι ΔΕΝ είναι ρουλεμαν τροχού, τότε ΔΕΝ είναι και ρουλεμαν λαιμού γιατι τα άλλαξα πρόσφατα (130 Γιουρο το μαλλι γαμώ το σπιτι του πούστι του μάστορα). Οπότε τι μένει ??? που αλλου έχει ρουλεμαν ρε παιδιά :confused: :confused: :confused:





για πολλούς είναι η πρώτη μηχανή και δεν αντιλαμβάνονται οτι πάνω στην μηχανή δεν είναι σαν ...μέσα στο αυτοκίνητο και ακούς θορύβους πολλούς, Ο,ΤΙ και να κάνεις...

:eyepop: :eyepop: φιλαράκι ενημερωτικά ΔΕΝ είναι ουτε η πρώτη, ούτε η δευετρή ούτε η τρίτη μηχανή μου.....οποτε χαλάρωσε..... παλιέ εσυ :lol: :rotflmao:
Ξερώ αρκετα καλά πως πρέπει και τι πρέπει να ακούς πάνω σε μία μηχανή....και τι μεσα από ενα αυτο/το.....

Οποτε αυτο που είπες ακυρο....μάλλον μαμακία ήταν οπότε το ξεχνάμε... :winka:

civeng97
11/05/2006, 13:11
Ρε συ ζούδι
ο ήχος είναι σαν να τρέχεις με 200 με αυτοκίνητο και να έχεις ένα παράθυρο μισό χιλιοστό ανοικτό τώρα αν ταιριάζει αυτός ο θόρυβος με ρουλεμάν δεν ξερω δεν έχω ξανακούσει.

zoudis
11/05/2006, 14:07
Μπράβο !

Αυτό ακριβώς λέω και γω !

Δεν είναι ρουλεμαν αλλά ούτε και καμπάνα. Είναι καθαρά ήχος από αέρα που "βρίσκει" σε κάτι μάλλον "ασύνηθες " ?

δεν ξέρω τι να υποθέσω...για υτό σου λέω...χλωμό να το βρεις....
:confused:

:wave2:

Bil
11/05/2006, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
...






:eyepop: :eyepop: φιλαράκι ενημερωτικά ΔΕΝ είναι ουτε η πρώτη, ούτε η δευετρή ούτε η τρίτη μηχανή μου.....οποτε χαλάρωσε..... παλιέ εσυ :lol: :rotflmao:
Ξερώ αρκετα καλά πως πρέπει και τι πρέπει να ακούς πάνω σε μία μηχανή....και τι μεσα από ενα αυτο/το.....

Οποτε αυτο που είπες ακυρο....μάλλον μαμακία ήταν οπότε το ξεχνάμε... :winka:

Προφανώς σε "έπιασε" το ΤΡΙΤΟ ή διαζευτικό από την προτασή μου και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, εκτός αν έθιξα κάποια "ευαίσθητη" χορδή :winka:
Προφανώς επίσης δεν έπιασες το νόημα του πόστ που εστίαζε στο οτι ΝΑΙ το V-Strom συχνά μας απασχολεί με μικρά ή "μεγάλα" ζητήματα, όπως π.χ. οι "θόρυβοι" που εδώ που τα λέμε δεν είναι και λίγοι...και είναι ελαφρώς κωμικό να παραπονιόμαστε κάθε τρείς και λίγο με έναν καινούριο θόρυβο... Μια γρήγορη ματιά στα ποστ αυτού του site αλλά και σε ξένα θα σε πείσει μόνη της...
Προφανώς επίσης δεν με ενδιαφέρει ποσες μηχανές είχες εσυ προσωπικά (ας είναι και 100...) ,πόσο μαλλον αφού το ποστ δεν ήταν προσωπικό (quote)...:winka:
Τις μαΜακίες τις αφήνω για άλλους :winka: :nono: :wave2:

civeng97
11/05/2006, 19:40
Φίλε ζούδι ελπίζω να έχεις άδικο γιατί αν έχεις δίκιο θα τα ξηλώσω όλα κομμάτι κομμάτι μέχρι να βρω τι κάνει αυτό το γοητευτικό ιιιιιιιιιιιι…..!!!

Φίλε μπιλ εγώ που είναι και προσωπικό μου το ποστ και μπορεί να παρεξηγηθώ (που αποκλείεται :)) αν και σχετικά μεγάλος σε ηλικία είμαι μικρός σε εμπειρία οδήγησης μηχανής.
Ο συγκεκριμένος θόρυβος που ασχολούμαστε είναι σαφής σαφέστατος ξεκάθαρος. Κατέβηκα Αθήνα (Θεσσαλονίκη είμαι) και με ωτοασπίδες τον άκουγα κανονικά με τη φασαρία του αέρα και του κράνους στα 170 πάλι τον άκουγα, δεν είναι κάποιος ασήμαντος μικρο τριγμός ή κανένα αστείο θορυβάκι (αν και πάλι θα το εντόπιζα γιατί σαν νέος είμαι και ψείρας).:) :)

zoudis
12/05/2006, 09:12
Ο συγκεκριμένος θόρυβος που ασχολούμαστε είναι σαφής σαφέστατος ξεκάθαρος. Κατέβηκα Αθήνα (Θεσσαλονίκη είμαι) και με ωτοασπίδες τον άκουγα κανονικά με τη φασαρία του αέρα και του κράνους στα 170 πάλι τον άκουγα, δεν είναι κάποιος ασήμαντος μικρο τριγμός

Ναι όντος.....σαν αροπλάνο κάνει....αεροθούμενο που σχιζει τον αγέρα....


ΡΕ ΣΕΙΡΑ....ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.....:eyepop:


ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕ....V-STROM.....καταιγίδα V δηλαδή !!! Απο εκεί προέρχεται ο θορυβος

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

civeng97
12/05/2006, 12:08
Βασικά η καταιγίδα είναι storm όχι strom

Η σκεψη σου είναι σωστή
όπως διάβασα στο διαδίκτυο "If you don't already know, the name means 'Stream of wind' in German"

ρεύμα αέρα λοιπόν στα γερμανικά έτσι εξηγήται λοιπόν...

λές να βγάλω τα αυτοκόλλητα και να εξαφανιστεί ο θόρυβος?
:confused:

Bil
12/05/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από civeng97
...

ρεύμα αέρα λοιπόν στα γερμανικά έτσι εξηγήται λοιπόν...

λές να βγάλω τα αυτοκόλλητα και να εξαφανιστεί ο θόρυβος?
:confused:

:lol: :lol: :lol:
Αυτό είναι το πνεύμα... :wave2: :beer: :beer:

zoudis
12/05/2006, 16:13
Βασικά η καταιγίδα είναι storm όχι strom

Strom είναι η Γερμανική λέξη για το Storm :winka:

Τώρα πως οι Γιαπωνέζοι βαφτίσαν στα Γερμανικά ένα μοντέλο τους.....είναι αλλόυνου παπα ευαγγέλιο....:p




λές να βγάλω τα αυτοκόλλητα και να εξαφανιστεί ο θόρυβος?

ΒΟΥΡΡΡΡ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΕΧΩ ΗΔΗ ΦΥΓΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ !!! :lol: :rotflmao: :rotflmao:

να πα να γαμηθουν τα κολαυτοκόλλητα :lol: :rotflmao: :rotflmao: :smokin:

civeng97
12/05/2006, 17:58
!


47758

zoudis
15/05/2006, 08:24
klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap klap

(pallamakia einai auta)


:beer: :beer: :beer:

:lol: :rotflmao: :rotflmao:

EUGE AGORI MOU :D

8eos 8eos :lol: :rotflmao:




:wave2:

civeng97
13/06/2006, 12:30
παρά τις φιλότιμες προσπάθειες δεν μπορώ να βρώ άκρη έχω διαβάσει και όλα τα φόρα του εξωτερικού μπάς και βρω κανένα συνάδελφο με λύση

Ρε συ ζουδι όπως ξαναείπα στη αρχή πριν 3000χμ ακουγόταν μετα τα 90 μετά μετα τα 100-110 μετά μετά τα 120....

και τώρα ακουγεται μετά τα 140 !!! τι μπορεί να είναι? (σε λίγο θα βγει εκτός ορίων vstrom :) )

zoudis
13/06/2006, 13:12
Να σου πω την αλήθεια εχω καιρο να τον ακούσω τώρα...

Και ετσι πως εχουν βουλώσει τα αφτιά μου από τις βουτιές, δεν προβλεπεται να τον ακούσω σύντομα ! :lol:

Ισως θα πρέπει να υποθέσουμε ότι πρόκυτε για κάποιον θόρυβο που δημιουργειται οταν υπό συγκεκριμένη κατευθηνση αέρα (ή΄"γωνία" αν θες που χτυπάει ο αέρας τη μηχανή) δημιουργήται ο θορυβος αυτός. Αρά τον ακούς σε συγκεκριμένες συνθήκες που δεν μπορεις να αντιληφθεις πότε δημιουργούνται...και το πιο λογικο είναι να "βγαίνει" αυτος ο θορυβοε από τη ζελατινα, το κενο που έχει στο σημείο που προσαρμόζεται πάνω στη μηχανη. Μόνο εκείνο το σημείο μπορει να "βγάλει" αεροδυναμικούς θορύβους αυτου του είδους....

Αρα για να ανακεφαλεώσω: Ο άνεμος εχει την αλφα κατευθυνση, που όταν βρει την μηχανη υπό συγκεκριμένη γωνια, δημιουργει τον εν λόγο ήχο, που με μαθηματική ακρίβεια οδηγει τον αναβάτη της μοτοσυκλέτας, μέσω της Λεωφόρου Καβάλας η΄της Ιεράς Οδού, στο Δρομοκαιτιο Νοσυλευτηριο Ψυχηκών Παθήσεων....:lol: :rotflmao: :rotflmao:

Αν κατάλαβες τίποτα από τα παραπάνω, πλιζ εξπλειν του μι ολσο....:lol: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

makaronachis
13/06/2006, 21:04
Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες,το νέο v-strom,θα φέρει ως στάνταρ εξοπλισμό ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ
:rotflmao: :rotflmao:

civeng97
14/06/2006, 06:34
zoudi δεν ισχύουν αυτά που λες ( είναι άσχετο με κλίση φορά κατευθυνση κτλ ανέμου ύπαρξη ή μη ζελατίνας).
<Σχετικά με τα ιδρύματα ψυχικών νοσημάτων ίσως να εχεις κάποιο δίκιο.

Μακαροναρχη καλή ιδέα :) θα πρέπει να είναι ειδικές βέβαια γιατί με τις απλές τις δικές μου πάλι ακούγεται .. μήπως να το ξανασκεφτώ για το ίδρυμα ?

makaronachis
14/06/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από civeng97
zoudi δεν ισχύουν αυτά που λες ( είναι άσχετο με κλίση φορά κατευθυνση κτλ ανέμου ύπαρξη ή μη ζελατίνας).
<Σχετικά με τα ιδρύματα ψυχικών νοσημάτων ίσως να εχεις κάποιο δίκιο.

Μακαροναρχη καλή ιδέα :) θα πρέπει να είναι ειδικές βέβαια γιατί με τις απλές τις δικές μου πάλι ακούγεται .. μήπως να το ξανασκεφτώ για το ίδρυμα ?
Κοίτα υπάρχει και η άλλη λύση άμα δε σε πιάνουν οι ωτοασπίδες.Κόψε τα αυτιά σου....Έ εντάξει μην καταλήξουμε και σε κάνα ίδρυμα...και να φταίει μια μηχανή

zoudis
14/06/2006, 14:40
ΜΑΓΚΕΣ ΒΡΗΚΑ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΕΛΙΚΑ !!!


Να κάνετε βουτιές στη θαλάσσα από ύψος, να βουλώσουν τα αφτιά σας να μην ακούτε θόρυβο πλέον !!! :lol: :rotflmao:

Εγω αυτό έκανα, κατα λάθος βέβαια και ολα ειναι ΟΚ πλεον :winka:

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

...δεν ξέρω τι αλλο να πω... :rotflmao:

:wave2:

civeng97
13/07/2006, 08:08
λοιπόν ο θόρυβος προχώρησε μετά τα 140....... άρχισε να εμφανίζεται στα 150 μετά απο λίγο στα 160 μετά 170 και πλέον

δεν τον ακουω καθόλου !!!

Είμαι ικανοποιημένος όσο και περίεργος για το τι μπορεί να ήταν αυτος ο κυλιόμενος σε ταχύτητες αεροδυναμικός θόρυβος.