PDA

View Full Version : καηκε λαμπακι σε ΧΤ 2001 και δεν μπορω να το βλεπω ετσι...



vaspiou
12/05/2006, 03:29
αααα!!!!!
καλησπερα...
Μολις το πηρα (ΧΤ)μου καηκε το λαμπακι που φωτιζει το καντραν με τα χιλιομετρα!!
οχι με τις στροφες...
Εβγαλα την μασκα αλλα δεν ανοιγει το σκατο για να αλλαξω λαμπακι. Εγω ηξερα στο XR εβγαζα την μασκα και τσουπ κατω απο το καντραν εβγαινε ολο μαζι με το ντουι και το αλλαζα.Ενω με αυτο δεν ξερω τι παιζει...:mad: Mε τα λαμπακια εχω μια ψυχωση θελω ολα να αναβουν.
ΑΝ μπορειτε πειτε μου πως στα κομματια ανοιγει να το αλλαξω το κωλολαμπο!!!
Thx .!:beer:
bye guys...:wave2:

kaps
12/05/2006, 07:28
Φίλτατε και εγώ είχα ψαχτεί και δυστυχώς η μόνη λύση είναι να το ξεκουμπώσεις εκεί που πιάνει η βάση (λεκανάκι)με αυτό που περιέχει τα όργανα . Απλά μετά θα έχει σχετικό πρόβλημα στεγανότητας και όποτε πλένεις τη μηχανή σου θα πρέπει να αποφεύγεις να ρίχνεις νερό έστω με πίεση εκεί .Βέβαια άμα αχοληθείς αρκετά μπορείς να του κάνεις μια μόνωση με σιλικόνη.Πάντως δες μήπως κουνόντας τα καλωδιάκια σου ξαναανάψει διότι σε αυτά τα καντραν με τους κραδασμούς του ΧΤ τα λαμπάκια καμμιά φορά χαλαρώνουν.

vaspiou
12/05/2006, 14:45
ok ευχαριστω... θα το ψαξω

sakisp
12/05/2006, 16:49
ειναι ευκολη η αντικατασταση των φωτεινων ενδειξεων και φωτισμου των οργανων!!!!
λινεις την βιδα της μασκας και την αφαιρεις.
μετα θα παρατηρησεις οτι στο κατω μερος των οργανων βγενουν δυο αξονακια οπου εχουν στις ακρες τους ροδελα και ασφαλεια,με το που βγαλεις την ασφαλεια (2 αξονακια 2 ασφαλειες για το καθε καπακι) θα ελευθερωθει το καθε καβουκι απο τα οργανα!!!!! αν χρειαστεις για το ταχυμετρο ξεβιδωνεις και την ντιζα.
μιας και οι λαμπες τουλαχιστον ξεθωριαζουν αρκετα γρηγορα εγω θα σου προτεινα να βαλεις led π.χ. κοκκινα που εχουν το πλεονεκτημα οτι ποτε δεν ξεθωριαζουν και ποτε δεν καιγονται και επισης δεν ανεβαζουν και μεγαλες θερμοκρασιες.(υπαρχουν led σε ιδιες διαστασεις και αποδοσεις με τα 5watt λαμπακια του εμποριου)
οσο για το θεμα της στεγανωτητας θα δεις οτι εχει ενα λαστιχο με πατουρα οποτε και αν το βαλεις σωστα δεν φανταζομαι να εχεις προβλημα!!!!!!!!!!!εγω δεν ειχα παντως.

vaspiou
12/05/2006, 19:55
ναι τα ειχα δει αυτα τα αξονικια , αλλα φοβηθηκα να τα πειραξω...
Ευχαριστω πολυ για τα post...
προσοχη...:winka:
bye:smokin:

sakisp
12/05/2006, 20:55
αν θες παντως να ηρεμησει το κεφαλακι σου μπορω να σου πουλησω το δικο μου χτ!!!!!!!!!!!!!
καλοβραδυ :beer: