PDA

View Full Version : ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΤΕ ρε 'σείς!!!!!!!



Kizoku
15/05/2006, 13:11
Είχα βγεί μια βολτούλα με το μηχανάκι μου Σάββατο απογευματάκι πρός Βάρκιζα. Κατά τις 18.30 οπότε και βρισκόμουν στα "λιμανάκια" ξαφνικά πριν από μια δεξιά στροφή ακούω τον εκκωφαντικό θόρυβο από κάποιες μηχανές αγνώστου ταυτότητας. Μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου βλέπω 3-4 χιλιάρια SS εκ των οποίων μόνο το Suzuki το Κ5 πρόλαβα να αναγωρίσω λόγω της χαρακτηριστικής εξάτμισης.
Την ταχύτητα με την οποία έτρεχαν τα "παίδιά" δεν μπορώ να την προσδιορίσω, αλλά σίγουρα ήταν πάρα πάρα πολύ υψηλή (υπολογίζω τουλάχιστον 170Km/h.

Συγνώμη αλλά η εικόνα αυτή ήταν το λιγότερο τρομακτική. Σε όλη τη διαδρομή μετά ευχόμουν να μην έχει συμβεί τίποτα και να έχουν φτάσει όλοι στον προορισμό τους σώοι.

Αυτά σε πρώτη φάση γιατί τώρα θα ήθελα να σχολιάσω αυτή την άκρως αντικοινωνική και ηλίθια συμπεριφορά.
Εντάξει δεν λέω φορούσαν όλοι φουλ εξοπλισμό (από όσο είδα) αλλά από 'κει και πέρα δεν σημαίνει ότι μπορεί να βγαίνει ο καθένας χωρίς τύψεις στους δρόμους και να στήνει αυτοσχέδιες κόντρες.

Λίγο μυαλό να είχατε θα σκεφτόσασταν τι μπορεί να σας συμβεί με την παραμικρή στραβή. Με τέτοιες ταχύτητες θα ήσασταν άλλο ένα στοιχείο για τις στατιστικές υπηρεσίες, μετά.
Γιατί δεν καταλαβαίνετε ότι το μόνο που καταφέρνετε είναι να μειώνετε στο ελάχιστο τις πιθανότητες να ζήσετε άλλη μια μέρα??? Δεν ακόυτε τι γίνεται καθημέρινά???

Και εντάξει ας υποθέσουμε ότι εσείς έχετε μελετήσει τέλεια τη διαδρομή και είστε και χεράδες και αλάνθαστοι οπότε δεν χάνετε τον έλεγχο. Το τι κάνουν οι υπόλοιποι χρήστες του δρόμου το αναλογιστήκατε καθόλου??? Πως είστε σίγουροι ότι πιο μπροστά πάνω στην τυφλή στροφή δεν κινείτα όχημα που σας κλείνει το δρόμο??? Και αν υπάρχει και από το αντίθετο και άλλος κάγκουρας που έχει βγεί στο δικό σας ρεύμα??? Στη θέα δε μιας μηχανής που κινείται με τέτοιες ταχύτητες δεν αποκλείεται κάποιος λιγότερο έμπειρος οδηγός να αντιδράσει με πανικό και τότε άντε να προβλέψεις τι θα κάνει.
Και αν.....??? Και αν....??? Και αν....???

Μπορώ να σας βρώ χιλιάδες περιπτώσεις που θα σας οδηγούσαν είτε στο γκρεμό, είτε ενσωματωμένο με κάποιο αμάξι, είτε οπούδήποτε βάζει η φαντασία σας. Ένα σίγουρο όμως όχι σε αυτό τον κόσμο.

Και εντάξει για σας δεν σας ενδιαφέρει για τη ζωή σας. Όμως δεν ξέω αν το προσέξατε αλλά κυκλοφορούν και άλλοι άνθρωποι γύρω σας οι οποίοι την τρέμουν τη ζωούλα τους. Αυτοί τι φταίνε που εσείς κάνετε μ@λ@κιες???

Και τέλος και εγώ ο ίδιος, συγνώμη κιόλας, αλλά θέλω να ζήσω και μετά τα 25 μου χρόνια.
Και τώρα που τα συνειδητοποιώ λίγο καλύτερα τα πράγματα, αν είχα διαλέξει πιο νωρίς να και μετακινηθώ πιο αριστερά επί του οδοστρώματος για να προσπεράσω ένα μπροστινό όχημα, θα την είχαμε πάρει μαζί τη στροφή, μια μάζα!!!
Εγώ τι φταίω λοιπόν να συμμετάσχω σε αυτό το παιχνίδι σας με το θάνατο???

Ε λοιπόν είσαστε καραγκιόζηδες, λυπάμαι.

Καλύτερα να μην κυκλοφορώ ποτέ από δω και μπρός.

Τα λέω όλα αυτά γιατί φαντάζομαι ως αναβάτες θα καταλάβετε.....
Ελπίζω!

bartlal
15/05/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku


Καλύτερα να μην κυκλοφορώ ποτέ από δω και μπρός.

Τα λέω όλα αυτά γιατί φαντάζομαι ως αναβάτες θα καταλάβετε.....
Ελπίζω!

+1 απο μενα.
και αφου με κανετε να φοβαμαι οταν κυκλοφορω στο δρομο με τη μηχανη, μιας και εκτος απο τα 4τροχα ειστε ΚΑΙ εσεις που δεν με σεβεστε, τοτε να μπω στο αυτοκινητο μου και να μην σας σεβομαι? τοτε θα ειναι αλλιως ομως ε? :mad: θα ειμαι ο "κουτακιας" που εκανε οτι εκανε και δεν σας σεβοταν? :sick:

shame on you brothers & sisters... 1.000.000η φορα: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΑ εκει εξω για να βγαλετε τα αποθημενα σας...
.+ -

argpap
15/05/2006, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Είχα βγεί μια βολτούλα με το μηχανάκι μου Σάββατο απογευματάκι πρός Βάρκιζα. ...............πάρα πάρα πολύ υψηλή (υπολογίζω τουλάχιστον 170Km/h..........................................
..............Και τέλος και εγώ ο ίδιος, συγνώμη κιόλας, αλλά θέλω να ζήσω και μετά τα 25 μου χρόνια.
Και τώρα που τα συνειδητοποιώ λίγο καλύτερα τα πράγματα, αν είχα διαλέξει πιο νωρίς να και μετακινηθώ πιο αριστερά επί του οδοστρώματος για να προσπεράσω ένα μπροστινό όχημα, θα την είχαμε πάρει μαζί τη στροφή, μια μάζα!!!
Εγώ τι φταίω λοιπόν να συμμετάσχω σε αυτό το παιχνίδι σας με το θάνατο???

Ε λοιπόν είσαστε καραγκιόζηδες, λυπάμαι.

Καλύτερα να μην κυκλοφορώ ποτέ από δω και μπρός.

Τα λέω όλα αυτά γιατί φαντάζομαι ως αναβάτες θα καταλάβετε.....
Ελπίζω!

+100000
Στην ΠΙΣΤΑ ας κανουμε οτι θελουμε στους δημόσιους δρόμους...ΤΙΠΟΤΑ...ποτέ δεν ξέρεις τι σκυλία-γατία-κατσίκια-ΙΧ-Τρακτέρ-Βράχια
θα βγούν στο δρόμο σου χωρίς φλας..

Tropeas
15/05/2006, 15:46
Σωστός! :a18:

morpheus
15/05/2006, 16:50
Μ' αρέσει που στην αρχή είσαι ευγενικός:

"...Σε όλη τη διαδρομή μετά ευχόμουν να μην έχει συμβεί τίποτα και να έχουν φτάσει όλοι στον προορισμό τους σώοι..."

και μετά που αρχίζεις να φορτώνεις τους αρχίζεις στα μπινελίκια!!!!

Σωστός φυσικά, είναι από αυτά που όταν γίνει η στραβή τα φορτώνουμε στην "κακιά την ώρα"...

Kizoku
15/05/2006, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Μ' αρέσει που στην αρχή είσαι ευγενικός:

"...Σε όλη τη διαδρομή μετά ευχόμουν να μην έχει συμβεί τίποτα και να έχουν φτάσει όλοι στον προορισμό τους σώοι..."

και μετά που αρχίζεις να φορτώνεις τους αρχίζεις στα μπινελίκια!!!!

Σωστός φυσικά, είναι από αυτά που όταν γίνει η στραβή τα φορτώνουμε στην "κακιά την ώρα"...

Δεν είναι θέμα ευγένιας. Αυτό μου έλειπε να ήθελα το κακό τους!

Απλά στη συνέχεια προσπαθώ να θίξω και τη συνείδησή όποιων κάνουν τέτοια στους δρόμους.
Και φυσικά τα πήρα και λίγο γιατί κινδυνεύει ο υπόλοιπος κόσμος μαζί και εγώ και εσείς με τέτοιες συμπεριφορές.

Είναι να μην φορτώνεις???

mbjp
15/05/2006, 18:18
μαλακισμενα!!
Εχθες με προσπερασε ενας ηλιθιος με street στην Εθνικη, συριζα. Μου εκοψε τη χολη ο αρχ*δας και στο τσακ γλυτωσα τη στραβοτιμονια..

vagelis900
15/05/2006, 18:31
σωστος!!!:a20:
λιγος σεβασμος δεν βλαπτει!!

johnpan
15/05/2006, 18:54
σωστότατος! Και εγώ τρομάζω όταν με περνάνε ξυστά, και μάλιστα το κάνουν και οι κουτάκηδες που είναι πιο τρομακτικό λόγω όγκου. Πάντως οι μηχανάκηδες είναι πιο γελοίοι που υποτίθεται πρέπει να καταλαβαίνουν. Πριν κανα μήνα νύχτα στη Λαμπράκη με πέρασε ένας δούκας με 140+ πρέπει να ήταν πιο ξυστά δε γινόταν, κατά τύχη δεν ακουμπήσαμε. Π@λιο@ρχίδες ανεγκέφαλοι υπανάπτικτοι απαίδευτοι...

zephyr1
15/05/2006, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Είχα βγεί μια βολτούλα με το μηχανάκι μου Σάββατο απογευματάκι πρός Βάρκιζα. Κατά τις 18.30 οπότε και βρισκόμουν στα "λιμανάκια" ξαφνικά πριν από μια δεξιά στροφή ακούω τον εκκωφαντικό θόρυβο από κάποιες μηχανές αγνώστου ταυτότητας. Μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου βλέπω 3-4 χιλιάρια SS εκ των οποίων μόνο το Suzuki το Κ5 πρόλαβα να αναγωρίσω λόγω της χαρακτηριστικής εξάτμισης.
Την ταχύτητα με την οποία έτρεχαν τα "παίδιά" δεν μπορώ να την προσδιορίσω, αλλά σίγουρα ήταν πάρα πάρα πολύ υψηλή (υπολογίζω τουλάχιστον 170Km/h.

Συγνώμη αλλά η εικόνα αυτή ήταν το λιγότερο τρομακτική. Σε όλη τη διαδρομή μετά ευχόμουν να μην έχει συμβεί τίποτα και να έχουν φτάσει όλοι στον προορισμό τους σώοι.

+1000



Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Αυτά σε πρώτη φάση γιατί τώρα θα ήθελα να σχολιάσω αυτή την άκρως αντικοινωνική και ηλίθια συμπεριφορά.
Εντάξει δεν λέω φορούσαν όλοι φουλ εξοπλισμό (από όσο είδα) αλλά από 'κει και πέρα δεν σημαίνει ότι μπορεί να βγαίνει ο καθένας χωρίς τύψεις στους δρόμους και να στήνει αυτοσχέδιες κόντρες.

Λίγο μυαλό να είχατε θα σκεφτόσασταν τι μπορεί να σας συμβεί με την παραμικρή στραβή. Με τέτοιες ταχύτητες θα ήσασταν άλλο ένα στοιχείο για τις στατιστικές υπηρεσίες, μετά.
Γιατί δεν καταλαβαίνετε ότι το μόνο που καταφέρνετε είναι να μειώνετε στο ελάχιστο τις πιθανότητες να ζήσετε άλλη μια μέρα??? Δεν ακόυτε τι γίνεται καθημέρινά???

Και εντάξει ας υποθέσουμε ότι εσείς έχετε μελετήσει τέλεια τη διαδρομή και είστε και χεράδες και αλάνθαστοι οπότε δεν χάνετε τον έλεγχο. Το τι κάνουν οι υπόλοιποι χρήστες του δρόμου το αναλογιστήκατε καθόλου??? Πως είστε σίγουροι ότι πιο μπροστά πάνω στην τυφλή στροφή δεν κινείτα όχημα που σας κλείνει το δρόμο??? Και αν υπάρχει και από το αντίθετο και άλλος κάγκουρας που έχει βγεί στο δικό σας ρεύμα??? Στη θέα δε μιας μηχανής που κινείται με τέτοιες ταχύτητες δεν αποκλείεται κάποιος λιγότερο έμπειρος οδηγός να αντιδράσει με πανικό και τότε άντε να προβλέψεις τι θα κάνει.
Και αν.....??? Και αν....??? Και αν....???

Μπορώ να σας βρώ χιλιάδες περιπτώσεις που θα σας οδηγούσαν είτε στο γκρεμό, είτε ενσωματωμένο με κάποιο αμάξι, είτε οπούδήποτε βάζει η φαντασία σας. Ένα σίγουρο όμως όχι σε αυτό τον κόσμο.

Και εντάξει για σας δεν σας ενδιαφέρει για τη ζωή σας. Όμως δεν ξέω αν το προσέξατε αλλά κυκλοφορούν και άλλοι άνθρωποι γύρω σας οι οποίοι την τρέμουν τη ζωούλα τους. Αυτοί τι φταίνε που εσείς κάνετε μ@λ@κιες???

Και τέλος και εγώ ο ίδιος, συγνώμη κιόλας, αλλά θέλω να ζήσω και μετά τα 25 μου χρόνια.
Και τώρα που τα συνειδητοποιώ λίγο καλύτερα τα πράγματα, αν είχα διαλέξει πιο νωρίς να και μετακινηθώ πιο αριστερά επί του οδοστρώματος για να προσπεράσω ένα μπροστινό όχημα, θα την είχαμε πάρει μαζί τη στροφή, μια μάζα!!!
Εγώ τι φταίω λοιπόν να συμμετάσχω σε αυτό το παιχνίδι σας με το θάνατο???

Ε λοιπόν είσαστε καραγκιόζηδες, λυπάμαι.

Καλύτερα να μην κυκλοφορώ ποτέ από δω και μπρός.

Τα λέω όλα αυτά γιατί φαντάζομαι ως αναβάτες θα καταλάβετε.....
Ελπίζω!



-1000

Kizoku
15/05/2006, 20:22
Δεν κατάλαβα, σε τι διαφωνείς ακριβώς zephyr?

zephyr1
15/05/2006, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Δεν κατάλαβα, σε τι διαφωνείς ακριβώς zephyr?

Αυτο που με ενοχλει περισσοτερο(χωρις παρεξηγηση)ειναι η ταση που εχουμε ολοι να κραζουμε οτιδηποτε.

Παρατηρω το τελευταιο 6μηνο ολους μας να κρινουμε και να βαζουμε ταμπελες σ'ολα.

Ειναι ευκολο να καθομαστε στα πληκτρολογια μας και να κρινουμε οτιδηποτε.(Και εχω δει να παιζουμε με τις λεξεις πολυ ευκολα)

Ειδικα οταν διαβαζα το thread <το ειπαν και το εκαναν> (forum για τους κατοχους BMW)ειχα τρελαθει με την αντιδραση καποιον με το να εναντιωθουν σ'αυτο.

Και στο κατω κατω εμενα τα παιδια που λες δεν με τρομαξαν ουτε εκαναν κατι που θα με πειραζε.

Ντυμενοι ηταν καλα και καναν το κεφι τους χωρις να ενοχλουν κανεναν αποδεδειγμενα (περα απο τις δικες μας σκεψεις).

Το να με περασουν με 200+++ κολυτα διπλα μου ειναι κακο αλλα παιζει ρολο και πως κινουμε εγω.Αν πηγαινω τερμα αριστερα με 80 ε τοτε δεν φταινε αυτοι αλλα εγω.


Αυτο που με ποναει περισσοτερο ειναι οτι περα απο τη συζητηση το χαβαλε και το να περναμε καλα (κλασικοι Ελληνες)τιποτα παραπανω δεν συμβαινει .
Και πολλες φορες μονο και μονο για να γραφουμε κατι ,αναφερομαστε σ'οτιδηποτε.

Θα μου πεις τι να κανουμε τοτε?

Λοιπον εγω λεω να αναλαβουμε δραση με εξυπνες ιδεες και λυσης.(και οχι απλα να συζηταμε οπως πολυ καλα μας περασανε οι πολιτικαρες μας που το ιδιο κανουν αυτοι χωρις να αλλαζει τιποτα).

Μια ιδεα.........
Προτεινα να πηγαινουμε,(παμε)την κυριακη σε καποια διοδια με ενα πανο που να λεει ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ(ειλικρινα απορω γι'αυτο)ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΤΕ ΤΑ ΦΥΛΑΝΕ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥΣ.

Απο τα 13000 ενεργα μελη του φορουμ ποσοι νομιζεις θα μαζευονταν?πολυ φοβαμαι πολυ λιγοτεροι απο οσους θα εναντιωθουν τωρα ειτε με μενα ειτε με σενα.

Χωρις να θελω να θιξω κανεναν αυτο που καταφερνουμε ειναι να περναμε μονο καλα (οπως περναγαν καλα και οι τυποι με τα SS).
Απο κει και περα εξω βρεχει.

Kizoku
15/05/2006, 21:39
Φίλε zephyr!

Τους κράζω γιατί απλούστατα πέραν της ζωής ρισκάρουν και τη ζωή των γύρω τους.
Αν υπάρχει η ελάχιστη ελπίδα να αλλάξει κάτι στην οδηγική συμπεριφορά μας σαν λαός τότε ΝΑΙ βάζω ταμπέλες σε κάτι τέτοια άτομα.
Τους κρίνω γιατί μου έδωσαν κάθε διακαίωμα να το κάνω.
To topic με τα BMW δεν κατάλαβα που κολλάει με αυτά που γράφω.
Τα παιδιά αυτά που λες δεν ήσουν εκεί για να καταλάβεις πως κινούνταν και σε ποιό σημείο. Το να πηγαίνεις με 80 στα λιμανάκια μου φαίνεται επίσης επικίνδυνο (δεν είμαι γρήγορος sorry) πόσο μάλλον με την ταχύτητα των παιδιών αυτών.
Εγω τρόμαξα πάντως παρόλο που κινούμουν δεξιά στο δρόμο και φαντάζομαι και άλλοι μαζί με μένα.
Ντυμένοι ήταν δεν διαφωνώ αλλά αν έφευγαν κάτω στο γκρεμό τι θα πρόσφερε ένα κράνος και ένα μπουφάν ή έστω στολή???

Είναι δεδομένο ότι η αριστερή λωρίδα είναι μόνο για προσπέραση αλλά δεν νοείται ότι όποιος κινείται σε αυτή επιτρέπεται να πηγαίνει με ταχύτητες απογείωσης αεροσκάφους. Είναι παράνομο και επικίνδυνο.

Δεν έχω καμία αντίρηση να διαμαρτυρηθούμε για τους δρόμους όπως λες αλλά και πάλι τι σχέση έχει με τα γραφόμενά μου.
Δηλαδή θα έφταιγε ο δρόμος αν στην συγκεκριμένη περίπτωση πάθαιναν κάτι αυτά τα παιδιά???
Και δηλαδή εσύ όταν βλέπεις ότι κάποιος δρόμος είναι χάλια, εξακολουθείς να τρέχεις, μέχρι να σου συμβεί κάτι και να τα ρίξεις στο κράτος και τους κωλόδρομους???

Σίγουρα οι περισσότεροι από μας (δεν βγάζω τον εαυτό μου εκτός) είμαστε αδιάφοροι για τα περισσότερα που συμβαίνουν γύρω μας. Για αυτό άλλωστε και αυτή η χώρα πάει όπως πάει.

Κλείνοντας να σου πω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσους είναι καυλωμένοι με την ταχύτητα (και εγώ είμαι) αλλά έλεος ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. Ας πήγαιναν σε μια πίστα να τρέξουν όσο θέλουν και να είναι και αυτοί και εμείς ασφαλείς!

alexk
15/05/2006, 22:30
Αγαπητέ φίλε, πολύ ωραία τα λες.

Σίγουρα κάτι το οποίο δεν καταλαβαίνουμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα), το φοβόμαστε. Έτσι, ένα SS 1000 στην Αττική οδό για παράδειγμα, τα 200 είναι πραγματικά ρελαντί. Βέβαια, όταν το βλέπεις να σε περνάει, τα χειρότερα περνάνε στο μυαλό σου για το ότι "χαροπαλεύει αυτός εκεί πάνω σε μια σέλα".

Προσωπικά κάποια πράγματα τα θεωρώ απαράδεκτα (οδήγηση υπό την επίρροια αλκοόλ, παραβίαση κόκκινου σηματοδότη κτλ.) και δεν υπάρχει απλά δικαιολογία. Αυτή την πιπίλα για τους ασυνείδητους οδηγούς που οδηγούν σαν να είναι πίστα, μπλα-μπλα την έχω βαρεθεί, αν και μόλις 25 ετών. Και ερωτώ εγώ ο αλήτης με το SS:
1. πήραμε τηλ. την τροχαία για τον κρατήρα που έχει ανοίξει στον χ δρόμο?
2. πήραμε τηλ. το ΥΠΕΧΩΔΕ γιατί η Βάρης Κορωπίου έχει ένα οδόστρωμα που το "αγωνιστικό" μηχανάκι μου (που δεν πρέπει και καλά να κυκλοφορεί σε δρόμο) με 4η και 80 χλμ κάνει πατίκωλα?
3. πήγαμε στο τμήμα τροχαίας να δώσουμε τον χ,ψ μαλάκα "αυτοκινητάκια" ή "μηχανόβιο" επειδή πέρασε με κόκκινο επειδή βιάζεται να πάει την κοπέλα του για γδύσιμο?

Φαντάζομαι πως όχι ε? Οπότε, μάλλον το πρόβλημα και το δικό σου και το δικό μου είναι ίσως ο εκάστοτε ήρωας της Βάρκιζας που ρισκάρει να κάνει στενή σχέση με τις μπαριέρες...

Όλοι παραπονιούνται για την πίστα, για να ξεκα*beep*υλώνουν και κανείς δεν απαιτεί για καλύτερους δρόμους. Είναι σαν να μην έχει φούρνους μια πόλη και να ζητάμε να ανοίξει πολυτελές εστιατόριο...

Εγώ πλέον απαιτώ όμως. Και αυτό γιατί λατρεύω το μηχανάκι που έχω και θέλω να το οδηγώ και στην εθνική, και στην αττική οδό, και στο δρόμο του χωριού μου και στο δρόμο του σπιτιού μου.

BAD BOY
15/05/2006, 22:46
:hypnotize
:a16:

STOYBI
15/05/2006, 22:56
Kizoku
Ας πήγαιναν σε μια πίστα να τρέξουν όσο θέλουν και να είναι και αυτοί και εμείς ασφαλείς!

Σε ποια πιστα ομως δεν μας ειπες ??? Μαλλον μιλας για τις 10αδες πιστες που εμειναν στο κοψιμο τις κορδελας ! :confused:

ΑΣΧΕΤΟ !

Εσυ δεν ησουν τις προαλες που εβαλες ενα ποστ με εναν αλλο << καραγκιοζη >> που επειδη σε προσπερασε με εναν cbr 600 πανω σε στροφη του εσουρες τα 1000-μυρια ?? Φυσικα οτι εσυ ησουν με ενα cbr 125 και ειχες την εντυπωση οτι ηθελε ο αλλος να σε παει κοντρα οπως ελεγες απλα το προσπερνω..:sick:

Ακου... Και εγω εχω βρισει κατα καιρους διαφορους ινδιανακους που εχουν θεσει τον εαυτο μου σε κινδυνο !! Αλλα να βαζω ολοκληρο ποστ και να χαρακτηριζω καραγκιοζηδες παιδια που εκαναν το κεφι τους χωρις να βαζουν την συγκεκριμενη στιγμη κανεναν σε κινδυνο ( ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ) μονο με τα ΑΝ και τους υποθετικους κινδυνους που μπορει να αντιμετωπιζαν παρακατω απλα , μου ερχεται καπως !!! Επισεις μιας και επιασες ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ & ΥΠΟΘΕΤΙΚΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ & ΑΝΤΙΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ πες και κατι για διαφορους καραγκιοζακους, που πανε με 60 στην αριστερη λουριδα της εθνικης , καθονται στα αριστερα σε τυφλες στροφες σε δρομους ταχειας κυκλοφοριας, και εχουν στειλει στον αλλο κοσμο 10αδες <<καραγκιοζηδες >> οπως τους λες στην προσπαθεια τους να τους αποφυγουν... Και ας εγραψαν τα μονοστυλα οτι αιτια θανατου τους ηταν η υπερβολικη ταχυτητα !! :mad:

Kizoku ... Δεν θα εκπλαγω αν το επομενο ποστ σου εχει σαν τιτλο την προταση σου να καει οτι εχει πανω απο 125 cc και πανω απο 20 ηρ στον στροφαλο!!!



:rolleyes:

anf125
15/05/2006, 23:39
Οι δημόσιοι δρόμοι ανήκουν σε όλους, ανεξαρτήτος οχήματος και οδηγικών ικανοτήτων. Γι΄αυτό όλοι είναι υποχρεωμένοι να συμμορφώνονται στους κανόνες για να μη θέτουν σε κίνδυνο και τους εαυτούς τους και τους άλλους.

Οι απόψεις περί κατασκευής πίστας και βελτίωσης των υπαρχόντων δρόμων είναι σωστές, αλλά δεν καταργούν την ανάγκη για ασφαλή και συνετή οδήγηση.

zephyr1
15/05/2006, 23:49
Μπραβο ρε παιδες.

Αυτο ηθελα να πω.

Ελεος forum με μηχανες ειναι εδω δεν μπορουμε να κραζομαστε ,γιατι οι κοινη μας αγαπη ειναι οτι προσφερει μια μοτοσυκλετα απο 50c εως οτι κυβικα βγουνε.(Αληθεια το zzr 1400cc γιατι βγηκε).
Και οσοι ειπατε +1000 για την αποψη του kizokou καλα εσεις με τη μηχανακι θελετε να κυκλοφορειτε?
Αναλογα με τα γουστα σας,δεν θελετε ενα μηχανακι παντα μεγαλυτερο για να διευρινετε την οδηγικη σας ικανοτητα?
Ας σκεφτομαστε λεω παλι πριν απαντησουμε σ'οτιδηποτε.

Για το θεμα πιστας? Thx STOYBI
Καλα νομιζει κανεις οτι οσοι εχουν ss εχουν και ενα δωματιο φραγκα για να πηγαινουν μονο σε πιστα.(Εγω την καλυτερη οδηγικη εμπειρια την εχω παρει σε επαρχιακους δρομους πολυ κλειστους,χωρις κινηση και με λιγα χλμ).

Με καλυψατε εν μερει αλλα θα επανελθω αν υπαρχει λογος.
Thx.

blueblack
16/05/2006, 07:02
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Τά κάναμε ΤΟΥΡΛΟΜΠΟΥΚΙ.......ρέ λεβέντες....
Δέν μέ ΠΕΙΣΑΤΕ....βρέ παλικάρια γιατί πρέπει νά πηγαίνω τό
HAYABUSA μου σάν ΚΟΤΑ....!!!!!!!!
Ούτε τό άγόρασα γιά να τρέχω στίς άνύπαρκτες πίστες...
Τί νά κάνω δηλαδή..???????
Νά πάω σάν κοτούλα άπό Θεσσαλονίκη μέχρι Σέρρες....στό
στροφιλίκι στά βουνά γιά νά μπώ μετά στήν πίστα νά γυρίζω
σάν βλαμμένο νά τό παίζω Rossi...!!!!??????
ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ....τά ξέρει ό καθένας μας......!!!!
Ό καλός Θεούλης μάς έδωσε μυαλό όλους....τώρα πώς τό
δουλεύει ό καθένας..??
Καί νά μή λέμε ότι θέλουμε παιδιά..!!!!!!!!
Μάθετε λοιπόν πώς κάτω άπό 7% τών άτυχημάτων μέ μηχανές
γίνονται........
ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μέσα σέ αύτά είναι λάδια, καρπούζια, τρακτέρ,παππούδες μέ lada
πιωμένοι, φτιαγμένοι, καί.....όσοι κινούνται μέ............
ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ.........!!!!!!!!!!
Τό ύπόλοιπο 93% συγκρουόμενα στίς ΠΟΛΕΙΣ....!!!!!!!!
Τά στοιχεία είναι άπό τήν Ε.Λ.Π.Α.
Καί κάτι τελευταίο.......γιά νά μή λέμε παπαριές.....
Γιά βρείτε καί πείτε μου........
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ............
ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΤΕΣ.........
ΚΙΝΟΥΜΕΝΕΣ ΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ..........
προκάλεσαν τόν θάνατο άλλων όδηγών άλλων όχημάτων...????
Νά μήν τρελλαθούμε ρέ παλικάρια.....!!!!!!!
Θέ έπρεπε νά σταματήσουν πλέον οί ΝΤΑΛΙΚΕΣ. καί τά ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ..!!!!!!!!
ΑΜΑ...........
Μού τή σπάτε καί ΕΣΕΙΣ.......
ΚΑΗΚΑΜΕ..........ΠΑΙΔΙΑ...!!!!!!

AFTER
16/05/2006, 08:13
Εμενα με πεισατε!!!!

Απο αυριο πουλαω το Ζ και αγοραζω ενα Liberty 50 να πηγαινω και εγω στην δουλεια μου σαν νομοταγης πωλητης

Και θα κοψω τις παρεες με ΕΣΑΣ παλιοαλητες μηχανοβιοι
Τελευταια φορα που ηρθα στο Δελεαρ εχτες

Ακους εκει να θελω να κινηθω στην Λαυριου(μετα τα Καλυβια) με πανω απο 50χλμ/ω!!!!(τοσο ειναι το οριο σε αυτο το ολοκαινουριο δρομο εαν δεν το εχετε δει)

:a3:

b_bong12
16/05/2006, 08:58
να θεσω λιγο το ζητημα απο αλλη οπτικη γωνια?
Λοιποοον....
Ποσοι απο εσας οταν ειστε στον δρομο,επαρχιακο ή εθνικη, κοιτατε τον καθρεφτη?
Ενταξει,ολοι μας κοιταμε πισω αλλα...
1ον-Υπαρχει περιπτωση ποτε να μας περασει κουτι?δεν νομιζω.
2ον-Με την ταχυτητα που κινηται μια μηχανη μπορει τη στιγμη που θα κοιταξεις τον καθρεφτη να μην υπαρχει τιποτα αλλα μετα απο 1-2 λεπτα να δεις να σε προσπερναει καποιο SS ή αλλη μηχανη.

Και ρωταω τωρα.Ποσοι απο εσας οταν προσπερνατε μια μηχανη προειδοποιειτε τον μπροστινο σας ή περιμενετε να σας αντιληφθει?

Μου συνεβει ενα περιστατικο το Σαββατο ευτυχως τιποτα σοβαρο.
Μεσα στα Τεμπη και ενω πηγαινα χαλαρα γιατι ειχα και την κοπελα πισω με προσπερασαν 2 SS.Το πρωτο με τρομαξε.
Παλι καλα κορναρε γιατι αν δεν, μπορει και να γινομασταν μπιλιες.

Που θελω να καταληξω...
Μην περνατε ξυστα και προπαντων βεβαιωθειτε οτι ο μπροστινος σας εχει αντιληφθει.

Tigas
16/05/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
μαλακισμενα!!
Εχθες με προσπερασε ενας ηλιθιος με street στην Εθνικη, συριζα. Μου εκοψε τη χολη ο αρχ*δας και στο τσακ γλυτωσα τη στραβοτιμονια..

Στην ΕΟ Αθηνων - Κορινθου ήσουνα ???

Tigas
16/05/2006, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μπραβο ρε παιδες.

(Εγω την καλυτερη οδηγικη εμπειρια την εχω παρει σε επαρχιακους δρομους πολυ κλειστους,χωρις κινηση και με λιγα χλμ).

Με καλυψατε εν μερει αλλα θα επανελθω αν υπαρχει λογος.
Thx.

Και εγώ την μεγαλύτερη φάση μου με μηχανή σε επαρχιακό την έχω κάνει και στα Μέγαρα που έχω μπεί φοβάμαι και δεν πάω όπως μπορώ αλλά ότι και να γίνει στα άθλια Μέγαρα δέν θα με σταματησει καμια μπαριέρα, κανένα αυτοκίνητο και η μόνη μου στενοχώρια θα είναι η ζημιά στο μηχανάκι.
Δόξα το θέο την υγειά μας την έχουμε θα δουλέψουμε να το ξαναφτιάξουμε.

alexk
16/05/2006, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12

1ον-Υπαρχει περιπτωση ποτε να μας περασει κουτι?δεν νομιζω.


Άν πετύχουμε τον φίλο μου τον Πάνο, ή τον συνωνόματο Αλέξη με τα Μ5 τους σε καμμιά εθνική, θα μας περάσουν από πάνω. Το πρώτο πιάνει 330 και το δεύτερο μόνο 300.

Γι'αυτό, ας χαλαρώσουμε λιγάκι και οι πίπες του στυλ "τα SS δεν χρειάζονται καθρέφτες" είναι γι'αυτούς που ξέρουν μόνο για μηχανάκια.

argpap
16/05/2006, 10:25
Θα συμφωνήσω με μερικούς ότι πρέπει να σεβόμαστε τους άλλους και να προσέχουμε στους δημόσιους δρόμους αλλά όλοι λίγο πολύ δεν τρέχουμε και λίγο παραπάνω, δεν το στύβουμε το ρημάδι το γκάζι αρκετές φορές την ημέρα? Πόσοι από υμάς δεν έχουμε περάσει και κόκκινο φανάρι όταν “βιαζόμαστε” και δεν βλέπουμε άλλο όχημα κοντά?

Υπάρχουν μηχανές αεροπλάνα και μηχανές πατίνια και σίγουρα με ότι ο καθένας κουβαλά στο κεφάλι του και στην καρδία του κάνει και την αγορά . Αλλά το θέμα ασφάλειας δεν παύει να παίζει ποτέ. Το να πάρεις ένα SS και να μπεις σε μία πίστα, στο ελεγχόμενο περιβάλλον της πίστας, το θεωρώ λογικό να το πάς με 300+ αλλά να είσαι στην Ε.Ο. (υποτιθέμενη Ε.Ο. σε μερικά σημεία) είτε σε ένα απλό δρόμο και να πηγαίνεις στα όρια της φυσικής το θεωρώ παράλογο.
Παράλογο γιατί πολύ απλά στο δρόμο μου μπορεί να βρεθεί ο παππούς με τη ΜΑΛΑΜΑΤΙΝΑ στο χέρι, το σκυλάκι που θέλει να πάει απέναντι, ο μπάμπουρας που αποφάσισε να κάνει crash test στο κράνος μου. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη απλά.

Σίγουρα δεν καταδικάζουμε τα παιδία που τρέχουν, δεν είμαστε η Ιερά εξέταση του forum και ρίχνουμε στην πυρά όποιον θεωρητικά είναι απέναντι μας).
Απλά αν καταλαβαίνω σωστά ανοίγουμε μία συζήτηση ώστε να μαθαίνουμε και να συλλέγουμε εμπειρίες (έμμεσος τρόπος μάθησης).

Η μηχανή σου δίνει και σημαίνει βασικά ελευθερία , είσαι εσύ και η φύση , εσύ και ένα Αφηνιασμένο Άλογο κάτω από τα πόδια σου που ναι το ελέγχεις και σε τρελαίνει η αδρεναλίνη, σε τρελαίνει η ταχύτητα, σε τρελαίνει η αίσθηση του είμαι υπεράνω (μην το κρύβουμε)!

Απλά είναι τα πράγματα όμως παιδία : ο καθένας μας ας κινείται ως εκεί που η καρδία του του λέει και ας βάζουμε το μυαλό μας να σκέφτεται συνεχώς μία λέξη : «ασφάλεια».

Όλοι καλά πάντα παιδία και να xαιρόμαστε όμορφες βόλτες.

mbjp
16/05/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Στην ΕΟ Αθηνων - Κορινθου ήσουνα ???

με το AX για κορινθο; ας ειμαστε σοβαροι :p :D

στον Κηφισο προς Λαμιας, στο υψος της Ν.Φιλαδελφειας..και ημουν στη δεξια λωριδα..

Δε λεω να πηγαινεις αριστερα με 80 ειναι μαλακια, αλλα οταν κινουμαι χαλαρα δεξια, ο αλλος σε αδειο δρομο μου πεταγεται ξυστα γιατι δεν ξερω τι εχει πιει και πως την ειδε, τη στιγμη μαλιστα που οδηγω κατι που πανω απο 100 δεν πιανει, ε φιλε μου εισαι ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΟΣ μαλακας!!!

περιμενε τουλαχιστον να αγορασω το Z και τοτε κανε τη μαλακια σου.. :beer:
(αν σε περνει βεβαια :cool: )

Gandalf dr685sm
16/05/2006, 12:21
το θέμα "ταχύτητα και δημόσιοι δρόμοι", έχει ειπωθεί και εξαντληθεί , σε πολλές συζητήσεις και forums.

Η κατάληξη είναι μια...

Στον δημόσιο δρόμο, η υπερβολική ταχύτητα είναι παράνομη.
Στην πίστα δεν έχει όρια ταχύτητας.

επαγωγικά τώρα , ο δρόμος δεν είναι πίστα.

Σαφώς και όλοι τα χώνουμε , ακόμα και όταν δεν έχουμε τελικές. Πόσοι απο εμάς γνωρίζουν , οτι αν "γεμίσει" ταχύτητα στην μηχανή και ανεβάζεις στροφές εκείνη την στιγμή στο μοτέρ, αν πεταχτεί κάτι ...Η ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ;

Η δύναμη της αδράνειας εκεί είναι πολλαπλάσια. Θα φρενάρεις , αλλά θα σταματήσεις σε 3πλάσια απόσταση απο το κανονικό.

Αν τώρα όπως ειπώθηκε , πάς με 100-150-200 στην Αττική οδό (κλειστός δρόμος υψηλής ταχύτητας) έχεις σαφώς μειωμένο κίνδυνο σε σχέση με τα 80-90 στην Αχαρνών - Πατησσίων.

Ο ΚΟΚ , έχει δημιουργηθεί βάση της ικανότητας οδηγών στον μέσο όρο. Εκεί είναι που βρίσκεται το κριτήριο και οχι φυσικά στο πόσο "χεράς" είναι κάποιος.

Το θέμα είναι όμως, οτι όλοι μας, το γουστάρουμε το γκάζι , για αυτό και οδηγούμε μηχανή και οχι κουτί που στέκεται παρκαρισμένο σε δρόμους, λόγω κίνησης.

Το θέμα αν οδηγώ μηχανή ή αυτοκίνητο , όμως, δεν είναι υπό κρίση εδώ. Είναι το πως βλέπει ο καθένας απο εμάς, και εφαρμόζει , κατά το δοκούν , τον ΚΟΚ.
Όπως και το πόσο έτοιμος είναι να αποδεχτεί τις ευθύνες του, αν τον σταματήσουν για επίγεια πτήση, με μηχανή, και τον μπουζουριάσουν.
όπως και κατά πόσο θα νιώθει υπεύθυνος , αν κάποιος χάσει την ζωή του , εξαιτίας της καύλας που θα έχει να στίψει το γκάζι σε δημόσιο δρόμο.

Αυτά είναι ερωτήματα, που κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν στο μυαλό του κάθε αναβάτη, όταν ετοιμάζεται για "γκαζό-βόλτα". Αλλά πόσοι πραγματικά τα έχουν έστω "αγγίξει" με το μυαλό τους;


Gandalf

tsofras
16/05/2006, 12:32
Χωρίς να θέλω να θείξω κανένα, διαβάσω αυτές τις μέρες στο φόρουμ για ατυχήματα κτλ. και "φταίνε οι κουτάκηδες, ο γέρος, η ξανθιά" κτλ. Δεν αντιλέγω για κάποια συμβάντα , αλλά στα 6 χρόνια που οδηγώ πολλές φορές γλύτωσα ατύχημα με μηχανή και πιστέψτε με δεν έφταιγα εγώ . Οπότε πιστεύω ότι αρκετές φορές δεν φταίνε οι "κουτάκηδες" αλλά οι τύποι που έχουν την μηχανή και έχουν την εντύπωση ότι είναι σωστό να σε προσπεράσουν με 200 απο αριστερά, με 20 απο δεξία, ανάμεσα απο σένα και το άλλο αμάξι στην μεσαία λωρίδα, να περάσουν το στοπ και το κόκκινο και είσαι ΕΣΥ ο Μ@Λ@Κ@Σ που δεν το είδες, τον έριξεσ, τον σκότωσες και το σκέφτεσαι σε όλη σου την ζωή. Εμπειρία απο μηχανή δεν έχω , έχετε δίκιο για πολλά , αλλά έλεος ρε παιδία δεν φταίνε για όλα οι κουτάκηδες, ας είμαστε λίγο αντικειμενικοί, Ευχαριστώ , αποψή μου , δεν θέλω να θίξω κανέναν.

stako
16/05/2006, 12:39
Καταρχάς υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "ατύχημα" και στο "δυστύχημα". Αν χτύπα ξύλο τα παιδιά στα λιμανάκια έπεφταν και χτυπούσαν τότε θα είχαμε "δυστύχημα" και όχι "ατύχημα" γιατί δεν θα τους έφταιγε η τύχη τους που χτύπησαν αλλά η επιλογή τους να πάνε κομμάτια σε δημόσιο δρόμο και μάλιστα σε έναν από τους χειρότερους.

Αν έπεφταν και τα έριχναν στο "κακό" δρόμο ή στον μλκα "κουτάκια" που τους έκλεισε τότε είναι απλά χαζοί. Όταν πας έτσι πρέπει να ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ότι μπορεί να τύχει οτιδήποτε.

Το να περνάς ξυστά από κάποιον είτε μέσα στην πόλη με 50 χλμ, είτε στην ΕΟ με 200 είναι μλκία...... Το ίδιο με νευριάζει και με κάνει να απορώ κάποιος με παπί που με περνάει ξυστά με +20 (στα 90χλμ/ώρα) στην Αλεξάνδρας και ένας με +100 στην ΕΟ.......

Όσον αφορά το θέμα μηχανές να προκαλούν δυστυχήματα νομίζω κάτι τέτοιο αποτελεί πολύ μικρό ποσοστό επί του συνόλου των δυστυχημάτων.

Πάντως έχω μια απορία, αν όλοι αυτοί έχουν μπει πίστα (ναι έστω σε αυτή την "άθλια" πίστα των Μεγάρων....) έστω και μία φορά...... Αν ναι, που βρίσκουν το κουράγιο, την ευχαρίστηση, να πηγαίνουν κομμάτια στο δημόσιο....???????????????

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

devil's animal
16/05/2006, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από argpap
Θα συμφωνήσω με μερικούς ότι πρέπει να σεβόμαστε τους άλλους και να προσέχουμε στους δημόσιους δρόμους αλλά όλοι λίγο πολύ δεν τρέχουμε και λίγο παραπάνω, δεν το στύβουμε το ρημάδι το γκάζι αρκετές φορές την ημέρα? Πόσοι από υμάς δεν έχουμε περάσει και κόκκινο φανάρι όταν “βιαζόμαστε” και δεν βλέπουμε άλλο όχημα κοντά?


Απλά αν καταλαβαίνω σωστά ανοίγουμε μία συζήτηση ώστε να μαθαίνουμε και να συλλέγουμε εμπειρίες (έμμεσος τρόπος μάθησης).

Η μηχανή σου δίνει και σημαίνει βασικά ελευθερία , είσαι εσύ και η φύση , εσύ και ένα Αφηνιασμένο Άλογο κάτω από τα πόδια σου που ναι το ελέγχεις και σε τρελαίνει η αδρεναλίνη, σε τρελαίνει η ταχύτητα, σε τρελαίνει η αίσθηση του είμαι υπεράνω (μην το κρύβουμε)!

Απλά είναι τα πράγματα όμως παιδία : ο καθένας μας ας κινείται ως εκεί που η καρδία του του λέει και ας βάζουμε το μυαλό μας να σκέφτεται συνεχώς μία λέξη : «ασφάλεια».

Όλοι καλά πάντα παιδία και να xαιρόμαστε όμορφες βόλτες.



πολυ σωστος...:a013:


τα μηχανακια τα ss τρεχουν και γι'αυτο τα πηραμε...
αν θελαμε να μην τρεξουμε θα περναμε κατι αλλο...ισως αυτοκινητο....ισως αργο μηχανακι...
αλλα δεν μπορεις να εισαι στο δρομο και να μην τρρεξεις..
εγω πιστευω και ο kizoku να ειχε τετοιο μηχανακι θα ετρεχε και θα εκανε τα ιδια...
οσον αφορα το να τρομαξεις τον αλλον..συμφωνω και επαυξανω!!
αλλα αν δεν το πας εκει που πιστευεις εσυ οτι μπορεις να το πας τοτε ΠΟΥΛΑ ΤΟ!

Kizoku
16/05/2006, 13:20
Διαβάζω τις απόψεις όλων των παιδιών και έχω απορήσει με τους περισσότερους.

Ναι έχω cbr-125 γιατί είναι το πρώτο μηχανάκι μου και επειδή δεν είχα παραπάνω λεφτά για κάτι άλλο. Δεν με χαλάει και ούτε αισθάνομαι μειονεκτικά σε σχέση με τα SS. Στο μέλλον άλλωστε θα πάρω καλύτερο.

Δεν κατηγόρησα κανέναν επειδη έχει πάρει SS 1000. Γιατί να κάνω κάτι τέτοιο??? Ο καθένας παίρνει αυτό που γουστάρει.
Ούτε κατηγόρησα κανέναν επειδή τρέχει. Απλά αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι τα διακαιώματά μας τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα διακαιώματα των άλλων! Και εφόσον είναι διακαίωμά μου να κινούμαι ασφαλης στους δρόμους είναι υποχρωμένοι οι υπόλοιποι να μην θέτουν την ακεραιότητά μου σε κίνδυνο με την συμπεριφορά τους στους δρόμους.

Τώρα το να θεωρείτε ασφαλή τη βόλτα στα λιμανάκια, με 170Km/h μου φαίνεται τελείως παράλογο. Ο δρόμος δεν ήταν άδειος φυσικά μιας και ήταν Σάββατο απογευματάκι και όχι καθημερινή ή αργία ξημερώματα. Μάλλον έχω τελέιως διαφορετικά κριτήρια σχετικά με το τι θεωρώ ασφαλή οδήγηση.

Το ότι δεν έχουμε πίστες δεν μας επιτρέπει αυτόματα να χρησιμοποιούμε τους δρόμους ως τέτοιες.

Και από τη στιγμή που το λέει ο νόμος τι καθόμαστε και συζητάμε???

stako
16/05/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Διαβάζω τις απόψεις όλων των παιδιών και έχω απορήσει με τους περισσότερους.

Ναι έχω cbr-125 γιατί είναι το πρώτο μηχανάκι μου και επειδή δεν είχα παραπάνω λεφτά για κάτι άλλο. Δεν με χαλάει και ούτε αισθάνομαι μειονεκτικά σε σχέση με τα SS. Στο μέλλον άλλωστε θα πάρω καλύτερο.

Δεν κατηγόρησα κανέναν επειδη έχει πάρει SS 1000. Γιατί να κάνω κάτι τέτοιο??? Ο καθένας παίρνει αυτό που γουστάρει.
Ούτε κατηγόρησα κανέναν επειδή τρέχει. Απλά αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι τα διακαιώματά μας τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα διακαιώματα των άλλων! Και εφόσον είναι διακαίωμά μου να κινούμαι ασφαλης στους δρόμους είναι υποχρωμένοι οι υπόλοιποι να μην θέτουν την ακεραιότητά μου σε κίνδυνο με την συμπεριφορά τους στους δρόμους.

Τώρα το να θεωρείτε ασφαλή τη βόλτα στα λιμανάκια, με 170Km/h μου φαίνεται τελείως παράλογο. Ο δρόμος δεν ήταν άδειος φυσικά μιας και ήταν Σάββατο απογευματάκι και όχι καθημερινή ή αργία ξημερώματα. Μάλλον έχω τελέιως διαφορετικά κριτήρια σχετικά με το τι θεωρώ ασφαλή οδήγηση.

Το ότι δεν έχουμε πίστες δεν μας επιτρέπει αυτόματα να χρησιμοποιούμε τους δρόμους ως τέτοιες.

Και από τη στιγμή που το λέει ο νόμος τι καθόμαστε και συζητάμε???

Σε ποιο ακριβώς σημείο σε πέρασαν?

Γιατί εντάξει, για να λέμε και την αλήθεια 170χλμ δεν είναι και τπτ για ένα SS αν πχ μιλάς για την ευθεία στην (πρώην) καντίνα, ένα άνοιγμα δευτέρας είναι και μετά ένα τσίμπημα στα φρένα για να μπει οκ στην στροφή.....

Όχι ότι το εγκρίνω σαν γεγονός αλλά οκ........ Εξαρτάται για ποιο σημείο μιλάς.........

Όπου και να ήταν πάντως με το δίκιο σου τρόμαξες.....

Kizoku
16/05/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Σε ποιο ακριβώς σημείο σε πέρασαν?

Γιατί εντάξει, για να λέμε και την αλήθεια 170χλμ δεν είναι και τπτ για ένα SS αν πχ μιλάς για την ευθεία στην (πρώην) καντίνα, ένα άνοιγμα δευτέρας είναι και μετά ένα τσίμπημα στα φρένα για να μπει οκ στην στροφή.....

Όχι ότι το εγκρίνω σαν γεγονός αλλά οκ........ Εξαρτάται για ποιο σημείο μιλάς.........

Όπου και να ήταν πάντως με το δίκιο σου τρόμαξες.....

Δεν ξέρω το σημείο αλλά ήταν στροφή.
Και εννοείται μετά από μερικά μέτρα έρχονται απανωτές κλειστές στροφές.

Αν δεν είναι επικίνδυνο αυτό τότε ΟΚ πάω πάσο.

Επαναλαμβάνω ο δρόμος δεν ήταν άδειος!!!

sniper
16/05/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Διαβάζω τις απόψεις όλων των παιδιών και έχω απορήσει με τους περισσότερους.

Ναι έχω cbr-125 γιατί είναι το πρώτο μηχανάκι μου και επειδή δεν είχα παραπάνω λεφτά για κάτι άλλο. Δεν με χαλάει και ούτε αισθάνομαι μειονεκτικά σε σχέση με τα SS. Στο μέλλον άλλωστε θα πάρω καλύτερο.

Δεν κατηγόρησα κανέναν επειδη έχει πάρει SS 1000. Γιατί να κάνω κάτι τέτοιο??? Ο καθένας παίρνει αυτό που γουστάρει.
Ούτε κατηγόρησα κανέναν επειδή τρέχει. Απλά αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι τα διακαιώματά μας τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα διακαιώματα των άλλων! Και εφόσον είναι διακαίωμά μου να κινούμαι ασφαλης στους δρόμους είναι υποχρωμένοι οι υπόλοιποι να μην θέτουν την ακεραιότητά μου σε κίνδυνο με την συμπεριφορά τους στους δρόμους.

Τώρα το να θεωρείτε ασφαλή τη βόλτα στα λιμανάκια, με 170Km/h μου φαίνεται τελείως παράλογο. Ο δρόμος δεν ήταν άδειος φυσικά μιας και ήταν Σάββατο απογευματάκι και όχι καθημερινή ή αργία ξημερώματα. Μάλλον έχω τελέιως διαφορετικά κριτήρια σχετικά με το τι θεωρώ ασφαλή οδήγηση.

Το ότι δεν έχουμε πίστες δεν μας επιτρέπει αυτόματα να χρησιμοποιούμε τους δρόμους ως τέτοιες.

Και από τη στιγμή που το λέει ο νόμος τι καθόμαστε και συζητάμε???

Μαζί σου μέχρι ένα σημείο, αλλά...

Όταν με το καλό πάρεις μεγαλύτερο SS, θα σου θυμήσω αυτή την κουβέντα εδώ....

:wave2:

MIKE_16V
16/05/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μαζί σου μέχρι ένα σημείο, αλλά...

Όταν με το καλό πάρεις μεγαλύτερο SS, θα σου θυμήσω αυτή την κουβέντα εδώ....

:wave2:


:smokin: :smokin:

Kizoku
16/05/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μαζί σου μέχρι ένα σημείο, αλλά...

Όταν με το καλό πάρεις μεγαλύτερο SS, θα σου θυμήσω αυτή την κουβέντα εδώ....

:wave2:

Όταν έρθει εκείνη η μαγική στιγμή!!!

:beer: :beer: :beer:

zephyr1
16/05/2006, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Και από τη στιγμή που το λέει ο νόμος τι καθόμαστε και συζητάμε???



Στην ΑΟ εχει πινακιδες με 80χλμ και ακριβως μετα απο αυτες τις πινακιδες υπαρχουν μπατσοι που σε σημαδεουν με το ρανταρ και σε γραφουν.Σε ενα δρομο που αν πας με 80 βαριεσαι τη ζωη σου.

Αλλο παραδειγμα, ξεκινα να πας Θεσσαλονικη και τηρησε τις νομιμες ταχυτητες των πινακιδων.

Αν αυτον τον νομο θες να τηρεις και αποδεχεσαι λυπαμαι αλλα εγω δεν τους κανω την χαρη.

Κοιτα που την παρανοια του κρατους θα τη βγαλουμε κιολας και σωστη.

Αντι να φτιαξουν τους δρομους και να εχουν λογικα ορια ταχυτητας τα αφηνουν ολα κολος και μολις γινει η ζημια πανε και βαζουν ταμπελες με οριο 20χλμ.

stako
16/05/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Δεν ξέρω το σημείο αλλά ήταν στροφή.
Και εννοείται μετά από μερικά μέτρα έρχονται απανωτές κλειστές στροφές.

Αν δεν είναι επικίνδυνο αυτό τότε ΟΚ πάω πάσο.

Επαναλαμβάνω ο δρόμος δεν ήταν άδειος!!!

Οκ τότε όντως πήγαιναν κομμάτια........:)

:wave2: :wave2: :wave2:

Kizoku
16/05/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Στην ΑΟ εχει πινακιδες με 80χλμ και ακριβως μετα απο αυτες τις πινακιδες υπαρχουν μπατσοι που σε σημαδεουν με το ρανταρ και σε γραφουν.Σε ενα δρομο που αν πας με 80 βαριεσαι τη ζωη σου.

Αλλο παραδειγμα, ξεκινα να πας Θεσσαλονικη και τηρησε τις νομιμες ταχυτητες των πινακιδων.

Αν αυτον τον νομο θες να τηρεις και αποδεχεσαι λυπαμαι αλλα εγω δεν τους κανω την χαρη.

Κοιτα που την παρανοια του κρατους θα τη βγαλουμε κιολας και σωστη.

Αντι να φτιαξουν τους δρομους και να εχουν λογικα ορια ταχυτητας τα αφηνουν ολα κολος και μολις γινει η ζημια πανε και βαζουν ταμπελες με οριο 20χλμ.

Ναι αλλά δεν μιλάω για σημείο που έχει τεθεί κάποιο τελείως παράλογο όριο ταχύτητας!
Μιλάω για ένα σημείο ομολογουμένως πολύ επικίνδυνο όπου έχουν συμβεί πάρα πολλά δυστυχήματα.
Κάνω λάθος?

idi
16/05/2006, 14:05
:a014:

γεροπιτσιρικος
16/05/2006, 14:28
Και θα συμφωνήσω και θα διαφωνήσω με όλα αυτά. Πράγματι το να έχεις ενα ss και να πηγαίνεις στο όριο του ΚΟΚ έχει μια δόση μαζοχισμού και δυστυχώς τα Μέγαρα είναι για κλάματα. Επίσης ειδικά προς το Σούνιο η στροφές αυτές, πραγματικά σε κάνουν να θέλεις να το πλακώσεις.

Απλά η διαφωνία μου είναι ότι πάρε το ρίσκο σου αλλά σεβάσου τον άλλο που είναι μπροστά σου και δώσε χώρο όταν τον προσπερνάς. Την Κυριακή που πήγα βόλτα στο Σούνιο, κάποια στιγμή με προσπέρασε ένας (πήγαινα στην μέση και δεξιά του δρόμου με 80 χλμ) σχεδόν ακουμπιστά. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν τον έπαιρνε να την πάρει λίγο πιο κλειστά ώστε να υπάρχει ένα κενό ασφαλείας (υπήρχε ορατότητα). Ήταν και ξεκράνοτος ο μλκας.

Δεν ξέρω, ίσως από εμπειρία, ίσως γιατί το έχω κάνει και εγώ, όταν βγαίνω βόλτα σε δρόμους σαν αυτόν του Σουνίου, ξέρω ότι θα συναντήσω οδηγούς που έχουν βγει για γρήγορη βόλτα και απλά είμαι προσεκτικός και πέραν της θέας ρίχνω και μια ματιά πίσω μου.

Αυτό λοιπόν που περιμένω, είναι όπως σέβομαι εγώ αυτούς και έχω τον νου μου να τους διευκολύνω, ας σεβαστούν και μένα και ας δώσουν λίγο χώρο στην προσπέραση (αν μπορούν).

Tigas
16/05/2006, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
με το AX για κορινθο; ας ειμαστε σοβαροι :p :D




Εγώ με SH150 100-110 for fun στην ΕΟ Αθηνών - Πάτρα.

zephyr1
16/05/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Kizoku

Σε ποια πιστα ομως δεν μας ειπες ??? Μαλλον μιλας για τις 10αδες πιστες που εμειναν στο κοψιμο τις κορδελας ! :confused:

ΑΣΧΕΤΟ !

Εσυ δεν ησουν τις προαλες που εβαλες ενα ποστ με εναν αλλο << καραγκιοζη >> που επειδη σε προσπερασε με εναν cbr 600 πανω σε στροφη του εσουρες τα 1000-μυρια ?? Φυσικα οτι εσυ ησουν με ενα cbr 125 και ειχες την εντυπωση οτι ηθελε ο αλλος να σε παει κοντρα οπως ελεγες απλα το προσπερνω..:sick:

Ακου... Και εγω εχω βρισει κατα καιρους διαφορους ινδιανακους που εχουν θεσει τον εαυτο μου σε κινδυνο !! Αλλα να βαζω ολοκληρο ποστ και να χαρακτηριζω καραγκιοζηδες παιδια που εκαναν το κεφι τους χωρις να βαζουν την συγκεκριμενη στιγμη κανεναν σε κινδυνο ( ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ) μονο με τα ΑΝ και τους υποθετικους κινδυνους που μπορει να αντιμετωπιζαν παρακατω απλα , μου ερχεται καπως !!! Επισεις μιας και επιασες ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ & ΥΠΟΘΕΤΙΚΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ & ΑΝΤΙΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ πες και κατι για διαφορους καραγκιοζακους, που πανε με 60 στην αριστερη λουριδα της εθνικης , καθονται στα αριστερα σε τυφλες στροφες σε δρομους ταχειας κυκλοφοριας, και εχουν στειλει στον αλλο κοσμο 10αδες <<καραγκιοζηδες >> οπως τους λες στην προσπαθεια τους να τους αποφυγουν... Και ας εγραψαν τα μονοστυλα οτι αιτια θανατου τους ηταν η υπερβολικη ταχυτητα !! :mad:

Kizoku ... Δεν θα εκπλαγω αν το επομενο ποστ σου εχει σαν τιτλο την προταση σου να καει οτι εχει πανω απο 125 cc και πανω απο 20 ηρ στον στροφαλο!!!



:rolleyes:

stako
16/05/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
και δυστυχώς τα Μέγαρα είναι για κλάματα. Επίσης ειδικά προς το Σούνιο η στροφές αυτές, πραγματικά σε κάνουν να θέλεις να το πλακώσεις.

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

sniper
16/05/2006, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Όταν έρθει εκείνη η μαγική στιγμή!!!

:beer: :beer: :beer:

Δηλαδή όταν θα έρθει εκείνη η στιγμή τότε κι εσυ θα κάνεις αυτά που κάνανε οι "επικίνδυνοι καραγκιόζηδες";

Δεν λέω ότι καλά κάνανε, αλλά πολλές φόρες κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.... :nono:

Kizoku
16/05/2006, 15:07
Και για να εξηγήσω και λίγο την φάση στο φίλο stoubi!

Δεν θα αναφερθώ στο παλιότερο post μου που αναφέρεις γιατί ότι είχα να πω σχετικά το είπα εκεί. Αν ακόμη δεν καταλαβαίνει κάποιος το τι έχω γράψω και τι εννοούσα εκεί δεν μπορώ να κάνω κάτι. (Αν το διαβάσεις και καλύτερα θα δείς ότι δεν θυμάσαι καλά) Άλλο θέμα αυτό πάντως!

Περνάω στο θέμα μας.
Δεν καταδίκασα τα μηχανάκια, ούτε σχολίασα τίποτα σχετικά με τα κυβικά τους (απλά πληροφοριακά αναφέρθηκα σε αυτά).
Σχολίασα τους ίδιους τους αναβάτες!!!!

Έχεις την εντύπωση ότι με τέτοιες ταχύτητες στα "λιμανάκια" με τις πολύ κλειστές απανωτές στροφές δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος?????

Είπα ότι λίγο πιο αριστερά να ήμουν για να προσπεράσω τον μπροστινό μου (που δεν θα τους είχα δει λόγω στροφών) θα με έιχαν πάρει και εμένα μιας και ούτε να καταλάβουν τι έγινε δεν θα είχαν χρόνο.
Αν με είχαν χτυπήσει (κούφια η ώρα) όμως και καθόμουν και έγραφα εκ των υστέρων μάλλον τα ίδια θα μου έλεγες.

Εγω έγραψα ότι έγραψα μπας και πείσω κανέναν και αποφευχθεί κάποιο μελλοντικό συμβάν.

Οι κίνδυνοι είναι πάντα υποθετικοί πριν απο κάποιο δυστύχημα. Μετά γίνονται στατιστικές.

Και κατά τη δική σου άποψη μιας και δεν έχουμε πίστα ας χρησιμοποιούμε τους δρόμους!!! ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!

Το ίδιο επικίνδυνος είναι αυτός που πάει αριστερά με 60 και αυτός που πάει με 200 παντού!

Φιλικά!

Kizoku
16/05/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δηλαδή όταν θα έρθει εκείνη η στιγμή τότε κι εσυ θα κάνεις αυτά που κάνανε οι "επικίνδυνοι καραγκιόζηδες";

Δεν λέω ότι καλά κάνανε, αλλά πολλές φόρες κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.... :nono:

Ρε παιδιά παρεξηγούμε τα πάντα!

Εννοώ την μαγική στιγμή που θα πάρω και εγώ τη μηχανή που ονειρεύομαι.

Όταν είναι να τρέξω με τη μηχανή αυτή θα το κάνω σε πίστα (σε αυτές που έχουμε έστω).

:beer:

sniper
16/05/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Ρε παιδιά παρεξηγούμε τα πάντα!

Εννοώ την μαγική στιγμή που θα πάρω και εγώ τη μηχανή που ονειρεύομαι.

Όταν είναι να τρέξω με τη μηχανή αυτή θα το κάνω σε πίστα (σε αυτές που έχουμε έστω).

:beer:

καλά - μην βάλεις και ταχογράφο... σε πιστεύουμε :D

sniper
16/05/2006, 15:17
Φίλε Kizoku δεν στην λέμε...

απλά άσε λιγο περιθώριο στον εαυτό σου... μην είσαι απόλυτος στο τι θα κάνεις ή δεν θα κάνεις όταν πάρεις ένα μοτοσακό που με μονο την 1η ταχύτητα είσαι εκτός ορίων του ΚΟΚ....

:wave2:

alexk
16/05/2006, 16:55
Φίλε Kizoku, όταν με το καλό πάρεις και εσύ τη μοτοσικλέτα που θέλεις θα δεις πολλά πράγματα.

Άν πηγαίνεις για παράδειγμα από το σπίτι σου, στη δουλειά και η Ποσειδώνος είναι πηγμένη, περνάς πολύ σιγά ανάμεσα από τα σταματημένα αυτοκίνητα. Το μηχανάκι έχει σηκώσει θερμοκρασία, γιατί το ψυγείο δεν παίρνει αέρα. Εσύ ο κακομοίρης που έχεις σκάσει σχεδόν 17k ευρώ, προσέχεις πολύ μην ακουμπήσεις κανένα, και το δάχτυλο ακουμπάει το φρένο. Εκεί, σου σκάει μύτη το cbr125 από πίσω και σου πατάει κόρνα :look: . Τον καθυστερείς...

Για να μην αναφέρω όταν άλλες μοτοσικλέτες σε περνάνε στις στροφές στην Ποσειδώνος, επειδή "είσαι κουλός" και "το πήρες μόνο για τις καφετέριες".

STOYBI
16/05/2006, 17:09
Kizoku


Δεν καταδίκασα τα μηχανάκια, ούτε σχολίασα τίποτα σχετικά με τα κυβικά τους (απλά πληροφοριακά αναφέρθηκα σε αυτά). Σχολίασα τους ίδιους τους αναβάτες!!!!

Έχεις την εντύπωση ότι με τέτοιες ταχύτητες στα "λιμανάκια" με τις πολύ κλειστές απανωτές στροφές δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος?????



Σοβαρολογεις τωρα ??? Πιστευεις οτι η υποθεση σου οτι πηγαιναν με 170 στις απανωτες στροφες στα λιμανακια ειναι σωστη ??? Εγω πιστευω οτι οι συκγεκριμενοι αναβατες σε περασαν με - 60 κατω απο οσα λες !! Αλλα καπου μου το πας σαν μερικους παπουδες.. Που τρακαρουν με την βεσπα και λενε στο τροχονομο οτι η βεσπα κατεβαινε την Πειραιως τουλαχιστον με 200 !!!:rolleyes:

Kizoku
Είπα ότι λίγο πιο αριστερά να ήμουν για να προσπεράσω τον μπροστινό μου (που δεν θα τους είχα δει λόγω στροφών) θα με έιχαν πάρει και εμένα μιας και ούτε να καταλάβουν τι έγινε δεν θα είχαν χρόνο.

Δεν το ξερεις !! Αν ησουν πιο αριστερα Μπορει να ειχαν κοψει πολυ γρηγοροτερα απο οσο σταματας εσυ στο φαναρι βαδιζοντας με 40 και σου πεταχθει στον δρομο ενας πεζος !! Σημασια εχει οτι την συγκεκριμενη στιγμη που περιγραφεις μαλλον δεν εχει τεθει η σωματικη σου ακεραιοτητα σε κινδυνο.. ακομα βρισκομαστε στο ΑΝ !!

Kizoku


Οι κίνδυνοι είναι πάντα υποθετικοί πριν απο κάποιο δυστύχημα. Μετά γίνονται στατιστικές.

Συμφωνω απολυτα!! Αρκει η υποθεση μας να βασιζετε σε σωστα επειχηρηματα και να γνωριζουμε τι λεμε οταν υποθετουμε
!!!

Kizoku

Το ίδιο επικίνδυνος είναι αυτός που πάει αριστερά με 60 και αυτός που πάει με 200 παντού!


Επικυνδινοι ειναι και οι δυο οταν κυριο χαρακτηριστηκο τους ειναι η αγνοια και οποιος καταλαβε-καταλαβε !!!

Kizoku Κοιταξε ... Εχω αποκυρυξει τις σημερινες ςς μοτο λογο οτι τις θεωρω <<μοτο αν εχεις τυχη διαβενε >> Εχω εκνευριστει με αρκετους απο αυτους γιατι το να σε παιρναν στον ποντο με 220 ενω τους δινεις χωρο για προσπερασμα το εχουν χομπυ ! Αλλα ας μην τα χωνουμε ολα στο ιδιο τσουκαλι και τα ανακατευουμε Δεν θεωρησα οτι οι συγκεκριμενοι μοτοσυκλετιστες σε εθεσαν σε κινδυνο για να τους αποκαλεις καραγκιοζηδες μονο και μονο με τα ΑΝ και τις ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ!!!

ΥΓ


Ρε παιδιά παρεξηγούμε τα πάντα!Εννοώ την μαγική στιγμή που θα πάρω και εγώ τη μηχανή που ονειρεύομαι.

Όταν είναι να τρέξω με τη μηχανή αυτή θα το κάνω σε πίστα (σε αυτές που έχουμε έστω).


Να σε ενημερωσω οτι δεν εχουμε καμμια πιστα στην ελλαδα ( εκτος απο μια αλανα στην αττικη που για παρηγορια στον αρρωστο την λεμε πιστα!! :wave2:

Kizoku
16/05/2006, 20:46
Τι να πω ρε παιδιά έχετε μεγαλύτερες μηχανές και κάτι παραπάνω θα ξέρετε απο τη μια.
Δεν είπα ότι δεν θα τρέξω και εγώ όταν αποκτήσω το 600 των ονείρων μου. Αλλά τουλάχιστον μέσα σε λογικά πλαίσια που θα εξασφαλίζουν πρώτα απ' όλα την ακεραιότητά μου.
Τα παλικάρια είχαν μπει στη στροφή με γόνατο. Σε μια στραβή, τι περιθώριο αντίδρασης υπάρχει δεδομένου και της ταχύτητάς τους?

Φίλε stoubi κατ' αρχάς μην προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για κάποιον που δεν γνωρίζεις!
Όταν είμαι με 70-80 στο δρόμο και δεν προλαβαίνω καν να αντιληφθώ τι μηχανές με προσπέρασαν δεν μπορεί να πήγαιναν με 110 όπως λες. Δηλαδή τι? Με πέρασαν με 30Km/h διαφορά και δεν πρόλαβα να τις δω?
Δεν είμαι τόσο άσχετος!!! Αυτοκίνητο οδηγώ 6 1/2 χρόνια οπότε όλο και κάτι μπορώ να αντιληφθώ περί ταχύτητας.
Συγνώμη αλλά οδήγηση στο δρόμο σημαίνει και πρόβλεψη του τι μπορεί να συμβεί και διατήρηση της ταχύτητάς μας σε επίπεδα τέτοια ώστε να είμαστε έτοιμοι να αντιδράσουμε με ασφάλεια. Αν δεν υπολογίσεις αυτά τα ΑΝ απλά παίζεις με την τύχη σου.

Τη μ@λ@κία την έχω κάνει 1 φορά στη ζωή μου και έχω ταρακουνηθεί πολύ από αυτή!

Σας εύχομαι να είστε πάντα γεροί και ας έχουμε και άλλες τόσες διαφωνίες!

alexk
16/05/2006, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Πολύ γέλιο χθες!
Κάθησα έπλυνα το μηχανάκι μου και έπειτα το έβγαλα βόλτα για να στεγνώσει και ο κινητήρας από την υγρασία. Σε κάποια φάση λοιπόν περιμένω σε φανάρι (Χαμοστέρνας) και δίπλα μου σταματάει καραγκιόζης τυπάς με CBR-600RR, χωρίς κράνος, μπουφαν τίποτα. Δεν του δίνω σημασία και απλά δίνω γκάζι με το που ανάβει πράσινο για να φύγω γρήγορα χωρίς εννοείται να ψάχνω για κόντρες και μαλ...ίες. Τα παίρνει ο πάπαρμαν
(λες και υπήρχε ποτέ περίπτωση να ρίξω σε 600άρα) και φεύγει φουλ γκάζι μπροστά μου.
Έλα όμως που ερχόταν στροφή και από ότι φάνηκε ο μηχανόβιος μας την είχε μόνο για τις ευθείες. Λοιπόν, ξαφνικά απο αριστερά του βλέπει το ταπεινό και καταφρωνεμένο CBRάκι (με τα νέα του τα λαστιχάκια) να του ρίχνει κανονικά πάνω στη στροφή!!! Στην ευθεία μετά δε ο καραγκιόζης για να πάρει το αίμα του πίσω πάλι τα έδωσε όλα στο γκάζι και φυσικά μου έριξε κανονικά. Πάντως γέλασα πάρα πολύ και ήθελα να δω και τη φάτσα του πάνω στη στροφή.
Δεν ψαρώνουμε ρε!!!!!


Δεν τρέχουν τα ss στην στροφή, είναι μαλάκας ο οδηγός.
Τρέχουνε τα ss στην στροφή, πάλι μαλάκας ο οδηγός.

Ζήτω μας! Είμαστε μαλάκες

:wave2:

kinhsh
16/05/2006, 21:50
Οπως ειπωθηκε η φαση αρχικα,εγω πιστευω οτι η ταχυτητα δεν ηταν 170 αλλα 140 το πολυ. Τα λιμανακια μονο στο ευθειακι της πρωην καντινας μπορεις να πας 170 οποτε ειναι ευθεια και βλεπεις. Μετα οι στροφες στα λιμανακια ειναι παρατεταμενες οποτε αν μπεις στη στροφη και δεν πεσεις μετα δεν πεφτεις γιατι εχεις γνωριστει με την προσφυση. Οποτε ο κινδυνος δεν ηταν τοσο μεγαλος αφου και απο το αποτελεσμα φανηκε οτι αυτοι που ετρεχαν δεν επεσαν.
Φυσικα δεν ειναι σωστο να οδηγαει κανεις ετσι ,αλλα ειμαι σιγουρος οτι και αυτοι δεν οδηγουν παντου ετσι γιατι αυτοι που το κανανε δεν ειναι πια σε αυτο το κοσμο.

LittleJohn
16/05/2006, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Δεν τρέχουν τα ss στην στροφή, είναι μαλάκας ο οδηγός.
Τρέχουνε τα ss στην στροφή, πάλι μαλάκας ο οδηγός.

Ζήτω μας! Είμαστε μαλάκες

:wave2:


:rotflmao: :rotflmao: :lol:

--------------------------------------
Είπαμε προσοχή στον δρόμο και τα μάτια 114, αλλά να μήν τρελαινόμαστε κιόλας...
Το 1000άρι γιατί το παίρνεις? Για βόλτες στα μπαράκια και δώστου τα γκομενάκια?
(όχι οτί είναι και κακό αυτό...:lol: )...

Αν ο δρόμος είναι καλός και η κίνηση μικρή, θα πάω τάπα, στροφή - ξεστροφή!

Αλλιώς το βάφω μπλέ και του δίνω μία από τον φάρο...

STOYBI
16/05/2006, 21:55
Kizoku

Kizoku
Φίλε stoubi κατ' αρχάς μην προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για κάποιον που δεν γνωρίζεις!

Oi απαντησεις μου ηρθαν ως επακολουθο στον χαρακτηρισμο σου καραγκιοζηδες στην κατα τα αλλα σωστη απο καθε αποψη παρεα αναβατων των μοτο που σε προσπερασαν στο δρομο και αφορουν μονο το παρων ποστ!!! Καλλυτερα λοιπον να αποκτησεις καποια πειρα παραπανω στο θεμα μοτοσυκλετα ! Να αποκτησεις μια μεγαλυτερη μοτοσυκλετα ! Να βγεις με την παρεα σου μια βολτα με μεγαλυτερη μοτοσυκλετα , ντυμενος σωστα οπως αυτοι που αναφερεις παραπανω , και μετα να ερθεις και να αρχισεις να κολησεις ταμπελες ΠΕΡΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΩΝ --ΚΟΝΤΡΑΚΙΔΩΝ Κ.Λ.Π. οπως εκανες στο αρχικο ποστ σου !!!!

:rolleyes:


Kizoku

Δεν είμαι τόσο άσχετος!!! Αυτοκίνητο οδηγώ 6 1/2 χρόνια οπότε όλο και κάτι μπορώ να αντιληφθώ περί ταχύτητας.

ΕΛΕΟΣ !! :cry:


.................................................................................................... ..
ΥΓ.

Το οριο ταχυτητας στο συγγεκριμενο σημειο στις στροφες στα λιμανακια ειναι (50 κμ )

Εσυ κατα ομολογια σου πηγαινες στο συγγεκριμενο σημειο με 80 κμ με το cbrακι.. Με τα φρενα απο παπακι και τις αναρτησουλες καλαμακια !!! Μακαρι να μπορουσα να σου εξηγησω ποσο πιο πολυ εθετες το εαυτο σου σε κινδυνο εσυ ο ιδιος σε συγκριση με τα << τερατα >> που σε περασαν !! Και φυσικα οτι και εσυ ο ιδιος ησουν παραβατης !!


Kizoku
[QUOTE]Όταν είμαι με 70-80 στο δρόμο και δεν προλαβαίνω καν να αντιληφθώ τι μηχανές με προσπέρασαν δεν μπορεί να πήγαιναν με 110 όπως λες. Δηλαδή τι? Με πέρασαν με 30Km/h διαφορά και δεν πρόλαβα να τις δω?[QUOTE]

Φιλικα κατ΄΄άλλα !!

:wave2:

anf125
16/05/2006, 22:43
[i]Δε λεω να πηγαινεις αριστερα με 80 ειναι μαλακια, αλλα οταν κινουμαι χαλαρα δεξια, ο αλλος σε αδειο δρομο μου πεταγεται ξυστα γιατι δεν ξερω τι εχει πιει και πως την ειδε, τη στιγμη μαλιστα που οδηγω κατι που πανω απο 100 δεν πιανει, ε φιλε μου εισαι ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΟΣ μαλακας!!!

[/B]

Σοβαρά μιλάς; Νόμιζα πως το ΑΧ πιάνει τουλάχιστο 140... με 250 κυβικά και τόσο ελαφρύ. Σκεφτόμαι ακόμα να το πάρω κι εγώ αν βρω κανένα σε καλή κατάσταση. Για τα υπόλοιπα συμφωνώ φυσικά.

johnpan
16/05/2006, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εσυ κατα ομολογια σου πηγαινες στο συγγεκριμενο σημειο με 80 κμ με το cbrακι.. Με τα φρενα απο παπακι και τις αναρτησουλες καλαμακια !!! Μακαρι να μπορουσα να σου εξηγησω ποσο πιο πολυ εθετες το εαυτο σου σε κινδυνο εσυ ο ιδιος σε συγκριση με τα << τερατα >> που σε περασαν !!


ότι να'ναι! Δηλαδή άμα πέσεις με 160 αλλά οδηγούσες ss δε χτυπάς, ενώ με 80 με το cbr125 είσαι σε μεγάλο κίνδυνο!!

Ρε Στούμπι απάνω στο ζήλο σου πρόσεξε τι σου ξεφεύγει! Το 125 δεν ήταν ούτε καν κοντά στα όριά του, τι κίνδυνο να τραβούσε ο άνθρωπος? Επειδή τα όρια στα ss είναι πιο μακριά ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι ασφαλέστερα σε 2πλάσια χιλιόμετρα. Άλλωστε και η ίδια η στροφή έχει κάποια όρια.

Πρόσεξε τι γράφεις, διαβάζουν και πιτσιρίκια, άιντε. Η ταχύτητα σκοτώνει, τέλος. Ότι και να λες και εσύ ή εγώ.:wave2:

RapidShade
16/05/2006, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Σοβαρά μιλάς; Νόμιζα πως το ΑΧ πιάνει τουλάχιστο 140... με 250 κυβικά και τόσο ελαφρύ. Σκεφτόμαι ακόμα να το πάρω κι εγώ αν βρω κανένα σε καλή κατάσταση. Για τα υπόλοιπα συμφωνώ φυσικά.

OTI NA NAI :confused:


:a6:

BAD BOY
16/05/2006, 23:14
ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ.
ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙ...
ΚΑΙ Ο ΜΠΟΥΣ...
ΚΑΙ Ο ΜΠΙΝ ΛΑΝΤΕΝ...
ΚΑΙ ΤΟ AIDS...
KAI O KAΡΚΙΝΟΣ
ΑΛΛΑ ΑΝ...ΚΑΙ ΑΝ,ΘΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΝ ΦΥΓΩ
ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΑΡΙΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΠΛΕ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΦΑΕΙ...
ΤΗΝ ΕΚΑΤΣΑ ΤΗΝ ΒΑΡΚΑ.
ΔΕΝ ΠΑ ΝΑ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΘΕΤΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΤΡΕΧΩ
ΚΑΙ ΣΤΑ @@@@@(ΠΑΠΑΚΙΑ ΜΟΥ)ΚΑΙ ΣΤΟΝ
ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΙΑΔΡΟΜΟ
ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΒΓΗΚΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΤΕ
ΜΥΑΛΟ ΒΡΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ.
ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ....ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ
ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΘΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΑΛΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ
ΑΠΟ ΓΗΡΑΤΙΑ ΣΕ 150ΧΡΟΝΙΑ.
ΩΧΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ
:a17:
ΥΓ.ΑΣ ΤΟ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

STOYBI
16/05/2006, 23:30
johnpan
Το 125 δεν ήταν ούτε καν κοντά στα όριά του, τι κίνδυνο να τραβούσε ο άνθρωπος? Πρόσεξε τι γράφεις, διαβάζουν και πιτσιρίκια, άιντε. Η ταχύτητα σκοτώνει, τέλος. Ότι και να λες και εσύ ή εγώ.

Το 125 μπορει να μην ηταν στα ορια??? Γνωμη σου γιατι το μοτοσυκλετακι μπορει να μπαινει ωραια και καλα! Αλλα στην στραβη θα λειτουργησει σαν φτερο στον ανεμο με 80 κμ ΠΑΝΩ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ, και στις δυνατοτητες μιας μοτο , πιανονται και χ-ψ ακραιες καταστασεις που μπορει να δημιουργηθουν ( λεγονται και υποθετικοι κινδυνοι )

Aκριβως οπως τοπες !! Διαβαζουν και πιτσιρικια!! :rolleyes:

Καλα ειναι ομως να διαβαζεις και εσυ! Και πανω απο ολα να καταλαβαινεις αυτο που διαβαζεις προτου γραψεις κατι !! :sick:
Και κατι αλλο.. Η Μ@λ@κι@ σκοτωνει Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ Η ΤΟΥ ΑΛΛΟΥΝΟΥ . Και στα πολλα και στα λιγα χιλμ. !!!



:smokin:

nikos force
17/05/2006, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ.
ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙ...
ΚΑΙ Ο ΜΠΟΥΣ...
ΚΑΙ Ο ΜΠΙΝ ΛΑΝΤΕΝ...
ΚΑΙ ΤΟ AIDS...
KAI O KAΡΚΙΝΟΣ
ΑΛΛΑ ΑΝ...ΚΑΙ ΑΝ,ΘΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΝ ΦΥΓΩ
ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΑΡΙΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΠΛΕ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΦΑΕΙ...
ΤΗΝ ΕΚΑΤΣΑ ΤΗΝ ΒΑΡΚΑ.
ΔΕΝ ΠΑ ΝΑ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΘΕΤΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΤΡΕΧΩ
ΚΑΙ ΣΤΑ @@@@@(ΠΑΠΑΚΙΑ ΜΟΥ)ΚΑΙ ΣΤΟΝ
ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΙΑΔΡΟΜΟ
ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΒΓΗΚΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΤΕ
ΜΥΑΛΟ ΒΡΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ.
ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ....ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ
ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΘΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΑΛΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ
ΑΠΟ ΓΗΡΑΤΙΑ ΣΕ 150ΧΡΟΝΙΑ.
ΩΧΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ
:a17:
ΥΓ.ΑΣ ΤΟ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ. το ριξαμε στη παραλογια...και το τσιγαρο σκοτωνει αλλα δε κανεις 30πακετα την ημερα για να δεις ποσο γρηγορα θα σε σκοτωσει...ο κιζοκου εγια οποιο λογο και αν ανοιξε το στομα του ειχε δικιο σχεδον σε οσα ελεγε...πηγαιντε στο υπογειο καμιας αντιπροσωπειας να δειτε ποσα σακατεμενα μηχανακια χεραδων υπαρχουν...ας παει ο καθενας οπως γουσταρει,αλλα τις καταλληλες αδειες των δρομων ωρες και οταν δει καποιον μπροστα του ας κοψει ας τον περασει και ας παει μετα γαμιωντας...τις τελευταιες 3βδομαδες δουλεψα κανοντας εξυπηρετηση σε ενα φιλο μου σε ενα αρκετα μεγαλο συνεργειο...3βδομαδες 4σακατεμενα ολοκανουργια 1000 1 600 και δυο κτμ...πεστε και σκοτωθειτε,χιλια κομματακια αν θελετε γινετε,απλα φροντιστε να μην ειστε η αιτια να γινουν και αλλοι

blueblack
17/05/2006, 08:14
ΣΚΟΤΩΘΕΙΤΕ.....

Μέ τήν ήσυχία σας...
Έτσι καί άλλιώς ΕΙΠΑΜΕ.......
ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ μοτοσυκλεττιστές σκότωσαν άλλους άνθρώπους...
Τό τί κάνει ό καθένας τή ζωή του ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ......!!!!!!!!
Όντως είναι ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ....νά προσπαθείς νά τελειώσεις
τά πλαινά άπό τά λάστιχα μέσα στούς ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ..!!
Άλλο ή πίστα.....άλλο ή γλίτσα έκεί πού περνάνε χιλιάδες...
αύτοκίνητα τήν ήμέρα...!!!!
ΚΑΙ ΚΑΤΙ.........
γιά τόν STOYBI................
Προφανώς σού ξέφυγε........
Έδώ στίς......ΣΕΡΡΕΣ......στή Βουλγαρία ....έχουμε μιά πολλή
καλή πίστα πού κάθε Κυριακή σχεδόν γίνονται άγώνες...!!!!!!!!
ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.......ΦΟΡΤΗΓΑ.........καί.........
ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΤΑ..........!!!!!!!!!!!!!!!
Άπό όλη τήν ΕΛΛΑΔΑ......άκομη καί άπό τήν Άθήνα....!!!!!
Καί αύτη ή πίστα......όταν δέν έχει άγώνες.......
ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...!!!!!!!!!
Τελικά έμείς έδώ πάνω.....
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΑΔΑ....????..........φίλε stoybi..............

stako
17/05/2006, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Να σε ενημερωσω οτι δεν εχουμε καμμια πιστα στην ελλαδα ( εκτος απο μια αλανα στην αττικη που για παρηγορια στον αρρωστο την λεμε πιστα!! :wave2:

Έχεις μπει ρε μεγάλε, ρε τεράστιε, Μέγαρα ή έτσι πετάς ότι σου είπαν άλλοι τεράστιοι "μάγγες"............???

Είσαι ωραίος πάντως, έτσι, συνέχιζε να φοβίζεις κόσμο που σκέφτεται να μπει και στέλνε τον να πλακώνεται στον 'Αγιο και στην Επίδαυρο......................

Μπράβο!

stako
17/05/2006, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ....

Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εγώ παλιοΚΤΜά σε ΕΧΩ..........!!!!! Και λιμανάκια και Άγιο και..................Ιτέα!!!!!!!! (Για Πεντέλη δεν το αναφέρω καν......!)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2: :wave2:

AFTER
17/05/2006, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εγώ παλιοΚΤΜά σε ΕΧΩ..........!!!!! Και λιμανάκια και Άγιο και..................Ιτέα!!!!!!!! (Για Πεντέλη δεν το αναφέρω καν......!)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2: :wave2:


Καλα ειδικα οταν λες Πεντελη το μονο που τον ΣΥΜΦΕΡΕΙ να του ερθει στο μυαλο ειναι η ανασταση στην Μονη το Πασχα και η σπηλια του Νταβελη



:rotflmao: :lol: :rotflmao:

stako
17/05/2006, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Καλα ειδικα οταν λες Πεντελη το μονο που τον ΣΥΜΦΕΡΕΙ να του ερθει στο μυαλο ειναι η ανασταση στην Μονη το Πασχα και η σπηλια του Νταβελη

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Χεχεχεχεχε, ΣΤΑΝΝΝΝΝΤΑΡ........!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:p :p :p :p :p :p

Kizoku
17/05/2006, 11:36
Έγραψα ένα άρθρο για κάποιες συμβουλές για την ασφάλεια όλων μας. Και από όλο το άρθρο ενόχλησε περισσότερο το γεγονός ότι πάνω στην αγανάκτιση αναφέρθηκα σε "καραγκιόζηδες".

Προτιμώ να μην πω τίποτα άλλο μιας και ξέφυγε λίγο η συζήτηση από το θέμα που ήθελα να θίξω και κάποιοι το έχουν εκλάβει σε προσωπικό επίπεδο.

Στατιστικές (http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=10171)




Απο 'κει και πέρα ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει σωστό!

Απλά προσοχή στους γύρω μας είτε είμαστε με αυτοκίνητο είτε με μηχανή, δεν φταίνε σε τίποτα!


48287

alexk
17/05/2006, 11:50
Ωραία η στατιστική.
Θα σε παρακαλούσα άν έχεις τα στοιχεία να μας αναφέρεις, από αυτούς που σκοτώθηκαν, τραυματίστηκαν σοβαρά

1. Προκλήθηκε λόγω οδήγησης υπό επίρροιας αλκοόλ.
2. Προκλήθηκε λόγω ακατάλληλου οχήματος (δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ κοινώς).
3. Προκλήθηκε λόγω υπερβολικής ταχύτητας, με μοτοσικλέτα.

Μην ρίχνουμε τα προβλήματα, στα εύκολα θύματα.:alien:

Kizoku
17/05/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ωραία η στατιστική.
Θα σε παρακαλούσα άν έχεις τα στοιχεία να μας αναφέρεις, από αυτούς που σκοτώθηκαν, τραυματίστηκαν σοβαρά

1. Προκλήθηκε λόγω οδήγησης υπό επίρροιας αλκοόλ.
2. Προκλήθηκε λόγω ακατάλληλου οχήματος (δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ κοινώς).
3. Προκλήθηκε λόγω υπερβολικής ταχύτητας, με μοτοσικλέτα.

Μην ρίχνουμε τα προβλήματα, στα εύκολα θύματα.:alien:

Έχει και Link από πάνω για περισσότερα στοιχεία.

Εύκολα θύματα???
Είπα σε κάποιο σημείο ότι φταίνε μόνο οι συγκεκριμένοι???

Σε ένα περιστατικό αναφέρθηκα. Μακάρι να έφταιγαν για τα ατυχήματα στη χώρα μας μόνο 3-4 άτομα. Τότε και τα τροχαία θα ήταν υποδεκαπλάσια.

Ο τίτλος λέει "ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΤΕ ρε σεις" όχι "μην τρέχετε με τις μηχανές".

sniper
17/05/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Έγραψα ένα άρθρο για κάποιες συμβουλές για την ασφάλεια όλων μας. Και από όλο το άρθρο ενόχλησε περισσότερο το γεγονός ότι πάνω στην αγανάκτιση αναφέρθηκα σε "καραγκιόζηδες".

Προτιμώ να μην πω τίποτα άλλο μιας και ξέφυγε λίγο η συζήτηση από το θέμα που ήθελα να θίξω και κάποιοι το έχουν εκλάβει σε προσωπικό επίπεδο.

Στατιστικές (http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=10171)




Απο 'κει και πέρα ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει σωστό!

Απλά προσοχή στους γύρω μας είτε είμαστε με αυτοκίνητο είτε με μηχανή, δεν φταίνε σε τίποτα!

Φίλε Kizoku,

αν φοβάσαι τόσο πολύ τι το θες και ασχολείσαι με το άθλημα; Δεν λέω να είσαι ο ατρόμητος και ο "δεν πέφτω ποτέ" αλλά μην μας λες για πράγματα που γνωρίζουμε.

Το 600 των ονείρων σου, θα το βάλεις στην γυάλα και θα το πηγαίνεις με τρέιλερ στην πίστα που θα τρέχεις; Και στην πίστα για ποιο λόγο θα μπαίνεις; Για να μάθεις να τρέχεις; Γιατί; Προπόνηση για αγώνες; Για να πηγαίνεις στα όρια του ΚΟΚ έξω μετά; Να σε πληροφορήσω ότι αν πας έτσι δεν χρειάζεσαι πίστα γιατί η μηχανή ούτε καν πλαγιάζει....

Αν λοιπόν δεν έχεις σκοπό έστω να το ανοιξεις λιγάκι (δεν σου λέω να πας τελικες) τότε τζάμπα λεφτά ετοιμάζεσαι να δώσεις....

Σόρρυ αλλά έτσι είναι τα πράγματα...

:smokin:

kxIII
17/05/2006, 12:05
Κατανόηση και εγκράτεια είναι το μυστικό.

Δύσκολο, αλλά γίνεται με προσπάθεια.

Λογάκια του στυλ "πήρα το 1000 και δεν έχω πίστα", δεν συγκινούν κανένα. Αντιθέτως δείχνουν το μεγαλείο της ανωριμότητας.

Όλοι, την δικαιολογία ψάχνουμε.

Τα πράγματα δεν είναι έτσι...

zephyr1
17/05/2006, 12:12
Οι πολιτικοι τσακωνονται ,οι ομαδες τσακωνονται,οι παππαδες τσακωνονται οι gay τσακωνονται,οι αδερφες τσακωνονται.

Μην νομιζουμε οτι ειμαστε τιποτα διαφορετικο απ αυτους οσο και να θελουμε να πιστευουμε το αντιθετο.

Αυτο που βλεπω ειναι οτι ολοι οι παραπανω περασαν το μυνημα τους και χωρις να το καταλαβαινουμε, ακολουθουμε αυτα τα ηλιθια προτυπα.

Εγω γυριζα την συζητηση απ΄την αρχη γιατι αν δεν το εκανα θα εβλεπα ολο το forum να συνεχιζει να τους λεει καραγκιοζηδες αυτους που φοβισαν τον kizokou.

Ε λοιπον αφου ειμαστε τοσο σωστοι ολοι μας ας συνεχιζουμε να κραζομαστε μεταξυ μας .
Απλα τον ορο ΑΔΕΛΦΙΑ μην το λεμε
με τετοια ανεση γιατι απλα δεν το νιωθουμε και δεν υσχυει.

Φιλουμπες σ' ολους.
:smokin:

Παμε παλι.:a16:

Kizoku
17/05/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φίλε Kizoku,

αν φοβάσαι τόσο πολύ τι το θες και ασχολείσαι με το άθλημα; Δεν λέω να είσαι ο ατρόμητος και ο "δεν πέφτω ποτέ" αλλά μην μας λες για πράγματα που γνωρίζουμε.

Το 600 των ονείρων σου, θα το βάλεις στην γυάλα και θα το πηγαίνεις με τρέιλερ στην πίστα που θα τρέχεις; Και στην πίστα για ποιο λόγο θα μπαίνεις; Για να μάθεις να τρέχεις; Γιατί; Προπόνηση για αγώνες; Για να πηγαίνεις στα όρια του ΚΟΚ έξω μετά; Να σε πληροφορήσω ότι αν πας έτσι δεν χρειάζεσαι πίστα γιατί η μηχανή ούτε καν πλαγιάζει....

Αν λοιπόν δεν έχεις σκοπό έστω να το ανοιξεις λιγάκι (δεν σου λέω να πας τελικες) τότε τζάμπα λεφτά ετοιμάζεσαι να δώσεις....

Σόρρυ αλλά έτσι είναι τα πράγματα...

:smokin:

??????
Απορώ πως δεν θεωρείς την ταχύτητα των παιδιών αυτών στο εν λόγω σημείο υπερβολική? Με οχήματα, οδόστρωμα ότι να 'ναι......κλπ???

Ναι φοβάμαι να πάω με 160-170 σε τέτοιες στροφές γιατί απλούστατα αυτό εμπεριέχει ένα πολύ υψηλό βαθμό επικινδυνότητας.
Κάθε σημείο στο δρόμο έχει ένα όριο (όχι αυτό που ορίστηκε απο το νόμο) ταχύτητας ώστε να είμαστε ασφαλείς. Αυτό εξαρτάται από το αν είναι άδειος ο δρόμος, την ποιότητα του οδοστρώματος, αν βρέχει........... και άλλους 100000 παράγοντες.

Θα πάω σχετικά γρήγορα εκεί που με παίρνει πραγματικά και θα τρέξω πολύ μέσα στην πίστα. Και θα μπω στην πίστα γιατί και εγώ θέλω να την τρέξω την μηχανή και για να μάθω και κάτι παραπάνω.

Οι οδηγοί αγώνων (οποιασδήποτε μορφής) γιατί μας πρήζουν συνεχώς να μην τρέχουμε στους δρόμους???

stako
17/05/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Οι οδηγοί αγώνων (οποιασδήποτε μορφής) γιατί μας πρήζουν συνεχώς να μην τρέχουμε στους δρόμους???

Γιατί είναι απείρως ποιο ασφαλές και γιατί μόνο στην πίστα θα ευχαριστηθείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οδήγηση........:)

sniper
17/05/2006, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
??????
Απορώ πως δεν θεωρείς την ταχύτητα των παιδιών αυτών στο εν λόγω σημείο υπερβολική? Με οχήματα, οδόστρωμα ότι να 'ναι......κλπ???


Φυσικά και την θεωρώ υπερβολική αν όντως ήταν 170 στο συγκεκριμένο σημείο που αναφέρεις. Αν διαβάζεις αυτά που γράφω (εδώ αλλά και γενικότερα) λέω ότι οι δρόμοι δεν είναι πίστες να πηγαινουμε τάπα αλλά μην το πάμε στο άλλο άκρο. Το ότι μια Χ ταχύτητα εσένα σε τρομάζει για τον άλλο μπορεί να είναι νορμάλ. Έχει σχέση με το τι καβαλάς, και πόσο ξέρεις να το πηγαίνεις.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku

Ναι φοβάμαι να πάω με 160-170 σε τέτοιες στροφές γιατί απλούστατα αυτό εμπεριέχει ένα πολύ υψηλό βαθμό επικινδυνότητας.
Κάθε σημείο στο δρόμο έχει ένα όριο (όχι αυτό που ορίστηκε απο το νόμο) ταχύτητας ώστε να είμαστε ασφαλείς. Αυτό εξαρτάται από το αν είναι άδειος ο δρόμος, την ποιότητα του οδοστρώματος, αν βρέχει........... και άλλους 100000 παράγοντες.


Σωστό.... αλλά αν πάμε στο άλλο άκρο... και τηρούμε κατά γράμμα τον ΚΟΚ θα μας περάσουν από πάνω τα κουτιά... ασε που τότε δεν έχει και καμμία ευχαρίστηση το θέμα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku

Θα πάω σχετικά γρήγορα εκεί που με παίρνει πραγματικά και θα τρέξω πολύ μέσα στην πίστα. Και θα μπω στην πίστα γιατί και εγώ θέλω να την τρέξω την μηχανή και για να μάθω και κάτι παραπάνω.

Μπορείς να μου πεις τι είναι το "σχετικά γρήγορα"; Ο καθένας έχει το δικό του "σχετικά".


Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku

Οι οδηγοί αγώνων (οποιασδήποτε μορφής) γιατί μας πρήζουν συνεχώς να μην τρέχουμε στους δρόμους???

Δεν είπαμε να τρέχουμε παντου και πάντα. Και δίκιο έχουν. Αλλά να σε δώ στηνευθεία της Λάρισας με SS και 120 και τι στον κόσμο....

:smokin:

alexk
17/05/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku

Οι οδηγοί αγώνων (οποιασδήποτε μορφής) γιατί μας πρήζουν συνεχώς να μην τρέχουμε στους δρόμους???

Ξέρω αρκετούς οδηγούς αγώνων και κανείς δεν πάει σιγά στο δρόμο... Τα συμπεράσματα δικά σου. Άλλο τι λέει, άλλο τι κάνει.

Επίσης, όπως είπαμε και πριν, 170 δεν στρίβει μηχανάκι στα λιμανάκια, και ας είσαι ο Rossi με την M1. Τέρμα αυτό. Άν τώρα όπως είπαμε ήδη, πάτησαν στην ευθεία με 2α (μόλις με 2α...) και έπιασαν στιγμιαία 150-170 είναι άλλο θέμα.

Επίσης, κάτι άλλο. Γιατί όλοι πιάνονται από τη φράση που μας συμφέρει. Κανείς δεν είπε ότι ένα SS είναι πιο ασφαλές αν πέσεις από τα 170. Και με ποδήλατο να είσαι, και με ότι θες, εφ'όσον είναι δίτροχο, οι επιπτώσεις από την ίδια ταχύτητα, είναι πάνω κάτω οι ίδιες. Αυτό που είπαμε, είναι ότι ένα SS είναι φτιαγμένο να φρενάρει δυνατά από τα 170 και να είναι πολύ σταθερό, σε αντίθεση με μια άλλη μοτοσικλέτα με πιο ήπιο προσανατολισμό. Έτσι, όταν φρενάρει από τα 180 τέρμα, είναι φυσιολογικό και δεν χαροπαλεύει όπως θα φαντάζεσαι εσύ.

Αυτά τα ολίγα.

Kizoku
17/05/2006, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φυσικά και την θεωρώ υπερβολική αν όντως ήταν 170 στο συγκεκριμένο σημείο που αναφέρεις. Αν διαβάζεις αυτά που γράφω (εδώ αλλά και γενικότερα) λέω ότι οι δρόμοι δεν είναι πίστες να πηγαινουμε τάπα αλλά μην το πάμε στο άλλο άκρο. Το ότι μια Χ ταχύτητα εσένα σε τρομάζει για τον άλλο μπορεί να είναι νορμάλ. Έχει σχέση με το τι καβαλάς, και πόσο ξέρεις να το πηγαίνεις.



Σωστό.... αλλά αν πάμε στο άλλο άκρο... και τηρούμε κατά γράμμα τον ΚΟΚ θα μας περάσουν από πάνω τα κουτιά... ασε που τότε δεν έχει και καμμία ευχαρίστηση το θέμα...


Μπορείς να μου πεις τι είναι το "σχετικά γρήγορα"; Ο καθένας έχει το δικό του "σχετικά".



Δεν είπαμε να τρέχουμε παντου και πάντα. Και δίκιο έχουν. Αλλά να σε δώ στηνευθεία της Λάρισας με SS και 120 και τι στον κόσμο....

:smokin:

Δεν βλέπω κάπου να διαφωνούμε.
Το σχετικά έχει να κάνει με τους πολλούς παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την πορεία μας στο δρόμο όπως ανέφερα πάνω.

Ούτε εγώ πηγαίνω με το όριο του ΚΟΚ αλλά φροντίζω να πηγαίνω με ασφάλεια.

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου σε παίρνει να πας πιο γρήγορα και παραβιάζεις τον ΚΟΚ αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις όπου λόγω συγκυριών δεν είναι ασφαλές να τον παραβιάζεις.
Απλά να ξέρουμε που μας παίρνει και να μην παίζουμε με την τύχη μας οδηγώντας οριακά ώστε να έχουμε και το περιθώριο αντίδρασης στις "στραβές" που τυχαίνουν συνεχώς.

Kizoku
17/05/2006, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ξέρω αρκετούς οδηγούς αγώνων και κανείς δεν πάει σιγά στο δρόμο... Τα συμπεράσματα δικά σου. Άλλο τι λέει, άλλο τι κάνει.

Επίσης, όπως είπαμε και πριν, 170 δεν στρίβει μηχανάκι στα λιμανάκια, και ας είσαι ο Rossi με την M1. Τέρμα αυτό. Άν τώρα όπως είπαμε ήδη, πάτησαν στην ευθεία με 2α (μόλις με 2α...) και έπιασαν στιγμιαία 150-170 είναι άλλο θέμα.

Επίσης, κάτι άλλο. Γιατί όλοι πιάνονται από τη φράση που μας συμφέρει. Κανείς δεν είπε ότι ένα SS είναι πιο ασφαλές αν πέσεις από τα 170. Και με ποδήλατο να είσαι, και με ότι θες, εφ'όσον είναι δίτροχο, οι επιπτώσεις από την ίδια ταχύτητα, είναι πάνω κάτω οι ίδιες. Αυτό που είπαμε, είναι ότι ένα SS είναι φτιαγμένο να φρενάρει δυνατά από τα 170 και να είναι πολύ σταθερό, σε αντίθεση με μια άλλη μοτοσικλέτα με πιο ήπιο προσανατολισμό. Έτσι, όταν φρενάρει από τα 180 τέρμα, είναι φυσιολογικό και δεν χαροπαλεύει όπως θα φαντάζεσαι εσύ.

Αυτά τα ολίγα.

Η μηχανή μπορεί να είναι τέλεια, να έχει φοβερή συμπεριφορά και κορυφαία φρένα αλλά δεν ισχύει το ίδιο και με τις ικανότητες του αναβάτη.
Αντανακλαστικά, ικανότητες χειρισμού της μηχανής εμπειρία.....
Αν πήγαινε ξαφνικά αριστερά ένα από τα αυτοκίνητα χωρίς προειδοποίηση (όπως συμβαίνει πολύ συχνά - εμένα τουλάχιστον μου έχει συμβεί πολλές φορές) ποιο θα ήταν το περιθώριο αντίδρασης των αναβατών αυτών?
Θα έπρεπε να τη σηκώσουν για να φρενάρουν και φυσικά θα έμπαιναν στο αντίθετο ρεύμα από όπου έρχονταν επίσης αυτοκίνητα.
Μανούβρα αποφυγής? Δύσκολα υπό τέτοιες συνθήκες.

sniper
17/05/2006, 13:15
Αυτό λέγεται καθημερινότητα....

και γίνεται πολύ πιο εύκολα απ' ότι νομίζεις...

stavrobeis
17/05/2006, 13:43
Εγω αυτο που διακρινω ειναι οτι ορισμενοι ψαχνουν να βρουν δικαιολογιες (και εγω μαζι) για να δικαιολογισουν - με τα αδικαιολογητα....

που ειναι το να πηγαινουμε με 120-140 μεσα στη πολη...(δε βαζω τα 170 που λεει ο Kiz...)

Τι να πουμε τωρα...αν εχεις SS δες αν μπορεις να μην το τρεχεις
Εγω λεω μπορεις...δηλαδη επειδη το SS παει με 300 τι παει να πει αυτο?

Γιατι ψαχνουμε να βρουμε δικαιολογιες?

Και εγω καμια φορα τρεχω, ξεφευγω και μετα το συνηδητοιποιω οτι μαλλον μαλακια εκανα....αλλα θα το ξανακανω ισως
Αλλα δε λεω, εχω sport 600 με καλα φρενα, και ειναι λιγοτερο επικινδυνο για να κανω τον εαυτο μου να αισθανθει καλυτερα για την μαλακια μου....
Τελεια και παυλα, το να πηγαινεις με πανω απο 100 μεσα στη πολη ειναι επικινδυνο (εκτος και αν εχει πεσει θανατηφορος ιος και εισαι ο μονος επιζων)

Μην ψαχνετε για δικαιολογιες, πειτε, ναι το ξερουμε οτι μπορει να γινει στραβη αλλα το κανουμε γιατι δε μπορουμε αλλιως...

Αν ρωτησεις καπιον που δε φοραει κρανος, τι θα σου πει?
Ναι μωρε, το ξερω αλλα εχει ζεστη, πεφτουν τα μαλλια μου, δεν εχω ορατοτητα και μπλα μπλα, και συ λες τι μαλακιες μου λεει τωρα....
Ενω αν ελεγε, το ξερω ρε φιλε οτι κανω μαλακια αλλα δε γουσταρω κρανος, τελεία! Θα μπορουσες να πεις κατι?

Το ιδιο συμβαινει και μαυτη τη κουβεντα, αλλα υπαρχει μια πολυ σοβαρη διαφορα, οταν δε φορας κρανος σπας το κεφαλι σου, οταν τρεχεις παραπανω απο οσο πρεπει, μπορει να σπασεις και το κεφαλι καποιου αλλου.....

Αυτα.
:wave2:

alexk
17/05/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Η μηχανή μπορεί να είναι τέλεια, να έχει φοβερή συμπεριφορά και κορυφαία φρένα αλλά δεν ισχύει το ίδιο και με τις ικανότητες του αναβάτη.
Αντανακλαστικά, ικανότητες χειρισμού της μηχανής εμπειρία.....
Αν πήγαινε ξαφνικά αριστερά ένα από τα αυτοκίνητα χωρίς προειδοποίηση (όπως συμβαίνει πολύ συχνά - εμένα τουλάχιστον μου έχει συμβεί πολλές φορές) ποιο θα ήταν το περιθώριο αντίδρασης των αναβατών αυτών?
Θα έπρεπε να τη σηκώσουν για να φρενάρουν και φυσικά θα έμπαιναν στο αντίθετο ρεύμα από όπου έρχονταν επίσης αυτοκίνητα.
Μανούβρα αποφυγής? Δύσκολα υπό τέτοιες συνθήκες.

Τελικά το θέμα ποιο είναι?
Γιατί τρέχουμε? Γιατί αυτοί έτρεχαν? Έχουμε ικανότητες οδήγησης ή όχι? Μπερδεύτηκα τώρα.

Και ξαναλέω, ό,τι δεν γνωρίζουμε/καταλαβαίνουμε μας φοβίζει πολλές φορές (και ίσως αδικαιολόγητα).

Και επιτέλους, από τη στιγμή που αυτοί οι αναβάτες (λόξυγγα θα έχουν τόσες μέρες που τους κράζουμε) δεν έθεσαν εσένα σε κίνδυνο, ή κάποιον άλλο, ποιο είναι το πρόβλημα σου? Θέλεις να τους σώσεις? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. Άλλοι παίρνουν ναρκωτικά, άλλοι κάνουν σεξ με όποιον βρουν (λέγε με aids), άλλοι μεθοκοπάνε όλη μέρα... και ναι μερικοί τρέχουν με τη μηχανή τους. Επιλογές είναι αυτές. Και πες μου τώρα ότι νοιάζεσαι για όλο τον κόσμο να μην πάθει τίποτα.
:uplate:

stavrobeis
17/05/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Τελικά το θέμα ποιο είναι?
Γιατί τρέχουμε? Γιατί αυτοί έτρεχαν? Έχουμε ικανότητες οδήγησης ή όχι? Μπερδεύτηκα τώρα.

Και ξαναλέω, ό,τι δεν γνωρίζουμε/καταλαβαίνουμε μας φοβίζει πολλές φορές (και ίσως αδικαιολόγητα).

Και επιτέλους, από τη στιγμή που αυτοί οι αναβάτες (λόξυγγα θα έχουν τόσες μέρες που τους κράζουμε) δεν έθεσαν εσένα σε κίνδυνο, ή κάποιον άλλο, ποιο είναι το πρόβλημα σου? Θέλεις να τους σώσεις? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. Άλλοι παίρνουν ναρκωτικά, άλλοι κάνουν σεξ με όποιον βρουν (λέγε με aids), άλλοι μεθοκοπάνε όλη μέρα... και ναι μερικοί τρέχουν με τη μηχανή τους. Επιλογές είναι αυτές. Και πες μου τώρα ότι νοιάζεσαι για όλο τον κόσμο να μην πάθει τίποτα.
:uplate:

Φιλε, εμενα πραγματικα στα αρ@@@ αν παθουν αυτοι τιποτα αφου ετσι γουσταρουν, ας τρεχουν και με 500...ας παρουν και ενα πιστολι να αυτοκτονησουν, τελος παντων οτι θελουν...

Απλα το να προκαλεσεις ατυχημα εμπλεκει και αλλους (οχι παντα) οι οποιοι δε φταινε σε τιποτα, αυτο ειναι το προβλημα...

Επαναλαμβανω, οτι και να λετε μεσα σε πολη πανω απο 100 ειναι επικυνδυνα και απορω γιατι δεν το παραδεχεστε,

Η επικυνδυτοτητα δεν εγγυται μονο στην ικανοτητα του οδηγου που τρεχει ουτε στις δυνατοτητες του οχηματος, αλλα και σαυτων που ειναι διπλα του, δεξια και αριστερα, απλα ειναι τα πραγματα...

Και εγω κανω καμια φορα τετοια αλλα τουλαχιστον καταλαβαινω οτι ειναι ψιλομαλακια....το χειροτερο ειναι να τα κανεις και να νομιζεις οτι εισαι και σωστος....

alexk
17/05/2006, 14:39
Φίλε μου, αρχικά δεν μιλούσαμε για πόλη (άσχετα π.χ. άν η Αττική οδός περνάει μέσα από την Αθήνα).
Μετά, προσωπικά μιλώντας, άν με δεις πως πηγαίνω στους κανονικούς δρόμους της αθήνας θα καταλάβεις αν παίρνω ρίσκα για όλα αυτά που αναφέρεις ή όχι. Φυσικά και θέλω να γυρίσω ολόκληρος στο σπίτι μου, μαζί με το μηχανάκι μου. Με περιμένει κόσμος. Εσύ ξέρεις πολλούς με ss να κάθονται στην Ποσειδώνος πίσω από αυτοκίνητο και να πηγαίνουν με 80-90?

Όμως, άν είναι Κυριακή 7 η ώρα το πρωί και θέλω να κάνω εκκίνηση (κόντρα με τον εαυτό μου) στην Ποσειδώνος/Βουλιαγμένης, σημαίνει ότι είμαι ανεγκέφαλος? Ίσως, και ξέρω σε τι μπορεί να οδηγήσει ένα μηχανικό πρόβλημα ή μια κακή στιγμή ελιγμού.

Μην τα βάζουμε όλα σε ένα καζάνι, γιατί δεν είναι έτσι. Κάθε ώρα, κάθε σημείο, κάθε κατάσταση έχει διαφορετικά δεδομένα.

ΥΓ : Πάντως εγώ προσωπικά φίλε Kizoku στα Λιμανάκια πάω με 70-80 και στις μικρές ευθείες μέχρι 130. Και αυτό γιατί γλυστράει πολύ. Άλλωστε, έχω δηλώσει προ πολλού ώς κουλός.

sniper
17/05/2006, 14:41
Δεν πρόκειτε να βγει άκρη....

και αυτό γιατί ο καθένας εδώ μέσα έχει ή δεν έχει τις δικές του απόψεις για το θέμα.

Όσοι θέλουν τρέχουν και όσοι δεν θέλουν δεν τρέχουν. Αλλά σε φόρουμ για μηχανές δεν μπαίνεις να βρίσεις αυτόν που πάει γρήγορότερα από εσένα επειδή τρόμαξες.

Ούτε επειδή ένα 600RR σε τσάγιωσε.... [δλδ τι περίμενες; να σε περιμένει να στρίψεις πρώτος;]

Αυτό το πράγμα δείχνει άλλα πράγματα.

Kizoku
17/05/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν πρόκειτε να βγει άκρη....

και αυτό γιατί ο καθένας εδώ μέσα έχει ή δεν έχει τις δικές του απόψεις για το θέμα.

Όσοι θέλουν τρέχουν και όσοι δεν θέλουν δεν τρέχουν. Αλλά σε φόρουμ για μηχανές δεν μπαίνεις να βρίσεις αυτόν που πάει γρήγορότερα από εσένα επειδή τρόμαξες.

Ούτε επειδή ένα 600RR σε τσάγιωσε.... [δλδ τι περίμενες; να σε περιμένει να στρίψεις πρώτος;]

Αυτό το πράγμα δείχνει άλλα πράγματα.

Δεν με ενδιαφέρει που είμαι πιο αργός από αυτούς. Με ενδιαφέρει ότι μαζί με τις ζωές τους κινδύνεψαν, κατά τη δική μου άποψη, και οι ζωές άλλων.
Η ιστορία με το 600RR είναι τελείως άλλη φάση. (Αν αναφέρεσαι στο topic μου!) Τον είχα προσπεράσει στη στροφή, όχι το αντίθετο.
Αλλά το αφήνω γιατί θα ανοίξει άλλη κουβέντα πάλι.

Ότι είχα να πω τα είπα και ο καθένας έχει τις απόψεις του!

BYE!

stavrobeis
17/05/2006, 15:07
Πραγματι δεν θα βγει ακρη, οποιος θελει ας τρεχει απλα να μη θετει σε κινδυνο την ζωη οποιουδηποτε αλλου εκτος απο τον ευατο του
:beer:

STOYBI
17/05/2006, 21:09
stako

Έχεις μπει ρε μεγάλε, ρε τεράστιε, Μέγαρα ή έτσι πετάς ότι σου είπαν άλλοι τεράστιοι "μάγγες"............???Είσαι ωραίος πάντως, έτσι, συνέχιζε να φοβίζεις κόσμο που σκέφτεται να μπει και στέλνε τον να πλακώνεται στον 'Αγιο και στην Επίδαυρο......................

Μπράβο!

:eyepop: :eyepop:

Φοβισα εγω κανεναν να μπει πιστα η τον εστειλα να πλακωνετε στην Επιδαυρο ???:confused: Μηπως να διαβαζες καλλυτερα προτου αποφασισεις να πατας τα κουμπακια του pc σου ??? Ιδεα σου δινω απλα !!! ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΑ ΛΟΓΙΑ ????
:mad: :mad:

stako
18/05/2006, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
stako


:eyepop: :eyepop:

Φοβισα εγω κανεναν να μπει πιστα η τον εστειλα να πλακωνετε στην Επιδαυρο ???:confused: Μηπως να διαβαζες καλλυτερα προτου αποφασισεις να πατας τα κουμπακια του pc σου ??? Ιδεα σου δινω απλα !!! ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΑ ΛΟΓΙΑ ????
:mad: :mad:

Βεβαίως και φόβισες.

Βαριέμαι τώρα να πατάω κουμπάκια στο pc μου.......

Άντε γεια

STOYBI
18/05/2006, 22:50
stako


Βαριέμαι τώρα να πατάω κουμπάκια στο pc μου.......

Πιστεψε με !!! Πολυ καλα κανεις και βαριεσαι !!!
:a013:

:smokin:

nikos force
19/05/2006, 00:55
http://www.youtube.com/watch?v=wtaCYRy3JFA&search=supermoto να πως παιρνουμε καποιον στο λαιμο μας...τα ιδια γινονται και στο δρομο

stako
19/05/2006, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
stako



Πιστεψε με !!! Πολυ καλα κανεις και βαριεσαι !!!
:a013:

:smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε εντάξει, no hard feelings, θα τα πούμε από κοντά ίσως σε καμιά συνάντηση και θα καταλάβεις τι εννοώ......

:wave2: :wave2: :wave2:

apatsi02
19/05/2006, 12:38
:wave2: geia se olous
tha thela na po orismena pragmata gia to thema
katarxin einai lathos na leme oti oi dromoi einai aytoi poy einai
thimithite to otan tha ksanapsifisete
1)to kserete oti i elliniki asfaltos einai i moni pagkosmios poy xrisimopoiei asvestolithika pertromata anti ton soston granitikon!
kserete ti pathainoyn ta asvestolithika? trivontai kai gyalizoyn....
2)ta oria taxytitas aforoun ena meso oro dynatotiton oximaton kai malista opos ayta ipirxan tin dekaetia toy 70 basei basilikon diatagmaton...opote einai vlakodes na ta tireis me opoiadipote motosikleta ano ton 600cc
3)i kyria aitia atyximaton einai i kinisi kai i anarxi kykloforia mazi me oloys toys egklimaties "epaggelmaties odigous"tarifes fortigatzides klp klp zontovola poy milane sto kinito pou se patane kai meta exoyn tin symperifora e kai ti na kanoume tora....
4)ego tin motosikleta moy (gsr 600) tin xairomai kyrios se oreines adeies diadromes me tis eikones na enallasontai astrapiaia kai magika,kai an fygo monos moy se mia strofi tote tha ftaio mono ego,i pista an den exeis agonistikes blepseis einai gia na bgeis pio sostos odigos ston dromo kai mpravo se aytoys poy diorgananoyn ta sxoleia odigisis se pista.
5)me eksetasan os odigo gia to diploma dyo xontres theies asxetes akomi kai me to podilato poy perimenan enagonios na min bgalo ena flas na me kopsoyn kai na zitisoyn meta ladoma.
6)ego oti ematha kai tha mathaino synexeia gia tin motosikleta to ematha meta apo psaksimo me ton eayto moy me tis erotiseis se pio empeiroys apo mena kai me tin synexi enimerosi...
kales grigores boltes se olous:beer:

zireous
20/05/2006, 19:34
Εγώ δε θα πώ μη τρέχετε, χέστηκα άν με προσπεράσει κάποιος ή όχι.

Θα θυμίσω απλά σε όσους αγόρασαν σήμερα μηχανή (ότι και νά'ναι), να περάσουν τον επόμενο μήνα δοκιμάζοντας τα φρένα και ελιγμούς αποφυγής...

Τώρα άν έχετε και τη κατάλληλη ψυχραιμία και υπομονή να πάτε κυριλέ μέσα στη κίνηση ώσπου να βρείτε τις αγαπημένες σας ερημιές, μαγκιά σας.

motomaniac
23/05/2006, 04:21
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
[B]το θέμα "ταχύτητα και δημόσιοι δρόμοι", έχει ειπωθεί και εξαντληθεί , σε πολλές συζητήσεις και forums.

Η κατάληξη είναι μια...

Στον δημόσιο δρόμο, η υπερβολική ταχύτητα είναι παράνομη.
Στην πίστα δεν έχει όρια ταχύτητας.

επαγωγικά τώρα , ο δρόμος δεν είναι πίστα.

Σαφώς και όλοι τα χώνουμε , ακόμα και όταν δεν έχουμε τελικές. Πόσοι απο εμάς γνωρίζουν , οτι αν "γεμίσει" ταχύτητα στην μηχανή και ανεβάζεις στροφές εκείνη την στιγμή στο μοτέρ, αν πεταχτεί κάτι ...Η ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ;

Η δύναμη της αδράνειας εκεί είναι πολλαπλάσια. Θα φρενάρεις , αλλά θα σταματήσεις σε 3πλάσια απόσταση απο το κανονικό.

Αν τώρα όπως ειπώθηκε , πάς με 100-150-200 στην Αττική οδό (κλειστός δρόμος υψηλής ταχύτητας) έχεις σαφώς μειωμένο κίνδυνο σε σχέση με τα 80-90 στην Αχαρνών - Πατησσίων.

Ο ΚΟΚ , έχει δημιουργηθεί βάση της ικανότητας οδηγών στον μέσο όρο. Εκεί είναι που βρίσκεται το κριτήριο και οχι φυσικά στο πόσο "χεράς" είναι κάποιος.

Το θέμα είναι όμως, οτι όλοι μας, το γουστάρουμε το γκάζι , για αυτό και οδηγούμε μηχανή και οχι κουτί που στέκεται παρκαρισμένο σε δρόμους, λόγω κίνησης.

Το θέμα αν οδηγώ μηχανή ή αυτοκίνητο , όμως, δεν είναι υπό κρίση εδώ. Είναι το πως βλέπει ο καθένας απο εμάς, και εφαρμόζει , κατά το δοκούν , τον ΚΟΚ.
Όπως και το πόσο έτοιμος είναι να αποδεχτεί τις ευθύνες του, αν τον σταματήσουν για επίγεια πτήση, με μηχανή, και τον μπουζουριάσουν.
όπως και κατά πόσο θα νιώθει υπεύθυνος , αν κάποιος χάσει την ζωή του , εξαιτίας της καύλας που θα έχει να στίψει το γκάζι σε δημόσιο δρόμο.

Αυτά είναι ερωτήματα, που κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν στο μυαλό του κάθε αναβάτη, όταν ετοιμάζεται για "γκαζό-βόλτα". Αλλά πόσοι πραγματικά τα έχουν έστω "αγγίξει" με το μυαλό τους;


ΣΟΦΕ ΜΑΓΕ ΕΧΕΙΣ ΣΥΧΝΑ (ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΣΤΟ Μ/Β ΤΟΥ ΜΟΤΟΜΑG) ΔΙΚΙΟ. ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ (Η' ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ) ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ...ΑΛΛΑ.....ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΟΞΑΝΑ ΕΙΠΩΘΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ ΘΕΛΕΙΣ Η ΟΣΟ ΣΩΣΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ........ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΡΕΛΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΚΡΑΖΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΟΥΝ......ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΡΕΞΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΤΙ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙΣ??????????????ΟΚ. ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΟ(ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ) ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ....ΤΕΛΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΟΙ(ΟΠΩΣ ΕΓΩ) , ΙΔΙΟΤΡΟΠΟΙ,ΑΜΦΙΛΕΓΟΜΕΝΟΙ, ΣΥΝΕΙΔΕΙΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ, ΦΛΩΡΟΠΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΙΔΕΙΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ,ΚΑΙ ΠΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΑ ΑΛΛΛΛΛΑ...........ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΡΕ ΣΕΙΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΟ...........ΓΙΑ ΠΡΣΕΧΤΕ....ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΡΤΕ ΚΟΥΤΙ (ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΔΙΑΜΑΧΕΣ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ...)............ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΑ.............

motomaniac
23/05/2006, 04:54
ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΙΩΣΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΟΣΤ.ΚΙΖΟΚΟΥ ΠΑΡΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η 2Α ΑΠΟ ΤΟ ΚΩΛΟ ER ΜΟΥ ΠΙΑΝΕΙ 130 (ΜΕ ΤΕΛΙΚΗ ΛΟΓΩ ΓΡΑΝΑΖΙΩΝ 185).ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ 600, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ CB250N ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΑΘΕ ΠΩΣ ΣΤΡΙΒΟΥΝ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ(ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ),(ΟΧΙ ΤΟ ΠΑΠΙ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑ ΑΠΟ CBR ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ).ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΝΑ ΒROS ΠΟΥ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΟΡΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗ ........ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟ 600 ΓΙΑ ΜΕΤΑ. 11ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΣΕΛΑ.........ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΤΕΙΛΕ MAIL....ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ.......