PDA

View Full Version : Εξατμισεις τιτανιου



ela ela
11/05/2006, 00:10
Στη μοτοβολτα που ειχα παει ενα παλικαρι φορουσε στο Ζ μια arrow και οταν σταματησαμε για τσιγαρο και χαζευαμε τα μηχανακια μας,επιασα την εξατμιση του και ολως περιεργος δεν εκαιγε καθολου σε αντιθεση με την δικια μου μου ζεματουσε ολοκληρη!Εψηνες ελληνικο καφε επανω!

Το παλικαρι μου ειπε οτι ειναι η ιδιοτητα του τιτανιου να μην καιει η εξατμιση!
Αληθευει δηλαδη οι εξατμα απο τιτανιο δεν καινε δηλαδη?????:confused: :confused:

J.R
11/05/2006, 00:14
Χα το ιδιο πραγμα συζηταω και γω με τα φιλαρακια αυτες τις μερες :)
γιατι και μενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση.Επισης τονιστηκε οτι δεν "σκαει" και ο κινητηρας στην κινηση απο τη ζεστη!Του δινει λιγο ανεση στο να αναπνει!

lord_dimos76
11/05/2006, 00:17
ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΡΑΩ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΤΙΤΑΝΙΟΥ ΤΗΣ LEO VINCE,ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΝΤΩΣ!:wacko:
ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥΩΡΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ COOL MEN!!!

ela ela
11/05/2006, 00:32
To ιδιο συμβαινει και με τις carbon εξατμισεις,δηλ ουτε αυτες καινε??:confused: :confused:

kawasaki ZX-12
11/05/2006, 04:45
ουτε το τιτανιο ουτε το καρμπον καιει!!!!!!!!!!!!!!!!!

το τιτανιο ειναι υλικο που δεν ζεστενεται τοσο οσο να σε σε καψει!!!!

μονο το καλοκαιρι καιει μιλαμε σε πολυ καυσωνα !!!!!

αντιθετα οι καρμπον εξατμισεις ακομα και το καλοκαιρι δεν καινε καθολου!!!!!!!!!!!!!!

dirtbird
11/05/2006, 05:21
Οι Τermignoni τιτανίου που έχω, μετά από ταξίδι το καλοκαίρι απλά είναι ζεστές αλλά τις 'αγκαλιάζεις' άνετα.:wave2:

Tropeas
11/05/2006, 07:05
Και εμένα το Yoshi, αμέσως μετά δεν ζεματάει , είναι ελαφρά ζεστό και μετα απο 1,5 λεπτό εντελώς κρύο... τα ανθρακονήματα μπορείς να τα ακουμπάς και εν λειτουργία.... :p

alexk
11/05/2006, 09:54
Ο λόγος για τον οποίο συμβαίνει αυτό, είναι δι'ότι το τιτάνιο έχει πολύ μικρότερη θερμοπερατότητα από το σίδερο και το αλουμίνιο. Αυτό σημαίνει, ότι δεν απορροφά την θερμοκρασία σε μεγάλο βαθμό. Αυτό είναι ιδιαίτερα καλό σε μια εξάτμιση επιδόσεων, μιας και η θερμότητα αντί να απορροφάται, "εξατμίζεται" στο περιβάλλον από την απόληξη της. Αυτό μεταφράζεται σε καλύτερη θερμοδυναμική απόδοση, και τελικά καλύτερη απόδοση του κινητήρα.

zeli
11/05/2006, 13:04
Πάντως ούτε οι SBK αλουμινίου καίνε:confused:

stefanos
11/05/2006, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ο λόγος για τον οποίο συμβαίνει αυτό, είναι δι'ότι το τιτάνιο έχει πολύ μικρότερη θερμοπερατότητα από το σίδερο και το αλουμίνιο. Αυτό σημαίνει, ότι δεν απορροφά την θερμοκρασία σε μεγάλο βαθμό. Αυτό είναι ιδιαίτερα καλό σε μια εξάτμιση επιδόσεων, μιας και η θερμότητα αντί να απορροφάται, "εξατμίζεται" στο περιβάλλον από την απόληξη της. Αυτό μεταφράζεται σε καλύτερη θερμοδυναμική απόδοση, και τελικά καλύτερη απόδοση του κινητήρα.

Εγώ νομίζω οτι είναι ακριβώς το αντίθετο.
Το τιτάνιο έχει μεγαλύτερη θερμοπερατότητα και είναι και σημαντικά λεπτότερο.
Το αλουμίνιο και το Carbon έχουν έτσι και αλλιώς μεγαλύτερη θερμοπερατότητα (αγωγιμότητα είναι καλύτερα?) οπότε και τα καυσαέρια κρυώνουν πολύ περισσότερο και γρηγορότερα (οχι οτι έχει καμιά σημασία σε πρακτικό επίπεδο απο άποψη επιδόσεων).

Ξέρει κανείς τι κράματα τιτανίου χρησιμοποιούνται στις εξατμήσεις,
δεδομένου οτι σκέτο τιτάνιο δεν υφίσταται???

alexk
11/05/2006, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ νομίζω οτι είναι ακριβώς το αντίθετο.


Φίλε Στέφανε, συγγνώμη αλλά είσαι λάθος.
Παραθέτω τα στοιχεία για την κόντρα των 2 υλικών.

Al
Electron configuration order: 1s-2s-2p-3s-3p-3d-4s-4p-4d-4f-5s-5p-5d-5f-6s-6p-6d-7s
Density 2700 kg/m3
Heat Capacity 897 J/kg-K
Thermal Conductivity 237 W/m-K


Ti
Electron configuration order: 1s-2s-2p-3s-3p-3d-4s-4p-4d-4f-5s-5p-5d-5f-6s-6p-6d-7s
Density 4510 kg/m3
Heat Capacity 523 J/kg-K
Thermal Conductivity 21.9 W/m-K

Άν δεις τις τιμές της θερμοχωρητικότητας και της θερμοπερατότητας, οι διαφορές είναι τεράστιες (ειδικά στην θερμοπερατότητα).

AFTER
11/05/2006, 16:33
Ξεχασατε και κατι αλλο.
Ενας λογος που δεν καινε ΟΛΕΣ οι after market εξατμισεις, ειναι οτι ειναι ελευθερες

banditgr
11/05/2006, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ξεχασατε και κατι αλλο.
Ενας λογος που δεν καινε ΟΛΕΣ οι after market εξατμισεις, ειναι οτι ειναι ελευθερες

apo to stoma mou to pires...

stefanos
11/05/2006, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Φίλε Στέφανε, συγγνώμη αλλά είσαι λάθος.
Παραθέτω τα στοιχεία για την κόντρα των 2 υλικών.

Al
Electron configuration order: 1s-2s-2p-3s-3p-3d-4s-4p-4d-4f-5s-5p-5d-5f-6s-6p-6d-7s
Density 2700 kg/m3
Heat Capacity 897 J/kg-K
Thermal Conductivity 237 W/m-K


Ti
Electron configuration order: 1s-2s-2p-3s-3p-3d-4s-4p-4d-4f-5s-5p-5d-5f-6s-6p-6d-7s
Density 4510 kg/m3
Heat Capacity 523 J/kg-K
Thermal Conductivity 21.9 W/m-K

Άν δεις τις τιμές της θερμοχωρητικότητας και της θερμοπερατότητας, οι διαφορές είναι τεράστιες (ειδικά στην θερμοπερατότητα).


Πράγματι.
Αν τώρα δούμε και μερικά νούμερα για ανοξείδωτα θα δούμε οτι
και αυτά πολύ κοντά στο Ti.
Τώρα αν ακουμπήσεται μια ανοξείδωτη εξάτμηση μόλις σβήσετε τον κινητήρα.........



Stainless Steel AISI 302 15.1
Stainless Steel AISI 304 14.9
Stainless Steel AISI 316 13.4



Οπότε έχουμε χάσει το δρόμο σωστά?

OldMan
11/05/2006, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Παραθέτω τα στοιχεία για την κόντρα των 2 υλικών.

Al
Electron configuration order: 1s-2s-2p-3s-3p-3d-4s-4p-4d-4f-5s-
Ti
Electron configuration order: 1s-2s-2p-3s-3p-3d-4s-4p-4d-4f-5s-

Καλά ρε alexk...

Την διάταξη των στιβάδων, γιατί την έβαλες ???

:lol: :beer: :lol:

Tropeas
11/05/2006, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Οπότε έχουμε χάσει το δρόμο σωστά?
Και τελικά δηλαδή πως εξηγείται?

stefanos
12/05/2006, 01:27
Λοιπόν στην προκειμένη περίπτωση.
Συγκρίνουμε μια εργοστασιακή εξάτμηση με μια aftermarket.
Στις περισσότερες περιπτώσεις οι εργοστασιακές είναι πολύ βαρύτερες οπότε άσχετα απο το υλικό έχουν αποθηκεύσει πολύ περισσότερη θερμότητα και κάνουν πολύ ώρα να κρυώσουν.
Αρα οκ μέχρι εδω.

Παραπάνω είδαμε το λ συντελεστή θερμικής αγωγιμοτητας
που ορίζεται ώς η ποσότητα θερμότητας που περνά σε μια ώρα απο τις απέναντι πλευρές κύβου πλευράς 1μ ομοιογενούς υλικού όταν οι διαφορά θερμοκρασίας είναι 1 βαθμός.
Ο παραπάνω συντελεστής είναι χρησιμότατος όταν συγκρίνουμε υλικά.
Στην περίπτωση μας όμως ο συντελεστής θερμοδιαφυγής Λ=λ/d με d το πάχος του στοιχείου είναι πιο χρήσιμος, γιατί απλά βλέπουμε την μεγάλη επίδραση του πάχους άρα και του βάρους.
Αρα για ίδια υλικά οι ελαφριές εξατμήσεις έχουν μεγαλύτερες απώλειες απο τις βαριές, άρα και μεγαλύτερη εξωτερική θερμοκρασία κατά την λειτουργία.
Μπορεί να κρυώνουν πιο εύκολα λοιπόν αλλά σηκώνουν και μεγαλύτερες θερμοκρασίες στην λειτουργία και βγάζουν πιο κρύα καυσαέρια.

Tropeas
12/05/2006, 06:39
:beer: :a19: :a013: Ουτε δηλαδή το ότι είναι πιο ελαφρυες είναι τυχαίο, λόγω απαραίτητα υλικού, είναι ακριβώς για ποιο υψηλές αποδώσεις , πιο πολλά καυσαέρια κλπ κλπ.... μάλιστα, κάτι μάθαμε και σήμερα... ;)

costas81
12/05/2006, 15:32
Ερωτησση για μενα τον ασχετο!!

Ακουσα το οτι επειδη η εξατμιση δεν καει τοσο οσο η μαμα η μηχανη δουλευει καλυτερα!
Ποιος μπορει να το εξηγησει αυτο?
Εχει σκεφτει κανενας οτι μεσα στην μαμα την εξατμιση παιζει ο καταλλητης?
Οτι τα καυσαερια βρισκουν μεγαλυτερη αντισταση κατα την διοδο τους μεσα απο τα τοιχωματα της μαμας διωχετευοντας της μεγαλυτερα ποσα ενεργειας?
Οι τιτανιου και απο ανθρακονηματα κανουν τον κινητηρα να δουλευει καλυτερα γιατι βοηθουν στην γρηγοροτερη αποβολη των καυσαεριων προσφεροντας την μικροτερη δυνατη αντισταση στα καυσαερια!Επισης επειδη οι κατασκευαστες εχουν προσπαθησει να ελλατωσουν το βαρος μπηκαν σε λυσεις τιτανιου κ ανθρακονηματων τα οποια εχουν μικρο βαρος και μεγαλες αντοχες!
Εγω ετσι τα βλεπω απο την μερια μου!
Μπορει να με βοηθησει καποιος και να με διορθωσει οπου κανω λαθος?

stefanos
12/05/2006, 15:55
Μη μπερδεύουμε τα υλικά των εξατμήσεων με την απόδοση του κινητήρα, είναι άσχετο.
Επείσης καλό θα είναι να αφήσουμε και την θερμοκρασία της εξάτμησης έξω.
Οι διαφορές που κάνει μια μόνωση σε μια πολλαπλή είναι αστείες (και ίσως μόνο θεωρητικές) και μιλάμε για μόνωση που είναι εξαιρετικά αποδοτική όχι για απλή αλλαγή υλικού σωλήνα.
Απο την άλλη βέβαια βοηθάει στην καλύτερη ψύξη στα αερόψυκτα και μπορείς να φορέσεις και λεπτό παντελόνι χωρίς να ψηθεί το πόδι.

Το πλεονέκτημα τώρα των carbon kevlar ti είναι το σημαντικά μικρότερο βάρος και η μόστρα.

costas81
12/05/2006, 16:03
Οχι γιατι καπου ελεγε οτι επειδη δεν καει η εξατμιση παει καλυτερα η μηχανη και τα ειδα ολα!!!!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Tropeas
12/05/2006, 18:29
H διαφορά απο ότι κατάλαβα είναι ότι επειδή το υλικό της εξάτμισης δεν ζεματάει εύκολα κυκλοφορούν ποιο καλά τα καυσαέρια... συνεπώς σε συνθήκες πίστας και απαιτηητικές αυτές οι εξατμίσεις αποδίδουν καλύτερα... εγω και έτσι το κατάλαβα...

xxxristos
12/05/2006, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Αυτό σημαίνει, ότι δεν απορροφά την θερμοκρασία σε μεγάλο βαθμό. Αυτό είναι ιδιαίτερα καλό σε μια εξάτμιση επιδόσεων, μιας και η θερμότητα αντί να απορροφάται, "εξατμίζεται" στο περιβάλλον από την απόληξη της. Αυτό μεταφράζεται σε καλύτερη θερμοδυναμική απόδοση, και τελικά καλύτερη απόδοση του κινητήρα.

ΕΧΜ......

Η θρμότητα των καυσαερίων, είτε απαχθεί από το υλικό του κινητήρα, είτε από το λάδι, είτε από το ψυκτικό, είτε από την εξάτμηση, στο περιβάλλον τελικά καταλήγει, επομένως οι θερμοδυναμικές απώλειες είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιες...

Με άλλα λόγια αν πετάξεις ζεστά καυσαέρια (κακό) θα έχεις ζεστάνει λιγότερο την εξάτμηση (καλό) και άν ζεστάνεις πολύ την εξάτμηση (κακό) θα πετάξεις πιο κρύα καυσαέρια (καλό)!!!

Ή αλλιώς SΣwdt=c το όλοκλήρωμα του συνόλου των θερμικών απωλειών ανα μονάδα χρόνου είναι σταθερό (και ισο με μηδεν στους ιδανικούς κύκλους, από τους οποίους τα μοτέρ σας απέχουν ΠΟΛΥ!!! - το δικό μου τους αγγίζει χαχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑΧ)

:D