PDA

View Full Version : Γεώργιος Γκιόλβας..ποσοι τον εχετε ακουσει



Σελίδες : [1] 2

ela ela
09/05/2006, 22:38
Ποσοι εχετε ακουσει αυτο το ονομα ,τον γνωριζετε καθολου?Εξαιρετος ελληνας επιστημονας μετα τον Καραθεοδωρη,που εφυγε και αυτος δυστυχως αναξιοποιητος απο την πολιτεια και τις εκαστοτες ελληνικες κυβερνησεις!!
Διαβαστε εδω και περιμενω τα σχολεια σας!


http://www.newbrain.gr/giolvas/index.htm

zolotas
09/05/2006, 23:01
κακως εμεινε στην ελλαδα για μενα........εδω πουλανε μονο η βισση και ο καρβελας ,

ισως μονο σε κανα Κουλογλου δεις κατι αξιολογο

ela ela
09/05/2006, 23:05
εδω φιλε η ελλαδα τρωει τα παιδια της,διαβασε τη σελιδα που βαζω και θα καραφλιασεις!Ποσο τελικα λαλακες ειμαστε!

zolotas
09/05/2006, 23:20
πιστευω οτι οι ελληνες ειναι εξυπνοι αλλα μας εφαγε η κουτοπονηρια και λιγο η τεμπελια και η ρουφιανια ............θα μπορουσαμε να ειμασταν πολυ μπροστα αν......αν ....αν

dez
10/05/2006, 12:03
"Εξαιρετος ελληνας επιστημονας μετα τον Καραθεοδωρη" με βασικη πηγη πληροφοριων το ... http://www.kostakis.gr ?? χμμμ, αντε κι εμεις οι ελληνες τον φτυσαμε... να μην υπαρχει καποια αναφορα στα εγκυρα επιστημονικα sites παγκοσμιως?
Διαφορα google searches, εβγαλαν πολυ λιγα αποτελεσματα, τα περισσοτερα απο ελληνικα forums, το kostakis.gr και μερικες αναφορες σε patent numbers του...

Δεν υπαινισσομαι κατι, απλα μου εκανε εντυπωση, τοσο "καλα κρυμμενο μυστικο" ο γκιολβας?

Electra
10/05/2006, 15:14
Φαντάζομαι πως ξέρουμε τί κεφάλια είναι οι Έλληνες! (και δεν εννοώ αγύριστα κεφάλια) Μιλάω για διάνοιες! Οι διάνοιες που έχουν κάτι να προσφέρουν στην ανθρωπότητα, πιστεύω πως δε πρέπει να τις πιάνουν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης στα πλοκάμια τους. Οι δήθεν που κυνηγούν τη δημοσιότητα έχουν πάντα και τρανταχτό όνομα και συνεχής εμφανίσεις και site και απ' όλα. Το καλό για τον κόσμο το κάνουν αυτοί που δε φαίνονται. Πολλές ιδιοφιύες δουλεύουν στη NASA και σε παγκοσμίου επιπέδου οργανισμούς. Η Ελλάδα έχει τροφοδοτήσει με σημαντικούς ανθρώπους όλο το κόσμο.

dez
10/05/2006, 16:01
ναι, συμφωνω οτι υπαρχουν αφανεις ηρωες αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε να κανουμε μ εναν ανθρωπο που εκτεθηκε στον κοσμο μεσω των εφευρεσεων του κι οχι για καποιο που ηταν κλεισμενος σ ανηλιαγα υπογεια...

κι επαναλαμβανω, κεντρικη πηγη πληροφοριων το http://www.kostakis.gr μ αναφορες στο http://www.ell.gr , παραλιγο και στο http://www.e-e-e.gr :lol:

τελοσπαντων, κακως που σχολιαζω καποιον για τον οποιο δε γνωριζω... απλα μου μυρισε λιγο λιακοπουλος και σια η ιστορια. Ισως να μην φταιει ο ιδιος ο επιστημονας αλλα αυτοι που ασχοληθηκαν μαζι του ...

zireous
10/05/2006, 19:01
Σχετικά με τις πατέντες δες εδώ...
http://www.google.gr/search?q=giolvas+system
(δεύτερη σελίδα)

Σχετικά με τη συνωμοσιολογία, όλοι εσείς οι γήινοι είσαστε από τη φύση σας καχύποπτοι, στη πραγματικότητα οι τράπεζες μπροστά στη μούρη μας πλουτίζουν και παρ'όλο που όπως προειδοποίησε και ο Asimov τελειώνει το πετρέλαιο, και αθώοι σκοτώνονται στους δρόμους, εμείς εμβαθύνουμε σε παπαριές. Το μέλλον φαίνεται από μικρά πράγματα όπως το Debian Linux και η πεποίθηση ότι η παγκόσμια φτώχεια (καί η δουλειά κατά τον Clark) μπορεί να εξαλειφτεί -ο Clark δεν είναι και τόσο αισιόδοξος για το πότε άν διαβάσεις τη τελευταία οδύσσεια.

Σχετικά με τις νύξεις ότι όλοι οι πολιτικοί είναι προδότες, τώρα μας είπες κάτι νέο -όταν μοιράζονται χαρτάκια με προτεινόμενους για εκλογές από τις κομματικές νεολαίες στα νηπιαγωγεία αντί για τα γυμνάσια που γινόταν στην εποχή μου, τότε όλη σου η ζωούλα θα είναι εντελώς προγραμματισμένη και τίποτε δε θα χρειάζεται να σε ανησυχεί.

Κατά τα άλλα, κρατάω μια πισινή για ότι γράφεται στο νετ καθότι όταν ήμουν νεώτερος ήμουν και πιο ανώριμος και με επιτηδευμένα ψεύδη θα μπορούσα να σε πείσω ότι μια κουτουλιά στο τοίχο θα μπορούσε να σε προστατέψει πιο πολύ αν ΔΕΝ φόραγες κράνος.

Το έχω πει και αλλού, η απόλυτη εφεύρεση είναι ένα κουμπί σε ένα site που όποτε το πατάς ανοίγει το DVD-Rom σου και αντί για DVD έχει μέσα ένα φρεσκοψημένο κομμάτι τετράγωνης ιταλικής πίτσας. :p

dez
11/05/2006, 12:05
zireous:
1. πραγματικα, δεν ξερω σε ποιον απευθυνεσαι αλλα βρηκα το post σου πολυ διασκεδαστικα ασυνδετο και αναρχο :)
2. η συνομοσιολογια οπως και το debian, ειναι σαφως υπερεκτιμημενα.
3. To childhood's end περιμενω να γινει ταινια γιατι βαριεμαι να το διαβασω :D

zireous
12/05/2006, 22:53
1 Φυσικά απευθυνόμουν σε μένα, δε θα ξανασυμβεί μην ανησυχείτε.:rolleyes:

2 Το debian (στη τελευταία έκδοση τουλάχιστον) είναι το μόνο λειτουργικό στο σύμπαν που παίζει ταινίες xvid και vcd με παρόμοια ποιότητα με αυτή των ακριβών επιτραπέζιων DVD players, εκτός των άλλων (φυσικά το pc μου είναι off-line, στο δανεικό laptop που γράφω βέβαια σιγά μη μ'αφήσει να βάλω debian ο κάτοχός του -χέζεται). Λειτουργικό σύστημα με βάση εθελοντές, ανοιχτό κώδικα και τσάμπα δε μπορεί να είναι παρά έργο εξωγήινων, που σημαίνει ότι βάζω τα winblows μόνο για motoracer 3 κλπ εκπαιδευτικά...

3 Μη μου θυμίζεις πόσα βιβλία έχω να διαβάσω θα πάω σε κάνα νησί θα διαβάζω και θα τρώω αχινούς για δεκαετίες -δε τους πάω με τίποτα.

gcrook
13/05/2006, 00:26
Εχω να πω μετα Ursus και τεκιλας, οτι οταν η ομαδα Ε πατησει το μαγικο κουμπι που θετει σε λειτουργια το μπεβατρον tm,θα κλασουν ολοι απο τον φοβο τους.....

fantacid
13/05/2006, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
που εφυγε και αυτος δυστυχως αναξιοποιητος απο την πολιτεια και τις εκαστοτες ελληνικες κυβερνησεις!!


Nα βοηθησει στην ανακαλυψη του σουπερ οπλπου με το οποιο θα κατακτησουμε το κοσμο???
μαλλον κατι αλλο εννοεις,αλλα τι????

George-3-
13/05/2006, 02:26
Χωρις να διαβασω καμια πηγη απο τα link και πιστευωντας οτι λεμε για τον ιδιο τοτε οι Σοβιετικοι και ο Γκιολβας κατι σκαρωναν με ψυχολογικο ελεγχο και υποσυνηδειτο και τετοια κουφα... Αν βρω την συνεντευξη του που το αναφερει θα την ποσταρω.

Ειναι στον παλιο δισκο... να δω ποτε θα τον συνδεσω να κανω back up...

LittleJohn
13/05/2006, 09:53
Προσωπικά πιστεύω, οτί όντως ο Γκιόλβας κάποτε είταν καλός επιστήμονας, αλλά κάπου στην μετέπειτα πορεία ,κάτι ``λασκάρησε``...

Και αυτός και ο Φουράκης και ο Γκάλβος, κάτι έπιναν παρέα και δεν μας έδιναν...:beer:


Το μόνο που ``συγκρατώ`` και δέχομαι από το κείμενο, είναι η αποψή του για τις επιπτώσεις που επέφερε το κάψιμο της βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας.

Όλα τα άλλα είναι τρομακτικά παρατραβηγμένα...

dez
15/05/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous


2 Το debian (στη τελευταία έκδοση τουλάχιστον) είναι το μόνο λειτουργικό στο σύμπαν που παίζει ταινίες xvid και vcd με παρόμοια ποιότητα με αυτή των ακριβών επιτραπέζιων DVD players, εκτός των άλλων (φυσικά το pc μου είναι off-line, στο δανεικό laptop που γράφω βέβαια σιγά μη μ'αφήσει να βάλω debian ο κάτοχός του -χέζεται). Λειτουργικό σύστημα με βάση εθελοντές, ανοιχτό κώδικα και τσάμπα δε μπορεί να είναι παρά έργο εξωγήινων, που σημαίνει ότι βάζω τα winblows μόνο για motoracer 3 κλπ εκπαιδευτικά...

ντεν χρησιμοποιω windows για τιποτα :D

hint: το mplayer "παιζει" σ ολα τα *nix flavors
;)

Alkis
23/05/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
... Το μέλλον φαίνεται από μικρά πράγματα όπως το Debian Linux ...


Βάλε όπου Debian, Slackware , κατά τα άλλα οκ!:wave2: :wave2:

Alkis
23/05/2006, 13:37
...παραλίγο να ξεφύγω.

Τον συγκεκριμένο επιστήμονα τον παρακολουθούσα αραιά και που αρκετά χρόνια, (όποτε κατάφερνα να βρω σχετικές αναφορές).

Πρόκειται για μια μεγάλη προσωπικότητα. Έχει πει και πράγματα τα οποία πολλοί τα θεωρούν εξωφρενικά εως δεν ξέρω γω τι. Πάντως πολύ περίεργα και αφνιδιαστικά σίγουρα, που πολύ δύσκολα τα ακούς από τέτοια κεφάλια.

Αλλά πολύ μεγάλο μυαλό!

gsxrgirl
09/07/2006, 02:17
To όνομα Γκιόλβας είναι κάτι πολύ μεγάλο,σεβαστό και αξιόλογο που θα έπρεπε όλοι να ξέρουμε ύστερα απο τα τόσα που έχει κάνει και δέν έχουν βγεί πρός τα έξω.Ήταν ένας ΕΛΛΗΝΑΣ που αγαπούσε πολύ την Ελλάδα και προσπαθούσε πολύ γι αυτήν..Με το τίμημα να μήν έχει καμία αναγνώριση και πολύ αργότερα με τό κόστος του θανάτου του.Έχει κάνει πολλές ευρισιτεχνίες με τις οποίες πολλοί έχουν σωθεί.Προσωπικά έχω To nicopal είναι ένα μηχάνημα που βάζοντας κάποια τσιγάρα μέσα και βάζοντας και ένα υγρό μπορεί να αποβάλει όλες τις χημικές ουσίες του τσιγάρου.Είναι αυτός που έβγαλε τις μπάρες για τις αφύλακτες διαβάσεις.Είναι τόσα πολλά που μερικά έχουν γίνει ευρέως γνωστά απο κάποιους που πραγματικά κατάλαβαν πόσο άξιζε αυτός ο άνθρωπος και άλλα πολλά που δυστυχώς χάθηκαν όπως κι αυτός.
Όσο για την ομάδα Ε ένα έχω να πώ.Δέν έχει καμιά σχέση με αυτά που λένε τύπου Κεραμυδά και μερικών άλλων.
Όσο για τον Γκιόλβα για να κλείσω εδώ το θέμα διότι είναι πολύ μεγάλο και αν το συνεχίσω ίσως να έχω να γράψω μερικές 10δες μηνύματα...ένα έχω να πω.

Αντίο θείο.Μας λείπεις και μακάρι να βλέπεις πως υπάρχουν παιδιά που σε αγαπάνε και ενδιαφέρονται να μάθουν η ακόμα και να διδάξουν για το ποιός ήσουν.
Σ'γαπώ...αντίο.:(

tsiros_temp
09/07/2006, 02:39
o τύπος είναι ανέκδοτο... οι μαλακίες που έχει πει δεν έχουν προηγούμενο.

...

Και σεις τον χαρακτηρίζετε "μεγάλο" ? Ισάξιο του Καραθοδωρή; :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Από τη σελίδα...

"Τον Αϊνστάιν τον γνώρισα στην Ελβετία, όταν ήταν διευθυντής στο Διεθνές Γραφείο Ευρεσιτεχνιών."

Δε θα μπορούσε να ήταν ποτέ διευθυντής ο einstein σε γραφείο που δεν υπάρχει! Και στο γραφείο ευρεσιτεχνιών της σουηδίας ήταν γραφειάς (πήρε σε κάποια φάση προαγωγή σε "τεχνικό ειδκό, δεύτερης βαθμίδας"), όχι διευθυντής!!!

Έλεος ρε παιδιά! Ψεύδονται ασυστόλως, είναι πανεύκολο να αποκαλύψει κανείς ότι πρόκειται περί απάτης και σείς τους πιστεύετε!;

Τί μου θυμήσατε τώρα... Διάβαζα αυτό το άρθρο μαζί με ένα φίλο πριν χρόνια και είχαμε χεστεί στο γέλιο... 5 πράγματα να ξέρει κανείς από επιστήμη και φυσική, καταλαβαίνει από την πρώτη σελίδα ότι η όλη φάση είναι μια τεράστια απάτη.

ΤΡΕΛΕΟΣ:bawl:


Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
απλα μου μυρισε λιγο λιακοπουλος και σια η ιστορια.

λίγο;
Δε μπορείς να φανταστείς πόσο! (http://en.wikipedia.org/wiki/Epsilon_Team)
Γω στην πάτρα δε μπορώ να ανασάνω από τη μπόχα!:dizzy:

*σνιφ* *σνιφ*

Α, οι μασχάλες μου είναι.:look:

Nothing to see here, move along...


Αρχικά δημιουργήθηκε από gsxrgirl
αποβάλει όλες τις χημικές ουσίες του τσιγάρου.

Όλες; Σοβαρά; Και τί μένει; Αέρας;

Έχεις, φαντάζομαι, υπ'όψη σου, ότι την περισσότερη βλάβη, όταν εισπνέεις τον καπνό του τσίγάρου, την κάνει το χαρτάκι που όταν καίγεται ελευθερώνει αιθάλη κτλ... Δεν παίζει αυτό να το γλυτώσεις με τίποτα

συγκεντρώσουουουου...

tsiros_temp
09/07/2006, 04:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
το μόνο λειτουργικό στο σύμπαν που παίζει ταινίες xvid και vcd με παρόμοια ποιότητα με αυτή των ακριβών επιτραπέζιων DVD players, εκτός των άλλων

οι software λύσεις δίνουν καλύτερη ποιότητα, από standalone μηχανήματα, από εποχής powerdvd 3/4 (δε θυμάμαι κι'όλας, τόσος καιρός πάει).

Τα επιτραπέζια dvd/vcd/trexagireve players υστερούν από σχεδόν οποιονδήποτε software player έχει post-processing στον αποκωδικοποιτή.


Προς θεού, ο windows media player classic (http://sourceforge.net/projects/guliverkli/) μου επιτρέπει να γράφω προγραμματάκι για το fragment shader pipeline της εκάστοτε κάρτας γραφικών (με fragment shaders, φυσικά) το οποίο εφαρμόζει σε κάθε ένα frame!!! Οι αλλαγές φαίνονται realtime xωρίς διακοπή κτλ... μπορείς να κάνεις απίστευτα πράματα.

Και μου διατυμπανίζεις το debian ως το "μόνο λειτουργικό στο σύμπαν"... Για συμμαζέψου...

Xrider
09/07/2006, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
...παραλίγο να ξεφύγω.

Τον συγκεκριμένο επιστήμονα τον παρακολουθούσα αραιά και που αρκετά χρόνια, (όποτε κατάφερνα να βρω σχετικές αναφορές).

Πρόκειται για μια μεγάλη προσωπικότητα. Έχει πει και πράγματα τα οποία πολλοί τα θεωρούν εξωφρενικά εως δεν ξέρω γω τι. Πάντως πολύ περίεργα και αφνιδιαστικά σίγουρα, που πολύ δύσκολα τα ακούς από τέτοια κεφάλια.

Αλλά πολύ μεγάλο μυαλό!


O Gkiolvas odos itan megali prosopikotita,odos exei kanei megales efeureseis...to nicopal pou leei i kopelia den poleitai stin Ellada!!Sto exoteriko omos nai!!
O Gkiolvas itan apo ta max myala isos tis teleutaias 50etias Ellinas.Omos o typos asxoli8ike stin ousia me stratiotikes efarmoges tis fisikis...eixe fantasia pou ebneei gia na ginei erevna.(oti boroume na fadastoume borei na ginei,oti den boroume na fantastoume DEN borei na ginei).
Akrivos epeidi prokeitai peri stratiotikon efarmogon,pou simainei texnologia tin opoia 8a tin doume meta apo 50-80 xronia i se periptosi polemou o typos ixere arketa polla....i 8eoria gia to plasma aktinas yparxei opos yparxei (an diavasei kapoios ta NEA 08/07/2006)tropos na ginete kapoios i kati aorato.To ar8ro exei titlo o magikos mandyas toy Harry Poter.Kvantiki fisiki!
Apla pisteuo oti an den eixe gerasei toso kai eimastan sigouroi oti den exei xemora8ei,isos na ton epairnan pio sovara.
To programa pyrinikis obrelas ton Amerikanon einai diki tou anakalypsi,pou polei8hke kai sto Israhl(giati kai oi Israilinoi exoun tromeri texnologia gia eunohtous logous).
Kai teleiono legontas ena pragma mono....An kapoios apo esas evlepe pragmatika enan exogiino kai itan monos toy se kapoio meros apomonomeno,pos 8a elege se alloys oti eide exogiino kai aftoi 8a ton pisteyan??:confused: Apla den 8a ton pisteuan kai ara ta extreme pragmata dyskola ginontai pisteyta kai as einai pragmatika.
*Htan ena paradeigma o exogiinos,8a borouse na itan i Belucci stin toualeta enos club gymni kai sou elege pare me tora paidara mou...poion 8a epei8es akoma kai an itan pragmatikotita?;)

George-3-
09/07/2006, 10:10
Οσο για τον "μαγικο μανδυα του Χαρυ Ποτερ" αν και δεν ξερω αν λεμε το ιδιο εχω δει σε site σχετικο δημοσιευμα προσφατα... πριν 2 ή 3 ημερες οποτε θα προσπαθησω να το βαλω.

Xrider
09/07/2006, 10:31
http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18582&m=N45&aa=1

Το μαγικό ραβδί. Για να γίνει αυτό απαιτείται ένα ιδανικό υλικό. Όμως, οι επιστήμονες καταλαβαίνουν πως αν σχεδιάσουν με επιτυχία ένα μαγικό ραβδί λέιζερ θα μπορούν να κάνουν τα πάντα αόρατα. «Μπορεί να μας οδηγήσει σε ένα σωρό εφαρμογές. Φανταστείτε ένα λέιζερ που λειτουργεί σε συχνότητες τις οποίες δεν μπορούμε να δούμε με γυμνό μάτι, που όταν αυτό φωτίσει το χέρι μας, θα ανοίξει μια διάφανη τρύπα».



Τα «πλασμόνια». Επιστήμονες από το Πανεπιστήμιο της Φιλαδέλφειας κατασκευάζουν «πλασμονικά καλύμματα», με τα οποία θα γίνονται αόρατα τα αντικείμενα. Το πλασμόνιο είναι κύματα στην πυκνότητα των ηλεκτρονίων τα οποία εμφανίζονται όταν τα ηλεκτρόνια μιας μεταλλικής επιφάνειας κινούνται συντονισμένα. Με τη μέθοδο αυτή εμποδίζουν τη διάχυση του φωτός και το αντικείμενο γίνεται τόσο μικρό που δεν φαίνεται.



sta NEA

George-3-
09/07/2006, 10:51
Δεν λεμε το ιδιο τελικα αλλα δεν το βρισκω. Τεσπα... εντυπωσιακα ολα αυτα αλλα πρακτικα μου φαινετε οτι δεν γινετε ορθη η χρηση τους. Εννοω οτι ειναι σαν ενα γραφειο που μετα απο 3 χρονια εργασιας προσπαθει να γινει μηχανογραφηση και οργανωση ετσι κι εμεις. Κανουμε προοδο χωρις να οργανωνουμε τους νομους και τις κοινωνιες να μην γινεται η χρηση για περιεργους σκοπους. Και για να μην βγω εντελως εκτος το nicopal πωλειτε μια χαρα στην Ελλαδα.

zireous
09/07/2006, 12:05
tsiros_temp, τυγχάνει να έχω ένα standalone DVD player (και χρησιμοποιώ μόνο το surround του επειδή είμαι τσίπης) και το hardware correction που έχουν αυτά τα διαόλια δε συγκρίνεται με οτιδήποτε παίζει σε windaws, πίστεψέ με...
Φυσικά άν χρειαστεί να δώ πρόχειρα κάνα βιντεάκι και είμαι στα windaws μπαίνω με διπλό κλικ στη ταινία στο media player classic με ffdshow μέσα (ΚΑΙ αυτό έχει GPL άδεια) -όπου το αποτέλεσμα είναι υποφερτό άλλα καμμία σχέση με πχ τον Totem player (βασισμένο στο xine) σε ένα παλιούτσικο AMD 64bit 3000, με φρέσκο driver για την νβίδια -ακόμα και σε default kernel του φετινού Debian.

Μη μπερδεύεστε, το Debian δεν είναι για όλους, αλλά ακόμα κι εγώ που έχω ελάχιστες γνώσεις γύρω απο τη C (κάτι ψιλά μόνο configuration files και καστομαρισμένους kernels φτιάνω -τά'χω παρατήσει τα μπλιμπλίκια), μπορώ να αφοσιωθώ σε αυτό, και να αφήσω τη μπακατέλα τα windaws για παιχνίδια.

Είναι σαφές ότι αν τη ψάξεις ειναι 3*10^27 φορές πιο εύκολο να φτιάξεις το απόλυτα user-friendly λειτουργικό (ή οτιδήποτε) με βάση τα Linux, παρά όποιο άλλο κλειστό σύστημα -πχ winblows. Το γεγονός ότι πολλοί επιστήμονες καστομάρουν μια σειρά από πισιά (πχ clusters), και τα βάζουν να ψάχνουν την επιστήμη του μέλλοντος δεν είναι τυχαίο -μή σου πώ για τις χρήσεις του Linux στο rendering, στους servers κλπ.

Όσο για τον διάσημο Έλληνα επιστήμονα, χέστηκα, όποιος κουβαλάει κολλήματα τύπου "Θα ελέγχουμε μέσω του υπερόπλου μας τα Βαλκάνια, και μετά το πλανήτη", είναι τουλάχιστον επικίνδυνος, προτιμώ τον μακαρίτη Sagan και τέτοιου τύπου ανθρώπους και ταυτόχρονα επιστήμονες...

Boxer
09/07/2006, 13:17
The Da Vinci Code:a56:

gsxrgirl
09/07/2006, 15:56
Τον Γεώργιο Γκιόλβα τον ήξερα προσωπικώς καθότι τυγχάνει συγγενης.Απο κει και πέρα το τι γνώμη έχει ο καθείς,είναι προσωπική του.Σε καμία περίπτωση όμως αγαπητέ tsiros_temp
εάν έθετες ένα θέμα και σου απαντούσα δεν θα χρησιμοποιούσα εκφράσεις του τύπου χέστηκα κτλπ..Εάν έχεις όντως επιχειρήματα να μου αποδείξεις πως ο Γεώργιος Γκιόλβας ήταν μία απάτη μπορείς κάλλιστα να μου τα πείς να τα συζητήσουμε,.Ασε με να ξέρω λίγα παραπάνω για το φαινόμενο Γκιόλβας αλλά πάνω απο όλα μάθε να συζητάς.Ανθρωπος με λεξιλόγιο του τύπου χέστηκα χωρίς κάν να έχει ψαχτεί βαθεια για μερικά θέματα και να κλείνει κεφάλια με τέτοια φρασεολογία αποδικνύει άτομο που δέν ΄σεβεται πάνω απο όλα έναν άνθρωπο νεκρό και κατόπιν εναν άνθρωπο που βοήθησε με κάθε τρόπο να πάει η Ελλάδα μπροστά.Τώρα,το τι ήταν ο καραθεωδορή άλλο καπέλο.Και προς θεού δέν έχω λέξεις να εκφράσω για την μεγαλειότητα κι αυτού του ανθρώπου όπως και τέσλα και πόσοι ακόμοι που ο καθείς επάνω στη δουλειά του είχε μιά πρωτιά.Αλλά όλοι μια αγάπη για τον κόσμο αυτόν.Κι όπως είδαμε/ακούσαμε όλοι χάθηκαν δυστυχώς και κανείς δέν τους τίμησε ποτέ όπως θα έπρεπε.
Όταν πέθανε ο Γκιόλβας είμασταν πολλοί λίγοι στην κηδεία του.Γιατί άραγε; επειδή ήταν μιά απάτη;επειδή πρόσφερε παραπάνω απο κάποιους άλλους για την Ελλάδα;γιατί;
Όσον αφορά τις ευρισιτεχνίες του έχω μερικές εφημερίδες που το αποδικνύουν.Τέλος πάντων έγραψα μόνο και μόνο γιατί το είχα ανάγκη να σας πω γι αυτό τον άνθρωπο,είχα ανάγκη να τον υπερασπιστώ ύστερα απο τα τελευταία μηνύματα που είδα απο τον tsiros_temp ..Λυπάμαι πάντως αν το λεξιλόγιο σου είναι τέτοιο για έναν άνθρωπο που ποτέ δεν γνώρισες ούτε κάν ασχολήθηκες απο ότι είδαμε απο τα συνηφραζόμενα σου...Τώρα απο κεί και πέρα εάν δέν το καταλάβεις και συνεχιστεί αυτό δέν έχω να απαντήσω ούτε και να συζητήσω κάτι ...
Να πώ στον φίλο που μίλησε για το Nicopal ότι το πουλάνε στο εξωτερικό,πως και εδώ πουλιέται και αν χρειαστείς ποτέ απλά ενημέρωσε με.Ευχραιστώ και συγνώμη αν έβγαλα κάποια πικρία στο μήνυμα μου..Θα χαρώ φίλε μου tsiros_temp
αν πραγματικά σε ενδιαφέρει το θέμα να το ψάξεις.Αν όχι πάλι,μην λές κουβέντες όταν δέν ξέρεις το ποιόν του άλλου !

tsiros_temp
09/07/2006, 17:22
πρόκειται περί φαντασμένου ψεύτη, τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω.

Ο einstein ποτέ δεν ήταν διευθυντής στο ανύπαρκτο "διεθνές γραφείο ευρεσιτεχνιών". Δεν ήταν ποτέ διευθυντής σε κανένα γραφείο ευρεσιτεχνιών. Τα περισσότερα που γράφετε για μανδύες ραβδάκια είναι το λιγότερο αντίστοιχα των ανοησιών που γράφουν τα παιδιά, για φανταστηκές (και ενδιαφέροουσες) εφευρέσεις, διατυπώνοντας τους ευσεβείς πόθους τους.

tsiros_temp
09/07/2006, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
tsiros_temp, τυγχάνει να έχω ένα standalone DVD player (και χρησιμοποιώ μόνο το surround του επειδή είμαι τσίπης) και το hardware correction που έχουν αυτά τα διαόλια δε συγκρίνεται με οτιδήποτε παίζει σε windaws, πίστεψέ με...

Δε σε πιστεύω. Η επεξεργαστική ισχύς που έχει μια κάρτα γραφικών είναι πολλή περισσότερη απο οτιδήποτε κυκλοφορεί σε hw player, εκτός ίσως αν κάνει αρκετές χιλιάδες ευρά. Δεν παίζει το dedicated hardwired τσιπακι να κάνει καλύτερη δουλειά. Όπως είπα, οτιδήποτε και αν κάνει το hw player, μπορείς να το κάνεις και σε software player: τώρα πια υπάρχει η υπολογιστική ισχύ.



sagan: +1.

tsiros_temp
09/07/2006, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsxrgirl
μου αποδείξεις πως ο Γεώργιος Γκιόλβας ήταν μία απάτη μπορείς κάλλιστα να μου τα πείς να τα συζητήσουμε,.

Όπως είπα, στη σελίδα αυτή γράφονται τρελά ψέματα. Ένα από αυτά ότι μίλησε με τον einstein όταν αυτός ήταν διευθυντής στο διεθνές γραφείο ευρεσιτεχνιών.

Δεν υπάρχει "διεθνές γραφείο ευρεσιτεχνιών".
Δεν ήταν ποτέ ο einstein διευθυντής σε κανένα γραφείο ευρεσιτεχνιών.

Για το Αρτεμις δε ξέρω, αλλά Αν είχες γνώσεις φυσικής θα ήξερες ότι για τις περισσότερες υπόλοιπες εφευρέσεις πρόκειται περί ανοησιών.

Δεν ασχολούμαι άλλο με ανθρώπους που επειδή πήγαν στην κηδεία κάποιου και θεωρούν άρθρα εφημερίδων ως αποδείξεις για εφευρέσεις, τον βαφτίσαν μεγάλο επιστήμονα. Wishful thinking σου δίνει φτερααααά.

Xrider
09/07/2006, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
πρόκειται περί φαντασμένου ψεύτη, τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω.

Ο einstein ποτέ δεν ήταν διευθυντής στο ανύπαρκτο "διεθνές γραφείο ευρεσιτεχνιών". Δεν ήταν ποτέ διευθυντής σε κανένα γραφείο ευρεσιτεχνιών. Τα περισσότερα που γράφετε για μανδύες ραβδάκια είναι το λιγότερο αντίστοιχα των ανοησιών που γράφουν τα παιδιά, για φανταστηκές (και ενδιαφέροουσες) εφευρέσεις, διατυπώνοντας τους ευσεβείς πόθους τους.

KANENAS DEN PROSPA8EI NA SE PHSEI KAI OYTE SOY EIPE GRAPSE THN GNOMH SOY!!!!
AN TORA GRAFOYN ANOHSIES KAI TA NEA KAI ESY XEREIS KATI PARAPANO,PES TO MAS!!
KAI TO GRAFEIO AYTO KAI BEBAIA YPHRXE STHN ELBETIA!!!
HTAN YPALLHLOS KAI MALISTA EXEI KATHGORH8EI KAI GIA ANTIGRAFH IDEON THN METEPEITA PERIODO.
KAI TELOS H KOPELIA EXEI DIKIO GIA TON TROPO SOY!!

tsiros_temp
09/07/2006, 18:53
Δεν υπήρξε ποτέ "διεθνές γραφείο ευρεσιτεχνιών"

http://www.google.com/search?q=international+patent+office
http://www.google.com/search?q=global+patent+office

Αν βρείτε κάποιο, να μου το δείξετε.

Το κοντινότερο που υπήρξε σε "διεθνές γραφείο ευρεσιτεχνιών" είναι το IPC ( http://en.wikipedia.org/wiki/International_Patent_Classification ) που δημιουργήθηκε το 1971. Ο einstein είχε ήδη πεθάνει.

Ο einstein ποτέ δεν ήταν διευθυντής σε γραφείο ευρεσιτεχνιών (πόσο δε μάλλον σε γραφείο που ποτέ δεν υπήρξε).

To κείμενο είναι ψευδές και φαντασιόπληκτο, το λιγότερο. Πρόκειται περί κοροϊδίας. Για τ'όνομα, μην τα πιστεύετε όλα...

tsiros_temp
09/07/2006, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18582&m=N45&aa=1


http://forums.randi.org/archive/index.php/t-566.html

"The mini-story accompanying the photo is a little unclear as to whether the picture is a fake, but upon close reading, I think arcticpenguin pegged it: the photo is done with camera trickery to simulate a desired effect:This photo was taken through a viewfinder that provides a combined image of moving images taken behind Obana and him wearing a luminous jacket that makes a transparent effect."

"Actually, I think the picture is demonstrating what the technology is supposed to do. The technology is the special camera. The object isn't invisible, even from one point of view; you just look through a viewfinder which shows you the area beyond the object, so that for you it's invisible. It'll be helpful for fighter pilots and doctors, but it isn't "invisibility" by almost any definition."

Αν ποτέ μάθετε να ελέγχετε καλά αυτά που σας πασάρουν και δεν τα χάφτετε εύκολα, όποιος και αν τα λέει, ξανασυζητάμε.

Μέχρι τότε πνιγείτε στη φαντασία σας.

Χωμάτινος
09/07/2006, 19:41
Το απόλυτο είναι κακός σύμβουλος.

tsiros_temp
09/07/2006, 21:05
kalo to epixeirhma sou, de lew, alla nomizw oti de 8a katafereis na emfaniseis kati pou den uparxei,me auto.

Alkis
10/07/2006, 03:02
Λίγο σεβασμό. Οι τεχνολογίες που έχει αναλύσει ο άνθρωπος, που έχει πει ο ίδιος, είναι απολύτως λογικές. Κι αυτό δεν το λέω εγώ.

Και εμπάσει περιπτώσει, λίγο σεβασμό γενικά, σ' αυτόν τον άνθρωπο. Έχω μιλήσει με κόσμο που τον ξέρει, και γνωρίζει την ποιότητά του, έχουν μιλήσει επιστήμονες του εσωτερικού και εξωτερικού γι αυτόν, γνωστοί και μη, το έργο του είναι αναγνωρισμένο, και η αξία του επίσης. Όχι στα κανάλια και στις ειδήσεις βέβαια, όπως άλλωστε και πολλοί επιστήμονες που δούλευαν σε απόρρητα έργα, όπως είναι και επόμενο.

Με το να λέμε ότι θέλουμε, και να κολλάμε σε ένα επιχείρημα 50 φορές, που στο κάτω κάτω ποια είναι η πηγή αυτού που αντικρούεις; Ιφύσταται; , δεν πείθουνε.

Τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνω το μίσος που βγάζεις γι αυτόν τον άνθρωπο. Μπορείς να διαφωνίσεις, και με ποιο σοβαρά επιχειρήματα.

Alkis
10/07/2006, 03:10
Ο Αινστάϊν λέει είχε επικοινωνία με εξωγήινους! Έψαξα κι εγώ λοιπόν, και βρήκα ότι είναι ψέματα!!!

κοίτα να δεις ρε παιδί μου. Αυτό σημαίνει ότι και ο Αϊνστάϊν φυσικά ήταν απατεώνας!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alkis
10/07/2006, 03:11
Το ίδιο και ο Καραθεοδωρή!!

ρε τα λαμόγια!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tsiros_temp
10/07/2006, 03:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
Ο Αινστάϊν λέει είχε επικοινωνία με εξωγήινους! Έψαξα κι εγώ λοιπόν, και βρήκα ότι είναι ψέματα!!!

Ο γκιόλβας ισχυρίζεται σε συνέντευξη ότι μίλησε με τον einstein όταν ο einstein ήταν διευθυντής στο διεθνές γραφείο ευρεσιτεχνιών. Δεν υπήρξε ποτέ διεθνές γραφείο, ούτε ο einstein ήταν ποτέ διευθυντής. Τράβα διάβασε οποιαδήποτε βιογραφία του.

Δηλαδή, πόσο χοντρότερο ψέμα, τί εξωφρενικό ισχυρισμό, περιμένεις να ακούσεις για ν'αρχίσεις να έχεις αμφιβολίες για τη συνέντευξη;

(καλά, αφήνω στην άκρη ότι όταν ο einstein είχε φύγει πιά από το πόστο του (http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein#Middle_years) στο γραφείο ευρεσιτεχνιών, ο γκιόλβας ακόμα δεν είχε γεννηθεί.)

LittleJohn
10/07/2006, 09:33
Βρέ Tsiro εσύ κόλλησες εκεί στο γραφείο ευρεσιτεχνιών? :lol:
Η τελευταία συνέντευξη του Γκιόλβα είναι τίγκα στην ανακρίβεια και στις (με συγχωρείτε) μπούρδες...

Εντάξει δεν αμφισβητώ την παλιά επιστημονική δυνότητα του Γκιόλβα, αλλά μετέπειτα κάπου το ``έχασε`` ο άνθρωπος...

Καταρχάς θα έπρεπε να αναρωτηθείτε πώς ένα τέτοιο ``μυαλό`` δεν τον είχαν μπαγλαρώσει επιτόπου οι μυστικές υπηρεσίες (ιδιαίτερα της Αμερικής). Τα μεγαλύτερα μυαλά της Ευρώπης δουλεύουν εθελημένα και μή στην Αμερική και την Ρωσία...

Και έμεινε ανέγγιχτος ο Γκιόλβας?...Ναι καλά...!!!

Αν θέλετε παράδειγμα, ανατρέξτε στον Όπενχάϊμερ και στο σχέδιο Μανχάτταν...Και δείτε πόσους ,ποιούς και από ποιές χώρες ,επιστήμονες είχαν ``απαγάγει`` οι Αμερικανοί...

---------------------------------------------------

Να αρχίσουμε τα παραδείγματα που αποδεικνύουν οτί ο Γκιόλβας το είχε ``χάσει``?
Μόνο από το τελευταίο κείμενο-συνέντευξη, μπορούμε να βγάλουμε πολλά συμπεράσματα...

Όταν λέει έχτιζαν το τελεφερίκ στην Αιθιοποιία, το πρόβλημα τους είταν οι μεγάλες απώλειες που είχαν σε άνδρες, από τους βόες...:rotflmao: (και εγώ κάποτε στο δημοτικό ,είπα οτί ο μπαμπάς μου έκανε σαφάρι στην Αφρική και μάλιστα είχε εμπλακεί σε θανάσιμη μάχη σώμα με σώμα με ένα τεράστιο βόα, τον οποίο τον σκότωσε με τα δόντια του. Και μάλιστα έχασε πολλά δόντια και τώρα ο μπαμπάς μου φοράει μασέλα...)
:rotflmao:



Τέσπα δεν θα πώ άλλα παραδείγματα, γιατί δεν θέλω να γίνομαι ενοχλητικός...

tsiros_temp
10/07/2006, 10:08
Δεν απήγαγαν ούτε "απήγαγαν" κανέναν οι ΗΠΑ. Εκείνη την περίοδο αν ήσουν επιστήμονας υπήρχαν 1002 κοινοί και απλοί λόγοι για να φύγεις από την ευρώπη. Παγκόσμιοι, το ανώτερο επιστημονικό επίπεδο των ΗΠΑ, το αδύνατο της εισόδου στην τότε USSR (το άλλο ανώτερο επιστημονικό επίπεδο)...

Με παρόμοιο απλούστατο τρόπο εξαλείφονται και λοιπές θεωρίες συνομωσίας.

Στάθηκα στο ψέμα εκείνο γιατί, όπως είπε και ο einstein, "No amount of experimentation can prove me right. A single experiment can disprove me". Δεν εφαρμόζεται επακριβώς αυτό στη συγκεκριμένη περίπτωση, βέβαια, αλλά δε γίνεται μεγάλος (και σύγχρονος και σπουδαγμένος...) επιστήμονας να έχει ΤΟΣΟ χαμηλό SNR.

Και ο einstein είχε πει και είχε κάνει σοβαρότατα σφάλματα... είχε σχεδιάσει μια πτέρυγα αεροπλάνου η οποία, βάσει θεωρίας, θα πήγαινε υπέροχα, αλλά στην εφαρμογή απεδείχθει άθλια. Καταλαβαίνοντας το σφάλμα του, ο einstein σχολίασε ότι αυτό παθαίνει όποιος σκέφτεται πολύ και διαβάζει λίγο. Αλλά o eistein (για παράδειγμα τον χρησιμοποιώ τόση ώρα) είχε πει μια-δυό βλακείες παράλληλα με τα άπειρα θεωρήματα και ιδέες που μελλοντικά απεδείχθει ότι μάντεψε σωστά (αν σας μπουν ιδέες ότι κάτι τέτοιο ενδεχομένως να γίνει και με τον γκιόλβα, δε θα στοιχημάτιζα, γιατί με τον einstein, αυτά που έλεγε ήταν πιθανές λύσεις στα τότε προβλήματα που ταλάνιζαν την επιστημονική κοινότητα. Αυτά που λέει ο γκιόλβας είναι σα να τον έχει βαρέσει πολύ ο ήλιος στο κεφάλι :( )

Xrider
10/07/2006, 10:49
H TEXNOLOGIA TON USA KAI USSR KAI JAPAN PROLHL8E APO TOYS GERMANOYS!PERI TOYTOY DEN YPARXEI AMFIVOLIA!OI GERMANOI EXOYN 56 NOBELISTES FYSIKOYS.
STO DISCOVERY EIXE AFIEROMA GIA TON 2 WORLD WAR KAI ELEGE POS OI GERMANOI DOSAN GNOSEIS SE IAPONES GIA AEROPLANA,AYTOKINHTA KAI AKOMH YPOBRYXIA GIATI HTAN PISO TEXNOLOGIKA.OI AMERIKANOI PHRAN KYRIOS GERMANO-EBRAIOYS EPISTHMONES PRIN KAI META THN LHXH TOY POLEMOY.OI ROSSOI MIA APO TA IDIA!
O PROTOS XHMIKOS POLEMOS EGINE TO 1917 KAI TA XRHSIMOPOIHSAN OI GERMANOI ENANTION TON GALLON!O IDIOS POY EKANE TO PROJECT KAI THN EFARMOGH GERMANOS HTAN KAI AYTOS POY ANAKALYPSE THN 8ANATOSH STA STRATOPEDA SYGKENTROSHS ME AERIA (PRIN EIXE PAREI KAI BRABEIO NOBEL XHMEIAS!!)
O GKIOLVAS SPOYDAZONTAS STHN PADOVA SIGOYRA EIXE ER8EI SE EPAFH ME ATOMA POY EIXAN DOYLEPSEI GIA TOYS GERMANOYS+ITALOYS!(GIAYTO MALLON TON TRAVHXE K H STRATIOTIKH EFARMOGH).POLLA POY LEEI ISOS EINAI EXTREME ALLA EXOYN DOSH ALH8EIAS...OSO GIA TO AR8RO POY TO DIAVASA AFOY EBALA TO PROTO POST EIDA GIA THN YPERBATIKH FILOSOFIA POY EKANE...KAI OI ROSSOI KAI AMERIKANOI KANOYN KAI O LIANTINHS EKANE SE SXOLES POLEMOY.OI GERMANOI ANAKALYPSAN TO MACHUPITCHU STHN LATINIKH AMERIKH PSAXNONTAS GIA YPERVATIKA KEIMENA,KATOPIN ENTOLHS TOY MEDIUM POY EIXE O HITLER KAI PRIN FTIAXEI TA HANNEBU KATA ENTOLH TOY MEDIUM.(AYTA APO TO DISCOVERY CHANNEL).
O GKIOLVAS EIXE MILHSEI GIA KRYFA PEIRAMATA STHN ANTARTIKH,OTAN TO AKOYSA TO 8EORHSA @@,META APO LIGO KAIRO EPESE STA XERIA MOY ENA BIBLIO TO OPOIO EIXE NA KANEI ME EXEREYNHSEIS STHN LATINIKH AMERIKH,EIXE ENAN XARTH GNOSTO OS O XARTHS TOY PERY RAYES(DN XERO AN EGRAPSA SOSTA TO ONOMA)POY EINAI PRIN TON KOLOMBO KAI DEIXNEI THN AMERIKH (HPEIRO)ENOMENH ME THN ANTARTIKH APO GH KAI OXI PAGO:eyepop: O EXEREYNHTHS O OPOIOS XA8HKE KIOLAS LEGETE HARRY FOSSET....TOTE 8YMH8HKA THN SYNENTEYXH TOY GKIOLVA PERI ANTARTIKHS KAI PEIRAMATON KAI SKEFTHKA TO POLY APLO....STHN AREA 51 KAI ALLES PERIOXES PANE KAI THN STHNOYN DIAFOROI NA DOYN TA PEIRAMATIKA STHN ANTARTIKH POY DEN PAS OPOTE 8ELLEIS KAI GENIKOTERA DEN BOREIS NA PAS,TI KANOYN ARAGE?MHPOS EIXE DIKIO O GKIOLVAS?!
EKEI OMOS POY 8ELLO NA KATALHXO EINAI OTI TA EXTREME KAI ALH8EIA NA EINAI EINAI DYSKOLO NA TA PISTEPSEIS..KAPOIOI GENNH8HKAN POLY BROSTA GIA THN EPOXH TOYS...OTAN O EIPE OTI H GH GYRIZEI GYRO APO TON HLIO KAI OXI TO ANTSTROFO PRIN 200 XRONIA TON EKAPSAN,SHMERA EINAI DEDOMENO!AN DEN HTAN O POLEMOS KAI TON EINSTEIN AN DEN HTAN STHN MESH O POLEMOS 8A TON "EGRAFAN".
KAI TELOS ENAS POY TELEIONEI TO UNIPADOVA PRIN APO TA XRONIA TOY (ANTI 5 SE 3) EINAI MYALO!!

Alkis
10/07/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Ο γκιόλβας ισχυρίζεται σε συνέντευξη ότι μίλησε με τον einstein όταν ο einstein ήταν διευθυντής στο διεθνές γραφείο ευρεσιτεχνιών. Δεν υπήρξε ποτέ διεθνές γραφείο, ούτε ο einstein ήταν ποτέ διευθυντής. Τράβα διάβασε οποιαδήποτε βιογραφία του.

Δηλαδή, πόσο χοντρότερο ψέμα, τί εξωφρενικό ισχυρισμό, περιμένεις να ακούσεις για ν'αρχίσεις να έχεις αμφιβολίες για τη συνέντευξη;

(καλά, αφήνω στην άκρη ότι όταν ο einstein είχε φύγει πιά από το πόστο του (http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein#Middle_years) στο γραφείο ευρεσιτεχνιών, ο γκιόλβας ακόμα δεν είχε γεννηθεί.)

Σου αρέσει δεν σου αρέσει, αυτοί οι δύο άντρες έχουν έρθει σε επαφή. Το μόνο στοιχείο που χρειάζεσαι για να αποδείξεις ότι λες είναι στον τάφο. Πολλά πράγματα επίσημα δεν υπήρχαν ενώ ήταν εκεί, αλλά αυτό το γραφείο που λες υπήρχε, το έχει πει και ο ίδιος που το είχε.

tsiros_temp
10/07/2006, 12:10
- Συνάντησα τον Νανόπουλο όταν δίδασκε μηχανολογία στο Δημόκριτο.
- Μα ο Νανόπουλος δεν έχει διδάξει ποτέ στο Δημόκριτο... δεν υπάρχει καν τμήμα μηχανολογίας στο Δημόκριτο...
- Καλά, δεν πειράζει, εγώ τον συνάντησα.

Το 99.9% συνηγορεί στο ότι η όλη υπόθεση γκιόλβας είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος φαντασία. Μεταξύ άλλων, φέρεται ότι έδωσε ψυχεδελικές (το λιγότερο) συνεντεύξεις που ισχυρίζεται ότι οι έλληνες είναι εξωγήινοι (και όχι μόνο). (μιλάω για τις ατελείωτες σελίδες με ανοησίες που διαβάζω, που μόνο άσχετοι με τις επιστήμες μπορούν να τα δεχθούν. Αυτό είναι ένα μεγάλο μέρος του '99.9%')

Το υπόλοιπο 0.1% λέει ότι σπούδασε, εφήυρε συσκευές, κατοχύρωσε ευρεσιτεχνίες. Κάποια από αυτά, μάλιστα, είναι υπό σοβαρή αμφισβήτηση, καθώς δεν έχει εμφανιστεί σχεδόν τίποτα στον έγκυρο επιστημονικό περιοδικό τύπο, με την υπογραφή του, παρά μόνο συνομωσιολογία στο τετράγωνο.

Δεν είναι δυνατόν, ο άνθρωπος να έχει βάλει το χέρι του σε μυριάδες μέρη ανά τον κόσμο και να φαίνεται μόνο στο κostakis.gr, στην τηλεόραση και στα βιβλία του λιακόπουλου!


ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ

Καθένας νομίζει και καταλαβαίνει όοοο,τι τον φωτίσει η γκλάβα του... :beer:

γεροπιτσιρικος
10/07/2006, 13:11
Από Wikipedia

Einstein could not find a teaching post upon graduation, mostly because his brashness as a young man had apparently irritated most of his professors. The father of a classmate helped him obtain employment as a technical assistant examiner at the Swiss Patent Office[4] in 1902.....In 1903, Einstein's position at the Swiss Patent Office had been made permanent, though he was passed over for promotion until he had "fully mastered machine technology"

Οφείλω να πω πάντως, ότι μάλλον μούφα μου φαίνεται ο Γκιόλβας....

byron
10/07/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
..KAI OI ROSSOI KAI AMERIKANOI KANOYN KAI O LIANTINHS EKANE SE SXOLES POLEMOY...

GNOSTO OS O XARTHS TOY PERY RAYES(DN XERO AN EGRAPSA SOSTA TO ONOMA)
PEIRAMATON KAI SKEFTHKA TO POLY APLO....STHN AREA 51 KAI ALLES PERIOXES PANE KAI THN STHNOYN DIAFOROI NA DOYN TA PEIRAMATIKA STHN ANTARTIKH POY DEN PAS OPOTE 8ELLEIS KAI GENIKOTERA DEN BOREIS NA PAS,TI KANOYN ARAGE?MHPOS EIXE DIKIO O GKIOLVAS?!

Ο Λιαντίνης :confused: :confused:
Η ανταρκτική θεωρήται διεθνές έδαφος και αποστρατικοποιημένη ήπειρος. Όποιος θέλει μπορεί να πάει..... Αν αντέχει

Alkis
10/07/2006, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
- Συνάντησα τον Νανόπουλο όταν δίδασκε μηχανολογία στο Δημόκριτο.
- Μα ο Νανόπουλος δεν έχει διδάξει ποτέ στο Δημόκριτο... δεν υπάρχει καν τμήμα μηχανολογίας στο Δημόκριτο...
- Καλά, δεν πειράζει, εγώ τον συνάντησα.

Το 99.9% συνηγορεί στο ότι η όλη υπόθεση γκιόλβας είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος φαντασία. Μεταξύ άλλων, φέρεται ότι έδωσε ψυχεδελικές (το λιγότερο) συνεντεύξεις που ισχυρίζεται ότι οι έλληνες είναι εξωγήινοι (και όχι μόνο). (μιλάω για τις ατελείωτες σελίδες με ανοησίες που διαβάζω, που μόνο άσχετοι με τις επιστήμες μπορούν να τα δεχθούν. Αυτό είναι ένα μεγάλο μέρος του '99.9%')

Το υπόλοιπο 0.1% λέει ότι σπούδασε, εφήυρε συσκευές, κατοχύρωσε ευρεσιτεχνίες. Κάποια από αυτά, μάλιστα, είναι υπό σοβαρή αμφισβήτηση, καθώς δεν έχει εμφανιστεί σχεδόν τίποτα στον έγκυρο επιστημονικό περιοδικό τύπο, με την υπογραφή του, παρά μόνο συνομωσιολογία στο τετράγωνο.

Δεν είναι δυνατόν, ο άνθρωπος να έχει βάλει το χέρι του σε μυριάδες μέρη ανά τον κόσμο και να φαίνεται μόνο στο κostakis.gr, στην τηλεόραση και στα βιβλία του λιακόπουλου!


ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ

Καθένας νομίζει και καταλαβαίνει όοοο,τι τον φωτίσει η γκλάβα του... :beer:

1)Δεν σημαίνει ότι υπάρχει ένα τμήμα αποκλειστικά για κάθε μάθημα που διδάσκεται. Άμα ήταν έτσι, ο Δημόκριτος θα έπρεπε να είχε έκταση ίση με του Λεκανοπεδίου. Το τι γνώση υπάρχει στο Δημόκριτο, είναι ασύληπτο, και η μηχανολογία είναι βασικό κομμάτι του.
2)Όσον αφορά τους εξωγήινους, υπάρχουν πολλές αναφορές και πηγές, όχι μόνο για τους Έλληνες αλλά για όλη την ανθρωπότητα ότι πιθανόν να έχει μετεποικήσει στο μακρινό παρελθόν. Δεν πρόκειται να τις αναφέρω τώρα. Αν καταφέρουμε και ζούμε σε καμιά κατοστή χρόνια απο τώρα, η Γη καταστεί μη βιώσιμη, έχουμε βρει άλλο πλανήτη ή έχουμε κάνει τον Άρη βιώσιμο (που από τώρα ακόμα θεωρείται πιθανό) και γίνει μετεποίκιση;
Ή ακόμα μετά από μια μαζική καταστροφή (πολλές μπορεί να είναι οι αιτίες), καταφέρει και γλυτώσει μια μικρή μερίδα ανθρώπων και μεταβεί σε άλλο πλανήτη πως νομίζεις ότι θα ζουν εκεί; μέσα σε λίγες δεκαετίες θα έχουν γίνει άγριοι.
Και περνώντας τα χρόνια, θα δημιουργηθεί ας πούμε μετά από 3-4 χιλιάδες χρόνια πάλι πολιτισμός, και θα λένε ότι τα περί εξωγήινης προέλευσης είναι αηδείες. Αυτό θα σου άρεσε;
Γιατί όταν καταστεί αυτός ο πλανήτης όπως είπα μη βιώσιμος, θα ψάξουμε αλλού. Και λογικό είναι. Και ξανατονίζω πως δεν μιλάω για αύριο ούτε για 10 χρόνια από τώρα.
3)Επειδή δεν είναι στα περιοδικά εδώ κι εκεί, δεν σημαίνει ότι δεν έχει κάνει τίποτα. Όπως είπα και πιο πριν, υπάρχουν 100άδες επιστήμονες που έχουν κάνει λαμπρή καριέρα αλλά καθαρά σε απόρρητα έργα. Μη λέω συνέχεια τα ίδια.
4)καθένας κάνει ότι νομίζει και καταλαβαίνει, και κάποτε νόμιζαν ότι η γη είναι επίπεδη, η πτήση είναι κάτι αδύνατον, και το ταξίδι στο διάστημα νουβέλες για καραγκιόζηδες. Ναι, αμέ, και τα επιστημονικά βιβλία, περιοδικά και τα Πανεπιστήμια το ισχυριζόντουσαν με καμάρι. Είχαν δίκιο τελικά...

tsiros_temp
10/07/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
4)καθένας κάνει ότι νομίζει και καταλαβαίνει, και κάποτε νόμιζαν ότι η γη είναι επίπεδη, η πτήση είναι κάτι αδύνατον, και το ταξίδι στο διάστημα νουβέλες για καραγκιόζηδες. Ναι, αμέ, και τα επιστημονικά βιβλία, περιοδικά και τα Πανεπιστήμια το ισχυριζόντουσαν με καμάρι. Είχαν δίκιο τελικά...

Με αυτό το σκεπτικό, οτιδήποτε στη σφαίρα του φανταστικού, είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί.

Αμ δεν είναι έτσι.

tsiros_temp
10/07/2006, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
1)Δεν σημαίνει ότι υπάρχει ένα τμήμα αποκλειστικά για κάθε μάθημα που διδάσκεται. Άμα ήταν έτσι, ο Δημόκριτος θα έπρεπε να είχε έκταση ίση με του Λεκανοπεδίου. Το τι γνώση υπάρχει στο Δημόκριτο, είναι ασύληπτο, και η μηχανολογία είναι βασικό κομμάτι του.

- Συνάντησα τον Νανόπουλο όταν δίδασκε κβαντική χρωμοδυναμική στο Δημόκριτο.
- Μα ο Νανόπουλος δεν έχει διδάξει ποτέ στο Δημόκριτο... δεν υπήρξε ποτέ μάθημα κβαντικής χρωμοδυναμικής στο Δημόκριτο...
- Καλά, δεν πειράζει, εγώ τον συνάντησα.

Ορίστε.

Xrider
10/07/2006, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ο Λιαντίνης :confused: :confused:
Η ανταρκτική θεωρήται διεθνές έδαφος και αποστρατικοποιημένη ήπειρος. Όποιος θέλει μπορεί να πάει..... Αν αντέχει

KANEIS DEN BOREI APO EMAS NA PAEI,MONO AN EXEI IDIOTIKO JET,AKRIVOS LOGO KAIRIKON SYN8HKON.
ETSI BOREI KAI NA GINETAI OTI ELEGE O GKIOLVAS...
OTI YPARXOYN BASEIS GIA PEIRAMATA K EREYNA EINAI GNOSTO,EXEI AKOMH KAI H EU (XORIS ELLHNES OMOS).
O LIANTINHS EINAI O KA8HGHTHS POY AYTOKTONHSE STON TAYGETO.YPERVATIKH FILOSOFIA EKANE STHN SXOLH EYELPIDON SE ANOTEROYS AXIOMATIKOYS.META THN AYTOKTONIA TOY ANAKRH8HKAN KAI STRATIOTIKOI,POY HTAN 8AYMASTES TOY!!
AN BREITE LIANTINH AXIZEI NA DIABASETE (AN KAI XLOMO NA BRE8EI)VIDEO APO TIS DIALEXEIS TOY AKOMA KALYTERA(ALLA KAI AFTO XLOMO NA BRE8EI)

byron
11/07/2006, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
KANEIS DEN BOREI APO EMAS NA PAEI,MONO AN EXEI IDIOTIKO JET,AKRIVOS LOGO KAIRIKON SYN8HKON.
ETSI BOREI KAI NA GINETAI OTI ELEGE O GKIOLVAS...
OTI YPARXOYN BASEIS GIA PEIRAMATA K EREYNA EINAI GNOSTO,EXEI AKOMH KAI H EU (XORIS ELLHNES OMOS).
O LIANTINHS EINAI O KA8HGHTHS POY AYTOKTONHSE STON TAYGETO.YPERVATIKH FILOSOFIA EKANE STHN SXOLH EYELPIDON SE ANOTEROYS AXIOMATIKOYS.META THN AYTOKTONIA TOY ANAKRH8HKAN KAI STRATIOTIKOI,POY HTAN 8AYMASTES TOY!!
AN BREITE LIANTINH AXIZEI NA DIABASETE (AN KAI XLOMO NA BRE8EI)VIDEO APO TIS DIALEXEIS TOY AKOMA KALYTERA(ALLA KAI AFTO XLOMO NA BRE8EI)

Η Ανταρκτική, θεωρήται παρθένα ήπειρος, και οι προσπάθειες της επιστημονικής κοινότητας, επικεντρώνονται στο να παραμείνει έτσι. Μέχρι πριν λίγο καιρό μπορούσε καποιος να επισκεφθεί την περιοχή μέσω οργανωμένων ταξιδιών. (Ίσως να μπορεί κάποιος ακόμα και τώρα)
Τα πειραμάτων και μυστικών εγκαταστάσεων, σε μια τόσο αφιλόξενη ήπειρο, μου θυμίζουν το σενάριο από την ταινία X-Files, που η λύση του μυστηρίου βρίσκεται στην Ανταρκτική.

Όσο για τον Λιαντίνη.... Τι θα πεί Υπερβατική Φιλοσοφία? Τρία πουλάκια κάθονταν.....
Δεν ξέρω αν έχει διαβάσει (και καταλάβει) τίποτα από αυτά που έγραψε, αλλά πόσο καλά πιστεύεις ότι ήταν κάποιος, που προφανώς το διδακτορικό του (περί θανάτου) κατέληξε να γίνει και η εμμονή του.
Συστήνεις να διαβάσει κάποιος τα γραφόμενα ενός ανθρώπου που αυτοκτόνησε (με θεαματικό τρόπο) για να τιμήσει τον Εμπεδοκλή (ίδια ηλικία) και τον Σωκράτη (ιδιος τρόπος θανάτου), ενω σύμφωνα με τους οπαδούς του εμπλέκεται η ομάδα Ε κλπ κλπ.

:rotflmao: :rotflmao:

Ντάξ... μην τρελλαθούμε κιόλας.

tsiros_temp
11/07/2006, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
. Τι θα πεί Υπερβατική Φιλοσοφία?

Πρέπει να είναι κάτι σαν το ενεργοποιημένο νερό...

Υπερβατική φιλοσοφία πράγματι υπάρχει και είναι αξιόλογο. Ασχολήθηκε και ο Καντ με αυτό το πεδίο. Το να λες ότι 'διδάχθηκα υπερβατική φιλοσοφία' έχει το ίδιο βάρος με το να λες, π.χ., 'διδάχθηκα γραμμική άλγεβρα' ή 'διδάχθηκα τανυστική ανάλυση'. Δεν πρόκειται για κάτι συνταρακτικό. Φυσικά αυτοί που δεν ασχολούνται με το άθλημα σοβαρά, φαντάζονται, ότι με τόσο σούπεργουάου όνομα...

Όσο για τον λιαντίνη (που δεν τον λέγαν καν λιαντίνη) ήταν αρκετά διαβασμένος και αξιόλογος. Η τρέλα που κουβαλάει κάποιος δε λέει πολλά για το τι μπορεί να κατεβάσει ο νους του. Π.χ. ο Goedel (http://en.wikipedia.org/wiki/Godel) ηταν παρανοϊκός και πέθανε αρνούμενος να φάει για να γίνει καλά επειδή φοβόταν ότι πάνε να τον δηλητηριάσουν, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να εργαστεί πάνω σε 2 θεωρήματα που βουλόσαν την κωλότρυπα οποιουδήποτε παραστηρίζεται στη λογική, σκεπτόμενος ότι αυτή (η λογική) πρόκειται περί κλειστού/πλήρους/απόλυτου συστήματος... Ο goedel είναι εκεί πάνω

byron
11/07/2006, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Πρέπει να είναι κάτι σαν το ενεργοποιημένο νερό...

Υπερβατική φιλοσοφία πράγματι υπάρχει και είναι αξιόλογο. Ασχολήθηκε και ο Καντ με αυτό το πεδίο. Το να λες ότι 'διδάχθηκα υπερβατική φιλοσοφία' έχει το ίδιο βάρος με το να λες, π.χ., 'διδάχθηκα γραμμική άλγεβρα' ή 'διδάχθηκα τανυστική ανάλυση'. Δεν πρόκειται για κάτι συνταρακτικό. Φυσικά αυτοί που δεν ασχολούνται με το άθλημα σοβαρά, φαντάζονται, ότι με τόσο σούπεργουάου όνομα...

Ως όρος είναι δόκιμος. Η ουσία είναι αντε γειά...
Καντ..... versus what?

tsiros_temp
11/07/2006, 09:34
Ναι ρε, το ίδιο λέμε! Όσο για την ουσία, αυτό το βλέπει κανείς από τα αποτελέσματα.

Δεδομένου λοιπόν ότι ο καντ έζησε τότε και δεν έχει πιάσει ακόμα ο τομέας αυτός (ούτε δείχνει ότι έχει κάποια ελπίδα), μπορούμε να θεωρήσουμε ότι είναι άξιο μελέτης μόνο όπως οι (προ πολλού εγκαταλελημένες) θεωρίες περί αιθέρα

byron
11/07/2006, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Όσο για τον λιαντίνη (που δεν τον λέγαν καν λιαντίνη) ήταν αρκετά διαβασμένος και αξιόλογος. [/I]

Προφανώς και ήταν μορφωμένος. Κάποια στιγμή πέταξε αετό όμως.
Είναι σύνηθες να ακούμε ή να διαβάζουμε και δυστυχώς να δίνουμε σημασία σε τρομακτικές μαλακίες, μόνο και μόνο επειδή αυτος που τα λέει μπαίνει στο απυρόβλητο λόγω εξουσίας, ή λόγω τίτλου.

Αν ήξερε ο Λιαντίνης τι του επιφυλάσει η μοίρα μετά την ανακάλυψη του, θα προτιμούσε να μείνει κρυμμένος. Δυστυχώς για τον ίδιο δεν έμεινε στον Ταυγετο να βλεπει Ελλάδα και ήλιο πρώτος, αλλά η σύζυγος μετέφερε τα οστά στις .....Κεχριές που έχει εξοχικό
:eek:

Παραθέτω τα σχόλια των οπαδών του για αυτή την επαίσχυντη πράξη :

Έκκληση της συντακτικής επιτροπής

Η ανεύρεση των οστών του Δ. Λιαντίνη στον Ταΰγετο, ένα γεγονός που συγκλόνισε όσους το περίμεναν και όσους δεν το περίμεναν, έφερε με επιτακτικό τρόπο στο προσκήνιο τις τελευταίες επιθυμίες του καθηγητή, τις οποίες μοναδική υπεύθυνη να υλοποιήσει είναι η οικογένειά του, δηλαδή η σύζυγος και η Κόρη του.
Οι επιθυμίες αυτές, όπως όλοι γνωρίζουν από την ανάγνωση της επιστολής «προς Διοτίμα» ή από συζητήσεις του καθηγητή με το συγγενικό και ακαδημαϊκό περιβάλλον ήσαν:

α. Στον τόπο ανεύρεσης να μεταφερθούν σεμνόπρεπα τα οστά του και να ανεγερθεί στήλη με τη φράση «Ελλάδα και ήλιο ο πρώτος να βλέπω».
β. Να δημοσιευθούν τα κείμενα που ανευρέθησαν επιμελώς φροντισμένα και κλεισμένα. Και τα οποία αποτελούν αναπόσπαστο συμπλήρωμα του ‘Εργου του.

Το «ξερίζωμα» του Δ. Λιαντίνη από το αγαπημένο του βουνό αποτελεί ύβρη στη μνήμη του. Η απόκρυψη των τελευταίων χειρογράφων – της Πνευματικής Διαθήκης, πες – σημαίνει την πλήρη παραγνώριση της φιλοσοφίας του, την υποβάθμιση της πνευματικότητάς του και την περιφρόνηση εκείνων που κοινωνούν την σκέψη του.
Σε μεταμεσονύχτια εκπομπή τηλεοπτικού καναλιού (14/07/2005) «για τον Λιαντίνη» επεμβαίνοντας τηλεφωνικά η σύζυγός του, είπε μεταξύ άλλων, την τελείως διφορούμενη φράση που παραπέμπει σε θρησκευτικές τελετές: «ακόμα έχω άταφο τον άνδρα μου».

Η γενναία δήλωση εκ μέρους της θα ήταν:
«ακόμα δεν έπραξα κατά τις επιθυμίες του άνδρα μου».

Έξω από κάθε συναισθηματική φόρτιση που ουδεμία σχέση έχει με τον φιλοσοφικό στοχασμό, πρέπει να είμαστε σεμνοί μπροστά στα μεγέθη.
Η Ξανθίππη του Σωκράτη σε σχέση με τον Σωκράτη υπήρξε απλά η γυναίκα του.

....σχόλια δικά σας :wave2:

tsiros_temp
11/07/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Η Ξανθίππη του Σωκράτη σε σχέση με τον Σωκράτη υπήρξε απλά η γυναίκα του.

Μπορεί, όμως ήταν και νοικοκυρά και φέρεται ότι τον κυνήγαγε με τη παντόφλα επειδή ο σωκράτης ήταν λέρας l0l.

Το "απλά η γυναίκα" όμως, μη κάνει το λάθος κανείς και νομίσει ότι αυτό την υποτιμά ή κάτι τέτοιο...

byron
11/07/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Μπορεί, όμως ήταν και νοικοκυρά και φέρεται ότι τον κυνήγαγε με τη παντόφλα επειδή ο σωκράτης ήταν λέρας l0l.

Το "απλά η γυναίκα" όμως, μη κάνει το λάθος κανείς και νομίσει ότι αυτό την υποτιμά ή κάτι τέτοιο...

:rotflmao: :rotflmao: οχι βέβαια δεν την υποτιμά, της υπενθυμίζει την θέση της, μην τυχόν και θεωρήσει ότι ως ¨γυναίκα του¨μπορεί να διεκδικήσει κάτι από το .....¨μέγεθος¨

:beer:

Xrider
11/07/2006, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

Τα πειραμάτων και μυστικών εγκαταστάσεων, σε μια τόσο αφιλόξενη ήπειρο, μου θυμίζουν το σενάριο από την ταινία X-Files, που η λύση του μυστηρίου βρίσκεται στην Ανταρκτική.


Συστήνεις να διαβάσει κάποιος τα γραφόμενα ενός ανθρώπου που αυτοκτόνησε (με θεαματικό τρόπο) για να τιμήσει τον Εμπεδοκλή (ίδια ηλικία) και τον Σωκράτη (ιδιος τρόπος θανάτου), ενω σύμφωνα με τους οπαδούς του εμπλέκεται η ομάδα Ε κλπ κλπ.

:rotflmao: :rotflmao:

Ντάξ... μην τρελλαθούμε κιόλας.

Oi tainies akoma kai ta X-files einai senaria pou apo kapou omos oi dhmiourgoi tous phran thn idea.To Holywood leitourgei san proetoimasia diaforon epikeimenon gegonoton,oste meta pou 8a ginoun pragmatikotita na eisai kapos proetoimasmenos.(Sta alien den pisteyo).Exo ena keimeno pou boro na to valo sto post alla den einai sta ellhnika kai 8a 8elei metafrasi pou variemai na kano.To keimeno to vrhka AFOY PROTA EPAIXE H EIDHSH STO TG5 THS ITALIAS (TG5=EIDHSEIS sto megalytero kanali tis Italias).Milaei gia mystikh vasi Amerikanon,Eglezon kai Kanadon sto Fegari me skopo tin anaxaithsh exoghinon!!!!O ypourgos amynas toy Kanada edose ton fakelo stin dimosiotita,me to programa,tis synantiseis pou eixan oi 3 ton xoron ayton kai ta $ pou exoyn xodepsei!!!Kai milame gia polla ek.$$
An exeis doryforiki rhxe mia matia sto Discovery channel.

Oso anafora ton Liantini den einai o monos pou aftoktonise me ton tropo pou i8ele aftos kai gia ton logo pou i8ele aftos,ypirxan kai alloi prin apo ayton pou simera toys exeis os agious,martyres,mega filosofous klp. alla den tous les trellous.
O liantinis kata tin gnomi mou odos eixe epireastei apo tin filosofia kai kurios yparxiaka,pragma pou symvainei se olous mas se kapoio va8mo.Sta agorakia meta ta 45 an pio prin legetai kata8lypsi.Alos tin pernaei xalara kai alos varia me tis esoterikes anazitiseis.O sygkekrimenos edose tin zoi toy gia tin apantisi toy erotimatos toy.O thanatos einai to apolyto gegonos pou to dierxetai kanenas apolytos monos toy.(leo dierxete an pisteueis stin meta 8anato zoi)

Xrider
11/07/2006, 10:44
To keimeno pou elega...
Opoios xerei Italika borei na to diavasei,allios altavista<babel fish translation

La prossima guerra degli Usa ? Contro ET - di Gabriele Garibaldi
Sabato, 12 novembre 2005

Paul Hellyer, ex ministro della difesa canadese, ha dichiarato durante il recente “2005 Toronto Exopolitics Symposium” che gli Ufo esistono veramente e che le armi spaziali che gli Stati Uniti stanno sviluppando saranno dirette contro astronavi aliene che vorranno entrare nell’atmosfera terrestre. L’armamento vero e proprio dello spazio sar&agrave; un pericolo non solo per i terrestri, ma anche per gli incauti “visitatori” che, dopo un viaggetto di qualche anno luce, non si fossero informati dell’animo pistolero dell’indiscussa Potenza spaziale terrestre.“

Exopolitics”, “esopolitica”, &egrave; un nuovo termine usato per descrivere lo studio delle politiche del contatto extraterrestre (quando si dice che la realt&agrave; supera la fantasia…) ed &egrave; solitamente discussa negli ambienti ufologici e tra chi d&agrave; per scontata l’esistenza degli Ufo come veicoli spaziali guidati da esseri provenienti da altri pianeti – pianeti di altri sistemi solari di questa se non altre galassie, si deve supporre, se si esclude la possibilit&agrave; che vengano da Marte o da qualche luna di Giove come nella fantascienza anni ‘50...

La sparata di Paul Hellyer, 82enne, ha ottenuto in Canada l’eco mediatica di cui pu&ograve; godere un politico di lungo corso, ed ha stimolato l’interesse e la reazione del pubblico, soprattutto tra chi si interessa di Ufo. Ansiosi di ottener credito, quest’ultimi non hanno mancato di sottolineare l’importanza dei suoi passati incarichi politici, anche se l’ex ministro della difesa ha affermato di non essersi occupato di Ufo durante il suo dicastero e di essersi convinto della loro esistenza solo ultimamente.

Mr. Hellyer &egrave; in politica dal 1949, quando fu eletto tra le fila del partito liberale come il pi&ugrave; giovane deputato del Parlamento canadese. Vice-ministro della difesa nel Gabinetto del Primo ministro Louis Saint-Laurent, nella met&agrave; degli anni ’60 &egrave; stato ministro della difesa nel governo Pearson e ministro dei trasporti nel governo Trudeau.

La principale e controversa eredit&agrave; del suo dicastero &egrave; l’integrazione e l’unificazione dell’esercito, della marina e dell’aereonautica canadesi in una singola organizzazione, le “Canadian Forces”.Dimessosi dalla carica a causa di incomprensioni con Trudeau, Hellyer &egrave; stato un parlamentare indipendente finch&eacute; non ha fondato un nuovo partito, l’Action Canada Party, prima di passare al Progressive Conservative Party.

Uscito da quest’ultimo per riunirsi ai Liberals, nel 1995 ha creato il Canadian Action Party . Di sentimenti anti-USA per la “minaccia” che quest’ultimi pongono alla sovranit&agrave; canadese tramite la loro influenza politica ed economica, questo girovago della politica &egrave; una delle molte personalit&agrave; di spicco che si sono opposte alla partecipazione canadese al “National Missile Defense program” propugnato dall’amministrazione Bush dopo aver stracciato il trattato ABM – il rigetto dell’NMD da parte canadese &egrave; la prima causa del forte raffreddamento delle relazioni tra Washington e Ottawa- e che chiedono di bandire le armi nello spazio.

E’ in questo quadro di azione politica che Hellyer si &egrave; convinto dell’esistenza degli Ufo ed ha deciso di cavalcare la teoria secondo la quale gli Stati Uniti stanno studiando sistemi di armamento spaziale al fine di colpire gli Ufo che sconfinano nell’atmosfera terrestre.

“I believe that UFOs are real”, ha dichiarato al “Toronto Star” prima del suo intervento al “Symposium” di esopolitica.<“I’ll talk about that a little bit and a bit about the fantastic cover-up of the United States government and also a little bit of the fallout from the wreckage, by that I mean the material discoveries we have made and how they've been applied to our technology”, ha aggiunto, in pieno stile X-Files 1a serie, riferendosi alla congiura del silenzio del Governo americano sul caso Roswell.

A chi gli ha fatto notare che la sua partecipazione alla conferenza avrebbe rasentato il ridicolo, Hellyer ha risposto che ci si &egrave; abituato nella sua camaleontica vita politica. Il rischio, per&ograve;, &egrave; che l’opinione pubblica canadese non prenda sul serio neanche l’armamento (“weaponization”) dello spazio, che il Pentagono ha teorizzato negli ultimi dieci anni come la misura estrema per impedire che il primato spaziale statunitense sia messo in discussione.

Dopo il crollo dell’URSS, lo spazio &egrave; rimasto, in termini militari, di dominio americano. Ed &egrave; proprio nello spazio che, secondo lo US Space Command, gli Usa potranno perfezionare la “Full Spectrum Dominance” -cio&egrave; il dominio militare su scala planetaria, consistente nell’insieme di deterrenza, controllo e capacit&agrave; di proiezione militare unilaterale in tutti i possibili campi di battaglia- escludendone, se necessario, altri Paesi.

Il “the Ultimate High Ground: Next Steps in the Military Uses of Space” -documento divulgato all’inizio del 2003 dalla Rand Corporation- proclama la necessit&agrave; per gli Stati Uniti di “ensure our continued access to space and deny space to others, if necessary”, espressione che non fa che riprendere quelle presenti nei piani strategici dell’US Space Command e che fa implicito riferimento alla Cina.

“Negare lo spazio ad altri”, tramite il dispiegamento di armi nello spazio, &egrave;, quindi, la misura estrema per impedire che la Superpotenza nascente reclami il suo posto al sole e intacchi l’unico santuario del primato statunitense che &egrave; rimasto intatto. Con queste premesse, si pu&ograve; prevedere che la sfida nello spazio tra Usa e Cina superer&agrave; quanto finora conosciuto circa l’utilizzo strategico-militare dello spazio (satelliti spia) per andare rapidamente verso la “weaponization” vera e propria dello stesso (tecnicamente realt&agrave;, e proprio per questo considerata inevitabile) a scopo sia difensivo che offensivo (due ambiti che si confondono e, visto l’obiettivo finale di “negare lo spazio agli altri”, vedono il secondo prevalere nettamente sul primo).

Se circa il carattere della politica spaziale della Cina non si hanno elementi certi (a parte le dichiarazioni di condanna in sede ONU della “weaponization” dello spazio e della corsa all’armamento che essa comporter&agrave;) per quanto concerne gli Stati Uniti si pu&ograve; tranquillamente affermare che essi sono risoluti a mantenere con ogni mezzo la propria leadership spaziale, chiave di volta della supremazia militare terrestre.

La relazione tra la dimensione spaziale e la dimensione imperiale (con accenti quasi da “manifest destiny”) degli Usa, &egrave; suggellata dalle conclusioni di un libro scritto nel 1996 dagli “arms experts” George and Meredith Friedman: come l’Europa ha dominato e dato forma al mondo per circa 500 anni dominando gli oceani con le sue flotte, “cos&igrave; anche gli Stati Uniti daranno forma al mondo” -cio&egrave; imporranno il loro ordine- “per almeno la stessa lunghezza di tempo” dominando lo spazio. Cinesi e Vogon, siete avvertiti.

byron
11/07/2006, 11:18
Λόγω του ότι το μεταφρασμένο κείμενο, ήταν ακατανόητο, έψαξα λίγο παραπάνω...
(δουλειά δεν έχω)
Ο εν λόγω κύριος υπήρξε Υπ.Αμύνης την δεκαετιά του 60, δηλ. όταν ο διαστημικά ανταγωνισμός ήταν στην κορύφωση του, ενω η ΗΠΑ δεν είχε πάει ακόμα στην Σελήνη. Την εποχή εκείνη, πίστευαν ότι η εποικηση του διαστήματος θα ήταν θέμα 1-2 δεκαετιών κλπ κλπ.
(Αν δούμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζει σήμερα ο Διαστ. σταθμός θα καταλάβουμε πόσο αισιόδοξα έβλεπαν τα πράγματα).
Ο εν λόγω κύριος στο συμπόσιο που μίλησε κατηγόρησε τον Μπους ότι αναπτύσει όπλα που θα εξολοθρεύσουν εξωγήινους κ.α
Πιστεύει στα UFO, καθώς έχει δεί μαζί με την γυναίκα του κλπ κλπ. Ουσιαστικά η μαρτυρία του δεν διαφέρει σε τίποτα από την μαρτυρία όσων υποστηρίζουν ότι είδαν UFO. To μόνο που τον κάνει να ασχολούμαστε μαζί του είναι η προηγόύμενη ιδιότητα του (δες το παραπάνω ποστ μου περί εξουσίας & τίτλου )
Όποιος θέλει να μάθει περισσότερα εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Hellyer)

Sorry Xrider, αλλά μπούρδες μου φαίνονται......

Xrider
11/07/2006, 11:37
In early September 2005, Hellyer made headlines by publicly announcing that he believed in UFOs. On September 25, 2005, he was an invited speaker at an exopolitics conference in Toronto where he told the audience that he had seen a UFO one night with his late wife and some friends. He said that though he discounted the experience at the time, he had kept an open mind to it. He said that he started taking the issue much more seriously after watching ABC's Peter Jennings' UFO special in February 2005


H EIDHSH BGHKE STO TG5 DEKEMBRIO 2005 KAI EPAIXE MONO MIA FORA STO DELTIO TON 8.STIS EIDHSEIS EIPAN OTI EDOSE APORHTOYS FAKELOYS ME TO PROGRAMMA TO OPOIO EINAI HDH SE LEITOYRGIA.
EIPE OTI TO EKANE GIATI EINAI STO TELOS TIS KARIERAS TOY KAI DEN ENDIAFERETAI GIA TYXON ANTYKTYPO SE AYTHN AFOY EXEI TELEIOSEI SAN POLITIKOS...FERNEI SE XFILES.
BOREI NA EINAI KAI BOYRDA...ALLA TOYS FAKRLOYS POY EDOSE DEN TOYS BRHSKEIS POY8ENA.KAI MHN 3EXNAME OTI OI AMERIKANOI SNOBAROYN AGRIA TOYS KANADOYS!KAI GIA ENAN XEMORAMENO KANADO DEN 8A TINAZAN TO PROGRAMMA $$ STON AERA.
YPOBA8MIZOYN TO GEGONOS KAI TELEIONEI H ISTORIA.
TON LIAKOPOYLO POSES FORES TON EXEIS DEI SE EIDHSEIS H STO BBC?
H EIDHSH TOY KANADOY EKANE OMOS TON GYRO TOY KOSMOY!
..OSO DIKIO KAI NA EXEIS APODEIXE OTI DEN EISAI ELEFANTAS.
TO WIKPEDIA DEN EINAI KAI OTI PIO ANTIKEIMENIKO;)

Boxer
11/07/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Προφανώς και ήταν μορφωμένος. Κάποια στιγμή πέταξε αετό όμως.
Είναι σύνηθες να ακούμε ή να διαβάζουμε και δυστυχώς να δίνουμε σημασία σε τρομακτικές μαλακίες, μόνο και μόνο επειδή αυτος που τα λέει μπαίνει στο απυρόβλητο λόγω εξουσίας, ή λόγω τίτλου.

Αν ήξερε ο Λιαντίνης τι του επιφυλάσει η μοίρα μετά την ανακάλυψη του, θα προτιμούσε να μείνει κρυμμένος. Δυστυχώς για τον ίδιο δεν έμεινε στον Ταυγετο να βλεπει Ελλάδα και ήλιο πρώτος, αλλά η σύζυγος μετέφερε τα οστά στις .....Κεχριές που έχει εξοχικό
:eek:

Παραθέτω τα σχόλια των οπαδών του για αυτή την επαίσχυντη πράξη :

Έκκληση της συντακτικής επιτροπής

Η ανεύρεση των οστών του Δ. Λιαντίνη στον Ταΰγετο, ένα γεγονός που συγκλόνισε όσους το περίμεναν και όσους δεν το περίμεναν, έφερε με επιτακτικό τρόπο στο προσκήνιο τις τελευταίες επιθυμίες του καθηγητή, τις οποίες μοναδική υπεύθυνη να υλοποιήσει είναι η οικογένειά του, δηλαδή η σύζυγος και η Κόρη του.
Οι επιθυμίες αυτές, όπως όλοι γνωρίζουν από την ανάγνωση της επιστολής «προς Διοτίμα» ή από συζητήσεις του καθηγητή με το συγγενικό και ακαδημαϊκό περιβάλλον ήσαν:

α. Στον τόπο ανεύρεσης να μεταφερθούν σεμνόπρεπα τα οστά του και να ανεγερθεί στήλη με τη φράση «Ελλάδα και ήλιο ο πρώτος να βλέπω».
β. Να δημοσιευθούν τα κείμενα που ανευρέθησαν επιμελώς φροντισμένα και κλεισμένα. Και τα οποία αποτελούν αναπόσπαστο συμπλήρωμα του ‘Εργου του.

Το «ξερίζωμα» του Δ. Λιαντίνη από το αγαπημένο του βουνό αποτελεί ύβρη στη μνήμη του. Η απόκρυψη των τελευταίων χειρογράφων – της Πνευματικής Διαθήκης, πες – σημαίνει την πλήρη παραγνώριση της φιλοσοφίας του, την υποβάθμιση της πνευματικότητάς του και την περιφρόνηση εκείνων που κοινωνούν την σκέψη του.
Σε μεταμεσονύχτια εκπομπή τηλεοπτικού καναλιού (14/07/2005) «για τον Λιαντίνη» επεμβαίνοντας τηλεφωνικά η σύζυγός του, είπε μεταξύ άλλων, την τελείως διφορούμενη φράση που παραπέμπει σε θρησκευτικές τελετές: «ακόμα έχω άταφο τον άνδρα μου».

Η γενναία δήλωση εκ μέρους της θα ήταν:
«ακόμα δεν έπραξα κατά τις επιθυμίες του άνδρα μου».

Έξω από κάθε συναισθηματική φόρτιση που ουδεμία σχέση έχει με τον φιλοσοφικό στοχασμό, πρέπει να είμαστε σεμνοί μπροστά στα μεγέθη.
Η Ξανθίππη του Σωκράτη σε σχέση με τον Σωκράτη υπήρξε απλά η γυναίκα του.

....σχόλια δικά σας :wave2:

Πολυ δεν ασχοληθηκαμε με το μαλακα ;:yuck:

Xrider
11/07/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Πολυ δεν ασχοληθηκαμε με το μαλακα ;:yuck:


:smokin: :smokin:

zireous
16/07/2006, 16:00
tsire, καλά τα λές σε γενικές γραμμές αλλά πάσχεις μερικές φορές λόγω κεκτημένης ταχύτητας [για παράδειγμα, προφανώς δέν έχεις δει VCD στα linux σε σύστημα που περιγράφω, καπάκι σε standalone DVD player, και πάλι καπάκι στον (όχι windows media player classic όπως λαθεμένα είπες) media player classic για να βγάλεις συμπέρασμα], ή χρειάζεσαι διακοπές (εγώ σίγουρα).
Θα καταλάβεις τι σου λέω μόνο αν το δεις στη πράξη (το ότι το πιξελάρισμα των DivX εξαφανίζεται είναι μόνο ή αρχή, τσέκαρε τα on-line How-tos του Debian για λεπτομέρειες).

Και ρε tsire, γ#μώ τη που#άνα μου ρε #ούστη μου, πάρε κάμποσο τα ίσα σου... πολλές φορές βγαίνει και κάτι καλό σε μια κουβέντα, και δε χρειάζεται να εμφανίζεσαι σαν ο γαμών και ο δέρνων συνέχεια, ειδικά αν δεν είσαι.
Θίγεις εμάς που είμαστε πραγματικά. :D

Βασική αρχή του να γίνει κάτι αποδεκτό στην επιστημονική κοινότητα είναι να μην υπάρχει οτιδήποτε (θεωρητικά ή πειραματικά) που να το διαψεύδει. Άν οι λεπτομέρειες του αντικειμένου δεν αναφέρονται καν, τί συζητάτε;

Φυσικά παίζουν οικονομικά συμφέροντα που εντοπίζουν και ίσως αποκρύπτουν πράγματα (και μερικές φορές και άτομα) που θα κάνανε τη ζωή μας καλύτερη, αλλά δεν παίζουν και πολλοί τρόποι για να αντιδράσεις σ'αυτό -για παράδειγμα τί να μου πει εμένα το σπιτάκι με τα φωτοβολταϊκά που έχει ο μάστορης που τροφοδοτούν τη γεννήτρια υδρογόνου για το μοτοσακό του όταν δεν έχω τα αρκετά χιλλιάδες ευρά που χρειάζονται;
Δές εδώ (http://freeenergynews.com/Directory/Hydrogen/index.html) για να ψάξεις το ακριβές ποσό, δε θυμάμαι τώρα.

Φυσικά και δεν υπάρχει πρόθεση από μέρους μου να βρίσω το παππού της κοπελιάς, το δικό μου 'χέστηκα' αφορά το υποτιθέμενο σκεπτικό του Γκιόλβα όπως είπα πριν, και σε καμία περίπτωση προσωπικά δεν έχω με τον άνθρωπο -παρόλο που και κάποιοι δικοί μου πρόγονοι ήταν γαμώ τα παιδιά δεν παίζει να υιοθετήσω λανθασμένες απόψεις τους, ούτε και να τους θεοποιήσω. Συχνά όπως όλοι, και οι επιστήμονες βάζουνε 'σάλτσα' στα λεγόμενά τους.

Όσο για εξωγήινους, οι γείτονες με βλέπουν κάθε μέρα να κυκλοφορώ σαν αστακός, και χέζονται, παίρνουνε τηλέφωνα το Χαρδαβέλα, χαμός γίνεται λέει από τους εξωγήινους που ζουν ανάμεσά μας... :a21:

tsiros_temp
16/07/2006, 18:45
Σχετικά με το decoding.

εφ'όσον ο decoder του pc είναι προγραμματιζόμενος είναι ανώτερος από τον (fixed functionality) decoder του dvd player. Παλιότερα οι hardware players ήταν ανώτεροι.

Στο τέλος... ΤΡΕΧΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ DECODER ΤΟΥ hardware dvd player στον υπολογιστή μου! η ισχύς υπάρχει... Εκτώς αν θες να πεις ότι h (παλιά) 6800 μου, που ουσιαστικά είναι ένας (πανίσχυρος) superscalar processor (http://en.wikipedia.org/wiki/Supercomputer) και έχει ανώμαλες δυνατότητες για image post-processing (http://en.wikipedia.org/wiki/Pixel_shaders) σε hdtv αναλύσεις και framerates που είναι πολλαπλάσιες των τηλεοράσεων (αυτό είναι ενδεικτικό της ισχύος. Δεν έχει σπουδαίο νόημα να παίζεις τίποτα πάνω από 50/60fps) + ο 2.4GHz Barton δεν αρκούν... έλα χριστέ και παναγία...:look: ) Η ισχύ υπάρχει. Στον hardware decoder είσαι περιορισμένος στο τι δυνατότητες έχει το τσιπάκι. Στο pc, από το πρόγραμμα, που μπορεί να είναι πολύ περιπλοκότερο από οποιαδήποτε system-on-chip.

Αν, τώρα, επειδή έκανα το σφάλμα να προσθέσω το "windows" στο όνομα του "media player classic" θέλεις να πεις ότι η υπόλοιπη επιχειρηματολογία μου πάσχει... οκ, δεκτόν. Αλλά ξέρεις ότι δεν είναι έτσι... Συνήθως πάντως, τον λέω windows media player classic γιατί είναι για win32.

tsiros_temp
16/07/2006, 18:49
VCD στα linux

:a38:

skous
16/07/2006, 20:41
paides 8a sas pw ena aporito mistiko alla min to peite paraeksw..


Eimai o superman. Palaiotera eixa sinantisei ton batman. Eixame kai oi dyo rantebou me ton spiderman sto grafeio tou kai ta eipame stin ypodoxi.

tsiros_temp
16/07/2006, 20:57
Μα δεν έχει υποδοχή το γραφείο του batman! :confused:

Χωμάτινος
16/07/2006, 21:03
Δεν υπερασπίζομαι τον Γκιόλβα και δεν έχω ιδέα τι είναι το VCD.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα ..
Αιώνες τώρα, εκατομμύρια "επιστήμονες" κάνουν ξανά και ξανά το ίδιο λάθος:

Είναι ΒΕΒΑΙΟΙ πως ότι βρίσκεται εκτός της γνωστικής σφαίρας του ανθρωπίνου είδους δεν ισχύει ..
.. μέχρι να αυτοδιαψευστούν, επειδή πλέον έχουν νέα στοιχεία και νέες τεχνικές ( ουψ! χμμ.. ξέρετεεε.. τελικά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι ).

Δεν υποστηρίζω ότι οποιαδήποτε αναπόδεικτη άποψη εκφραζεται είναι απαραιτήτως αληθινή, από την άλλη δεν είναι και απαραιτήτως λάθος.


Διδαχτείτε από τα λάθη του παρελθόντος. Κρατάτε πισινή. :winka:

skous
16/07/2006, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Μα δεν έχει υποδοχή το γραφείο του batman! :confused:


exei re! ekeino ton gerako ton ipireti, nomizw legetai Alfred!

Ade.. asxete! Ntropi sou!

tsiros_temp
16/07/2006, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Είναι ΒΕΒΑΙΟΙ πως ότι βρίσκεται εκτός της γνωστικής σφαίρας του ανθρωπίνου είδους δεν ισχύει ..
.. μέχρι να αυτοδιαψευστούν, επειδή πλέον έχουν νέα στοιχεία και νέες τεχνικές ( ουψ! χμμ.. ξέρετεεε.. τελικά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι ).

Αυτό το επιχείρημα-πατάτα το έχω ακούσει από ένα σωρό κόσμο, κανέναν όμως σχετικό με την επιστημονική μέθοδο. Δε γίνεται να σου εξηγήσω γιατί είναι πατάτα όμως... Πρέπει να αποκτήσεις τις κατάλληλες γνώσεις μέχρι να καταλάβεις ο ίδιος γιατί.

Αν νομίζεις ότι, επειδή παλιότερα γίναν λάθη (που οι ίδιοι οι επιστήμονες τα διορθώσαν), αυτό σημαίνει ότι τώρα είναι πιθανό να κάνουμε λάθος, π.χ. για τη βαρύτητα... "lol".

Αν αντί να περιμένετε από τον κάθε κοιμισμένο καθηγητή να σας μάθει, κάνατε πειράματα για τον εαυτό σας, θα αποκτούσατε στενότερη επαφή με αυτό που λέμε "φυσικό κόσμο" και δε θα πέφτατε θύματα του κάθε επιτήδειου περί "ενέργειας από το μηδέν" "οχήματα που κινούνται χωρίς καύσιμα" και άλλα τέτοια αστεία.
Θα καταλαβαίνατε ότι, π.χ., "ειδική θεωρία της σχετικότητας" δεν είναι "απλά μια θεωρία" αλλά η εξήγηση για μύρια φαινόμενα.

Όσο όμως και αν κάτσω και γράφω, εσείς δεν πρόκειται να αποκομοίσετε τίποτα, αν οι ίδιοι δεν κάνετε προσπάθεια να ερευνήσετε αυτά που βλέπετε τριγύρω ή αυτά που ισχυρίζονται άλλοι, βασισμένη στο μοναδικό εργαλείο του νου: την κρίση.

Αντι για αυτό, μου λέτε "μην είσαι απόλυτος"... αντί να λέτε τέτοιες πίπες, φέρτε μου εξηγήσεις που να δείχνουν ξεκάθαρα αυτά που ισχυρίζεστε. γιατί μέχρι τώρα, για τον γκιόλβα το μόνο που έχω δει είναι ένα χαζό διαγραμμα για ένα "όπλο" υποηχων το οποίο είναι αισχρά λειψό.

να, έχω τα σχέδια για ένα όπλο που θα λειτουργεί με φωτόνια.

ο κα8οδικοσ σοληνας θα ριχνει φοτονια στον φωτοπολλαπλασιαστη που θα ενισχυει τη δεσμη και ο πυκνωτης συγκλισης θα εστιάζει τη δέσμη στο στόχο, η απόσταση του οποίου θα ρυθμίζεται με την τάση φόρτισης του πυκνωτή.
η ισχύς του όπλου θα ρυθμίζεται με την τάση του φωτοπολλαπλασιαστή.
Το είδος του στόχου (οργανική ύλη/ανόργανη ύλη/υγρά/στερεά) θα καθορίζεται με το μήκος κύματος των φωτονίων από τον καθοδικό σωλήνα.

tsiros_temp
16/07/2006, 22:00
ιδού.


55482

tsiros_temp
16/07/2006, 22:10
Και τέλοςπάντων, αφού όσο ζούσε ήξερε για την παγκοσμίου έκτασης πλεκτάνη εις βάρος του, γιατί δεν έστειλε τις άπειρες κόπιες σε όσους ανθρώπους εμπιστευόταν, προκειμένου να συνεχιστεί το έργο του;

να στείλει σχέδια με ό,τι έχει σκεφτεί

παρουσιάζεται ως ο μηχανικός που έχει βάλει το χέρι του στην κατασκευή του μισού γνωστού κόσμου και στα χαρτιά το μόνο που υπάρχει είναι ένα αντικαπνιστικό μηχάνημα αμφιβόλου λειτουργικότητας.

Δε θα πάψω να προσπαθώ να σας ξυπνήσω και να αρχίσει το μυαλό σας να δουλεύει.

Τραβάτε μελετήστε αρχικά Ανάλυση, μετά κλασσική μηχανική, κλασσική φυσική, απειροστικό λογισμό, διανυσματική ανάλυση, γραμμική άλγεβρα, σύγχρονη φυσική... και τέλος ειδική σχετικότητα, κβαντική φυσική, κβαντομηχανική...

μετά τα πράματα θα είναι τόσο ξεκάθαρα όσο η μύγα μεσ'το γάλα.

Χωμάτινος
17/07/2006, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
..
Τραβάτε μελετήστε αρχικά Ανάλυση, μετά κλασσική μηχανική, κλασσική φυσική, απειροστικό λογισμό, διανυσματική ανάλυση, γραμμική άλγεβρα, σύγχρονη φυσική... και τέλος ειδική σχετικότητα, κβαντική φυσική, κβαντομηχανική...

μετά τα πράματα θα είναι τόσο ξεκάθαρα όσο η μύγα μεσ'το γάλα.

Επαναλαμβάνω ότι δεν υπερασπίζομαι τον Γκιόλβα, άλλο υποστηρίζω.

Είναι σαφώς καλό να έχει κανείς ευρεία επιστημονική κατάρτιση και να γνωρίζει ει δυνατόν, ότι διδάσκεται σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου. Σε κανένα πανεπιστήμιο όμως δεν διδάσκεται π.χ. αντιβαρύτητα. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει;
Δεν το γενικεύω στην οποιαδήποτε μπούρδα μπορεί να σκεφτεί κάποιος, δεν δέχομαι από την άλλη όμως ότι αν κάτι δεν έχει την σφραγίδα της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας είναι αυτομάτως λανθασμένο.

tsiros_temp
17/07/2006, 07:41
Αντιβαρύτητα δε διδάσκεται γιατί μέχρι τώρα δεν υπάρχει η σχετική γνώση για να διδαχθεί. Το θέμα είναι υπό μελέτη αλλά δεν φαίνεται να δείχνει "γόνιμο". Μέχρι τώρα δεν υπάρχει το παραμικρό που να δείχνει ότι κάπου στο σύμπαν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Μάλιστα, υπάρχουν πολύ σοβαροί λόγοι που την απαγορεύουν. Το μόνο που ζητά την ύπαρξη του φαινομένου είναι η ύπαρξη της λέξης (π.χ. "αντιφως") και η εμπειρία του ανθρώπου ότι οι μάζες έλκονται... και έρχεται η αφελής απορία: γιατί να μην απωθούνται κι'όλας; Αυτή η απορία δε λύνεται αν κάποιος ξέρει όλη τη φυσική του κόσμου, αλλά σχεδόν όλα δείχνουν προς το όχι και αυτά που δεν δείχνουν είναι τόσο αδύναμα...

Κουφά και απρόσμενα συμβαίνουν και τα δέχομαι... αρκεί να υπάρχει κάποια ένδειξη, κάποια έστω σύντομη και καλή εξήγηση!

Για παράδειγμα, υπάρχουν άνθρωποι που ζουν χωρίς να χτυπάει η καρδιά τους. Το παράδειγμα αυτό το φέρνω για να σας αποδείξω ότι κάτι "κουφό" και "απίστευτο" δε σημαίνει αμέσως και "απαράδεκτο" και "ψέμα". Αντιβαρύτητα, όπως τουλάχιστο την παρουσιάζουν οι ψευδοεπιστήμονες, όμως, δεν πρόκειται να παρατηρηθεί ποτέ.

zireous
21/07/2006, 21:43
tsire, έλα από το σπίτι να δεις μόνος σου γιατί παίζουνε τα βιντεάκια καλύτερα στα linux -σιγά μη το βρείς (το σπίτι μου).

Μπορείς φυσικά και να κάνεις install το debian και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα (κάνε ενα partition πρώτα στα winblows -5-6 Gb-, βάλε το dvd, και ακολούθα τις οδηγίες, πάρε driver για τη κάρτα οθόνης, και διάβασε στο debian.org πως να τον κάνεις install... βάλε ένα VCD, ένα divx, ή ένα DVD, και πες μας εσύ άν παίζει καλύτερα).

Δυστυχώς δεν γίνεται να φτιάξω ένα βιντεάκι για να δεις τη διαφορά, γιατί φυσικά θα το έβλεπες στα winblows -χωρίς τη βελτιωμένη εικόνα του player στα Linux.

tsiros_temp
21/07/2006, 22:17
"στα linux".

Όχι, ευχαριστώ...

zireous
28/07/2006, 19:52
Τα λειτουργικά συστήματα που βασίζονται στο Linux (το οποίο βασίζεται στο Unix) δεν είναι ένα, και ότι έχω πεί παραπάνω το έχω ελέγξει στα Mandrake, Ubuntu, Mandriva, Mepis, και Redhat (λογικά τα libraries είναι κοινά και στα υπόλοιπα, άν όχι απλά τα εγκαθιστάς).

Το γεγονός ότι οι περισσότεροι άσχετοι ασχολούνται με ότι τους σερβίρουν (πχ windows) είναι σημείο των καιρών φίλτατε tsire -ούτε εγώ δε γλύτωσα, σκέψου ότι είχα κόπια του debian από το 94 και ασχολήθηκα μόλις πριν 6 χρόνια χοντρά με τα OS Linux...

Tο ότι δίνονται και τσάμπα με περιοδικά κάτι λέει, αλλά το ότι αρκετοί ειδικοί υποστηρίζουν (που σημαίνει ότι απλά δεν τα παίρνουν) ότι τα συστήματα ανοιχτού λογισμικού έχουν μέλλον, και όχι η μπακατέλα που ταΐζεις shareware και νομίζεις ότι κάτι κάνεις επειδή βρίσκεις κάνα serial ή crack στο νετ δε φτάνει -όχι εσύ σώνει και καλά.

Όταν το 81 πήρα το πρώτο spectrum (ακολούθησαν αρκετά μπλιμπλίκια), έπρεπε να συνδέσεις ένα κασσετόφωνο, να ρυθμίσεις το αζιμούθιο (τι πίνω ο εξωγήινος), και μετά να πατήσεις τις γομολάστιχες για να φορτώσει το υπέροχο πρόγραμμά σου που έκανες δύο βδομάδες να γράψεις και το μόνο που έκανε είναι να τυπώνει ένα μύνημα στην οθόνη:

Ti kitas bre malaka?

Οι υπολογιστές ψιλοεξελίχτηκαν από τότε αλλά μερικοί τύποι ακόμη νομίζουν ότι όλα είναι μόνο για πούλημα.

Oι 800+ τύποι που συντηρούν και εκσυγχρονίζουν το Debian (και μερικά άλλα flavours έχουν το ίδιο σκεπτικό) έχουν απλά τη γνώμη ότι κάποια πράγματα είναι για όλους.

Η μόνη προϋπόθεση για να ασχοληθείς με το Linux είναι να διαβάσεις πως γίνεται το install (και να θες να τη ψάξεις).

Οι βόλτες είναι καλύτερες από τα μπλιμπλίκια όμως. :wave2:



Τέλος, έχε υπόψιν ότι κάποιος που συμπεριφέρεται σε μια συζήτηση σαν άλλος ένας κομπλεξικός μα#άκας, πιθανότατα να αντιμετωπιστεί σαν άλλος ένας κομπλεξικός μα#άκας.

Η συζήτηση έχει πραγματικά ενδιαφέρον όταν γίνεται για να βγει μια άκρη, και όχι για να βγεί κάποιος από πάνω, το παραπάνω κείμενο, ίσως σε τσαντίσει αρκετά για να βάλεις Linux (εκτός αν περιμένεις την ειδική για την Ελλάδα έκδοση των winbores -Pista). :D

GeorgeFZR
28/07/2006, 20:22
Pout@n@ to kanate to topic,batman,linux,episthmones,nasa,divx,giolvas,aliens,gynaikes tou swkrath...apo ola exei o mpakses lemeeee

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:hypnotize

skous
28/07/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Τα λειτουργικά συστήματα που βασίζονται στο Linux (το οποίο βασίζεται στο Unix) δεν είναι ένα, και ότι έχω πεί παραπάνω το έχω ελέγξει στα Mandrake, Ubuntu, Mandriva, Mepis, και Redhat (λογικά τα libraries είναι κοινά και στα υπόλοιπα, άν όχι απλά τα εγκαθιστάς).

Το γεγονός ότι οι περισσότεροι άσχετοι ασχολούνται με ότι τους σερβίρουν (πχ windows) είναι σημείο των καιρών φίλτατε tsire -ούτε εγώ δε γλύτωσα, σκέψου ότι είχα κόπια του debian από το 94 και ασχολήθηκα μόλις πριν 6 χρόνια χοντρά με τα OS Linux...

Tο ότι δίνονται και τσάμπα με περιοδικά κάτι λέει, αλλά το ότι αρκετοί ειδικοί υποστηρίζουν (που σημαίνει ότι απλά δεν τα παίρνουν) ότι τα συστήματα ανοιχτού λογισμικού έχουν μέλλον, και όχι η μπακατέλα που ταΐζεις shareware και νομίζεις ότι κάτι κάνεις επειδή βρίσκεις κάνα serial ή crack στο νετ δε φτάνει -όχι εσύ σώνει και καλά.

Όταν το 81 πήρα το πρώτο spectrum (ακολούθησαν αρκετά μπλιμπλίκια), έπρεπε να συνδέσεις ένα κασσετόφωνο, να ρυθμίσεις το αζιμούθιο (τι πίνω ο εξωγήινος), και μετά να πατήσεις τις γομολάστιχες για να φορτώσει το υπέροχο πρόγραμμά σου που έκανες δύο βδομάδες να γράψεις και το μόνο που έκανε είναι να τυπώνει ένα μύνημα στην οθόνη:

Ti kitas bre malaka?

Οι υπολογιστές ψιλοεξελίχτηκαν από τότε αλλά μερικοί τύποι ακόμη νομίζουν ότι όλα είναι μόνο για πούλημα.

Oι 800+ τύποι που συντηρούν και εκσυγχρονίζουν το Debian (και μερικά άλλα flavours έχουν το ίδιο σκεπτικό) έχουν απλά τη γνώμη ότι κάποια πράγματα είναι για όλους.

Η μόνη προϋπόθεση για να ασχοληθείς με το Linux είναι να διαβάσεις πως γίνεται το install (και να θες να τη ψάξεις).

Οι βόλτες είναι καλύτερες από τα μπλιμπλίκια όμως. :wave2:



Τέλος, έχε υπόψιν ότι κάποιος που συμπεριφέρεται σε μια συζήτηση σαν άλλος ένας κομπλεξικός μα#άκας, πιθανότατα να αντιμετωπιστεί σαν άλλος ένας κομπλεξικός μα#άκας.

Η συζήτηση έχει πραγματικά ενδιαφέρον όταν γίνεται για να βγει μια άκρη, και όχι για να βγεί κάποιος από πάνω, το παραπάνω κείμενο, ίσως σε τσαντίσει αρκετά για να βάλεις Linux (εκτός αν περιμένεις την ειδική για την Ελλάδα έκδοση των winbores -Pista). :D


simfwnw me oti les apla ta windows einai katestimeno stin ellada, kai ean xrisimopoieis ton h/y epaggelmatika tote eisai anagkasmenos na paizeis me windows, ektos ean i douleia sou einai tetoia pou sou epitrepei na exei linux (p.x java programmer ktl).

tsiros_temp
28/07/2006, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Όταν το 81 πήρα το πρώτο spectrum

82.

To 82 βγήκε ο πρώτος spectrum.

linux και το κάθε linux να πάει να κουρεύεται.:ZZZ: windows και ξερό ψωμί...

"δε γαμιέται" ...

tsiros_temp
28/07/2006, 23:42
με slack και lfs είχα ασχοληθεί παλιότερα, αλλά τα σιχάθηκα. Το Debian, θυμάμαι, ήταν για "ευκολία".

zireous
29/07/2006, 23:19
Το θέμα δεν είναι ότι δε θυμάμαι πότε πήρα το spectrum (είμαι και κωλόγερας δικαιολογούμαι), το θέμα είναι ότι άν το κράταγα (μαζί με το QL, τα 2 amstrad, και τις Amiga), τώρα θα τα πούλαγα και θά έπαιρνα ένα χιλλιάρι κ7 για τα ταξίδια μου... Άν είχα μυαλό θα είχα κι άλλες μηχανές.:D

Άν ενδιαφέρεται κανένας για Linux, ας ανοίξει άλλη συζήτηση, αυτήν την τσακίσαμε κανονικά.

Υπάρχει πάντα η περίπτωση ο Γκιόλβας (παρόλα αυτά που φέρεται να έλεγε) να είχε όντως εφευρέσεις που να πηγαίνανε το κόσμο μπροστά (όπως και ο Tesla, άν κι ένας φίλος βρήκε λέει κάτι πειράματα του στο νετ κι έκανε κάτι ανεμιστηράκια να γυρίζουν χωρίς ρεύμα) και άλλοι. Το ότι δεν είναι διαθέσιμες (ούτε στον επιστημονικό κόσμο) καλώς ή κακώς τις κάνει ανύπαρκτες.

Τώρα άν πολιτικές σκοπιμότητες εμποδίζουν τη τεχνολογική πρόοδο, και ταυτόχρονα η Shell είναι έτοιμη να σου πουλήσει (φθηνά, μη φοβάσαι) υδρογόνο, τι να πεις.

Θιτ χαπενθ.

tsiros_temp
30/07/2006, 12:36
Θα τα πούλαγες;:mad:

Ου ρε... και είσαι και παλιός. Από σένα θα παραδειγματιστούν οι νεότεροι να δείχνουν σεβασμό στις αρχαιολογίες;

Τέλος πάντων! Το αφήνω και αυτό να περάσει. Αφού είσαι παλιός.

έχω ένα newbrain της grundy...

conkark
28/08/2006, 02:14
...δεν έχω ΣΧΕΔΟΝ καμία σχέση με τη φυσική, (αρχιτέκτονας είμαι). Πιστεύω όμως, ότι η επιστήμη στο επίπεδο που έχει φτάσει στη σύγχρονη εποχή, δεν είναι ικανή να ερμηνεύσει τα πάντα. Πιστεύω σε περεταίρω εξέλιξή της, συν τω χρόνω. Πιστεύω ότι υπάρχουν φαινόμενα, που η επιστήμη δεν έχει ακόμα, τη δυνατότητα ερμηνείας τους. Και κανένας δεν μπορεί να μου αποδείξει ότι δεν υπάρχουν όντα, τα οποία κινούνται ανάμεσά μας ίσως, ίσως με διαφορετικούς βιορυθμούς, και δεν γίνονται αντιληπτά από τις πέντε αισθήσεις μας. Δεν ξέρω. Απλά διερωτώμαι. Πιστεύω ότι η ανθρώπινη γνώση είναι απειροελάχιστη μπροστά στην αγνωστοδιάστατη άβυσσο του απείρου. Ο Σωκράτης δεν είχε πει το "εν οίδα, ότι ουδέν οίδα;" Και οι αρχαίοι είχαν φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα γνώσης. Ένα μόνο μικρό κομμάτι έχει διασωθεί απ'την αρχαία ελληνική γραμματεία. Δεν είμαστε Θεοί, λοιπόν. Και ούτε κανείς μπορεί να ισχυριστεί την παντογνωσία. Προσωπικά, χρειάζομαι ΑΠΤΕ'Σ αποδείξεις για την ύπαρξη ή μή εξωγήινων, ή άλλων φαινομένων, όπως Θεού και διαβόλου. Αν δεν υπάρχουν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, για μένα υφίσταται η δυνατότητα ύπαρξης ή ανυπαρξίας, το οποίο εκφράζεται με ένα "μπορεί" θετικό ή αρνητικό. Αυτό και θεωρώ λογική σκέψη. Το ότι βέβαια με τις σημερινές γνώσεις, τα φαινόμενα αυτά σε κάποιους προκαλούν το γέλιο, είναι κατανοητό. Αυτό όμως, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
-Εγώ όμως, θα ήθελα να επισημάνω το ότι ο αείμνηστος καθηγητής Γκιόλβας, χαρακτήρισε ευθαρσώς τον Καραμανλή και τον Παπανδρέου ως εθνοπροδότες, και εξαρτήματα του διεθνούς σιωνισμού, καθώς και στελέχη της ηγεσίας των ενόπλων δυνάμεων. Αυτό μήπως είναι ψέμμα; Εσείς τί πιστεύετε; Ηταν ή όχι εθνοπροδότες; Ο Καραμανλής δεν είχε το δόγμα:"Η Ελλάς ανήκει στη Δύση;" και για τον Καραμανλή "δύση" σήμαινε την Αμερική, και όχι την Ευρώπη-απ'ό,τι καταμαρτύρησε και ο Μαρκεζίνης,(με τον οποίο διεφώνησε, επειδή ήταν υπέρ της Ευρώπης-και η Αμερική κυβερνάται απ'τους σιωνιστές πχ. cia, Hollywood κλπ. Ο Παπανδρέου έπειτα δεν ήταν αμερικανοτραφής; ΠΧ. ΌΤΑΝ ΜΠΉΚΕ Η ΧΟΎΝΤΑ, και έβαλε φυλακή όλους τους πολιτικούς, ο χουντικός Πατακός έδωσε διά χειρός του στον Αντρέα, διαβατήριο για να φύγει για την Αμερική. Για ποιό λόγο άραγε; Για να κάνει διακοπές; Ή μήπως η Αμερική δεν είναι εκείνη που ορίζει ποιός θα είναι πρωθυπουργός στην Ελλάδα, μέσω του state department, για την επόμενη 50 ετία;
Αλλά μήπως άλλων ελλήνων επιστημόνων έργα, η διεθνής κοινότητα τα γνωστοποιεί και τα επιβραβεύει; Ή μήπως τα αφήνει στις καλένδες; Γιατί ανακύρηξαν τον Αϊνστάϊν, ως μεγαλύτερη προσωπικότητα του εικοστού αιώνα, και όχι τον Καραθεοδωρή, ή -αν θέλετε- τον Γκάντι; Μήπως διότι ο Αϊνστάϊν ήταν εβραίος; Ή μήπως δεν πιστεύετε ότι βάλλεται ο ελληνισμός και η ορθοδοξία; Τότε γιατί ο Σιμίτης (όνομα και πράμα; ), κατάργησε το θρήσκευμα απ'τις ταυτότητες; Έκανε ποτέ κάτι ο κ. Σιμίτης για το καλό μας; Γιατί οι χολλυγουντιανοί σκηνοθέτες παραχαράσσουν την ιστορία μας; Γιατί δεν λένε ότι το όνομα Alexander δεν σημαίνει τίποτα σε καμία γλώσσα; Μόνο στα ελληνικά υπάρχει η ετυμολογία της: ρήμα "αλέξω"=αποκρούω, εξοστρακίζω + ανδρεία. Γιατί τον Χριστό, τον οικειοποιούνται οι Εβραίοι, οι οποίοι τον σταύρωσαν; Αφού εκείνη την εποχή, στη Μέση Ανατολή, το 70% εκατοικείτο από έλληνες. Οπως οι Φιλισταίοι κατήγοντο απ'τους Κρήτες. Μήπως ο Χριστός ήταν απ'την κοινότητα των Εσσαίων, που ήταν αδελφή κοινότητα των Πυθαγορείων, δηλ Έλληνες; Οι Εσσαίοι αποκαλούσαν τους Εβραίους ως "οι Ιουδαίοι", κάτι που πονηρεύει τους ερευνητές. Επίσης οι Εσσαίοι διήγαν βίο σύμφωνα με τη διδασκαλία του Χριστού, την οποία και κατείχαν λεπτομερώς. Μήπως η Βίβλος έχει πειραχτεί απ'τους Εβραίους; Εφόσον σε όλες τις μεγάλες βιβλιοθήκες του κόσμου, βιβλιοθηκάριοι ήταν εβραίοι, οι οποίοι έκαναν αυτή τη δουλειά, όπου δεν τους συνέφερε. Στη καταστροφή της βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας, γιατί οι εβραίοι διέσωσαν και εξαφάνισαν πολλούς τόμους βιβλίων; Γιατί διαδίδουν πως στη Βίβλο υπάρχουν εδάφια αντικρουόμενα, όπως το "πίστευε και μη ερεύνα", ενώ αλλού υπάρχει το "ερευνάτε τας γραφάς"; Και το "ερευνάτε" είναι ισχυρότερο του "μελετάτε". Απλά, το πρώτο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ στην Αγία Γραφή, και όποιος το βρει, τον προκαλώ να το επιδείξει δημόσια. Αρκεί το βιβλίο να είναι έγκυρο.

Θέματα για προβληματισμό...

ΥΓ. Δεν είμαι φασίστας ή "ελληναράς". Και αυτό μπορείτε να το διαπιστώσετε σε άλλα θρεντς, όπως στο "ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟ". Μου αρέσει να εντρυφώ στην αλήθεια, και να συμβάλω στην απόδοση της δημοκρατίας και του δικαίου, όμως.

Φιλαλήθης
28/08/2006, 11:10
Η επιστήμη δεν έχει σκοπό να ερμηνεύσει τίποτα. Σκοπός της είναι η περιγραφή των κανόνων του σύμπαντος.
Το ότι βέβαια με τις σημερινές γνώσεις, τα φαινόμενα αυτά σε κάποιους προκαλούν το γέλιο, είναι κατανοητό. Αυτό όμως, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.

Κοίτα... υπάρχει η "απορία" για κάποια φαινόμενα. Π.χ. ... αν υπολογίσεις την ενέργεια του πεδίου ενός μόνο ηλεκτρονίου, θα βρεθείς προ εκπλήξεος.

Και υπάρχει και η ανοησία που, στους άσχετους από φυσική/μαθηματικά, φαντάζει ως "δυνατή". Σου λένε "μπα! και τί ξέρεις εσύ; Αυτό που λέει αυτός είναι δυνατόν να γίνει!", άσχετα αν για να γίνει πρέπει να παραβιαστούν ένα κάρο νόμοι που η σημερινή ζωή στηρίζεται στην ύπαρξη και τη βεβαιότητα της ύπαρξης αυτών των νόμων. Κάποιους από αυτούς τους διδασκόμαστε στο λύκειο, άλλους αργότερα. Οι περισσότεροι δεν τους μαθαίνουν ποτέ.


Θα παρατηρήσεις ένα σωρό κομπογιαννήτες, να πλασάρουν διάφορες 'εφευρέσεις', κατά καιρούς. Ενέργεια μηδενικού σημείου, αεικίνητο... ομοιοπαθητική, μαγνητάκια κτλ. Από εποχή σε εποχή, το 'αντικείμενό' τους αλλάζει (παλιότερα ήταν η "κβαντομηχανική" η πιπίλα του απατοεπιστήμονα), αλλά αυτό που δεν αλλάζει είναι ότι, ενώ υπόσχονται ένα κάρο πράματα, τελικά στην ιστορία δεν μένει τίποτα από αυτά. Κάποιες φορές μάλιστα φανερώθηκε και η απάτη τους.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pseudoscience

Φιλαλήθης
28/08/2006, 11:15
άκυρο ποστ... χρειάζομαι καφέ

conkark
29/08/2006, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Η επιστήμη δεν έχει σκοπό να ερμηνεύσει τίποτα. Σκοπός της είναι η περιγραφή των κανόνων του σύμπαντος.

Κοίτα... υπάρχει η "απορία" για κάποια φαινόμενα. Π.χ. ... αν υπολογίσεις την ενέργεια του πεδίου ενός μόνο ηλεκτρονίου, θα βρεθείς προ εκπλήξεος.

Και υπάρχει και η ανοησία που, στους άσχετους από φυσική/μαθηματικά, φαντάζει ως "δυνατή". Σου λένε "μπα! και τί ξέρεις εσύ; Αυτό που λέει αυτός είναι δυνατόν να γίνει!", άσχετα αν για να γίνει πρέπει να παραβιαστούν ένα κάρο νόμοι που η σημερινή ζωή στηρίζεται στην ύπαρξη και τη βεβαιότητα της ύπαρξης αυτών των νόμων. Κάποιους από αυτούς τους διδασκόμαστε στο λύκειο, άλλους αργότερα. Οι περισσότεροι δεν τους μαθαίνουν ποτέ.


Θα παρατηρήσεις ένα σωρό κομπογιαννήτες, να πλασάρουν διάφορες 'εφευρέσεις', κατά καιρούς. Ενέργεια μηδενικού σημείου, αεικίνητο... ομοιοπαθητική, μαγνητάκια κτλ. Από εποχή σε εποχή, το 'αντικείμενό' τους αλλάζει (παλιότερα ήταν η "κβαντομηχανική" η πιπίλα του απατοεπιστήμονα), αλλά αυτό που δεν αλλάζει είναι ότι, ενώ υπόσχονται ένα κάρο πράματα, τελικά στην ιστορία δεν μένει τίποτα από αυτά. Κάποιες φορές μάλιστα φανερώθηκε και η απάτη τους.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pseudoscience


Αγαπητέ συνάδελφε "φιλαλήθη". Γιατί αντιπαραθέτεις ήσσωνος σημασίας ζητήματα: "η επιστήμη κάνει περιγραφή των νόμων του σύμπαντος". Δηλαδή διαφωνείς με το ότι η επιστήμη προσπαθεί να δώσει ερμηνεία για τα φαινόμενα της φύσης; Αλλά αυτό είναι το μείζονος σημασίας ζήτημα; Ο τίτλος;
Με το να υποστηρίζεις ότι η επιστήμη δεν αναπτύσσεται περεταίρω πού το στηρίζεις; Ποιά επιστήμη είναι αυτή που δεν επιδέχεται βελτίωση, ανάπτυξη, ή και αναθεώρηση; Παν το επιστητό είναι εν δυνάμει αναθεωρητέο. "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ", είπε ο Ηράκλειτος. Κι αυτόν θα τον χαρακτηρίσουμε "κομπογιαννίτη;" Απλά είναι θέμα χρόνου, χρόνων, και χρηματικών ποσών για τον σκοπό αυτό. Εως τότε θα δεχόμαστε τις παρούσες γνώσεις μας. ΠΟΙΌς ΤΡΕΛΌΣ ΕΠΙΣΤΉΜΩΝ ΚΟΜΠΆΖΕΙ ΌΤΙ Η ΕΠΙΣΤΉΜΗ ΈΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΆΚΡΟΝ ΆΩΤΟΝ; Ο ίδιος ο ΑΪΝΣΤΆΪΝ είχε δηλώσει ότι η λύση βρίσκεται στον μικρόκοσμο και όχι στον μακρόκοσμο. Και εννοούσε τη συνεχή διάσπαση μικροσωματιδίων που συναποτελούν τον πυρήνα του μορίου. Εως ποιού στοιχείου τη διάσπαση έχουμε φτάσει; Παλαιότερα λεγόταν μόριο, μετέπειτα άτομο, ύστερα κβάντα; Αύριο τί;
Αυτό λοιπόν που καταθέτω ως τοποθέτηση προσωπική , αλλά και πολλών επιστημόνων φυσικών, χημικών κλπ είναι ότι όλη η ύλη που διδάσκεται σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου, και όλη η συσσωρευμένη ανθρώπινη γνώση, είναι σίγουρα νάννος, μπροστά στην απεραντοσύνη του Σύμπαντος, και των φαινομένων αυτού. Τώρα αν η δική σου άποψη είναι η ταυτότητα:"σημερινή επιστήμη = Θεός",είναι δικαίωμά σου, και δεν συντρέχουν λόγοι "και καλά" όλοι να έχουμε την ίδια άποψη. Εξάλλου, και οι κομμουνιστές έχουν παρόμοια άποψη: η επιστήμη ερευνά τη φύση (= Θεός). Και τους σεβόμαστε. Επι πλέον, δεν σε προβληματίζει η ρήση του Σωκράτη, ότι δεν γνωρίζει τίποτα; Φαντάζεσαι σε τί λούκι είχε πέσει ο σοφός, για να ξεστομίσει κάτι τέτοιο;
Και δυο-τρία ερωτήματα; Ποιά ερμηνεία δίνει η επιστήμη για το τρίγωνο των νησιών των Βερμούδων; Υπάρχουν ήδη αντικρουόμενες επιστημονικές θεωρίες, αλλά χωρίς απόδειξη, και μάλιστα "ειδικών" επιστημόνων, που μόνο τη τύφλα τους δεν ξέρουν. Επίσης, γιατί δεν πέτυχε η επιστήμη στο πείραμα της Φιλαδέλφιας, των Ηνωμένων Πολιτειών; Ποιά εξήγηση δίνει η επιστήμη για το φαινόμενο που μετακινούν αντικείμενα, χωρίς να τα αγγίζουν, στην Ινδία; Και είναι γεγονός. Υπάρχουν αυτόπτες μάρτυρες και δυτικοί. Επίσης πώς ερμηνεύει η επιστήμη εξωπραγματικά φαινόμενα της μαύρης μαγείας, του σατανισμού, σαντερίας, σολομωνικής, βουντού, στην Αϊτή, Αφρική, Λατινική Αμερική, Αυστραλία κλπ; Και μη μου πεις ότι δεν συμβαίνουν. Αρθρα και άρθρα επιστημόνων που σηκώνουν ψηλά τα χέρια υπάρχουν. Αν ψάξεις στο διαδίχτυο είναι γεμάτο, για να μη νομίζεις ότι στα λέω μόνο εγώ. Αν ήτανε μόνο από διηγήσεις δεν θα τα πίστευα ούτε εγώ. Αλλά τα παρακολούθησαν επιστήμονες, που πήγαν να αναλύσουν το φαινόμενο, και φωτογράφισαν τον τελετάρχη της μαύρης μαγείας, ο οποίος ΔΕΝ πατούσε στο χώμα, αλλά ίπτατο! Και στην εμφάνιση των φωτο, ΔΕΝ υπήρχε! Μπρρρρ!
Θέλω επιστημονικές περιγραφές των κανόνων των ανωθι φαινομένων, (με απτές αποδείξεις), και τότε μπορεί να συγκλίνω με την παντοδυναμία της σημερινής επιστήμης!
Εκτός όμως απ'τη φυσική επιστήμη, είχα αναφερθεί και σε άλλο σκέλος του εν λόγω εφευρέτη, που έχει να κάνει με τους ξεπουλημένους πολιτικούς μας. Κανείς κύριος δεν έχει τίποτα να πει; Τί φοβάστε, αφού ψηφίζετε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!

conkark
29/08/2006, 00:50
Με αγάπη όλα τα περεταίρω, και με διάθεση μάθησης, από όλους.:wave2:

Φιλαλήθης
29/08/2006, 02:42
Δε ξέρω τι εννοείς με το "ερμηνεία". Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η επιστήμη ψάχνει να βρει πως δουλεύει ο κόσμος. Τους επιστήμονες τους νοιάζει να βρουν ποιός μαθηματικός τύπος περιγράφει την κίνηση ενός σώματος εντός βαρυτικού πεδίου και να μετράνε το χρόνο. Δεν τους νοιάζει γιατί υπάρχει η βαρύτητα ούτε το τι είναι ο χρόνος. Αυτά είναι φιλοσοφικά ζητήματα και όχι επιστημόνικα.

Με το να υποστηρίζεις ότι η επιστήμη δεν αναπτύσσεται περεταίρω πού το στηρίζεις; Ποιά επιστήμη είναι αυτή που δεν επιδέχεται βελτίωση, ανάπτυξη, ή και αναθεώρηση;

"Επιστήμη" σκέτο δεν έχει σαφές ορισμό για να συζητήσουμε για την ανάπτυξη ή εξέλιξή της. Η "επιστημονική μέθοδος" από αρχαιοτάτων χρόνων έχει παραμείνει ίδια και θα μείνει ίδια για πολύ καιρό ακόμα. Τα τεχνολογικά επιτεύγματα σίγουρα προχωράνε, αλλά όπως είπα, άλλο το 'απίθανο' και άλλο το 'αδύνατο'. Εξέλιξη γίνεται συνέχεια. Απόρριψη εξίσου συχνά. Υπάρχουν όμως πράματα που, όσο απλά και αν ακούγεται, δεν γίνονται. Δεν είναι θέμα τεχνολογικής ή οποιουδήποτε είδους, να υπάρξει το ΧΥΖ. Ίσα ίσα, όσο προχωράει η εξέλιξη τόσο περισσότερο βέβαιοι είμαστε για κάποια πράγματα. Π.χ. διατήρηση ορμής. Μπορεί να ακούγεται χαζό, μα αν αυτός ο νόμος (που δεν έχεις ιδέα πόσο 'βαθυά' στη φυσική φτάνει) αν πάψει να ισχύει, το σύμπαν θα καταρεύσει. Η σταθερότητα κάθε μίας από τις πολλάκις-εκατομύρια αντιδράσεις που γίνονται κάθε δευτερόλεπτο στον ήλιο και σε κάθε αστέρα για εκατομύρια χρόνια στηρίζεται σε αυτόν τον νόμο και το νόμο διατήρησης ενέργειας. Η λειτουργία του σώματός σου, με τα τρισεκατομύρια κύτταρα που το κάθε ένα έχει εκατομύρια μόρια, στηρίζεται σε αυτές τις αρχές. Και θες να μου πεις ότι είναι δυνατόν να καταριφθούν... αμ δε...
μόριο, μετέπειτα άτομο, ύστερα κβάντα; Αύριο τί; κβάντο; μάλλον τη λέξη κουάρκ έχεις στο μυαλό σου. Το κβάντο είναι κάτι άλλο. Πέρα από τα quark... τί να σου πω; Θα δούμε. Πάντως οι κανόνες που δείχνουν να περιγράφουν τη συμπεριφορά αυτών δεν δίνουν ελπίδες για τη διάσπασή τους, ούτε καν για τη διάσπαση των δεσμών μεταξύ αυτών.
Τώρα αν η δική σου άποψη είναι η ταυτότητα:"σημερινή επιστήμη = Θεός",είναι δικαίωμά σου, και δεν συντρέχουν λόγοι "και καλά" όλοι να έχουμε την ίδια άποψη.
Κάτι κάπου έχεις καταλάβει λάθος. Επιστήμη είναι το τελείως ανάποδο οποιουδήποτε είδους θρησκευτοδογματικού συστήματος. Που με βλέπεις να λέω ότι "τελείωσε. Ό,τι μάθαμε μάθαμε, δεν υπάρχει τίποτα άλλο";
Επι πλέον, δεν σε προβληματίζει η ρήση του Σωκράτη, ότι δεν γνωρίζει τίποτα;
Το 'εν οίδα, ότι ουδέν οίδα' ο σωκράτης το είπε για να δείξει ότι η ουσία στο διάολογο βρίσκεται στην αναζήτηση της αλήθειας, με το σκεπτικό "αυτό που ξέρω είναι πως δεν ξέρω". Αν δεν πεις αυτό στον εαυτό σου, δεν έχεις ελπίδα να μάθεις. Η αρχή για τη μάθηση γίνεται με την αποδοχή της άγνοιας. Το ότι ο σωκράτης είπε αυτό δε σημαίνει ότι ξαφνικά η αντίληψή μας για τον κόσμο χάνει την αξία της.
Ποιά ερμηνεία δίνει η επιστήμη για το τρίγωνο των νησιών των Βερμούδων; http://en.wikipedia.org/wiki/Bermuda_triangle
(σύνοψη: πολύ φασαρία για το τίποτα)
Επίσης, γιατί δεν πέτυχε η επιστήμη στο πείραμα της Φιλαδέλφιας, των Ηνωμένων Πολιτειών; πολλά πειράματα αποτυγχάνουν. Θες να πεις ότι επειδή κάποιο πείραμα απέτυχε, χάνεται η αξιοπιστία της επιστήμης; Το πείραμα των michelsson&morley ήταν ταυτόχρονα η μεγαλύτερη επιτυχία και η μεγαλύτερη αποτυχία στην ιστορία. Πήγαν να αποδείξουν ότι υπάρχει απόλυτο σύστημα αναφορας και "αιθέρας" και απέδειξαν ότι δεν υπάρχει απόλυτο σύστημα αναφοράς και ότι δεν υπάρχει ο "αιθέρας". Οπότε...;

όσο για τα χόκους πόκους... παπαριές είναι.

Πάντως αν ξέρεις κάποιον, οποιονδήποτε με υπερφυσικές ικανότητες, http://www.randi.org/research/index.html υπάρχουν κάποιοι που δίνουν ένα μύριο δολλάρια σε όποιον τις επιδείξει. Το site αυτό γενικότερα είναι ιδιαίτερα αξιόλογο στο σύνολό του.

τελετές μαγείας βουντού κτλ είναι ως επί το πλείστον αυθυποβολή, οφθαλμαπάτες, ταχυδακτυλουργία κτλ.

(γιατί πρέπει εγώ να αποδείξω ότι είναι ψέματα και να μην πρέπει αυτοί να αποδείξουν ότι είναι πραγματικές οι υπερφυσικές τους ικανότητες; Γιατί έχουν αυτοί προτεραιότητα; )

conkark
29/08/2006, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Δε ξέρω τι εννοείς με το "ερμηνεία". Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η επιστήμη ψάχνει να βρει πως δουλεύει ο κόσμος. Τους επιστήμονες τους νοιάζει να βρουν ποιός μαθηματικός τύπος περιγράφει την κίνηση ενός σώματος εντός βαρυτικού πεδίου και να μετράνε το χρόνο. Δεν τους νοιάζει γιατί υπάρχει η βαρύτητα ούτε το τι είναι ο χρόνος. Αυτά είναι φιλοσοφικά ζητήματα και όχι επιστημόνικα.


"Επιστήμη" σκέτο δεν έχει σαφές ορισμό για να συζητήσουμε για την ανάπτυξη ή εξέλιξή της. Η "επιστημονική μέθοδος" από αρχαιοτάτων χρόνων έχει παραμείνει ίδια και θα μείνει ίδια για πολύ καιρό ακόμα. Τα τεχνολογικά επιτεύγματα σίγουρα προχωράνε, αλλά όπως είπα, άλλο το 'απίθανο' και άλλο το 'αδύνατο'. Εξέλιξη γίνεται συνέχεια. Απόρριψη εξίσου συχνά. Υπάρχουν όμως πράματα που, όσο απλά και αν ακούγεται, δεν γίνονται. Δεν είναι θέμα τεχνολογικής ή οποιουδήποτε είδους, να υπάρξει το ΧΥΖ. Ίσα ίσα, όσο προχωράει η εξέλιξη τόσο περισσότερο βέβαιοι είμαστε για κάποια πράγματα. Π.χ. διατήρηση ορμής. Μπορεί να ακούγεται χαζό, μα αν αυτός ο νόμος (που δεν έχεις ιδέα πόσο 'βαθυά' στη φυσική φτάνει) αν πάψει να ισχύει, το σύμπαν θα καταρεύσει. Η σταθερότητα κάθε μίας από τις πολλάκις-εκατομύρια αντιδράσεις που γίνονται κάθε δευτερόλεπτο στον ήλιο και σε κάθε αστέρα για εκατομύρια χρόνια στηρίζεται σε αυτόν τον νόμο και το νόμο διατήρησης ενέργειας. Η λειτουργία του σώματός σου, με τα τρισεκατομύρια κύτταρα που το κάθε ένα έχει εκατομύρια μόρια, στηρίζεται σε αυτές τις αρχές. Και θες να μου πεις ότι είναι δυνατόν να καταριφθούν... αμ δε... κβάντο; μάλλον τη λέξη κουάρκ έχεις στο μυαλό σου. Το κβάντο είναι κάτι άλλο. Πέρα από τα quark... τί να σου πω; Θα δούμε. Πάντως οι κανόνες που δείχνουν να περιγράφουν τη συμπεριφορά αυτών δεν δίνουν ελπίδες για τη διάσπασή τους, ούτε καν για τη διάσπαση των δεσμών μεταξύ αυτών.
Κάτι κάπου έχεις καταλάβει λάθος. Επιστήμη είναι το τελείως ανάποδο οποιουδήποτε είδους θρησκευτοδογματικού συστήματος. Που με βλέπεις να λέω ότι "τελείωσε. Ό,τι μάθαμε μάθαμε, δεν υπάρχει τίποτα άλλο";
Το 'εν οίδα, ότι ουδέν οίδα' ο σωκράτης το είπε για να δείξει ότι η ουσία στο διάολογο βρίσκεται στην αναζήτηση της αλήθειας, με το σκεπτικό "αυτό που ξέρω είναι πως δεν ξέρω". Αν δεν πεις αυτό στον εαυτό σου, δεν έχεις ελπίδα να μάθεις. Η αρχή για τη μάθηση γίνεται με την αποδοχή της άγνοιας. Το ότι ο σωκράτης είπε αυτό δε σημαίνει ότι ξαφνικά η αντίληψή μας για τον κόσμο χάνει την αξία της. http://en.wikipedia.org/wiki/Bermuda_triangle
(σύνοψη: πολύ φασαρία για το τίποτα) πολλά πειράματα αποτυγχάνουν. Θες να πεις ότι επειδή κάποιο πείραμα απέτυχε, χάνεται η αξιοπιστία της επιστήμης; Το πείραμα των michelsson&morley ήταν ταυτόχρονα η μεγαλύτερη επιτυχία και η μεγαλύτερη αποτυχία στην ιστορία. Πήγαν να αποδείξουν ότι υπάρχει απόλυτο σύστημα αναφορας και "αιθέρας" και απέδειξαν ότι δεν υπάρχει απόλυτο σύστημα αναφοράς και ότι δεν υπάρχει ο "αιθέρας". Οπότε...;

όσο για τα χόκους πόκους... παπαριές είναι.

Πάντως αν ξέρεις κάποιον, οποιονδήποτε με υπερφυσικές ικανότητες, http://www.randi.org/research/index.html υπάρχουν κάποιοι που δίνουν ένα μύριο δολλάρια σε όποιον τις επιδείξει. Το site αυτό γενικότερα είναι ιδιαίτερα αξιόλογο στο σύνολό του.

τελετές μαγείας βουντού κτλ είναι ως επί το πλείστον αυθυποβολή, οφθαλμαπάτες, ταχυδακτυλουργία κτλ.

(γιατί πρέπει εγώ να αποδείξω ότι είναι ψέματα και να μην πρέπει αυτοί να αποδείξουν ότι είναι πραγματικές οι υπερφυσικές τους ικανότητες; Γιατί έχουν αυτοί προτεραιότητα; )



Αφού σου αρέσουν ιδιαίτερα οι ορισμοί, μπορείς να τα "βάλλεις" με τον Πάπυρο Λαρούς, ως προς τον ορισμό της επιστήμης, ο οποίος λέει:" Επιστήμη,(απ'το ρήμα επίσταμαι=γνωρίζω καλά), είναι η ορθολογική και μεθοδική έρευνα της πραγματικότητας κλπ, (ΑΡΑ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ), και "Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ που δίνει σε κάθε τομέα του επιστητού ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΕΤΕΛΕΣΜΕΝΟ, αλλά διαρκώς εμπλουτίζεται, ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΘΕΩΡΕΙΤΑΙ, με τα ολοένα νεώτερα δεδομένα της έρευνας." Αρα φίλε ΦΙΛΑΛΗΘΗ, οι αντίθετες απόψεις σου, πού στηρίζονται; Πώς ισχυρίζεσαι ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να αναθεωρηθεί η σημερινή επιστήμη κάποτε; Και ποιός είσαι εσύ, που θα χαρακτηρίσεις κάτι "αδύνατο"! Τα χτεσινά "αδύνατα", σήμερα δεν είναι δυνατά; Τα αυριανά τί θα είναι; Δε ξέρω, αλλά δίνεις την εντύπωση ότι είσαι σαν παιδάκι που κάνει πείσματα. Ενώ στις τοποθετήσεις σου γενικά, είσαι σωστό άτομο, -αν εξαιρέσουμε τον επιθετικό τρόπο σου και ενίοτε υβριστικό. Τώρα, πώς την έχεις δει έτσι με την επιστήμη, δε ξέρω. Μάλλον όμως, επειδή είναι το γνωστικό σου αντικείμενο. Πάντως, εγώ έχω δηλώσει ότι "σε πάω".
Έπειτα ο Σωκράτης δέν είπε: "αυτό που ξέρω είναι πως δεν ξέρω", αλλά "ΕΝΑ ΞΕΡΩ, ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ",για να είμαστε ακριβείς. Και αυτό είναι ένα θέμα και αυτογνωσίας, αλλά και προβληματισμού για κάθε παντογνώστη επιστήμονα. Και δεν συμφωνώ με την απολυτότητα του "Η αρχή για τη μάθηση γίνεται με την αποδοχή της άγνοιας". Υπάρχει και το γενικότερο ενδιαφέρον για τη γνώση, και τη διαρκή έρευνα για περισσότερη γνώση. Αυθαιρετείς ερμηνευτικά. Ο Σωκράτης ανεγνώρισε ότι είναι ένα τίποτα μπροστά στο σύμπαν. Μπροστά στο Θεό , αν θες. Και μίλησε πολύ λογικα και με ταπεινοφροσύνη. Επειδή οι περισσότεροι που έμαθαν κάποια πράγματα,νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Ηταν φιλοσοφος και όχι φυσικός. Αλλά η φιλοσοφία αναφέρεται παντού. Υπάρχει η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ: Το διανοητικό εγχείρημα της επιστήμης αποτέλεσε αρχικά μέρος της φιλοσοφίας, και τελικά ανάμεσα στις δύο αυτές περιοχές αναζήτησης δεν υπήρξε διαχωρισμός. Μόνο κατά τον 20ό αιώνα η φιλοσοφία της επιστήμης αναγνωρίστηκε ως ιδιαίτερος κλάδος και ανεξάρτητος των φυσικών επιστημών. Αλλά και η φιλοσοφία είναι επιστήμη κι επι πλέον "ορθή κρίση", ως αναζήτηση της γνώσης και της ευθυκρισίας, ομού. Το βαρύναμε, όμως.
Όσο γιαυτό που σου έμαθαν να γελοιοποιείς ως hocus pocus, ποιός σου είπε ότι δεν ανήκει στον τομέα των απόκρυφων ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ; Όλοι οι επιστήμονες που προσπαθούν να αναλύσουν τα υπερβατικά φαινόμενα είναι ανόητοι κι ελαφροϊσκιωτοι; Το ξέρεις ότι πίσω απ'αυτά κρύβεται και η μασσονία; Το ξες ότι στον 33ο βαθμό της, κάποιος "αρχιτέκτων του σύμπαντος" ασχολείται με σατανισμό; Γιατί νομίζεις βάλλεται η ορθοδοξία; Φίλε μου, δυστυχώς, πέρα απ'τη φυσική επιστήμη, υπάρχουν υπερφυσικές επιστήμες, από αρχαιοτάτων χρόνων, όπως και η μεθοδολογία της επιστήμης που προείπες. Το σάιτ που παραπέμπεις σχετικά με το έπαθλο για υπερφυσικά τεστ, δεν λέει τίποτα σημαντικό. Σιγά μη διαγωνιστούν για τα λεφτά οι μαύροι μάγοι! Και σιγά μη διαδώσουν τις απόκρυφες γνώσεις για το καλό της ανθρωπότητας!...Το σύστημα σε ωθεί να πιστεύεις ότι όλα αυτά είναι "παπαριές", για να θεωρείσαι έξυπνος, όπως χαρακτηριστικά είπες. Ξες επίσης ότι όλοι οι πρόεδροι, πρωθυπουργοί κλπ, έχουν προσωπικούς αστρολόγους και μάγους, σήμερα; Γιατί άραγε; Αφελείς είναι; Το ξες ότι ο Μπους ανήκε στην μυστηκιστική οργάνωση "scαlp and bones"; Δεν είσαι υποχρεωμένος να πιστέψεις τίποτα. Αλλά οφείλεις να είσαι υποψιασμένος πολίτης, με τόση πουστιά που σέρνεται γύρω μας, και να ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ. Υπάρχει κόσμος που αμφιβάλλει ότι η γνώση της επιστήμης είναι ό,τι διδάσκεται στα πανεπιστήμια. Νομίζεις ότι η ΝΑΣΑ ΕΚΕΊ ΈΧΕΙ ΜΕΊΝΕΙ; Γιατί δεν επιτρέπουν στους αστροναύτες να κάνουν δηλώσεις, αλλά αιωρούνται μυστήρια γύρω τους;...Φίλε Φιλαλήθη, μην απολυτοποιείσαι σε μια κοινωνία που ζει με την αγωνία της επόμενης στιγμής...Αντί για το "αδύνατο", βάλε ένα "ΜΠΟΡΕΙ" στη σκέψη και στο λόγο σου...
Φιλικότατα. :beer:

ΥΓ. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσεις το βιβλίο:" Εναλλακτική λύση 3", του Λέσλυ Γουάτκινς, εκδόσεις Κονιδάρη, οδός Σόλωνος 140, 3 όροφος, τηλ 210-3622971.

Φιλαλήθης
31/08/2006, 01:23
Τα περισσότερα από αυτά που λες είναι λιγότερο πραγματικά από τον Άι Βασίλη (άγιος Βασίλειος υπήρξε).
Το ξέρεις ότι το 'Alternative 3' είναι μυθιστόρημα, βασισμένο σε (ραδιοφωνική) πρωταπριλιάτικη φάρσα;

ASTRAKITCAR
31/08/2006, 08:45
Πραγματικα χαιρομαι που υπαρχουν τετοιοι νεοελληνες μηχανοβιοι.
παιδια θα ηθελα να συναντηθουμε και μεσα απο κουβεντα και επιχειρηματολογια να αναπτυξουμε λιγο παραπανω τις σκεψεις μας.
τι λετε?

conkark
31/08/2006, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Τα περισσότερα από αυτά που λες είναι λιγότερο πραγματικά από τον Άι Βασίλη (άγιος Βασίλειος υπήρξε).
Το ξέρεις ότι το 'Alternative 3' είναι μυθιστόρημα, βασισμένο σε (ραδιοφωνική) πρωταπριλιάτικη φάρσα;


Φίλτατε Φιλαλήθη, πιστεύεις αυτά, πάνω στα οποία σε καθοδηγεί το ύπουλο σύστημα. Αν ήξερες τί παίζεται πίσω απ'αυτά...Υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων, λέει. Ποιά ΠΑΙΔΕΊΑ ΚΑΙ ΠΟΙΌ ΘΡΉΣΚΕΥΜΑ; ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ υπάρχει μόνο. Θρήσκευμα; Αφού το βγάλανε απ'τις ταυτότητες. Πλάκα μας κάνουν; Θεωρώ μωρία το να αντιπαλεύουμε με γνώσεις κατευθυνόμενες από εβραϊκά πειραγμένες εγκυκλοπαίδειες.
Βικιπαίδεια; Τί είναι αυτό; Αμερικάνικο; Την άλλη φορά ο φίλος Zereus, με παρέπεμψε σ'αυτή την εγκυκλοπαίδεια, για το λήμμα: Τζαζ. Υπήρχε μια πολύ κατατοπιστική ανάλυση ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΚΗ μόνο. Για το ότι η τζαζ ξεκίνησε απ'το δάκρυ των μαύρων δούλων των κωλοαμερικάνων, ούτε λέξη! Από αυτά να μάθω; Τί; Αυτά που θέλουν αυτοί; Και να με φανατίσουν κι όλα;
NO, NO, NO:nono: Εγώ ένα σας προτείνω: Εμένα μη μ'ακούτε. Γίνετε όμως ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ, για το καλό σας.
Προσωπικά, αν δεν έχω αποδείξεις και τεκμήρια ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΣΗ. Όλα είναι πιθανά, όσο και απίθανα. Τελεία και παύλα.
Με αγάπη και κατανόηση προς όλες τις απόψεις.:wave2:

Φιλαλήθης
31/08/2006, 17:55
Αυτά που ξέρω για τις επιστήμες, επαληθεύονται. Σύγχρονη φυσική, σχετικότητα, κβαντομηχανική,... όλα. Αυτό με νοιάζει, αυτό ξέρω. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

conkark
31/08/2006, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
Πραγματικα χαιρομαι που υπαρχουν τετοιοι νεοελληνες μηχανοβιοι.
παιδια θα ηθελα να συναντηθουμε και μεσα απο κουβεντα και επιχειρηματολογια να αναπτυξουμε λιγο παραπανω τις σκεψεις μας.
τι λετε?


Αν συγκαταλέγομαι κι εγώ στην επιθυμία που εκφράζεις, αγαπητέ φίλε, ευχαρίστως, όποτε θελήσεις. Αρκεί βέβαια εντός Αθηνών. Πες το κι έγινε!:wave2:

ela ela
31/08/2006, 18:06
Μια συζητηση ανοιξα και βλεπω πολες αποψεις και αντικρουομενες αλλα και πλυφωνια στις γνωμες σας!
Ολα αυτα ειναι καλα και βλεπω οτι οι περισσοτεροι συμφωνητε αλλα με διαφορετικο τροπο.Οσο για τον Γκιολβα προσωπικα δεν τον εχω δει αλλα πιστευω στα λεγομενα οσων λεγοντε και οτι υπηρχε!
Αλλα να ξερετε ολοι ενα πραγμα αυτο που βλεπουμε δεν ειναι αυτο που πραγματικα ειναι και αυτο που ειναι πραγματικα ειναι καλυτερα να μην φαινεται...για πολλους λογους.
Στην χωρα που ζουμε δεν προκειτε να ανα8αρησουμε ποτε με αυτους που μας κυβερνανε καπου εκει χαθηκε και ο αν8ρωπος που συζηταμε.

conkark
31/08/2006, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Αυτά που ξέρω για τις επιστήμες, επαληθεύονται. Σύγχρονη φυσική, σχετικότητα, κβαντομηχανική,... όλα. Αυτό με νοιάζει, αυτό ξέρω. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.




Αυτά τα ξέρετε εσείς οι φυσικοί.

Αααα, ξέχασα. Υπάρχει κι ένας φυσικός (ψιλοκαραφλός με μουστάκι), που εμφανίζεται και στον Χαρδαβέλα, κι επιμένει ότι η φυσική επιστήμη τα ερμηνεύει όλα, και δεν πρόκειται ν'αναθεωρηθούν οι νόμοι που σήμερα επαληθεύονται. Όλοι οι άλλοι συνάδελφοί του φυσικοί, πυρηνικοί φυσικοί, αστροφυσικοί κλπ, τον θεωρούν γραφικό! Τώρα το αν είν'αυτός ο γραφικός ή αυτοί, εγώ δεν ξέρω. Εγώ μόνο τούτο ξέρω: Ότι τίποτα δεν ξέρω...

conkark
31/08/2006, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Μια συζητηση ανοιξα και βλεπω πολες αποψεις και αντικρουομενες αλλα και πλυφωνια στις γνωμες σας!
Ολα αυτα ειναι καλα και βλεπω οτι οι περισσοτεροι συμφωνητε αλλα με διαφορετικο τροπο.Οσο για τον Γκιολβα προσωπικα δεν τον εχω δει αλλα πιστευω στα λεγομενα οσων λεγοντε και οτι υπηρχε!
Αλλα να ξερετε ολοι ενα πραγμα αυτο που βλεπουμε δεν ειναι αυτο που πραγματικα ειναι και αυτο που ειναι πραγματικα ειναι καλυτερα να μην φαινεται...για πολλους λογους.
Στην χωρα που ζουμε δεν προκειτε να ανα8αρησουμε ποτε με αυτους που μας κυβερνανε καπου εκει χαθηκε και ο αν8ρωπος που συζηταμε.



:a013:

ΙΠΠΕΑΣ
31/08/2006, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Στην χωρα που ζουμε δεν προκειτε να ανα8αρησουμε ποτε με αυτους που μας κυβερνανε καπου εκει χαθηκε και ο αν8ρωπος που συζηταμε.

Πολύ σωστό αυτό που λες. Όμως για να αλλάξει χρειάζεται να αλλάξουμε κυρίως όλοι εμείς(απλός λαός). Αυτό όμως για να γίνει στη πράξη, πρέπει να έρθει ο κόσμος ανάποδα. Κάτι τέτοιο γίνεται μόνο μετά από παγκόσμιες κοσμοιστορικές αλλαγές. Μέχρι τότε, οι περισσότεροι θα επωφελούνται των ρυθμίσεων για γαλάζια, πράσινα και ενίοτε κόκκινα παιδιά.

Το σίγουρο είναι ότι αυτό που ήταν λογικό πριν από 50 χρόνια έγινε γραφικότητα στο σήμερα και αυτό που τώρα θεωρείται λογικό με μαθηματική ακρίβεια θα γίνει γραφικό σε 50 χρόνια από σήμερα. Τροχός είναι και γυρίζει. Έτσι ήταν πάντα.