PDA

View Full Version : βοήθεια & απόψεις please.



Jo.Da.
12/05/2006, 18:16
σήμερα το μεσημέρι τελειώνω από τη δουλειά, ζεσταίνω τη μηχανή, βάζω πρώτη κατεβαίνω το πεζοδρόμιο, πάω να περάσω τη διασταύρωση & σε αυτό το σημείο αρχίζουν τα εγκεφαλικά...
ανάβει η κόκκινη λυχνία του κινητήρα και στο οδόμετρο εμφανίζεται το νούμερο 33, ενώ ταυτόχρονα οι στροφές πέφτουν αισθητά (κοινώς χέστηκ@ φορτωμένος).
πατάω το engine stop, ξαναπατάαω μίζα τα ίδια.ξανακάνω τα ίδια παίρνει μπροστά τη μηχανάκι κι όλα κομπλέ.εγώ όμως είπαμε χεσμένος.κατευθείαν στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο yamaha στην πάτρα.εκεί ο μηχανικός είπε πως δεν πρέπει να είναι τίποτα (''κάτι θα μπήκε στο μπουζί'') και αν μου το ξανακάνει να πάω εκεί.μέχρι τώρα δε μου το έχει ξανακάνει (2 φορές μόνο κατάλαβα ένα μικρό σκορτσάρισμα με δευτέρα στο κιβώτιο).οι στροφές είναι σταθερές.υπόψιν ότι το μηχανάκι έχει 1700 km και έχει στρωθεί ευλαβικά από εμένα.
έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι παρόμοιο?
:a4: :a4: :a4:
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

morpheus
12/05/2006, 23:00
Fault Code: 33
Diagnostic Code: 30
Symptom: Open circuit is detected in the primary lead of the ignition coil (# 1, #4).
Probable cause of malfunction:
Open circuit in wiring harness.
Malfunction in ignition coil.
Malfunction in ECU.
Malfunction in a component of ignition cut-off circuit system.

Jo.Da.
15/05/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Fault Code: 33
Diagnostic Code: 30
Symptom: Open circuit is detected in the primary lead of the ignition coil (# 1, #4).
Probable cause of malfunction:
Open circuit in wiring harness.
Malfunction in ignition coil.
Malfunction in ECU.
Malfunction in a component of ignition cut-off circuit system.

thanks morpheus.τα γράφει αυτά στο manual? γιατί δε βρήκα τπτ τέτοιο.πάντως δε μου ξαναέκανε κανένα κόλπο...

morpheus
15/05/2006, 16:13
είναι στο service manual, ή ΕΔΩ (http://forums.sportbikes.net/forums/showthread.php?p=33237#post33237)

Jo.Da.
15/05/2006, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
είναι στο service manual, ή ΕΔΩ (http://forums.sportbikes.net/forums/showthread.php?p=33237#post33237)
πρέπει να είμαι από λίγο έως πολύ...
...ΓΚΑΒΟΣ!!!ευχαριστώ για τη βοήθεια,viva.
:beer: :beer: :beer: