PDA

View Full Version : ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΚΑΘΗΣΕΙΣ...



Ζ109
12/05/2006, 16:43
Είμαι δάσκαλος σε ένα δημοτικό σχολείο και πρίν απο μερικές μέρες έδωσα στα παιδιά ένα θέμα για έκθεση.Το κλασικό, τι θέλουν να γίνουν όταν μεγαλώσουν.Δεν σας κρύβω οτι τα πιο πολλά ήθελαν να γίνουν δάσκαλοι γιατί θα μπορούσαν να είχαν τότε μηχανή σαν τη δική μου!Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι όσα παιδιά είχαν μπαμπά αστυν... θα θέλανε να γίνουν σαν τον μπαμπά τους που δεν χρειάζεται να φοράει κρανος όταν οδηγάει τη μηχανή!!!! Δεν ξέρω... αλλά είναι περίεργο να προσπαθείς να περάσεις σώστα μηνυματα και να βρίσκεις κόντρα στους ξεκράνοτους υπερασπιστές του νόμου.Ντροπή... τιποτα άλλο!
Ευχαριστώ

Nostra
12/05/2006, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζ109
Είμαι δάσκαλος σε ένα δημοτικό σχολείο και πρίν απο μερικές μέρες έδωσα στα παιδιά ένα θέμα για έκθεση.Το κλασικό, τι θέλουν να γίνουν όταν μεγαλώσουν.Δεν σας κρύβω οτι τα πιο πολλά ήθελαν να γίνουν δάσκαλοι γιατί θα μπορούσαν να είχαν τότε μηχανή σαν τη δική μου!Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι όσα παιδιά είχαν μπαμπά αστυν... θα θέλανε να γίνουν σαν τον μπαμπά τους που δεν χρειάζεται να φοράει κρανος όταν οδηγάει τη μηχανή!!!! Δεν ξέρω... αλλά είναι περίεργο να προσπαθείς να περάσεις σώστα μηνυματα και να βρίσκεις κόντρα στους ξεκράνοτους υπερασπιστές του νόμου.Ντροπή... τιποτα άλλο!
Ευχαριστώ

Εσύ λοιπόν σαν καλός δάσκαλος που είσαι θα πάρεις τηλέφωνο τον μπαμπά των παιδιών αυτών και πολύ ευγενικά θα του πεις ότι το παιδί του από τώρα ΄΄εχει τις προοπτικές να γίνει κάγκουρας και να φάει το κεφαλάκι του και ότι γι'αυτό δε φταίει ούτε το σύστημα ούτε η κυβέρνηση ούτε ο Bush G.W. αλλά ο ίδιος ο ανεύθυνος και ανεγκέφαλος μπαμπάς που δίνει τέτοιο παράδειγμα.

αυτά. άντε

dessert
12/05/2006, 17:41
Συνέχισε να προσπαθείς και που ξέρεις, μπορεί καποια μέρα να πουν στο μπαμπά τους να φορέσει κράνος. Τώρα αν αυτός δεν το κάνει μην σκάς, το πολύ-πολύ να γεμίσει ο τόπος άχυρα:smokin:

pantiorix
12/05/2006, 17:45
και γω όταν ακούω κάτι τέτοια μου τι δίνει.και μου τι δίνει περισσότερο όταν τα βλέπω.
Σήμερα που ο καιρός ήταν μαματος είπα και γω να πάω κρήνη(καλαμαριά/θεσ.) για καφέ.εκεί που λέτε που πήγαινα ωραία και καλά να 3 ζητάδες απο δίπλα μου.όλα καλά μέχρι που ένας τους άρχισε τις ταρζανιές,πλαγιολισθίσεις και πάει λέγοντας.
Αυτό που με βίδωσε ήταν το γεγονός ότι η΄ταν παιδιά και τον κοίταζαν,κοντά είχε σχολείο,και αυτός αντι να κόψει τις μαλακίες συνέχισε.
ΕΕΕΕΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΠΑΡΟΥΝ ΜΟΤΟΡΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ,ΟΕΟ?

zzr2005
12/05/2006, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζ109
Είμαι δάσκαλος σε ένα δημοτικό σχολείο και πρίν απο μερικές μέρες έδωσα στα παιδιά ένα θέμα για έκθεση.Το κλασικό, τι θέλουν να γίνουν όταν μεγαλώσουν.Δεν σας κρύβω οτι τα πιο πολλά ήθελαν να γίνουν δάσκαλοι γιατί θα μπορούσαν να είχαν τότε μηχανή σαν τη δική μου!Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι όσα παιδιά είχαν μπαμπά αστυν... θα θέλανε να γίνουν σαν τον μπαμπά τους που δεν χρειάζεται να φοράει κρανος όταν οδηγάει τη μηχανή!!!! Δεν ξέρω... αλλά είναι περίεργο να προσπαθείς να περάσεις σώστα μηνυματα και να βρίσκεις κόντρα στους ξεκράνοτους υπερασπιστές του νόμου.Ντροπή... τιποτα άλλο!
Ευχαριστώ
το χειρότερο δεν είναι ότι δεν θα φοράει κράνος...το χειρότερο ειναι ότι θέλει να γίνει αστυνομικός...:lol: :lol: :lol:
που πάει η νεολαία???
αλήθεια απο εκπαιδευτικής άποψης τη υπηρετεί αλήθεια αυτή η ερώτηση προς ένα πιτσιρικά?
όχι τιποτα άλλο αλλα θυμάμει όταν ήμουνα μικρός κ με ρωτάγανε τέτοια ερώτηση σκεφτόμουνα καλά τι βλακείες με ρωτάνε???
σιγά μην ξέρω τι θέλω να γίνω....
εδώ δεν ξέρω τι θέλω να γίνω τώρα που είμαι 30....:lol: :lol: :lol: :lol:

tai
12/05/2006, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζ109
Είμαι δάσκαλος σε ένα δημοτικό σχολείο και πρίν απο μερικές μέρες έδωσα στα παιδιά ένα θέμα για έκθεση.Το κλασικό, τι θέλουν να γίνουν όταν μεγαλώσουν.Δεν σας κρύβω οτι τα πιο πολλά ήθελαν να γίνουν δάσκαλοι γιατί θα μπορούσαν να είχαν τότε μηχανή σαν τη δική μου!Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι όσα παιδιά είχαν μπαμπά αστυν... θα θέλανε να γίνουν σαν τον μπαμπά τους που δεν χρειάζεται να φοράει κρανος όταν οδηγάει τη μηχανή!!!! Δεν ξέρω... αλλά είναι περίεργο να προσπαθείς να περάσεις σώστα μηνυματα και να βρίσκεις κόντρα στους ξεκράνοτους υπερασπιστές του νόμου.Ντροπή... τιποτα άλλο!
Ευχαριστώ
Αν ένα από αυτά σε ακούσει και σώσει την ζωή του κάποτε, θα το χρωστά σε σένα. Πάλεψε για να σώσεις την ζωή αυτού του παιδιού.

kawasaki ZX-12
12/05/2006, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζ109
Είμαι δάσκαλος σε ένα δημοτικό σχολείο και πρίν απο μερικές μέρες έδωσα στα παιδιά ένα θέμα για έκθεση.Το κλασικό, τι θέλουν να γίνουν όταν μεγαλώσουν.Δεν σας κρύβω οτι τα πιο πολλά ήθελαν να γίνουν δάσκαλοι γιατί θα μπορούσαν να είχαν τότε μηχανή σαν τη δική μου!Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι όσα παιδιά είχαν μπαμπά αστυν... θα θέλανε να γίνουν σαν τον μπαμπά τους που δεν χρειάζεται να φοράει κρανος όταν οδηγάει τη μηχανή!!!! Δεν ξέρω... αλλά είναι περίεργο να προσπαθείς να περάσεις σώστα μηνυματα και να βρίσκεις κόντρα στους ξεκράνοτους υπερασπιστές του νόμου.Ντροπή... τιποτα άλλο!
Ευχαριστώ



εχεις δικιο!!!!!!!


αλλα φαντασου να πεσει σε κανα πατερα με το σκεπτικο εκεινου του ηλιθιου διοικητη τροχαιας που σε συνεντευξη δημοσια δηλωσε οτι τα μηχανακια ειναι μαστιγγα και καλυτερα ο γιος του να γινει πρεζακιας παρα μηχανοβιος!!!!!!!!!!!!!!

τοτε τι κανεις?


οτι μπορει να τους περασει απο το θρανιο καλα ειναι!!!!!!!
αξιζει να κανει τη δικια του προσπαθεια με τα παιδακια και οτι βγει καλο θα ειναι!!!!!!

megatim
12/05/2006, 19:03
Και εγώ συμφωνώ με τον cosanostra. Παρε τηλέφωνο σπίτι τους και εξήγησέ τους την κατάσταση. Πες πως τα παιδιά είναι σε ηλικία που επιρρεάζονται και πλάθονται εύκολα. Και πως αν υιοθετήσουν συμπεριφορές σαν του πατέρα τους, τότε ο πατέρας θα είναι που θα κλαίει το παιδί του. Απλά και ωμά. Ακόμα και ο νόμος είναι μαζί σου. Και δεν θα σου πει και κανείς τίποτα. Γιατί έχεις δίκιο.

Alx 84
12/05/2006, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Και εγώ συμφωνώ με τον cosanostra. Παρε τηλέφωνο σπίτι τους και εξήγησέ τους την κατάσταση. Πες πως τα παιδιά είναι σε ηλικία που επιρρεάζονται και πλάθονται εύκολα. Και πως αν υιοθετήσουν συμπεριφορές σαν του πατέρα τους, τότε ο πατέρας θα είναι που θα κλαίει το παιδί του. Απλά και ωμά. Ακόμα και ο νόμος είναι μαζί σου. Και δεν θα σου πει και κανείς τίποτα. Γιατί έχεις δίκιο.

Ωραία κ καλά όλα αυτά, αλλά άν ο πατέρας είναι ανεγκέφαλος το πιθανότερο είναι να απαντήσει "τι σε νοιάζει εσένα;"
Αν κάνεις μια προσπάθεια πάντως καλό είναι...

sotpag
12/05/2006, 23:13
δεν εχεις αδικο αλλα δεν ειναι παντα ετσι.


εχω γνωστο (αστυνομικο) που αν κανει το λαθος και δεν βαλει κρανος ή ζωνη ο γιος του τον "κραζει"


αλλα ολλα παιζουν στη ζωη και τα παντα ξεκινουν απο το σπιτι μας .....

Ζ109
12/05/2006, 23:34
Σας ευχαριστώ φίλοι μου που δηλώσατε παρών στον προβληματισμό μου.Σίγουρα θα υπάρχουν και αστυνομικοί που σέβονται αυτό που υπηρετούν.Δεν ξέρω βέβαια αν είναι η εξαίρεση ή ο κανόνας.Δεν έχω προηγούμενα με τον συγκεκριμένο κλάδο,απλά δεν μου αρέσει να περνάνε λάθος μηνύματα σε τρυφερές ηλικίες.Γι αυτό σκέφτηκα πως είναι προτιμότερο να βάλω τα παιδάκια της τετάρτης δημοτικού να διαβάσουν τις εκθέσεις τους στους μπαμπάδες τους μπας και ευαισθητοποιηθούν οι δυο-τρεις άσχετοι και καταλάβουν σε τι δρόμο τραχύ οδηγούν τα σπλάχνα τους .Παράλληλα να στιγματιστούν μέσα στην τάξη οι περι κατάχρηση εξουσίας ιδέες.Να μάθουν τα παιδιά μας οτι το να φοράει κράνος,ζώνη κάποιος, είναι μαγκιά το 2006! ;)
Ζ...EE YOU LATER!
Z...EE YOU LATER!

evvou
12/05/2006, 23:55
:smilea: σωστοτατος..χαιρομαι που υπαρχουν ακομα δασκαλοι που νοιαζονται για τα παιδια που διδασκουν :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

fasma
13/05/2006, 09:45
Εκτός αυτού,ας μου πει κάποιος αν και πόσες φορές έχει δει να φοράνε ζώνες μέσα στα περιπολικά οι αστυνομικοί,γιατί εγω οσες φορές προσπάθησα δεν είδα ποτέ μου!!Ειναι απαράδεκτοι,μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι:a023: !!!!