PDA

View Full Version : Προβλημα με ΧΤ



nikos283
30/04/2004, 08:20
Καλημέρα σε όλους!!

Χθες πήρα την πρώτη μου μηχανη ένα ΧΤ του '01 απο ένα πολύ καλό φιλαράκι.Αφού πήγα και γύρισα με αυτή στη δουλειά πηγα να την κάνω τις πρώτες της βόλτες...έλα ντε όμως που δεν έπαιρνε μπροστα με τίποτα μίζαρε πηγε κανα 2 φορες να παρει μπροστα και ηταν σα να ξερναγε αέρα απο την εξάτμιση τελικά την πήγα σε ένα συνεργειο εκεί κοντα και μου είπε οτι μαλλον ηλεκτρονικη είναι και βγάζει κοκκινο ρεύμα απο το μπουζι και την αφησα εκεί..Αλλοι 2 μηχανικοι έμπιστοι που ρώτησα (είναι μακρια για να την παω)μου είπαν είναι απιθανο να είναι ηλεκτρονικη.Έxω ξενερώσει απίστευτα δεν μιλιεμαι..Οποιος ξερει κατι ας μου τι να κανω γιατι κοντέυω να τρελαθώ

Μικρή Λουλού
30/04/2004, 09:26
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ,ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ...!!!!!

ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΜΠΟΥΖΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΣ..!!!

ΦΟΡΤΩΣΕ ΤΟ,ΤΣΟΥΛΑ ΤΟ,ΣΠΡΩΞΤΟ,ΚΑΨΤΟ..ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ...!!!

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ..!!

ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΝΕΙΣ???

nikos283
30/04/2004, 09:30
Μένω στον Κολωνό αστα κάθομαι σε αναμενα κάρβουνα.Είναι κριμα.Λεω να το παρω και να το παω στον Γατσουλη στη Λενορμαν

hornet
30/04/2004, 09:48
Παρτην απο εκει!!!!!
Ακου κοκκινο ρευμα ρε τι λενε οι αθεοφοβοι.

NLS
30/04/2004, 09:50
κόκκινο ρεύμα;

το πράσινο είναι το εντάξει ρεύμα;

alex14
30/04/2004, 09:54
ΠΕΣ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΕΙΝΑΙ 440 VOLT ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙ.

ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΜΕΣΩΣ.

swtos
30/04/2004, 10:07
Σιγά ρε παιδιά τον πιάσατε απ' τον λαιμό τον άνθρωπο.
Κόκκινο τόξο κατά τη δοκιμή του μπουζί στο σασί σημαίνει
πως ΔΕΝ υπάρχει αρκετά υψηλή τάση από την ηλεκτρονική
ανάφλεξη (συνήθως cdi), είναι δηλαδή κάτω από τα 5000 volts.
Μπλέ φλόγα (τόξο) δείχνει πως η τάση είναι ικανοποιητική, πάνω
από τα 12-15.000 volts.


Aμέσως να την πείτε .......... Ούστ Ούστ ρεεεεεεεεεεε



Καλημέρα Παλιοφόρουμ

hornet
30/04/2004, 10:11
ασε μας ρε σωτηρακη με τις μπλε και πρασινες πεταλουδιστες σου πρωινιατικα............





Χααχαχαχαχα μαλλον εχεις δικιο γιατρε.........

nikos283
30/04/2004, 10:13
Πείτε ρε παιδια κανα καλο συνεργειο για ΧΤ στο κολωνο, σεπολια αν ξερετε γιατι ειμαι στα προθυρα εμφραγματος!!!Ο Γατσουλης που ειναι και εξουσιοδοτημενο τι λεει??

xifias
01/05/2004, 03:13
Φιλε μου για πηγαινε κι αλλου πριν αλλαξεις ηλεκτρονικη γιατι απο αλητεια στο χωρο αλλο τιποτα

KliorisTM
01/05/2004, 11:51
Μοτέρ που τροφοδοτείται σωστά,έχει σπινθήρα και δεν παίρνει σημαίνει α)πολλαπλασιαστής(πτώση τάσης)β)αχρόνιστο(αισθητήριο ανάφλεξης).Από όσο θυμαμαι το ΧΤ δεν έχει ξεχωριστό αισθητήριο, άρα ανάφλεξη CDI.
Στην προκειμένη περίπτωση πιο πιθανό (κόκκινο ρεύμα=πτώση τάσης) είναι να φταίει ο πολλαπλασιαστής ( COIL).

Electra
01/05/2004, 20:32
...γείτονα, κι εγώ από Κολωνό είμαι και έχω έναν γνωστό που έχει αγοράσει το ΧΤ του από τον Γατσούλη. Προς το παρόν εκεί κάνει όλα τα service του και δέν έχω ακούσει παράπονο!!!
Όπως είσαι πάρτο από τους "γνώστες" που το έχουν τώρα και άστο σε κανέναν άνθρωπο που φτιάχνει μηχανές να το αναλάβει!!!

Good Luck... :beer:

nikos283
03/05/2004, 16:35
Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες τελικα μου πηρε 20 ευρω και μου καθαρισε το φιλτρο αερα και αλλαξε το μπουζι (πριν προλαβω να την παρω μου τα αλλαξε) δεν ξαναπαταω εκει....Απλα ηθελε να με τρομοκρατησει μου φαινεται...

Thanks και παλι!!!!