PDA

View Full Version : Πώς άλλαξα τιμόνι στο CBF-250



johnpan
12/05/2006, 16:39
Προϊστορία

Από τότε που είχα βρει ένα οικόπεδο σε τιμή ευκαιρίας, το τιμόνι μου στράβωσε! Και συγκεκριμένα, το δεξί γκριπ είχε πάρει κλίση προς τα πάνω. Μέρα με τη μέρα, και μετά μήνα με το μήνα, το συνήθισα και οδηγούσα μια χαρά. Έφτασε όμως το πλήρωμα του χρόνου να το αλλάξω. Μπορούσα βέβαια να το βγάλω και να το πάω στο μηχανουργείο του θείου μου να το βάλω στην πρέσα ώστε να το ισιώσει. Αυτό όμως δε θα διόρθωνε και τον πληγωμένο μου εγωισμό, και πιστεύω θα είχα πάντα μια υποψία πως δεν είναι τελείως ίσιο, πράγμα που θα με απασχολούσε στην αυτοπεποίθησή μου.

Οι ενέργειες

Μόλις έμαθα την τιμή του τιμονιού της Χόντα, πίστεψα το να το αγόραζα θα μου έκανε μεγαλύτερη ζημιά στον εγωισμό από το να οδηγούσα πάντα με στραβό τιμόνι, ακόμα και με στραβά πιρούνια που λέει ο λόγος! 80 ευρώ κάνει αυτό το κομμάτι επινικελωμένου σωλήνα! Πέρασα λοιπόν στην αντεπίθεση! Κοίταξα τι παίζει στην αγορά και πήρα ένα τιμόνι με 20 ευρώ, όσο πιο κοντά μπορούσα στο γνήσιο σχήμα.

Αργότερα αγόρασα και τα αντίβαρα από το ίδιο μαγαζί, ώστε να μπορούσα να σιγουρευτώ ότι θα μπαίνουν στο τιμόνι. Τα αντίβαρα που ξεβίδωσα από το αρχικό τιμόνι δεν έμπαιναν στο νέο γιατί δεν υπήρχε κολλημένο παξιμάδι εσωτερικά, και έτσι πήρα από αυτά που όσο τα βιδώνεις διαστέλονται και σφηνώνουν μέσα. Προσέξτε τα αντίβαρα να έχουν αρκετό βάρος και να μην είναι τα ψεύτικα που βάζουν στα παπάκια, αν δε θέλετε να μουδιάζουν οι παλάμες σας στο πρώτο δεκάλεπτο της βόλτας.

Με το φίλο μου τον Κώστα, ένα μεσημέρι, αρχίσαμε να λύνουμε το στραβό τιμόνι, αφού πρώτα φτιάξαμε την απαραίτητη φραπεδιά! Ξεκινήσαμε από το αριστερό γκριπ όπου αφού βγάλαμε εύκολα το βιδωτό αντίβαρο, το πρώτο εμπόδιο ήταν να βγει το λαστιχένιο γκριπ. Η λύση ήταν με ένα σουγιά να το ανασηκώνω από όλο και πιο βαθιά σημεία, και ταυτόχρονα να του ρίχνω το γνωστό λιπαντικό WD40. Μετά λύσαμε τους διακόπτες, και με προσοχή αποσυνδέσαμε τη ντίζα του τσοκ από το πλαστικό της δαχτυλίδι. Τέλος λύσαμε το σετ καθρέπτη - μανέτα συμπλέκτη μόνο από τα δυο δεκαράκια παξιμάδια που συγκρατούνται στο τιμόνι και τα αφήσαμε να κρέμονται. Χρειάστηκε να αποσυνδέσω τα δύο καλωδιάκια που συνδέονται στο συμπλέκτη για να ανιχνεύουν τη θέση του.

Μετά πήγαμε στο δεξί γριπ όπου δυσκολευτήκαμε λίγο να βγάλουμε τις ντίζες του γκαζιού. Θέλει προσοχή να μην τις τσακίσετε ή κόψετε το βαρελάκι με το τράβηγμα. Τραβήξτε τη από το συρματόσκοινο και όχι από το βαρελάκι. Ομοίως και στο δεξί γκριπ, βγάλαμε με τη σειρά αντίβαρο, γκάζι, ηλεκτρικά, και καθρέπτη. Εδώ χρειάστηκε να αφαιρέσουμε τη μανέτα του φρένου που είναι όμως μια απλή βίδα – άξονας με παξιμάδι. Υπήρχαν και στο δεξί γκριπ κάτι καλώδια τα οποία αποσύνδεσα με απλό τράβηγμα, είναι του φως του φρένου.

Τέλος, με το σουγιαδάκι βγάλαμε τα καπάκια από τα 4 άλεν που συγκρατούν το τιμόνι, και λύσαμε τα άλεν. Το τιμόνι πλέον ήταν ένα κομμάτι σωλήνας στα χέρια μας! Κρατήσαμε όλες τις βίδες και ότι άλλο αφαιρέσαμε σε ειδικές θέσεις στον πάγκο ώστε να μπουν όλα στη θέση από όπου βγήκαν.

johnpan
12/05/2006, 16:40
Κάναμε πρόβες για την κλίση που θα δίναμε στο νέο τιμόνι – πού να ξέραμε! – και το βιδώσαμε χαλαρά με τα 4 άλεν, απλά για να συγκρατείται, αλλά να μπορούμε και να το μετακινούμε. Πρώτα είπαμε να βάλουμε το δύσκολο γκριπ, αυτό του γκαζιού, αφού ξέραμε ότι θα μας παίδευαν αρκετά οι δύο ντίζες. Μετά από πολλή υπομονή τις βάλαμε και τραβήξαμε και φωτογραφία. Και εδώ αρχίζουν τα τρελλά. Πάω να βιδώσω τα ηλεκτρικά, πράγμα φαινομενικά εύκολο, είναι σα δύο ημικυκλικά πλαστικά που βιδώνουν το ένα με το άλλο και έτσι σφίγγονται πάνω στο τιμόνι. Ελα όμως που δεν κούμπωναν με τίποτα! Μετά από πάρα πάρα πολλές προσπάθειες, είδαμε το πρόβλημα: το κάτω πλαστικό κομμάτι έχει ένα σιδερένιο βαρελάκι φυτευτό μέσα του, που εξέχει προς τα πάνω σαν πύρος. Αυτό πρέπει να μπαίνει σε ειδική τρύπα πάνω στο τιμόνι ώστε όταν το βιδώσεις να είναι αδύνατο να περιστραφεί. Μάλλον γα λόγους ασφαλείας το έφτιαξαν έτσι, αλλά εμείς εκείνη την ώρα βρίζαμε τη Χόντα που το έκανε επίτηδες για να μας τρώει λεφτά με original ανταλλακτικά. Όπως καταλάβατε, το νέο τιμόνι ΔΕΝ είχε αυτές τις απαραίτητες τρύπες.

Παίρνω λοιπόν τα δυο τιμόνια, αναβαίνουμε στην μιας ημέρας καινούρια cbf250 του Κώστα, και με πηγαίνει στην άλλη άκρη της Πάτρας, στο μηχανουργείο του θείου μου, ώστε να κάνουμε τις τρύπες. (Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα που με άστρωτη μηχανή με εξυπηρέτησε αδιαμαρτύρητα). Πήγαμε λοιπόν, σημάδεψε τις τρύπες, και τρύπησε το τιμόνι σε σταθερό δράπανο με μέγγενη, και με τρυπανάκι κοβαλτίου, κατάλληλο για νίκελ. Με το δικό μου –μη σταθερό τρυπάνι- στο σπίτι, και ζημιά στο τιμόνι θα είχα κάνει, και τρύπες ΔΕΝ θα έκανα, και μπορεί και να είχαμε και ατύχημα. Αυτά τα γράφω για τους νέους στο σπορ. Τέλος, ο μαστρο Νίκος, μου ίσωσε το στραβό τιμόνι μέσα σε μισό λεπτό με την υδραυλική πρέσσα που έχει κατασκευάσει ο ίδιος, εκεί τα είδα όλα παιδιά, η πρέσσα λύγιζε το τιμόνι σα βούτηρο!

Γυρίσαμε –νύχτα πλέον γιατί είχα καιρό να δω το θείο- και με τη βοήθεια του προβολέα μου ξεκινήσαμε την τοποθέτηση από το μηδέν. Αντε πάλι να μπουν οι ντίζες, μεγάλο άγχος μην καταστρέψω τα βαρελάκια. Αφού μπήκαν όμως αυτές, τα υπόλοιπα ήταν παιχνιδάκι, λίγη προσοχή και με τη ντίζα του tsok στο αριστερό γκριπ, και αυτό ήταν. Αφησα για το πρωί τα αντίβαρα μόνο, που ήθελαν χτύπημα.

johnpan
12/05/2006, 16:40
Τα αποτελέσματα

Το άλλο πρωί, την έκανα μια βόλτα αφού έσφιξα όλες τι βίδες, για να δω τη θέση οδήγησης: πολύ ανώτερη! Μοιάζει πολύ περισσότερο με streetfighter θέση, καθώς έχει πλατύνει κατά μερικά εκατοστά το άνοιγμα των χεριών, και οι αγκώνες βγαίνουν φυσικά ελαφρώς πιο ανασηκωμένοι από πριν. Αυτό μάλλον οφείλεται στις γωνίες των γκριπ προς τα πάνω. Επίσης, οι λαβές έχουν απομακρυνθεί –κανά δυο εκατοστά η εκτίμησή μου- και σε εμένα (ύψος 1.77) έρχεται πιο φυσικά η θέση.

Το γυροσκοπικό δεν το έχω ερευνήσει ακόμα, αλλά κάτι μου λέει ότι θα χρειάζεται λιγότερη μετατόπιση του σώματος από τη σέλα, και έχω την αίσθηση ότι μπορώ να κάνω ακριβέστερους χειρισμούς υπό κλίση.

Χωρίς τα αντίβαρα μουδιάζουν τα χέρια μου πάνω από τα 60. Γύρισα σπίτι και με τη βοήθεια ενός φίλου γιατρού, με χειρουργική ακρίβεια τους έριξε όσο κοπάνημα χρειάζονταν για να μπουν στο τιμόνι. Κατόπιν σφίξαμε τα άλεν τους που τα ‘φουσκώνουν’ εσωτερικά και ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ να τα βγάλω, γιατί έχει να χυθεί πολύς ιδρώτας! Α, και αν σας μαγκώσει μέσα στο τιμόνι αυτή η πλαστική μαργαρίτα που έχει το κόντρα παξιμάδι, δοκιμάστε να τη βγάλετε με ένα τιρμπουσόν(!) είναι η ιδέα που μας έσωσε από το νευρικό κλονισμό! Βάζετε και για κόντρα τα δύο κατσαβίδια και ο μοχλός που κάνει είναι τρομερός, βγαίνει για πλάκα παρόλο που χρειάστηκαν σφυριές για να μπει. Α, και εννοείται, σφυριές με το πλάι του σφυριού και με μια πετσέτα ανάμεσα για να μην καταστρέψετε το χρώμα του αντίβαρου.

Ρώτησα στο μαγαζί πώς μπορεί να ζητήσει κανείς το τιμόνι, και δυστυχώς το μόνο που μου είπαν είναι ότι το λένε ‘eluminator’, δεν ήξερε περισσότερα ο υπάλληλος. Πάντως για τα αντίβαρα σας δείχνω το κουτί τους με όλους τους κωδικούς. Τώρα θέλω να του βάλω τους καθρέπτες που έχει βάλει ο Κιζόκου στο cbr125 του, γιατί θα ταιριάζουν με τις γωνίες των αντιβαρων, και θα φαίνεται ακόμα πιο streetfighter. (Βάλε καμιά φωτο ρε Κιζόκου)

Το τιμόνι είναι περίπου το 1/3 σε βάρος από το original. Στα πολλά δεν γίνεται νευρικό το μηχανάκι όπως φοβόμουν, και στους ελιγμούς είναι πιο σίγουρο και εύκολο. Η θέση είναι πιο ξεκούραστη και φυσική για μένα. Αυτά τα λίγα, σόρυ αν σας κούρασα.

Ακολουθούν φωτογραφίες

johnpan
12/05/2006, 16:42
Το παλιό τιμόνι αφού το ισιώσαμε στην υδραυλική πρεσσα. Φαίνονται οι τρύπες που λέγαμε


47738

idi
12/05/2006, 16:43
ΕΥΓΕ

aftermarket ruleZ ....

edit

oups! σβησε!

by JohnPan: άσε δεν πειράζει, απορώ όμως πότε πρόλαβες να το διαβάσεις!!

johnpan
12/05/2006, 16:44
πρόβες by Kostas


47739

johnpan
12/05/2006, 16:45
τα στοιχεία για τα αντίβαρα


47740

johnpan
12/05/2006, 16:46
η διάταξη πατέντας τιρμπουσόν


47741

johnpan
12/05/2006, 16:48
χωρίς τιμόνι! drive by wire θα το κάνω με την άλλη!


47742

johnpan
12/05/2006, 16:51
Η νέα όψη


47743

johnpan
12/05/2006, 16:53
νεα όψη 2


47744

johnpan
12/05/2006, 16:55
Αυτά, ευχαριστώ!

Kizoku
12/05/2006, 19:58
Άντε καλορίζικο το τιμονέτο ρε Γιαννάκη και καλές βόλτες. Μακάρι να μπορούσα να πάρω καμιά άδεια να σου 'ρθω Πάτρα για βόλτες.
Να δω και τι λέει η μετατροπή σου όχι τίποτα άλλο.

Ελπίζω και ψυχολογικά να είσαι καλύτερα, εεεεε!!!!

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

johnpan
12/05/2006, 20:40
Να δω και τι λέει η μετατροπή σου όχι τίποτα άλλο.
Α έτσι αλητάκο ε, όχι για τον κολλητό αλλά για να δεις τη μετατροπή ε?
χεχε πες μου πότε θα έρθεις να την έχω βάλει για σέρβις!!

Οπως βλέπεις είμαι καλύτερα ψυχολογικά, έχει ωραίες λιακάδες εδώ!

Thanks φίλε, και σε περιμένω να περάσεις οκ?

Α, και βάλε είπαμε φωτο τους καθρέπτες σου!

Οταν ανέβω θα πάμε μαζί μοναστηράκι...:beer: :beer:

Kizoku
12/05/2006, 20:56
Βολέψου τώρα με αυτή και απο αύριο βλέπουμε.


47767

latris mixanis
12/05/2006, 23:06
:a18: :a013: :a012:

Πολύ καλή δουλειά και απο τις φωτογραφίες δεν δείχνει μαϊμού,αλλά μανούλα.

johnpan
13/05/2006, 20:16
ευχαριστώ λάτρης! :beer: :beer:

Kizoku
15/05/2006, 21:17
Ορίστε και οι φωτό από τους καθρέπτες....

Link (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20877)

johnpan
16/05/2006, 15:04
Σωστός! Πάνω που θα σου την έλεγα πού πήγες και τις έβαλες!! Thanks mate!

oulas
20/05/2006, 01:59
Αφου καταφερες και το εφτιαξες σταθερο μαγκια σου!

johnpan
20/05/2006, 02:32
Ρε είναι λουκούμι σου λέω!! Και καινούριο να μου χαρίσει η honda δεν το αλλάζω!