PDA

View Full Version : Help για αγορά CBR600F



Demian
10/05/2006, 20:24
Εδώ και δύο μήνες ψάχνω για νέα μηχανή (κάτοχος μουσειακού CB-1).
Μετά από πολύ σκέψη και έρευνα κατέληξα σε δύο μοντέλα που καλύπτουν τις απαιτήσεις μου.
1. CBR600 F
2. ZZR600 '05

και τα δύο είχα τη διάθεση να τα αγοράσω του κουτιού καθώς με τα μεταχειρισμένα στο παρελθόν μόνο έξοδα ήμουνα και δεν ήξερα και ποιον να κατηγορήσω.

Πρώτο ξενέρωμα: το zzr600 '05 δεν έρχεται Ελλάδα. Η αντιπροσωπεία πουλάει μόνο τη παλιά σειρά που εμένα προσωπικά μου θυμίζει '94 - '95 και σε εμφάνιση και σε επιδόσεις.

Δεύτερο ξενέρωμα: το αγαπημένο μου εδώ και χρόνια CBR600 F έχει μείνει ουσιαστικά η ίδια μηχανή από το 2001 νομίζω και εκτός αυτού, από 2005 ούτε καν προφόρτιση το μπροστά; 10000 ευρώ έκανε και πέρισυ, κοντά στα 10000 και το 2004

Τρίτωσε το κακό: όπως θα καταλάβατε από τις επιλογές μου, θέλω μία δόση SS με άνεση (μία κατηγορία που από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει πλέον σοβαρά μιας και τα σημερινά SS είναι μόνο για πίστα) και να παίρνει ρε γαμώτο και ένα δεύτερο άτομο για ένα κοντινό ταξίδι. Θεώρησα τελικά ότι είναι άχρηστο να δώσω τα 10000 για το ίδιο και λιγότερο CBR F ’05 και άρχισα να κοιτάω για μεταχειρισμένα σε μία πόλη που δεν έχει επιλογές ( Κομοτηνή ).
Το μόνο που βρήκα σε αξιόλογη κατάσταση είναι ένα CBR600F Sport σε άσπρο μπλε. Ο έμπορος ισχυρίζεται ότι είναι μοντέλο ‘03 (βέβαια στο εξωτερικό κυκλοφόρησε νομίζω και το ‘03 ως F4i) από Γερμανία με 7800χλμ. Εξωτερικά όλα μανίσια και ούτε γρατσουνιά. Ζητάει για ένα κατά τη γνώμη μου μοντέλο ’02
7500 ευρώ με πρώτο service και εγγύηση μέχρι και ένα χρόνο.

Πολλά λεφτά δεν είναι για αυτό το μηχανάκι ή κάνω λάθος;
Η έκδοση sport έχει πολύ μεγάλη διαφορά στην εργονομία και άνεση από το σκέτο F; (Δεν έχω οδηγήσει ποτέ F ή F sport για τόσο χρόνο ώστε να καταλάβω.)
Υπάρχει περίπτωση να βρω καινούριο F στον Σαρακάκη μοντέλο ’03 – ’04;

(Παιδιά συγνώμη που σας τα πρήζω με θέματα μάλλον χιλιοειπωμένα, αλλά ως φοιτητής εδώ στη Θράκη δε έχω πλέον ούτε τη δυνατότητα για test drives ούτε να ψάχνω στις άπειρες επιλογές που έχει η Αθήνα.)

idi
10/05/2006, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Demian
Εδώ και δύο μήνες ψάχνω για νέα μηχανή (κάτοχος μουσειακού CB-1).
Μετά από πολύ σκέψη και έρευνα κατέληξα σε δύο μοντέλα που καλύπτουν τις απαιτήσεις μου.
1. CBR600 F
2. ZZR600 '05

και τα δύο είχα τη διάθεση να τα αγοράσω του κουτιού καθώς με τα μεταχειρισμένα στο παρελθόν μόνο έξοδα ήμουνα και δεν ήξερα και ποιον να κατηγορήσω.

Πρώτο ξενέρωμα: το zzr600 '05 δεν έρχεται Ελλάδα. Η αντιπροσωπεία πουλάει μόνο τη παλιά σειρά που εμένα προσωπικά μου θυμίζει '94 - '95 και σε εμφάνιση και σε επιδόσεις.

Δεύτερο ξενέρωμα: το αγαπημένο μου εδώ και χρόνια CBR600 F έχει μείνει ουσιαστικά η ίδια μηχανή από το 2001 νομίζω και εκτός αυτού, από 2005 ούτε καν προφόρτιση το μπροστά; 10000 ευρώ έκανε και πέρισυ, κοντά στα 10000 και το 2004

Τρίτωσε το κακό: όπως θα καταλάβατε από τις επιλογές μου, θέλω μία δόση SS με άνεση (μία κατηγορία που από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει πλέον σοβαρά μιας και τα σημερινά SS είναι μόνο για πίστα) και να παίρνει ρε γαμώτο και ένα δεύτερο άτομο για ένα κοντινό ταξίδι. Θεώρησα τελικά ότι είναι άχρηστο να δώσω τα 10000 για το ίδιο και λιγότερο CBR F ’05 και άρχισα να κοιτάω για μεταχειρισμένα σε μία πόλη που δεν έχει επιλογές ( Κομοτηνή ).
Το μόνο που βρήκα σε αξιόλογη κατάσταση είναι ένα CBR600F Sport σε άσπρο μπλε. Ο έμπορος ισχυρίζεται ότι είναι μοντέλο ‘03 (βέβαια στο εξωτερικό κυκλοφόρησε νομίζω και το ‘03 ως F4i) από Γερμανία με 7800χλμ. Εξωτερικά όλα μανίσια και ούτε γρατσουνιά. Ζητάει για ένα κατά τη γνώμη μου μοντέλο ’02
7500 ευρώ με πρώτο service και εγγύηση μέχρι και ένα χρόνο.

Πολλά λεφτά δεν είναι για αυτό το μηχανάκι ή κάνω λάθος;
Η έκδοση sport έχει πολύ μεγάλη διαφορά στην εργονομία και άνεση από το σκέτο F; (Δεν έχω οδηγήσει ποτέ F ή F sport για τόσο χρόνο ώστε να καταλάβω.)
Υπάρχει περίπτωση να βρω καινούριο F στον Σαρακάκη μοντέλο ’03 – ’04;

(Παιδιά συγνώμη που σας τα πρήζω με θέματα μάλλον χιλιοειπωμένα, αλλά ως φοιτητής εδώ στη Θράκη δε έχω πλέον ούτε τη δυνατότητα για test drives ούτε να ψάχνω στις άπειρες επιλογές που έχει η Αθήνα.)

στο Kawasaki-bikers.gr καποιος πουλαει ενα zx9r 2002 (το καλο!) με 8000 ευρω...

αμα δωσεις 500 ευρω λιγοτερα για cbr600f ιδιας χρονολογιας θες γιατρο!:smokin:

Demian
10/05/2006, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
στο Kawasaki-bikers.gr καποιος πουλαει ενα zx9r 2002 (το καλο!) με 8000 ευρω...
Αν μιλάς για το post του wizzy λέει πολλά η μηχανή. Αλλά μέχρι να κατέβω εγώ Αθήνα..... Έψαξα και εδώ και zx9r καθότι άριστη επιλογή αλλά βρήκα μόνο '98 πάλι στα 7500 ευρώ. (τώρα που το ξαναβλέπω θα πάρω ένα τηλ. μάλλον)

idi
10/05/2006, 21:06
σημ.

ειπα ΤΟ ΚΑΛΟ το 9ρι.... 2002-2003 το τελευταιο, αυτο με τη γεφυρα στο ψαλιδι

και το δινει -400 ε χωρις την αφτερμαρκετ εξατμα

dirtbird
10/05/2006, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Demian

Πολλά λεφτά δεν είναι για αυτό το μηχανάκι ή κάνω λάθος;


Eίναι όταν μπορείς να βρεις -οΚ παλαιότερο- Blackbird με αυτά τα λεφτά.

road spirit
11/05/2006, 14:42
1. νομιζω πως τα 7500 που σου ζητάει ειναι πολλά. Το δικό μου (CBR 600F, 02) το έδωσα 7000, σε άριστη κατάσταση. Μην βιαστείς να το πάρεις. (...αλλά δεν εχεις και επιλογές όπως λες... :rolleyes: )
2. Η έκδοση sport δεν εχει ουσιαστικές διαφορές, το οτι εχει άλλα ελατήρια στις βαλβίδες και άρα μπορεί να ανεβάσει το κοκκινο στο στροφομετρο λιγο παραπάνω δεν λεει και πολλα για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Αν μάλιστα θέλεις να εχεις ανοιχτη την επιλογη του 2ου ατομου τοτε αστο καλύτερα το sport, (σε αυτό το θέμα, είναι ισως η μόνη ουσιαστική διαφορά απο το "απλό").
3. Το θέμα της προφόρτισης μπορείς να το λύσεις σχετικά εύκολα και οικονομικά, βάζοντας στο πιρούνι aftermarket τάπες με ρυθμιστές. (αλλά δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει το σύστημα. Κανείς ?)

sniper
11/05/2006, 14:45
Πουλάμε λέμε....

:smokin:

LINA
11/05/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πουλάμε λέμε....

:smokin:

για το συγκεκριμενο μπορω να σου πω οτι παιρνει ανετα συνεπιβατη σε ταξιδακι

cbanthropos
11/05/2006, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πουλάμε λέμε....

:smokin:

F δαγκωτο. Ειναι αυτο που ζητας.

sniper
12/05/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Demian
......
Η έκδοση sport έχει πολύ μεγάλη διαφορά στην εργονομία και άνεση από το σκέτο F; ......


Οχι... σαν οδηγός καμμία διαφορά.... ο απο πίσω είναι ελάχιστα (κάτι mm) πιο ψηλά...

:smokin:

Demian
12/05/2006, 17:57
Λοιπόν.

Σήμερα έγινε και επίσημο test-drive. Με εμπειρία CB-1 δεν έχω και τίποτα να πω καταλαβαίνετε, μου φάνηκαν όλα τέλεια. Με προβλημάτισε κάπως ο αέρας. Φυσούσε βέβαια πολύ στην Εγνατία (Εθνική) αλλά περίμενα περισσότερα από το ολόγυμνο CB (είμαι και 1.75, σιγά το ύψος). Τέσπα δεν είμαι ακόμα για VFR, ST και τα λοιπά, οπότε καλά. Σε μία στιγμή εκεί που μου θύμιζε καταστάσεις ρολάρισμα με 80-100κλμ. Εθνική, κοιτάω το κοντέρ και έλεγε 150!, άρα το μηχανάκι δε τρομάζει με μεγάλες ταχύτητες. Χειρισμός στην πόλη με αλλαγές δε με προβλημάτισε καθόλου (το CB βέβαια ήτανε ποδήλατο μπροστά του), σα το ήξερα το μηχανάκι, κλασσικό γραμμικό Honda. Μου φαίνεται τελικά ότι λέγανε αλήθεια τα reviews ότι αν ανέβεις σε Honda μετά όλα τα Honda σου φαίνονται το ίδιο εύκολο να μάθεις.
Πέρασα και μία βόλτα από φίλο μου μηχανικό. Το μηχανάκι καθαρό, τα λάστιχα καινούρια, μία μικρή γρατσουνιά στο δεξί φαίρινγκ από μεταφορά μάλλον, φρένα ετοιμοπόλεμα. Το κοντέρ τελικά έλεγε 5000κλμ. και δε ξέρω αν πρέπει να κάνω τον κόπο να το δεχτώ ως αλήθεια. Ο έμπορος βέβαια ορκίζεται σε ιερά και όσια ότι το μηχανάκι είναι καινούριο.
Το αγκάθι βέβαια η ΤΙΜΗ. 7500ε – 600 που παίρνει το CB = 6900. Δε δέχεται ούτε 200 ευρώ κάτω.
Πολύ θα το κλάψω το CB, το αγάπησα. Ειδικά τη remus που μεγάλος και τρανός μάστορας την ηλεκτροκόλλησε. Αλλά θέλει μπαταρία, τελειωμένα αμορτισέρ μπρος πίσω, καρμπυρατέρ που βραχυκυκλώνουν τα μπουζί σε ανύποπτους χρόνους και ένα τσαλακωμένο τεπόζιτο από δεξιά σε απόπειρα κλοπής από ηλίθιους που δεν είδαν την κλειδαριά στο δισκόφρενο και τους έπεσε ακριβώς πάνω στο κράσπεδο. Εάν έπαιρνε τουλάχιστον 800ε το CB θα το έβλεπα με άλλο μάτι.

Παιδιά μάλλον δε έπρεπε να το πάρω βόλτα. Τώρα ψάχνω λόγους να γίνω θύμα και να το αγοράσω !!!

(Λύσεις όπως να κατέβω Αθήνα αποκλείονται γιατί δε ξέρω να ακούω μηχανές, δε ξέρω να ψάχνω Αθήνα, ίσως τελικά πιαστώ μεγαλύτερο κοροΐδο)
(Λύσεις όπως Blackbird με την εμπειρία, το ύψος και τα κιλά μου μόνο ένα βήμα πριν τα κυπαρίσσια μου θυμίζουν. Δε λέω και το CB έμαθα να το ξύνω –απίστευτο και όμως γίνεται- αλλά άλλο πατίνι και άλλο Lamborghini)

Ο φίλος μου μηχανικός μόλις έχει πάρει εξουσιοδότηση από Yamaha και μου μιλάει συνέχεια για Fazer600 που τα κάνει όλα και το μεταπουλάς ενώ το CBR θα το παντρευτώ όπως το CB. Στα ίδια λεφτά (7450), καινούριο με το κλειδί και πινακίδα στο χέρι. Όσο λογικό και να μου φαίνεται κάτι στη καρδιά μου λέει πάρε το CBR που ήθελες τόσο καιρό και άμα δε γουστάρεις μη ξαναδείς ποτέ στα μάτια σου SS.
Όσο για το hornet ’06 ? Μου φωνάζει από μακριά, μην είσαι μ@#!κας, κάνω μόνο 7200 καινούριο. Καμία από τις δύο μηχανές όμως δε νομίζω να ανταποκρίνεται στο χαρακτήρα του CBR, και λέω νομίζω γιατί δεν έχω δοκιμάσει. Αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω από εμπειρία θα με βοηθούσατε αρκετά.

Τι να πω, νομίζω βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση που όλοι έχουνε βρεθεί όταν δεν έχουν τόσα λεφτά ώστε να σκέφτονται όλα αυτά, δηλαδή η πλειοψηφία εδώ μέσα.

Μόλις με τυραννήσουν και άλλες σκέψεις θα σας πω, έτσι για το μαζοχισμό μου μέσα…..

Ευχαριστώ προκαταβολικά και μόνο που κάνατε κόπο να με διαβάσετε…

Demian
12/05/2006, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Οχι... σαν οδηγός καμμία διαφορά.... ο απο πίσω είναι ελάχιστα (κάτι mm) πιο ψηλά...

:smokin:

το διαπίστωσα σήμερα, έχεις δίκιο

Demian
12/05/2006, 19:15
Και συνεχίζω …
Στο μοτό (το περιοδικό) κοιτάνε τι γράφουνε ? Στις τιμές μεταχειρισμένων του δίνουνε από 7500 έως 9000 !!! Μήπως όλοι οι έμποροι έχουν ομερτά και συνεργάζονται ? Πάνε αγοράζουνε Γερμανία 1000 ευρώ κάτω και εδώ θέλουνε να πουλήσουνε και 1000 από πάνω, μέτα βλέπουνε και τέτοιες τιμές σε μεγάλα περιοδικά και λένε εδώ είμαστε. Δεν αντιλέγω, δεν πουλάνε όλοι κάθε μέρα και μηχανή, αλλά αν δε τα βγάζουν πέρα αυτοί εμείς τι φταίμε. Μόνο το internet μας σώζει. Ελληνικό site με δικλείδες αξιοπιστίας, από ιδιώτες για ιδιώτες να πουλάμε και κυρίως να ανταλλάζουμε τις μηχανές μας.

Demian
14/05/2006, 19:36
Τελικά …

Βρήκα να δώσω το CB περισσότερο.

Οπότε μέσα στην επόμενη εβδομάδα μπαίνω στο club CBR και θα δώσω καταχώρηση στο Post καταμέτρηση CBR600F. ;)

Μένει να αποφασίσω:
1. CBR 600 F Sport , ’03, 5000klm, άσπρο μπλε, 7500 ευρώ
( Sniper αν έχεις πάρει δεύτερο άτομο ταξίδι πες εντυπώσεις με ενδιαφέρει )
2. CBR 600 F , καινούριο ’06 ή ’05, χρώμα σε ασημί μαύρο ή ασημί γρι, 9700 ευρώ (ανάλογα τις προσφορές, θα δω)

Ακόμα ένα CBR 600 F στους δρόμους σύντομα :cool:

Xlitos
14/05/2006, 20:40
Συμβουλή..μην πάρεις καινούργιο.Πάρε το μεταχείρα με τις ρυθμίσεις,θα σου χρειαστούν αργότερα.trust me..

Για το δευτερο άτομο το απλο έχει λίγο πιο πολύ αφρώδες στην σέλα+λίγο χώρο παραπάνω.Αλλά πάνω κάτω τα ίδια είναι περίπου,μην το λαμβάνεις και πολύ υπόψην.Το δικάβαλο κουράζει και χαλάει την γεωμετρία έτσι κι αλλιώς..Τσίμπα το FS ειδικά σ αυτά τα χρώματα είναι μούρλια!(αν είχε βρεθεί ένα ίδιο στο δρόμο μου αυτό θα έπαιρνα)

Αν επιλέξεις το FS 2 πράγματα πρέπει να χεις υπόψην:1.αναρτήσεις που ίσως χρειαστούν ''φρεσκάρισμα'' 2.τεντωτήρας καδένας εκκεντροφόρου
(στο '05 και μετά φαίνεται να το διορθώσανε το πρόβλημα...)

α και καλοτάξιδο!
:)

Demian
15/05/2006, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
Συμβουλή..μην πάρεις καινούργιο.Πάρε το μεταχείρα με τις ρυθμίσεις,θα σου χρειαστούν αργότερα.trust me..

Δεν αλλάζει αυτό αργότερα με τάπες όπως προαναφέρθηκε από
7-cubed ή κάποια άλλη λύση; Πολύ ακριβή η μετατροπή;


Για το δευτερο άτομο το απλο έχει λίγο πιο .... πάνω κάτω τα ίδια είναι περίπου,μην το λαμβάνεις και πολύ υπόψην.
Θα μου πεις οι γυναίκες αμα σε θέλουν πάνε μαζί σου ακόμα και με τρίκυκλο αλλά να σκέφτομαι λίγο και την άνεση της άλλης μου αγάπης. Αν λάβω υπόψη και ότι η LINA αναφέρθηκε παραπάνω στο F sport, αρχίζω να βλέπω με καλό μάτι και το δίσελο. (καλά όσο για το χερούλι στο F μόνο σχεδιαστικά μου αρέσει και δε το σκέφτομαι καθόλου στα συν του συνεπιβάτη. Σε σπορ μηχανές πάντα κολλημένος πάνω σου και χέρια στο τεπόζιτο.)


α και καλοτάξιδο!
Thanx για τη θετική ενέργεια, εύχομαι και στη δική σου να συνεχίσει καλοτάξιδα :)

George-3-
15/05/2006, 04:30
Φιλε επειδη ειμαι και εγω παρορμητικος και τα ρεστα σε ολες τις κρισεις λογικης που παθαινω λεω πως αν ειχα λεφτα Fazer θα επαιρνα αν ειναι για καινουργιο. Ειναι φθηνο σχετικα, οδηγηται αρκετα κοντα σε στυλ SS και απο ανεση ειναι πολυ καλο... ειδικα σαν συνεπηβατης πολυ μου αρεσε.

yiannis600
15/05/2006, 10:08
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Demian
[B]Δεν αλλάζει αυτό αργότερα με τάπες όπως προαναφέρθηκε από
7-cubed ή κάποια άλλη λύση; Πολύ ακριβή η μετατροπή;



Φιλε για να εχεις μια εικονα για το κοστος με 350-400 ευρω περιπου μπορεις να βρεις μεταχειρισμενο μπροστινο σε πολυ καλη κατασταση στην ελλαδα απο μοντελο 2003 με ολες τις ρυθμισεις, ή με 700 ευρω αγοραζεις καινουρια καλαμια απο το Σαρακακη.
Βεβαια υπαρχουν και μεταχειρισμενα μπροστινα στο ebay πολυ πιο φτηνα.Τωρα οσον αφορα το πισω το δικο του μεταχειρισμενο ξεκιναει απο 50 Ευρω και πας μεχρι 500 σε ενα καλο αφτερμαρκετ.

Xlitos
15/05/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Demian
Δεν αλλάζει αυτό αργότερα με τάπες όπως προαναφέρθηκε από
7-cubed ή κάποια άλλη λύση; Πολύ ακριβή η μετατροπή;


Κοίταξε τα F/FS πριν του '05 έχουν 6 ρυθμίσεις συνολικά!Tο δικό μου έχει μόνο μια!(προφόρτιση πίσω).Τάπες θα του βάλω κάποια στιγμή αλλά και πάλι δεν συγκρίνεται.Υπάρχει η λύση που έγραψε ο yannis αλλά εγώ προσωπικά δεν το βλέπω να κάνω τέτοιες αλλαγές..no money.Το μηχανάκι έτσι όπως είναι παίζοντας με ελατήρια-λάδια κάποια στιγμή το χαίρομαι και θα το χαίρομαι για 2 χρόνια ακόμη.Απλά αν ήξερα ότι αυτό που παίρνω δεν έχει τις ρυθμίσεις του(δεν είχε γραφτεί που-θε-να για τις αλλαγές και όλοι μου λέγανε(έμποροι) ότι δεν έχει διαφορές '04 με '05) θα κοίταγα για του '04 και κάτω..Και στην αρχή που το μαθα δεν με πείραξε,έτσι κι αλλιώς για ταξιδάκια το πήρα αλλά να που σε βάζει στο τρυπάκι ν ασχοληθείς γιατί έχει σπορ δυνατότητες και η θέση οδήγησης ταιριάζει ποιο πολύ σε SS παρά σε ST.
:wave2:

road spirit
15/05/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Demian


Ο φίλος μου μηχανικός μόλις έχει πάρει εξουσιοδότηση από Yamaha και μου μιλάει συνέχεια για Fazer600 που τα κάνει όλα και το μεταπουλάς ενώ το CBR θα το παντρευτώ όπως το CB. Στα ίδια λεφτά (7450), καινούριο με το κλειδί και πινακίδα στο χέρι. Όσο λογικό και να μου φαίνεται κάτι στη καρδιά μου λέει πάρε το CBR που ήθελες τόσο καιρό και άμα δε γουστάρεις μη ξαναδείς ποτέ στα μάτια σου SS.
Όσο για το hornet ’06 ? Μου φωνάζει από μακριά, μην είσαι μ@#!κας, κάνω μόνο 7200 καινούριο. Καμία από τις δύο μηχανές όμως δε νομίζω να ανταποκρίνεται στο χαρακτήρα του CBR, και λέω νομίζω γιατί δεν έχω δοκιμάσει. Αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω από εμπειρία θα με βοηθούσατε αρκετά.



καμια σχεση fazer με cbr, ακομα και αν συγκρινεις το νεο fazer. Σε κάποια σημεία ειναι καλύτερο (δηλ. πρακτικοτερο) αλλά από εκει και περα θα ξενερώσεις. Έτσι τουλάχιστον συνεβη με εμενα όταν οδηγησα fazer κολλητου. Αν ειναι να μπεις σε αυτη τη κατηγορια, δηλ naked αντι για SS, τοτε μεταξύ fazer και hornet, το 2ο φιλε μου, δαγκωτο. Τέλος, ποιος σου είπε οτι το CBR το παντρευεσαι? ήταν για σειρα ετων το νο 1 σε πωλήσεις στην Ελλαδα, πιστεψε με ακομα και τωρα που εχει βγει το RR, το F εχει πέραση.

LINA
16/05/2006, 00:13
demian look your pm's

Sapadak
16/05/2006, 19:36
Demian μιας και εισαι Κομοτηνη (Ξανθη εδω) πηρε φιλος χθες CBR 600F '06 σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ απο γνωστο μαγαζι στη Καβαλα.

Παντως το F με το Fs εχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορα στη σελα για το συνεπιβατη εφοσον ενδιαφερεσε και για αυτο.

Αν ακομα ενδιαφερεσε πμ για λεπτομεριες.

Του εχω παρει τα αυτια να γραφτει εδωπερα αλλα ειναι "βαρυ τρενο"

Demian
17/05/2006, 17:12
Χτες το απόγευμα ετοίμασα τα χρήματα και πηγα να το πάρω. Το F Sport. Όταν έφτασα στο μαγαζί έφευγε με το νέο κάτοχο !
Τώρα δε ξέρω αν πρέπει να κατηγορώ εμένα που το σκεφτόμουν τόσες μέρες, αλλά από την άλλη μηχανή πήγα να πάρω όχι γαριδάκια. Anyway η μηχανή έκανε φτερα :(
Μπήκα στον πειρασμό να κλείσω τη διπλανή της, ένα CBR 954 '02 με 9000 αλλά ευτυχώς είχα το κουράγιο να καλμάρω λίγο. Καλύτερα να μου φανεί λίγο το 600 σε δύο και ένα χρόνο, παρά να έχω το 954 με το μυαλό μη μου ξεφύγει το γκάζι.
Ίαως και να βγει σε καλό και το βρω σε ασημί / μαύρο που θα μου άρεσε και περισσότερο.

Thnx all για τις απαντήσεις. Δε ξέρω πόσο καιρό μπορεί να πάρει για να βρω κάτι ξανά, εύχομαι να είναι σύντομα...

Sapadak
17/05/2006, 20:54
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Demian

Ίαως και να βγει σε καλό και το βρω σε ασημί / μαύρο που θα μου άρεσε και περισσότερο.

ΕΔΩ (http://www.honda.co.uk/motorcycles/DispatcherServlet?hidActionDetail=viewproductdetail&hidAction=Lookup&hidProductID=38&hidSelectedProductCode=CBR600F&hidProductName=CBR600F&hidMSGID=8&hidMSGCode=SUPERSPORTS&hidMSGName=Supersports&hidBannerPath=%2FmcStatic%2Fen%2Fpicture%2Fproduct%2FCBR600F%2Fprd_main_Banner.jpg&hidHomePath=%2Fjsp%2FmsgSUPERSPORTSHome.jsp#focusHere)

Demian
19/05/2006, 15:05
Στο τέλος θα περάσει το καλοκαίρι και εγώ μηχανή ακόμα θα ονειρεύομαι. Αν δεν είχα και το CB-1 που μόνο σε ανταλλαγή φεύγει θα είχα περισσότερες επιλογές.

Επιλογές από Honda:
1. CBR 600 F sport , άσπρο/μπλε, καινούριο, 9600 ?
2. CBR 600 F , ασημί/μαύρο, καινούριο, 9600 ? ( το πρόβλημα της ρύθμισης αναρτήσεων λύνεται, τις ανταλλάζουν αυτοί με φρέσκιες από '04 )

Μέχρι να δω προσφορές και από άλλους αυτά είναι και τώρα σκέφτομαι διαφορά σέλας και επιδόσεων. Το CB-1 φεύγει με -700 ? ( 8900? δηλαδή ). Με πιέζουν για το sport γιατί θα είναι καλύτερη αγορά και σε μεταπώληση. Δε ξέρω, εγώ νομίζω ότι όποιος αγόραζε κάποτε sport τώρα αγοράζει RR και θα κοιτάξει μεταχειρισμένο RR, ενώ το F4 εξάκολουθεί να υφίσταται στο φυλάδιο της Honda ως sportouring οπότε άλλο αγοραστικό κοινό. Λέμε τώρα ...

road spirit
19/05/2006, 15:36
θα συμφωνησω, οτι αν καποιος σκεφτόταν το sport τωρα θα παει σε RR (εγω τουλαχιστον αυτο εκανα :D )

geobeo
22/05/2006, 16:31
demian κ εγω στην ιδια φαση ημουν...
αμα θες το ταξιδακι σου με επιβατη παρεα
παρε το F ... Το fs νομιζω θα εχει προβλημα αργοτερα ή μαλλον ηδη εχει λογω RR.

ronin1
31/05/2006, 22:10
εγώ σήμερα δοκίμασα ένα F , αλλά μου φάνηκε πολύ ψόφιο κ αργό στα χαμηλά κυρίως ...

το σούπερ φουρ που πριν λίγες μέρες πούλησα, ανέβαζε χλμ πολύ πιο άνετα!

μου άρεσε αρκετά η θέση οδήγησης κ μου άφησε καλή εντύπωση σε όλα εκτός της δύναμης του...
είναι εισαγωγής από γερμανία..
το μηχανάκι είναι όντως έτσι?ή το συγκεκριμένο είναι κλειστό κ αν ναι τί μπορώ να τσεκάρω για να δω ότι είναι κλειστό?

απογοητεύτηκα για 600άρι σπορ μηχανή

Xlitos
31/05/2006, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
εγώ σήμερα δοκίμασα ένα F , αλλά μου φάνηκε πολύ ψόφιο κ αργό στα χαμηλά κυρίως ...

το σούπερ φουρ που πριν λίγες μέρες πούλησα, ανέβαζε χλμ πολύ πιο άνετα!

μου άρεσε αρκετά η θέση οδήγησης κ μου άφησε καλή εντύπωση σε όλα εκτός της δύναμης του...
είναι εισαγωγής από γερμανία..
το μηχανάκι είναι όντως έτσι?ή το συγκεκριμένο είναι κλειστό κ αν ναι τί μπορώ να τσεκάρω για να δω ότι είναι κλειστό?

απογοητεύτηκα για 600άρι σπορ μηχανή

κάτι δεν πήγαινε καλά στο μηχανάκι...γιατί απο super four σε cbr θα έπρεπε κανονικά να πάθεις πολιτισμικό σοκ κι όχι να απογοητευτείς.Kατα τα τ άλλα ναι πρεπει να δουλεύει ψηλά αλλά ψοφιο το λες μόνο αν έχεις καβαλήσει χιλιάρι ή απλά το χεις συνηθίσει.

Xlitos
31/05/2006, 22:42
επίσης το γραναζάκι του F είναι τουριστικό και μόνο σε ταξίδια βολεύει.Στην πόλη δεν βολεύει με μια αλλαγή σε δαυτο παίρνει ζωντάνια

astaroth2
31/05/2006, 23:04
Demian, πουλαγα εγω το cbr μου.

Δες εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22139

και αν θελεις επικοινωνουμε. Ισως μπορω να βοηθησω αν και πια ειναι σε μαγαζι γιατι το εκανα ανταλλαγη.
:wave2:

ronin1
01/06/2006, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
κάτι δεν πήγαινε καλά στο μηχανάκι...γιατί απο super four σε cbr θα έπρεπε κανονικά να πάθεις πολιτισμικό σοκ κι όχι να απογοητευτείς.Kατα τα τ άλλα ναι πρεπει να δουλεύει ψηλά αλλά ψοφιο το λες μόνο αν έχεις καβαλήσει χιλιάρι ή απλά το χεις συνηθίσει.


το περίμενα πιο νευρικό στα χαμηλα΄..δε ξερω ,,τι να πω..

θα οδηγήσω κ κανα άλλο να συγκρίνω,,,κατα τα άλλα μου άρκεσε αρκετά,,,είμαι και λίγο πριζωμένος γιατί δεν έχω μηχανή...;) :wave2: