PDA

View Full Version : Γεια χαρα σε ολους!



K0K0$
15/05/2006, 14:32
Γεια σας

Μετα απο 10 χρόνια αυτοκινησης αποφασισα να βγαλω διπλωμα και να αγορασω το 1ο μου δικυκλο... Ή μαλλον 2ο, καθως στα μαθητικα μου χρονια εκανα μερικες παρανομες βολτες με μια Vespa 50s '74 του πατερα μου :) (σσ: την εχω ακομα, αλλα αρνειται πεισματικα να ξεκινησει και απο την πλευρα μου αρνουμαι πεισματικα να την λυσω για να καθαρισω τα εσωψυχα της απο το βερνικοποιημενο μειγμα βενζινολαδιου και σκονης...)

Μανιακος ΙΧης -μιλαμε για τεραστιο παθος- ποτε δεν ειχα στο μυαλο μου την μοτοσυκλετα. Κυριως γιατι φοβομουν το ατυχημα... Πλεον ομως αντιλαμβανομαι τα πραγματα εντελως διαφορετικα. Με λιγα λογια, βλεπω:

Μηχανη=λιγοτερο αγχος=χαλαρωση=ηρεμια=καλυτερη ζωη=λιγοτερος κινδυνος!

Τελος παντων, να μην σας κουραζω, ξεκινω μες στη 'βδομαδα μαθηματα και σκοπευω να αγορασω μια μεταχειρισμενη Virago 250 για αρχη, για να μαθω. Παντοτε με γοητευαν οι cruiser/custom μηχανες και αυτη ειναι μια junior εκδοση τους. Χαμηλη ειναι (ισως αυτο να ειναι μειονεκτιμα για αναβατη 1,90βαλε , θα λυθει η απορια μετα την αποκτηση διπλωματος), ελαφρια, τα 250κε ειναι οτι πρεπει για αρχη, εχω ακουσει οτι ειναι αξιοπιστη, και γενικα εχω ακουσει καλα λογια σαν μια πρωτη μηχανη για εισοδο στο χωρο, και οντας μεταχειρισμενη δεν θα μου κοστισει (ψυχικα) οταν θα μου πεσει 3-4 φορες... :p Και βεβαια την θελω οπως προειπα, για να περναω καλα! Δλδ βολτες (αρχικα εντος Αθηνων... ) ! Αντε και μεχρι το γραφειο που ειναι πολυ κοντα στο σπιτι.



Να μην σας κουραζω αλλο, απλα θα εκτιμουσα ιδιαιτερως και τις δικες σας αποψεις!

evvou
15/05/2006, 14:39
:smilea: :smilea: καλως ηρθες :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2:

argpap
15/05/2006, 14:48
Αντε καλή αρχή και καλές βόλτες

Μία απο τα ίδια και εγώ (Αλλά με ΑΧ-1) μετά απο αρκετά χρόνια ΙΧης με προιστορία σε παπάκι. Αλλά την πήρα γιατί μπούχτισα με την κίνηση πια...
:hypnotize :look: :yuck: :yuck:

και τώρα πια δεν κατεβένω απο τη μοτο
:rotflmao:

Nostra
15/05/2006, 14:49
Καλώς ήρθες....


προσωπική μου θέση..... είσαι σίγουρος για το Vi-βάρκο ;

airamhag
15/05/2006, 14:49
καλως ηρθες λοιπον !

Καλη αρχη στα μαθηματα κ ...αντε να παιρνουν κ αλλοι σειρα επιτελους στα μαθηματα ( βλ.εμενα ! )

CyBeRseXX
15/05/2006, 15:02
kai me to kalo na tin pareis!

alla i eksisosi sou den mou kathetai kala.. :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$

Μηχανη=λιγοτερο αγχος=χαλαρωση=ηρεμια=καλυτερη ζωη=λιγοτερος κινδυνος!
:beer: :beer:

Otan tha sou emfanistei to anxos min stin klepsoun, ama eisai stin tsita opote odigas na vlepeis ta koutia na se poliorkoun, an gineis oksithimos me tis giagiades pou crosaroun tis leoforous, eispneuseis arketes tzoures apo arithmistes eksatmiseis fortigon kai vlepeis kathe logeis kagouriliki kathimerina se apostasi anapnois tote isos doseis tin virago... kai pareis adventure na tous pernas apo pano :rotflmao:

k panta kranos e! :beer:

costas81
15/05/2006, 15:02
Για αξιοπηστια δεν εχω ακουσω ουτε καλα ουτε κακα!Αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι η μηχανη κουραζει μιας και η πισω αναρτηση εχει πολυ μικρη διαδρομη και ειναι πολυ σφιχτη!Νια φιλη που ηρθε με το αγορι της απο πατρα αθηνα με virago τα ειχε δει ολα!!

fasma
15/05/2006, 16:08
Καλώς ήρθες φίλε μουΕγώ απλά μια παρατήρησει εχω να κάνω σχετικά με οτι έγραψες.Καλή η Virago δεν λεω,αλλά εκεί που μου τα χαλάς λίγο είναι οτι είσαι 1,90 +.Απο δικιά μου πείρα(είμουν και εγώ κατόχος Virago 250,και εχω ύψος 1,80+)1:Η αναλογία μηχανής - αναβάτη δεν είναι και οτι καλύτερο.2:Ο συνοδηγός θα πρέπει να μην έχει κωλαράκι πάνω απο 30 cm,διαφορετικά θα υπάρχει πρόβλημα στης μεγάλες διαδρομές!!! :eek: και 3:Δεν ειναι κατάληλη για,κάπως,μακρινά ταξίδια. Φιλικά.......

Ζ109
15/05/2006, 17:07
Καλώς Ήρθες!:beer: Κατά την ταπεινή μου άποψη,πάρε πρώτα το δίπλωμα και μετά κάνε και κανά τεστ ντραιβ π.χ. το el250 της Kawasaki ή το virago. simperasma: Πάρε αυτό που σε βολεύει και σου αρέσει περισσότερο!:winka:

tifoefs
15/05/2006, 19:47
Καλως τονα !

Προσεχε τα ΙΧ, ΔΧ, ΠΧ, ΜΧ, ΗΧ, ΞΧ !!

:beer:

SaraMaritis
16/05/2006, 08:48
...K0K0$-μαν :wave2:
:beer:

Tigas
16/05/2006, 08:52
welcome :smokin:

K0K0$
16/05/2006, 09:11
Κατ’αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους. Σίγουρα έχω να τραβήξω «μαρτύριο» στην αρχή μέχρι να συνηθίσω, αλλά πιστεύω, και είμαι σίγουρος ότι θα με επιβεβαιώσετε, ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο… 

Το μόνο βέβαιο είναι ότι αρχικά θέλω μια μηχανή μικρού κυβισμού, σχετικά ελαφριά, για κοντινές διαδρομές εντός Αθηνών. Σίγουρα μια δοκιμή (Ζ109) είναι ότι καλύτερο για να αποφασίσω ποια μηχανή μου αρέσει όχι μόνο εμφανισιακά αλλά και σε διαστάσεις, έτσι ώστε να μην μαρσάρω με το γόνατο ή να κάθομαι στη θέση του συνεπιβάτη :p Θα μείνω στα λόγια του fasma:
1) Αν και είμαι σχετικά ελαφρύς (85κ), φαντάζομαι ότι εννοείς ότι το 1,93 σε virago 250 είναι σαν φερρυ μποτ σε τρέιλερ τζετ σκι…
2) Αν ο συνοδηγός έχει κωλαράκι μεγαλύτερο από 30 εκ, η σέλα θα γίνεται τάνγκα…
3) Σε κάπως μακρινό ταξίδι το μυαλό γίνεται φραπέ και τα σωθικά μαγειρίτσα …

Τα έπιασα καλά; ;)

Ίδωμεν. Σίγουρα υπάρχουν πολλές εναλλακτικές (ΑΧ-1, CB , Bros, ΚLE… ) πάντα σε μεταχειρισμένο και πάντα στο low budget που έχω θέσει για αρχή.

Τώρα, άλλη μια τελευταία ερώτηση («άντε τέλειωνε ρεεεεε») σχετικά με το δίπλωμα:

Να δώσω για Α’ (έως 25KW) μιας και προτίθεμαι να οδηγήσω αρχικά μέχρι 250κε, ή να δώσω για Α και να μην περιμένω 2 χρόνια για μεγαλύτερο κυβισμό; Δλδ , μιας και αρχάριος, και όχι τόσο στο θέμα εξέτασης αλλά περισσότερο στο θέμα εκπαίδευσης, θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω από τα «βαθιά» ή να πάω λάου-λάου;

(Ελπίζω να μην σας κούρασα… )

mystique
16/05/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Κατ’αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους. Σίγουρα έχω να τραβήξω «μαρτύριο» στην αρχή μέχρι να συνηθίσω, αλλά πιστεύω, και είμαι σίγουρος ότι θα με επιβεβαιώσετε, ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο… 

Το μόνο βέβαιο είναι ότι αρχικά θέλω μια μηχανή μικρού κυβισμού, σχετικά ελαφριά, για κοντινές διαδρομές εντός Αθηνών. Σίγουρα μια δοκιμή (Ζ109) είναι ότι καλύτερο για να αποφασίσω ποια μηχανή μου αρέσει όχι μόνο εμφανισιακά αλλά και σε διαστάσεις, έτσι ώστε να μην μαρσάρω με το γόνατο ή να κάθομαι στη θέση του συνεπιβάτη :p Θα μείνω στα λόγια του fasma:
1) Αν και είμαι σχετικά ελαφρύς (85κ), φαντάζομαι ότι εννοείς ότι το 1,93 σε virago 250 είναι σαν φερρυ μποτ σε τρέιλερ τζετ σκι…
2) Αν ο συνοδηγός έχει κωλαράκι μεγαλύτερο από 30 εκ, η σέλα θα γίνεται τάνγκα…
3) Σε κάπως μακρινό ταξίδι το μυαλό γίνεται φραπέ και τα σωθικά μαγειρίτσα …

Τα έπιασα καλά; ;)

Ίδωμεν. Σίγουρα υπάρχουν πολλές εναλλακτικές (ΑΧ-1, CB , Bros, ΚLE… ) πάντα σε μεταχειρισμένο και πάντα στο low budget που έχω θέσει για αρχή.

Τώρα, άλλη μια τελευταία ερώτηση («άντε τέλειωνε ρεεεεε») σχετικά με το δίπλωμα:

Να δώσω για Α’ (έως 25KW) μιας και προτίθεμαι να οδηγήσω αρχικά μέχρι 250κε, ή να δώσω για Α και να μην περιμένω 2 χρόνια για μεγαλύτερο κυβισμό; Δλδ , μιας και αρχάριος, και όχι τόσο στο θέμα εξέτασης αλλά περισσότερο στο θέμα εκπαίδευσης, θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω από τα «βαθιά» ή να πάω λάου-λάου;

(Ελπίζω να μην σας κούρασα… )


tsou!

gia A me tin mia ! :winka:

welcome aboard!





:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

makis206
16/05/2006, 11:35
Καλώς ήρθες στην παρέα !!

:beer: :beer:

:beer: :beer:

:beer: :beer:

Μεθάμε...

:beer: :beer:

:beer: :beer:

Ντίρλα !:lol: :wave2:

fasma
16/05/2006, 14:16
Ακριβώς έτσι φίλε μου !:smilea: Και για το δίπλωμα κατευθείαν στο μεγάλο.

periklisk
16/05/2006, 21:12
welcome λέμε:smokin:

J.R
16/05/2006, 21:22
Εεετσι αντε να γεμισει ο τοπος με ακομα περισσοτερους τσαντακηδες αλητες μαλιαδες!!!!!!!!ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer:

K0K0$
14/06/2006, 14:03
Kαλο γαϊδουρι ειμαι...

Λοιπον, την προηγουμενη Τριτη (ξερετε, αυτην την περιεργη 6/6/06 που βουηξε ο τοπος... :p) εδωσα και τα πρακτικα και περασα (σιγα τα ωα ρε μεγαλε! ) και πλεον ειμαι και εγω ενας αλητης τσαντακιας μηχανοβιος τεντιμποϋς κτλ κτλ...

Εν αναμονη λοιπον της προσκλησης για παραδοση του παλαιου και επεκτασης του νεου διπλωματος απο Β σε Α+Β, και ειμαι στο ψαξιμο για διτροχο... Ξεκιναω τα ψωνια μου με κρανος, μπουφαν και ταυτοχρονα ψαχνω και για οχημα. Και βεβαιως θα σας πριξω και θα (ξανα)ζητησω βοηθεια :)

Εχουμε και λεμε:

1) Το πολυ μεχρι 250κ.εκ. (για αρχη τουλαχιστον)
2) Μπατζετ (μετρητα) γυρω στα 1500€-2000€.
(παιζουν και οι δοσεις αλλα επειδη εχω και λιγους μηνες ακομα για να ξεχρεωσω το αμαξι λεω να τις αποφυγω)
3) Τυπος; Τα παντα εκτος απο σκουτερ και παπια! (με ιδιαιτερη προτιμηση σε κατι καστομακι - δεν θελετε να το διαβασετε αλλα εγω θα το γραψω: virago) ή σε κατι εντουροoνοφφαδικο.
4) Xρηση: κυρίως εντος Αθηνών, αντε και καμια βολτιτσα στα περιξ, μεχρι 40χλμ
5) "Χαλβαδιαζω" τα εξης:

:evil: virago 250
AX-1
Kymco Venox 250 (ωχ...)
KLE 250


Λυσαξτε τωρα... :p

PortisHead
14/06/2006, 14:10
:evil: virago 250
AX-1
Kymco Venox 250 (ωχ...)
KLE 250


Απο αυτά που σαρεσουν...και δεδομένου οτι εισαι νέος στο χωρο των δίτροχων,θα σε συμβούλευα για το KLE250.
Τα ορθια,ψευδο-εντουρο,ψευδο-touring μηχανάκια είναι το καλύτερο σχολείο οδήγησης.
Δεν μπορω να σου εξηγήσω το γιατι (ισως καποιος συμφορουμιτης να μπορει) αλλα απο θεση οδήγησης και μόνο σε βάζει με τον καλυτερο τροπο στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.

:wave2:

tifoefs
14/06/2006, 14:13
παρε οτι γουσταρεις αλλα μη ξεχνας το κρανος σπιτι και μαντευε τι θα κανουν οι αλλοι για να τους αποφευγεις πριν σε πατησουν !


:beer: :beer: :beer:

adam_tsouk
14/06/2006, 14:30
καλως ηρθες

:beer: :beer:

:wave2:

Meni0s
14/06/2006, 14:39
Καλως μας ηρθες! ! ! ! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


Προσοχη μεγαλη στη Ζουγκλα! ! ! ! !:sick: :confused: :smokin:

tombell
14/06/2006, 15:10
:evil: virago 250
AX-1
Kymco Venox 250 (ωχ...)
KLE 250


Καλώς ήρθες.

Κι εγώ καινούριος είμαι (και στο forum και στις μηχανές)

Αγόρασα την πρώτη μου μηχανή πριν ενάμισι μήνα.

Kawasaki KLE 250 Anhelo

1800 euros και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη μηχανή. Είναι πολύ ευχάριστη στην οδήγηση και εύκολη επίσης (καθώς δεν είχα καθόλου εμπειρία από μηχανές, ανέκαθεν ΙΧης).

Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα

tifoefs
14/06/2006, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tombell
Καλώς ήρθες.

Κι εγώ καινούριος είμαι (και στο forum και στις μηχανές)

Αγόρασα την πρώτη μου μηχανή πριν ενάμισι μήνα.

Kawasaki KLE 250 Anhelo

1800 euros και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη μηχανή. Είναι πολύ ευχάριστη στην οδήγηση και εύκολη επίσης (καθώς δεν είχα καθόλου εμπειρία από μηχανές, ανέκαθεν ΙΧης).

Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα

Κρανος πηρες ;;; Το φορας ;;

:evil: :evil:

tombell
14/06/2006, 15:40
Το πήρα πριν ακόμη πάρω τη μηχανή (μαζί με το μπουφάν) και το φοράω πάντα.

fazerakis
14/06/2006, 16:17
Ιδανικό είναι ένα CB400
Το Virago το σκεφτόμουν στα 16 αλλά τελικά πήρα ένα CBR250 (έχω φάει διψίφιο αριθμό σαβούρδων με αυτό).
Επίσεις ένα enduro/supermoto είναι εξίσου ιδανικό για μάθηση και δεν χαλάει πέφτοντας.

καλως ήρθες πάντως και καλές βόλτες όποια και αν είναι η επιλογή σου.

vaspiou
14/06/2006, 16:59
καλως ηρθες !! και απο μενα!
Παντα προσοχη και κρανος...
Απο το μηχανακια που ανεφερες για αρχη πολυ καλο ειναι το KLE... τσεκαρε το...
Παντα καλα...
:beer:

Boxer
14/06/2006, 17:46
Καλως ορισες :wave2:

Παντως η κινηση στους δρομους εχει φτιαξει πολλους αλητες μηχανοβιους.:D

Μικρή Λουλού
14/06/2006, 18:06
καλως ηρθατε στις μοτοσυκλετες παιδια.
ευχομαι να εχετε μια σχεση χωρις προβληματα και απροοπτα.

μονο που θα μου συγχωρησετε την αποστασιοποιηση απο τις εξισωσεις και τις εκλογικευσεις σας...
εχουμε αλλες αφετηριες ,προσανατολισμους, διαφορετικες πορειες και στοχους..

ας συνυπαρξουμε με σεβασμο στον δρομο,χωρις να ειμαστε απαραιτητα "συναδερφοι"..

:beer:

tifoefs
14/06/2006, 18:11
Θαρθεις και συ μαζυ με το καπετανιο δλδς ;;;

:uplate::a53: