PDA

View Full Version : ΜΠΕΤΟΒΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ



Sabre
12/05/2006, 11:50
Τίς καλημέρες μου στο forum και αφού την γλύτωσα σήμερα το πρωί απο βέβαιο θάνατο είπα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που μου έτυχε καθώς πήγαινα στην δουλειά μου.
Ωρα 7:45 και έχω μπεί στην περιφεριακή του Υμητού απο Γλυκά Νερά με κατεύθηνση πρός Λ.Κατεχάκη.Κίνηση ελάχιστη εκείνη την στιγμή και αρχίζω να μπαίνω στα πρώτα Τούνελ (στό ύψος της Αγ.Παρασκευής).Ένα μέτρο μετά την είσοδο του πρώτου Τούνελ....ακούω ένα Κράαααακ απο μπροστά, φέυγουν κομμάτια απο το μπροστά φτερό, τρέμει το τιμόνι και η μηχανή αρχίζει να χάνει το μπροστινό αλλά ευτηχώς με με λίγα φρένα και με σχετικά χαμηλή ταχύτητα που ήμουν (και ευτηχώς όχι πλαγιασμένος) κατάφερα να την κρατήσω και να κάνω δεξιά.
Αλάρμ, κατεβαίνω και τι να δώ?

Μια μπετόβεργα (ψιλή) έχει σπάσει το φτερό έχει τυλιχτεί γύρω απο την πίσω πλευρά του δεξιού δισκόφρενου και η μια άκρη της ακουμπάει (και φρενάρει) το πλάγιο μέρος του ελαστικού ενώ το μεγαλύτερο μέρος της κρέμεται στα αριστερά 2 εκατοστά μπροστά απο το λεβιέ ταχυτήτων!!!!!!!!!

Προφανός μέσα στο σκοτάδι (αρχή του τούνελ) την πέρασα απο επάνω κτλ κτλ.

Θέε μου είμαι ζωντανός.......

Αστυνομία (καταγραφή γεγονότος) - Οδική της Α.Ο μεταφορά στο συνεργείο.Δήλωση στην ασφαλιστική μου για καταγραφή του ατυχήματος.ψάξιμο με την νομική προστασία της ασφαλιστικής μου - για επόμενες κινήσεις,ένα πακέτο τσιγάρα,μισός καφές σκέτος,ένα σκασμένο λάστιχο,δουλειά δεν πήγα σήμερα...ευτηχώς είχα οδική μεταφορά απο την αγορά της μηχανής και δεν πλήρωνα κερατιάτικα...

Θά πάρω τηλ και κανένα δικηγόρο καλού κακού πρίν μιλήσω με Αττική Οδό.Πάντως ο Αστυνομικός που ήρθε με περιπολικό (γαλονάς)μαζί με το Βανάκι της τροχαίας μου είπε ότι έχω ελπίδες για αποζημείωση και ο τύπος της Οδικής να κάνω τον σταυρό μου που είμαι ζωντανός όταν εόδε που είχε πάει το σίδερο....
Δέν ήρθε η ώρα μου ακόμα, και σίγουρα θα ξανακαβαλήσω μηχανή.Απλά οοοοοοοοοοοοοοοοοοοουυυυφφφφ.....

Αν κάποιος έχει καμία καλή συμβουλή για το πώς θα μπορούσα να κινηθώ καλύτερα θα το εκτιμούσα πολύ πολύ.

Πάντα όρθιοι παίδες δεν μασάμε

:look:

:wave2:

crs-k
12/05/2006, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
...........................
Αν κάποιος έχει καμία καλή συμβουλή για το πώς θα μπορούσα να κινηθώ καλύτερα θα το εκτιμούσα πολύ πολύ.
..........................


Ο Δικηγορος σου (ή η νομικη προστασια) θα ξερει πολυ καλυτερα ... :winka:


Καλα ξεμπερδεματα!

:smokin: :beer: :wave2:

cityfly
12/05/2006, 12:01
ευτυχώς δεν έπαθες τίποτα


από κει και πέρα αφού έχουν καταγραφεί τα πάντα θα σουν πουν οι δικηγόροι


:wave2: :wave2:

makis206
12/05/2006, 12:06
Τυχερός μέσα στην ατυχία σου..:uplate:

Καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα εύχομαι !



:beer: :beer:

sapila racing
12/05/2006, 12:19
Αλλο πάλι και τούτο....

Τι να πώ ρε φίλε, αφού την γλύτωσες κοίτα τουλάχιστον να τους τρέξεις και να τους τα πάρεις χοντρα!

evvou
12/05/2006, 12:20
:uplate: :uplate: :uplate: τι λες τωρα? :uplate: :uplate: :uplate:

Δοξα το Θεο που εισαι καλα...αυτο εχει σημασια :) για τα υπολοιπα σιγουρα θα μπορεσει να σε καθοδηγησει ο δικηγορος σου!

καλη δυναμη!! :beer: :beer: :beer:

Sabre
12/05/2006, 12:23
thanx παίδες μου αγαπημένοι!:D

Τώρα που το σκέφτομαι.....πρέπει να αρχίζω να κερνάω μπύρες σε όλον τον κόσμο και μην πώ πόσα λεφτά πρέπει να ξοδέψω σε κεριά......

:beer: :beer: :beer:

Kizoku
12/05/2006, 12:28
:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Καλά τι σου έτυχε και εσένα ρε παλικάρι.Κάνε και ένα τάμα!!!

Να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε...

zephyr1
12/05/2006, 12:37
Αφου εισαι καλα ολα οκ.

morpheus
12/05/2006, 13:11
καταρχήν άσε εμάς να λέμε τα "ευτυχώς" και τα "δόξα τω Θεώ" και εσύ πήγαινε άναψε κανένα κερί...

για αποζημίωση θα πρέπει να αποδείξεις πως η μπετόβεργα έχει χρησιμοποιηθεί (ή μεταφέρθηκε προκειμένου να χρησιμοποιηθεί) σε έργο της Αττικής Οδού, όπου κ ξέμεινε από αμέλεια του συνεργείου. Σε περίπτωση που κάποιος (έχοντας έννομο συμφέρον) επικαλεστεί πως έπεσε από διερχόμενο αυτοκίνητο, θα πρέπει να αποδείξεις πως ήταν στο σημείο αυτό τουλάχιστον μια μέρα και οι αρμόδιοι για την ασφάλεια της οδού δεν την εντόπισαν και μετακίνησαν. Σε αντίθετη περίπτωση, απλώς θα γίνει μια μήνυση κατ' αγνώστου (αμέλεια, πρόκληση ατυχήματος κλπ κλπ).

Προσοχή στον τρόπο που θα "περάσεις" την θέση σου. Θέλεις οπωσδήποτε δικηγόρο και μάλιστα έμπειρο.

Sabre
12/05/2006, 13:30
Σωστόν, και είδη μιλάω με δικηγόρο για το θέμα γιατί κάτι μου λέει ότι δεν θα είναι τόσο εύκολα τα πράγματα.:sick:

Και επίσεις δέν ξέρω αν (απο τις κάμερες) φανεί πιό όχημα έκανε την ζημιά...

Kortenaer
12/05/2006, 13:46
Να κανεις τον σταυρο σου φιλε Sabre, οσο για την αποζημειωση επειδη ειναι λιγο περιεργη περιπτωση "πιασε το αυγο και κουρευτο".....


Κερνα τις :beer: για να ηρεμησεις......

Tropeas
12/05/2006, 14:27
Να σαι πάντα καλά και έτσι τυχερός ,
και ας αποζημιωθεί και κάποιος απο την Αττική Οδό μιας και θεωρείται ότι την πληρώνουμε ακριβά για να γλυτώνουμε τέτοια περιστάτικά μιας και ελέγχεται σχολαστικά.... ;)

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα σε αποζημιώσουν... εκτός του ότι μπορείς να το τραβήξεις...

gcrook
12/05/2006, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Να σαι πάντα καλά και έτσι τυχερός ,
και ας αποζημιωθεί και κάποιος απο την Αττική Οδό μιας και θεωρείται ότι την πληρώνουμε ακριβά για να γλυτώνουμε τέτοια περιστάτικά μιας και ελέγχεται σχολαστικά.... ;)

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα σε αποζημιώσουν... εκτός του ότι μπορείς να το τραβήξεις...

Καταρχας περαστικα στον φιλο και παντα ορθιος.
Ακου μπετοβεργα....μπρρρρ:look:


Λαμπρο ακουσα μια περιεργη ιστορια το Πασχα στο χωριο μου, (δυστυχως δεν προλαβα ολοκληρη την κουβεντα), απο μια διπλανη παρεα, για ενα παρομοιο ατυχημα το οποιο αποζημιωθηκε, η ΘΑ αποζημιωθει, αλλα δεν μπορω να επιβεβαιωσω τιποτα για ευνοητους λογους.
Θελει πολυ ψαξιμο παντως η ολη φαση:wave2:

Sabre
12/05/2006, 14:49
Ελπίζω μην φτάσουμε στα άκρα.... και να πάνε όλα καλά.Δυστηχώς θα μιλήσω με νομική προστασία της ασφαλιστικής μου απο Δευτέρα.

Ασε που αν στραβώσει το πράγμα υπάρχει και η τακτική ΡΟΜΠΑ ΞΕΚΟΥΜΠΩΤΗ και πολυυυυύ τράβηγμα κλπ κλπ.

thanks guys για την προσοχή σας.Συμαίνει πολλά για εμένα.:wave2:

Nostra
12/05/2006, 15:43
Να είσαι καλά, να προσέχεις και να χαλαρώσεις αφού τη γλύτωσες...

(Παρεπιμπτόντως μήπως να μου έδινες 5 + 1 νουμεράκια για την Κυριακή... λέω μήπως... :rolleyes: )


Ευτυχώς είσαι καλά και αυτό έχει σημασία. Εγώ πέρασα εχτές κατά τις 8 το βράδυ από εκεί και δεν υπήρχε τίποτα... Το ξέρω γιατί τα ψιλοπροσέχω αυτά... ΑΛΛΑ νομίζω ότι υπήρχε σε κάποιο από τα τούνελ ένα συνεργείο της Αττικής οδού και κάτι έφτιαχναν σε ένα πίνακα (μάλλον ρεύματος). Και στο επόμενο τούνελ ακριβώς η οδική μάζευε ένα χαλασμένο κουτί. Συμπτώσεις ; Δε ξέρω.

Πάντως, για να σου δώσουν τα βίντεο από τις κάμερες ασφαλείας χλωμό το βλέπω... ειδικά αν είναι δική τους η βέργα... Θα χρειαστεί εντολή εισαγγελέα αλλα αφού δεν υπάρχει τραυματίας... χλωμό το βλέπω κι αυτό. Άσε που ο νόμος λέει ότι υπάρχουν μόνο για τη ρύθμιση της κυκλοφορίας... Τεσπα...μακάρι να βγάλεις άκρη...

Σε κάθε περίπτωση κράτα το απόκομμα των διοδίων ή ζήτα ανάλυση της μοτοκάρτας και κάνε άιτηση στους τσουσμπα να σου δώσουν αντίγραφο της αναφοράς τους. (Θα πάρει καμιά εβδομάδα αυτό).

Και πήγαινε και σε ψυχολόγο/ ψυχίατρο του δημοσίου (ή του ταμείου σου τελοσπάντων) τώρα που έιναι φρέσκο το πράγμα να σου δώσει γνωμάτευση για ψυχολογικό σοκ λόγω φόβου κλπ. Θα το χρειαστείς...

Κυνήγα το.... ειδικά αν αέχεις νομική προστασία από την ασφαλιστική σου κυνήγα το. και πίεζε και την ασφαλιστική σου να το κινήσει το θέμα. Ακριβώς επειδή γλύτωσες τα χειρότερα δε πρέπει να επαναπαυτείς, ίσως αύριο να είμαι εγώ, ο άλλος κλπ.

Και όταν δίνουμε 1,30 ή 1,10 ευρώ για διόδια πρέπει επιτέλους να έχουμε απαιτήσεις.


Χαλαράαα :smokin: ...

Tropeas
12/05/2006, 18:33
Τα μόνιτορ της Αττικής οδού δεν κρατάνε ιστορικό , αλλά είναι επίβλεψης και μόνο... σαν συσκευές μπορούν να κρατήσουν ίσως ένα 24ωρο αλλά απο όσο ξέρω δεν γίνεται αυτό...
Σε ατύχημα που είχαμε το περασμένο Ιούνιο αλλά και Ιούλιο είχαμε ρωτήσει τον υπεύθυνο επίβλεψης και μας είχε δώσει τις παραπάνω απαντήσεις και ας υπήρχε τραυματισμός και σε αναμονή δικογραφία...
οπότε δεν σε βλέπω να έχεις κάτι απο κάμερες...

b_bong12
13/05/2006, 09:04
ρε sabre κανε κανα ευχελαιο ρε συ.
Παλι θα εχεις την μικρη σου στο συνεργειο?
Γαααμωωωτττ.
:cry: :cry:

H.A.Balafoutre
13/05/2006, 13:45
Όχι ρε φίλε.....:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Τι πήγες να πάθεις ενώ απλπώς πήγαινες στη δουλειά σου.....πω πω πω........τι θα γίνει ρε γμτ με τους δρόμους και τους αναίσθητους οδηγούς και υπηρεσίες........ ο Σταλόνε στο Ράμπο3 να ήσουν λιγότερο θα κινδύνευες.

Ποτέ ξανά ρε φίλε και σε κανέναν μας κάτι ανάλογο.

Sabre
13/05/2006, 14:42
Αστε παιδιά μην το συζητάτε.Ευτηχώς θα αλλάξω ένα λάστιχο και θα περιμένω να μου φέρουν καινούργιο φτερό.Ελπίζω ότι δισκόπλακες+φρένα είναι οκ (θα δούμε Δευτέρα) οπότε Τρίτη πρωί αν όλα πάνε καλά back on the road.Προσοχή παιδιά και καλή μας τύχη!:wave2:

startengine
13/05/2006, 15:45
Να είσαι πάντα τόσο "τυχερός" και να ευχαριστήσεις θερμά εκείνον που κάθεται πίσω σου στη σέλα... ξέρεις μωρέ... εκείνον με τα άσπρα φτεράκια... :smilea:

Όσο για την αποζημίωση, με ένα δυνατό και κυρίως "εμπιστοσύνης" δικηγόρο, πιστεύω κάτι θετικό θα βγει.
Όπως και να έχει, εσύ στάθηκες πολύ τυχερός στην ατυχία σου και αυτό είναι ούτως ή άλλως πολύ πολύ ευχάριστο!!!

TROOPER
17/05/2006, 16:32
next level :

antikeimenikos sas skopos einai na kataferete na ftasete ston proorismo sas apofevgontas tous pirovolismous apo kanonia ton 9 xilioston ta opoia tha topothetounte stis taratses ton ktirion....!

game over
insert coin!!!!!!!!!!!!!!!!

re de pame sto dialo leo ego me tis malakies pou sinantame sinexeia...

perastika re palikare
kala ksemperdemata kai
panta orthios re file

filika...:beer:

Sabre
19/05/2006, 09:55
Ολα οκ. Το Hornet βγήκε πρίν απο 10 λεπτά απο το συνεργείο.Φρένα οκ,τροχός οκ,φτερό καινούργιο - λαστίχο εμπρός καινούργιο.Ένα μικρό χτύπημα στον αριστερο λαιμό της εξάτμισης θα αλλάχτει την επόμενη εβδομάδα (οι λαιμοί) και το στραβωμένο πεντάλ ταχυτήτων ήρθε με το χέρι στα ίσια του.Άντε να πάρω τηλ την Αττική Οδό για να δώ αν θα με αποζημιώσουν και να πάρω τα τιμολόγια την Δευτέρα με όλα τα ανταλακτικά και εργασίες.Πάντως μέχρι σήμερα έιχαν πεί ότι θα με πάρουν τηλέφωνο οι ίδιοι να μου πούν,αλλά χλωμό το κόβω...Ίδωμεν.

SF
19/05/2006, 10:38
Εγώ θα έλεγα να μη μπλέξεις με τηλέφωνα γιατι θα ναυαγήσεις στο τέλος.

Απλές κινήσεις (η νομ. προστασία - δικηγορος θα σου πουν), και επιστολές στα γνωστά περιοδικά.

Το θέμα δεν είναι να γκρινιάξουμε, αλλά να τους κάνουμε να σφιχτούν ώστε να είναι καλύτεροι στο μέλλον, για το καλό όλων μας.

integrale
19/05/2006, 22:20
Εγώ ρε παιδιά σε τούνελ της ΑΟ παραλίγο να σκάσω πάνω σε αναγόμωση σπασμένη από νταλίκα και κανένας κηφίνας από αυτούς που γυρνούν με τα Βαν δεν είχε πάρει χαμπάρι.Τους πέτυχα να κάθοντε κάπως κρυμμένοι από τους οδηγούς που κινούντε στην ΑΟ παρακάτω και να κάνουν τσιγάρο και όταν τους το είπα με αυστηρό ύφος άρχισαν τα σουξουμου!:a21: :a21: :a24: :a26: :a06:

zolotas
19/05/2006, 22:36
sabre εισαι τυχερος μεσα στην ατυχια σου.......τα ματια 34 να εχουμε .......τι να πω ,προσοχη στα φορτηγα που "ξεφορτωνουν" αν ειναι τετοια περιπτωση η δικια σου.......

b_bong12
26/05/2006, 11:14
1)Χθες Πλαταμωνα και στην επιστροφη, συνανταω ενα φτιαγμενο tigra, ΡΟΖ, με δυο μωρακια μεσα.Ηταν στην ακρη του δρομου αφου ειχαν πεσει σε λακουβα και μαλλον κατι ειχε σπασει απο κατω απο το αμαξι.

2)Μεσα στα Τεμπη ΞΑΝΑσυνανταω την λακουβαρα στο ρευμα προς λαρισα την οποια ειχα δει τρεις εβδομαδες νωριτερα και ειχα σταματησει στους αστυνομικους στα διοδια και τους το ειχα αναφερει.(στα τετοια τους απ'οτι φανηκε).

3) Βγαινω απο Τεμπη και στην αριστερη λωριδα της Ε.Ο.(3 λωριδες δρομος) συνανταω κατι(δεν το προλαβα να το δω) σαν κουτσουρο ηταν? σωληνας ηταν?

Περασα απο πανω του με αρκετη ταχυτητα.
Παλι καλα το πατησα στην ακρη(πεταχτηκε απο την δυναμη) και δεν ειχα τρεχαματα.Σταματησα στην ακρη του δρομου για κανα τεταρτο μεχρι να σταματησουν να τρεμουν τα ποδια μου και οι σφυγμοι της καρδιας μου να επανελθουν σε φυσιολογικο επιπεδο.

Και ολα αυτα εχθες.

Ρε πουστη μου, ειναι πραγματα αυτα.
Μηπως πρεπει να περνουμε τους Δημαρχους για καμια βολτα με τη μηχανη να βλεπουν τι τραβαμε και ποσο σκατα ειναι οι δρομοι?

costas_k
05/06/2006, 13:26
Αφου εισαι καλα τα υπολοιπα πιστευω ειναι θεμα χρονου.Παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ στην αττικη οδο.εγω ακομα δεν εχω μηχανη, αλλα εχω κινδυνεψει απο εναν μα....κα που δεν ειχε δεσει καλα μια σκαλα στο κ.λοφορτηγακι του με αποτελεσμα αυτη να φυγει, το πισω αμαξι απο αυτον να φρεναρει πολυυυυ αποτομα στν προσπαθεια να αποφυγει τη σκαλα που εφυγε,και πιο πισω ενα παλληκαρι να πεφτει κατω(χωρις κρανος) απο ενα street(μαρκα δεν ειδα).ευτυχως που ημουν δεξια λωριδα .Για αυτο σας λεω προσοχη στην αττικη οδο γινονται πολλα

alfa156
29/06/2006, 16:24
η αττικη οδο ειναι ασφαλισμενη στην εθνικη ασφα΄λιστικη
ο αδελφος μου επεσε στην εισοδο της αττικης οδου απο κορωπι προς αεροδρομιο γιατι ειχε χαλικια πανω στην στροφη,και τους πηγε δικαστικος και αποζημιωθηκε πληρως και μαλιστα πριν τηην εκδικαση της υποθεσης τον [ηραν τηλεφωνο και του ειπαν σου δινουμε τοσα τα θελεις??
φυσικα και δεχτηκε γιατι του εδωσαν πολυ περισσοτερα απο οτι ηθελε και εστι εκλεισε η υποθεση.