PDA

View Full Version : Cagiva Canyon 500



argpap
10/05/2006, 08:59
Έχουμε τίποτα πληροφορίες για το Cagiva Canyon? Είδα οτι έχουν πέσει η τιμές του, γύρω στα 2.000? μοντέλο 2001. Άκουσα οτι περιμένουν να βγεί νέο μοντέλο.

argpap
11/05/2006, 09:05
" Εγγεγραμένα μέλη: 13,863, Συζητήσεις: 21,967, Μηνύματα: 367,388"

Και ούτε ένα Canyon!!!!!!!!! Ούτε μία απάντηση.....




και μετά ρωτάω.....τι ρωτάω???ελα ντε!

:rotflmao: :rotflmao:

Dodok edessa
11/05/2006, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από argpap
" Εγγεγραμένα μέλη: 13,863, Συζητήσεις: 21,967, Μηνύματα: 367,388"

Και ούτε ένα Canyon!!!!!!!!! Ούτε μία απάντηση.....




και μετά ρωτάω.....τι ρωτάω???ελα ντε!

:rotflmao: :rotflmao:

τα εχουμε πει πάνω κατω για το cagiva .
μετριο μηχανακι με κακης ποιοτητας πλαστικά....γενικα ψαξε κατι αλλο .
για νεο μοντελο δεν ακουσα τίποτα !
:wave2:

argpap
11/05/2006, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
τα εχουμε πει πάνω κατω για το cagiva .
μετριο μηχανακι με κακης ποιοτητας πλαστικά....γενικα ψαξε κατι αλλο .
για νεο μοντελο δεν ακουσα τίποτα !
:wave2:

Τα δίαβασα τα προηγούμενα αλλά τα βρήκα καπως γενικά και με δίαφορες απόψεις.
Ελπίζω να βρώ έναν που την έχει ξεπατώσει να δώ κουσούρια!
Ευχαριστώ πάντως.

bamboozler
11/05/2006, 09:57
Φίλε μου , καλημέρα . Εγώ είχα το Canyon 500 του '98 , για δύο περίπου χρόνια του έκανα 42000 χλμ εντός και εκτός Αθηνών . Μόλις το πήρα του άλλαξα μίζα και ηλεκτρονική και από εκει και μετά δεν είχα κανένα πρόβλημα . Είναι πολύ καλό και τίμιο μηχανάκι (εμένα τουλάχιστον ετσι μου συμπεριφέρθηκε).

argpap
11/05/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από bamboozler
Φίλε μου , καλημέρα . Εγώ είχα το Canyon 500 του '98 , για δύο περίπου χρόνια του έκανα 42000 χλμ εντός και εκτός Αθηνών . Μόλις το πήρα του άλλαξα μίζα και ηλεκτρονική και από εκει και μετά δεν είχα κανένα πρόβλημα . Είναι πολύ καλό και τίμιο μηχανάκι (εμένα τουλάχιστον ετσι μου συμπεριφέρθηκε).

Εύκολο στα ανταλακτικά του, εγω ακούσει οτι τώρα βρίσκεις. Ισχύει;

bamboozler
11/05/2006, 14:26
Το μηχανάκι εμένα δεν μου έμεινε ποτέ πάνω από μια εβδομάδα στο συνεργείο . Το μόνο που με καθυστέρησε αρκετά (1-1.5 μήνα) ήταν το πίσω φανάρι .Γενικά πάντως πιστεύω ότι όπως φερθείς εσύ σε ένα μηχανάκι , αυτό θα στο ανταποδώσει. Αν θες την άποψή μου στα χρήματα που πωλείται μεταχειρισμένο είναι η καλύτερη επιλογή τόσο από θέμα εμφάνισης (υποκειμενικό αλλά εμένα μου αρέσει πάρα πολύ) , όσο και από θέμα στησίματος στο δρόμο (αντικειμενικά καλύτερη θέση οδήγησης και φρένα απ'όλα της κατηγορίας του)

argpap
11/05/2006, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από bamboozler
Αν θες την άποψή μου στα χρήματα που πωλείται μεταχειρισμένο είναι η καλύτερη επιλογή τόσο από θέμα εμφάνισης (υποκειμενικό αλλά εμένα μου αρέσει πάρα πολύ) , όσο και από θέμα στησίματος στο δρόμο (αντικειμενικά καλύτερη θέση οδήγησης και φρένα απ'όλα της κατηγορίας του)

Σωστά όπως το μαθαίνεις είναι πάντα.
Είδα τιμές και πραγματικά μου έκαναν εντύπωση αλλά αν δεν την καβαλίσω δεν θα ξέρω..οποτε θα πάω να την κάνω και μια βόλτα να τα δω στην πράξη αυτά.

lamogio
12/05/2006, 08:42
Γειά σου argpap :wave2:

Εγώ έχω το 500 από το 2000.
Περσι τοβαλα αγγελία να το πουλήσω αλλά μετά το μετάνοιωσα και το κράτησα.
Γιατί;
Γιατί όλα αυτά τα χρόνια δε μου έβγαλε κανένα μα κανένα πρόβλημα, εκτός απ’ το διακόπτη πρόσφατα, αλλά κι αυτό έγινε γιατί πήγαν να το κλέψουν και τον χάλασαν.
Εχω πάει σχεδόν παντού, στην πόλη είναι τέλειο, τι άλλο να ζητήσεις;
Ακόμα και τώρα που λέω να πάρω καινούργιο (φέιζερ ή μούλτι) θα το κρατήσω κι αυτό.

Η τιμή που λες είναι καλή, δεν έχουν αξία μεταπώλησης αυτά τα μηχανάκια.

Σύμπτωση: βλέπω στο προφίλ σου ότι έχεις ΑΧ-1. Αυτό είχα κι εγώ πριν το κανιονάκι (και πριν απ’ αυτό κάβα νιντζα 900 !:eyepop: ?-άσχετο).
Αν το ΑΧ-1 σε φαίνεται βολικό και εύκολο και άνετο, το κανιονάκι δες το σαν ένα μεγάλο ΑΧ-1.

Για νέο μοντέλο δεν ξέρω και γω τπτ.
:wave2:

argpap
12/05/2006, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
Γειά σου argpap :wave2:

Εγώ έχω το 500 από το 2000.
Περσι τοβαλα αγγελία να το πουλήσω αλλά μετά το μετάνοιωσα και το κράτησα.
Γιατί;
Γιατί όλα αυτά τα χρόνια δε μου έβγαλε κανένα μα κανένα πρόβλημα, εκτός απ’ το διακόπτη πρόσφατα, αλλά κι αυτό έγινε γιατί πήγαν να το κλέψουν και τον χάλασαν.
Εχω πάει σχεδόν παντού, στην πόλη είναι τέλειο, τι άλλο να ζητήσεις;
Ακόμα και τώρα που λέω να πάρω καινούργιο (φέιζερ ή μούλτι) θα το κρατήσω κι αυτό.

Η τιμή που λες είναι καλή, δεν έχουν αξία μεταπώλησης αυτά τα μηχανάκια.

Σύμπτωση: βλέπω στο προφίλ σου ότι έχεις ΑΧ-1. Αυτό είχα κι εγώ πριν το κανιονάκι (και πριν απ’ αυτό κάβα νιντζα 900 !:eyepop: ?-άσχετο).
Αν το ΑΧ-1 σε φαίνεται βολικό και εύκολο και άνετο, το κανιονάκι δες το σαν ένα μεγάλο ΑΧ-1.

Για νέο μοντέλο δεν ξέρω και γω τπτ.
:wave2:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αισιόδοξο οτι δεν θέλεις να το αποχωριστείς. Καλό αυτο :)
Αν είναι σαν ενα μεγάλο ΑΧ τοτε μια χαρα θα τα πάω μαζί του! Με το ΑΧ είμαι τοσο ευχαριστημένος που λεώ να το κρατησω έστω και μουσιακό.

nuxtopouli
19/05/2006, 01:29
loipon kai emena mou aresei to sygekrimeno.prin to dw eixa sto mualo mou to FMX 650 meta omws lew gia prwth mou moto na mhn dwsw polu xrhma.exw vrei ena me 4000 xlmetra sta 3000xlrika.mono plusimo thelei eipe o pwlhths.omws me paraksenepse giati to timoni tou htan kseftismeno kai me ligh skoyria.ypopto les??

ΙΠΠΕΑΣ
19/05/2006, 07:42
Καινούργιο πωλείται το συγκεκριμένο μοντέλο ;

Αν ναι, πόσο στοιχίζει ;

Υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος να μου προτείνετε ;

argpap
19/05/2006, 07:52
nuxtopouli : Σίγουρα περίεργο αλλά μπορεί να μην είναι και τίποτα. Το σωστό είναι να την τσεκάρεις καλά πριν τη πάρεις.


ΙΠΠΕΑΣ: Έχω δεί σε δίαφορα περιοδικά την τιμή της στα 5.000,00? καινούργια. Απο εκεί και πέρα πραγματικά δεν έχω καταλάβει αν έχει ή δεν έχει ανταλακτικά είτε πόσο σύντομα τα φέρνουν. Ο φίλος ο nikonian με έβαλε σε σκέψης με δίαφορες πληροφορίες για την Cagiva (κλείστο΄εργοστάσιο κλπ) . Είναι όμορφη δεν λέω αλλά έχει τα παρελκόμενα της?!?!

ΙΠΠΕΑΣ
19/05/2006, 08:02
Δηλαδή έκλεισε το εργοστάσιο ; :eyepop:

nikonian
19/05/2006, 08:20
ΔΕν είναι κλειστό το εργοστάσιο. Της Aprilia ανοιγοκλείνει το εργοστάσιο κι αλλάζουν οι αντιπρόσωποι και και και.
Τα cagiva δεν έχουν κυκλοφορήσει λόγω της κακής τους φήμης αναφορικά με την αξιοπιστία , τα συνεργεία και τα ανταλλακτικά, όμως αυτό το ξέρεις απ'την αρχή όταν ψωνίζεις από μια μικρή βιοτεχνία και δεν έχεις δικαίωμα να παραπονιέσαι μετά.

Πρόσεξε όμως πόσο υποκειμενικές είναι οι απόψεις:
1) Είμαι ευχαριστημένος με το Canyon γιατί δεν μένει πάνω από μια βδομάδα στο συνεργείο. Μόνο μια φορά έμεινε 1,5 μήνα για ένα φαναράκι (αυτό σημαίνει ότι κάθε χρόνο μένει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 βδομάδες στο συνεργείο)
2)Είμαι ευχαριστημένος με το KLR 250 γιατί στα 10 χρόνια έχει κάνει 10 σέρβις αυθημερόν, μόνο λάδια-φίλτρα-μπουζί-τακάκια.


Προφανώς οι δυο ανωτέρω μαρτυρίες, των δυο ευχαριστημένων ιδιοκτητών αναφέρονται , σε μια ΑΡΙΣΤΗ και μια ΚΑΚΙΣΤΗ αγορά.
Αν λοιπόν σου αρέσει ΠΟΛΥ το Cagiva και είσαι έτοιμος να υποστείς αδιαμαρτήρητα τα προαναφερθέντα, παρ'το με 1000.

Αν όμως θέλεις πρωτίστως να κάνεις τη δουλειά σου και δευτερευόντως να κάνεις το κέφι σου, υπάρχουν και τα kle 500, klr 650, NX 650 (αυτό βγάζει τρελά γούστα), στα 3000 ευρά, άριστη κατάσταση.

argpap
19/05/2006, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Δηλαδή έκλεισε το εργοστάσιο ; :eyepop:

Ελα ντέ!!! Κάποια στιγμή πρέπει να σταμάτησε την παραγωγή και παράλληλα εδω στην Ελλάδα δεν είχε εισαγωγέα.
Τώρα στο net βρήκα το site της αλλά τίποτα παραπάνω...και εκεί δεν μιλάνε καθολου για την Canyon :confused:
Δεν έχω ιδέα..άλλη μια φορά κατάφερα να με μπερδέψω!
Αν θυμάμαι καλά τώρα η Ελληνμοτο της φέρνει..αν δεν κάνω λάθος ΙΠΠΕΑ.
Θέλω να τους πάρω τηλέφωνο αλλά ακόμα δεν...:(

bamboozler
19/05/2006, 11:46
Φίλε nikonian, εγώ το Canyon το έχω πουλήσει και δεν ενδιαφέρομαι να πω κάτι καλό γι΄αυτό με πρόθεση.Οι απαντήσεις μου για το πόσο έχει μείνει στο συνεργείο η μηχανή είναι αληθινές και δεν με ενδιαφέρει κατά πόσο σε πείθω ή όχι.Εννοείται ότι για το φανάρι δεν έμεινε η μηχανή στο συνεργείο , απλά είναι το μόνο ανταλλακτικό που χρειάστηκε να παραγγείλω και καθυστέρησε τόσο γι΄αυτό και το ανέφερα.Τα συμπεράσματα που βγάζεις τα θεωρώ 100% εσφαλμένα (σε ότι έχουν να κάνουν με το Canyon).
Σταματήστε επιτέλους όποιο μηχανάκι δεν έχει πολυκυκλοφορήσει να το βγάζετε άχρηστο.Όταν έδωσα το Canyon πήγαινα να πάρω το Cagiva Raptor 650,αλλά άλλαξα γνώμη γιατί δεν μου άρεσε η θέση οδήγησης (και για κανέναν άλλο λόγο).
Φίλε argap τα Cagiva τα φέρνει η Hellinmoto,υπάρχουν σε πολλές εκθέσεις (hellinstores) για να τα δεις κι΄από κοντά και να επιλέξεις αν θες ή όχι να ''συνταξιδεύεις μ΄αυτά".Η τιμή του Canyon είναι 5300 ευρώ περίπου και προσωπική μου άποψη είναι ότι αξίζει και το τελευταίο ευρώ που θα αποχωριστείς για να την αποκτήσεις:beer: :beer:

ΙΠΠΕΑΣ
19/05/2006, 11:55
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

Μπράβο ρε φίλε.

Αν έχεις και διεύθυνση hellinmoto πληροφόρησε με σε παρακαλώ για να δω τα εργαλεία από κοντά.

bamboozler
19/05/2006, 12:05
Μπορείς να μπεις στο site της hellinmoto (www.hellinmoto.gr) και να δεις διευθύνσεις καταστημάτων σε όλη την Ελλάδα . Εγώ προσωπικά έχω πάει στο ON-OFF Κατσαφάρος (Μιχαλακοπούλου 139 - www.on-off.gr) και αντιμετώπισα πολύ καλή εξυπυρέτηση. :wave2:

nikonian
19/05/2006, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από bamboozler
Φίλε nikonian, εγώ το Canyon το έχω πουλήσει και δεν ενδιαφέρομαι να πω κάτι καλό γι΄αυτό με πρόθεση.Οι απαντήσεις μου για το πόσο έχει μείνει στο συνεργείο η μηχανή είναι αληθινές και δεν με ενδιαφέρει κατά πόσο σε πείθω ή όχι.Εννοείται ότι για το φανάρι δεν έμεινε η μηχανή στο συνεργείο , απλά είναι το μόνο ανταλλακτικό που χρειάστηκε να παραγγείλω και καθυστέρησε τόσο γι΄αυτό και το ανέφερα.Τα συμπεράσματα που βγάζεις τα θεωρώ 100% εσφαλμένα (σε ότι έχουν να κάνουν με το Canyon).
Σταματήστε επιτέλους όποιο μηχανάκι δεν έχει πολυκυκλοφορήσει να το βγάζετε άχρηστο.Όταν έδωσα το Canyon πήγαινα να πάρω το Cagiva Raptor 650,αλλά άλλαξα γνώμη γιατί δεν μου άρεσε η θέση οδήγησης (και για κανέναν άλλο λόγο).
Φίλε argap τα Cagiva τα φέρνει η Hellinmoto,υπάρχουν σε πολλές εκθέσεις (hellinstores) για να τα δεις κι΄από κοντά και να επιλέξεις αν θες ή όχι να ''συνταξιδεύεις μ΄αυτά".Η τιμή του Canyon είναι 5300 ευρώ περίπου και προσωπική μου άποψη είναι ότι αξίζει και το τελευταίο ευρώ που θα αποχωριστείς για να την αποκτήσεις:beer: :beer:


Ωπα παρεξήγησες.
Αναφέρω τα λόγια σου απλά για να δείξω ότι κάποιος το θεωρεί φυσιολογικό το να πηγαίνει για εβδομάδες στα συνεργεία, ή - όπως ο φίλος μου ο Γιώργος- το να βγάζει 3 "καλές" βλάβες ένα μηχανάκι , μέσα στην εγγύηση.
Για πολλούς είναι ακόμα και διασκεδαστικό το να ασχολούνται με το μηχανάκι με κάθε τρόπο.
Είναι άνθρωποι που δηλώνουν ευτυχείς με τη μηχανή τους, τη θεωρούν απροβλημάτιστη και αν καθίσουν να αναλογιστούν πόσες φορές τους έχει τρέξει στα συνεργεία ... άστα. Για κάθε βλάβη όμως της δίνουν ελαφρυντικά.
--------------------------------------------------------------------------
Αντίθετα, αν κάποιος θέλει μια μηχανή που να τον υπηρετεί πρώτιστα και μετά οτιδήποτε άλλο, ακόμα και η συχνή αλλαγή λαδιών, τον ενοχλεί.
----------------------------------------------------------------------
Σε καμμιά περίπτωση δεν αμφισβητώ την ειλικρίνειά σου.
Είναι άλλοι αυτοί (οπαδοί) που κρύβουν επιμελώς τα προβλήματα της μηχανής τους και τα συζητούν με ομοϊδεάτες και μόνον. (Έχω αναφερθεί πολλές φορές σ'αυτή την ιδιότυπη "ΟΜΕΡΤΑ")

Τώρα για το αν είναι άχρηστα τα μηχανάκια που δεν πολυκυκλοφορούν΄....παίζεται . Το ΝΧ 650 δεν πολυκυκλοφόρησε, γιατί ήταν πολύ ακριβό. Το VFR , επίσης. Το ZR 7 , δεν άξιζε τα λεφτά του. Συνήθως όμως , κάποιο πρόβλημα υπάρχει, είτε αξιοπιστίας, είτε αντιπροσωπείας, είτε όλα μαζί.


ΥΓ: Περίμενες 1,5 μήνα για ένα ανταλλακτικό. Από καθαρή τύχη, η έλλειψη αυτή δεν σε ακινητοποίησε. Αν ήταν κάτι άλλο;

Το ξέρεις ότι φίλος που αγόρασε Caponord , περίμενε περίπου 9 μήνες για ένα κομμάτι του φαίρινγκ; Κι αυτός ήταν πολύ τυχερός.

Φιλικά nikonian

CAMBOF
27/05/2006, 13:56
ΧΑΙΡΕΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΕΧΩ ΕΝΑ CANYON 500 ΜΑΥΡΟΚΟΚΚΙΝΟ ΑΠΟ ΤΟ 2000 ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 53500 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
ΤΟ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΡΡΑΙΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ
ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ CBF 250 ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΑΡΟΤΙ ΤΟ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΝΩ ΑΚΟΜΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1500 ΕΥΡΩ ΣΥΖΗΤΗΣΙΜΑ
ΑΣΧΕΤΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ
ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ :ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΨΟΓΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΟ,ΕΓΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΛΟΓΩ ΣΧΗΜΑΤΟΣ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΥΒΙΚΩΝ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΔΕΝ ΣΠΑΝΕ ΕΧΟΝΤΑΣ ΓΝΩΣΤΟ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70000 ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΤΟΥ.ΑΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ SERVICE MANUAL.

ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΙΖΑ/ΕΚΚΙΝΗΣΗ
ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΣΤΗ ΑΡΧΗ ΜΑΛΑΚΩΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ
ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΛΑΔΙΟΥ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΜΑΓΝΗΤΑΚΙ ΓΙΑ ΤΑ ΡΙΝΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΞΕΧΝΟΥΝ...
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 130 ΧΙΛ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΕΩΣ 165 ΧΙΛ
ΤΩΡΑ ΤΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ : ΚΑΚΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΑΝ ΚΑI ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΑ HELLINSTORES
ΣΕΛΛΑ ΛΙΓΟ ΣΚΛΗΡΗ,ΑΡΚΕΤΑ ΘΟΡΥΒΩΔΕΣ ΩΣ ΑΕΡΟΨΥΚΤΟ
ΚΟΝΤΕΡ ΠΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 50000 ΧΙΛ ΚΑΙ ΤΣΙΜΟΥΧΑ ΠΙΡΟΥΝΙΟΥ ΠΟΥ ΜΑΤΩΝΕΙ ΛΙΓΟ-ΔΙΣΚΟΥΣ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΣΤΑ 45000 ΧΙΛ-
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΕΜΠΡΟΣ KAI ΠΙΣΩ ,ΣΕ ΓΛΥΤΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΒΑΣΑΝΑ
ΑΥΤΑ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ E-MAIL CAMBOF@YAHOO.GR

atelis
21/07/2006, 12:48
Είμαι κάτοχος 500cc από το 2001 54000 km και έχω γνωριστεί και με αλλους που έχουν canyon. Απίστευτο στήσιμο και απλα καλο γκαζι ( ιδιο με xt600 λιγοτερο απο kle). Σε χώμα το καλύτερο on off και στην πόλη από τις καλύτερες μοτοσυκλέτες λογο κοντου κιβωτίου και στησίματος. Ηλεκτρονικά φοράει ιαπωνίας για τους κολλημένους και γενικά ειναι παρα πολυ αξιόπιστο ,ενω τα σερβις του ειναι ακετά φτηνά και ευκολα (μονοκύλινδρο).
H τιμη του ειναι 3000 με 4000 Ε για τα 2001 οπότε αξίζουν τα στοκ που υπάρχουν με 5500 Ε (Παραγωγής 2003)

Μακρία από kle , απλά ειναι τα χειροτερα με διαφορα σε αξιοπιστια

banditgr
21/07/2006, 16:53
To canyon 600 to eixai o 3adelfos mou to 96....to mixanaki einai apla APARADEKTO.....den ypirxe vlavi pou na min tin eixe vgalei....2-3 ilektronikes.....1-2 kompler mizas....apires asfaleies kamenes....Komenos piros pou dinei sima stin anafle3i,xalasmeno amortiser,dialimeni perieli3i opou 3ekolise o enas mgnitis kai ta ekane kolotr****......apokorifosi,SPASMENOS STROFALOS! ka....apeplistikame kai to dosame gia antalagi pros 1000e!!To moto ekane OLA ta service tou noritera apo to kanoniko,kai tixene idieteris prosoxis.Oreo kai stimeno moto,me metriotato gkazi,kales anartiseis alla ENTELOS ana3iopisto.Oso gia ta plastika,prepei na exoun tin xeiroteri efarmogi apo opoiadipote moto exo dei...spane oi vaseis tous gia plaka.

marios8
22/07/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από atelis


Μακρία από kle , απλά ειναι τα χειροτερα με διαφορα σε αξιοπιστια

Αναξιοπιστο το KLE που κυκλοφορει εδω και 15 χρονια, εχει πουλησει τα αντερα του (και πουλαει ακομα) και κανεις δεν εχει να πει το παραμικρο?:eyepop: Ε δεν μπορει να ειναι ολοι τυχεροι και να εχουν Cagiva:lol: :lol:

Semiaz
22/12/2010, 15:07
τι κατανάλωση έχει και τί κόστος service?
Έχει απλό στήσιμο για να το κάνω service μόνος μου?
Ανταλλακτικά βρίσκεις στο ebay εύκολα?

guzzistas
22/12/2010, 16:04
:eyepop:

τι ξεθάψατε ρε μάγκες??

usabug
22/12/2010, 16:17
Εδω ολα τα ανταλακτικα για το Cagiva Canyon και οχι μονο ... Link (http://www.oemmotorparts.com/oem3.asp?M=Cagiva&T=CANYON%20%20500)

:beer: :beer:

imitrelos
22/12/2010, 16:50
+650 usabug :beer:

επειδή διάβασα μερικές τρελές ανακρίβειες για το cagiva , να πώ και εγώ τήν αποψή μου σάν κάτοχος τών παρακάτω

1) cagiva supercity 50
2) cagiva tamanaco 125
3) cagiva planet 125
4) cagiva cannyon 500

το μηχανάκι απο στήσιμο είναι τρένο και με ζωηρο κινητήρα , το κακό ότι δύσκολα θα βρείς κάπιο άσκηστο , το κλασικό του πρόβλημα όπως και στο 600 ήταν το κόμπλερ τής μίζας και οι φύσες

άν σε πέρνει πήγαινε σε canyon 1000 (κινητήρας απο tl :D ) ή το θεικό elephant 900 (κινητήρας ducati και πλαίσιο απίστευτο για τήν εποχή του , κοιτά 2 χιλιάρικα είναι σχετικά πολλά $$ γιατί είναι παλιό και δυστυχός θα το παντρευτείς , και πρέπει σε αυτά τα $$ να είναι πένα , μπορεί να μήν έχει μεταπολήτική αξ΄λια αλλά φέρνει χαμόγελα

οι παλιότεροι θυμούνται :D

Δέν είναι κακό μηχανάκι αλλά λόγο προβλήματος στόν εγκέφαλο εδώ στήν ελλάδα τής καθε φορά αντιπροσωπείας τα πράγματα είναι τραγικά ότι ανταλλάκτήκα απο το σαιτ που σου είπε o usabug

Η cagiva δέν εκλεισε ποτέ ........απλά το cagiva groupo μετονομάστικε σε Mv agusta gruppo S.P.A :wave2:

dpapag3
27/01/2011, 19:22
ανταλακτικα καπουτ δυστιχως αλιως μουρατο μηχανακι

imitrelos
27/01/2011, 19:37
Eιπαμε ανταλλακτηκα υπάρχουν :beer: :beer:

strokt up
12/10/2017, 00:20
Καλησπέρα. Είπα να ξεθάψω το θέμα γιατί βρήκα ένα λουκουμάκι. Έχει θέμα ο κινητήρας αλλά η τιμή είναι καλή. Ξέρουμε άν ο κινητήρα είναι ίδιος με τα dr της suzuki; Δηλαδή μπορώ να βάλω dr 650 χωρίς κόψε ράψε σε βάσεις; Μοτέρ και πλεξούδα dr εννοώ όλα μαζί.

sapila racing
12/10/2017, 00:45
Καλησπέρα. Είπα να ξεθάψω το θέμα γιατί βρήκα ένα λουκουμάκι. Έχει θέμα ο κινητήρας αλλά η τιμή είναι καλή. Ξέρουμε άν ο κινητήρα είναι ίδιος με τα dr της suzuki; Δηλαδή μπορώ να βάλω dr 650 χωρίς κόψε ράψε σε βάσεις; Μοτέρ και πλεξούδα dr εννοώ όλα μαζί.

O κινητήρας δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με Suzuki.

toyar
12/10/2017, 06:56
κατι τετοια τα πεταγανε λογω πισω αναρτησης
ηταν απο τα κλασικοτερα ιταλικα παραδειγματα απεξω κουκλα απο μεσα πανουκλα

πυξιδας990
12/10/2017, 08:20
το χιλιαρι εχει κινητηρα TL δηλ του vstrom 1000 πιο αγριο...ονομαζεται navigatior
υπηρχε και εκδοση grand canyon με κινητηρα ducati monster 900...
το 500 ειναι κατασκευης gagiva και διαδεχθηκε το 600..
κομπλερ μιζας βγαζει θεμα

strokt up
12/10/2017, 19:20
Αυτό που βρήκα λέει έχει θέμα με την καμπάνα. Έχει 17άρες ζαντες πανω αλλά δίνει κ τις δικές του μαζί. Αν είναι καμπάνα, την έχει ακούσει όλος ο κινητήρας έ;

πυξιδας990
13/10/2017, 08:04
Αυτό που βρήκα λέει έχει θέμα με την καμπάνα. Έχει 17άρες ζαντες πανω αλλά δίνει κ τις δικές του μαζί. Αν είναι καμπάνα, την έχει ακούσει όλος ο κινητήρας έ;

μαμα πρεπει να ειχε 19αρα μπροστα....δεν ειμαι και σιγουρος.....τι θεμα δηλ σου εχει πει με την καμπανα?

Black Mamba
13/10/2017, 10:19
19'' μπροστα, εκτος και αν το ειχανε κανει motard.
Το ειχα κανει και εγω.

Panos76
16/10/2017, 14:17
Αυτό που βρήκα λέει έχει θέμα με την καμπάνα.

Αυτό τι λέει; https://www.car.gr/820479-cagiva-canyon-500-2005

leo1964
18/12/2017, 06:57
Θα έχεις θέμα με ανταλλακτικά,δεν υφίσταται πλέον σαν εταιρία,ενσωματώθηκε στην mv augusta,αλλά είναι σε αδράνεια(η cagiva)

GsDakar
18/12/2017, 10:08
Όταν την είχα είχα φτιάξει την πίσω ανάρτηση (Sachs) με 150 ευρώ σε αμορτισεραδικο - ποδηλαταδικο που ήταν στην Κηφισίας και τώρα Φάληρο.Μου την έκανε από κλειστή ανοιχτή. Μάτι είχα βάλει από kle 500 και επισκευή ηλεκτρονικής 50€.Ανταλακτικα ούτε για δείγμα.Οτι έβρισκα στοκ η after market.

doctoras
18/12/2017, 19:40
Αυτό τι λέει; https://www.car.gr/820479-cagiva-canyon-500-2005
Ειναι πανέμορφο το μαμημενο!! Η τιμη ειναι καλη ειδικα αν το στρογγυλεψει στο 3000λιαρο

leo1964
18/12/2017, 20:42
Οι ομορφιές κοστίζουν...

buckley
18/12/2017, 20:47
Όποιος έχει άντερα το παίρνει για "μετά" ...
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147845&p=2693890&viewfull=1#post2693890