PDA

View Full Version : Γρεζια...η αρχη του τελους?



xaris_sm
12/05/2006, 11:14
και τι γινεται τελικα οταν αρχιζουμε να βλεπουμε γρεζια (καμποσα) στην μαγνητικη ταπα κατα την αλλαγη των λαδιων?

προετοιμαζομαστε για τα χειροτερα η κανουμε τον Αλεκο σαν να μην τρεχει τιποτα..
εγω παντως μετα την αλλαγη λαδιων που εκανα (2.700 χλμ ειχαν κανει τα λαδια) λεω να το πηγαινω χαλαρα μεχρη την επομενη αλλαγη να δω τα γρεζια την επομενη φορα.

αυτο που θελω να μαθω βασικα αν ειναι καποιος οιονος...(σιγουρα οχι καλος) καποιο μεταλλο χτυπαει μεχρι εδω μπορω να καταλαβω... τι μπορει να χτυπαει λοιπον...?

οποιαδηποτε σχετικη πληροφορια καλοδεχουμενη


:wave2:

OldMan
12/05/2006, 11:27
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Φυσιολογικό είναι ρε Χάρη...

(Αν ΔΕΝ έβρισκες "γρέζια" να ανησυχούσες) !!!

Αυτά που βγάζεις από την μαγνητική τάπα είναι "συσωματώματα"πολλών μικρότερων...

Αν τα βάλεις σε γυάλινο δοχείο με διαλύτη, σε λίγη ώρα ΔΕΝ θα τα διακρίνεις (τόσο μικρά είναι !!!).

Αν το μηχανάκι είναι "στρωμμένο" και μπορείς να διακρίνεις γρέζια, τότε όντως κάτι δεν πάει καλά !!!:sad:

xaris_sm
12/05/2006, 11:59
μαλιστα...

απλα προβληματιστκα που ειδα τον μηχανικο μου ενα υφος

"μμ εχει λιγα γρεζακια" αλλα μεχρι εκει

θα δειξει, απλα ανγχωθηκα γιατι δεν αντεχω να του σκασω αλλο "πακετο"


:wave2:

xaris_sm
15/05/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Φυσιολογικό είναι ρε Χάρη...

(Αν ΔΕΝ έβρισκες "γρέζια" να ανησυχούσες) !!!

Αυτά που βγάζεις από την μαγνητική τάπα είναι "συσωματώματα"πολλών μικρότερων...

Αν τα βάλεις σε γυάλινο δοχείο με διαλύτη, σε λίγη ώρα ΔΕΝ θα τα διακρίνεις (τόσο μικρά είναι !!!).

Αν το μηχανάκι είναι "στρωμμένο" και μπορείς να διακρίνεις γρέζια, τότε όντως κάτι δεν πάει καλά !!!:sad:


ελπιζω να μην καταλαβες οτι εχω κανει 2700 χλμ με το μοτερ απο την αρχη....? 2700 χλμ ειχαν κανει τα λαδια που αλλαξα τελευταια φορα :confused:

KaTaNaS
16/05/2006, 10:55
γειαααααα

τα γρέζια, είναι πράγματι φυσιολογικότατα!

με την πάροδο των χρόνων το ΚΤΜ μας απο 640 θα γίνει 990 ADV :rotflmao:


είναι οκ, παιδιά! για αυτό έχουν βάλει και το μαγνήτη, να τα συγκεντρώνει!

Ταξιδευτής
31/05/2007, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
γειαααααα

τα γρέζια, είναι πράγματι φυσιολογικότατα!

με την πάροδο των χρόνων το ΚΤΜ μας απο 640 θα γίνει 990 ADV :rotflmao:


:lol: :lol: :lol: Τι μλκ!!!! :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :bigcry:

Σωτο, το 950 σου απο παπορι θα γινει υπερωκεανιο!!!! :rotflmao:

Pitsakos
31/05/2007, 10:27
Εγω παντος την τελευταια φορα ( χωρις να σε αγχωσω ελπιζω:D ) που ειδα γρεζι στην παλια μηχανη που ειχα μετα απο 3000χλμ μπλοκαρε:D !

DUKASII
31/05/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pitsakos
Εγω παντος την τελευταια φορα ( χωρις να σε αγχωσω ελπιζω:D ) που ειδα γρεζι στην παλια μηχανη που ειχα μετα απο 3000χλμ μπλοκαρε:D ! ηταν κτμ η παλια μηχανη η μηχανη για κουρεμα του γκαζον?
να ξερω αν εχει θεσει εδω η να το σβυσω.

Pitsakos
31/05/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ηταν κτμ η παλια μηχανη η μηχανη για κουρεμα του γκαζον?
να ξερω αν εχει θεσει εδω η να το σβυσω.
Μηχανη ηταν cagiva canyon 600 96' μοντελο! αν θες σβηστο! ενα σχολιο εκανα:)

gefr
31/05/2007, 16:31
Για τί χιλιόμετρα μιλάμε; Είναι καινούργιο το μηχανάκι στο στρώσιμο ή όχι. Η τάπα είναι μαγνητική για να τα συγκεντρώνει, για να μην κυκλοφορούν και κάνουν ζημιά, αλλά όχι και φυσιολογικά. Άν είναι μεγαλούτσικα και φαίνονται και μετά την διάλυση του λαδιού με βενζίνη, είναι ανησυχητικό. Το μπλοκάρισμα που αναφάρθηκε προέρχεται από φθαρμένα γρανάζια του κιβωτίου.

Καλή τύχη.

OldMan
31/05/2007, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Για τί χιλιόμετρα μιλάμε; Είναι καινούργιο το μηχανάκι στο στρώσιμο ή όχι.
Μετά από ένα χρόνο που πέρασε, δεν νομίζω ....:nono: