PDA

View Full Version : Σπασμένος κινητήρας!!



nikoskkk
11/05/2006, 10:47
Σπασμένος κινητήρας!!

Το κείμενο το γράφω για έναν γνωστό κάτοχο v-strom 650


Το πρόβλημα: Στον τερματισμό του 9ου 36ωρου και μετά από 1800 χλμ σε δύο ημέρες, θέλοντας να πανηγυρίσει ρίχνει δυο ξερό γκαζιες, με το κλείσιμο του γκαζιού ακούγεται ένας θόρυβος και άμεσος τρέχουν λάδια από το Κάρτερ. Αποτέλεσμα ράισμα του κινητήρα !!
Το μότο το έχει 2 χρόνia και 1 μήνα, δηλ. του έχει λήξει η εγγύηση πριν από ένα μήνα!!!

Τώρα σκέφτεται να βρει καινούριο κινητήρα ..............



Πείτε τη γνώμη σας, βοηθήστε!!!
:confused:

Stergios69
11/05/2006, 10:52
Να μιλήσει με το μέλος του φόρουμ tropea, του συνέβει κάτι παρόμοιο

Tropeas
11/05/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
Το μότο το έχει 1 χρόνο και 1 μήνα, δηλ. του έχει λήξει η εγγύηση πριν από ένα μήνα!!!(στην Χαλκίδα του το παίζουν κινέζοι).


Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Μια παρατήρηση μόνο:
Αν η εγγύηση ήταν ενός έτους, σημαίνει ότι η μηχανή είναι παράλληλης εισαγωγής και όχι επίσημης (ο Σφακιανάκης δίνει διετή εγγύηση)....και αυτό μάλλον περιπλέκει τα πράγματα.

Αρχικά, είναι παραεισαγωγής ή όχι? καινούριο ή μεταχειρισμένο?
σχετικά με την εγγύηση παίζει να είναι παράνομοι οι παραεισαγωγείς, γιατί δικαιούσαι ισόποση 2χρονη εγγύηση όπως απο την suzuki απλά επειδή αυτοί δεν έχουν την πιστοποίηση των εξουσιοδοτημένων service δεν έχεις την ίδια...
(και το παραπάνω πάει δικαστικά -> για λεπτομέρειες δικηγόρο)
έχεις χαρτιά που να λένε πότε και σε τί σου κάναν οι παραεισαγωγείς σερβις?αν ναι πάλι τους πας και τους γ@μ@ς....(όχι με νομική δεν θα ασχοληθεί,υπομονή και επιμονή να έχεις)


Το πρόβλημα: Στον τερματισμό του 9ου 36ωρου και μετά από 1800 χλμ σε δύο ημέρες, θέλοντας να πανηγυρίσει ρίχνει δυο ξερό γκαζιες, με το κλείσιμο του γκαζιού ακούγεται ένας θόρυβος και άμεσος τρέχουν λάδια από το Κάρτερ. Αποτέλεσμα ράισμα του κινητήρα !!
Τώρα σκέφτεται να βρει καινούριο κινητήρα ..............
Πείτε τη γνώμη σας, βοηθήστε!!!
:confused:
Πως έσπασε?
που έσπασε?
φωτό έχεις?
άνοιξέ την βγάλε φωτό, κάλεσε μηχανολόγο πραγματωγνόμονα(έχω έναν καλό πιστοποιημένο στους καταλόγους της εισαγγελείας αν θες,που δεν υπάρχει ανώτερο χαρτί πιστοποίησης), θα τον πληρώσεις αλλά αυτουνού το χαρτί θα σου κάνει όλη την δουλειά...
γιατί θα λέει πως φαίνεται η κατάσταση της μηχανής, (καλο-κακόσυντηρημένη->κατηγορείς το συνεργείο), πως έγινε το όλο χρονικά, ποιος έχει ευθύνη, αν είναι βλάβη υλικού κλπ.
μίλα όμορφα με το συνεργείο(αν τυχαίνει να είναι και το κατάστημα πώλησης) εξήγησε τα βήματα σου, ώστε ήρεμα να καταλάβουν ότι μπλέξανε άσχημα...ΜΗΝ ΤΣΑΚΩΘΕΙΣ!

και πάμε τώρα στα προσωπικά:
Καταλαβε ότι έχεις μπλέξει και επίσης ότι θα αργήσεις να ξεμπλέξεις...
Αν έχεις λεφτά και με τη μηχανή έκανες και τις δουλιές σου τότε πάρε κάτι να κάνεις την δουλειά σου ίσα ίσα
Αν βαριέσαι δεν θες , προτειμάς να πληρώσεις έναν νεο κινητήρα... τότε συγνώμη αλλά είσαι άξιος της μοίρας σου... (σκέψου ότι μπορεί να σου συνέβαινε σε στροφή...)
Στείλε μου πμ αν θες με όλα τα στοιχεία σου και αν είναι δυνατόν φωτό,
σε χρειάζομαι και με χρειάζεσαι...
Η δίκη μου είναι το Δεκέμβριο, και αν έχω Live μαρτυρα που έχει ξανασυμβεί (αν είναι κάτι παρόμοιο) τότε σημαίνει ελατωματική παρτίδα σε κατασκευή, και κανονικά πρέπει να αποσυρθεί...
και επίσης και εσύ θα έχεις ένα δεδικασμένο ίδιας υπόθεσης μετά και δεν θα μπορεί ν ασου κουνηθεί κανένας...
Ενα καφέ Χαλκίδα έρχομαι για να τα πούμε απο κοντά, μιας και εσύ δεν έχεις τώρα μηχανή,
να βγάλω και τις φωτό μου , και να πουύμε και τα πιο ιδιαίτερα , και να ανταλλαξουμε τα στοιχεία...

Ελπίζω να ακούσω σύντομα νέα...

Tropeas
11/05/2006, 13:42
Μίλησα με το παιδί που έπαθε την ζημιά,
μερικές λεπτομέρειες για να αποσαφηνιστεί το τοπίο...

Την είχε αγοράσει απο επίσημο ελληνικό αντιπρόσωπο,
δεν την πήγε εκεί για σερβις λόγω μη συνενόησης,
το μηχανάκι είναι 2 χρονων και 30 ημερών δηλαδή 30 ημέρες εκτός απο την κανονική εγγύηση...
το μηχανάκι είχε 20.000 χλμ .

Το πρόβλημα είναι το ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ!!! έσπασε η μπιέλα και χτύπησε στον μπροστά κύλινδρο,ακριβώς στο σημείο της μίζας απο ότι κατάλαβα, μάλιστα στον μπροστά...
ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ???

Σε ένα δικαστήριο όλα τα παραπάνω βγαίνουν υπέρ του αρκεί να είχε αποδεικτικά ότι την συντηρούσε προγραμματισμένα και αυτά που πρέπει...
και μάλλον έχει για όλα απο ένα άλλο συνεργείο. Οπως και να έχει ένα μηχανάκι δεν σπάει τόσο εύκολα, αρκεί να είχε λάδι , που μπορούν να το βεβαιώσουν πολύ μάρτυρες και υπάρχει ακόμα μέσα στο μηχανάκι του μιας και έγινε ράγισμα και όχι σπάσιμο! (τα τυχερά της σταματημένης ξερογκαζιάς) αν ήταν έν κινήση τότε.... θα είχε ανοίξει σαν το δικό μου...

Οι σωστές κινήσεις ,
δεν πειράζει μηχανάκι,
φωνάζει πραγματωγνόμονα με την ισχυρότερη έκθεση (εισαγγελείας)
ας παρευρίσκεται και να βγάζει φωτό και πορίσματα κατα την διάρκεια του λυσίματος του κινητήρα, (δεν χρειάζεται να ξέρει το συνεργείο ότι είναι πραγματωγνομονας->ας πει ότι είναι φίλος μηχανικός)
μιλάει με αντιπροσωπία
έχει τα απαραίτητα χαρτιά εγγύησης ή και συντήρησης
και βλέπουμε...

τα μετά βήματα αναλόγως μετά...

painterakis
11/05/2006, 13:54
θα ηθελα να ρωτησω κατι στο θεμα της εγγυησης.
1ον αν θεε μου σου τυχει κατι τετοιο (οπους σε εσενα και στον αλλο παιδι απο χαλικιδα) και εχεις βαλει καποια εξτρα πραγματα, πχ εξατμηση ή και power commader μπορουν να ισχυριστουν οτι φταιες εσυ γιατι και καλα το μηχανακι "εμεις στο παραδωσαμε ετσι και εσυ εκανες <<μετατροπη>>", και
2ον στη περιπτωση 1 αν τα παραπανω στα βαλει επισημος της suzuki μπορεις να πεις μα εσεις το φτιαξατε ενω αν το φτιαξεις απο εξω την κανεις τουμπεκι;

Tropeas
11/05/2006, 14:08
Κανονικά Power Commander ούτε ο επίσημος μπορεί να σου βάλει... (νόμιμα και να συνεχίσει η εγγύηση) άσχετο αν σωστά ρυθμισμένο δουλεύει πολύ καλύτερα για τον κινητήρα...
Αλλά με εξάτμιση φίλτρο δεν έχεις πρόβλημα και νομίζω και απο οποιοδήποτε να μπει, όπως και τακάκια και κάτι τέτοια αξεσουαρ...

Κάποιος κάποτε είχε βάλει κάποια πράγματα που έχουμε το δικαίωμα ακόμα και εντός εγγύησης να τα αλλάζουμε όπου θέλουμε... αν θέλεις ή το γνωρίζει κάποιος ας το ξαναποστάρει γιατί μου διαφεύγει...

byron
11/05/2006, 14:31
Λάμπρο, όταν είχα κάνει ποστ το site με τις ανακλήσεις μοτό, είχε μια ανάκληση για κινητήρες SV. Στο είχα γράψει τότε αλλά δεν απάντησες.
Μήπως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στο δικαστήριο π.χ ;

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15863

Tropeas
11/05/2006, 15:10
Το είχα δει,
δεν έχει να κάνει όμως με τα δικά μας που είναι 03+ , εμάς έχουν κωδικό μοντέλου SV650SK3(4,5) και σειριακό JS1BYxxxxxxxxxxxx και όχι JS1AVxxxxxxxxxxxx

ίσως καλό είναι να το ελέγξει ο gcrook...


Vehicle Recall Details

Reference : RM/2000/003
Manufacturer Ref :
Make: SUZUKI MOTORCYCLES
Model : SV650Y/SY
Launch Date : 09/02/2000
Numbers Involved : 1259
Build Start Date : 01/07/1999
Build End Date : 31/12/1999

Details

Concern : OIL PUMP COULD DRAW AIR INTO OIL PUMP INLET - ENGINE FAILURE MAY OCCUR
Description : There is a possibility that the oil pump could draw air into the pump inlet during certain engine running conditions. As a result, it may not deliver adequate lubrication to the engine resulting in damage to the con-rod big end bearing. If major damage did occur to the big end bearings, this would be accompanied by abnormal engine noise, and in the worse case sudden engine failure possibly causing the rear wheel to momentarily lock up, disturbing the riders ability to control the motorcycle.
Remedial Action : Recall affected machines and fit oil guide plate.
Vehicle Id : JS1AV111200101536 to 102366
JS1AV133200100776 to 100997

(http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/expand.asp?uniqueID=F32C114DC007E08980256BB90026897C)
Για αυτό και δεν απάντησα τότε.... αλλά αυτά τα στοιχεία είναι πολύ χρήσιμα στο κοινό,
και αν αποδειχθεί ο λόγος απο αυτήν την περίπτωση του φίλου που απο ότι κατάλαβα είναι μικρότερης μορφής και μπορέσει να μας δώσει παραπάνω στοιχεία εκτός της προβληματικής μπιέλας... τότε θα είναι πολύ χρήσιμο για ΟΛΟΥΣ!

byron
11/05/2006, 15:15
Το ξέρω ότι αφορούσε παλαιότερα μοντέλα, αλλά τι στο διάλο, από τότε που φτιάξανε αυτά τα μοτέρ σπάνε και κολλάνε;; :confused: :confused:

athandim
12/05/2006, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Μήπως να το κάνουμε και αυτό sticky...
Παρακαλώ? :rolleyes:
Διαφωνώ τελείως με το sticky για λόγους ψυχικής υγείας....

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον την εξέλιξη, αλλά δεν θέλω να βλέπω και μόστρα το: "ΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ" κάθε πρωί που μπαίνω....

Πιάνεται η καρδιά μου ρε παιδί μου......

Tropeas
12/05/2006, 19:36
Μήπως όμως είναι χρήσιμο για όλους όσους μπορεί να έχουν το ίδιο μηχανάκι ? να είναι εμφανες? δεν το λέω για κανέναν λόγω "δυσφύμισης" αλλά ξέρω πολλούς που μπαίνουν στο μοτό όχι καθημερινά αλλά για να δηλώσουν ένα συγκεκριμένο πρόβλημά τους που μόλις τους έτυχε καθώς γνωρίζουν ότι υπάρχουν δεδομένα και feedback εδώ απο χρήστες και σκηνικά...

Tropeas
12/05/2006, 23:48
Ρε παιδιά αν έχετε κάτι να γράψετε γράφτε το,
είναι σοβαρό θέμα να σπάσει ένας κινητήρας,
ούτε για να το γιουχάρουμε είναι,
ούτε για να πούμε την 1η μ@λ@#!@ που θα μας έρθει...

Το θέμα είναι να το αντιμετωπίσουμε,
γιατί οι πολλοί χρήστες των DL δεν έχουν καταλάβει, αν δεν ξεκαθαρίσει με έρευνα στο ποιες σειρές είναι το πρόβλημα,
που εγώ ακράδαντα πιστεύω μάλλον είναι απο κατασκευής σε συγκεκριμένες σειρές και κράματα... δεν βελτιώνουμε τίποτα...

και απο ότι κατάλαβα ο τύπος που το παθε για να μην μου δίνει στοιχεία ,
φοβάται?
δεν θέλει?
δεν ξέρω γιατί να ΜΗΝ θέλουμε με μια προσωπική μας μαρτυρία το τι πάθαμε να μην θέλουμε να βοηθήσουμε πιθανά άλλα ατυχήματα...
ελπίζω να αλλάξει γνώμη...

Innersense
13/05/2006, 02:29
Επειδή όπως συνήθως σε κάθε τι που γίνεται ξεκινάει ένας χείμαρος συζητήσεων και απόψεων, ανάμεσα στις οποίες ακούγονται ακραίες υποθέσεις θα ήθελα να εκφράσω και εγώ την άποψη μου.

Αν δεν με απατά η μνήμη μου το μοτέρ παρουσιάστηκε το 1998 σε ένα μηχανάκι (SV) το οποίο αν και πείρε αρκετά κολακευτικά σχόλια για την σχεδίαση του στην πράξη δεν τα πήγε τόσο καλά στις πωλήσεις αφού αν και φιλικό και με ροπή από χαμηλά στις ψηλές δεν μπορούσε να πλησιάσει τα αντίστοιχα τετρακύλινδρα ss εξού και έχανε σε σύγκριση, ενώ παράλληλα στην πράξη έχανε σε σύγκριση και με αντίστοιχα τουριστικά μοντέλα. Κάτι σαν μια κρίση ταυτότητας δηλαδή καθόλου άγνωστη στην Ελλάδα μια χώρα όπου απίστευτες μηχανές όπως το VFR μετριούνται στα δάχτυλα.

Κάπου στο 2002 το project DL ξεκινάει: DR + TL όπως έχει ακουστεί από πολλούς και έτσι το Varadero της Suzuki είναι πλέον γεγονός. Το project πάει καλά και έτσι πλέον το 2004 αφού το πλαίσιο υπήρχε και το μοτέρ επίσης η απόφαση για την συνέχιση του project και με το 650 δεν θα μπορούσε να είναι πιο απλή.

Σημαντικό είναι να τονίσουμε σε αυτό το σημείο, ότι και στα δύο μηχανάκια η επαναρύθμιση του ψεκασμού έχει οδηγήσει σε ομαλότερη κατανομή της ροπής με το γνωστό μικρό κόστος φυσικά που υπάρχει πάντα στην απόδοση των ίππων. Θέλω να πω ότι αφενός μιλάμε για ένα τουριστικό μηχανάκι από το οποίο δεν θα απαιτηθεί από τον ιδιοκτήτη του να αποδώσει στα κόκκινα αφετέρου δεν έχει σχεδιαστεί για να αποδίδει εκεί αλλά έχει δοθεί προτεραιότητα στην μεσαία κλίμακα στροφών.

Διερωτώμαι λοιπόν: Έχουν ακουστεί τόσα πολλά προβλήματα σε SV 650; Εγώ ειλικρινά δεν είχα ακούσει τίποτα φοβερό μέχρι το 2003 - 2004 από θέμα αξιοπιστίας μιλάμε και πάντα για το 650 και από εκεί και πέρα η απόδοση είναι υποκειμενική σύμφωνα με τα γούστα και τις επιθυμίες του καθενός.

Στην παρούσα φάση της αγοράς, έχοντας οδηγήσει Transalp για βόλτα μιας και τέθηκε το θέμα της σύγκρισης αν αγόραζα αυτή την στιγμή μηχανή θα αγόραζα πάλι V-Strom με κλειστά μάτια μιας και τις διαφορές που αισθάνθηκα από την πρώτη κι όλας βόλτα εξακολουθώ να τις χαίρομαι κάθε στιγμή που την καβαλάω.

Νομίζω ότι όλα ξεκινάνε από το να είναι η αγορά της μηχανής συνειδητοποιημένη και ο αναβάτης να ξέρει τι ζητάει και με τι πρέπει να συμβιβαστεί με την μηχανή του, πάντα σύμφωνα με την κατηγορία στην οποία έχει σκοπό να κινηθεί.

Αυτά είχα να πω, προσωπικές απόψεις είναι και σκέψεις, σε καθένα δεν θέλω να επιβληθώ και απλά παρακολουθώ με ενδιαφέρον κάθε δική σας άποψη λυπάμαι όμως όταν βλέπω ακραίους διπολισμούς.

Εν κατακλείδι όπως είπε και ο Tropeas πιστεύω ότι είναι πιο χρήσιμο να το ψάξουμε διεξοδικά το θέμα με αποδείξεις παρά να γενικεύουμε.

nikoskkk
17/05/2006, 13:10
Τελικά ενημερώθηκα ότι η μηχανή θα φτιαχτεί !!!


























Κάτι άλλο, δεν ανήκω σε ΚΑΜΙΑ λεσχη!!!!!

mitsos75
17/05/2006, 16:00
ΟΥΤΕ ΠΡΟΘΕΣΗ ΟΥΤΕ ΔΙΑΘΕΣΗ, το γεγονός ανάφερα!! Και ζήτησα βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει κάτι σε τέτοια περίπτωση! Από τη στιγμή που η μηχανή φτιάχτηκε νομίζω ότι αυτό έχει σημασία!


Kαι πολυ καλα εκανες... Ελπιζω να σε βοη8ησαν οι προλαλησαντες.
Και οντως έχει σημασια οτι φτιαχτηκε το μηχανακι. Αλλα μεγαλυτερη σημασια εχει η ΑΙΤΙΑ. Γιατι εσπασε? Ποια ηταν η "επισημη πραγματονομωσυνη" ? Επρεπε να ειχε προσεξει κατι ιδιαιτερο ο οδηγος? Κατασκευαστικο λαθος?:confused:


Εχει σημασια να γνωριζουμε τι εγινε γιατι ακομα και μια στις χιλιες να συμβαινει ειναι η χειροτερη ζημια..

Μπορεις κι εσυ να βοη8ησεις..!

Tropeas
17/05/2006, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
ΟΥΤΕ ΠΡΟΘΕΣΗ ΟΥΤΕ ΔΙΑΘΕΣΗ, το γεγονός ανάφερα!!


Και ζήτησα βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει κάτι σε τέτοια περίπτωση! Από τη στιγμή που η μηχανή φτιάχτηκε νομίζω ότι αυτό έχει σημασία!
Νίκο αν θες στείλε μου με πμ λεπτομέρειες,
αν δεν θες να γράψεις Public,
απο όσο γνωρίζεις με ενδιαφέρουν προσωπικά... ;)

makaronachis
17/05/2006, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
ΟΥΤΕ ΠΡΟΘΕΣΗ ΟΥΤΕ ΔΙΑΘΕΣΗ, το γεγονός ανάφερα!!


Και ζήτησα βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει κάτι σε τέτοια περίπτωση! Από τη στιγμή που η μηχανή φτιάχτηκε νομίζω ότι αυτό έχει σημασία!
Δεν έχει μόνο αυτό σημασία.Με ρωτάς εμένα πως αισθάνομαι μετά από αυτό το συμβάν.Κάθομαι στο v-strom και πρέπει να σκέφτομαι οτί ίσως και να χτυπήσει στα καλά καθούμενα μπιέλα.Έχει και παραέχει σημασία,αν ξέρεις την αιτία του συμβάντος να την αναφέρεις.Αν δεν θέλεις με γεια σου με χαρά σου.Αλλά μην μας λες οτί "από τη στιγμή που η μηχανή φτιάχτηκε αυτό έχει σημασία".Να κάνω-την ακραία πράγματι εικασία-οτί στην συμφωνία για να φτιαχτεί η μηχανή ήταν η μη κοινοποίηση του προβλήματος?Μάλλον αυτό συμβαίνει ε?

Anritsu
17/05/2006, 16:34
Η ταπεινή μου άποψη είναι πως και στατιστικα να το πάρει κανείς με τόσα Β στορμς που έχουνε κυκλοφορήσει λογικό να βρίσκεται που και που ενα ελατωματικό . Η πιθανότητα του στατιστικού σφάλματος ωστώσο δεν αρκει πιστέυω για να εμπιστευτει κάποιος ενα κατα πολύ παλιότερο και τεχνολογικα και μηχανολογικα μηχανάκι (Τρανσαλπ και άλλα) .Μήπως στις αγγελίες δεν δίνει κάποιος ενα ΤΑ 600 με κολλήμενο μοτέρ ? Η όλη ατυχία ειναι που του έτυχε λίγο μετα το τέλος της εγγύησης . Τελικά μου φαίνεται πρέπει τα μηχανάκια οσο είναι μέσα στην εγγύηση να τα σκίζουμε .Οσό σκλήρο και αν ακούγεται αυτό .
Απο περιέργεια ενα καινουρίο μοτέρ Β στρομ πόσο να στοιχίζει 3Κ , 4 Κ ποσα Κ τελος πάντων ?
Κρίμα για το φίλο παντως

:(

athandim
17/05/2006, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
Δεν ξέρω δεν γνωρίζω δεν λέω!!!ΑΥΤΑ....
:rolleyes:
Τώρα αυτό τί είναι ......ομερτά;

Γιατί δεν μας λες να ξέρουμε και οι υπόλοιποι κάτοχοι τί παίζεται, από πού προήλθε το πρόβλημα και πώς αντιμετωπίστηκε;

Δεν καταλαβαίνεις ότι είναι σοβαρό το ζήτημα και μας αφορά όλους;

Αν το κάλυψε ο Σφακιανάκης...μπράβο του. Δεν καταλαβαίνω τη μυστικοπάθεια.....:confused:

TARAXIAS
17/05/2006, 17:25
Eγω ενα εχω να πω, ευτυχως που υπαρχουν παλικαρια με αντερα και ψυχη σαν τον Τροπεα, .................Νικολακι

byron
17/05/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
ΟΥΤΕ ΠΡΟΘΕΣΗ ΟΥΤΕ ΔΙΑΘΕΣΗ, το γεγονός ανάφερα!!


Και ζήτησα βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει κάτι σε τέτοια περίπτωση! Από τη στιγμή που η μηχανή φτιάχτηκε νομίζω ότι αυτό έχει σημασία!

Σημασία έχει να προστατευτούν οι συνάδελφοι μοτοσυκλεττιστές!!!!!!!!!!!!!!!
και όχι η κάθε εταιρεία. Δεν κατακρίνει κανείς τα Vstorm, και ούτε έχει σημασία τι μάρκα είναι.
Όταν ζητάς βοήθεια (και την λαμβάνεις), είναι απαράδεκτο να λες δεν ξέρω δεν μπορώ να πώ, και τα υπόλοιπα μυστικιστικά.

zoudis
17/05/2006, 17:37
Μπράβο ρε παίδια....γιατι μονο εγω κράζω τα λαμόγια εδω μέσα....

Αι σιχτιρ...

:wave2:

Mototaxidiotis
17/05/2006, 18:29
Καλησπέρα σε όλους.

ρε παιδια δεν ειναι η πρωτη φορα που "σπαει" ενα μοτερ....ημαρτον......... απο αυτα που διαβασα μερικοι τα ειπαν και μπουρδελα!!!!!!!! αν ειναι δυνατον ....
παντα υπαρχει η πιθανοτιτα ενα στα τοσα να παθει μια ζημια ,παντα υπαρχει ο παραγοντας αστοχια υλικου.... φιλος μου πηγε να σκωτοθει απο λαδια που ετρεξα απο το καρτερ σε ΧΤ660 ME 3000KM το οποιο ραγισε!!!!!... ΑΜΕΣΩΣ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ....και εγω ειχα ενα προβλημα με το 1000 στο εξουσιοδοτημενο που πηγαινα μου ειπε αλλαγη τρομπας βενζινης! τρελαθικα 600 ευρωπουλα!!!!καινουργια μηχανη......... και τελικα πηγα σε ενα αλλο συνεγειο .....με αποτελεσμα να μου αλλαξει ενα εξαρτημα tps με 60ευρω και να μην εχω κανενα προβλημα.....
εκει που συντηρουμε τα μηχανακια μας δεν ξερουμε τι σκατα τους κανουν τα μαστορια.....1ον και δευτερον αν δεν το συντηρουμε το μηχανακι θα μας αφησει...συγκεκριμενα ,εγω εσπασα μοτερ σε xr250 τοσο μ....ς ..........αλλα δεν ειχα γνωσεις τοτε και καλα ναπαθω..εφταιγε το xr ή μηπως ηταν μπουρδελο.....
οσο για την εγγυηση........πιστευω πως το καλυψαν το παιδι εκτος και αν ειχε κανει λαμογιες στην μοτοσυκλετα....
η αντιπρ/ια της suzuki ειναι απαραδεκτη αυτο ειναι γνωστο αλλα πιστευω πως στο συγκεκριμενο θα το εψαξαν....
αντιστοιχο ειχε γινει πριν κανα 2 χρονια με ενα φιλο που ειχε παει στις σερρες στην πιστα...........ξεχαρβαλοθηκε η αλυσιδα μαζεψε μπροστα και τα γ....ε ολα......και του εφταιγε το vstrom και απο οσο ξερω τα πληρωσε ο τυπος....λογικο!!!!!!!!!
δεν σπαει ενα μοτερ ετσι απλα............
φιλικα και παντα ορθιοι!

Vasilis_Strom
17/05/2006, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
Δεν ξέρω δεν γνωρίζω δεν λέω!!!

ΑΥΤΑ……………


Μάλιστα, ανοίγουμε ένα post, γράφουμε ότι έσπασε ένα V-strom με δυο ξερογκαζιες ρωτάμε τι να κάνουμε και στην συνέχεια λέμε ότι το V-strom θα φτιαχτεί αλλά δεν λέμε ούτε ποιος το πληρώνει ( ιδιοκτήτης ή αντιπροσωπεία ) ούτε τι είπαν από το συνεργείο όταν το έλυσαν ούτε καμία άλλη πληροφορία :confused:


ΥΓ 1 Έσπασε ένα GS 1200 αλλά θα φτιαχτεί, περισσότερα δεν μπορώ να πω

ΥΓ 2 Έσπασε ένα Varadero αλλά θα φτιαχτεί, περισσότερα δεν μπορώ να πω

ΥΓ 3 Έσπασε ένα R1 αλλά θα φτιαχτεί, περισσότερα δεν μπορώ να πω

ΥΓ 4 Όσοι έχετε απορίες………





















































































Περισσότερα δεν μπορώ να σας πω




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:a24: :a24: :a24:

nikoskkk
17/05/2006, 19:51
ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΟ,
ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙΣ @#$%&**%#* !!!!!

Ευχαριστώ όλους σας για το θερμό ενδιαφέρον!

Η μηχανη <VSTROM> ΟΚ.
Η Αντιπροσωπία πλήρωσε τη ζημία.

zephyr1
17/05/2006, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΟ,
ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙΣ @#$%&**%#* !!!!!

Ευχαριστώ όλους σας για το θερμό ενδιαφέρον!

Η μηχανη <VSTROM> ΟΚ.
Η Αντιπροσωπία πλήρωσε τη ζημία.

Α ρε Νικολα.

Ρε παιδια ο πρωτος που το γραψε ημουνα εγω.http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22507&perpage=15&pagenumber=2

Ο tropeas μου στειλε πμ για να δει αν ξερω τιποτα και εγω του ειπα να εποικινωνησει με την λεσχη της Χαλκιδας γιατι το παιδι απ οτι καταλαβα ηταν Χαλκιδαιος.

Ο tropeas απ' οτι καταλαβα ηρθε σε εποικινωνια μαζι του και ο παθων δεν ηθελε (για δικους του λογους) να γνωστοποιησει τιποτα.
Οποιος ενδιαφερεται τοσο πολυ ας το ψαξει διεξοδικα να δει τι παιζει.(η μεσω του tropea η μεσω της λεσχης).

Ο nikoskkk που το ανεφερε δλδ ,δεν ξερω αν ξερει το παιδι αλλα ακομα και αν το ξερει και π.χ αυτος το ειχε αφησει χωρις λαδια και δεν ηθελε να φανει ποσο λαλακας ηταν ε ειπε στον οπιοδηποτε οτι το θεμα εληξε.

Εσεις τα βαζετε με τον nikokkk???:confused: :eyepop: :cry:

Tropeas
17/05/2006, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΟ,
ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙΣ @#$%&**%#* !!!!!

Ευχαριστώ όλους σας για το θερμό ενδιαφέρον!

Η μηχανη <VSTROM> ΟΚ.
Η Αντιπροσωπία πλήρωσε τη ζημία.

Νικόλα μια σύντομη απάντηση θα ηρεμούσε τα πνεύματα...
μην παρεξηγείς...
και μην νομίζεις τελικά διαβάστηκε απο πολλούς και ενδιαφέρει όλους τους κατόχους Suzuki SV, Cagiva Raptor, Suzuki DL650 το συγκεκριμένο συμβάν, και δεν μπορείς να τους αφήνεις στην απέξω... ;)

Θα μιλήσω αύριο πάλι απευθείας με το παιδί που το παθε, θα μάθω , θα τον ρωτήσω αν θέλει να μαθευτεί κάτι ή όχι public, και μετά με όμορφο τρόπο θα απαντήσω χωρίς να φωτογραφίσω ιστορίες, τι έγινε, αλλά τι να προσέχουμε για να μην την πατήσουμε και πως να δράσουμε μετά , συμβουλές τις οποίες έδωσα και ελπίζω να τον βοήθησα... ;)

Δεν μου στειλες όμως ένα πμ...:rolleyes:

gcrook
17/05/2006, 23:03
Το δικο μου το 99αρι τα γλυτωσε ολα αυτα ως δια μαγειας:look: , οποτε τι να σΕ πω ρε Λαμπρο....
Τα παιδια εδω που γραφουν στα Βεστρομ, σιγουρα παρακολουθουν και ξενα φορουμς.Ισως κατι παραπανω να ξερουν.
Θα το κοιταξω,αλλα μα την Παναγια βαρεθηκα να προσπαθω να αποδειξω τα αυτονοητα. :sad:

Tropeas
17/05/2006, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Θα το κοιταξω,αλλα μα την Παναγια βαρεθηκα να προσπαθω να αποδειξω τα αυτονοητα. :sad:
Βρε συ και γω συμφωνώ με την άποψή σου, και όχι μόνο την δικιά σου αλλά με αυτήν που λέει ότι σπάνε όλα... καταρχάς επειδή μέχρι τώρα το πέρναμε στο χαβαλέ, να το πούμε και σοβαρά, ότι αν είναι έτσι όπως φαντάζομαι, μπορεί να τύχει σε οποιαδήποτε μαρκα... απλά ψάχνουμε όσο το δυνατόν να ρίξουμε φως... και όλος αυτός ο ντόρος γίνεται επειδή το ΨΑΧΝΩ συνέχεια και καθημερινά, γιαυτό μην δίνεις σημασία στον κάθε ένα ευκολόπιστο, ευκολόγραφτο, ευκολόμυαλο που λέει, με μια γραμμή που έχει διαβάσει , μπουρδέλλα τα τάδε , τα άλλα ή τα παραάλλα...
Και πόσσοι είναι αυτοί που έχουν πάθει ζημιά απο άλλες μάρκες και δεν έχουν βγάλει τσιμουδιά... αλλοι γιατί βρώμαγε απο το κεφάλι και άλλοι γιατί δεν θέλαν να χαλάσουν το όνομα της μάρκας... ;) :wave2:
Το μόνο που κατηγορώ είναι την Suzuki μέχρι τώρα είναι για τις αντιδράσεις, που ίσως με εμένα πήρε ένα μάθημα και φάνηκε στον φίλο με το Vstrom, και επίσης και για την Ιαπωνική απάντηση που δεν υπήρξε ΠΟΤΕ!

nikos force
18/05/2006, 00:10
α κανω μια ερωτηση στον tropea και τον grook????γιατι λεμε οτι η αντιπροσωπεια της σουζουκι ειναι μπουρδελο???εγω σε μια συντομη εμπειρια που ειχα το τελευταιο καιρο απο διαφορες συνεργασιες με σχεδον ολες τις αντιπρ και μιλωντας και με ανθρωπους που κινουνται στο χωρο χρονια μου επιβεβαιωσαν αυτο που διαπιστωνα το τελευταιο καιρο.οτι απο αποψη συνενοησης κατανοησης και εξυπηρετησης ειναι ισως η καλυτερη.και παντα σε αμαση συγκριση με σαρακακη(χαωδες μπουρδελο )μοτοδυναμικη(απλα μετρια πραγματα) lionmoto-teomoto(δε ξερουν τι τους γινεται) το μυνημα μου δεν θελει να με φερει σε αντιπαραθεση με κανεναν και ουτε εχει χαρακτηρα αμφισβητησης για τα λεγομενα αλλων παιδιων.απλα λεω τι διαπιστωσα και ρωταω για να ξερω τι να προσεξω

Tropeas
18/05/2006, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
α κανω μια ερωτηση στον tropea και τον grook????γιατι λεμε οτι η αντιπροσωπεια της σουζουκι ειναι μπουρδελο???εγω σε μια συντομη εμπειρια που ειχα το τελευταιο καιρο απο διαφορες συνεργασιες με σχεδον ολες τις αντιπρ και μιλωντας και με ανθρωπους που κινουνται στο χωρο χρονια μου επιβεβαιωσαν αυτο που διαπιστωνα το τελευταιο καιρο.οτι απο αποψη συνενοησης κατανοησης και εξυπηρετησης ειναι ισως η καλυτερη.και παντα σε αμαση συγκριση με σαρακακη(χαωδες μπουρδελο )μοτοδυναμικη(απλα μετρια πραγματα) lionmoto-teomoto(δε ξερουν τι τους γινεται) το μυνημα μου δεν θελει να με φερει σε αντιπαραθεση με κανεναν και ουτε εχει χαρακτηρα αμφισβητησης για τα λεγομενα αλλων παιδιων.απλα λεω τι διαπιστωσα και ρωταω για να ξερω τι να προσεξω
Προσωπική μου γνώμη και μετά και απο επαφές και με τις άλλες αντιπροσωπίες, ότι στα απλά πράματα αντιδρούν γρήγορα στη Suzuki, στα ποιο σύνθετα, δεν... και δεν έχουν και την εμπειρία, και δράσαν εκ του πονηρού...μάλιστα μετά και απο άλλα και απο Ιντερνετ αυτή η πολιτική μάλλον έρχεται απο Ιαπωνία... όσο περίεργο και να σας φαίνεται...

Τώρα για την αντιπροσωπία της Yamaha έχω να πω τα πιο καλά... έχω ακούσει για χοντρά προβλήματα με το XT660 και όμως αλλα τόσα καλά λόγια για την ανταπόκριση αντιπροσωπίας...
Για Honda δεν έχω την μεγάλη γνώμη αλλά απο το παρελθόν και απο ξάδερφο , ακριβά, δύσκολα κλπ...
Kawasaki συγνώμη αλλά είναι η μόνη που δεν ξέρω να πω αν και εχω ακούσει για τρόπους αποφυγείς κάλυψεις βλάβης εντός εγγύησης...

Αυτα απο εμένα, προσωπικές γνώμες απο προσωπικές εμπειρίες... ;)

catmaster
18/05/2006, 01:45
Συγγνωμη για να καταλαβω κατι γιατι το πραγμα παει αλλου σιγα σιγα..

Τι σχεση εχει η βλαβη ενος μοτερ με την εκαστοτε τοπικη αντιπροσωπεια??
Απο ποτε ο καθε αντιπροσωπος μεταμορφωθηκε απο ενας καλος πωλητης (που τελικα αυτο ειναι και τιποτε παραπανω) σε εναν αριστο ιαπωνα (η ευρωπαιο -μην πεστε οι αλλοι να με φατε) μηχανολογο που βλεποντας εναν κινητηρα , μετρωντας καποιες ανοχες , κανοντας φασματομετρικες λαδιου και αλλα τοσα αρχιδι@ και μυδια σε δοκιμες μπορει να κρινει πιθανοτητες βλαβων????Τι να μου πει ο αντιπροσωπος????Την "μαμα" του θα ρωτησει και απο εκει θα παρει οδηγιες..


Ο καθε αντιπροσωπος εχει ΑΝΑΓΚΗ να πουλησει τα προικια του..Αμα παω εγω στην αντιπροσωπεια της ταδε ΧΨΤΣΙΝΓΚΝΤΑΟΥ εταιρειας ο πωλητης θα ορκιζεται στα παιδια του οτι το εργαλειο που πουλαει βγαζει 800.000 χιλιομετρα χωρις αλλαγη λαδιων..και θα κανει και δεκαπεντε κολοτουμπες...

Μηχανακια υπηρχαν υπαρχουν και θα συνεχισουν να υπαρχουν αξιοπιστα και μη..Εγω προσωπικα δεν μπορω και δεν θελω ακουγωντας μια ιστορια να διαμορφωσω αποψη περι αξιοπιστιας..
Ξερω μονο οτι περναει απο τα χερια μου , οτι καβαλανε οι φιλοι μου , και οτι βλεπω στο συνεργειο του κολλητου μου...και προσπαθω να εχω μια minimum αποψη βασιζομενος σε γεγονοτα..

ΓΕΓΟΝΟΣ ειναι οτι το μηχανακι του Tropea σκορπισε χωρις να φταιει ο ιδιος και ενω ειχε λιγα χλμ και ηταν εντος εγγυησης...Οταν λεμε σκορπισε ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ να προκληθει μια ηλιθια ηλεκτρικη βλαβη η κατι αλλο και να χασω πχ μια εκδρομη η να με αφησει στα κρυα του λουτρου..Το συγκεκριμενο μηχανακι παραλιγο ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟΝ ΚΑΤΟΧΟ ΤΟΥ...καλα εκανε ο Tropeas και το συνεχιζει το ζητημα..μακαρι να ειχαμε ολοι λιγα απο τα κοτσια του και την υπομονη του...

Τωρα για το παλικαρι με το v-strom δεν γνωριζουμε σχεδον τιποτα..Ηταν η μηχανη σε καλη κατασταση??
Ειχε κανει σωστο σερβις??
Κατα την διαρκεια του 36ωρου ειχε τσεκαρει καθολου τα λαδια??
Ειχε ακουσει καθολου περιεργους θορυβους απο τον κινητηρα προς το τελος ??
Επισης δεν υπαρχει καμια φωτογραφια του κινητηρα για να δουμε και εμεις τι συμβαινει...ουτε καμια αποψη απο τον ιδιο που επαθε το σκηνικο..
Κακως τα βαλαμε με το παλικαρι που ποσταρησε το πρωτο..Δεν ειναι αυτος που την επαθε..
Εγω απλως θα του θεσω ενα ερωτημα να το πει στον κατοχο του strom που "επισκευαστηκε":

1.Αν ηταν μπιελα και αλλαχτηκε με την αλλη δεν υπαρχει περιπτωση να γινει το ιδιο(αν μιλαμε για ελλατωματικο ανταλλακτικο)??
2.Αν τρυπησε καρτερ η κορμο κινητηρα τι εγινε??Αλλαχτηκε??ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΕΙΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΟΤΑΝ ΕΣΠΑΣΕ Η ΜΠΙΕΛΑ ΚΑΙ ΤΡΥΠΗΣΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΞΕΧΝΙΩΝΤΑΙ???ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ-ΕΔΡΑΝΑ-ΣΤΡΟΦΑΛΟΣ-ΣΑΣΜΑΝ ΑΛΛΑΧΤΗΚΑΝ??
3.Τι εγγυησεις πηρε μετα την επισκευη ??

Παντως τονιζω οτι αυτα τα γεγονοτα δεν συναγουν στο να θεωρησω οτι η ταδε μαρκα κανει μπορδελα μηχανακια και αλλες τετοιες παπατζες..

Αυτα τα ολιγα και sorry αν σας κουρασα..






:beer:

Tropeas
18/05/2006, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
1.Αν ηταν μπιελα και αλλαχτηκε με την αλλη δεν υπαρχει περιπτωση να γινει το ιδιο(αν μιλαμε για ελλατωματικο ανταλλακτικο)??
2.Αν τρυπησε καρτερ η κορμο κινητηρα τι εγινε??Αλλαχτηκε??ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΕΙΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΟΤΑΝ ΕΣΠΑΣΕ Η ΜΠΙΕΛΑ ΚΑΙ ΤΡΥΠΗΣΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΞΕΧΝΙΩΝΤΑΙ???ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ-ΕΔΡΑΝΑ-ΣΤΡΟΦΑΛΟΣ-ΣΑΣΜΑΝ ΑΛΛΑΧΤΗΚΑΝ??
3.Τι εγγυησεις πηρε μετα την επισκευη ??

Πολύ σωστό σε βρίσκω, να σου απαντήσω όχι εκπροσωπόντας τον άνθρωπο αλλά απο την δικιά μου εμπειρία τι ΠΡΕΠΕΙ να είναι σαν απάντηση στα παραπάνω?
1.Συνήθως τα ελατωματικά υλικά είναι σε προβληματικές γραμμές παραγωγής, που σημαίνει ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε (μόνο μετά απο εξονυχιστική έρευνα) αν ήταν όντως ελλατωματικό(μιας και είναι καραμέλα για να αποφύγουμε περαιτέρω ελέγχους) και αν το μελλοντικό θα είναι ή όχι.
2.Αν τρύπησε κάρτερ ή κορμό, τότε αμ΄΄εσως απο την ελληνική νομοθεσία ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να αντικαταστήσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.
3.Οι εγγυήσεις πρέπει να είναι η ίδιες , όπως και απο κατασκευής γιατί μιλάμε για καινούρια πράγματα, δηλαδή 2 χρόνια....

Για να δούμε και τι θα μας πει, αν μας πει ο φίλος μας... ;)

dvavoul
18/05/2006, 13:59
Παιδιά αν κάνουμε λίγο υπομονή χωρίς ικασίες και χωρίς να ρίχνουμε ευθύνες όπου νά ναι, πιστεύω ότι άν το θέλει και ο ίδιος θα μάθουμε από τον κάτοχο του V-Strom που υπέστει την ζημιά, τι ακριβώς συνέβει.

Και λόγω του ότι είμαι από Χαλκίδα έχω νας πώ το εξής:

"Και ο Χότζας είχε πάρει ένα γάϊδαρο, και πάνω που τον έμαθε να μήν τρώει, ψόφισε"

Ερώτημα 1: Φταίει ο γάϊδαρος;;;;
Ερώτημα 2: Φταίει η τροφή;;;
Ερώτημα 3: Φταίει ο πωλητής;;;;
Ερώτημα 4: Φταίει η μάνα του γάίδαρου;;;

Έχουμε δώσει από 7960 ευρώ ο καθένας και έχουμε πάρει ένα εργαλείο για να μας εξηπηρετεί και να μας υπηρετεί, άρα λοιπόν με την σειρά μας έχουμε και κάποιες υποχρεώσεις ώς προς αυτό τις οποίες δέν πρέπει να αμελούμε ή να τις παίρνουμε στα ελαφρά.

Εγώ πάντως κοιμάμε ήσυχος γιατί γνωρίζω πώς ότι και να γίνει η επιλογή μου να το πάρω από επίσημη αντιπροσωπεία έχει βάση.

Την βρήκα μέχρι και 1100 ευρώ πιό φθηνά, οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ υποστήριξης όμως "Απουσίαζαν".

Μιά τέλεια μηχανή δεν μπορεί να κατασκευαστεί από ατελής ανθρώπους. Λάθη και βελτιώσεις πάντα θα υπάρχουν.

Προχτές πήρα 6 αυγά από το κοτέτσι και το ένα δέν είχε κρόκο μέσα. Τι να κάνω;;; Να πιάσω την κότα και να την σφάξω;;;
Άμα την σφάξω δέν θα ξαναφάω αυγό. Βελτιώνω λοιπόν την τροφή του κόκορα καθώς επίσης και την δική της.


:beer: :beer:

Azazyl
22/05/2006, 21:09
Φίλε ρώτα και εμένα για την SUZUKI, που το 1ο πράγμα που μου είπε είναι: ''Φίλε κάθεσαι στραβά. Εμείς δεν αναγνωρίζουμε τίποτα, το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να μας πας δικαστικώς...''

Mototaxidiotis
06/06/2006, 16:59
παιδες θα πω και εγω την γνωμη μου .....

πριν κανα 3αρι χρονια ηταν ενας τυπος με ενα 1000 κιτρινο το οποιο εσπασε στην εθνικη..... ευτυχως το κρατησε και δεν επεσε το παλικαρι.....
εκεινο τον καιρο προσπαθουσα να βρω κατοχους με 1000 για παρεα με τους γνωστους σκοπους..... μην σας τα πολυλογω το μηχανακι το πηγε στα κεντρικα και το ειδα..... το μοτερ ηταν τριανταφυλλο ανοιγμενο!!!!!!!!:eek:
χαμος στην σουζουκι , μα πως ειναι δυνατον καινουργια μοτο κλπ....
η ιστορια εδειξε πως..... ο φιλος ηταν στην πιστα στις σερρες ...... και με τα πολλα αφου ειχε πιεσει την μοτοσυκλετα βγηκε στην εθνικη για να γυρισει..... η αλυσιδα ειχε γινει σωβρακο ,κρεμασε με αποτελεσμα να χτυπαει στο εμπρος μερος του καρτερ πισω απο το γραναζι κινισης, αρχισε να πεταει τα λαδια και με τις πιεσεις εσπασε.........δεν νομιζω πως εφταιγε η σουζουκι για αυτο...ασε που ηταν σκυλοπειραγμενο απο ρευματα μεχρι και μοτερ.....

δεν ειναι παντα η αστοχια υλικου που ειναι μια στις τοσες αλλα και η συντηρηση που κανουμε στις μοτοσυκλετες μας....

εμπειρικα η αντιπροσωπεια της σουζουκι δεν ειναι και η κορυφαια στον τομεα σερβις αλλα κατα τα αλλα ειναι μια χαρα...

GeorgeFZR
06/06/2006, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrommer
παιδες θα πω και εγω την γνωμη μου .....

πριν κανα 3αρι χρονια ηταν ενας τυπος με ενα 1000 κιτρινο το οποιο εσπασε στην εθνικη..... ευτυχως το κρατησε και δεν επεσε το παλικαρι.....
εκεινο τον καιρο προσπαθουσα να βρω κατοχους με 1000 για παρεα με τους γνωστους σκοπους..... μην σας τα πολυλογω το μηχανακι το πηγε στα κεντρικα και το ειδα..... το μοτερ ηταν τριανταφυλλο ανοιγμενο!!!!!!!!:eek:
χαμος στην σουζουκι , μα πως ειναι δυνατον καινουργια μοτο κλπ....
η ιστορια εδειξε πως..... ο φιλος ηταν στην πιστα στις σερρες ...... και με τα πολλα αφου ειχε πιεσει την μοτοσυκλετα βγηκε στην εθνικη για να γυρισει..... η αλυσιδα ειχε γινει σωβρακο ,κρεμασε με αποτελεσμα να χτυπαει στο εμπρος μερος του καρτερ πισω απο το γραναζι κινισης, αρχισε να πεταει τα λαδια και με τις πιεσεις εσπασε.........δεν νομιζω πως εφταιγε η σουζουκι για αυτο...ασε που ηταν σκυλοπειραγμενο απο ρευματα μεχρι και μοτερ.....

δεν ειναι παντα η αστοχια υλικου που ειναι μια στις τοσες αλλα και η συντηρηση που κανουμε στις μοτοσυκλετες μας....

εμπειρικα η αντιπροσωπεια της σουζουκι δεν ειναι και η κορυφαια στον τομεα σερβις αλλα κατα τα αλλα ειναι μια χαρα...




Diladi i vlavi sto kinitira ofeilete sto oti htan peiragmeno?

Mototaxidiotis
07/06/2006, 01:17
ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡ ΕΚΑΝΕ ΡΩΓΜΗ ΚΑΙ .... ΕΣΠΑΣΕ....
ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ ΠΕΡΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΕΕΛΤΙΩΣΕΙΣ....ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ "ΦΟΡΕΣΕΙ¨ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΣΚΑΣΕΙ¨

Η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ.......
Η ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.....ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΤΕΡ .....

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ STICKY ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ....ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ TLR ΔΗΛΑΔΗ AYTO ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ DL1000 ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ....

ΓΕΝΙΚΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ (ΕΞΑΤΜΙΣΗ,ΦΙΛΤΡΟ ΑΝΤΕ ΚΑΙ POWERCOMMANDER) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ .... ΑΝ ΗΤΑΝ ΘΑ ΠΕΡΝΑΜΕ GSXR!!!!!

Η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ....

Tropeas
07/06/2006, 08:00
Vstrommer και πλέον με την συμπεριφορά του συγκεκριμένου χρήστη που του έσπασε (που απο τότε που "βολεύτικε" το θέμα δεν έχει βγάλει άχνα) καλά κάνει και είναι sticky...

Πες μας έναν σωστό λόγο... και θα ήθελα πραγματικά πολύ να σε γνωρίσω και να κουβεντιάσουμε απο κοντά...

Ολα τα παραπάνω για τις σωστες συντηρησεις κλπ φυσικά και είναι πολύ σωστά και αυτονόητα για τον καθένα... και πάλι σου επισημαίνω, "μηχανολογικά έχουν την αντοχή τα μέταλλα να αντέξουν πολλαπλάσιες δυνάμεις", εκτός και αν δεν έχουν λάδι (που φαίνεται), ή αν δεν φέρει λάδι η τρόμπα (και αυτό φαίνεται αλλά δεν αποδικνύεται) ή αν όντως ελλατωματικό υλικό...

Tropeas
07/06/2006, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrommer
ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡ ΕΚΑΝΕ ΡΩΓΜΗ ΚΑΙ .... ΕΣΠΑΣΕ....
ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ ΠΕΡΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΕΕΛΤΙΩΣΕΙΣ....ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ "ΦΟΡΕΣΕΙ¨ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΣΚΑΣΕΙ¨


Το παραπάνω επίσης που αναφέρεις δεν είχε καμία σχέση με το κινητήρα αυτόν καθε αυτό και φαίνεται απο τι έσπασε αφού η αλυσίδα το έγδερνε εξωτερικά , οπότε δεν ισχύουν αντίστοιχα εγγυησεις κλπ, μην συγχέουμε το "έσπασε ένας κινητήρας γιατί τον κλώτσαγα" με το "έσπασε ένας κίνητηρας με το σωστά συντηρημένο μηχανάκι μου" ;)

Mototaxidiotis
07/06/2006, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ολα τα παραπάνω για τις σωστες συντηρησεις κλπ φυσικά και είναι πολύ σωστά και αυτονόητα για τον καθένα... και πάλι σου επισημαίνω, "μηχανολογικά έχουν την αντοχή τα μέταλλα να αντέξουν πολλαπλάσιες δυνάμεις", εκτός και αν δεν έχουν λάδι (που φαίνεται), ή αν δεν φέρει λάδι η τρόμπα (και αυτό φαίνεται αλλά δεν αποδικνύεται) ή αν όντως ελλατωματικό υλικό...


το λες και μονος σου .... αν δεν εχουν λαδι.....αυτο δεν ειναι κακη συντηρηση.......!!!!!

οσο για την γνωριμια πρεπει να ερθω μια μερα απο το δελεαρ να τα πουμε απο κοντα αλλα Δευτερα εχω μαθημα μεχρι τις 2200 και μετα ειμαι κομματια....πιστευω ομως πως θα τα καταφερω.....

SPSP65
07/06/2006, 11:30
Πάντως στα ξένα forum που έκανα ένα ψάξιμο δεν βρήκα να αναφέρεται τέτοιο πρόβλημα στα V Strom 650.

Συγχωρέστε την ασχετοσύνη μου αλλά τι εννοεί ο nikoskkk όταν γράφει «Στον τερματισμό του 9ου 36ωρου»

Mototaxidiotis
07/06/2006, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPSP65
Πάντως στα ξένα forum που έκανα ένα ψάξιμο δεν βρήκα να αναφέρεται τέτοιο πρόβλημα στα V Strom 650.

Συγχωρέστε την ασχετοσύνη μου αλλά τι εννοεί ο nikoskkk όταν γράφει «Στον τερματισμό του 9ου 36ωρου»

το 36ωρο ειναι ενα γεγονος που διοργανωνει η λεσχη μοτοσικλετας μοτο γκουζι τα τελευταια 8 χρονια ...αν θυμαμε καλα..... και περιλαμβανει ενα μεγαλο γυρο της ομορφης πατριδας μας.....ειναι ενας ατυπος αγωνας αντοχης και αρκετα επιτυχιμενος..και ο φιλος βεστρομακιας στην διαδικασια του τερματισμου..... τερματισε και το μοτερ του......:eyepop:

Tropeas
08/09/2006, 17:52
Για να δούμε τι γίνεται και με αυτό...
ελπίζω να έχω νέα σύντομα...:rolleyes:

DPF
27/04/2007, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Για να δούμε τι γίνεται και με αυτό...
ελπίζω να έχω νέα σύντομα...:rolleyes:

τελεικα τι εγινε ρε TROPEA ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ? ΟΛΑ ΚΑΛΑ?

:beer: :beer:

DPF
25/07/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Για να δούμε τι γίνεται και με αυτό...
ελπίζω να έχω νέα σύντομα...:rolleyes:


ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΠΟΛΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ. :nono: :nono:

DPF
17/11/2007, 14:31
ΑΝΤΕ ΠΑΜΕ ΓΙΑ 2008 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΘΑΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .
ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΓΙΑ ΟΛΑ .... :nono: .... ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΚΥ ΤΟ ΘΕΜΑ.

:beer: :beer:

Tropeas
17/11/2007, 14:46
Ο κύριος που είχε το Vstrom ενώ πήρε συμβουλές για να κινηθεί σωστά,
προφανώς σε συμφωνία έφτιαξε τον κινητήρα,
και απο τότε δεν μου ξανασήκωσε τηλέφωνο,
και ούτε δέχτηκε να βοηθήσει έστω σαν μαρτυρία περαιτέρω...
λογικά πρέπει να βγει απο στίκυ...

vestromas
23/03/2008, 12:11
Εχετε συνειδητοποιησει ποσα βεστρομ κυκλοφορουν στους δρομους, κατω απο ποσες διαφορετικες συνθηκες, με χρηστες καθε ειδους και νοοτροπιας; Αλλοι ειναι ψειρες, αλλοι αδιαφοροι, αλλοι κουλοι αλλοι καγκουρες, αλλοι αμελεις. Οτροπος που εχει περασει αυτο το θεμα προς τα εξω σε σχεση με ολα αυτα, που αναφερα, μου κανει λιγο προβοκατ κορικος. Οπως ειπε και ο catmaster που συμφωνω απολυτα μαζι του, δεν ξερουμε τον χρηστη του 36ωρου που αναφερθηκε. Μπορει ο τυπος να δοκιμαζε αντο μηχανακι αντεχει στα παντα χωρις να ελεγχει τιποτα. Με τοσες πωλησες το βεστρομ, για να ειναι αυτα τα θεματα σοβαρα, θα επρεπε να ειχαμε περισσοτερα νομιζω απο 2 περιστατικα για να αρχισουμε να βαραμε τις καμπανες. Κεγω αμα παρω το μηχανακι μου αλαδωτο με τελειωμενη αλυσιδα και αρυθμιστο, και παω να γυρισω τον κοσμο, δεν νομιζω οτι θα το τελειωσω το ταξιδι κυριλε. Προκαλω ολους αυτους τους βεστρομαδες που σπασανε τα μοτερ τους να αρχισουνε τις καταγκελιες, να παμε να τα πεταξουμε τα μπουρδελα μας, αλλιως να αρχισουμε λιγο να τα μαζεουμε λιγο τα πραγματα. Αντε μην αρχισω να ανοιγω θεματα για γνωστους μου που παθανε διαφορα για οτιδηποτε, απο μιξερ μεχρι κουζινες και σας τρελανω ολους.

nassosxlvbros
03/09/2011, 00:08
Στο στρώμα του κουνιάδου μου παρατήρησα χτες ανάμεσα στους κυλίνδρους λαδι "στεγνωμένο"και με ζώσαν τα φίδια...λέτε το μοτέρι να ετοιμάζεται για το μπαμ ή να είναι κάτι αθώο; :confused:

venumis
06/09/2011, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Στο στρώμα του κουνιάδου μου παρατήρησα χτες ανάμεσα στους κυλίνδρους λαδι "στεγνωμένο"και με ζώσαν τα φίδια...λέτε το μοτέρι να ετοιμάζεται για το μπαμ ή να είναι κάτι αθώο; :confused:

Οχι βέβαια, απο πολλά μπορεί να είναι, ισως θέλουν αλαγή οι φλάτζες, ισως να είναι λίγο λάδι απο κάποια υπερχήληση, ισως απο την εισαγωγή..

Μπορείς βέβαια να τσεκάρεις για κάποια ρογμή στον κινητήρα αλλά μου φαίνεται πολύ χλωμό να είναι κάτι τέτοιο..

Το χειρότερο σενάριο απο τα πιθανά είναι φλάτζα αλλά και πάλι θα το έίχε πάρει πρέφα, δεν χάνει λάδια η μηχανή , απλά βρήκες λίγο λάδι και παλιό μάλιστα.

Μην αγχώνεσαι δεν εχει κάτι το μοτόρι