PDA

View Full Version : ΠΕΡΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ



simeon
15/05/2006, 09:36
Ποια είναι η τύχη ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του στη χώρα καταγωγής του, όπου και διαμένει, επειδή έχει αποκτήσει ξένη (Κολομβιανή) υπηκοότητα;

1.. Απελαύνεται από την χώρα.
2.. Φυλακίζεται.
3.. Του στερούνται τα πολιτικά του δικαιώματα.
4.. Πληρώνει βαρύ χρηματικό πρόστιμο.
5.. Πληρώνει 14.000 δρχ. και γίνεται στη χώρα αυτή, Πρόεδρος Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Αθηνών, Υπουργός Αναπληρωτής Εθνικής Οικονομίας (1982-1985), Διοικητής Εμπορικής Τράπεζας (1981-1982), Πρόεδρος Εθνικού Συμβουλίου Έρευνας και Τεχνολογίας (1979-1981), διευθυντής του διεθνούς αερολιμένα Αθηνών(2001 έως σήμερα)
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΟΦΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!

Το όνομα αυτού Κώστας Βαΐτσης


Ποια είναι η τύχη ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του στη χώρα καταγωγής;

1.. Στιγματίζεται ως φυγόστρατος.
2.. Δεν του επιτρέπεται να εργαστεί στο δημόσιο.
3.. Δεν του επιτρέπεται η κατοχή όπλου.
4.. Πληρώνει για να μην υπηρετήσει 29.000 δρχ. Γίνεται ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΜΥΝΗΣ και έχει υπό της εντολές του ολόκληρο το στράτευμα, προχωρεί σε συμφωνίες αγορών πολεμικού υλικού πολλών εκατομμυρίων Ευρώ, την ώρα που εάν του δώσουν ένα G3, θα το πιάσει από την κάννη.
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΟΦΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!

Το όνομα αυτού Άκης Τσοχατζόπουλος


Ποια είναι η τύχη ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του στη χώρα του προφασιζόμενος όπως ομολόγησε, δύο φορές τον επικίνδυνο τρελό ώστε να τον βγάλουν Ι-5 για βαριά ψυχικά νοσήματα με τάσεις αυτοκτονίας; (Πράγμα που έγινε)
1.. Οδηγείτε σε ψυχιατρική κλινική έως να θεραπευτεί.
2.. Δεν του δύνεται άδεια οδήγησης
3.. Δεν του επιτρέπεται να αποκτήσει άδεια οπλοφορίας / οπλοκατοχής
4.. Γίνεται ο πιο καλοπληρωμένος δημοσιογράφος της Ελλάδος με 80.000.000 δρχ. συμβόλαιο τον μήνα, οδηγεί πανάκριβα JEEP, απέκτησε όπλο χωρίς προφανώς χαρτί ψυχιάτρου, απέκτησε δεύτερο όπλο, δήλωσε απώλεια του πρώτου όπλου, μετά από λίγο διάστημα δήλωσε απώλεια του δεύτερου όπλου, και τελικά το κράτος του έδωσε άδεια για τρίτο!
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΟΦΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!

Το όνομα αυτού Μάκης Τριανταφυλλόπουλος ή ταρζάν


Ποια είναι η τύχη ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του στη χώρα του παριστάνοντας επίσης τον τρελό;
1.. Εισάγεται σε κλινική για θεραπεία.
2.. Του χορηγούνται ψυχοφάρμακα.
3.. Δεν μπορεί να εργαστεί στο δημόσιο.
4.. Δεν μπορεί να καταλάβει υπεύθυνη διοικητική θέση οπουδήποτε.
5.. Γίνεται ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΟΦΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!

Το όνομα αυτού Θάνος Μικρούτσικος

Maira
15/05/2006, 10:04
Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί αυτή η χώρα έχει πάρει την κατηφόρα!!!!!

:hypnotize :hypnotize :hypnotize

stratospr
15/05/2006, 10:09
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι τι σχέση έχουν τα παραπάνω με το moto.gr...

Μήπως να μετατρέψουμε το site σε ola_ta_alla_ektos_apo_moto.gr? :confused: :confused: :confused:

adam_tsouk
15/05/2006, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratospr
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι τι σχέση έχουν τα παραπάνω με το moto.gr...

Μήπως να μετατρέψουμε το site σε ola_ta_alla_ektos_apo_moto.gr? :confused: :confused: :confused:


δεν ειναι ολος ο κοσμος 2 ροδες.....


:wave2:

Λεωνίδας
15/05/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
δεν ειναι ολος ο κοσμος 2 ροδες.....


:wave2: Είναι μία εννοείς; Αλήτη σουζάκια; :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
15/05/2006, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Είναι μία εννοείς; Αλήτη σουζάκια; :rotflmao: :rotflmao:


:blush:




:lol: :lol: :lol:

dbandit
15/05/2006, 10:24
δεν ειναι ολος ο κοσμος 2 ροδες.....



Eτσι ακριβως. Καλο θα ειναι να κοιταμε
περα απο το κρανος μας και τη μηχανη μας...

idi
15/05/2006, 11:27
:a11: :a11: :a11: :a11: :a11: :a11:

RapidShade
15/05/2006, 11:55
:a4: :a14: :a21: :a29: :a02: :a011: :a66: :a016: :a018: :a37: :a57: :a56:

kaps
15/05/2006, 11:59
:mad: Δυστυχώς μέσα στα πλάισια της Δημοκρατίας έχουν εφευρεθεί οι πιο απίθανοι νόμοι με τα πιο άπιαστα , γνωστά μόνο σε εκλεκτούς , παραθυράκια για να παραβιάζονται νομίμως . Επιπλέον η πνευματική υποβάθμιση του λαού και η συστηματική του φορολογική αφαίμαξη τον φιμώνει καθημερινά .Ακόμα δε και η αναλέητη πλύση εγκεφάλου μέσω των Μ.Μ.Ε έχει συμβάλλει στα μέγιστα για την αποχαύνωσή του . Ολα αυτά που αναφέρθηκαν από τον simeon λίγο πολύ όλοι τα γνωρίζουν .Το ερώτημα είναι πως να αντιδράσει ο τίμιοςπολίτης αυτής της χώρας που παλεύει καθημερινά για να τα φέρει βόλτα όταν οι μεγάλοι που εκμεταλλεύονται αυτή την παρακμή του έχει περάσει θηλειά στο λαιμό του μέσω διαφόρων μεθοδεύσεων.Τι εννοώ ; ακρίβεια , ανασφάλεια , ανηθικότητα . Βλέπω τα δύο μου παιδιά και ανησυχώ τι θα συναντήσουν στο μέλλον με όλη αυτή τη χαβούζα που κυριαρχεί παντού γύρω μας. Απλά τους δίνω΄όσα παραπάνω εφόδια μπορώ κιαι συνεχώς τους υποδεικνύω την αθέατη πλευρά των γεγονότων που βιώνουν . :sad:

tai
15/05/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratospr
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι τι σχέση έχουν τα παραπάνω με το moto.gr...

Μήπως να μετατρέψουμε το site σε ola_ta_alla_ektos_apo_moto.gr? :confused: :confused: :confused:


Για να αγοράσεις την μηχανή το κράνος και άλλα πρέπει να έχεις χρηματική άνεση.

Δεν έχεις άνεση, για τι αυτοί βάζουν στην τσέπη τους λεφτά που θα σου αναλογούσαν.

Κινδυνεύεις να σκοτωθείς στους δρόμους γυαλιά , γιατί αυτοί βάζουν στην τσέπη τους τα λεφτά που θα φτιαχνόταν ο δρόμος.

Τι λες τώρα? Έχει σχέση το παραπάνω με την μηχανή και το moto.gr?

zzr2005
15/05/2006, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon
Ποια είναι η τύχη ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του στη χώρα καταγωγής του, όπου και διαμένει, επειδή έχει αποκτήσει ξένη (Κολομβιανή) υπηκοότητα;

1.. Απελαύνεται από την χώρα.
2.. Φυλακίζεται.
3.. Του στερούνται τα πολιτικά του δικαιώματα.
4.. Πληρώνει βαρύ χρηματικό πρόστιμο.
5.. Πληρώνει 14.000 δρχ. και γίνεται στη χώρα αυτή, Πρόεδρος Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Αθηνών, Υπουργός Αναπληρωτής Εθνικής Οικονομίας (1982-1985), Διοικητής Εμπορικής Τράπεζας (1981-1982), Πρόεδρος Εθνικού Συμβουλίου Έρευνας και Τεχνολογίας (1979-1981), διευθυντής του διεθνούς αερολιμένα Αθηνών(2001 έως σήμερα)
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΟΦΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!

Το όνομα αυτού Κώστας Βαΐτσης


Ποια είναι η τύχη ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του στη χώρα καταγωγής;

1.. Στιγματίζεται ως φυγόστρατος.
2.. Δεν του επιτρέπεται να εργαστεί στο δημόσιο.
3.. Δεν του επιτρέπεται η κατοχή όπλου.
4.. Πληρώνει για να μην υπηρετήσει 29.000 δρχ. Γίνεται ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΜΥΝΗΣ και έχει υπό της εντολές του ολόκληρο το στράτευμα, προχωρεί σε συμφωνίες αγορών πολεμικού υλικού πολλών εκατομμυρίων Ευρώ, την ώρα που εάν του δώσουν ένα G3, θα το πιάσει από την κάννη.
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΟΦΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!

Το όνομα αυτού Άκης Τσοχατζόπουλος


Ποια είναι η τύχη ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του στη χώρα του προφασιζόμενος όπως ομολόγησε, δύο φορές τον επικίνδυνο τρελό ώστε να τον βγάλουν Ι-5 για βαριά ψυχικά νοσήματα με τάσεις αυτοκτονίας; (Πράγμα που έγινε)
1.. Οδηγείτε σε ψυχιατρική κλινική έως να θεραπευτεί.
2.. Δεν του δύνεται άδεια οδήγησης
3.. Δεν του επιτρέπεται να αποκτήσει άδεια οπλοφορίας / οπλοκατοχής
4.. Γίνεται ο πιο καλοπληρωμένος δημοσιογράφος της Ελλάδος με 80.000.000 δρχ. συμβόλαιο τον μήνα, οδηγεί πανάκριβα JEEP, απέκτησε όπλο χωρίς προφανώς χαρτί ψυχιάτρου, απέκτησε δεύτερο όπλο, δήλωσε απώλεια του πρώτου όπλου, μετά από λίγο διάστημα δήλωσε απώλεια του δεύτερου όπλου, και τελικά το κράτος του έδωσε άδεια για τρίτο!
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΟΦΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!

Το όνομα αυτού Μάκης Τριανταφυλλόπουλος ή ταρζάν


Ποια είναι η τύχη ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του στη χώρα του παριστάνοντας επίσης τον τρελό;
1.. Εισάγεται σε κλινική για θεραπεία.
2.. Του χορηγούνται ψυχοφάρμακα.
3.. Δεν μπορεί να εργαστεί στο δημόσιο.
4.. Δεν μπορεί να καταλάβει υπεύθυνη διοικητική θέση οπουδήποτε.
5.. Γίνεται ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΟΦΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ!

Το όνομα αυτού Θάνος Μικρούτσικος
τι σχέση έχει η αξιοκρατία ρε φίλε με το αν κάποιος επέλεξε να μην παει στρατό???
αυτό είναι το πρόβλημα της Ελλάδος...η αναξιοκρατία έχει πολύ σοβαρότερες εκφάνσεις στο δημόσιο βίο από αυτές που ανέφερες...
επειδή δεν πήγαν οι παραπάνω στρατό:
α)δεν μπορούν να διδάξουν σε ένα Πανεπιστήμιο???
β)δεν μπορούν να γίνουν δη,οσιογράφοι ?εκεί τι σχέση έχει άραγε η αξιοκρατία???? υπάλληλος ιδιωτικού σταθμού είναι ο άνθρωπος
γ)δεν μπορούν να θέεσουν υποψηφιότητα για βουλευτές???αλήθεια αυτοί που τον ψήφισαν είναι άμοιροι ευθυνών και φταίει η αναξιοκρατία?
...Αλήθεια αν πήγαιναν όλοι αυτοί στρατό και καθόντουσαν σε ένα γραφείο στο ΓΕΣ θα ήταν καλύτερα???τότε δεν θα υπήρχε θέμα αναξιοκρατίας για τους υπόλοιπους φαντάρους που θα έπηζαν για πάρτι τους??
τουλάχιστον αυτοί πήραν το ρίσκο να στιγματιστούν εν μέρει....σε εποχές που το να μην πας στρατό δεν ήταν τόσο απλό όσο στις μέρες μας..!!!
ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙΣ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΟΥ ΤΟΝ ΚΑΤΑΞΙΟΜΕΝΟ ΚΑΛΙΤΕΧΝΗ ΤΖΙΜΗ ΠΑΝΟΥΣΗ.......
Υ.Γ. για να προλάβω μερικούς έχω υπηρετήσει κανονικά και μάλιστα σε παραμεθώριο κατά τη διάρκεια ολόκληρης της θητείας μου....(εκτός απο το κέντρο εννοείται...)

tifoefs
15/05/2006, 23:22
Εσυ εισαι αλητης ρε !

:beer: :beer:

AFTER
15/05/2006, 23:38
Στρατος ειναι 2 χρονια(1 πλεον και οσο παει μειωνεται) χασιμο απο την ζωη σου

Δεν λεω οτι δεν εχω εμπειριες, και μακαρι να ξαναπερναγα το χαβαλε και το αγχος του κεντρου, αλλα ειναι ενα τοιχος στην καριερα του αντρα.

Μαγκια τους οσοι δεν πηγανε, και καλα κανανε

Να γινει μισθοφορικος ο στρατος(που θα γινει) να τελειωνουμε.
Τι χρειαζεται ο φανταρος να κανει τις αγκαρειες για τον εαυτο του?

Εγω ολη μου την θητεια δεν θυμαμαι να εκανα κατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρησιμο για την χωρα μου.

Χωσιμο ολη την ωρα....για μενα
Δηλαδη να καθαριζω τα σκατα των συναδελφων και αυτοι τα δικα μου

Θα πω μονο αυτο

Στα στρατοπεδα που ειχα την μεγαλυτερη ευθυνη(μεχρι και μηχανημα 1δις δρχ), ημουν και πιο χημα
Στα στρατοπεδα που δεν εκανα τιποτα με χωνανε ολη την ημερα

Ο στρατος μαθαινει τους ανθρωπους να γινονται πρωτης ταξεως ψευτες, λουφαδοροι και λαδωτηρες(εκ του λαδωματος). Προσοχη, μιλαω για θητεια, οχι για καριερα στον στρατο

Υ.Γ. Παρολα τα ασχημα μου λογια, θα μου μεινουν αλεισμωνητα τα χρονια στο στρατο, και παντα θα κοιταω με δεος τους ΙΠΤΑΜΕΝΟΥΣ της Π.Α. μας.
Andrian Αιεν Υψικρατειν


:beer:

GeorgeFZR
16/05/2006, 00:02
Ασχημο πραγμα να μην εχεις το δικαιωμα να επιλεξεις....



:( :(

Maira
16/05/2006, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Στρατος ειναι 2 χρονια(1 πλεον και οσο παει μειωνεται) χασιμο απο την ζωη σου

Δεν λεω οτι δεν εχω εμπειριες, και μακαρι να ξαναπερναγα το χαβαλε και το αγχος του κεντρου, αλλα ειναι ενα τοιχος στην καριερα του αντρα.

Μαγκια τους οσοι δεν πηγανε, και καλα κανανε

Να γινει μισθοφορικος ο στρατος(που θα γινει) να τελειωνουμε.
Τι χρειαζεται ο φανταρος να κανει τις αγκαρειες για τον εαυτο του?

Εγω ολη μου την θητεια δεν θυμαμαι να εκανα κατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρησιμο για την χωρα μου.

Χωσιμο ολη την ωρα....για μενα
Δηλαδη να καθαριζω τα σκατα των συναδελφων και αυτοι τα δικα μου

Θα πω μονο αυτο

Στα στρατοπεδα που ειχα την μεγαλυτερη ευθυνη(μεχρι και μηχανημα 1δις δρχ), ημουν και πιο χημα
Στα στρατοπεδα που δεν εκανα τιποτα με χωνανε ολη την ημερα

Ο στρατος μαθαινει τους ανθρωπους να γινονται πρωτης ταξεως ψευτες, λουφαδοροι και λαδωτηρες(εκ του λαδωματος). Προσοχη, μιλαω για θητεια, οχι για καριερα στον στρατο

Υ.Γ. Παρολα τα ασχημα μου λογια, θα μου μεινουν αλεισμωνητα τα χρονια στο στρατο, και παντα θα κοιταω με δεος τους ΙΠΤΑΜΕΝΟΥΣ της Π.Α. μας.
Andrian Αιεν Υψικρατειν


:beer:


Νομίζω πως το θέμα είναι πως αν δεν πήγενες εσύ στρατό ή έβγενες με Ι-5 δε θα μπορούσες να κάνεις σχεδός τίποτα από 'κει και πέρα, ενώ κάποιοι άλλοι παρόλ' αυτά, έχουν ψηλές θέσεις, αν όχι τις ψηλότερες!

Η αξιοκρατία στο κατά πόσον όλοι οι πολίτες είναι ίσοι απέναντι στους νόμους!!!! Ούτε κατά διάνοια δε συμβαίνει αυτό, αλλά λέμε τώρα!!!!

:hypnotize :sick: :hypnotize

latris mixanis
16/05/2006, 07:46
Για να καταλάβω λίγο τι παίζει...
Έχω ένα υιο πχ δεν θέλει να πάει στρατό,το καταφέρνει και μετά αν δώσει ένα καλό χρηματικό ποσό(λάδωμα)θα κατέχει μια καλή θέση στη χώρα???

Το μόνο σίγουρο σε αυτή τη χώρα είναι ότι οι νόμοι δεν είναι ίδιοι για όλους :sick: Φυσικά και η μεταχείρηση είναι τελείως διαφορετική. Να πιάσουμε το θέμα φυλακής και κελιού,τι να πρωτοπιάσουμε ....
Αξιοκτρατία στην Ελλάδα δεν υπάρχει, αυτό το καταλαβαίνουμε απο τους διάφορους διαγωνισμούς και προκηρύξεις που υπάρχουν ανα διαστήματα.

Αfter---> δεν το κατάλαβα,γιατί να μην πάτε στρατό?? Συγνώμη αν χρειαστεί να πολεμήσετε πως θα γίνει αυτό αν δεν ξέρετε πχ να κρατάτε όπλο ή να στέλνετε όλμους κλπ??Θα πάρετε εγχειρίδιο εκείνη την ώρα??Σίγουρα οι συνθήκες και η εκπαίδευση δεν είναι οι καλύτερες αλλά αυτός δεν είναι λόγος να σταματήσετε να πηγαίνετε στο στρατό
:dizzy: τεσπά, μην ξεφεύγουμε απο το θέμα μας

GeorgeFZR
16/05/2006, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Για να καταλάβω λίγο τι παίζει...
Έχω ένα υιο πχ δεν θέλει να πάει στρατό,το καταφέρνει και μετά αν δώσει ένα καλό χρηματικό ποσό(λάδωμα)θα κατέχει μια καλή θέση στη χώρα???

Το μόνο σίγουρο σε αυτή τη χώρα είναι ότι οι νόμοι δεν είναι ίδιοι για όλους :sick: Φυσικά και η μεταχείρηση είναι τελείως διαφορετική. Να πιάσουμε το θέμα φυλακής και κελιού,τι να πρωτοπιάσουμε ....
Αξιοκτρατία στην Ελλάδα δεν υπάρχει, αυτό το καταλαβαίνουμε απο τους διάφορους διαγωνισμούς και προκηρύξεις που υπάρχουν ανα διαστήματα.

Αfter---> δεν το κατάλαβα,γιατί να μην πάτε στρατό?? Συγνώμη αν χρειαστεί να πολεμήσετε πως θα γίνει αυτό αν δεν ξέρετε πχ να κρατάτε όπλο ή να στέλνετε όλμους κλπ??Θα πάρετε εγχειρίδιο εκείνη την ώρα??Σίγουρα οι συνθήκες και η εκπαίδευση δεν είναι οι καλύτερες αλλά αυτός δεν είναι λόγος να σταματήσετε να πηγαίνετε στο στρατό
:dizzy: τεσπά, μην ξεφεύγουμε απο το θέμα μας


Αμα γινει η στραβη,παρε το διαβατηριο στα δοντια και τρεχα...

Ζητημα αν στον ενα χρονο θητεια,ριξεις 5 φορες με οπλο..
:wave2:

Ηγ1¨Καναμε ομως γοππινγκ:rotflmao:

Λεωνίδας
16/05/2006, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
(...)Συγνώμη αν χρειαστεί να πολεμήσετε πως θα γίνει αυτό(...)
Συγγνώμη ρε Ελενάκι αλλά...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kaps
16/05/2006, 08:46
Συμφωνώ με τη latris . Οσο για το όποιος τα κατάφερε να μην πάει και καλά έκανε και τα λοιπά σχετικά για μαγκιές και στιγματισμούς σε τέτοιες εποχές και άλλα τινά ένα έχω να πω Η ΦΙΓΟΥΡΑ ΜΑΣ ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ Η ΚΑΚΗ ΜΙΜΗΣΗ.:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

bugsbunny
16/05/2006, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
τι σχέση έχει η αξιοκρατία ρε φίλε με το αν κάποιος επέλεξε να μην παει στρατό???
αυτό είναι το πρόβλημα της Ελλάδος...η αναξιοκρατία έχει πολύ σοβαρότερες εκφάνσεις στο δημόσιο βίο από αυτές που ανέφερες...
επειδή δεν πήγαν οι παραπάνω στρατό:
α)δεν μπορούν να διδάξουν σε ένα Πανεπιστήμιο???
β)δεν μπορούν να γίνουν δη,οσιογράφοι ?εκεί τι σχέση έχει άραγε η αξιοκρατία???? υπάλληλος ιδιωτικού σταθμού είναι ο άνθρωπος
γ)δεν μπορούν να θέεσουν υποψηφιότητα για βουλευτές???αλήθεια αυτοί που τον ψήφισαν είναι άμοιροι ευθυνών και φταίει η αναξιοκρατία?
...Αλήθεια αν πήγαιναν όλοι αυτοί στρατό και καθόντουσαν σε ένα γραφείο στο ΓΕΣ θα ήταν καλύτερα???τότε δεν θα υπήρχε θέμα αναξιοκρατίας για τους υπόλοιπους φαντάρους που θα έπηζαν για πάρτι τους??
τουλάχιστον αυτοί πήραν το ρίσκο να στιγματιστούν εν μέρει....σε εποχές που το να μην πας στρατό δεν ήταν τόσο απλό όσο στις μέρες μας..!!!
ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙΣ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΟΥ ΤΟΝ ΚΑΤΑΞΙΟΜΕΝΟ ΚΑΛΙΤΕΧΝΗ ΤΖΙΜΗ ΠΑΝΟΥΣΗ.......
Υ.Γ. για να προλάβω μερικούς έχω υπηρετήσει κανονικά και μάλιστα σε παραμεθώριο κατά τη διάρκεια ολόκληρης της θητείας μου....(εκτός απο το κέντρο εννοείται...)

Η αξιοκρατία έχει να κάνει όταν
- οπλοφορούν οι ψυχικά άρρωστοι και έχουν άποψη επί παντός επιστητού και καταστρέφουν κόσμο με την “δημοσιογραφία” τους
- έχεις υπουργό ψυχοπαθή κτλ (να μην ξαναγράψω τον κατάλογο)

και όλα αυτά με δικές τους δηλώσεις!!!! Εκτός και αν λέγανε ψέματα, οπότε…

ή τρελοί σε κυβερνάνε ή ψεύτες, διαλέχτεεεεεεεε

μια φορά αξιοκρατία εγώ δεν βλέπω…. Ούτε φυσικά στις προβλεπόμενες συνέπειες

Και για να εξηγούμαστε, ούτε εμένα μου άρεσε που έχασα 21 μήνες στο στρατό, αλλά έπρεπε να συμμορφωθώ με τους νόμους της χώρας μου, είτε μου άρεσε είτε όχι. Δεν νομίζω να έχουμε την πολυτέλεια της επιλογής στους νόμους… άκου εκεί επέλεξαν να μην πάνε στρατό, ωραία και εγώ επιλέγω από δω και πέρα να μην ξαναπληρώσω φόρους, εντάξει?

zzr2005
16/05/2006, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
Η αξιοκρατία έχει να κάνει όταν
- οπλοφορούν οι ψυχικά άρρωστοι και έχουν άποψη επί παντός επιστητού και καταστρέφουν κόσμο με την “δημοσιογραφία” τους
- έχεις υπουργό ψυχοπαθή κτλ (να μην ξαναγράψω τον κατάλογο)

και όλα αυτά με δικές τους δηλώσεις!!!! Εκτός και αν λέγανε ψέματα, οπότε…

ή τρελοί σε κυβερνάνε ή ψεύτες, διαλέχτεεεεεεεε

μια φορά αξιοκρατία εγώ δεν βλέπω…. Ούτε φυσικά στις προβλεπόμενες συνέπειες

Και για να εξηγούμαστε, ούτε εμένα μου άρεσε που έχασα 21 μήνες στο στρατό, αλλά έπρεπε να συμμορφωθώ με τους νόμους της χώρας μου, είτε μου άρεσε είτε όχι. Δεν νομίζω να έχουμε την πολυτέλεια της επιλογής στους νόμους… άκου εκεί επέλεξαν να μην πάνε στρατό, ωραία και εγώ επιλέγω από δω και πέρα να μην ξαναπληρώσω φόρους, εντάξει?
εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι ο υπουργός είναι ψυχοπαθής επειδή το δήλωσε για να μει πάει στρατό????
απλώς εκμεταλεύτηκε ένα κενό του νόμου για να μην πάει...όπως υπάρχει νόμος για να πας, έτσι υπάρχε κ πρόβλεψη για να πάρουν απαλαγή όσοι το κυνηγήσουν και έχουν τα αρχίδια να το κάνουν....
ως προς τις συνέπειες πρακτικά στις μέρες μας δεν υπάρχουν...το Ι 5 μπορεί να είναι παθολογικό, ψυχολογικό, κτλ κτλ κτλ...η αρχη προστασίας των προσωπικών δεδομένων απαγορεύει τη δημοσιοποίηση του στρατιωτικού σου μητρώου.ως εκ τούτου δεν μπορεί κανείς να διαπιστώσει την ακριβή αιτία που δεν πήγες στρατό.....μπορείς να προσληφθείς σε όλες τις υπηρεσίες του δημοσίου πλην του στρατού, Πυροσβεστικής κ της Αστυνομίας (το λεώ γιατί ξέρω πολλούς που δεν έχουν υπηρετήσει και έχουν προσληφθεί δημοσιο)
το ψυχολογικό Ι 5 δεν σημαίνει ότι ένα άτομο δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις ανάγκες της κοινωνίας....απλά ίσως να μην μπορεί να ανταπεξέλθει σε συνθήκες απομόνωσης κ πίεσης που υφίστανται ορισμένες φορές στο στρατό...
το παθολογικό μπορεί να είναι πχ λόγω μιας εγχείρησης στην καρδιά....αυτός δηλαδή απαγορεύεται να ανέλθει σε αξιώματα επειδή δεν πήγε στρατό????
μην ξεχνάμε ότι ορισμένοι από τους πολιτικούς μας κλήθηκαν να πάνε στρατό σε εποχές και καταστάσεις που πολύ απήχαν από αυτό που ονομάζουμε Δημοκρατία...

bonepeeler
16/05/2006, 17:44
Πόσο πληρώνεις για να μην πας στρατό;

Πόσο πάει η κάθε μέρα;

Εγώ δε θέλω να πάω γιατί με καθυστερεί πολύ από αυτά που θέλω να κάνω.

Επίσης δεν τον γουστάρω.

zzr2005
16/05/2006, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Πόσο πληρώνεις για να μην πας στρατό;

Πόσο πάει η κάθε μέρα;

Εγώ δε θέλω να πάω γιατί με καθυστερεί πολύ από αυτά που θέλω να κάνω.

Επίσης δεν τον γουστάρω.
δεν τίθεται θέμα πληρωμής...η πληρωμή ισχύσει για όσους ζουν στο εξωτερικό κ ήρθαν στην Ελλάδα και ταυτόχρονα ειναι πανω από 35 χρονών
υπάρχουν δύο περιπτώσεις....
α)δηλώνεις αντιρησία συνείδησης και κάνεις εναλακτική θητεία (κοινωνική εργασία) η οποία διαρκεί περισότερο (έχουμε καταδικαστεί απο την ΕΕ για αυτό το θέμα...θα έπρεπε να διαρκει το ίδιο)
β) όταν σε καλέσουν το παίζεις ψυχολογικά ασταθής κ τους λές δεν μπορώ να κάτσω εδώ μεσα
σου δίνουν αναβολή...μετα απο ενα χρόνο σε ξανακαλουν..παλι τα ιδια
στην τριτη φορα πέρνεισ οριστική αναβολή . για να παρεισ ομως την οριστική αναβολή περνάς από το ψυχιατρικό νοσοκομειο του στρατού και καθεσε για λιγες μερες....τους πουλας τρελα (όχι τιποτα ιδιαιτερο ..απλα ότι δεν το αντέχεις ψυχολογικα κτλ κτλ) και ολα οκ....

bonepeeler
16/05/2006, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
δεν τίθεται θέμα πληρωμής...η πληρωμή ισχύσει για όσους ζουν στο εξωτερικό κ ήρθαν στην Ελλάδα και ταυτόχρονα ειναι πανω από 35 χρονών
υπάρχουν δύο περιπτώσεις....
α)δηλώνεις αντιρησία συνείδησης και κάνεις εναλακτική θητεία (κοινωνική εργασία) η οποία διαρκεί περισότερο (έχουμε καταδικαστεί απο την ΕΕ για αυτό το θέμα...θα έπρεπε να διαρκει το ίδιο)
β) όταν σε καλέσουν το παίζεις ψυχολογικά ασταθής κ τους λές δεν μπορώ να κάτσω εδώ μεσα
σου δίνουν αναβολή...μετα απο ενα χρόνο σε ξανακαλουν..παλι τα ιδια
στην τριτη φορα πέρνεισ οριστική αναβολή . για να παρεισ ομως την οριστική αναβολή περνάς από το ψυχιατρικό νοσοκομειο του στρατού και καθεσε για λιγες μερες....τους πουλας τρελα (όχι τιποτα ιδιαιτερο ..απλα ότι δεν το αντέχεις ψυχολογικα κτλ κτλ) και ολα οκ....

Αν κάνω κάτι από τα δύο κάτι μου λέει πως bye-bye η δολειά μου.

Μου έχουν πει πάντως πως η θητεία μπορεί να εξαγοραστεί.

zzr2005
16/05/2006, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Αν κάνω κάτι από τα δύο κάτι μου λέει πως bye-bye η δολειά μου.

Μου έχουν πει πάντως πως η θητεία μπορεί να εξαγοραστεί.
γιατί που δουλεύεις?πίστεψε με έιναι μούφες αυτά που λένε ότι δεν μπορείς να πιάσεις δουλειά....
όσο για την εξαγορά ξέχνα το, δεν υφίσταται προς το παρον
μπορείς να εξαγοράσεις μόνο φυλακές....ή αν είσαι παντρεμένος, έχεις παιδιά και είσαι πανω από 35 κανεις μονο τη βασική εκπαιδευση και την υπόλοιπη νομίζω ότι την εξαγοράζεις

tai
16/05/2006, 19:27
Ρε μάγκες το θέμα είναι αν είναι ο στρατός καλός η κακός Η αν αυτοί που μας κυβερνούν και αυτοί που τους ελέγχουν είναι λαμόγια?
Πως έχετε την απαίτηση να σε κυβερνούν τίμια οι πολιτικοί, και να τους προγκάνε αμερόληπτα οι δημοσιογράφοι, όταν έχουν αποδείξει ότι κάνουν πουστιές για το δικό τους συμφέρον καταστρατηγώντας τους νόμους του κράτους (τους κακούς έστω νόμους) και προσπαθήσανε να είναι πιο πάνω από τους άλλους αποφεύγοντας? Μαγκιά του τάδε που έκανε την λαμογιά και βρήκε το παραθυράκι του νόμου ώστε να τον καταπατήσει.

Είναι μαγκιά η λούφα? ( δεν υπηρετώ)
Είναι μαγκιά η κομπίνα? (είμαι ψυχάκιας)
Ε τότε μας αξίζει το κράτος που έχουμε, και τσιμουδιά, γιατί είμαστε στην κατάσταση που είμαστε, και τραβάμε αυτά που τραβάμε γιατί δεν είμαστε αξιόλογα λαμόγια.

Τελικά υπάρχει η αξιοκρατία!

Απλά είναι διαφορετικές οι αξίες σε αυτήν την χώρα

Το καλύτερο λαμόγιο, περνάει καλύτερα από το μικρολαμόγιο.
Ο καλύτερος κομπιναδόρος είναι πιο ψιλά από το μικροαπατεώνα.
Ο πιο γλύφτης έχει καλύτερη δουλειά από αυτόν που έχει τα διπλώματα αλλά δεν ξέρει να κάνει κοινωνικές επαφές.( να γλύφει κοινώς.)

Μπράβο μας.


:yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

Χωμάτινος
16/05/2006, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
..δεν το κατάλαβα,γιατί να μην πάτε στρατό?? Συγνώμη αν χρειαστεί να πολεμήσετε πως θα γίνει αυτό αν δεν ξέρετε πχ να κρατάτε όπλο ή να στέλνετε όλμους κλπ??Θα πάρετε εγχειρίδιο εκείνη την ώρα??..

ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ :a23: :a37::a37: :a37: :a23:


Κλασομπανιέρες :mad:


Ο τολμών νικά..θαρσειν χρεί.. κλπ.

tai
16/05/2006, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Συγγνώμη ρε Ελενάκι αλλά...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Έχεις μάθει απέξω της οδηγίες χρήσεως?:confused:

gcrook
16/05/2006, 21:20
Προσωπικα δεν θεωρω τον στρατο ιδιαιτερο χασιμο χρομου, (δεδομενου του οτι οι καλυτερες ευκαιριες για μενα τουλαχιστον χαθηκαν οσο ελεγα οτι κανω κατι για το μελλον, βλεπε σπουδες κτλ), αλλα και μονο το γεγονος οτι θα ειναι ενας τροπος ζωης εντελως διαφορετικος απο τον πολιτικο με προδιαθετει καπως ευχαριστα.
Ολο και καπου θα χρησιμεψουν τα ‘εφοδια‘ που θα αποκομισουμε απο τον στρατο.
Ας ειναι και κουσουρια eλαττωματα κτλ, ολα χρειαζονται, δεν μπορεις εκ των πραγματων να τα εχεις παντα καλα με την συνειδηση σου.

Ελενα:Μην φοβασαι θα βαλουμε τις γυναικες μπροστα απο τα τανκς για ασπιδες, θα κατσουμε πισω, και μεχρι να μας φτασουν τα πυρα θα εχουμε μαθει πως δουλευει το ρημαδι :rotflmao: :rotflmao: :wave2: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
16/05/2006, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ :a23: :a37::a37: :a37: :a23:


Κλασομπανιέρες :mad:


Ο τολμών νικά..θαρσειν χρεί.. κλπ.

ρε σεις σοβαρα τωρα θελετε να πιασουμε το θεμα στρατος;

αντε γιατι ακομα περιμενω κατι μηνυσουλες που τους εσουρα......


ακου αμα γινει πολεμος.... ρε πατε καλα; ενα κουμπακι υποθεση ειναι ρεεεεεεεεεεεεε

bugsbunny
17/05/2006, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι ο υπουργός είναι ψυχοπαθής επειδή το δήλωσε για να μει πάει στρατό????


Τότε είναι ψεύτης και εγώ ψεύτες δεν θέλω, ΟΚ?


:mad: :mad: :mad:

Χωμάτινος
17/05/2006, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk

ακου αμα γινει πολεμος.... ρε πατε καλα; ενα κουμπακι υποθεση ειναι ρεεεεεεεεεεεεε

Αμ δε :nono:

Αν δεν πατήσει το χώμα η μπότα του στρατού ξηράς δεν γίνεται τίποτα. :wave2: :beer: :wave2:

γεροπιτσιρικος
17/05/2006, 09:20
Συμφωνώ με όλα ΕΚΤΟΣ από την συνεχή γκρίνια για το ότι η Ελλάδα είναι κωλοχανείο.

Για να εξηγηθώ σωστά. Κωλοχανείο είναι, αλλά μήπως φταιμε και εμείς???

Παράδειγμα: Στην Αμερική για 8 χρόνια ήταν πρόεδρος που για να μην υπηρετήσει την έκανε στην Αγγλία (Κλίντον).
Στην Αμερική είναι πρόεδρος που παρ' όλο που πήγε στρατό ήταν κοπανιστός συνέχεια (Μπούς).

Άραγε φταιει αυτός ή ο λαός της Αμερικής που τον ψήφισε 2 φορές;;;;;;

To ίδιο ερώτημα δεν θα έπρεπε να κάνουμε στους εαυτούς μας;;;

Οι πολιτικοί την δουλειά τους κάνουν. Υπόσχονται πολλά και κάνουν λίγα με κατά κύριο λόγο αποδέκτη των ρουσφετιών, την τσέπη τους. Ή φανταστήκατε ότι έγιναν πολιτικοί γιατί ο μισθός είναι καλός και γιατί τους ενδιαφέρει το καλό όλων (για την ώρα μάλλον το αντίθετο έχει αποδειχτεί);;;;

Kortenaer
17/05/2006, 10:20
ο στρατος δεν μας αρεσει γιατι ειναι χασιμο χρονου
οι "μπατσοι" δεν μας αρεσουν γιατι πουλανε μουρη

ε, ας παρουμε και δυο κουτες προφυλακτικα γιατι με τα μυαλα αυτα σε λιγο θα αρχισουν να μας γ#^%#$# ολοι αυτοι που δεν σκεφτονται τοσο ρομαντικα οσο εμεις..........

........χωρις παρεξηγηση

zzr2005
17/05/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Αμ δε :nono:

Αν δεν πατήσει το χώμα η μπότα του στρατού ξηράς δεν γίνεται τίποτα. :wave2: :beer: :wave2:
αμα σου ρίξουν δηλαδή μια πυρηνική κ δεν πατήσει ο στρατός ξηράς τότε τι γίνεται???
οι πόλεμοι δεν γίνονται πια για την κατάκτηση εδαφών , γίνονται για να ασκηθόύν πιέσεις και να αλλάξουν οι γεωπολιτικοί συσχετισμοί...αυτό γίνεται κάλλιστα κ εξ αποστάσεως...βλέπε Γιουγκοσλαβία...τα στρατεύματα πάτησαν όταν πια είχαν τελειώσει όλα και η εξουσία είχε περάσει σε αυτούς που έπρεπε (στα λαμόγια των ΗΠΑ και της ΕΕ δηλαδη)...

zzr2005
17/05/2006, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
Τότε είναι ψεύτης και εγώ ψεύτες δεν θέλω, ΟΚ?


:mad: :mad: :mad:
εσύ μπορεί να μην θέλεις αλλά θέλει το 40% του ελληνικού λαού...έχουμε την πλιτική εξουσία που μας αξίζει σαν λαός...μη ζητάμε τίποτα παραπάνω εκτός αν το διεκδικήσουμε...και πηγαίνοντας στρατό να φυλάξεις τα λαμόγια που προανέφερες σίγουρα δεν κάνεις κάτι για να αλλάξει το καθεστώς αναξιοκρατίας...απλά γίνεσαι ένα ακόμα κομμάτι του πάζλ άθελά σου..όπότε ότι μπορείς να αποφύγεις απόφυγέ το...

latris mixanis
17/05/2006, 22:04
Έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας!!
Το θρεντάκι μιλάει για την αξιοκρατία και 'μεις λέμε για το αν πρέπει να πηγαίνουμε στρατό:rolleyes: :hypnotize

:lol: :lol:

Βαγγελας
17/05/2006, 22:44
Αξιοκρατια ;;;;;;;;;;;



Ρε παιδια ο καθενας μας οτι αρπαξει αρπαξε ..........

μα τι λεμε τωρα ;;;;;;;;


θα με βαλουν εμενα σε θεση και θα πω ....... ΑΑΑΑ ! ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ !!!!!!!!

εγω το ξαναλεω ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΛΕΩ οπσπου να πεθανω !!!!!!


ΑΜΑ ΜΟΥ ΔΙΝΑΝ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΦΕΥΓΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ !!!!!!!!! ΟΥΤΕ ΒΑΛΙΤΣΑ !!!!!!




αυτα σας τα λεει ενας μεταναστης που αλλαξε μεχρι τωρα στη ζωη του σχεδον 60 δουλειες ...................


αξιοκρατια ......πφφφφφφ....

ρε παιδια αφου ο καθενας σας τα ιδια κανατε τι να λεμε .....:confused: :confused: :lol: :lol:

bugsbunny
18/05/2006, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
εσύ μπορεί να μην θέλεις αλλά θέλει το 40% του ελληνικού λαού...έχουμε την πλιτική εξουσία που μας αξίζει σαν λαός...μη ζητάμε τίποτα παραπάνω εκτός αν το διεκδικήσουμε...και πηγαίνοντας στρατό να φυλάξεις τα λαμόγια που προανέφερες σίγουρα δεν κάνεις κάτι για να αλλάξει το καθεστώς αναξιοκρατίας...απλά γίνεσαι ένα ακόμα κομμάτι του πάζλ άθελά σου..όπότε ότι μπορείς να αποφύγεις απόφυγέ το...

OK κάπου εδώ αρχίζουμε να συμφωνούμε, ναι ΑΝ μπορείς απέφυγε το αλλά έχει σημασία το ΠΩΣ, όλες οι πράξεις μας έχουν τις συνέπειες τους πρέπει λοιπόν ο καθένας να είναι έτοιμος να αναλάβει τις δικές του. Ένα τρελόχαρτο σε στιγματίζει και δίνει σε εμάς το δικαίωμα να λέμε όλα αυτά που λέμε…


:wave2:

H.A.Balafoutre
18/05/2006, 14:28
Παιδιά με τον στρατό μην το κουράζουμε πολύ.

Σε αυτή τη χώρα όποιος φοράει παντελόνια πάει στρατό.

Τόσο απλό.

Και τι να κάνουμε δηλαδή, αφού εδώ γεννηθήκαμε, έχουμε και μια ιστορία πίσω μας. Δηλαδή αν κάνουμε κάτι στον καιρό μας καλό για την πατρίδα, με όποιον τρόπο, δεν θα θέλατε να το (σας) θυμούνται οι μεταγενέστεροι?

Όλα τα άλλα είναι κομπλεξισμοί που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα βγούν ξανά σε άλλη περίπτωση στην επιφάνεια του χαρακτήρα του ατόμου και τότε, όποιον πάρει ο χάρος.

Δεν θα κοιτάξει φίλους, γνωστούς (ή μήπως και οι φίλοι του και οι γνωστοί του θα είναι έτσι), ούτε και ξένους.

Αλλα γενικά, κάποτε είμασταν, ως Έλληνες, οι καλύτεροι στο στρατό και μάλιστα στο ρελαντί και το είχαμε και καμάρι. Τώρα, τι έγινε, ντρεπόμαστε. Μη χάσουμε το μ@@νί είναι το πρόβλημα? Αν αγαπάει θα περιμένει ρε ή αλλιώς υπάρχουν κι αλλού μ@@νάκια. Άϊντε ρε με τον στρατό, σιγά τα ωά.

H.A.Balafoutre
18/05/2006, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Για να καταλάβω λίγο τι παίζει...
Έχω ένα υιο πχ δεν θέλει να πάει στρατό,το καταφέρνει και μετά αν δώσει ένα καλό χρηματικό ποσό(λάδωμα)θα κατέχει μια καλή θέση στη χώρα???

Το μόνο σίγουρο σε αυτή τη χώρα είναι ότι οι νόμοι δεν είναι ίδιοι για όλους :sick: Φυσικά και η μεταχείρηση είναι τελείως διαφορετική. Να πιάσουμε το θέμα φυλακής και κελιού,τι να πρωτοπιάσουμε ....
Αξιοκτρατία στην Ελλάδα δεν υπάρχει, αυτό το καταλαβαίνουμε απο τους διάφορους διαγωνισμούς και προκηρύξεις που υπάρχουν ανα διαστήματα.

Αfter---> δεν το κατάλαβα,γιατί να μην πάτε στρατό?? Συγνώμη αν χρειαστεί να πολεμήσετε πως θα γίνει αυτό αν δεν ξέρετε πχ να κρατάτε όπλο ή να στέλνετε όλμους κλπ??Θα πάρετε εγχειρίδιο εκείνη την ώρα??Σίγουρα οι συνθήκες και η εκπαίδευση δεν είναι οι καλύτερες αλλά αυτός δεν είναι λόγος να σταματήσετε να πηγαίνετε στο στρατό
:dizzy: τεσπά, μην ξεφεύγουμε απο το θέμα μας


Που λες latris mixanis, μια φορά είχε έρθει στο στρατόπεδο ο ταξίαρχος για να μας επιθεωρήσει και ήρθε να με ρωτήσει για τους όλμους, ολμιστής εγώ. Αφού τα απάντησα όλα και τα έκανα όλα άψογα, ως λοχίας έπρεπε απλώς να τα ξέρω όλα, τσ τσ τσ, πήγε λοιπόν να με κάνει μια λαμογιά και τον "άδειασα" ανετότατα πάνω στους όλμους. Αυτός τώρα πρέπει να είναι αρχηγός ΓΕΣ αν δεν κάνω λάθος.

Και πού'σαι, για όλμους, εγώ έ........:wave2: :wave2:




















Ξέρω από όλμους.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Χωμάτινος
18/05/2006, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αμα σου ρίξουν δηλαδή μια πυρηνική κ δεν πατήσει ο στρατός ξηράς τότε τι γίνεται???..

Τίποτα! Γιατί απλούστατα κανείς δεν επιτίθεται με πυρηνικα. Η Χιροσίμα και το Ναγκασάκι συνέβησαν μόνο γιά να διαπιστώσουν οι Αμερικανοί την ισχύ του νέου τους "παιχνιδιού". Έκτοτε τα πυρηνικά αποτελούν αποκλειστικά και μόνο στοιχείο εκφοβισμού.


Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
..οι πόλεμοι δεν γίνονται πια για την κατάκτηση εδαφών , γίνονται για να ασκηθόύν πιέσεις και να αλλάξουν οι γεωπολιτικοί συσχετισμοί...

Συμφωνώ απόλυτα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
..αυτό γίνεται κάλλιστα κ εξ αποστάσεως...βλέπε Γιουγκοσλαβία...τα στρατεύματα πάτησαν όταν πια είχαν τελειώσει όλα και η εξουσία είχε περάσει σε αυτούς που έπρεπε (στα λαμόγια των ΗΠΑ και της ΕΕ δηλαδη)...

Διαφωνώ.
Αν δεν είχαν πατήσει 45.000 στρατού ξηράς στην Γιουγκοσλαβία. 250.000 στο Ιρακ το '91 και 150.000 πάλι στο Ιρακ προσφάτως, καμία εξουσία δεν θα είχε αλλάξει χέρια. Ο πόλεμος video game καταστρέφει την αμυντική δομή ενός κράτους, αλλά δεν αλλάζει το πολίτευμά του.

zzr2005
18/05/2006, 18:02
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
[B]Τίποτα! Γιατί απλούστατα κανείς δεν επιτίθεται με πυρηνικα. Η Χιροσίμα και το Ναγκασάκι συνέβησαν μόνο γιά να διαπιστώσουν οι Αμερικανοί την ισχύ του νέου τους "παιχνιδιού". Έκτοτε τα πυρηνικά αποτελούν αποκλειστικά και μόνο στοιχείο εκφοβισμού.

το επιχειρημα με τα πυρηνικα ήταν απλώς για να δώσει έμφαση στην πρόταση ...απλα εννοούσα ότι αμα στείλουν απο 2500 χιλιόμετρα χιλιάδες πυραύλους για κανα μηνα κ καταστρέψουν όλες τις υποδομές του κράτους...(δεν εννοώ στρατιωτικες υποδομές)..αλλά οικονομικές και καταρρεύσει η οικονομία τότε ανοίγεις τα πόδια κ λες περάστε,....και ερχοντε μετά τα πεζοπόρα τμήματα του εχθρού και καταλαμβάνουν απλά την εξουσία...κάπως έτσι έγινε στη Γιουγκοσλαβία...αλλά και στο Ιράν...δεν υπήρχαν σοβαρές μάχες μεταξύ του στρατού του Ιράκ και των ΗΠΑ

zzr2005
18/05/2006, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Παιδιά με τον στρατό μην το κουράζουμε πολύ.

Σε αυτή τη χώρα όποιος φοράει παντελόνια πάει στρατό.


αμα περιμένεις το στρατό να επιδείξεις την αντρειοσύνη σου τι να πω....

afrotwin
18/05/2006, 18:15
ego nomizo oti an kanate tis pipes pou lete 8a isastan plousioi simera....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

min pistevete oti epidi exete mialo exete eksipnada-pnevma ke ala sinafi...

episis statistika to 90% ton an8ropon stin elada iparxoun gia tin dieonisi tou idous ke mono
:lol: :lol: :lol:

kante tis voltes sas xaskogelaste oso mporite
ke min asxoliste me oti den katalavenete
:lol: :lol: :lol:

Χωμάτινος
18/05/2006, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
το επιχειρημα με τα πυρηνικα ήταν απλώς για να δώσει έμφαση στην πρόταση ...απλα εννοούσα ότι αμα στείλουν απο 2500 χιλιόμετρα χιλιάδες πυραύλους για κανα μηνα κ καταστρέψουν όλες τις υποδομές του κράτους...(δεν εννοώ στρατιωτικες υποδομές)..αλλά οικονομικές και καταρρεύσει η οικονομία τότε ανοίγεις τα πόδια κ λες περάστε,....και ερχονται μετά τα πεζοπόρα τμήματα του εχθρού και καταλαμβάνουν απλά την εξουσία...κάπως έτσι έγινε στη Γιουγκοσλαβία...αλλά και στο Ιράν...δεν υπήρχαν σοβαρές μάχες μεταξύ του στρατού του Ιράκ και των ΗΠΑ

Έχεις δίκιο. Ωστόσο την ειδοποιό διαφορά την κάνει η ψυχοσύνθεση του εκάστοτε λαού. Πάρε γιά παράδειγμα τον ΒΠΠ (2ος παγκόσμιος πόλεμος), κάποια κράτη (ονόματα δεν λέμε) παραδώθηκαν σχεδόν αμαχητί, ενώ άλλα (:D + Γιουγκοσλαβία + Ρωσσία) τους έκαναν τον βίο αβίωτο.

Χωμάτινος
18/05/2006, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego nomizo oti an kanate tis pipes pou lete 8a isastan plousioi simera....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

min pistevete oti epidi exete mialo exete eksipnada-pnevma ke ala sinafi...

episis statistika to 90% ton an8ropon stin elada iparxoun gia tin dieonisi tou idous ke mono
:lol: :lol: :lol:

kante tis voltes sas xaskogelaste oso mporite
ke min asxoliste me oti den katalavenete
:lol: :lol: :lol:


:confused:

Λεωνίδας
18/05/2006, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
:confused: Άστο, κανείς δεν έβγαλε άκρη, μην ελπίζεις άδικα :wave2:

Χωμάτινος
18/05/2006, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Άστο, κανείς δεν έβγαλε άκρη, μην ελπίζεις άδικα :wave2:

Άμαν είναι ιέτσ, πάου πάσου. :rotflmao: :beer: :rotflmao:

zzr2005
18/05/2006, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Έχεις δίκιο. Ωστόσο την ειδοποιό διαφορά την κάνει η ψυχοσύνθεση του εκάστοτε λαού. Πάρε γιά παράδειγμα τον ΒΠΠ (2ος παγκόσμιος πόλεμος), κάποια κράτη (ονόματα δεν λέμε) παραδώθηκαν σχεδόν αμαχητί, ενώ άλλα (:D + Γιουγκοσλαβία + Ρωσσία) τους έκαναν τον βίο αβίωτο.

οι καιροί αλλάζουν όμως...τα ΜΜΕ και η παγκοσμιοποιημένη οικονομική έχει αποχαυνώσει τους λαούς, έχει χαλαρώσει τα αισθητήρια τους και έχει καταρακώσει κάιε διάθεση αντίστασης αλλάχωντας τα πρότυπα και απαξιώνοντας κάθε μορφή πολιτισμού...
ως εκ τούτου όπως καταλαβαίνεις αν επαναλαμβάνονταν τα ίδια γεγονότα τώρα οι Γερμανοί θα είχαν πάρει όλη την Ευρώπη σε μια μέρα...

Χωμάτινος
18/05/2006, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
οι καιροί αλλάζουν όμως...τα ΜΜΕ και η παγκοσμιοποιημένη οικονομική έχει αποχαυνώσει τους λαούς, έχει χαλαρώσει τα αισθητήρια τους και έχει καταρακώσει κάθε διάθεση αντίστασης αλλάζοντας τα πρότυπα και απαξιώνοντας κάθε μορφή πολιτισμού...
ως εκ τούτου όπως καταλαβαίνεις αν επαναλαμβάνονταν τα ίδια γεγονότα τώρα οι Γερμανοί θα είχαν πάρει όλη την Ευρώπη σε μια μέρα...

Είμαστε εν έτει 367 πχ. "ΑΝΤΑΛΚΙΔΕΙΟΣ (ή επαίσχυντος) ΕΙΡΗΝΗ". Ο Ανταλκίδας έχει επισυνάψει μία συμφωνία με τους Πέρσες, βάσει της οποίας οι ελληνικές αποικίες της Μικράς Ασίας είναι υποτελείς στους Πέρσες μέσα στα πλαίσια μίας αμοιβαίας αποκλιμακώσεως..προδοσία του Ανταλκίδα. Σαν να μην φτάνει αυτό, η Αθήνα έχει κατακλεισθεί από περσικούς τοξότες (νόμισμα) και οι πληρωμένοι από τους περσικούς τοξότες Έλληνες πολιτικοί, δίνουν και πέρνουν (διαφθορά).

Όλα προδιαγράφουν το τέλος της περιόδου που οι αρχαιολόγοι - ιστορικοί αποκαλούν "Κλασσικός Ελληνισμός"

Πλήν όμως..

..44 χρόνια μετά ( 323 πχ. ), ο Αλέξανδρος Γ' του Φιλίππου Β' πεθαίνει, αφήνοντας έναν διαφορετικό παγκόσμιο χάρτη.


ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ, δεν είμαι εθνικιστής. Θέλω μόνο να πώ ότι ιστορικά ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει η επόμενη ημέρα ( πολλώ δε μάλλον, η επόμενη πεντηκονταετία ).

packo
15/06/2006, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego nomizo oti an kanate tis pipes pou lete 8a isastan plousioi simera....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

min pistevete oti epidi exete mialo exete eksipnada-pnevma ke ala sinafi...

episis statistika to 90% ton an8ropon stin elada iparxoun gia tin dieonisi tou idous ke mono
:lol: :lol: :lol:

kante tis voltes sas xaskogelaste oso mporite
ke min asxoliste me oti den katalavenete
:lol: :lol: :lol:
+1

conkark
12/07/2006, 01:57
Εγώ πιστεύω ότι αν όλοι αρνιώντουσαν (ηρνούντο) να πάνε στο στρατό, πολύ απλά, δεν θα υπήρχαν και οι πόλεμοι.
Εξάλλου, ο στρατός στην Ελλάδα, έχει σκοπό να μας προφυλάξει απ'τους Τούρκους; Με ποιό τρόπο; Αφού πίσω απ'τη Τουρκία κρύβεται ο Αμερικάνος. Θα τον νικήσουμε; Δε φαντάζομαι να το πιστεύει κανείς αυτό! Η' θα μας προστατέψει το ΝΑΤΟ: Ξεχάστηκε το '74 στη Κύπρο; Τα Ιμια;Αντίθετα, ο στρατός χρησιμοποιήθηκε να εκφοβίσει τους πολίτες, απ'τους στρατοκράτες της χούντας. Επίσης, αν σε μεγάλη διαδήλωση πολιτών δεν επαρκέσουν οι μπάτσοι, κατεβάζουν και τον στρατό για υποστήριξη, εναντίον των πολιτών.Την εισβολή του τανκ στο πολυτεχνείο,το ξεχάσαμε;
Το ότι για τις στρατιωτικές δαπάνες δίνεται πάνω απ'το 85% του προϋπολογισμού της χώρας, αυτό είναι ασήμαντο; Αν δεν υπήρχαν στρατοί, οι πολίτες του κόσμου θα είχαν και νοσοκομεία, και συντάξεις, και παιδεία, και καλά κρατικά πανεπιστήμια, και παιδικούς σταθμούς, και έρευνες για καρκίνους και έητζ, και, και, και. Ενώ τώρα, τί έχουμε; Σύγχρονα αεροπλάνα, για να αναχαιτούμε τα τούρκικα, που μας κάνουν πλάκα και παραβιάζουν 60 φορές τον εναέριο χώρο μας τη μέρα, με μηδενικό αποτέλεσμα-διότι είπαμε αν η Τουρκία μας κάνει πόλεμο, θα υποστηριχτεί απ'τους αμερικάνους, και τότε γειά σας- ενώ μα ςλείπουν όλα τα παρα πάνω.
Και αν όσοι φοράνε παντελόνια στην Ελλάδα πρέπει να υπηρετούν, τότε να πάνε και οι γυναίκες. Κι αυτές παντελόνια δε φοράνε;:wave2: Γιατί λουφάρουν,αλλά ζητάνε κάτι ισότητες και τέτοια; Αρση βαρών δεν κάνουν;Bodybuilding, οδηγούν τραίνα, αεροπλάνα, πυραύλους, αμαξοστοιχίες, μποξ, μπατσίνες και καραβανούδες επί πληρωμή; Αν είναι για θητεία, εκεί είναι το ασθενές φύλο :nono:

Υ.Γ. Πήρα απολυτήριο στρατού με το βαθμό του ανθυπολοχαγού, μετά από 28 μήνες θητείας: Ναύπλιο, Καστοριά, Κοζάνη, θρακομακεδόνες, Χαϊδάρι. Αηδίασα απ'όλο αυτό το φασισμό των μονίμων αξιωματούχων, που έβγαζαν απωθημένα σε παιδιά που υπηρετούσαν τη πατρίδα, αφιερώνοντας δύο γόνιμα χρόνια της ζωής τους. Εκπαίδευση, κατά το μεγαλύτερο μέρος γόπες απ'τα χαλίκια, καθαρισμός σε χέστρες χωρίς νερό και πόρτες,(για να εξευτελίζεσαι ως προσωπικότητα που στην αφαιρούν), πλύσιμο λαμαρίνων εστιατορίων, βρίσιμο, ουδέν δικαίωμα έκφρασης αντίθετης άποψης, σκοπιές με ραμένες σφαίρες, Θάλαμοι με 140 άτομα, μη δυνατότητα για πλύσιμο εσωρούχων και καλτσών, παγωμένο νερό για ξύρισμα και μπάνιο, φυλακή για ψίλου πήδημα, (κι εννοώ πραγματική φυλακή χωρίς στρωσίδια, γωρίς τζάμια σε παραθυράκια, με κρεββάτι που αντί για στρώμα είχε ξύλινη τάβλα, χωρίς φως, με σιδερένια πόρτα με μπάρα), πουθενά ιδιωτικότητα, αγχωμένη μαλακία, παντού χακί, γη και ουρανός,(η έλλειψη χρωμάτων σε χτυπάει ψυχικά), και φυσικά η παντελής απουσία και συνύπαρξη γυναικείου φύλου, που σε κάνει ξένο στην φυσική κοινωνία που είναι μεικτή. Φρικτές εικόνες καθημερινής τρέλλας! Αν αυτά κάποιοι τα θεωρούν πολιτισμό, και για να ανδρωθείς πρέπει να τα βιώσεις, τότε αφού υπηρέτησα 28 μήνες, είμαι και πολύ άντρακλας, και ξηγιέμαι ασήκωτες ζεϊμπεκιές με τη μουστάκα κάγκελο. Και οι μόνιμοι φυσικά, είναι άντρες με ...:lol: Όσο γι αυτούς που δεν έχουν υπηρετήσει ή δεν υπηρέτησαν, να δεχτούν υποχρεωτικά ότι είναι αδερφές!!! Αυτό εννοούν ορισμένοι;:lol: