PDA

View Full Version : Επιτέλους θα την πάρω!!!!!!!



xtapodias
13/05/2006, 19:12
Δευτέρα, Τρίτη θα γίνει η παραγγελία του νέου FZ1. Πήρα προσφορές από 2 yamaha και από Βύνιο (ο τελευταίος απογοήτευτικός!!). Την Δευτέρα το πρωί θα πάρω άλλη μια απο την yamaha της γειτονιας μου. Οι προσφορές έχουν σχέση με την ανταλλαγή του vstrom μου. Εκανα και test ride και ακόμα χαμογελάω. Αυτά που έχει πει ο theod για το μοτόρι ειναι πολύ πολύ σωστά και δεν έχω να προσθέσω περισσότερα απλά από ενα test ride. Όποιος ξέρει και έχει να προτείνει κάποιον σωστό αντιπρόσωπο (αξιόπιστο στην ημερομηνία παράδοσης, με service και καλή εξυπηρέτηση), ας μου πει να κοιτάξω κι εκεί. Ηθελα να ρωτήσω και κάτι για όποιον ξέρει. Παρατήρησα στο test οτι αν κολήσεις στην κίνηση, ανεβάζει θερμοκρασία (102-105), αυτό έχει συνέπειες στον κινητήρα σε βάθος χρόνου? Ακόμα προβλήματα που αντιμετώπιζε το 600αρι σε ηλεκτρονικές κλπ, έχω πιθανότητες να τα αντιμετοπίσω κι εγώ?

Α και κάτι ακόμα. Λεω να πάρω μανιτάρια και συναγερμό απο την αντιπροσωπία. Εχετε καμία καλύτερη πρόταση η να τα πάρω από εκεί???

Χίλια Ευχαριστώ

THEOD
13/05/2006, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Δευτέρα, Τρίτη θα γίνει η παραγγελία του νέου FZ1. Πήρα προσφορές από 2 yamaha και από Βύνιο (ο τελευταίος απογοήτευτικός!!). Την Δευτέρα το πρωί θα πάρω άλλη μια απο την yamaha της γειτονιας μου. Οι προσφορές έχουν σχέση με την ανταλλαγή του vstrom μου. Εκανα και test ride και ακόμα χαμογελάω. Αυτά που έχει πει ο theod για το μοτόρι ειναι πολύ πολύ σωστά και δεν έχω να προσθέσω περισσότερα απλά από ενα test ride. Όποιος ξέρει και έχει να προτείνει κάποιον σωστό αντιπρόσωπο (αξιόπιστο στην ημερομηνία παράδοσης, με service και καλή εξυπηρέτηση), ας μου πει να κοιτάξω κι εκεί. Ηθελα να ρωτήσω και κάτι για όποιον ξέρει. Παρατήρησα στο test οτι αν κολήσεις στην κίνηση, ανεβάζει θερμοκρασία (102-105), αυτό έχει συνέπειες στον κινητήρα σε βάθος χρόνου? Ακόμα προβλήματα που αντιμετώπιζε το 600αρι σε ηλεκτρονικές κλπ, έχω πιθανότητες να τα αντιμετοπίσω κι εγώ?

Α και κάτι ακόμα. Λεω να πάρω μανιτάρια και συναγερμό απο την αντιπροσωπία. Εχετε καμία καλύτερη πρόταση η να τα πάρω από εκεί???

Χίλια Ευχαριστώ

Το βεντιλατέρ παίρνει μπρός μόλις φτάσει τους 100 βαθμούς και είναι απόλυτα φυσιολογικό....
Στο μάνουαλ αναφέρει φυσιολογικό εύρος θερμοκρασίας μέχρι τους 117 !!! βαθμούς και συνιστά να σβήσεις τον κινητήρα αν η θερμοκρασία φτάσει τους 130 !!!
Οπότε μην φοβάσαι...γύρω από τους 100 στην κίνηση είναι ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ θερμοκρασία λειτουργίας, αν και είναι λίγο σπαστικό να νοιώθεις το βαντιλατέρ να δουλεύει συχνά-πυκνά...

Έξω από την πόλη ακόμα και με ζόρι (όσο βέβαια μπορείς να το ζορίζεις συνέχεια...) η θερμοκρασία παίζει στους 85-90 βαθμούς....

Για αντιπρόσωπο...πέρνα μια βόλτα από τον Μιχάλη Σπηλιώτη....έχω πάρει 2 μηχανάκια από εκεί και μου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις....Είναι κάθετη μονάδα με εξουσιοδοτημένο συνεργείο, ανταλλακτικά, αξεσουάρ, βελτιώσεις και μπορεί να σε εξυπηρετήσει σε ότι χρειαστείς για το Γιαμάχα σου...

Με το καλό να το πάρεις...:wave2:

zolotas
13/05/2006, 20:26
υπαρχει μοτο που δεν ανεβαζει θερμοκρασια???

καλοριζικο παντως :beer: ωραια μοτο πραγματικα............

xtapodias
14/05/2006, 15:00
ευχαριστώ παιδιά. Στον Σπηλιώτη θα πάω Δευτέρα (σε αυτόν στην Θηβών κάπου κοντα στο Περιστέρι δε λες theod?). Λέτε να παίζει ετοιμοπαράδοτο μπλέ? Μακάρι. Πάντως έχω προβληματιστεί με το θέμα συναγερμός. Εσύ ρε theod τι έβαλες και πόσο? Σε φωτό που έχεις βάλει ειδα οτι έχεις κουλούρα και κλειδαρία δισκόφρενου, οπότε να υποθέσω οτι το αφήνεις έξω το βράδυ? Εγώ έχω γκαράζ αλλά θα ήθελα έναν καλό συναγερμό και τηλεειδοποίηση. Ο αντιπρόσωπος της yamaha μου είπε οτι παίζει συναγερμός spyball με τηλεειδοποίηση που πιάνει 400 μέτρα και τον δίνει 450 ευρά. Εσείς τι λέτε? Λέει τίποτα?

THEOD
15/05/2006, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Πάντως έχω προβληματιστεί με το θέμα συναγερμός. Εσύ ρε theod τι έβαλες και πόσο?

Εγώ έβαλα έναν Steelmate (τον φθηνό όχι αυτόν με την τηλεειδοποίηση) και μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα...εκτός από το γεγονός ότι τρόμαξα να τον χωρέσω κάτω από την σέλλα - μιλάμε για μηδέν χώρο...
Μου στοίχισε 160 ευρώ αλλά μην βιαστείς....Μόλις το πάρεις βάλε πόστ και μπορεί να σου σταλεί με πμ μια προσφορά για συναγερμό.... :smilea:

THEOD
15/05/2006, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Σε φωτό που έχεις βάλει ειδα οτι έχεις κουλούρα και κλειδαρία δισκόφρενου, οπότε να υποθέσω οτι το αφήνεις έξω το βράδυ?

Έξω ???

ΠΟΤΕ :nono: :nono: :nono:


47873

Jo.Da.
15/05/2006, 15:17
καλορίζικο φίλε και καλά χιλιόμετρα.
για βύνιο (καλλιθέα) συμφωνώ ότι είναι τραγικός...από εκεί πήρα το fz6!
όπως και να 'χει::beer: :beer: :beer:

xtapodias
15/05/2006, 19:30
παιδια ευχαριστω για τα καλά λόγια και τη βοήθεια. Μόλις έδωσα την παραγγελιά για το μωρό μου. Δυστυχώς έχει 20-30 μέρες αναμονή (το μπλέ), αααααααχχχχχχχχχχ!!!!!!!!!!! πώς θα περάσει ο καιρός????

R-1nas
15/05/2006, 21:12
Katarxas tha simfoniso gia binio.... Mono pou den mou eipe sta @@mou otan tou eipa oti thelo na agoraso R1 !

Tora gia to Fz1 gnomi mou na protimiseis manitaria alla kai sinergiamo authentiko tis yamaha. To leo auto 1on, gia na min sou kopsoun tin ergostasiaki fisa(anamoni) pou exei to mixanaki sou 2on, gia min tixon ginei kamia mlkia me tin ecu sou kai to immobilizer kai sou lene malakies gia to warranty. Tora ama den zitiseis tpt apo ta 2 to pio pithano einai na rikseis tin timi. o ym600 exei kapou 320-340 ean pas na ton pareis kanonika. Autoi ton pairnoun nomizo 150. Manitaria exoun 170euro ta authentika. To mixanaki tora me pazaria mporeis na to katebaseis mexri kai 10.800-10.900 (ksero katastima) alla den exei dora tpt.