PDA

View Full Version : Αϋπνίες.........



latris mixanis
14/05/2006, 06:27
Λόγου τρελλού άγχους το τελευταίο διάστημα δεν έχω ύπνο. Έτσι και χτες/σήμερα δεν μπορούσα να κοιμήθω,το σπίτι δεν με χωρούσε,με έπνιγε.Σηκώνομαι και ξεκινάω κατά τις 4:30 για Σούνιο μαζί με τη λατρεία μου....
Με πολύ χαλαρούς ρυθμούς ξεκίνησα και άρχισα να απολαμβάνω το φεγγάρι συντροφιά με τη θάλασσα,τα μαγικά χρώματα που υπήρχαν γύρω.Κάποια στιγμή έφτασα και έκατσα να απολαύσω το τοπίο!Ήταν μαγευτικά και το γεμάτο φεγγάρι απλά υπέροχο(μακάρι να είχα ένα φίλο μαζί να μοιραστώ αυτή τη μαγεία).
Ήρθε η ώρα του γυρισμού και φυσικά οι δρόμοι γεμάτοι απο αμάξια,μηχανές και μεθυσμένους. Για το γυρισμό μου προτίμησα να γυρίσω απο Βάρη και μετά Βουλιαγμένης,διότι στην Ποσειδώνος υπερβολική κίνηση και
επικίνδυνα :sick:
Όπως κινούμαι στη Βουλιαγμένη ξαφνικά ντελαπάρει ένα αμάξι :(
Βλέπω ένα νεαρό παιδί να κάθεται δίπλα απο το αμάξι γεμάτο αίματα. Χωρίς να το σκεφτώ ανεβάζω τη μηχανή στο πεζοδρομίο και πάω να δω πως μπορώ να βοηθήσω:sick:
Το παιδί ευτυχώς δεν είχε χτυπήσει πολύ σοβαρά. Επιφανειακά τραύματα στο κεφάλι και ένα πολύ καλό τραύμα στο δάχτυλο του χεριού(ας μην μπω σε λεπτομέρειες). Ρωτάω τα παιδιά που είχαν σταματήσει με ένα αμάξι να βοηθήσουν, αν έχουν φαρμακείο. Μου δίνουν από το ντελαπαρισμένο αμάξι ,το οποίο ήταν και πλήρως εξοπλισμένο(γιατρός ο παθών) και ξεκινάω να του δίνω τις πρώτες βοήθειες και να πιέζω την αιμοραγία μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο να τον πάρει:rolleyes:
Δεν άργησε πολύ ,έκανε 10-15 λεπτά για να έρθει και όλο αυτό το διάστημα το παιδί ρωτούσε πως έγινε και αν θα φτιάχνοταν το αμάξι. έρχεται ο τραυματιοφορέας και του είπα πόση ώρα πίεζα και τι ακριβώς χτύπημα είχε,μετά έπεισα το παληκάρι να βάλει το κολάρο έστω και αν δεν πονούσε.Σημείωση ότι την ώρα που περιμέναμε να έρθει το ασθενοφόρο έτυχε να περνάει ένα άλλο με ασθενή μέσα,αλλά σταμάτησε και περίμενε μαζί μας μέχρι να έρθει αυτό που καλέσαμε.
Αφού μπήκε στο νοσοκομειακό έφυγα για το σπίτι.

Τελικά χαίρομαι που ξεκίνησα τα μαθήματα Α' Βοηθειών,είναι πολύ χρήσιμα , ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί:rolleyes: Νομίζω ότι όλοι πρέπει να τα ξέρουμε

Προσοχή παιδιά στο δρόμο.......:wave2:

Tropeas
14/05/2006, 06:48
Μπράβο λατρεία,
πέραν της χρησιμότητας των πρώτων βοηθειών,
και εσύ είχες το ένστικτο να πας προς τα εκεί χθες, εεε?
και εγω ενω προσωπικά δεν ήθελα, κάτι μου λεγε να πάω...:rolleyes:

sotpag
14/05/2006, 07:01
μπραβο ρε Ελενα ,


και δεν θα αρχισω τις συμβουλες σημερα ,

ηταν πολυ καλο αυτο που εκανες ....
:wave2: :wave2:

kxIII
14/05/2006, 07:19
Μπράβο και πάλι μπράβο.

:a23:

J.R
14/05/2006, 08:59
Μεγα μπραβο!!!!:wave2:

κ ας μην ξαναχρειαστει για κανενα!!

Kostas NL
14/05/2006, 11:25
Μπράβο Λάτρις,

Η κίνηση σου αυτή είναι άξια συγχαρητηρίων.

:a19:

airamhag
14/05/2006, 15:40
k ego den ta xekinisa kan ...giati den eixa xrono...afisa tin thesi mou se kapoion pou sigoura tha ta parakolouthouse ola...

Na sai kala re kopelia....

kalant
14/05/2006, 20:38
Συγχαρητηρια κοπελια κι απο μενα...

:wave2:

zolotas
14/05/2006, 20:40
:a18: :a013: ..........

gcrook
14/05/2006, 20:47
Αμαν!
Κοιτα να δεις που τα ρημαδια τα μαθηματα χρησιμεψαν απο τωρα.
Χρειαζομαι επειγοντως επαναληψη λεμε!
Μπραβο βρε Ελενα παντως:wave2:

tai
14/05/2006, 21:57
Μπραβο βρε Ελενα :beer: :beer:

catmaster
14/05/2006, 23:21
Well Done BikeAdorer και απο μενα...

+1000:beer:

Alx 84
15/05/2006, 00:38
Μπράβο για την καλή κίνηση. Ας ελπίσουμε πως το παλικάρι δεν είχε τίποτα σοβαρό.

mikro_latris
15/05/2006, 11:21
:a18:

sniper
15/05/2006, 11:29
Μπράβο.... :)

και προφανώς πίεζες την πληγή (για την αιμοραγία) φορόντας γάντια αποκλείωντας τους κινδύνους πιθανής μόλυνσης δικής σου ή του τραυματία; :D

makis206
15/05/2006, 11:32
Σου αξίζει ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ !!

:beer: :a19: :a19: :beer:

latris mixanis
15/05/2006, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μπράβο.... :)

και προφανώς πίεζες την πληγή (για την αιμοραγία) φορόντας γάντια αποκλείωντας τους κινδύνους πιθανής μόλυνσης δικής σου ή του τραυματία; :D

Δυστυχωςς γάντια δεν υπήρχαν πουθενά(αν και το φαρμακείο είχε αρκετά πράγματα ),οπότε αρκέστηκα στις γάζες χωρίς να έρθω σε επαφή με το τραύμα ή το αίμα...
:wave2:

tifoefs
15/05/2006, 23:19
:beer: :beer:

:wave2:

evvou
17/05/2006, 00:02
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: ενα τεραστιο ΜΠΡΑΒΟ κοριτσακι μου :) :)
εισαι α-στερι κοριτσαρα!!! :beer: :beer:

Βαγγελας
17/05/2006, 23:02
ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ !!!!!!






λιιιιιιιγο μακρυνο βεβαια ........

Βορας γαρ....




αλλα βρε παιδι μου τι ανχγος εχεις και συ και δε σε πιανει υπνος ;;;;;;;;;

:a18: :a18: :a18:

H.A.Balafoutre
17/05/2006, 23:42
Μπράβα.

Κι εγώ το έχω βάλει σκοπό να κάνω μαθήματα με τον ερυθρό σταυρό για πρώτες βοήθειες. Είναι πολύ καλή περίπτωση και έχει μεγάλο πεδίο εφαρμογής. Άλλωστε ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορείς να φανείς χρήσιμος. Αλλά οταν τύχει μπορείς και να σώσεις μια ζωή ενός συνανθρώπου μας.

Krokodilos001
18/05/2006, 09:45
:a18: :wave2:

fantacid
19/05/2006, 04:14
σωστηηηηη!

που κανατε μαθυηματα πρωτων βοηθειων?
εχω βρεθει σε κατι κταστασεις τελευταια στις οποιες χρειαζοταν τα τελιως βασικα κ ενιωσα πολυ ασχημα που δε μπορουσα να βοηθησω στο ελαχιστο....

ειναι ακριβως το αντιθετο συναισθημα απο αυτο που ενιωσες εσυ εκεινο το βραδυ....κ χειροτερα

latris mixanis
20/05/2006, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σωστηηηηη!

που κανατε μαθυηματα πρωτων βοηθειων?
εχω βρεθει σε κατι κταστασεις τελευταια στις οποιες χρειαζοταν τα τελιως βασικα κ ενιωσα πολυ ασχημα που δε μπορουσα να βοηθησω στο ελαχιστο....

ειναι ακριβως το αντιθετο συναισθημα απο αυτο που ενιωσες εσυ εκεινο το βραδυ....κ χειροτερα

Στον ερυθρό σταυρό τα κάνουμε,για περισότερες πληροφορίες δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15731)

zolotas
20/05/2006, 23:49
καλα ολα αυτα αλλα δεν βαζετε και εδω κανενα tip για καποιες περιπτωσεις??? ενταξει ο σκοπος ειναι να στα πουν ειδικοι και να στα δειξουν ...........λεω τωρα αν γινεται ,για μας που δεν προλαβαινουμε ουτε για ζητω

Tropeas
21/05/2006, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
καλα ολα αυτα αλλα δεν βαζετε και εδω κανενα tip για καποιες περιπτωσεις??? ενταξει ο σκοπος ειναι να στα πουν ειδικοι και να στα δειξουν ...........λεω τωρα αν γινεται ,για μας που δεν προλαβαινουμε ουτε για ζητω
Πιστεύω πολύ ότι αν δωθούν οι οδηγίες να γίνουν απο τους υπευθύνουςκατευθείαν στον Ερυθρό Σταυρό...

Είναι κάτι πολύ υπεύθυνο, να κάνεις ή όχι κάτι σε κάποιον...

Τώρα για τα θεωρητικά, κάτσε να τελειώσουν και θα βάλουμε σημειώσεις...;)