PDA

View Full Version : Τransalp---Ερωτήσεις που ζητούν απάντηση...



kostis7gr
14/05/2006, 14:45
Καλημέρα παιδιά...
Σήμερα παρατήρησα οτι ενω η μηχανή ακουγεται καλα στο ρελαντί όταν πατάω τον συμπλεκτη ακούγεται ένας εξτρα μεταλλικός θόρυβος σαν γουργουρητο... να ανησυχώ...???
Ρίξτε καμια απαντησούλα ρε φανταστικοι Τρανσαλπάκηδες γιατί δεν το χαίρομαι οσο πρεπει το καινούργιο το μοτόρι.


Επίσης έχω πάθει σοκ και με κάτι άλλο...
Με το ΚΛΕ 500 που είχα η κατανάλωση ήταν περίπου 10λ για κάθε 210 κμ. Στο Τρανσαλπ βάζω 10L και μετά από 130 Κμ ο δείκτης είναι στο Κοκκινο. :uplate: :uplate:
10L και μόνο 130 Κμ??? και μάλιστα με οδήγημα στρωσίματος???
Φυσιολογικο?? :sick: :look:

makis206
15/05/2006, 07:33
Για το πρώτο μείνε ήσυχος, ο μεταλλικός θόρυβος ακούγεται για λίγο αλλά μόλις ζεσταθεί το μοτέρ σταματάει. Θα στο κάνει πάντα αλλά επειδή ανησύχησε και μένα, μετά από ερώτηση στη Honda με καθησύχασαν με τον ίδιο τρόπο. Μετά απο 13500 χλμ δεν έχω κανένα πρόβλημα παρόλο που ο ήχος παρέμεινε ακριβώς ο ίδιος !:winka:

Και για το δεύτερο μην αγχώνεσαι, ο δείκτης της βενζίνης αργεί να φτάσει μέχρι τη μέση μόλις γεμίσεις το ντεπόζιτο, αλλά απο'κει και πέρα κατεβαίνει γρηγορότερα.

Όχι πως δεν ρουφάει βενζινούλα το Τρανσαλπ, ρουφάει και παραρουφάει μάλιστα λόγο του καρμπυρατέρ σε αντίθεση με τα καινούργια μοντέλα που είναι ψεκαστά, αλλά η αυτονομία του δεν θα σε ανησυχήσει καθόλου όταν βάλεις σκοπό να ταξιδέψεις μαζί του. Γέμισέ το και θα δεις πόσο δύσκολα θα φτάσει τη μέση !

:beer: :beer:

kostis7gr
15/05/2006, 12:08
Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση.... Ησύχασα! :cool:

makis206
15/05/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostis7gr
Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση.... Ησύχασα! :cool:

Και κάτι άλλο για να ησυχάσεις περισσότερο !

Το Τρανσάλπ δεν θα σου παραπονεθεί ποτέ ! Ούτε θα σε αφήσει παραπονεμένο ποτέ !

Να είσαι καλά να το χαίρεσαι όπως αξίζει και στους δυο σας !

:beer: :beer: :beer:


47949

sineder
22/05/2006, 18:05
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 1,5 ΧΡΟΝΟ 63000ΧΛΜ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΔΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΝΤΙΖΑ,ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜAKIS.ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ ΕΓΩ ΚΑΝΩ 240ΧΛΜ ΜΕ 150ΑΡΕΣ(ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ)

el_mojito
14/08/2006, 07:11
...φιλαρακι μη σε απασχολει τιποτα.Αυτο με το συμπλεκτη ειδικα.
Εγω ειχα το παλιο το 600 αρι του 1997.Τι να σου πω ρε συ!Το μηχανακι το ειχα σκισει.145,000 χιλιομετρα ειχε κανει και δεν ειχε βγαλει κιχ.Το μονο κακο (εκτος απο την καταναλωση) ειναι το οτι μετα τα 100,000 αρχιζουν και τσιμπανε λαδακια αυτα τα μοτερ.

THEOD
14/08/2006, 08:32
Είναι γεγονός ότι η κατανάλωση του Τρανσάλπ είναι αρκετά τσιμπμένη σε σχέση με τα 55 άλογά του...:sick: Και με τέτοιες τιμές βενζίνης δυστυχώς αυτό μετράει πολύ την σήμερον ημέρα...:mad: :mad: :mad:

elnor
14/08/2006, 11:35
Μην αγχώνεσαι με το transalpi θα είσαι πάντα μια χαρά χωρίς προβλήματα
Το έχω εδώ και 6 χρόνια και δεν καταλαβαίνει τίποτα.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kostis7gr
14/08/2006, 16:01
Thanks Boys!!!

346iason
08/09/2006, 11:01
Paidia mias kai gw exw ena transalp 2006 montelo.Mporw na anebw mia diastash sto pisw elastiko?twra foraei 120 kai na paw sto 130.Mou eipe kapoios lastixas oti guinetai,to exei kanei kanenasas?

Alexiskots
09/08/2016, 21:33
Καλησπερα παιδια. Μια ερωτηση πανω στο θεμα θελω να κανω , δεν ξερω αν εχει γίνει και πιο πριν ,αν ναι να μου το πειτε . Τον ηχο που ειπε ο φιλος δλδ σαν κατι μεταλλικο να χτυπά τον εχω και γω αλλα μολις ζεσταθει το μηχαμακι..οταν ειναι κρυο δεν ακούγεται τίποτα σαν καινουργιο.και επισης αυξανεται σε μικρο βαθμο με το πατημα του συμπλεκτη, η αλήθεια ειναι οτι μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο αλλα με αγχωνει γιατι ειναι ενας ηχος που σςν ακουγα παλια...και εχω κανει αρκετά χιλιομετρα ειναι η αληθεια με τον ηχο και δεν μου έκανε τιποτα.απλα φοβαμαι μην μου την κανει μια και καλη , ειμαι και διπλος συνήθως ,αγχώνομαι.....